Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΥΚΗΤΕΣ Α ΤΡΙΜΗΝΟ: ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ?


Recommended Posts

Με την καλλιέργεια που έκανα πρόσφατα στο πλαίσιο του προγεννητικού, βρέθηκαν μύκητες. Ο γιατρός μου ειπε να μην κάνω θεραπεία παρά μόνο αν συμπληρωθεί το α' τρίμηνο.

Ομως τώρα διαβάζω ότι δεν είναι και τόσο αθώοι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, και μια συνάδελφός μου που είναι κι αυτή στο δεύτερο μήνα και είχε κι αυτή ο δικός της ο γιατρός της έδωσε θεραπεία και της είπε οτι ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο να την ακολουθήσει... Εχει καμμια σας κανει θεραπεία στο α' τριμηνο? Εσας σας είπαν οτι είναι επικίνδυνη ή όχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα κάνει θεραπεία στην 6η εβδομάδα αν θυμάμαι σωστά για μύκητες. Είχα πάρει κατά την ωορρηξία aucmentin αντιβίωση για τα δόντια του ενός γραμμαρίου και αμέσως μετά ξεκίνησαν... μέχρι που δεν άντεχα άλλο και μου είχε δώσει ο γιατρός υπόθετα pevaryl (2 κουτιά, ενδοκολπικά). Αλλά αφού ο γιατρός σου δεν σου δίνει θεραπεία γιατί δεν του το ξανασυζητάς για τους φόβους σου; μήπως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που θέλει να αποφύγει τη θεραπεία;

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε πει οτι ποτε δεν κανουμε θεραπεια κατά το α' τρίμηνο, πρέπει να περιμενουμε να μπουμε στο β. Τωρα η συναδελφος μου, μου λεει οτι οι μηκυτες ευθυνονται μεχρι και για αποβολή και οτι ο δικος της, της ειπε να ξεκινησει θεραπεια και μαλιστα ισχυρη για τρεις μερες και μετα ηπια για 6 εβδομαδες! Τι να πω... Εχω τη Δευτερα ραντεβου παλι, θα τον ξαναρωτησω, αλλα ισως τσαντιστει αν του το ξαναπω...

Link to comment
Share on other sites

Πάσης φύσεως μικρόβια, μύκητες κλπ θα πρέπει να αντιμετωπίζονται στο α τρίμηνο της εγκυμοσύνης γιατί εκεί κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά. Μόλις μπεις στο 2ο τρίμηνο δεν πειράζουν πια τόσο γιατί υπάρχει ο πλακούντας. Η κολλητή μου που ήμασταν μαζί έγκυος, έχασε το μωρό στη 9η εβδομάδα κι η βιοψία (έτσι δεν τη λένε?) έδειξε εκφυλισμό χοριακών λαχνών εξαιτίας μικροβίου. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά καλύτερα να πας και σε άλλο γιατρό για 2η γνώμη. Μην το αφήνεις έτσι. Καλή συνέχεια και με το καλό το μωράκι σου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν τσαντιστεί να του προτείνεις λευκό ξίδι. Στις πρώτες εξετάσεις της εγκυμοσύνης βρέθηκε μυκόπλασμα και ο γιατρός μου έδωσε αγωγή με χάπια και κολπική κρέμα για 15 μέρες. Όταν του είπα "μήπως κάνουμε κακό στο μωρό με τα φάρμακα;" , μου είπε οτι κακό θα του κάνουμε αν δεν τα πάρω γιατί αυτά πρέπει να αντιμετωπίζονται και υπό τον φόβο αποβολής. Και φυσικά τα πήρα και στην επόμενη εξέταση που είδε οτι το πρόβλημα υποχώρησε με ενημέρωσε.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΓΩΓΗ ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ. ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ..

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ειχα μυκητες στον πρωτο μου γιο και κανεις απο τους 2 γιατρους που πηγα δε μου εδωσε αγωγη στο 1ο τριμηνο. Αλλο το να εχεις μικροβιο αλλο οι μυκητες. Αν δεν εχεις εντονες ενοχλησεις καλυτερα αφησε τη θεραπεια για αργοτερα. Επισης καπου διαβασα για ομοιοπαθητικη αγωγη που μπορεις να παρεις στην εγκυμοσυνη. Αν το βρω θα επανελθω. Περαστικα και μην αγχωνεσαι. Κατι ξερει ο γιατρος σου.

qcvQp3.pngy83hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ μύκητες και δε μου έδωσε θεραπεία το α' τρίμηνο, παρά μόνο να βάζω lactal, αλλά δεν μου έκανε και τίποτα. Αγωγή με υπόθετα ακουλούθησα στο β' τρίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου έδωσε αγωγή για τους μύκητες από την 8η εβδομάδα την οποία επαναλαμβάνα μέχρι και πριν 1 μήνα. Αφού μέχρι τότε με ταλαιπωρούσαν οι μύκητες. Ευτυχώς έχω ησυχάσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κορίτσια. Απ' ό,τι φαίνεται οι απόψεις διίστανται... Θα τον ξαναρωτησω τον παλιο γιατρο, μήπως και τώρα πια που εφτασα στην 11η εβδομαδα μπορώ να κάνω θεραπεία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...