Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορρυπαντικό για μωρά!!!


Recommended Posts

Μεχρι ποτε πρεπει να πλενουμε τα ρουχα με το βρεφικο απορυπαντικο?Η μικρη μου κοντευει στους 10 μηνες.Τωρα τελευταια εχω παρατηρησει οτι τις δυσκολες βρωμιες το προδερμ δεν τις βγαζει.Πχ σαλιαρες , τα κορμακια που λερωνοντε οταν τρωει , η οταν κανει κανει κακα, δεν τα καθαριζει και ας τα εχω ψιλοκαθαρισει εγω πριν τα βαλω στο πληντηριο.Εχω αρχισει τα πολυ λερωμενα να τα πλενω μαζι με τα δικα μας.Πρεπει να κοψω το προδερμ η οχι ακομα?

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 323
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ ζεμπελία ακόμα με προδέρμ τα πλενω..αλλά λέω με το που θα τελειώσει το μπουκάλι να αρχίσω κανονικά τις πλύσεις με το δικό μας. Σε συτό που λες έχεις δίκιο...οι περισσότεροι λεκέδες δεν βγαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

εγώ σταμάτησα να χρησιμοποιώ παιδικό απορρυπαντικό μετά τον 1,5 χρόνο. Για τα ρουχαλάκια του που είχαν λεκέδες, έβαζα χλωρίνη ή αλλο καθαριστικό (αν ήταν χρωματιστά) και μετά το έπλενα με το παιδικό απορυπαντικό.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παιδικό απορυπαντικό το έκοψα 8-9 μηνών. Δεν είχε κανένα πρόβλημα. Αλλά polina θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιείς χλωρίνη καθόλου και πόσο μάλλον σε παιδικά ρούχα. Η χλωρίνη πρέπει να εξαφανιστεί από τα νοικοκυριά. Μόνο για καμιά τουαλέτα ίσως... :oops:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χλωρίνη έβαζα τοπικά (οχι πιά γιατί δεν χρειάζεται) στους λεκέδες (κυρίως στις σαλιάρες). Μετά όμως ξαναέπλενα το ρούχο, δεν το άφηνα με τη χλωρίνη.

Γιατί όμως δεν πρέπει να χρησιμοποιείται;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

εγώ σταμάτησα να χρησιμοποιώ παιδικό απορρυπαντικό μετά τον 1,5 χρόνο.

 

Κι εγώ το ίδιο, αλλά θεωρώ ότι άργησα πολύ. Ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό, όταν μια φίλη μου μου είπε ότι είχε σταματήσει από 6-7 μηνών :!: Τώρα, στο δεύτερο παιδάκι θα τα πλένω μέχρι τόσο, 9-10 το πολύ μηνών.

 

 

 

Η χλωρίνη πρέπει να εξαφανιστεί από τα νοικοκυριά. Μόνο για καμιά τουαλέτα ίσως... Embarassed

 

Αλήθεια, γιατί; Και τη χρησιμοποιώ συνέχεια και στο μπάνιο και στην κουζίνα

 

Και εγώ ζεμπελία ακόμα με προδέρμ τα πλενω..αλλά λέω με το που θα τελειώσει το μπουκάλι να αρχίσω κανονικά τις πλύσεις με το δικό μας. Σε συτό που λες έχεις δίκιο...οι περισσότεροι λεκέδες δεν βγαίνουν...

 

 

Η σκόνη προδέρμ νομίζω ότι είναι καλύτερη από το υγρό και πιο αποτελεσματική σε δύσκολες βρωμιές, όπως και στα υπόλοιπα απορρυπαντικά. Τώρα οι λεκέδες από φρούτα ας πούμε νομίζω ότι δε βγαίνουν με τίποτα : :(

Link to comment
Share on other sites

Η χλωρίνη είναι από τα χειρότερα απορρυπαντικά. Έχει ενοχοποιηθεί για διαφορα, γι'αυτό θέλει μεγάλη προσοχή. Ούτε να την εισπνέει δε πρεπει το παιδί και ούτε εσείς βέβαια. Και στη κουζίνα καλό θα ήταν να την αποφεύγεις και ειδικά στα πιάτα!! Εγώ σε κανα νεροχυτη μόνο σπάνια και στη τουαλέτα. Γενικά στην Ελλάδα τη χρησιμοποιούμε πολύ ενώ στο εξωτερικό την έχουν σχεδόν εγκαταλείψη εδώ και χρόνια!Θα ψάξω και κανα άρθρο να σας δείξω... για να σας πείσω.. :roll:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η χλωρίνη είναι από τα χειρότερα απορρυπαντικά. Έχει ενοχοποιηθεί για διαφορα, γι'αυτό θέλει μεγάλη προσοχή. Ούτε να την εισπνέει δε πρεπει το παιδί και ούτε εσείς βέβαια. Και στη κουζίνα καλό θα ήταν να την αποφεύγεις και ειδικά στα πιάτα!! Εγώ σε κανα νεροχυτη μόνο σπάνια και στη τουαλέτα. Γενικά στην Ελλάδα τη χρησιμοποιούμε πολύ ενώ στο εξωτερικό την έχουν σχεδόν εγκαταλείψη εδώ και χρόνια!Θα ψάξω και κανα άρθρο να σας δείξω... για να σας πείσω.. :roll:

 

οκ περιμένουμε!! :wink:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ το γνωρίζω αυτό. είναι σίγουρο100%.. και στην γερμανία, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ νομίζω στα σουπερμάρκετ... πολύ απλά..

αλλά εδώ υπάρχουν και ΤΟΥΤΑ τα συμφέροντα...... :?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

για τη χλωρίνη και όχι μόνο μπορείτε να δείτε στη σελίδα της greenpeace:

http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138784

http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138597

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτά είναι μία νέα ανακάλυψη, εντελώς φυσικό συστατικό!!!

 

τα έχει νομίζω εδώ

http://www.gabi.gr/store/home/ θα το βρείτε στους συνδέσμους α-ω "οικολογικά καταναλωτικά προιόντα"

 

http://www.gabi.gr/store/home/pointsofsale.aspx σημεία πώλησης

http://www.klar.org/ εταιρία που παρασκευάζει και αυτή το απορυπαντικό απο soapnut. (waschnuss στα γερμανικά)

 

σίγουρα θα τα έχουμε πιό συχνά στο μέλλον και στα σούπερ μάρκετ..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα που η Ζουμπουλινα μου έκλεισε τον 5ο μήνα ξεκίνησα να πλένω τα ρουχαλάκια της με κανονικό απορρυπαντικό (αυτό που χρησιμοποιούμε και στα δικά μας), βέβαια σε χωριστή πλύση. Παντώς το ΠΡΟΔΕΡΜ δεν καθαρίζει απόλυτα σε αυτό συμφωνω και γω. :?:?:?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eγώ τα έπλενα μέχρι τον πρώτο χρόνο μετά σταμάτησα αλλά τώρα το σκέφτομαι να τα πλένω με μωρουδιακά απορρυπαντικά και αυτό για τον εξής λόγο:.

1.Δεν καθαρίζουν

2.Υποτίθεται ότι τα πλένουμε με μωρουδιακό απορρυπαντικό για να μην αποκτήσει αλλεργίες το παιδάκι.Το παιδάκι όμως ακουμπάει πάνω μας και γενικά σε όσους το παίρνουν αγκαλιά οπότε έρχεται σε επαφή με ρούχα που έχουν πλυθεί με κανονικό απορρυπαντικό και δεν παθαίνει τίποτα.Μήπως τελικά είμαστε υπερβολικοί παλιότερα που δεν υπήρχαν τα προδέρμ ή το αρκάδι με τί τα έπλεναν;Δεν λέω να τα πλένουμε μαζί με τα δικά μας ρούχα αλλά στο απορρυπαντικό;

Link to comment
Share on other sites

Τον χαιρετισμό μου σε όλους και όλες!

Έχω ένα αγοράκι πεντέμησι μηνών, αρχικά χρησιμοποιούσα προδέρμ αλλά θέλοντας να κόψω κάθε τι χημικό μπαίνει στο σπίτι άρχισα να πλένω τόσο του παιδιού όσο και τα δικά μας ρούχα με πράσινο σαπούνι σε σκόνη, ελπίζοντας βέβαια ότι είναι φυσικό, όπως λέει! Το χρησιμοποιώ επίσης και στον καθαρισμό των πατωμάτων αλλά και στα πιάτα.

Γενικά δεν έχω παράπονο, καθαρίζει καλά και δεν αφήνει κάποια άσχημη μυρωδιά. Τους έντονους λεκέδες δεν τους απομακρύνει αλλά δεν τους απομάκρυνε ούτε το προδέρμ. Για τα πιο έντονα λερωμένα ρούχα χρησιμοποιώ πιο υψηλή θερμοκρασία.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το γιο σου!

Αυτό το πράσινο σαπούνι που το βρίσκεις; πούλανε στο super market ή σε εξειδικευμένα μαγαζιά μόνο; Θα με ενδιέφερε. Θέλω και εγώ να χρησιμοποιώ όσο λιγότερα χημικά μπορώ.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΝΗ

Καλησπερα!!!!εστω και με καθυστερηση.

Εγω το επαιρνα απο το σουπερ μαρκετ.Για να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τη μαρκα αλλα δε φανταζομαι να δυσκολευτεις.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ελένη το σαπούνι που λέω το πουλάνε σε σούπερ μαρκετ, "το αρκάδι". Λέει οτι είναι φυσικό, ωστόσο δεν ξέρω αν και κατα πόσο είναι.

Η δική μου επιλογή θα ήταν κάποιο φυσικό βιολογικό προϊόν αλλά στην περιοχή που μένω δεν έχω την δυνατότητα!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

ο πεθερός μου φτιάχνει πράσινο σαπουνι και μπορείς να το τρίψεις και να το βάλεις στο πλυντήριο.

Στα μαγαζιά με τα οικολογικά νομίζω πουλάνε έτσι και αλλιώς.

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Το "αρκάδι" το χρησιμοποιώ κι εγώ όταν πλένω τα ρουχαλάκια του στο χέρι. Η αλήθεια είνα ότι είναι λίγο δύσκολο να διαλυθεί στο νερό. Το χρησιμοποιούσα και στην κουζίνα για να πλένω τα πιατάκια του αλλά τώρα αγόρασα ένα οικολογικό υγρό πιάτων.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.kidshealth.org/parent/pregnancy_newborn/basics/laundry.html

Unless your baby has allergies, eczema, atopic dermatitis or other conditions causing sensitive skin, washing your little one's clothes with the rest of the family's clothes isn't likely to irritate your baby's skin.

εκτός και εάν το μωρό σας έχει αλεργίες εκζεμα ατοπική δερματίτιδα ή κάτι άλλο που να κάνει το δέρμα το πολύ ευαίσθητο, είναι πολύ απίθανο εαν πλυθούν τα ρούχα του μωρου σας μαζί με τα δικά σας, να ερεθίσει αυτό το γεγονός το δέρμα του.

 

test one article of clothing first. πλύντε πρώτα ένα πχ μπλουζάκι και ελέγξτε εάν ερεθιστεί το δέρμα.

If there seems to be some irritation, try using a detergent that doesn't contain colors or fragrances. If you still notice a skin reaction, stick with baby detergent for a little while longer.

 

http://www.pediatricassociates.com/pa_pt1/pep/laundry.htm

 

Clinical Reference Systems: Pediatric Advisor 11.0

 

Baby Laundry: General Information

 

Do not wash baby clothes with diapers. Baby clothes can be washed with the other family clothing.

τα παιδικά ρούχα μπορούν να πλυθούν με τα άλλα ρούχα της οικογένειας

Wash all new baby clothes and diapers before you use them--this ensures that they are clean and soft and comfortable for your baby.

 

CHOICE OF DETERGENTS

In addition to cost, a factor to watch for in your choice of detergent is a possible allergic reaction of your baby to the detergent.

 

NOTE: To preserve the fire-retardant qualities of your baby's clothes, be sure to launder them in detergent, NOT soap. Follow the manufacturer's instructions.

δεν κάνει γράφει εδώ, να πλένονται τα ρούχα σε σαπούνι. πρέπει να είναι απορρυπαντικό, γιατί το σαπούνι, αφαιρεί την ιδιότητα των ρούχων να μην είναι εύφλεκτα.... :?:

 

It is probably not a good idea to use fabric softener in the washer or dryer. It tends to be highly perfumed and may cause a rash on the baby.

 

WASHING DIAPERS

Diaper rash is caused by bacteria; you can therefore help prevent diaper rash by keeping your diapers as germ-free as possible.

 

HINTS FOR WASHING DIAPERS:

Keep a pail for diapers by the dressing table where they can soak until you rinse them.

A solution of borax and water in the soaking pail will help remove stains and make the washing easier.

RINSE ALL diapers no matter how soiled before placing in the diaper pail.

Run diapers through two wash cycles. On the first, use hot water, soap, and bleach or whitener. On the second, use just water, adding white vinegar to the last rinse cycle. Vinegar gets rid of soap residue and acts as a whitener and clothes softener.

 

Το ξύδι αφαιρεί τα υπολείματα σαπουνιού, και ασπρίζει και μαλακώνει τα ρούχα

σόδα μαγειρική, εάν την προσθέσετε στο τελευταίο ξέπλυμα, θα μαλακώσει τις υφασμάτινες πάνες.

Baking soda added to last rinse keeps diapers soft and smelling fresh.

Hang diapers outside to dry: it helps bleach and disinfect them.

Avoid putting plastic pants in the dryer.

Hard water may require additional rinsing to remove soap residue.

HINTS FOR REMOVING DIFFICULT BABY STAINS:

Soak stained baby clothes in hot water with a solution of 1/2 cup vinegar and 1/2 cup laundry soap.

Use a moistened cloth dipped in baking soda to remove sour milk stains on clothes.

μισή κούπα ξύδι και μισή κούπα απορρυπαντικό, σε ζεστό νερό, - μουλιάστε σε αυτό το διάλυμα τα λερωμένα ρούχα του μωρού.

με ένα πανί βουτηγμένο σε σόδα μαγειρική τρίψτε απαλά πάνω στους λεκέδες.

κάπου γράφει ΄κιόλας ότι το να κάνεις επιπλέον ξέβγαλμα στο πλυντήριο είναι υπεραρκετό για να αφαιρέσει τα περισσότερα υπολλείματα του απορρυπαντικού.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...