Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για να κάνουμε οικονομία!


mariantinos

Recommended Posts

Χτες διάβαζα το θέμα για το πόσα ξοδεύει η κάθε οικογένεια τον μήνα.μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω όταν διάβασα ότι η dora πληρώνει στην δεη 40-60 ευρώ!εγώ προσωπικα θα ήθελα να μάθω τα "τρικ" της.πιστεύω θα μας φανεί χρήσιμο αυτό το τοπικ γιατί οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι πλέον!

Να σας πω κατι που κάνω εγώ κάπου κάπου αλλά αποφάσισα από σήμερα να το κάνω κάθε μέρα!

1.Το νερό από το μπάνιο του παιδιού αντί να το πετάμε μπορούμε να το ρίχνουμε στην τουαλέτα αντί να τραβήξουμε το καζάνακι

όταν κάνουμε τα τσισα μας.

2.γεμίζουμε μερικά μπουκάλια μίκρα με νερό κ τα τοποθετούμε μέσα στο καζάνακι.έτσι θα λειτουργεί με λιγότερο νερό.

3.ξεχνούσα συνέχεια τον θερμοσιφ αναμενό για ώρες!τώρα όταν τον ανάβω αφήνω το πόρτακι απ τους διακόπτες ανοιχτό,έτσι ώστε αν ξεχαστώ να το δω ανοιχτό κ να παω να κλείσω τον διακόπτη.

Περιμένω κ τις δικές σας ιδέες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 266
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς

-έχουμε βάλει λάμπες οικονομίας σε όλο το σπίτι και στα μπαλκόνια, τώρα πια έχει νέες που δεν χρειάζονται ώρα για να φωτίσουν σαν τις παλιές

-πλένω μόνο στους 30 ή 40 βαθμούς τα ρούχα όλων μας

-βάλαμε κλιματιστικά με ινβερτερ συμπιεστή (το κόστος της δεη από Ιούνιο έως και Σεπτέμβρη με φούλ κλιματιστικά όλη μέρα γιατί το βλέπει το σπίτι ο ήλιος από τις 8 το πρωί έως τις 8 το απόγευμα, μας βγήκε 160?!!!!

-έχουμε αέριο όχι πετρέλαιο ευτυχώς και τον θερμοστάτη τον έχω μονίμως στους 20 βαθμούς δεν το παίζω , ανάβει και σβήνει μόνος του όποτε πρέπει

-αγοράζω μόνο ότι είναι να φάμε μες την βδομάδα, κανω μενού περίπου, αγοράζω προσφορές λογικές μόνο και έχω στοκ στην αποθήκη

-δεν αφήνω συσκευές στο standby τους γιατί τρώνε ρεύμα άχρηστο και άσκοπο, της βγάζω από την μπρίζα

-πάω πάντα φαγωμένη στο σούπερ για να μην αγοράζω μπούρδες

-έβαλα τον άντρα μου όταν μπήκαμε στο σπίτι και έλεγξε για διαροές στις βρύσες και αλλάξαμε τις προβληματικές χάνεις και από εκεί πολύ νερό χωρίς λόγο

-χρησιμοποιώ μόνο επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για όλες τις συσκευές στο σπίτι ακόμα και για τα παιχνίδια της μικρής

-Δεν αγοράζω χαρτί υγείας τα 8 ρολλά 6,5ευρώ!!!!!!!! Αγοράζω από ένα μαγαζί με έιδη καθαρισμού τα 12ρολά 4φυλλο άσπρο με 3,5ευρώ

-όπως και τις χαρτοπετσέτες και το ρολλό κουζίνας

-όταν αγοράζω μπύρες και σόδες παίρνω τα γύαλινα και τα επιστρέφω για να πάρω πίσω τα 11 με 15 λεπτά και να ξαναγοράσω

-πάω στο μάκρο που έχει ποιο οικονιμές τιμές σε όλα τα προιόντα

-επίσης...έχω ρεύμα νυχτερινό το έχω δυο ώρες το μεσημέρι και μετά ξανά το βράδυ ε βάζω πλυντήρια και τα πάντα εκείνη την ώρα συνήθως το μεσημέραι 3και μισή με 5μιση

αυτά.....αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το γράψω!

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς

-έχουμε βάλει λάμπες οικονομίας σε όλο το σπίτι και στα μπαλκόνια, τώρα πια έχει νέες που δεν χρειάζονται ώρα για να φωτίσουν σαν τις παλιές

-πλένω μόνο στους 30 ή 40 βαθμούς τα ρούχα όλων μας

-βάλαμε κλιματιστικά με ινβερτερ συμπιεστή (το κόστος της δεη από Ιούνιο έως και Σεπτέμβρη με φούλ κλιματιστικά όλη μέρα γιατί το βλέπει το σπίτι ο ήλιος από τις 8 το πρωί έως τις 8 το απόγευμα, μας βγήκε 160?!!!!

-έχουμε αέριο όχι πετρέλαιο ευτυχώς και τον θερμοστάτη τον έχω μονίμως στους 20 βαθμούς δεν το παίζω , ανάβει και σβήνει μόνος του όποτε πρέπει

-αγοράζω μόνο ότι είναι να φάμε μες την βδομάδα, κανω μενού περίπου, αγοράζω προσφορές λογικές μόνο και έχω στοκ στην αποθήκη

-δεν αφήνω συσκευές στο standby τους γιατί τρώνε ρεύμα άχρηστο και άσκοπο, της βγάζω από την μπρίζα

-πάω πάντα φαγωμένη στο σούπερ για να μην αγοράζω μπούρδες

-έβαλα τον άντρα μου όταν μπήκαμε στο σπίτι και έλεγξε για διαροές στις βρύσες και αλλάξαμε τις προβληματικές χάνεις και από εκεί πολύ νερό χωρίς λόγο

-χρησιμοποιώ μόνο επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για όλες τις συσκευές στο σπίτι ακόμα και για τα παιχνίδια της μικρής

-Δεν αγοράζω χαρτί υγείας τα 8 ρολλά 6,5ευρώ!!!!!!!! Αγοράζω από ένα μαγαζί με έιδη καθαρισμού τα 12ρολά 4φυλλο άσπρο με 3,5ευρώ

-όπως και τις χαρτοπετσέτες και το ρολλό κουζίνας

-όταν αγοράζω μπύρες και σόδες παίρνω τα γύαλινα και τα επιστρέφω για να πάρω πίσω τα 11 με 15 λεπτά και να ξαναγοράσω

-πάω στο μάκρο που έχει ποιο οικονιμές τιμές σε όλα τα προιόντα

-επίσης...έχω ρεύμα νυχτερινό το έχω δυο ώρες το μεσημέρι και μετά ξανά το βράδυ ε βάζω πλυντήρια και τα πάντα εκείνη την ώρα συνήθως το μεσημέραι 3και μισή με 5μιση

αυτά.....αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το γράψω!

 

Μπράβο σου!πολύ οργανωμένη.όλα τα είχα κατά νου εκτός από αυτό με τις επαναφορτιζομενες μπαταρίες κ αυτό με το μενου της εβδομάδας που είχα σκοπό να το εφαρμοσω από δευτέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι σκεφτόμουνα να ψάξω αντίστοιχο θεματάκι.

Όσον αφορά την ΔΕΗ θεωρώ ότι όση οικονομία και να κάνουμε άντε να γλυτώσουμε5-10 ευρώ. Το μεγαλύτερο μέρος είναι τα έξοδα του δήμου και η ερτ. Άκουσον άκουσον, πρόσφατα είδα μια διαφορά στα τετραγωνικά που μου χρέωνε η δεη από 99 σε 109. Ρωτάω λοιπόν τον δήμο και μου λένε ότι με νέο νόμο χρεώνουνε και τα ντουβάρια στο λογ/σμό!!!

Anyway, ιδέες για οικονομία

- Το μπανάκι του μωρού για το καζανάκι το κάνω επίσης όχι για οικονομία νερού - έρχεται 18 ευρώ το δίμηνο - αλλά για λόγω έλλειψης νερού στο περιβάλλον.

- Πλυντηρια πάντα γεμάτα σε 30-40 βαθμούς.

-Εκμετάλλευση των προσφορών στα σούπερ μάρκετ σε προιόντα που ξέρω ότι θα τα χρησιμοποιήσω κα δεν χαλάνε. Καθώς ο σύζυγος είναι αρνητικός δεν ψωνίζω από εκπτωτικές αλυσίδες lidl, aldi, dia τρόφιμα.

- Ό,τι χαλάει, κρεατικά, τυριά, λαχανικά, φρούτα αγοράζω λίγα και πολλές φορές.

- Όπωσδήποτε μενού εβδομάδας για να ξέρω τι θα αγοράσω.

- Συνδυασμός φαγητών ώστε να μην πετάγεται φαγητό.

- Άν περισσέψει φαγητό ακόμη και ένα πιάτο κατάψυξη για άλλη μέρα.

- Αποφεύγω να αγοράζω από έξω φαγητά ή γλυκά τόσο γιατί οι τιμές τους έχουν ξεφύγει αλλά περισσότερο γιατί σιχαίνομαι αυτούς που τα μαγειρεύουν κυρίως στο φαγητό. Το σπιτικό είναι πάντα εγγυημένο.

- Προσπαθώ να μαγειρεύω φαγητά που "φτουράνε" όπως λέει η γιαγιά μου με λίγα και οικονομικά υλικά. Εντάξει μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά γενικά λέω.

- Αγορές σε ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά τα αναγκαία.

- Βενζίνη βάζω σε ένα πρατήριο σούπερ μαρκετ που έχει την φθηνότερη βενζίνη στην πόλη.

- Επίσης, ψωμί και ψωμί του τόστ από πολύ οικονομικό φούρνο , μισό κιλό ψωμί 60 λεπτά και 1 ψωμί του τόστ 1 ευρώ.

- Χρησιμοποιώ προιόντα που κάνουν πολλές δουλειές ταυτόχρονα π.χ. το αφρόλουτρο της μπεμπούλας είναι θαυμάσιο για καθαρισμό προσώπου....

- Δεν πίνω, δεν καπνίζω....

- Θηλασμός αντί για αγορασμένες σκόνες - εκτός των άλλων κάνει και για οικονομία.

- Ιδιόκτητο σπίτι για να μην πετάω τα χρήματά μου σε ενοίκια.

 

Αν σκεφτώ και άλλα θα επανέλθω. Συνεχίστε φιλενάδες.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι σκεφτόμουνα να ψάξω αντίστοιχο θεματάκι.

Όσον αφορά την ΔΕΗ θεωρώ ότι όση οικονομία και να κάνουμε άντε να γλυτώσουμε5-10 ευρώ. Το μεγαλύτερο μέρος είναι τα έξοδα του δήμου και η ερτ. Άκουσον άκουσον, πρόσφατα είδα μια διαφορά στα τετραγωνικά που μου χρέωνε η δεη από 99 σε 109. Ρωτάω λοιπόν τον δήμο και μου λένε ότι με νέο νόμο χρεώνουνε και τα ντουβάρια στο λογ/σμό!!!

Anyway, ιδέες για οικονομία

- Το μπανάκι του μωρού για το καζανάκι το κάνω επίσης όχι για οικονομία νερού - έρχεται 18 ευρώ το δίμηνο - αλλά για λόγω έλλειψης νερού στο περιβάλλον.

- Πλυντηρια πάντα γεμάτα σε 30-40 βαθμούς.

-Εκμετάλλευση των προσφορών στα σούπερ μάρκετ σε προιόντα που ξέρω ότι θα τα χρησιμοποιήσω κα δεν χαλάνε. Καθώς ο σύζυγος είναι αρνητικός δεν ψωνίζω από εκπτωτικές αλυσίδες lidl, aldi, dia τρόφιμα.

- Ό,τι χαλάει, κρεατικά, τυριά, λαχανικά, φρούτα αγοράζω λίγα και πολλές φορές.

- Όπωσδήποτε μενού εβδομάδας για να ξέρω τι θα αγοράσω.

- Συνδυασμός φαγητών ώστε να μην πετάγεται φαγητό.

- Άν περισσέψει φαγητό ακόμη και ένα πιάτο κατάψυξη για άλλη μέρα.

- Αποφεύγω να αγοράζω από έξω φαγητά ή γλυκά τόσο γιατί οι τιμές τους έχουν ξεφύγει αλλά περισσότερο γιατί σιχαίνομαι αυτούς που τα μαγειρεύουν κυρίως στο φαγητό. Το σπιτικό είναι πάντα εγγυημένο.

- Προσπαθώ να μαγειρεύω φαγητά που "φτουράνε" όπως λέει η γιαγιά μου με λίγα και οικονομικά υλικά. Εντάξει μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά γενικά λέω.

- Αγορές σε ρούχα, παπούτσια, καλλυντικά τα αναγκαία.

- Βενζίνη βάζω σε ένα πρατήριο σούπερ μαρκετ που έχει την φθηνότερη βενζίνη στην πόλη.

- Επίσης, ψωμί και ψωμί του τόστ από πολύ οικονομικό φούρνο , μισό κιλό ψωμί 60 λεπτά και 1 ψωμί του τόστ 1 ευρώ.

- Χρησιμοποιώ προιόντα που κάνουν πολλές δουλειές ταυτόχρονα π.χ. το αφρόλουτρο της μπεμπούλας είναι θαυμάσιο για καθαρισμό προσώπου....

- Δεν πίνω, δεν καπνίζω....

- Θηλασμός αντί για αγορασμένες σκόνες - εκτός των άλλων κάνει και για οικονομία.

- Ιδιόκτητο σπίτι για να μην πετάω τα χρήματά μου σε ενοίκια.

 

Αν σκεφτώ και άλλα θα επανέλθω. Συνεχίστε φιλενάδες.

 

Ω ναι κυρίες μου!πλέον έχουν κ οι τοίχοι δικαιώματα!τι άλλο θα ακούσουμε; :-S

Εγώ δεν εχω πλυντήριο πιάτων.όταν λοιπόν θέλω ζεστό νερό για να βγουν τα λίπη κτλ δεν γυρίζω την βρύση στο ζεστό νερό αλλά ρίχνω από τον βραστιρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό με το βραστήρα πολύ έξυπνο.... αλλά αγόρασα πλυντήριο πριν από 6 μήνες γιατί δεν άντεχα άλλο το πλύσιμο...

εγώ πάλι για το κρέας παώ σε ξάδερφο του αντρός μου χασάπή και πέρνω ότι μπορώ με 50ευρώ...ε συνήθως μας κρατάει 3-4 μήνες και αυτό γιατί δεν τρώμε κάθε μέρα κόκκινο κρεάς , μονο δυο φορές τη βδομάδα και μια άσπρο κρέας γαλοπούλα ή κοτόπουλο

εννοείτε ρούχα πια μόνο στις εκπτώσεις αγοράζουμε και μόνο τα απαραίτητα!

και αυτό με το σπίτι ...όνειρο όλων το ιδιόκτητο αλλά λίγο δύσκολο μέχρι να το καταφέρεις... εμέις ακόμα τα πετάμε τα λεφτά μας σε ενοίκιο!

 

Link to comment
Share on other sites

Ααα επίσης εχω σταματήσει να αγοράζω μαντίλακια ντεμακιγιαζ κ ξεβαφομε με μωρομαντιλα του κωνσταντίνου(οοοοταν βαφομαι...) Κ δεν αγοράζω απόλεπιστικο σώματος αλλά ρίχνω στο χέρι μου αφρολουτρο κ μαύρη ζάχαρη!απλά ΤΈΛΕΙΟ!στο τέλος λιώνει κ δεν μένουν υπολοίματα.

Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερη οικονομία ειναι αναγκαίο να καταγράφουμε τα έξοδά μας καθημερινά και να ορίζουμε ένα ποσό μηνιαίως που δεν πρέπει να το ξεπερνούμε.

Επίσης, προσωπικά χρησιμοποιώ και πιστωτικές κάρτες που δίνουν δωροεπιταγές ή πόντους. Φυσικά όταν έρχεται ο λογαριασμός εξοφλώ όλο το ποσό εκτός άν θέλω να το μεταφέρω άτοκα σε άλλη κάρτα.

Άλλη ιδέα είναι ο περιορισμός μικροεξόδων όπως τσιχλούλες, τυροπιτούλες, περιοδικά ..... και ένα σωρό άλλα που μπορεί να κοστίζουν 1 ή 2 ή 5 ευρώ αλλά αν μαζευτούν στο τέλος του μήνα δίνουν ένα διόλου αξιοφρονητο ποσό.

Τέλος, κάτι που όλες γνωρίζουμε είναι η έρευνα αγοράς σε ότι αγοράζουμε ώστε να έχουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αξία για τα χρήματα που ξοδεύουμε (value for money).

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω εκτος απο τα περισσοτερα που αναφερεται, ψωνιζω πανες με εκπτωτικα κουπονια και εχω καρτα στο σουπερ μαρκετ. μια με δυο φορες το μηνα παιρνω επιταγη των 6 ευρω.

α! εχουμε και κουμπαρα στο σπιτι. με τον κουμπαρα παμε καθε χρονο διακοπες χωρις να μας φανουν τα λεφτα. φετος το γουρουνακι ειχε μεσα 930 ευρω. κι αυτα ηταν τα ρεστα απο περιπτερο, φουρνο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μελιτα πιο πάνω γράφεις πως όταν περισσεύει φαγητό το βάζεις κατάψυξη κ μου άρεσε πολύ σαν ιδέα!μπορούμε να καταψύχουμε τα πάντα;πως το αποθηκεύεισ;με διάφανη ζελατίνα ας πούμε;μετά φούρνο μικροκυμάτων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εκτος απο τα περισσοτερα που αναφερεται, ψωνιζω πανες με εκπτωτικα κουπονια και εχω καρτα στο σουπερ μαρκετ. μια με δυο φορες το μηνα παιρνω επιταγη των 6 ευρω.

α! εχουμε και κουμπαρα στο σπιτι. με τον κουμπαρα παμε καθε χρονο διακοπες χωρις να μας φανουν τα λεφτα. φετος το γουρουνακι ειχε μεσα 930 ευρω. κι αυτα ηταν τα ρεστα απο περιπτερο, φουρνο κτλ.

 

Αυτό με τον κουμπαρά όσες δεν το κάνουν να αρχίσουν να το κάνουν!βέβαια στην φάση που ζούμε τώρα δεν έμεινε τίποτα μέσα.πάντως με έβγαλε πολλές φορές ασπροπρόσωπη!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκτος απο τα περισσοτερα που αναφερεται, ψωνιζω πανες με εκπτωτικα κουπονια και εχω καρτα στο σουπερ μαρκετ. μια με δυο φορες το μηνα παιρνω επιταγη των 6 ευρω.

α! εχουμε και κουμπαρα στο σπιτι. με τον κουμπαρα παμε καθε χρονο διακοπες χωρις να μας φανουν τα λεφτα. φετος το γουρουνακι ειχε μεσα 930 ευρω. κι αυτα ηταν τα ρεστα απο περιπτερο, φουρνο κτλ.

 

επίσης, τα ίδια. Εγώ τον κουμπαρά τον ξεκίνησα για την μικρή μου και κάθε χρόνο στα γενέθλιά της θα της αφιερώνω το ποσό.

 

mariantinos στην κατάψυξη βάζω ό,τι περισσεύει κυρίως σε μπωλάκια (πλαστικά ή βαζάκια από μαρμελάδες) ή αν είναι πίτες σε πλαστικές σακούλες. Την προηγούμενη ημέρα τα βάζω στην συντήρηση του ψυγειου ώστε να ξεπαγώσουν σιγά σιγά έως την επομένη και μετά τα ζεσταίνω στο φούρνο μικροκυμάτων.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο κουμπαρας οσο παιδικο κι αν ακουγεται ειναι λεφτα που προφανως θα τα ξοδευαμε σε αχρηστα πραγματα. γιατι οταν εχω ενα διευρω λεω "παει για κουμπαρα αυτο". παλιοτερα θα επαιρνα ενα περιοδικο που δε θα διαβαζα ποτε. εμενα το γουρουνακι μου εχει παρει μεχρι και μηχανακι... και σιγουρα τις δυσκολες ωρες κανει θαυματα.

Link to comment
Share on other sites

επίσης, τα ίδια. Εγώ τον κουμπαρά τον ξεκίνησα για την μικρή μου και κάθε χρόνο στα γενέθλιά της θα της αφιερώνω το ποσό.

 

mariantinos στην κατάψυξη βάζω ό,τι περισσεύει κυρίως σε μπωλάκια (πλαστικά ή βαζάκια από μαρμελάδες) ή αν είναι πίτες σε πλαστικές σακούλες. Την προηγούμενη ημέρα τα βάζω στην συντήρηση του ψυγειου ώστε να ξεπαγώσουν σιγά σιγά έως την επομένη και μετά τα ζεσταίνω στο φούρνο μικροκυμάτων.

 

Τέλεια τέλεια τέλεια ιδέα!σε όλα τα τρόφιμα έτσι;πόσο καιρό μπορούμε να τα κρατήσουμε στην κατάψυξη;

 

Εντιτ

Πειράζει αν KATEYΘEIAN από κατάψυξη τα βάλω στον φούρνο μικροκυμ;

Επεξεργάστηκαν by mariantinos
Ερώτηση που ξέχασα
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια τέλεια τέλεια ιδέα!σε όλα τα τρόφιμα έτσι;πόσο καιρό μπορούμε να τα κρατήσουμε στην κατάψυξη;

 

Εντιτ

Πειράζει αν KATEYΘEIAN από κατάψυξη τα βάλω στον φούρνο μικροκυμ;

 

Εκτός από ωμά ζυμαρικά και κρέμες γάλακτος, έχω βάλει τα υπόλοιπα φαγητά.

Προσπαθώ να μην τα κρατάω πολύ στην καταψυξη - π.χ γύρω στο μήνα. Ο φούρνος μικροκυμάτων έχει πρόγραμμα ξεπαγώματος απλά θέλει πολύ λίγη θερμοκρασία αλλά έτσι χανονται όσες βιταμίνες έχουν μείνει. Δεν το έχω κάνει αλλά νομίζω γίνεται.

Συμβουλές περι κατάψυξης νομίζω υπάρχει σχετικό ποστ στην κατηγορία που είμαστε "σπίτι μου σπιτάκι μου".

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια κανω ολα οσα ειπατε αλλα πλεον δεν αγοραζω τα επωνυμα προιοντα,σκονη για πλυσιμο,φαγωσιμα κ.τ.λ την ιδια δουλεια κανουν με τα αλλα ομως ειναι πιο οικονομικα,ο κουμπαρας με εχει βοηθησει απιστευτα, και οσο για το χαρτι υγειας το πιο οικονομικο αλλα και το πιο καλο ειναι απο το lidl το ροζ και πολλα αλλα απο εκει ειναι οικονομικα

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Οικονομία μπορείς να κάνεις στα χαρτικά,απορυπαντικά και είδη καθαρισμού.

Στα τρόφιμα δεν το κάνω ,γιατί ότι έχω δοκιμάσει δεν μου αρέσει γευστικά.

Είναι ταλαιπωρία όμως να πηγαίνεις σε δύο διαφορετικά super market ,κυρίως όταν δεν υπαρχει χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα τηλέφωνα, μέχρι πέρισυ δεν είχα βάλει ποτέ σταθερό τηλέφωνο. Έβαλα, φυσικά όχι μέσω ΟΤΕ γιατι να πληρώνω πάγιο έξτρα, μόνο και μόνο για να έχω ίντερνετ αφού πλέον δεν θα δούλευα για κανα χρόνο.

Όσον αφορά το κινητό μετέτρεψα το συμβόλαιο σε καρτοκινητό το οποίο με μια ανανέωση μου δίνει 1000 λεπτά ομιλίας δωρεάν το μήνα. Επίσης, σύζυγος και μάνα, πήραν το ίδιο καρτοκινητό οποτε τα λοιπά τηλέφωνα είναι ελάχιστα.

Ως αποτέλεσμα, πληρώνω 24 ε για σταθερό και ίντερνετ συν 5 ε για κινητό το μήνα.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ψώνια του σπιτιού γίνονται με μία πιστωτική κάρτα , η οποία στο τέλος του μήνα εξοφλείται μέχρι το τελευταίο ευρώ. Κρατάω excel με τα έξοδα του μήνα , ώστε να μην τη φτάσουμε κάπου που δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε. Ξέρω την ημερομηνία που εκδίδει η τράπεζα το λογαριασμό μου κι έτσι φροντίζω να κάνω τις "χοντρές" αγορές μόλις

εκδοθεί ο λογαριασμός ώστε να επωφεληθώ περίπου 2 μήνες μέχρι να την πληρώσω. Με την ίδια κάρτα , ανάλογα με την κίνηση , μου γίνεται έκπτωση στο λογαριασμό του κινητού μου κάθε μήνα.

Όλες οι αγορές στο σπίτι μας , ηλεκτρικά , ηλεκτρονικά , ότι μπορείς να φανταστέις , ακόμη και το καρεκλάκι αυτοκινήτου του μωρού , έχουν αγοραστεί on-line , μετά από έρευνα στα καταστήματα , σε πολύ συμφέρουσες τιμές.

Ψωνίζουμε στις εκπτώσεις , εγώ για τη βάφτιση που ήταν 4 Οκτωβρίου , είχα ψωνίσει το φόρεμα από τον Ιούλιο με έκπτωση .Κάνουμε επιδρομές σε Outlet μαγαζιά και αγοράζουμε πχ παντελόνι τζην του άντρα μου 60? , ενώ κάνει 160 ,κλπ.

Με τη ΔΕΗ δεν υπάρχει σωτήρία , κυρίως λόγω ΕΡΤ και δημοτικών τελών , αλλά κι εγώ αφήνω ανοιχτό το καπάκι για να μην ξεχνάω το θερμοσίφωνα , αν και σύντομα το σκέφτομαι για ηλιακό.

Σταθερό τηλέφωνο + intenet σύνολο 25? το μήνα , ο σύζυγος εταιρικό κινητό κι εγώ πληρώνω κινητό 22 ? το μήνα (οτιδήποτε παραπάνω αφαιρείται από την κατανάλωση που κάνω στην πιστωτική).

Πάνες ψωνίζω μόνο όταν υπάρχει προσφορά , το ίδιο και απορρυπαντικό ρούχων (αν με ρωτήσει κανείς με τι απορρυπαντικό πλένω , θα απαντήσω : αυτό που είχε προσφορά !!).

Κοινόχρηστα + αέριο = άστα να πάνε , πέρυσι μου ανέβαινε η πίεση κάθε φορά που έβλεπα το λογαριασμό , εύχομαι φέτος να είναι φθηνότερο.

Ευτυχώς μένουμε σε δικό μας σπίτι και δεν έχουμε και ενοίκιο κάθε μήνα...

Μου άρεσε πολύ αυτό που γράφετε για τον κουμπαρά, θα το εφαρμόσω άμεσα!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Ααα επίσης εχω σταματήσει να αγοράζω μαντίλακια ντεμακιγιαζ κ ξεβαφομε με μωρομαντιλα του κωνσταντίνου(οοοοταν βαφομαι...)

 

Δεν καταργείς καλύτερα και τα μωρομάντηλα; Εκτός του ότι είναι πανάκριβα είναι και ανθυγιεινά για το δερματάκι του μωρού.

Το μωρό το πλένω σε κάθε αλλαγή με νεράκι και το σκουπίζω με μια πετσέτα. Ένα πακέτο μωρομάντηλα το έχω για μήνες για να το χρησιμοποιώ μόνο όταν βρίσκομαι έξω. Αν και μπορείς να φτιάξεις και αυτοσχέδια μωρομάντηλα με βαμβακάκι ποτισμένο με νερό και βρεφικό σαμπουάν για τέτοιες περιπτώσεις. :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα τηλέφωνα, μέχρι πέρισυ δεν είχα βάλει ποτέ σταθερό τηλέφωνο. Έβαλα, φυσικά όχι μέσω ΟΤΕ γιατι να πληρώνω πάγιο έξτρα, μόνο και μόνο για να έχω ίντερνετ αφού πλέον δεν θα δούλευα για κανα χρόνο.

Όσον αφορά το κινητό μετέτρεψα το συμβόλαιο σε καρτοκινητό το οποίο με μια ανανέωση μου δίνει 1000 λεπτά ομιλίας δωρεάν το μήνα. Επίσης, σύζυγος και μάνα, πήραν το ίδιο καρτοκινητό οποτε τα λοιπά τηλέφωνα είναι ελάχιστα.

Ως αποτέλεσμα, πληρώνω 24 ε για σταθερό και ίντερνετ συν 5 ε για κινητό το μήνα.

 

Κι εγώ κατι τέτοιο εχω.μου τραβάει κάθε μέρα απ τηνκάρτα 0.35 λεπτά κ εχω ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ 60 λεπτά που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε σε σταθερά είτε σε ίδιου τύπου καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ψώνια του σπιτιού γίνονται με μία πιστωτική κάρτα , η οποία στο τέλος του μήνα εξοφλείται μέχρι το τελευταίο ευρώ. Κρατάω excel με τα έξοδα του μήνα , ώστε να μην τη φτάσουμε κάπου που δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε. Ξέρω την ημερομηνία που εκδίδει η τράπεζα το λογαριασμό μου κι έτσι φροντίζω να κάνω τις "χοντρές" αγορές μόλις

εκδοθεί ο λογαριασμός ώστε να επωφεληθώ περίπου 2 μήνες μέχρι να την πληρώσω. Με την ίδια κάρτα , ανάλογα με την κίνηση , μου γίνεται έκπτωση στο λογαριασμό του κινητού μου κάθε μήνα.

Όλες οι αγορές στο σπίτι μας , ηλεκτρικά , ηλεκτρονικά , ότι μπορείς να φανταστέις , ακόμη και το καρεκλάκι αυτοκινήτου του μωρού , έχουν αγοραστεί on-line , μετά από έρευνα στα καταστήματα , σε πολύ συμφέρουσες τιμές.

Ψωνίζουμε στις εκπτώσεις , εγώ για τη βάφτιση που ήταν 4 Οκτωβρίου , είχα ψωνίσει το φόρεμα από τον Ιούλιο με έκπτωση .Κάνουμε επιδρομές σε Outlet μαγαζιά και αγοράζουμε πχ παντελόνι τζην του άντρα μου 60? , ενώ κάνει 160 ,κλπ.

Με τη ΔΕΗ δεν υπάρχει σωτήρία , κυρίως λόγω ΕΡΤ και δημοτικών τελών , αλλά κι εγώ αφήνω ανοιχτό το καπάκι για να μην ξεχνάω το θερμοσίφωνα , αν και σύντομα το σκέφτομαι για ηλιακό.

Σταθερό τηλέφωνο + intenet σύνολο 25? το μήνα , ο σύζυγος εταιρικό κινητό κι εγώ πληρώνω κινητό 22 ? το μήνα (οτιδήποτε παραπάνω αφαιρείται από την κατανάλωση που κάνω στην πιστωτική).

Πάνες ψωνίζω μόνο όταν υπάρχει προσφορά , το ίδιο και απορρυπαντικό ρούχων (αν με ρωτήσει κανείς με τι απορρυπαντικό πλένω , θα απαντήσω : αυτό που είχε προσφορά !!).

Κοινόχρηστα + αέριο = άστα να πάνε , πέρυσι μου ανέβαινε η πίεση κάθε φορά που έβλεπα το λογαριασμό , εύχομαι φέτος να είναι φθηνότερο.

Ευτυχώς μένουμε σε δικό μας σπίτι και δεν έχουμε και ενοίκιο κάθε μήνα...

Μου άρεσε πολύ αυτό που γράφετε για τον κουμπαρά, θα το εφαρμόσω άμεσα!!

 

Όταν ανοίξεις τον κουμπαρά απλά δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου

Link to comment
Share on other sites

καλά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.μπράβο σε όλες σας,μου αρέσουν οι ιδέες σας, και μακάρι να μπορέσω να κάνω έστω και τα μισά απο όσα ΄εχω διαβάσει.εγώ το μόνο που ΄έχω κάνει και που τυχαία έγινε,είναι οτι πλέον δεν χρησιμοποιώ μαλακτικό ρούχων.παίρνω απορρυπαντικό με άρωμα και είναι ακριβώς το ίδιο.και φυσικά το παίρνω με κουπόνι και όταν είναι σε προσφορά.αλήθεια μήπως μπορείτε να πείτε λεπτομέρειες για το καρτοκινητό;αν υπάρχει πρόβλημα στείλτε και πμ:-D

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

καλά έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό.μπράβο σε όλες σας,μου αρέσουν οι ιδέες σας, και μακάρι να μπορέσω να κάνω έστω και τα μισά απο όσα ΄εχω διαβάσει.εγώ το μόνο που ΄έχω κάνει και που τυχαία έγινε,είναι οτι πλέον δεν χρησιμοποιώ μαλακτικό ρούχων.παίρνω απορρυπαντικό με άρωμα και είναι ακριβώς το ίδιο.και φυσικά το παίρνω με κουπόνι και όταν είναι σε προσφορά.αλήθεια μήπως μπορείτε να πείτε λεπτομέρειες για το καρτοκινητό;αν υπάρχει πρόβλημα στείλτε και πμ:-D

 

Το δικό μου δεν μπορείς να το κανείς γιατί υπήρχε χρονικό όριο για να το ενεργοποιήσεις αλλά όλες οι εταιρίες πλέον δίνουν πολύ καλές προσφορές.πχ βονταφον με 7 ευρώ δίνει 600 λεπτά ομιλίας για σι γιου κ 600 μηνύματα για σιγιου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...