Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπισκότα & Κεκάκια Βάπτισης? ΕΤΟΙΜΑ!


ΒΙΚΥ

Recommended Posts

Το είχα υποσχεθεί οτι θα βοηθήσω τις μανούλες να μάθουν΄να φτιάχνουν μόνες τους κεκάκια και μπισκότα για τις βαπτίσεις και τα πάρτυ τους!

Με προβλημάτισε όμως που έμεναν παραπονεμένες πολλές μανούλες εκτός Αθηνών.

Και έτσι βρήκα την λύση! Ώρα λοιπόν, να αφήσουμε τα λόγια και να κάνουμε έργα!

Σας ετοίμασα βιντεάκια που θα σας βοηθήσουν πολύ να ξεκινήσετε, να μάθετε τα βασικά!

Σας έχω όμως βιντεάκι και πως να στολίσετε ένα μπισκότο νεράιδα! Το ίδιο μπορείτε να το κάνετε και πάνω σε κεκάκι!

Ή πως να φτιάξετε εύκολα cake pops ή choco lollicakes ή σε απλά Ελληνικά κεκάκια σε ξυλάκι, σε εντυπωσιακά σχέδια! Πολύ νόστιμα και πολύ εύκολα!

Οι συνταγές και τα βίντεο είναι όλα εδώ!

 

edit admin

 

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!

 

*Μετά τις γιορτές θα σας δείξω τρισδιάστατα σχέδια, πάνω σε κεκάκια!

Ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα!

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο βρε Βίκυ!!Σε ευχαριστούμε πολύ!!Να είσαι πάντα καλά και να φτιάχνεις τόσο όμορφα πράγματα!!Καλά Χριστούγεννα σου εύχομαι και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Βικάκι τελεια τα βιντεάκια σου!!!!!!Σε ευχαριστούμε πολύ!!!δεν ακουσα καλά τη μαρκα των χρωμάτων ζαχαροπλαστικής μπορείς να μου την γραψεις?Ελλάδα τα βρίσκεις ή πρεπει να γινουν παραγγελία από το εξωτερικό?Που πάω εγώ ξυπόλυτη στ αγκάθια????θέλω θέλω θέλω...πλαστη , πρεσα, χρωματα (που παλευω με υγρά απο το καρφούρ. Τι νομίζατε ότι ήθελα φουξια και λαχανί μπισκότα? Όχι, αλλά τι να κάνω που δεν γινόντουσαν πιο σκουρα με αυτά τα χρώματα που είχα), τον πλάστη με τα σχέδια. Αλήθεια όλα αυτά τα έχεις βρει εδω?Μπαααα....

Φιλιά πολλά Βικάκι Χριστουγεννιάτικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου καλημέρα!!! Χτες που διάβαζα ένα άλλο θέμα , πάτησα στο λινκ της σελίδας σου και είδα όλα αυτά τα υπέροχα που φτιάχνεις!!!!

Δεν έχω λόγια κοπέλα μου, είσαι καταπληκτική!!!

Θα επιχειρήσω κι εγώ να φτιάξω με τη βοήθεια σου.

Εύχομαι καλές γιορτές σε σένα και στην οικογένεια σου και σε όλα τα μέλη του φόρουμ!!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Βικάκι τελεια τα βιντεάκια σου!!!!!!Σε ευχαριστούμε πολύ!!!δεν ακουσα καλά τη μαρκα των χρωμάτων ζαχαροπλαστικής μπορείς να μου την γραψεις?Ελλάδα τα βρίσκεις ή πρεπει να γινουν παραγγελία από το εξωτερικό?Που πάω εγώ ξυπόλυτη στ αγκάθια????θέλω θέλω θέλω...πλαστη , πρεσα, χρωματα (που παλευω με υγρά απο το καρφούρ. Τι νομίζατε ότι ήθελα φουξια και λαχανί μπισκότα? Όχι, αλλά τι να κάνω που δεν γινόντουσαν πιο σκουρα με αυτά τα χρώματα που είχα), τον πλάστη με τα σχέδια. Αλήθεια όλα αυτά τα έχεις βρει εδω?Μπαααα....

Φιλιά πολλά Βικάκι Χριστουγεννιάτικα!!!

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση....

Τα χρώματα είναι της sugarflair, red extra & black extra. Παραγγελία από το διαδίκτυο.

Τα εργαλεία είναι και αυτά από το διαδίκτυο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες!

Σας ετοίμασα ένα ακόμα βιντεάκι! edit admin

 

Καλή Πρωτοχρονιά!

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Φτιάχνουμε παπάκια από ζαχαρόπαστα, για μπισκότα, κεκάκια, τούρτες, ακόμα και τσουρέκια τώρα που έρχεται Πάσχα!

Δείτε το βίντεο!

 

edit admin

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βίκυ! Τέλεια τα βιντεάκια! Θα τα αξιοποιήσω οπωσδήποτε, αν και δεν προβλέπεται άμεσα βάπτιση, ούτε καν εγγυμοσύνη! Αλλά όλο και καμιά γιορτούλα θα κάνουμε στο σπίτι. Σε ευχαριστούμε!

 

Που πάω εγώ ξυπόλυτη στ αγκάθια????θέλω θέλω θέλω...πλαστη , πρεσα, χρωματα (που παλευω με υγρά απο το καρφούρ), τον πλάστη με τα σχέδια.

 

Άσε Πένυ μια από τα ίδια κι εγώ. Όταν βάφτισα το γιο μου, έφτιαξα cupcakes και έφαγα όλη την Αθήνα να βρω κανένα καλό εργαλείο και χρώματα της προκοπής. Oύτε καν τα χρώματα της Βέφας δε βρήκα, πήγα 5 φορές στο Ηondos Center της Ομόνοιας και είχαν μόνο το πράσινο! Sorry για το off topic..

 

 

Άντε να στρωθούμε οι νοικοκυρές!!!:-)

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Βικάκι!!Σου στέλνω εδώ μήνυμα γιατί ουτε πμ μπορώ να σου στείλω ούτε email!!Να σε ρωτήσω ξερεις που θα βρω κουτάκια διάφανα για cupcakes?Και πόσο περίπου κοστίζουν?Σκεφτόμουν για τη γιορτή του γιου μου στον παιδικό να πάω cupcakes με ζαχαρόπαστα και μελισσούλα πάνω. Τα κουτάκια που βρίσκω είναι πολύ κοντά ή δεν φαίνεται το εσωτερικό τους. Τόση ώρα θα φάω να τα φτιαξω,να τα κρύψω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

peny μου, και όποια άλλη κοπέλα θέλει μπορείτε να μου στέλνετε ερωτήσεις στο edit admin

 

Κουτάκια διάφανα για να πάρεις όπως τα δικά μου, επειδή είναι εργοστάσιο και δίνει μόνο χονδρική, πρέπει να έχεις κάποιον να σου κόψει τιμολόγιο και να παραγγείλεις μεγάλη ποσότητα.

Βγαίνουν σε διάφορες διαστάσεις στρογγυλά ή τετράγωνα ή μακρόστενα ότι θέλεις!

Εγώ δίνω το link και εσείς μπορείται να συνενοηθείτε. Μπορείτε ίσως να μαζευτείται 2-3 και να πάρετε πολλά όπως είχε γίνει στο parents παλαιότερα με τα γλιφιτζούρια!

 

http://www.bilias.gr/

 

mama xrysa ναι βάζω, και επειδή έχω δοκιμάσει πολλά κατά καιρούς το καλύτερο είναι η βανίλια της wilton σε υγρή μορφή. Δίνει ένα καταπληκτικό άρωμα σαν το μαλλί της γριάς!

Το βρίσκω στο internet όπως π.χ. εδώ:http://cgi.ebay.com/Wilton-Clear-Vanilla-Extract-2-oz-/190507632023?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c5b23c597

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνουμε Ζαχαρένια Μωράκια για να στολίσουμε κεκάκια -cupcakes για βάπτιση ή πάρτυ!

Δείτε πόσο εύκολο είναι !!!!

edit admin

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να φτιάξω μπισκότα ή κεκάκια του mickey. καμία ιδέα που θα βρω φορμάκια;;;

 

 

Αν γνωρίζεις ήδη ή έχεις κάποιον να σου εξηγήσει τα πάντα για αγορές απο e-bay (νομίζω ότι έχει θέμα εδώ μέσα στο φόρουμ), μπορείς να παραγγείλεις ό,τι χρειάζεσαι απο εκεί. :D

 

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=mickey+mouse+cupcakes&_sacat=See-All-Categories

 

http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=mickey+mouse+biscuits&_sacat=0&_odkw=mickey+mouse+cupcakes&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως υπαρχει καμια κοπελα που να έχει φορμάκια κ να μην τα χρειαζεται;;; θα με ενδιέφερε να τα αγοράσω γιατί από ebay δεν.. ξερω καν πως κανω παραγγελια!!

έστω να αγοράσω τα δικά της γιατί τα χρειάζομαι άμεσα (σχετικά) κ ας παραγγείλει η ίδια άλλα μιας κ ξερει τη διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Μαρία όταν είχα κάνει το πάρτυ ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ στον μικρό μου, δες εδώ edit adminτου είχα κάνει κεκάκια μίκυ μάους και είχα πάρει κάτι καταπληκτικά φορμάκια σε άσπρο μαύρο και κόκκινο από την ΙΚΕΑ. Είναι ιδανικά για μίκυ! Αν δεν βρεις έχω εγώ αλλά δεν ξέρω πόσα,να τα μετρήσω και να σου πω,αν σε ενδιαφέρει μπορώ να στα χαρίσω. Για να τ'αγοράσεις ΔΕΝ το συζητώ!

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πως θα μπορουσα να φτιαξω βατραχακια για να βαλω πανω απο τα κεικ? ευχαριστω

 

 

μπορείς να βρεις σε σιλικόνη σχήμα΄, σε καταστημα με ειδη οικιακης χρήσης

eNortjKzUjI0MjQzMlWyBlwwFWQCzg,,44.png
Link to comment
Share on other sites

Βικάκι να σε ρωτήσω κάποια πραγματάκια που θελω?

Σκεφτηκα για τη γιορτή του γιου μου να φτιάξω cupcakes κα πάνω με επικαλυψη ζαχαρόπαστας να φτιάξω φάτσα σκύλου και γάτας. Επειδή όμως πρέπει να φτιάξω 70 κομμάτια κοντα θέλω να μου πεις με ποια σειρά να τα φτιάξω και πως να τα διατηρήσω. Σκέφτηκα να φτιάξω τις φατσούλες 3 μέρες πριν πως να τα διατηρήσω όμως να μην σκληρύνει πολύ η ζαχαρόπαστα??Τα κεκάκια να τα φτιάξω μια μερα πριν και να τα διακοσμησω το ίδιο βράδυ κολώντας τις φάτσες με μερέντα. Συνήθως ποια διαδικασία ακολουθείς εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Μαρία όταν είχα κάνει το πάρτυ ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ στον μικρό μου, δες εδώ edit adminτου είχα κάνει κεκάκια μίκυ μάους και είχα πάρει κάτι καταπληκτικά φορμάκια σε άσπρο μαύρο και κόκκινο από την ΙΚΕΑ. Είναι ιδανικά για μίκυ! Αν δεν βρεις έχω εγώ αλλά δεν ξέρω πόσα,να τα μετρήσω και να σου πω,αν σε ενδιαφέρει μπορώ να στα χαρίσω. Για να τ'αγοράσεις ΔΕΝ το συζητώ!

 

 

έχεις κάνει υπέροχα πράγματα.. τι να πω!!! μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα να σου εξηγήσω τι θέλω κ να μου πεις καμία ιδέα;; μου άρεσαν πάρα πολύ τα κεκάκια σου αλλά τη φιγούρα πάνω πως θα τη βάλω;;;

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

mama elena, τρισδιάστατα θέλεις να φτιάξεις ή flat? Αν δεν τα βιάζεσαι πολύ μπορώ να σου φτιάξω ένα βιντεάκι αρκεί να μου πεις αν θέλεις 3D ή flat. Διαφορετικά, αν βιάζεσαι πέσμου, να γράψω τουλάχιστον τα βήματα, να σε βοηθήσω όσο μπορώ.

 

peny μου, θα σου πω ακριβώς τι κάνω εγώ, και αν έχεις απορία σου έχω στείλει το τηλέφωνο μου.

Έχω δίσκους (σερβιρίσματος) που τους ντύνω με διάφανη μεμβράνη, θα φτιάξεις τις φατσούλες και θα τις βάλεις επάνω. Και 3-5 μέρες νωρίτερα είναι μια χαρά, δεν παθαίνουν τίποτα. Η μεβράνη έχει την ιδιότητα να τα "κρατάει" από κάτω μαλακά, αυτό διευκολύνει ώστε να τα κολήσουμε μετά, γιατί αν έχουν ξεραθεί είναι πιο δύσκολο και αν τα πιέσουμε μπορεί και να σπάσουν.

Ψήνεις τα κεκάκια, τα αφήνεις να κρυώσουν λίγο, ανοίγεις φύλλο την ζαχαρόπαστα και κόβεις "δίσκους" στο μέγεθος που έχει το κεκάκι τους κολλάς πάνω στο κεκάκι βάζοντας ελάχιστο νεράκι-στο κεκάκι- όχι στην ζαχαρόπαστα! με την βοήθεια ενός πινέλου.

Καλύπτεις το κεκάκι σου. Ξεκολάς την φιγούρα από την μεμβράνη και πάλι με ελάχιστο νεράκι, όχι με μερέντα ή μαρμελάδα, την κολλάς πάνω στο κεκάκι, και έχεις ένα άψογο και λείο αποτέλεσμα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Αν η φιγούρα εχει "βεντουζάρει" πάνω στην μεμβράνη και δεν βγαίνει, κάνεις το εξής "κόλπο" ανασηκώνεις την μεμβράνη από τον δίσκο σιγά σιγά "μαζί" με την φιγούρα, βάζεις το χέρι σου από κάτω, και την ξεκολάς πανεύκολα, όπως κάνουμε με τα αυτοκόλητα!

 

maria22 φυσικά και μπορείς να μου στείλεις μήνυμα, http://edit admin, τις φιγούρες θα τις βάλεις όπως περιγράφω στην peny, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο, οπότε μου λες.

 

PEPI1979 και εγώ μια φορά ξέχασα να βάλω τα αυγά!!! Όταν φτιάχνω κεκάκια ή μπισκότα που πρόκειται να καλύψω με ζαχαρόπαστα ΠΑΝΤΑ βάζω λιγότερη ζάχαρη για να υπάρχει εξισορρόπιση γεύσης. Οπότε μάλλον καλό ήταν που δεν έβαλες!

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα, να ρωτησω κατι? Σκεφτομαι στην βαπτιση της μικρης μου να κανω για τα παιδακια μπισκοτα σε σχημα φραουλας., βεβαια δεν εχω βρει κουπ κατ πουθενα. Εχετε καποια ιδεα πως να τα κατασκευασω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...