Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτηριο Μητέρα.


Kajoe

Recommended Posts

Parolo pou exo diavasei ta 1000 miria gia to Mitera , i dikia mou empeiria apo to nosokomeio itan monadiki ! Prota apola eixa skopo na meino se monoklino , epeidi den ithela na eimai me kamia beepppp autes tis 3-4 meres ! Zitisa diklino kai ilpiza na eimai me kamia normal ! Kai me pane sto diklino ! To opoio itan loux domatio xorismeno sta 2 , me porta kai me diko mou WC , xoris orario episkeptiriou , me to paidi oli tin mera se mena , me amesi antapokrisi apo tis nosokomes , genika ola super !!!! Giauto exo na po , min ta kanoume kai ta leme ola maura ! Uparxoun kai kakes empeiries alla uparxoun kai kales ! Kai otan pate na gennisete , rotiste ean uparxei kana diklino tetoio ( ean einai na meinete se diklino ) giati se auton ton orofo ( den thumamai poios itan :-( ) i antimetopisi itan uperbolika kali !

Smile !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 312
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι αν σκας 5000ευρω στο δωματιο ειναι ροδινα!αλλα

δεν εχουν ολες αυτη την δυνατοτητα γιαυτο τα βλεπουν μαυρα οι περισσοτερες που ανηκουν στην κατηγορια 3κλινο οικονομικο! :)

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

giati se auton ton orofo ( den thumamai poios itan :-( )

Δεν θυμάσαι τον όροφο; Περίεργο...οι περισσότερες γυναίκες δεν πρόκειται να ξεχάσουν ποτέ τον αριθμό του δωματίου (άρα και τον όροφο) όπου γέννησαν

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάσαι τον όροφο; Περίεργο...οι περισσότερες γυναίκες δεν πρόκειται να ξεχάσουν ποτέ τον αριθμό του δωματίου (άρα και τον όροφο) όπου γέννησαν

 

με τιποτα ομως, δε θυμαμαι :lol::lol::lol::lol::lol:

θυμαμαι με λεπτομερειες το φαι που μου φερνανε (μιαμ μιαμ!!!

ΛΗΤΩ ΦΟΡ ΕΒΕΡ!!!!!) αλλα η ζωη μου να κρεμοταν απ αυτο, δε θα μπορουσα να θυμηθω δωματιο και οροφο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως κ εγω που γεννησα στο Μητερα πριν 40 μερες , δεν ειχα παραπονο!!!!

ειχα παρει οικονομικο τρικλινο κ παρ΄ολα αυτα η ανταποκριση απο τις μαιες ηταν αμεση! πιστευω οτι η "γαιδουρια "εχει να κανει με τον ανθρωπο κ οχι με τον οροφο.... βεβαια ημουν κ τυχερη γιατι τα πηγαμε πολυ καλα κ με τις αλλες 2 κοπελες! εμενα το μονο που δεν μου αρεσε ηταν η καφετερια:lol::lol::lol:! τιποτα δεν πινοταν απο αυτα που ειχαν!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

to domatio itan to 604/2 ! Plirosa oso tha plirone kai mia se kanoniko diklino , ean den kano lathos itan 3800 . Apla ekei pou emeina ego itan san monoklino . Basika autes tis leptomereis oute pou xreiazete na tis thumamai giauto anetreksa sta grapta documenta ! To basiko einai pos oloi mou ferthikan apsoga , kai xoris na doso extra lefta ! Kai epeidi den exo skopo na kano 500 paidia , alla 1-2 , den me peirakse pou tha edina tosa lefta ! Alla sto kato kato , min ksexname pos pairnoume kai legfta apo to IKA kai ton OAED ! Kai auta pou plirosa ego ta pira piso apo ekei sxedon ! Gennisa 20/10

Smile !

Link to comment
Share on other sites

"kardoula" na zitiseis ta domatia ston 6o . Auta einai ta xorismena diklina ! Kai basika to grafo auto epeidi eida pos einai sta kanonika diklina kai anefera pos eimai tuxeri se auto ppu telika to domatio mou itan etsi ! Epeidi outos ia llos tha ta skaseis ta lefta , etsi opos ta eskasa ego , xalali tous ~! Kai min leme tora oti lefta den exoume ! Kai oute to paizo pos exo lefta kai plirosa kai itan rodina ! etuxe na einai ola kala ! Alla ego den iksera ! Eseis pou kserete tora zitiste na sas baloun se tetoio domatio ean exoun !

Smile !

Link to comment
Share on other sites

ego sto mitera piga ligo prokatilimeni !eixa dei live pos einai to diklini - diklino , kai basika epatha friki ! nosokomes muden , to paidi to blepeis elaxista , genika antimetopisi muden ! Kai molis mpika , leo etsi tha einai kai se mena , kai imoun se amuntiki katastasi oli tin ora ! alla kamia sxesi ! Afou efeuga kai elega oli tin ora sas euxaristoooo ! kai to moro to eixa sunexeia , kai molis irtha spiti eniosa na min exo problima ! to eixa sunuthisei idi ! Apla se emena etuxe ! zita to , isos exoun domatio

Smile !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκι να σου ζήσει καταρχάς να είναι γερό και δυνατό. Θέλω και εγώ νασημειώσω ότι με τα λεφτά που έδωσες αυτό έλειπε να μην είσαι και ευχαριστημένη αλλά ποιες μπορούν να δώσουν τόσα για ένα δωμάτιο? Προσωπικά πήγα στα λούξ του Ελενα που ήταν χλίδα με το φαγητό και την εξυπηρέτηση μόνη μου με το μωρό μου δίπλα με πολυτέλεια και χλιδή με προσωπικό που ήταν απίκο όλη την ημέρα και ερχόταν σε χρόνο ρεκόρ. Μου παρείχαν τα παντα από σερβιέτες μέχρι ρουχαλάκια πετσέτες αποστειρωμένες σε σακκούλες. Ρωτούσαν κάθε μέρα εαν ήθελα να αλλάξουν τα σεντόνια ή οτιδήποτε. Ζήτησα σαμπουάν να πλυθώ γιατί είχα ξεχάσει και μου έφεραν μπουκάλι. Υσηχία φοβερή, το επισκεπτήριο επιτρεπόταν μέχρι τις 8,30 είχε σεκιούριτι και ήταν κλάσεις ανώτερα απο τ α λούξ του ΙΑΣΩ και του μητέρα που έχω επισκεφτεί σε φίλες μου. Πλήρωσα μόνο 800 ευρώ και τα πήρα όλα πίσω από το ΙΚΑ. Οσο για τα φάρμακα που έδιναν επειδή ξέρω ότι τα χρεώνουν στα ιδιωτικά έδιναν ότι καλύτερο κυκλοφρορεί σε σίδηρο , αντιβίωση και παυσίπονα χωρίς να τα χρεώνεσαι φυσικά. ια το προσωπικό έχω να πω τα καλύτερα για όλους ακόμη και για το παιδί τον ειδικευόμενο που παρακολούθησε τον τοκετό να φανταστείτε ότι ερχόταν αν δεί πως τα παω κάθε μέρα.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

melina kai egw isos na protimousa na dosw ligotera lefta kai na eimai se loux domatio. alla den epeleksa maieuthrio alla epeleksa gynaikologo. o gynaikologos mou pou eimai poly euxaristhmenh einai sto mhtera opote prospathw na prosferw ston eauto mou kai sto mwro mou oso to dinato kaliteri metaxirisi kai kalitero perivallon stis prwtes meres sth zwh tou. makari na htan ola dwrean kai na mporousame oles na apolamvanoume ena swsto katharo kai iremo perivallon autes tis meres pou fernoume ta paidia mas sth zwh. distixos omws den ginete auto.

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη και τα δύο παιδιά μου εκεί τα γέννησα.Το πρώτο με φυσιολογικό τοκετό ήμουν σε δίκλινο και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Στο δεύτερο παιδί που πήγα με φοβερή αιμορραγία σε πολύ σοβαρή κατάσταση , οι άνθρωποι έκαναν υπεράνθρωπες προσπάθειες να μας κρατήσουν στην ζωή και εμένα και το παιδί μου . Οι μαίες εξαιρετικές, πολύ μεγάλη περιποίηση, μετά με ενθάρρυναν να βγάζω με θήλαστρο γάλα και να κρατήσω θηλασμό ενώ το μωρό ήταν στην μονάδα.

Να μην πω για την μονάδα νεογνών , δεν έχω λόγια. Το θεός να τους έχει καλά τους ανθρώπους μείναμε 60 μέρες κοντά και έκαναν τα πάντα για το μικρό μας πλασματάκι!! όσο ζω θα τους ευχαριστώ !:P:p

Link to comment
Share on other sites

den nomizo kamia na thelei na plirosei tosa lefta ! Ama itan ola dorean , auto tha itan to kalutero ! sumfono me tin kardoula , opou einai o gunaikologos ekei tha genniseis ! Kai protimao na doso lefta gia na eimai me tin gunaikologo mou , para na me ksegennisei ksenos giatros . Kai basika , ego apla eipa , opoia gennisei sto mitera , na tous zitisei ta domatio ston 6o, pou einai diklina , se timi diklinou , alla xorismena stin mesi , kai einai san monoklina ! den eipa kati allo ! An kapoia exei apofasisei na meinei se diklino , toulaxiston auto tha itan euxaristi diamoni , stin idia timi :-)

Smile !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησει το μωρακι σου και να ειναι παντα καλα!

και εγω στο μητερα γεννησα και Maggie, ομοιως δεν θυμαμαι ουτε οροφο ουτε δωματιο αλλα θυμαμαι πραγματικα το φαγητο ως θετικο και το γελιο με τις αλλες κοπελες στο τετρακλινο και ολα δυστυχως τα υπολοιπα αρνητικα (που ηταν πολλα) για το δωματιο, τις μαιες, την παιδιατρο, το επισκεπτηριο κτλ!!!

ομως εχω ακουσει και καλα λογια και ασχημα, εγω επεσα στα ασχημα!

παντως με τοσα λεφτα κουκλα αυτο μας ελειπε να μην ησουν και ευχαριστημενη, θα ηταν κριμα...

να ειστε παντα καλα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

και εγω στο Μητερα γεννησα και ολα ηταν πολυ καλα και οι νοσοκομες και το πρωσοπικο και το φαγητο,και οποτε χρειζομασταν κατι ηταν εκει για να μας βοηθησουν ακομη και για τον θηλασμο μας εδειχναν και μιλαω για οικονομικο πακετο.

Link to comment
Share on other sites

"Alla sto kato kato , min ksexname pos pairnoume kai legfta apo to IKA kai ton OAED ! Kai auta pou plirosa ego ta pira piso apo ekei sxedon ! "

Συγνώμη Kajoe αλλά πως είναι δυνατόν να πλήρωσες 3800 ευρώ για το δωμάτιο και υποθέτω και άλλα τόσα στο γιατρό και να σου επέστρεψε το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ σχεδόν όλα αυτά τα χρήματα πίσω ? Το ΙΚΑ για καισαρική επιστρέφει ένα στάνταρ ποσό 1500 ευρώ από όσο ξέρω. Δεν έχω ακούσει για επιστροφή τόσο μεγάλου ποσού που αναφέρεις. Εντύπωση μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

κι εγ στο Μητερα γεννησα.....βεβαια το δωματιο που εμεινα ηταν λουξ μονοκλινο γιατι μας το κανε δωρο ο πατερας μου! Αλλα Ελιανα μου τα λεφτα που πηρα απο το ικα και οαεδ συνολο ηταν 7000 ευρω!!!!!! Νομιζω οτι φτανουν και περισευουν για δικλινο!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου έκανε εντύπωση. Ο ΟΑΕΔ που εμπλέκεται όμως αυτό δεν καταλαβαίνω. Αν θες φυσικά μου λες.

 

 

το ικα, βαση μισθου σε κατατασει σε μια μισθολογικη κλιμακα ... παιρνεις λοιπον τα επιδοματα κυοφορειας λοχειας αλλα επειδη δεν αντιστοιχουν στον πραγματικο σου μισθο, ο οαεδ καλυπτει την διαφορα αυτη... κ μην ξεχναμε κ το επιδομα τοκετου που ειναι σχεδον 1000 ευρω. συγνωμη για την παρεμβαση αλλα κ εμενα μια η αλλη ηρθε... μη σου πω οτι περισεψε κ κατι γιατι ειχα παει σε οικονομικο τρικλινο.

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

το ικα, βαση μισθου σε κατατασει σε μια μισθολογικη κλιμακα ... παιρνεις λοιπον τα επιδοματα κυοφορειας λοχειας αλλα επειδη δεν αντιστοιχουν στον πραγματικο σου μισθο, ο οαεδ καλυπτει την διαφορα αυτη... κ μην ξεχναμε κ το επιδομα τοκετου που ειναι σχεδον 1000 ευρω. συγνωμη για την παρεμβαση αλλα κ εμενα μια η αλλη ηρθε... μη σου πω οτι περισεψε κ κατι γιατι ειχα παει σε οικονομικο τρικλινο.

 

Εισαι πολυ λαθος πανω στο θεμα. Στην ουσια μονο το επιδομα τοκετου παιρνεις και το συμπληρωμα απο τον ΟΑΕΔ. Τα υπολοιπα λεφτα που σου δινει το ΙΚΑ δεν ειναι επιδοματα ουτε κυοφορειας ουτε λοχειας, ειναι οι μισθοι που δεν παιρνεις απο την δουλεια σου.

Αρα ειναι ο μισθος σου.

7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι να σου ζήσει καταρχάς να είναι γερό και δυνατό. Θέλω και εγώ νασημειώσω ότι με τα λεφτά που έδωσες αυτό έλειπε να μην είσαι και ευχαριστημένη αλλά ποιες μπορούν να δώσουν τόσα για ένα δωμάτιο? Προσωπικά πήγα στα λούξ του Ελενα που ήταν χλίδα με το φαγητό και την εξυπηρέτηση μόνη μου με το μωρό μου δίπλα με πολυτέλεια και χλιδή με προσωπικό που ήταν απίκο όλη την ημέρα και ερχόταν σε χρόνο ρεκόρ. Μου παρείχαν τα παντα από σερβιέτες μέχρι ρουχαλάκια πετσέτες αποστειρωμένες σε σακκούλες. Ρωτούσαν κάθε μέρα εαν ήθελα να αλλάξουν τα σεντόνια ή οτιδήποτε. Ζήτησα σαμπουάν να πλυθώ γιατί είχα ξεχάσει και μου έφεραν μπουκάλι. Υσηχία φοβερή, το επισκεπτήριο επιτρεπόταν μέχρι τις 8,30 είχε σεκιούριτι και ήταν κλάσεις ανώτερα απο τ α λούξ του ΙΑΣΩ και του μητέρα που έχω επισκεφτεί σε φίλες μου. Πλήρωσα μόνο 800 ευρώ και τα πήρα όλα πίσω από το ΙΚΑ. Οσο για τα φάρμακα που έδιναν επειδή ξέρω ότι τα χρεώνουν στα ιδιωτικά έδιναν ότι καλύτερο κυκλοφρορεί σε σίδηρο , αντιβίωση και παυσίπονα χωρίς να τα χρεώνεσαι φυσικά. ια το προσωπικό έχω να πω τα καλύτερα για όλους ακόμη και για το παιδί τον ειδικευόμενο που παρακολούθησε τον τοκετό να φανταστείτε ότι ερχόταν αν δεί πως τα παω κάθε μέρα.

 

Παντως ολα τα παραπανω τα ειχα κι εγω στο 6κλινο του ιασω.

Και μια φιλη που ηταν σε μονοκλινο στο μητερα, ειχε να πει τα χειροτερα.

Ο καθενας εχει την εμπειρια του και πραγματι καλο ειναι να ακουγονται και τα ασχημα για να προσεχουμε, αλλα και τα καλα για να αισιοδοξουμε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

"Εισαι πολυ λαθος πανω στο θεμα. Στην ουσια μονο το επιδομα τοκετου παιρνεις και το συμπληρωμα απο τον ΟΑΕΔ. Τα υπολοιπα λεφτα που σου δινει το ΙΚΑ δεν ειναι επιδοματα ουτε κυοφορειας ουτε λοχειας, ειναι οι μισθοι που δεν παιρνεις απο την δουλεια σου.

Αρα ειναι ο μισθος σου".

 

Είπα κι εγώ βρε zouki πως είναι δυνατόν ΙΚΑ και οΑΕΔ να δίνουν τέτοια ποσά για μαιευτήριο ? Τότε όλες οι γυναίκες θα γεννούσαν σε λουξ δωμάτια και δε θα χρειαζόταν να κάνουν ιδιωτική ασφάλεια για να έχουν μια καλύτερη θέση σε αυτά. Πάντως όσες φίλες μου και γνωστές γέννησαν με ασφάλεια ΙΚΑ και δούλευαν φυσικά μέχρι τον 7ο μήνα που δικαιούνταν καμμιά τους δεν πήρε ποτέ τόσα χρήματα. Πήραν μόνο το επίδομα τοκετού που δίνει το ΙΚΑ και είναι για καισαρική 1500 ευρώ (το πήρε πρόσφατα μια φίλη μου και τίποτα περισσότερο). Για Φ.Τ δεν ξέρω πόσα είναι τα χρήματα. Αρα όπως λες αυτά ειναι τα χρήματα των μισθών σου που θα έπαιρνες εάν δούλευες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...