Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι τρώνε το πρωί πριν πάνε σχολείο???


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι πρωινό δίνετε στα παιδιά σας το πρωί δεδομένου ότι δεν έχετε πολύ χρόνο στην διάθεση σας μέχρι να φύγετε απο το σπίτι....για το σχολείο

 

Εμένα αργεί να φάει το οτιδήποτε...μόνο τα δημητριακά τρώει γρήγορα, αλλά ψάχνω και άλλες εναλλακτικές..

 

Έχω δοκιμάσει μαρμελάδες, μέλι και μερέντα με γάλα αλλά ποτέ δεν προλαβαίνει παρότι ξυπνάμε νωρίτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το αγαπημένο τους είναι μπισκότα (δύο- τρία) με πορτοκαλάδα φρεσκοστραγγισμένη.

Ή γιαούρτι με φρούτα ή μαρμελάδα (τους αρέσουν αυτά τα δίχωρα που στο ένα μέρος έχει γιαούρτι και το άλλο μαρμελάδα, κρατάω τα κουτάκια και βάζω δικό μου γιαούρτι και βιολογική μαρμελάδα).

Επίσης ένα μήλο στο χέρι για το δρόμο ή μία μπανάνα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να του δίνεις κρουασάν , κουλούρι Θεσσαλονίκης, τσουρεκάκι , κέικ ή κανένα τυροπιτάκι (αν προλαβαίνεις να ψήνεις κατα την διάρκεια που ετοιμάζεστε ή να ρυθμίσεις τον φούρνο σου να ανάψει πριν ξυπνήσετε αν έχει την δυνατότητα) ουτως ώστε οτι περισσεύει να το παίρνει στο χέρι για το δρόμο

Link to comment
Share on other sites

Μόνο γάλα γιατί μόνο αυτό προλάβαιναν όταν ξεκίνησαν το σχολείο. Και επειδή κάναν ώρες για να το πιουν και δεν προλάβαιναν να φάνε κάτι άλλο τώρα και να έχουν χρόνο και να βγάλω κεικ, μπισκότα, κλπ δεν θέλουν. Ίσως φάνε μερέντα αλλά δεν θέλω εγώ να δίνω. Οπότε ότι φάνε στο 1ο διάλειμμα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι η αληθεια ειναι οτι & εμεις θελουμε περιπου 20-25' για να φαμε.

Εμενα τα δικα μου τρωνε τα παρακατω: ΔΗΜΙΤΡΙΑΚΑ ( διαφορα & οχι παντα παιδικα με σοκολατες κλπ.), ΨΩΜΙ η ΦΡΥΓΑΝΙΑ ΜΕ ΜΕΡΕΝΤΑ η ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ, ΜΠΑΡΕΣ ΔΗΜΙΤΡΙΑΚΩΝ ΠΟΥ ΤΙΣ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΓΩ, ΚΕΙΚ, ΚΡΕΜΑ ΓΙΩΤΗΣ (που τη φτιαχνω μονη μου).

Επισης καμοια φορα τους ετοιμαζω κατι σαν MILK SHAKE. Χτυπαω στο multi γαλα, μπανανα & 2 μπισκοτα πτι-μπερ η μιραντα & ειναι τελειο.

Προσπαθω να μην βαριουντε. Με το πρωινο καλα τα παμε, με το μεσημεριανο εχουμε προβλημα που εχουμε φτασει να τρωμε 5 φαγητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω συνηθως, εκτως απο το γάλα, δείνω στον μικρό ψωμάκι με μια φέτα βραστη γαλοπούλα ή με λίγη γραβιέρα. Εναλακτικά, μπορεί να φάει 2-3 μιράντα. Εχω δοκιμάσει πολλά όπως κέικ, ζαμπονοτυροπιτάκια, τυρόψωμο, αλμυρό κέικ (όλα τα φτιάχνω εγώ), δημητριακά κ.α, αλλά πάντα καταλήγουμε στο ψωμοτύρι και στη βραστη γαλοπουλα. Και απο αυτα, τρωει 3-4 μπουκιές. Πάλι καλά, τρώει πρωινό μετά στο νήπιο :mrgreen:

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επειδή νυστάζει το πρωί τρώει αργά και βασανιστικά ....μόνο τα δημητριακά προλαβαίνει που και εκεί πίνει το γάλα με καλαμάκι και μετά τρώει τα δημητριακά....το κέικ με το γάλα το τρώει αλλά πάντα μένει με το χέρι στο κέικ μέχρι να μπει στο σχολικό :P :p

 

Για ψωμιά δεν το συζητάω....η μασέλα το πρωί αρνείται να μασήσει την κόρα :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πολλες φορες τους φτιαχνω pancakes εχω το μειγμα στο ψυγειο , βαζω το αντικολλητικο στη φωτια και σε 3΄λεπτα ετοιμη η τηγανιτα , με μελι, με μερεντα και μπανανα , με ζαμπον και τυρι. Γρηγορο , θρεπτικο και αρκετα μαλακο για την μασελα, την φτιαχνω σε σχημα μικυ μαους και τρελαινονται το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Tις καθημερινές γάλα με κορν φλέικς ή με κέικ ή με 2 μπισκότα

 

Τα σαβ-κα γάλα, φρυγανιά με γαλοπούλα ή με τυρί, τοστ, ψωμί με βούτυρο και μέλι ή μαρμελάδα....

 

Το βασικό για εμένα είναι να τρώει "κάτι", γιατί δυστηχώς πάρα πολλά παιδιά δεν παίρνουν πρωινό...το ξέρω από φίλους, γνωστούς, συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πολλες φορες τους φτιαχνω pancakes εχω το μειγμα στο ψυγειο , βαζω το αντικολλητικο στη φωτια και σε 3΄λεπτα ετοιμη η τηγανιτα , με μελι, με μερεντα και μπανανα , με ζαμπον και τυρι. Γρηγορο , θρεπτικο και αρκετα μαλακο για την μασελα, την φτιαχνω σε σχημα μικυ μαους και τρελαινονται το πρωι.

 

πες καλε και τη συνταγη :mrgreen:

για το μειγμα τι βαζεις;

μια χαρα ακουγεται για πρωινο...

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πες καλε και τη συνταγη :mrgreen:

για το μειγμα τι βαζεις;

μια χαρα ακουγεται για πρωινο...

Λοιπον

1φλυτζ. τσαγιου αλευρι γ.ο.χ

2 κ.γ. μπεικιν παουντερ αν δεν βρισκονται τα παραπανω μπορεις να χρησιμοπ. απ

3/4 φλ.τσ. γαλα

2 κ.σ. βουτυρο λιωμενο

3 κ.σ. ζαχαρη

1/2 κ.γ. αλατι

1 αυγο

πρεπει να βγει ενα μειγμα ρευστοτητας αναμεσα κεικ με κρεπας,ουτε πολυ πηχτο ουτε πολυ αραιο το ριχνουμε με κουταλι στο τηγανι και μολις σκασουν οι φουσκαλιτσες που θα δημιουργηθουν τις γυριζουμε , προσοχη να χαμηλωσετε τη θερμοκρασια στη δευτερη γιατι αν ειναι πολυ δυνατη η φωτια θα σας αρπαξουν ,δοκιμαστε με μερεντα και μπανανα ή με καρυδια με οτι θελετε. Οι φιλοι των παιδιων τρελαινονται οταν τους τα φτιαχνω και για απογευματινο , μετα απο αυτο δεν θα θελουν τιποτα αλλο.

Φυλαω το μειγμα στο ψυγειο, βεβαια εμενα με 3 παιδια δεν με φτανει αυτη η ποσοτητα για παραπανω απο 2 μερες , οποτε δεν ξερω αν μπορεις να το διατηρησεις για παραπανω . Δοκιμαστε και πειτε μου.:-D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον

1φλυτζ. τσαγιου αλευρι γ.ο.χ

2 κ.γ. μπεικιν παουντερ αν δεν βρισκονται τα παραπανω μπορεις να χρησιμοπ. απ

3/4 φλ.τσ. γαλα

2 κ.σ. βουτυρο λιωμενο

3 κ.σ. ζαχαρη

1/2 κ.γ. αλατι

1 αυγο

πρεπει να βγει ενα μειγμα ρευστοτητας αναμεσα κεικ με κρεπας,ουτε πολυ πηχτο ουτε πολυ αραιο το ριχνουμε με κουταλι στο τηγανι και μολις σκασουν οι φουσκαλιτσες που θα δημιουργηθουν τις γυριζουμε , προσοχη να χαμηλωσετε τη θερμοκρασια στη δευτερη γιατι αν ειναι πολυ δυνατη η φωτια θα σας αρπαξουν ,δοκιμαστε με μερεντα και μπανανα ή με καρυδια με οτι θελετε. Οι φιλοι των παιδιων τρελαινονται οταν τους τα φτιαχνω και για απογευματινο , μετα απο αυτο δεν θα θελουν τιποτα αλλο.

Φυλαω το μειγμα στο ψυγειο, βεβαια εμενα με 3 παιδια δεν με φτανει αυτη η ποσοτητα για παραπανω απο 2 μερες , οποτε δεν ξερω αν μπορεις να το διατηρησεις για παραπανω . Δοκιμαστε και πειτε μου.:-D

 

Ωραίο ακούγεται...το τηγανίζεις με λάδι????? γιατί πρωί πρωί δεν θέλω τηγανίσματα...αλλά για τις υπόλοιπες ώρες φαίνεται καλό.

επίσης αν το φτιάξεις και το φάς την επόμενη μέρα πως είναι???? έχει πανιάσει???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ τυχερές είστε κορίτσια που τρώνε τα παιδάκια σας πρωινό στο σπίτι. Εμένα η δικιά μου πίνει ένα ποτήρι γάλα και φεύγει για το σχολείο. Και στο διάλειμμα συνηθως τρώει το μισό από οτι της δίνω.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ακούγεται...το τηγανίζεις με λάδι????? γιατί πρωί πρωί δεν θέλω τηγανίσματα...αλλά για τις υπόλοιπες ώρες φαίνεται καλό.

επίσης αν το φτιάξεις και το φάς την επόμενη μέρα πως είναι???? έχει πανιάσει???

Δεν βαζω λαδι , το φτιαχνω σε αντικολλητικο, δεν νομιζω οτι θα ειναι ωραιο παγωμενο, τωρα για ξαναζεσταμενο δεν το εχω δοκιμασει ,ουτως η αλλως ειναι πανευκολο να το φτιαξεις τη στιγμη που το θελεις.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα σήμερα τα pancakes για δεκατιανό μιας και είχα σπίτι τα παιδιά....το έφαγαν με μερέντα όλοοο το κομμάτι....το τσάκισαν...

 

Πρόσθεσα μέσα στον χυλό πριν το βάλω στο τηγάνι και μπανάνα και την έλιωσα και έτσι η πιτούλα μύριζε μπανάνα...ΤΕΛΕΙΑ!!

 

Επίσης έκανα και σχέδια μίκυ και λουλούδια και τρελάθηκαν οι μικρές...

 

Τόσο καιρό απέφευγα τις τηγανίτες λόγω λαδίλας...τώρα βρήκα την καλύτερη λύση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έφτιαξα σήμερα τα pancakes για δεκατιανό μιας και είχα σπίτι τα παιδιά....το έφαγαν με μερέντα όλοοο το κομμάτι....το τσάκισαν...

 

Πρόσθεσα μέσα στον χυλό πριν το βάλω στο τηγάνι και μπανάνα και την έλιωσα και έτσι η πιτούλα μύριζε μπανάνα...ΤΕΛΕΙΑ!!

 

Επίσης έκανα και σχέδια μίκυ και λουλούδια και τρελάθηκαν οι μικρές...

 

Τόσο καιρό απέφευγα τις τηγανίτες λόγω λαδίλας...τώρα βρήκα την καλύτερη λύση

Χαιρομαι που σας αρεσαν , θα δεις τωρα θα στο ζητανε συνεχεια :-P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ΄μαμάδες! Είμαι η Ζωή και το πρωί βασανίζω την μαμά μου.Δεν μου αρέσει η μυρωδιά του γάλακτος. Αηδία!

 

(Αυτη είναι η κόρη μου που την έβαλα να διαβασει τι τρωνε τα άλλα παιδιά για πρωινό. Επίσης ξυπνάει τελευταία στιγμή και δεν πεινάει το πρωι και για άλλα τρόφιμα εκτός του γάλακτος)

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τους πρώτους 1-2 μήνες που ξεκινήσε το σχολείο (είμαστε Α΄ Δημοτικού), δεν του εδινα να φάει το πρωί στο σπίτι και του έβαζα σάντουιτς, τοστ, κρουασάν κλπ για το σχολείο. Κάποιες φορές δεν τα έτρωγε και μου έλεγε ότι ξέχασε!! Εγώ φυσικά τρελλαινόμουν που ήταν τόσες ώρες νηστικός και από τότε τρώμε κάθε πρωί στο σπίτι μία φέτα με μαρμελάδα ή μέλι (δύσκολα στην αρχή αλλά το συνήθισε και πλέον μου το ζητάει).

:-P Είσαι όλη μου η ζωή!! :-P
Link to comment
Share on other sites

μόνο γάλα και αυτό όχι πάντα όλο. Δεν υπαρχει χρονος για παραπάνω. Ττρώνε όμως στο σχολειο στα διαλλειματα τοστ, δημητριακα, φρουτο (αν και δεν το θελουν πάντα ντρεπονται μάλλον), κεικ...στη μεγάλη βάζω 3 είδη στο μικρο που ειναι νηπια 1 ειδος δεν προλαβαινει περισσοτερο και καθεται λιγοτερη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Bρε κοριτσια να σας πω κατι, γνωμη μου βεβαια και χωρις να θελω να θιξω ή προσβαλω καποιον,το πρωινο ειναι πολυ σημαντικο γευμα και συνηθεια διατροφης που θα την κουβαλαμε για ολη μας τη ζωη. Νομιζω οτι θα επρεπε να μαθουμε στα παιδια μας να τρωνε ενα θρεπτικο και υγειινο πρωινο, ακομα και αν πρεπει να τα ξυπναμε ενα τεταρτο νωριτερα .

Link to comment
Share on other sites

σε μας το θεμα εινια οτι δεν πεινανε το πρωι μόλις ξυπνήσουν (και ειναι κατανοητο ουτε εγώ πεινάω το πρωί, μολις ξυπνήσω), οπότε ενα γάλα και με το ζόρι... το να τρων στις 10, 11, και 12 δεν το βρισκω κακό, εξάλλου ειναι καλυτερα να κανουν μικρα και συχνα γευματα:P

Link to comment
Share on other sites

το πρωινο ειναι πολυ σημαντικο γευμα και συνηθεια διατροφης που θα την κουβαλαμε για ολη μας τη ζωη. Νομιζω οτι θα επρεπε να μαθουμε στα παιδια μας να τρωνε ενα θρεπτικο και υγειινο πρωινο, ακομα και αν πρεπει να τα ξυπναμε ενα τεταρτο νωριτερα .

 

Tο ίδιο πιστεύω και εγώ για το πρωινό, οπότε και από πέρυσι στο νηπιαγωγείο ξεκινήσαμε να ξυπνάμε για πρωινό και πλέον έχει γίνει συνήθεια.

Εμείς τρώμε δημητριακά με γάλα, ή κρέπα ( τις έχω ετοιμάσει από το βράδυ ) ή αυγόφετες με πάντα ένα ποτήρι γάλα...

 

dhmhtriana πολύ καλή η ιδέα σου...μοιάζει σα κρέπα.Θα το δοκιμάσουμε σήμερα για κολατσιό.Βασικά σκέφτομαι να μην βάλω ζάχαρη.Πειράζει λες ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Bρε κοριτσια να σας πω κατι, γνωμη μου βεβαια και χωρις να θελω να θιξω ή προσβαλω καποιον,το πρωινο ειναι πολυ σημαντικο γευμα και συνηθεια διατροφης που θα την κουβαλαμε για ολη μας τη ζωη. Νομιζω οτι θα επρεπε να μαθουμε στα παιδια μας να τρωνε ενα θρεπτικο και υγειινο πρωινο, ακομα και αν πρεπει να τα ξυπναμε ενα τεταρτο νωριτερα .

 

Στη δική μας περίπτωση δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης στο ξύπνημα. Δεν έχουμε πρόβλημα με αυτό.

Το πρόβλημα βρίσκεται στο οτι δεν πεινάει το πρωί. Ένα γάλα της αρκεί το ίδιο έχουμε και για βραδυνό.

Προσπάθησα πολλές φορές να την μάθω να τρώει πρωινό αλλά δεν τα κατάφερα κι έτσι το άφησα. Ε δε νομίζω να είναι και τόσο κακό που δεν τρώει στις 8 αλλά στις 10.

 

 

Υ.Γ Και για να μην ξεχάσω εμένα τουλάχιστον δεν με πρόσβαλλες.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Tο ίδιο πιστεύω και εγώ για το πρωινό, οπότε και από πέρυσι στο νηπιαγωγείο ξεκινήσαμε να ξυπνάμε για πρωινό και πλέον έχει γίνει συνήθεια.

Εμείς τρώμε δημητριακά με γάλα, ή κρέπα ( τις έχω ετοιμάσει από το βράδυ ) ή αυγόφετες με πάντα ένα ποτήρι γάλα...

 

dhmhtriana πολύ καλή η ιδέα σου...μοιάζει σα κρέπα.Θα το δοκιμάσουμε σήμερα για κολατσιό.Βασικά σκέφτομαι να μην βάλω ζάχαρη.Πειράζει λες ?

 

Ειναι τελεια τα pancakes...την ιδια συνταγη κανω κι εγω...μονο που δεν ειχα σκεφτει οτι μπορω να εχω το μιγμα στο ψυγειο απο την προηγουμενη.Δεν ειναι σα κρεπα ειναι πιο αφρατα.Βαλε 2 κουταλιες της σουπας μειγμα στο τηγανι αλλα μη το απλωσεις να γινει σα κρεπα...ριξε τη μια κουταλια πανω στην αλλη και αστο να ειναι ετσι αφρατο.

Link to comment
Share on other sites

 

dhmhtriana πολύ καλή η ιδέα σου...μοιάζει σα κρέπα.Θα το δοκιμάσουμε σήμερα για κολατσιό.Βασικά σκέφτομαι να μην βάλω ζάχαρη.Πειράζει λες ?

Καθολου δεν πειραζει και εγω στην αρχη εβαζα μονο ενα κουταλακι το γλυκου , μπορει μονο να μην φουσκωσει τοσο πολυ, αλλα η δουλεια σου θα γινει:-P. Εμενα απο τοτε που τους εβαλα μερεντα δεν θελουν τιποτα αλλο οποτε σαν συμβουλη δοκιμασε πρωτα με μελι και κανελα ή με καρυδια, μπορεις να χρησιμοποιησεις και το ειδικο σιροπι για pancakes marple syrop νομιζω λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...