Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υποθερμια


Recommended Posts

καλημερα..(τι καλη δλδ!?!) ...

απο την προηγουμενη περιπου η μικρη μας εκανε πυρετο μεχρι 37,8 κ διαροια...πηραμε τη γιατρο μας ,μας ειπε οτι μαλλον ειναι η κλασσικη ιωση που κυκλοφορει κ να κανουμε υπομονη να περασουν τα 3-4 24ωρα..

πραγματικα χτες ολη μερα που ηταν το 5ο πια 24ωρο η μπεμπα εκανε μονο κατα τις 7 37,5 αλλα επειδη ηταν πολυ ανησυχη της εδωσα αντιπυρετικο για να κοιμιθει..

κ καπου εκει αρχιζει το μαρτυριο..το παιδι το βραδυ ξυπναγε ανα τακτα διαστηματα με φοβερο κλαμμα...βαζοντας της θερμομετρο ανακαλυπτω οτι εχει 34,9 :shock::shock::shock: περιμενω να περασει λιγη ωρα την σκεπαζω καλα κ ξαναβαζω...35,1!! ανοιγω κλιματιστικα καλοριφερ κ τιης βαζω κ 3 κουβερτες να τη σκεπασω κ φτασαμε το 35,4 ...οστωσο πηρα τηλ στο 166 να ρωτησω κ ειπαν ισως επεσε λιγο παραπανω ponstan απ΄οτι επρεπε..

περασαμε το βραδυ μας μεσα στο κλαμμα κ τους λιγμους!δε ξερω τι της εφταιγε..προσπαθησα να αποφυγω το νοσοκομειο μεχρι να ανοιξει το πρωι το ιατριο της η γιατρος μας κ να την παω τρεχοντας!

αυτα...θα σας γραψω αργοτερα τι εγινε τελικα...χιλια συγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα σε καποιον ηθελα να πω τον πονο μου..ανησυχω παααααααρα πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και περστικα σας!!Σημερα ποσο εχει!Δεν ηρθε στα κανονικα???

Αντε μην ανησυχεις απο το ponstan θα ταν!!!Παρε και τον γιατρο και πες του τι εγινε!Να σου φυγει και το αγχος!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πυρετό και αντιπυρετικά, τα μικρά μπορεί να κάνουν λίγο υποθερμία. Και εμένα είχε κάνει υποθερμία η μικρή μου 1 μέρα μετά από τριήμερο πυρετό. Μου είχαν πει ότι δεν είναι ανησυχητικό (ήμασταν νοσοκομείο). Καλύτερα, όμως να ενημερώσεις τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισαμε απο το γιατρο...η υποθερμια ηταν οπως λετε κ εσεις απο την τριημεη ιωση αλλα ανακαλυψαμε πως στο καπακι περναμε κ αλλη ιωση...εχουμε πεταξει κοκκινιλες κ σπιθουρακια στο προσωπο κ αναμενετε να βγαλουμε κ στο κορμακι... :?:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

δημοσιευσα το παρακατω μηνυμα καταλαθος στην προσχολικη ηλικια αλλα δεν ειμαστε ακομα τοσο μεγαλες οποτε το ξανα βαζω εδω.

 

την πεμπτη στις 13/8 το απογευμα ανεβασε λιγο πυρετο.λεμε δοντια αλλα χειροτερευε.ο πυρετος επεφτε αμεσως και οταν ανεβαινε πηγαινε ως 38,5.το στομα κλειστο και ετρεχαν τα σαλια.παρασκευη βραδυ εκλαιγε ασταματητα.σαββατο 15αυγουστο κατεβηκαμε θεσσαλονικη(απο διακοπες)και την πηγαμε στο γεννηματα γιατι εχουν το ιστορικο μας εκει.ειχα να δω βρεγμενη πανα πανω απο 12 ωρες και καθως ξερω τι εχει περασει με το νεφρακι της υπεθεσα ουρολοιμωξη.δυστυχως βγηκα αληθινη και ειχε και αμυγδαλες και ουρολοιμωξη.γυρισαμε πισω με μια αντιβιωση αλλα η κατασταση ηταν ιδια πανω κατω.βγαινει η καλλιεργεια και μας λενε οτι η ceclor δεν την πιανει και πρεπει να παρει ενδοφλεβια zinadol οποτε την περασμενη τεταρτη ξανα πηγαμε στο νοσοκομειο αλλα ηταν ηδη καλυτερα απο την τριτη.σαν να φοβηθηκε.μας επρηξαν να την κρατησουν αλλα δεν την εβλεπα σε κατασταση που θα επρεπε να μεινει.ξερω ποτε ειναι καλα και ποτε οχι.και τελικα γυρισαμε πισω.αλλαξαμε και την αντιβιωση και απο τις πρωτες ωρες ηταν οπως πριν.πυρετο δεν ξανα εκανε αλλα απο την πεμτη το βραδυ εχει υποθερμια.απο 34,6 ως 35,2.με επιασε πανικος και ημουν αγκαλια με το τηλ και μιλουσα με τους γιατρους στο νοσοκομειο.μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο.το ιδιο ειπε και η παιδιατρος αλλα μεχρι και χθες ετσι ηταν 35,2!!!την μερα εχει 36,2 περιπου.

ποσες μερες θα ειναι ετσι?να σας πω οτι πλεον ειναι τελειως καλα και απο ορεξη για παιχνιδια αλλο τιποτα και κοιμαται κανονικα δεν κλαιει.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας :) Ο μικρος μας σχεδον 3 ετων ειχε 2 φορες υποθερμια(ή τουλαχιστον αυτες τις 2 φορες το παρατηρησα)αμεσως μετα απο πυρετο.Κι εμεις κανουμε υψηλο πυρετο χτυπαμε 40αρια...Το ιδιο μας ειπανε κι εμας οι παιδιατροι οτι συμβαινει μετα απο πυρετο,αλλά εμενα το θεμα μου ειναι άλλο...Οταν εχει πυρετο ειναι δραστηριος εχει ορεξη να φαει(οχι οπως πριν αλλά εχει)ομως ακριβως μετα απο το 3μερο της ιωσης οταν σταματα ο πυρετος τοτε το παιδι μου ειναι χλωμο και δεν εχει τοσο ορεξη να παιξει να φαει καθως και παρατηρησα οτι μπερδευει λιγο τις λεξεις ή τις λεει πιο αργα...Το εχετε δει στα παιδια σας???Ρωτησα την παιδιατρο μας και μου ειπε οτι ειναι λογικο..εχει καποια αναγολη εμπειρια να ηρεμησω λιγο?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κε η δικιά μυ είνε 2.5 χρόνων εδώ κ 20 μέρες έχομε αυτό μόλις κιμηθεί ιδρώνη κ έχει 35. 35.5 μερικές φορές κε 34 .8 έχω τρελαθη πήγα 4 φορές στο πεδιατρος δεν βρίσκι ανησυχητικό με ρώτησε το πεδυ πεζει τρόι τσίσα κάνη? ... όλα καλά λει. κε τρέχω να βγάλω άκρη μόνη μου . στω νοσοκομιο το ίδιο δεν βρήκανε ανησυχητικό . της κάναμε εξέτασης γενικές ουρά κόπρανα εματος κ πολες άλες ζάχαρο θηρούδη σίδερο κε... εξέτασης ινε καλές . πήγαμε πνευματολόγο κ εκη δεν βρήκαμε τίποτα θα πάμε από δευτέρα καρδιολογο κε υπέρηχο κιλίας θα kano κ λεμο.1) πριν ενάμιση μήνα ιχαμε κάνη εμβόλια για χιπατητητα Α κε ένα αλο 2 μαζί , μήπως ινε αυτό λέω μπορεί λει ο πεδιατρος .... 2) ίχαμε φέρι πριν ένα μήνα ένα λαβραδοράκι 3 μηνών στο σπίτι πρώτη μέρα στο πεχνίδι τι κάρφωσε δοδάκη ελάχιστα πήρα πεδιατρο αμέσως ήτανε διακοπές κ μου ηπε πλύνε καλά κε καθάρισε με βεδάδην καλά κάθε τόσο κ μην ανήσυχης .... την επόμενη μέρα πήγα το κυταβί για εμβόλιο τώρα φοβαμε μήπως φτεί κ αυτό αλά κ στο νοσοκομιο κ ο κτηνίατρος κ πεδιατρος κ οπυ πήγαμε όλη το αποκλιυνε .... ήθελα να κάνω για λίσα εξέτασης πεδιατρος το βρήκε άστιο κ εδώ στη κρήτη δεν γίνετε στην αθήνα λει μα κ στην αλί άκρη του κόζμοu θα πάω αν χριαστεί .... μήπως πορί καπιος να με βοηθήση να μυ πι τη να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...