Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΑΣΩ


emanuela

Recommended Posts

Γεια σας

 

Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ αλλά έχω διαβάσει πολλά απο τα θέματα και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ μέχρι τώρα. Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Περιμένω να γεννήσω κοριτσάκι σε δύο βδομάδες περίπου στο Ιασώ. Σκέφτομαι οτι θα πάω σε εξάκλινο δωμάτιο (για οικονομικούς λόγους), αλλά αναρωτιέμαι τι γίνεται πρακτικά αν θέλω να θυλάζω αποκλειστικά το μωρό μου. Το βράδυ, αν μου φέρνουν το μωρό όποτε κλαίει, δεν θα ξυπνάω συνέχεια τα άλλα κορίτσια στο δωμάτιο; Συνήθως τι γίνεται; Δεν θέλω να ταλαιπωρηθούν τα άλλα κορίτσια, που φαντάζομαι θα έχουν πολύ ανάγκη απο ύπνο κι αυτές. 'Εχει καμία απο σας εμπειρία απο τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 319
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλλα προβληματα θα εχεις στο εξακλινο και οχι τον φοβο μην ξυπνησεις καποια απο τα αλλα κοριτσια. Μακαρι ολες να ηταν σαν εσενα που σεβεσαι τον διπλανο σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ αλλά έχω διαβάσει πολλά απο τα θέματα και με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ μέχρι τώρα. Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Περιμένω να γεννήσω κοριτσάκι σε δύο βδομάδες περίπου στο Ιασώ. Σκέφτομαι οτι θα πάω σε εξάκλινο δωμάτιο (για οικονομικούς λόγους), αλλά αναρωτιέμαι τι γίνεται πρακτικά αν θέλω να θυλάζω αποκλειστικά το μωρό μου. Το βράδυ, αν μου φέρνουν το μωρό όποτε κλαίει, δεν θα ξυπνάω συνέχεια τα άλλα κορίτσια στο δωμάτιο; Συνήθως τι γίνεται; Δεν θέλω να ταλαιπωρηθούν τα άλλα κορίτσια, που φαντάζομαι θα έχουν πολύ ανάγκη απο ύπνο κι αυτές. 'Εχει καμία απο σας εμπειρία απο τέτοια περίπτωση;

 

Μην ανησυχείς όλες οι μανούλες θα καταλάβουν την ανάγκη να θηλάσεις το μωράκι σου. Εγώ ήμουν στο Ιασώ σε 4κλινο (το γνωστό με το παραβάν) και είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και καμία κοπέλα δεν ενοχλήθηκε ίσα-ίσα που αφού στην ουσία εγκαταστάθηκε ο μπέμπης στο δωμάτιο τον απασχολούσαν μέχρι να πάω στην τουαλέτα, ακόμη και στις 4 τα ξημερώματα.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την ζωη, εγω σε εξακλινο γεννησα στο ιασω ειχαμε παραβαν με τις απεναντι κοπελες, ευτυχως ηταν ολες καλες ,κ με το που τελειωναν τα επισκεπτηρια το βραδυ το βγαζαμε κ αρχιζαμε το μπουρου μπουρου.Εγω επειδη θηλαζα αποκλειστικα η αληθεια ειναι οτι της ξυπναγα τις κοπελες οταν οι μαιες μου εφερναν το μωρο ανα μιση ωρα,ευτυχως δεν με εβρισε καμια ποτε γιατι ηταν αλλη μια κοπελα που κ εκεινης το μωρο το φερναν ανα μια ωρα

Link to comment
Share on other sites

Περα απ το προβλημα των επισκεψεων ..(που θα μαζευονται πολλα ατομα απ ολες τις κοπελες) θεωρω οτι δεν θα εχετε αλλα.

Συνηθως περιεργες και κομπλεξικες ειναι σε δικλινα και μονοκλινα (χωρις να λεω τιποτα για τις κοπελες ολες..και εγω σε δικλινο ημουν..απλα ειναι πιο περιεργες και με πιο τουπε...λες και καταφεραν τιποτα που γεννησαν στο Ιασω και μαλιστα σε καλη θεση) :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eίμαι σίγουρη οτι δεν θα πειράξει καμμια κοπέλα οταν θα σου φέρνουν το μωρο σου μεσα στην νύχτα, ακόμα κι αν την ξυπνήσει το κλάμα του.

Κι εγω ήμουν σε εξάκλινο στο Ιασώ και οι 3 κοπελες στο δωμάτιο ειχαν ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό. Δεν με πείραξε ούτε μια φορά που ξυπνησα από το κλάμμα των ζουζουνιών. Και σημείωσε ότι εγώ είχα και τρομερούς πόνους απο κύστη κόκκυγος που είχα εκείνες τις ημέρες, ήμουν με πυρετό κλπ. αλλα και πάλι δεν ενοχ΄ληθηκα καθόλου!

Άσε που το πιθανότερο είναι τις 2 πρώτες ημέρες να σε πάνε σε τρίκλινο ή τετράκλινο, λέγοντας ότι δεν υπάρχει εξάκλινο διαθέσιμο.

DON'T WORRY!!! KAI ME TO KAΛΟ.....

Link to comment
Share on other sites

Μην έχεις κανέναν δισταγμό. Άλλωστε είναι το μόνο που δεν θα σε απασχολεί εκείνη την ώρα!!! Εγώ είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό από την αρχή και δεν είχα κανένα πρόβλημα, παρόλο που όταν έκλαιγε ακουγόταν σε όλον τον όροφο... Καμία κοπέλα δεν έδειξε να ενοχλείται και μάλιστα ήταν αρκετές τότε που θήλαζαν αποκλειστικά. Εξάλλου είναι μια πραγματικότητα με την οποία όλες οι μαμάδες εξοικειώνονται στο μαιευτήριο, είτε θηλάζουν αποκλειστικά, είτε όχι.

 

Σου εύχομαι τα καλυτερα και μην ανησυχείς για τίποτα!

GVxl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ σε όλες για τις απαντήσεις σας. Με ανακουφίζετε αρκετά και χαίρομαι πολύ που ακούω για θετικές εμπειρίες. Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

εμένα στο εξάκλινο με ενόχλησε μια κοπέλα που έφερνε τον σύζυγο της και τη μαμά της και τρώγανε σουβλάκια μέσα στο δωμάτιο και βρώμαγε ο τόπος τζατζίκια και κρεμμύδια :shock: κι όχι η κοπέλα που είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό!!!

 

έλεος είπαμε...

κούκλα μου αν κάποια ξυνίσει (πράγμα πολύ δύσκολο έως απίθανο) γράψτην στα παλιά σου τα παπούτσια...

εσύ να κοιτάξεις το μωράκι σου και τον θηλασμό σου!!!

4 μέρες είναι, θα περάσουν!

Link to comment
Share on other sites

εμένα στο εξάκλινο με ενόχλησε μια κοπέλα που έφερνε τον σύζυγο της και τη μαμά της και τρώγανε σουβλάκια μέσα στο δωμάτιο και βρώμαγε ο τόπος τζατζίκια και κρεμμύδια :shock: κι όχι η κοπέλα που είχε ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό!!!

 

!

 

:shock::shock:

Μιλαμε σοβαρα..σπιτι δεν ειχαν να πανε να φανε...ή εστω το εστιατοριο απο κατω δεν τους εκανε :roll:

Ελεος

 

Οπως βλεπεις καμια μαμα δεν μπορει να ενοχλει απ τα αυτονοητα που πρεπει να προσφερουμε σ ενα μωρακι....αλλα ακομα και αν.....να εχεις και ενα μπουκαλι ξυδι για την συγκεκριμενη ..κανει καλο :wink::lol:

 

Καλη λευτερια :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όπως έχω ξαναπεί, τη διπλανή μου την ενόχλησε το κλάμμα της μικρής μου όταν την έφεραν ένα βράδυ ξεχωριστά από τα άλλα μωράκια (είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό).

Μιλάμε τα παπούτσια μου έχουν τη φάτσα της από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στο ΙΑΣΩ πρεπει να ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο ?

δεν ειναι αυτονοητος?

στο λητω φερνουν το παιδι οποτε πεινασει....μονο αν το ζητησει καποια μητερα ΔΕΝ το φερνουν.....

και φυσικα καμια μητερα δεν ενοχλειται αν ενα αλλο μωρο διακοψει τον υπνο της -αλλωστε υπαρχουν και οι ωτοασπιδες

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάσαι...ήμου σε εξάκλινο στο Ιασώ και δεν θα είσαι ή μόνη εκεί...θα το δείς...η ώρα η καλή που θα σφίξεις το μωρο σου στην αγκαλιά σου!!!

flower008.gif

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕ... ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ, ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΡΟΧΑΛΙΖΟΥΝ... ΠΑΡ' ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ, ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΔΙΑΚΡΙΤΩΝ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΤΑ ΟΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

στο λητω φερνουν το παιδι οποτε πεινασει....μονο αν το ζητησει καποια μητερα ΔΕΝ το φερνουν.....

 

 

από πότε γίνεται αυτό γιατί εγώ το 2006 έδωσα μάχη για τον αποκλειστικό θηλασμό γιατί με δουλεύαν κιόλας ότι δεν πεινάει.....μέχρι που έβαλα το γυναικολόγο μπροστά πάτησε τις φωνές και από τότε ερχόταν κάθε μια ώρα...και με τσαμπουκά το κράταγα μέσα τα βράδυα... Μακάρι να άλλαξαν τα πράγματα από τότε.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σήμερα έλαβα τον τιμοκατάλογο του ΙΑΣΩ και έχω την εξής απορία.

 

Για τον φυσιολογικό τοκετό χρεώνουν εξτρά 730 ευρώ τα παρακάτω:

 

-Υγειονομικό υλικό,

-Εργαστηριακές & Ιατρικές Εξετάσεις και

-Φαρμακευτική Αγωγή.

 

Η χρέωση αυτή σε όλα τα δωμάτια εκτός από το εξάκλινο, στου οποίου την τιμή περιλαμβάνεται συγκεκριμένο Υγειονομικό Υλικό και συγκεκριμένες Εργαστηριακές και Ιατρικές Εξετάσεις.

 

Μήπως γνωρίζετε τί εννοούν με τα παραπάνω; Δηλ. τί είναι αυτό το Υγειονομικό Υλικό της πρώτης περίπτωσης και τί καλύπτει το "συγκεκριμένο"

Υγειονομικό Υλικό του εξάκλινου? Παρόμοια και για τις εξετάσεις.

 

Θέλω να υπολογίσω δηλ. αν κάποια διαλέξει το εξάκλινο τί παραπάνω θα χρειαστεί να πληρώσει για να καλύψει το κενό του Υγειονομικού Υλικού, των Εξετάσεων και της φαρμακευτικής αγωγής που λείπει εντελώς από το εξάκλινο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εμενα για εκει με βλεπω αν καποια κοπελα εχει γεννησει προσφατα στο Ιασω σε εξακλινο ή τετρακλινο να μας πει ποσο πηγε συνολικα το μαλλι βγαινοντας απο το μαιευτηριο

Link to comment
Share on other sites

το υγειονομικό υλικό είναι οι σερβιέτες, ο αφρός πλυσίματος, τα υγρά μαντηλάκια και τα χαρτομάνδηλα που σου δίνουν :lol:

 

οι εξετάσεις δεν ξέρω τι ακριβώς περιλαμβάνουν

 

 

Γέννησα 1 Νοέμβρη 2007, είχα 6κλινο (μια χαρά ήταν...) και πλήρωσα για καισαρική με επισκληρίδιο 2500?

 

 

εννοείται ότι άλλο είναι το ποσό του γιατρού που το συμφωνείτε μαζί του από πριν

Link to comment
Share on other sites

Ωριονομαμά,

ξέχασες τα sexy εσώρουχα μιας χρήσης...... :lol::lol::lol::lol:

 

Γέννησα 2/6/07 (ζήτησα 6κλινο πήρα 3κλινο γιατί δεν είχαν 6κλινο) και πλήρωσα για φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδιο 1.945ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια κι από μένα!

Η μπέμπα μας ήρθε στον κόσμο στις 22-3-2008 στο Ιασώ.

Για 3κλινο, 4 ημέρες και για 23 ώρες ωδίνες φυσιολογικού τοκετού και τελικά καισαρική δώσαμε 2800!

Η αμοιβή του ιατρού 1700 ήταν ξεχωριστά!!!

 

Πάντως να σας πω κάτι βρε κορίτσια!!! Ολο αυτό εμένα μου φάνηκε σαν μια καλοστημένη επιχείρηση!!! Ξενοδοχείο 1ης κατηγορίας!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξέρω αν αξίζουν τελικά τόσα χρήματα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια κι από μένα!

Η μπέμπα μας ήρθε στον κόσμο στις 22-3-2008 στο Ιασώ.

Για 3κλινο, 4 ημέρες και για 23 ώρες ωδίνες φυσιολογικού τοκετού και τελικά καισαρική δώσαμε 2800!

Η αμοιβή του ιατρού 1700 ήταν ξεχωριστά!!!

 

Πάντως να σας πω κάτι βρε κορίτσια!!! Ολο αυτό εμένα μου φάνηκε σαν μια καλοστημένη επιχείρηση!!! Ξενοδοχείο 1ης κατηγορίας!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξέρω αν αξίζουν τελικά τόσα χρήματα!!!!!!!!

 

Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο που μου έχουν στείλει και που ισχύει από το Δεκέμβριο για καισαρική σε τρίκλινο(5 μέρες)(2250 ευρώ) και με το τρίο "υγειονομικό υλικό-εξετάσεις-φάρμακα" για καισαρική(1040 ευρώ) θα έπρεπε να έχεις πληρώσει 3290!

Χωρίς να περιλαμβάνεται η νάρκωση/επισκληρίδιος μέσα σ'αυτά.

 

Έχω μπερδευτεί..... Αλήθεια εσύ γιατί έμεινες μόνο 4 μέρες αντί για 5 που οριίζουν για την καισαρική?

:?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και την επισκληρίδιο που δεν ανέφερα, βάλε και τουε ορούς τις ώρες που προσπαθούσα να γεννήσω φυσιολογικά!!!!

 

Επειδή συνήλθα αμέσως και δεν είχα κάποιο πρόβλημα ούτε εγώ ούτε η μπέμπα ο ιατρός μου έδωσε εντολή να φύγω!!!

Link to comment
Share on other sites

Για φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο σε 6κλινο δώσαμε 2800. Και φυσικά σου χρεώνουν τα πάντα στο 6κλινο. Από το πονστάν (εγώ ένα πήρα και το χρέωσαν) μέχρι τις σερβιέτες!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και την επισκληρίδιο που δεν ανέφερα, βάλε και τουε ορούς τις ώρες που προσπαθούσα να γεννήσω φυσιολογικά!!!!

 

Επειδή συνήλθα αμέσως και δεν είχα κάποιο πρόβλημα ούτε εγώ ούτε η μπέμπα ο ιατρός μου έδωσε εντολή να φύγω!!!

 

Συγνώμη που στα πρήζω αλλά δεν έχω καταλάβει...

Δηλ. μέσα στα 2800 περιλαμβάνεται και η επισκληρίδιος?

 

Στον τιμοκατάλογο μου αναφέρουν πως πάει εξτρά 400-700 ευρώ η επισκληρίδιος.

 

Αν έκανες όλα αυτά και πλήρωσες μόνο 2800 τότε σου κάνανε έκπτωση !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...