Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΩΡΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΝΟΝΑΣ ΣΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ


Recommended Posts

Σε λίγες μέρες θα γεννήσει η φίλη μου ΑΓΟΡΑΚΙ και θα γίνω εγώ η νονά. Σύμφωνα με τα έθιμα πρέπει η νονά να το ασημώσει το μωρό. Τι να πάρω σε κόσμημα σε νεογέννητο αγοράκι?? Ματάκι δεν θα του φορέσει η μαμά του. Εμένα η κουμπάρα μου μου είχε φέρει μια χρυσή καδένα για το χέρι, αλλά δεν του την έβαλα. Δε μου πήγαινε σε αγόρι καδένα... Για πεστε καμιά ιδέα....

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να του παρεις ενα ωραιο φυλακτο(αμα πας σε χρυσοχωειο θα βρεις πολλα) και θα το εχει στην κουνια του. Δεν ειναι αναγκη να το φοραει.

Η αν θες να εισαι πιο πρακτικη παρτου μια χρυση λιρα για την προικα του.

7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορούν φυλαχτά-αγγελάκια σε χρυσό ή λευκοχρυσο.

Νομίζω είναι μακράν τα πιο ωραία, ειδικά για αγοράκι.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινατο

 

Το Κωνσταντινάτο

"Ύπνε μου, πάρε το παιδί να μου το σεργιανίσεις

στα ρόδα των περιβολιών, στα κρύα νερά της βρύσης.

Πάρ' το και δείξε του να βρει των παλατιών τη στράτα

που' ναι του Ρήγα οι θησαυροί και τα κωσταντινάτα"

 

Όταν η Αγία Ελένη βρήκε το 326μ.Χ. στα Ιεροσόλυμα θαμμένο τον Τίμιο Σταυρό, διέταξε να κοπεί στα δύο. Ο μισός να παραμείνει στον τόπο του μαρτυρίου και ο άλλος μισός να πάρει το δρόμο προς τη Βασιλεύουσα, την πρωτεύουσα της Ορθοδοξίας.

 

Την ώρα που το πριόνι χάραζε με τα μεταλλικά του δόντια το τίμιο ξύλο, ο Άρχοντας Χρυσοχόος του παλατιού, έτρεξε, άπλωσε κατάχαμα ένα μεταξωτό υφαντό και μάζεψε το ιερό πριονίδι, για να μην σκορπιστεί και το πατήσουν τα βέβηλα πόδια των ολιγόπιστων και των ασεβών.

 

Έπειτα από μακρύ δρόμο, καθώς ιστορεί ο θρύλος, φθάνοντας στην Πόλη, ο 'Άρχοντας το πήγε στο αυτοκρατορικό νομισματοκοπείο. Μαζί με άλλα πολύτιμα μέταλλα το έριξε στο χωνευτήρι. Από το φανταστικό αυτό μίγμα κόπηκαν τα πρώτα περιώνυμα φλουριά, τα Κωσταντινάτα, με το ιδιότυπο βαθουλωτό σχήμα, που έχουν για κύρια παράστασή τους τον Τίμιο Σταυρό, ανάμεσα στον Μεγάλο Κωνσταντίνο και τη μητέρα του Αγία Ελένη.

 

Τα λεγόμενα Κωσταντινάτα είναι ποικίλης προελεύσεως χρυσά Βυζαντινά, Ενετικά, Κυπριακά, ακόμα και Τουρκικά βαθουλωτά (σκυφοειδή) νομίσματα, τα οποία υποτίθεται ότι κόπηκαν υπό του ισαποστόλου Κωνσταντίνου του Μεγάλου και παρουσιάζουν κάποια ομοιότητα προς την αγιογραφία. Το Κωσταντινάτο λέγεται και Άγιοκωνστάντινο και Αϊσεληνάτο, από την Αγία Ελένη, όπως και η ονομασία Κερασελένη, που αποδίδεται στο ουράνιο τόξο και κατά δημώδη πρόληψη στη βάση του κρύβεται κωσταντινάτο

 

Ίσως, η ευλαβική δοξασία ότι το Κωσταντινάτο, περιέχει μόρια από το Τίμιο Ξύλο, παρακίνησε τη λαϊκή φαντασία να περιβάλλει το περίτεχνο βυζαντινό φλουρί, με πλήθος μαγικές ιδιότητες, τόσες όσες κανένα άλλο σύμβολο των ελληνικών λαϊκών παραδόσεων.

 

Ο λαός πιστεύει, πως το Κωσταντινάτο, όταν λειτουργηθεί από δεσπότη τη Μεγάλη Πέμπτη και μείνει σαράντα μέρες στο εικονοστάσι του σπιτιού, αποτελεί, πριν από όλα, φυλαχτό ακαταμάχητο για όποιον το έχει στον κόρφο του "επιστέρνιον φυλακτήριον" ακόμη και για βασιλιάδες. Όποιος το φορέσει δεν πρέπει να φοβάται τίποτα. Διώχνει τη βασκανία, σταματάει την αιμορραγία, γιατρεύει τη χρυσή, θεραπεύει την επιληψία, ρίχνει τον ψηλό πυρετό, οι ετοιμόγεννες γεννούν εύκολα, οι ανύπαντρες παντρεύονται γρήγορα, ξεμακραίνει τον παντρεμένο από τα πλάνα γητέματα και το ναυτικό από τις στεριανές σειρήνες, προφυλάσσει από τις πληγές και το άδικο βόλι, είναι ελπίδα του ξενιτεμένου για τον περιπόθητο γυρισμό, κειμήλιο ιερό, από πάππου προς πάππο, για τις μονιασμένες οικογένειες.

 

Φαίνεται πως στην αυτοκρατορική εποχή ο Θεός και η πίστη δεν ήταν ζυμωμένα μόνο στις καρδιές αλλά και στα νομίσματα.

 

Κι αν θέλουμε να δούμε αν είναι γνήσιο το βάζομε στο αλεύρι χωρίς προζύμι, και φουσκώνει το ψωμί, το ρίχνομε στη φωτιά και δεν καίγεται το μπαμπάκι που είναι περιτυλιγμένο ή στο κόσκινο και δεν τρέχει το νερό, αλλιώς …στην άκρη είναι κάλπικο!

 

Κάθε περιοχή του αποδίδει μία ή και περισσότερες υπερφυσικές δυνάμεις. Στη Βουλγαρία πιστεύουν ότι ωφελούνται οι άρρωστοι που πίνουν νερό από το κοίλωμα του Κωσταντινάτου. Ακόμη είναι δώρο και ευχή για καλά στέφανα και το αβάσκαντο στολίδι κάθε πανέμορφης των δημοτικών τραγουδιών.

 

Κωσταντινάτο θα γενώ να μ' έχεις στο λαιμό σου,

βράδυ-πρωί να με φιλείς, σαν κάνεις το σταυρό σου.

 

http://www.ageofimmortals.com/shop4/index.php?main_page=page&id=32&chapter=0

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ φλουρί κωνσταντινάτο θα σου πρότεινα ή μια χρυσή λίρα σε ένα κουτάκι. και εμένα μου πήρανε για το αντράκι μου καδένα αλλά την φοράω εγώ. στα αγοράκια δεν ταιριάζουν τα κοσμήματα.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φλουρί Κωνσταντινάτο πήρε η μαμά μου στο μπέμπη μας, το οποίο είναι κρεμασμένο σε χρυσή παραμάνα με ματάκι!Ο χρυσός είναι ματ.Επίσης μου έφερε μια ξαδέρφη μου ένα χειροποίητο μάτι, σαν μαυρισμένο ασήμι.Τέλειο.Επίσης σε παραμάνα.Τα είχα στο port-bebe και τώρα στο καρότσι.Πάντως αν κάνεις μια βόλτα σε κοσμηματοπωλεία και ζητήσεις ματάκια, γούρια κτλ. είμαι σίγουρη ότι θα βρεις κάτι πολύ ιδιαίτερο!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου βαφτιστηρι αγορακι και αυτο του ειχα παρει καταρχιν πριν να γεννηθει ενα φορμακι ωστε το πρωτο ρουχο που θα φοραγε να ηταν της νονας οταν ηρθε σπιτι το ασημωσα με λιρα και του πηρα και ενα σταυρουδακι για τον λαιμο χρυσο ειχα φτιξει μια τουρτα που ελεγε να" μας ζησει "και πηγα και λουλουδια το ιδιο ειχε κανει και η νονα του μεγαλου μου γιου και μου αρεσε παρα πολυ παντως στα δικα μας μερη δεν εννοειτε ασημωμα χωρις λιρα

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψηφιζω κωνσταντινατο. Εμας η νονα μας εφερε χρυσο κωνσταντινάτο με παραμάνα και του βάζω στο πορτ μπεμπε και σε μαξιλαρακι διπλα στην κουνια. Και το κρατάει για φυλαχτό. Μοτ φαίνεται πιο χρησιμο από αλυσιδες κτλ. Και επισης το προτιμώ από τα μάτια, τα οποία γενικα δεν συμπαθω(προσωπικη εκτιμηση). Και ενα κοριτσάκι που βάφτισα χρυσο κωνσταντινατο του πηρα. Επισης κάτι αλλό σε χρυσαφικό που μας έφεραν και μου άρεσε (όχι η νονα όμως) είναι ένα χρυσο σταυρουδακι πάλι με παραμάνα.

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου βαφτιστηρι αγορακι και αυτο του ειχα παρει καταρχιν πριν να γεννηθει ενα φορμακι ωστε το πρωτο ρουχο που θα φοραγε να ηταν της νονας οταν ηρθε σπιτι το ασημωσα με λιρα και του πηρα και ενα σταυρουδακι για τον λαιμο χρυσο ειχα φτιξει μια τουρτα που ελεγε να" μας ζησει "και πηγα και λουλουδια το ιδιο ειχε κανει και η νονα του μεγαλου μου γιου και μου αρεσε παρα πολυ παντως στα δικα μας μερη δεν εννοειτε ασημωμα χωρις λιρα

 

καλα εσυ το παρακανες.....

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω του πηρα ένα ζευγαρι παπούτσια αγκαλιάς και ενα παιδικο χαλι για το δωματιο του και οταν πηγαμε στο μαιευτηριο να τον δουμε την μερα που γενηθηκε δωσαμε στην μαμα του ενα μικρο λευκοχρυσο σταυρουδακι και ενα ματακι σε λευκοχρυση παραμανα

Τα μωράκια είναι τα ωραιότερα άνθη.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To φλουρί είναι πάρα πολύ ωραία ιδέα. Παρ'όλα αυτά, αν σου φαίνεται κάπως παλιομοδίτηκο, πάρ' του το ζώδιό του (που ενδέχεται να το φορέσει κάποια στιγμή)...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

καλα εσυ το παρακανες.....

 

:D

κοιτα και εμενα μου φαινονται τωρα υπερβολικα αλλα το εκανα με ολη μου την καρδια παρολο που η κουμπαρα μου δεν απαιτουσε απολυτως τιποτα, επειδη ο ενας μου γιος εχει μια νονα που ειναι καταπληκτικη και δεν μιλαω μονο απο θεμα δωρων αλλα απο θεμα σχεσης και ο αλλος μου γιος εχει μια νονα αστα να πανε δεν εχει θυμηθει ποτε σχεδον ουτε γιορτη ουτε γενεθλια ειχα πει θα κανω οτι μπορω για το βαφτηστηρι μου

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι ξερω δεν κανει να παει η νονα σταυρο στο βαφτιστηρι, ουτε καν αυτους τους μικρους που ειναι στις παραμανες..

Οπως επισης ξερω πως δεν πρεπει το αβαπτιστο να φορεσει κανενος ειδους σταυρουλακι πανω του πριν τον βαφτιστηκο του.

Εμενα μου εκανα δυο σταυρουλακια δωρο οταν γεννησα (ασχετοι συναδελφοι που προφανως δεν το ηξεραν) αλλα δεν τα εβαλα πανω στο παιδι ουτε καν στην κουνια του μεχρι που βαφτιστηκε.

 

Η νονα κανονικα "ασημωνει" με μια ταυτοτητα στην οποια μετα θα αναγραφει το ονομα του παιδιου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...