Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτευξη εγκυμοσυνης μετα απο υπερηχο για γονιμες μερες


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!! Ανοιγω αυτο το θεμα για να παρω λιγη θετικη ενεργεια!!! Θα παω στο γιατρο μου τη 12 η μερα για να δουμε τι γινεται με την ωορρηξια μηπως βρουμε τις γονιμες μερες γιατι εχω κυκλο υπο κανονικες συνθηκες 28-30 μερες( αλλα λιγεσ φορες μεχρι 35 μερες)! Ηθελα να ρωτησω ποσες απο εσας ειχαν μπει στη διαδικασια, αν τις βοηθησε και αν κατεληξε σε εγκυμοσυνη! Τι να προσεξω και τι να ρωτησω!! Επισης θα κανατε την pregnyl για να αυξησετε τις πιθανοτητες ή οχι;ευχαριστω, περιμενω απαντησεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ετσι εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι.Επειδη ειχα πολυκυστικες και ειχααγχωθει για το αν μεινω ευκολα εγκυος ξεκινησε να παρακολουθει ο γυναικολογος μου τα ωαρια.Οποτε οταν μου ειπε οτι αυτες τις μερες οτι κανεις αλλιως παμε τον επομενο,καναμε οτι καναμε.Το αποτελεσμα ηταν να μεινωμε την πρωτη εγκυος.

Προσπαθεις καιρο?Γιατι να παρεις κατευθειαν φαρμακα εχεις κανει ξανα αυτη τη μεθοδο?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη ενα γιο, απλα λογω αγχους και δουλειας , ελλειψησ χρονου και αστατου κυκλου θελω μια πιο οργανωμενη προσπαθεια! Δε θελω να παρω φαρμακα για την ενεση ελεγα μονο!! Ευχαριστω για την απαντηση!! Την 12 η που θα παω θα μπορει να μου πει ποτε περιπου η θα πρεπει να ξαναπαω;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πεί σίγουρα αν βλέπει αυγουλάκι ή όχι.

Και εγώ έτσι έμεινα έγκυος, μου βρήκε το ωάριο και μου είπε να χτυπήσω 3 ημέρες συνεχόμενα. Ετσι και έκανα και βγήκε η κορούλα μου.

Δεν χρειάζεται να πάρεις καμία φαρμακευτική βοήθεια, σου εύχομαι να πιάσεις το σποράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κ γω...οπως εχω αναφερει κ σε αλλα ποστ, ειχα πολυκυστικες αλλα ειχα ρυθμισει τον κυκλο μου με τα glucofree---ειχα παχυνει λογω γλυκων κ τελικα η ρυθμιση της ινσουλινης κ του σακχαρου κ η απωλεια βαρους μου ρυθμισαν τον κυκλο...ξαφνικα περυσι τον νοεμβρη ΔΕΝ αδιαθετω...--ειχα κυκλο καθε 30 μερες---κανω χοριακη κ τεστ=ΑΡΝΗΤΙΚΑ!!!!Λεω "παλι πολυκυστικες θα εχω αμαν πια" κ κλεινω ραντεβου με τον γυναικολογο να δω τι γινεται //// " Εχεις καθυστερημενη ωορρηξια αυτον τον μηνα....να βλεπω ενα ωοθυλακιο ειναι 14 χιλιοστα!!!Ο,τι πρεπει να γονιμοποιηθει...κανε σεξ Τεταρτη-Παρασκευη-Κυριακη κ αν σε 2 βδομαδες δεν αδιαθετησεις ή θα εισαι εγκυος ή ελα να δουμε τι γινεται παλι".....Ειχα παει Δευτερα στον γιατρο....εγω βεβαια εκανα σεξ πιστη στο προγραμμα...Τεταρτη-Παρασκευη-Κυριακη και Τριτη μετα για να ειμαι σιγουρη....Περνανε οι μερες...δεν αδιαθετω...ξαφνικα πονα το στηθος μου για μερικες μερες....9 Δεκεμβριου...2 βδομαδες μετα τον γιατρο κανω τεστ===ΘΕΤΙΚΟ!!!!!Κανω κ χοριακη...ηταν 250--περιπου 2-3 εβδομαδων....Γεννησα 24 ιουλιου την μπεμπα μου!!!Αν δεν πηγαινα στον γιατρο, δεν θα ηξερα οτι αργησε ενα μηνα η ωορρηξια μου...γιατι απο το καλοκαιρι κ μετα θελαμε παιδακι, προσπαθουσαμε κ ειχα τρελο αγχος κ με αυτο κ με τη δουλεια.....Τωρα σας γραφω κ κοιμαται!!!Ευτυχως που μου εκοψε κ πηγα στο γιατρο....αλλα κ παλι θα το ξαναεκανα αν θελω και δευτερο παιδι...να πω βεβαια οτι τις μερες εκεινες δεν σηκωθηκα καν να πλυθω την ιδια βραδια αλλα το επομενο πρωι....λεω ας μη ρισκαρω...και ευτυχως, δοξα τω θεω, πετυχε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!Μακάρι να είναι όλα καλά!!Για καθημερινές επαφές το κόβω δύσκολο γιατί ο σύζυγος θέλει και καλά να συμβεί τυχαία , αλλά αγνοεί πλήρως το γεγονός ότι για να γίνει πρέπει να προηγηθεί επαφή κάποιες συγκεκριμένες μέρες!!χαχα! εγώ θα προσπαθήσω να τον δελεάσω,αλλά δεν παίρνω όρκο!!Βρε τί τραβάω!!!Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην έχω κανένα πρόβλημα, να βρεί ωορρηξία και να με καθοδηγήσει!!!Μακάρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το "να συμβει τυχαια" το εχω ξανακουσει απο καποια φιλη μου....και να που η ιδια φιλη μου αδιαθετησε νωριτερα απο οτι περιμενε...αρα λαθος υπολογιζε την ωορρηξια της κ παλι δεν εμεινε εγκυος...εξηγησε στον αντρα σου οτι εμεις οι γυναικες δεν ειμαστε κομπιουτερ κ οτι ο οργανισμος μας μεταβαλλει το προγραμμα του ειτε απο το αγχος ειτε απο αλλους παραγοντες....δεν ειναι κακο να μας βοηθησει κ ο γιατρος μας με τον πιο απλο τροπο...τον υπερηχο!!!!Εδω αλλες κοπελες καταφευγουν σε διαφορα αλλα ιατρικα μεσα πχ εξωσωματικη κ τελικα αποκτουν παιδι....ο στοχος εχει νοημα να επιτευχθει....και γω ετσι "τυχαια" δεν ειχα ωορρηξια εκεινον τον μηνα κ δεν θα ειχα ισως συλλαβει τη μικρη αν δεν πηγαινα στον γιατρο γιατι θα εχανα τον υπολογισμο με τις μερες...και νομιζω καθε μερα δεν χρειαζεται σεξ--αδυνατιζει κ το σπερμα..μερα παρα μερα νομιζω θελει..ουτως ή αλλως τα σπερματοζωαρια ζουν 48 ωρες μεσα ...ετσι αν γινει ωορρηξια την επομενη του σεξ παλι μπορουν να γονιμοποιησουν το ωοθηλακιο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Εχω βαρεθει και εγω να ακουω ''θελω να συμβει τυχαια''!!! Επειδη περυσι με μια και μοναδικη ελευθερη επαφη μετα απο 6 χρονια σχεσης σε κυκλο απο 15 εως 55 ημερων εγινε το θαυμα και πετυχαμε την γονιμη??? Τι να πω?? Ετυχε μια φορα, δεν προκειτε να ξανα συμβει! Τωρα εχω ξεκινησει τα τεστ ωορρηξιας και ειμαι στην 16η μερα του κυκλου μου, ενω ο κυκλος μου πλεον ειναι απο 30 εως 40 μερες. Δεν του εχω πει τιποτα για τα τεστακια και του το παιζω αδιαφορη. Τον προηγουμενο μηνα τον γυροφερνα, ολο αγκαλιτσες, μερα παρα μερα επαφες, αλλα ολο αυτο τον αγχωσε. Γι'αυτο τωρα του το παιζω αδιαφορη. Αλλα μολις δω το θετικο τεστακι θα προσπαθησω να ερθουμε σε επαφη χωρις να καταλαβει τιποτα. Η αληθεια ειναι πως θελω να ερχομαστε πιο συχνα σε επαφη αλλα θα νομιζει οτι το κανω παλι επιτηδες και θα αγχωθει. Γι'αυτο κανω υπομονη να δω το θετικο αποτελεσμα...

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

Με καταλαβαινεις λοιπον Μαριαννα μου!! Χαχα!! Αν δε μεινω αυτον τον μηνα η τον επομενο, μετα ειναι στανταρακι οτι θα μεινω ανεργη του χρονου χωρις ασφαλιστικη καλυψη καθ οτι καθηγητρια σε φροντιστηριο! Σαφως αυρη τη στιγμη στη ζωη μου προηγειται το 2 ο παιδι αλλα και να μπορουσα να κρατησω τη δουλεια μου δε θαταν ασχημο! Αν βεβαια του τα εξηγησω οοοολα αυτα θα μου πει 1) σταματαμε τοτε και παμε για του χρονου ή οτι τον υπεραγχωνω!! Εγω παντως δεν θα ξανααγχωθω γιατι οποιος και να μου πει τωρα αν εχεις επαφη μενεις εγκυος δεν ειναι σιγουτο οτι θα συμβει το μοιραιο γιατι δε συνεργαζεται υπο τετοιες βασεις! Θα κανω οοοοο, τι μπορω μπας και!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια προσπαθώ με τον άντρα μου 2 μήνες τώρα! Είχα μια παλλίνδρομη πέρυσι τον Μάρτη οπότε ξέρω ότι πιάνω! Όμως ο κύκλος μου έχει γίνει χάλια! Τελευταίος κύκλος 32 μέρες και ο προηγούμενος 25!! Άλλες νόμιζα ότι΄ήταν οι γόνιμες και άλλες ήταν τελικά! Οπότε είχαμε τελείως λάθος μέρες επαφές και καθόλου στις γόνιμες!! Ο γιατρός μου είπε αν θέλω να πάω την 12η μέρα για υπέρηχο αλλά σκεφτομαι τα 50ευρωπουλάκια και δε με βλέπω να πηγαίνω! Πήρα όμως τεστ ωορρηξίας τα οποία ξεκίνησα σήμερα! Για να δούμε τι θα κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!Μακάρι να είναι όλα καλά!!Για καθημερινές επαφές το κόβω δύσκολο γιατί ο σύζυγος θέλει και καλά να συμβεί τυχαία , αλλά αγνοεί πλήρως το γεγονός ότι για να γίνει πρέπει να προηγηθεί επαφή κάποιες συγκεκριμένες μέρες!!χαχα! εγώ θα προσπαθήσω να τον δελεάσω,αλλά δεν παίρνω όρκο!!Βρε τί τραβάω!!!Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην έχω κανένα πρόβλημα, να βρεί ωορρηξία και να με καθοδηγήσει!!!Μακάρι!!!

 

 

#@$#@$#@....όλοι ίδιοι!!!!

το πρώτο μου παιδακι ΄έτυχε να το "πιασω" το μήνα που εκανα υπέρηχο και είδα αυγουλάκι πάνω απο 20mm τυχαία (δεν χασαμε ευκαιρία)

Τωρα στο δευτερο ήθελε κι αυτός...τυχαία.....

Κανε υπέρηχο αν δε σε σταματα το οικονομικό αλλά να ξέρεις πως ακόμα κι αν εντοπίσεις την ωορρηξία δεν είναι σίγουρο οτι θα εξελιχθεί σε εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε το καλοκαίρι παρακολούθηση με υπέρηχο. Τον πρώτο μήνα δεν έπιασε γιατί δεν ακολουθήσαμε τις οδηγίες του γιατρού μας, τον επόμενο όμως το πιάσαμε το σποράκι μας!! Τώρα, μετράμε ήδη μια αποτυχημένη προσπάθεια από το δεύτερο κύκλο (ούτε το Lost να ήμαστε!!)...

Με τον υπέρηχο μπορείς να είσαι 100% σίγουρη για την ωορηξία! Εγώ πάντως αυτό το μήνα θα κάνω και τεστάκια για να μπορέσω να καταλάβω λίγο καλύτερα πώς δουλεύει το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Το ποσο μου τη σπαει η βροχη δε λεγεται!!!!!Ευη μου εννοειται πως δεν ειναι εγγυηση ο υπερηχος απλα να δουμε για ποιο λογο ο κυκλος μου ειχε την αποκλιση των 35 ημερων( αν και πιστευω ακραδαντα οτι ηταν το πολυ εντονο στρες λογω ενος γεγονοτος στη δουλεια)αλλα και να με καθοδηγησει!! Οσον αφορα το οικονομικο δε μου τρεχουν, αλλα αυτον το μηνα χαλασα 50? για χαζα τεστ εγκυμοσυνης και 18? για χοριακη!! Ειπα λοιπον με τον εαυτο μου οτι αυτον τον μηνα θα παω στον γιατρο να με καθησυχασει να μου αναπτερωσει το ηθικο και δε θα παρω κανενα τεστ!!!εξαλλου σας επαναλαμβανω οτι το αγχος μου ειναι να γινει αυτους τους 2 μηνες,( για να συνδυασω τη δουλεια) μετα αν δε συμβει θα χαλαρωσω γιατι δε θα με πιεζει τιποτα !!!

Οσον αφορα τους αντρες δεν αντιλαμβανονται ολοι την κατασταση!! Εμενα με κοροιδευει και μου λεει οτι ειμαι ανυπομονη!!επισης μου λεει οτι αφου εχουμε ενα ξερουμε οτι μπορουμε αρα χαλαρα!! Βεβαια δε θα μεινει αυτος ανεργος ουτε θα τρεχει για μαθηματα στις 20 μερες!!! Αυτες τις λεπτομερειες δεν αντιλαμβανεται!!!αλλα και παλι τι να κανει;;

Μακαρι να δει τιποτα καλο ο γιατρουλης μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη λογικα θα πρεπει να παω 2 φορες ε;; Η εχει τη δυνατοτητα να το υπολογισει ποτε θα σκασει περιπου;;;;; Εσυ θα την εκανες την pregnyl για να υπολογισεις ακριβως ποτε θα γινει η ωορρηξια;

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκεφτει να κανω και εγω υπερηχο αλλα δεν παω για 2 λογους. Ο πρωτος ειναι οτι αφου ο καλος μου αγχωνετε με τα τεστ ωορρηξιας τοτε θα αγχωθει και με τον υπερηχο στανταρ!! Και ο δευτερος λογος ειναι οτι ο γυναικολογος ειναι και μακρινος συγγενεις και ποτε δεν μου παιρνει λεφτα οτι και αν κανω και δεν θελω να νομιζει οτι τον εκμεταλευομαι και η αληθεια ειναι πως δεν μου περισευουν τα χρηματα. Οποτε κανω τα τεστ ωορρηξιας κρυφα και ο Θεος βοηθος!!

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νεφελη λογικα θα πρεπει να παω 2 φορες ε;; Η εχει τη δυνατοτητα να το υπολογισει ποτε θα σκασει περιπου;;;;; Εσυ θα την εκανες την pregnyl για να υπολογισεις ακριβως ποτε θα γινει η ωορρηξια;

 

Πρέπει να λύσεις δυο απορίες:

1) Πόσο μεγαλώνει το ωοθυλάκιο κάθε μέρα

2) Πότε σπάει

Αν πας λοιπόν τη 12η μέρα θα δεις ένα ωοθηλάκιο πιο μεγάλο από τα υπόλοιπα. Αν πας 2-3 μέρες μετά θα το δεις μεγαλύτερο, οπότε κάνεις αφιαρέσεις και διαιρέσεις και βρίσκεις πόσο μεγαλώνει κάθε μέρα. Αν τύχει να έχει σπάσει εκείνη τη μέρα ξέρεις και στα πόσα χιλιοστά σπάει, αλλιώς θα πρέπει να ξαναπάς λίγες μέρες μετά για να βεβαιωθείς ότι έσπασε! Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό το να πας 3 φορές μέσα σε μια εβδομάδα, αλλά πίστεψέ με θα αποζημιωθείς.

Ο προηγούμενος γιατρός που με παρακολουθούσε μου έλεγε ότι συνήθως το ωοθηλάκιο μεγαλώνει 2μμ κάθε μέρα και σπάει στα 20μμ και μας είχε πει επί δυο μήνες ποιες μέρες να προσπαθήσουμε, χωρίς να με ξαναδεί!! Αποτέλεσμα; Τζίφος! Γιατί εμένα τελικά μεγαλώνουν 1,5μμ την ημέρα και σπάει στα 23μμ!!!!

Εγώ θα πάω την άλλη εβδομάδα την 11η μέρα και θα φτιάξω το πρόγραμμα για το Σ/Κ! Πήρα και τα τεστάκια onestep και λέω να τα χρησιμοποιήσω παράλληλα. Αν δω ότι είναι αξιόπιστα, ίσως τον επόμενο μήνα δοκιμάσω μόνο τεστάκια χωρίς γιατρό!

Ένεση δεν κάνω, γιατί δε θέλουμε ακόμα να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία, οπότε απλά παρακολουθούμε το φυσικό κύκλο... Από την άλλη, αυτό είναι προσωπική επιλογή του κάθε ζευγαριού! Εγώ για παράδειγμα δε θέλω να μπλέξω ακόμα με ορμόνες, φάρμακα κλπ. Θα προσπαθήσουμε λίγο ακόμα με φυσικό τρόπο και από το νέο έτος βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη διευκρυνιση;!! Και γω λεω οχι για την ενεση αν και ακουγεται δελεαστικο!!! Αλλα και να την εκανα δε θα το λεγα στο συζυγο γιατι δε θα ενεκρινε οπως επισης δε ξερω αν θα υπηρχε στανταρ επαφη οποτε ποιο το νοημα;;;; Θα δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη διευκρυνιση;!! Και γω λεω οχι για την ενεση αν και ακουγεται δελεαστικο!!! Αλλα και να την εκανα δε θα το λεγα στο συζυγο γιατι δε θα ενεκρινε οπως επισης δε ξερω αν θα υπηρχε στανταρ επαφη οποτε ποιο το νοημα;;;; Θα δουμε!!

 

Καλημέρα! Τι έκανες τελικά;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νεφέλη !!Ελπίζω να είσαι πολύ καλά!!Δεν πήγα ακόμα, την τετάρτη θα πάω!!Εχω μεγάλη αγωνία!!Το γέλιο είναι οτι ο καλός μου είναι πάλι άρρωστος με γαστρεντερίτιδα!!Ελπίζω να του περάσει σύντομα γιατί θα σπαστώ τρελλά!!!Εντομεταξύ αυτή τη βδομάδα και την επόμενη 2 μέρες θα βγει με συναδέλφους γιατί έχουν κάτι υποχρεώσεις, οπότε πάνε 2 νύχτες, οι οποίες ελπίζω να μην είναι οι μοιραίες!!!!χιχι!

Προβληματίζομαι για το αν θα πρέπει να κάνω την pregnyl !Χωρίς άλλα φάρμακα.Η ξαδέρφη μου έτσι έκανε!Είχε πάει για υπέρηχο και ήτανε κοντά στις μέρες της και της την έδωσε για να έρθει σε επαφή για να αυξήσει τις πιθανότητες.Και όντως έμεινε!!Από την άλλη η κοπέλα είχε κάνει σοβαρό χειρουργείο γυναικολογικής φύσης και ίσως ήθελε να τη βοηθήσει!Αλλά η αλήθεια είναι οτι γλυτώνεις λίγο άγχος , αλλά από την άλλη μπορεί και να προσθέτεις γιατί αν δεν πετύχει και τότε φρικάρεις !!!

 

Θα σε ενημερώσω για τη συζήτηση που θα έχω μαζί του!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νεφέλη !!Ελπίζω να είσαι πολύ καλά!!Δεν πήγα ακόμα, την τετάρτη θα πάω!!Εχω μεγάλη αγωνία!!Το γέλιο είναι οτι ο καλός μου είναι πάλι άρρωστος με γαστρεντερίτιδα!!Ελπίζω να του περάσει σύντομα γιατί θα σπαστώ τρελλά!!!Εντομεταξύ αυτή τη βδομάδα και την επόμενη 2 μέρες θα βγει με συναδέλφους γιατί έχουν κάτι υποχρεώσεις, οπότε πάνε 2 νύχτες, οι οποίες ελπίζω να μην είναι οι μοιραίες!!!!χιχι!

Προβληματίζομαι για το αν θα πρέπει να κάνω την pregnyl !Χωρίς άλλα φάρμακα.Η ξαδέρφη μου έτσι έκανε!Είχε πάει για υπέρηχο και ήτανε κοντά στις μέρες της και της την έδωσε για να έρθει σε επαφή για να αυξήσει τις πιθανότητες.Και όντως έμεινε!!Από την άλλη η κοπέλα είχε κάνει σοβαρό χειρουργείο γυναικολογικής φύσης και ίσως ήθελε να τη βοηθήσει!Αλλά η αλήθεια είναι οτι γλυτώνεις λίγο άγχος , αλλά από την άλλη μπορεί και να προσθέτεις γιατί αν δεν πετύχει και τότε φρικάρεις !!!

 

Θα σε ενημερώσω για τη συζήτηση που θα έχω μαζί του!!

 

Καλά, νομίζω ότι σας έχουν μουτζώσει!! Έχετε πολύ πλάκα!!!

Η pregnyl είναι για πρόκληση ωορηξίας; Δηλαδή στην κάνει τώρα και ξέρεις ότι μέσα στις επόμενες ώρες θα γίνει και άρα έχεις τις κατάλληλες επαφές;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Απ ΄οτι εχω καταλαβει Νεφελη μου η ενεση ειναι για προκληση ωορρηξιας μεσα στις επομενες 36 ωρες εφοσον το ωαριο ειναι αρκετα μεγαλο φανταζομαι!αλλες κοπελες κανουν θεραπεια, για να εχουν πολλα ωαρια με αλλα χαπια και τοτε κανουν την pregnyl για να σπασουν τα ωαρια ελεγχομενα!! Δε ξερω κατα ποσο τη δινουν αν απλα το ζητησεις!! Θα παω αυριο και θα σου πω!αλλα αν ισχυει βοηθαει λιγο ετσι δεν ειναι;; Αλλα αν υποψιαστω οτι θα την κανω τζαμπα και βερεσε ποιος μ'ακουει!!!!χεχε! Αλλα πως θα πω στο γιατρο μου οτι δε θελω να το αναφερει σε κανεναν;;;;( ειναι ψιλοπολυλογας υποψην οτι ειναι οικογενειακως γιατρος και αυτη τη στιγμη εχει και την εγκυο ξαδερφη!!) οεο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!! Απ ΄οτι εχω καταλαβει Νεφελη μου η ενεση ειναι για προκληση ωορρηξιας μεσα στις επομενες 36 ωρες εφοσον το ωαριο ειναι αρκετα μεγαλο φανταζομαι!αλλες κοπελες κανουν θεραπεια, για να εχουν πολλα ωαρια με αλλα χαπια και τοτε κανουν την pregnyl για να σπασουν τα ωαρια ελεγχομενα!! Δε ξερω κατα ποσο τη δινουν αν απλα το ζητησεις!! Θα παω αυριο και θα σου πω!αλλα αν ισχυει βοηθαει λιγο ετσι δεν ειναι;; Αλλα αν υποψιαστω οτι θα την κανω τζαμπα και βερεσε ποιος μ'ακουει!!!!χεχε! Αλλα πως θα πω στο γιατρο μου οτι δε θελω να το αναφερει σε κανεναν;;;;( ειναι ψιλοπολυλογας υποψην οτι ειναι οικογενειακως γιατρος και αυτη τη στιγμη εχει και την εγκυο ξαδερφη!!) οεο;;;

 

Δηλαδή πάμε στο γιατρό, βλέπει τα ωοθυλάκια, όταν είναι σχεδόν έτοιμα μας πατάει την ένεση, εμείς έχουμε επαφές την ίδια και την επόμενη ημέρα και περιμένουμε να πιάσει τόπο; Με απλή παρακολούθηση το ίδιο δε θα πετύχουμε; Δεν ξέρω, αλλά αν έχουμε σταθερό κύκλο εμένα μου φαίνεται λίγο άχρηστο. Ρώτα και πες μου παρ' όλα αυτά! Θύμισέ του το ιατρικό απόρρητο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι Νεφελη μου αλλα λογικα δεν πας 40 φορες στο γιατρο! Ξερω εγω? Ειναι για πιο στανταρ! Στη ξαφερφη που ειχε παει για γενικο ελεγχο επειδη προσπαθουσε κανα δυο μηνες ετυχε ναναι ικανοποιητικα τα ωαρια και της ειπε να παρει και να κανει την ενεση και μεσα σε 36 ωρες να εχει επαφες! Ετσι και εκανε!! Και ειναι εγκυουλα!! Εμενα που δεν μπορω να πεισω τον καλο μου να ακουσει τι πρεπει να κανουμε και που δε μπορω να του ανακοινωσω οτι σημερα ξερεις ειναι γονιμη μερα ισως βοηθησει! Δηλαδη αν μου πει αυριο κανε την ενεση την πεμπτη και μετα βουρ θα ναι λιγο πιο ευκολο για μενα να το προγραμματισω! Ξερω οτι ακουγεται α π α ι σ ι ο αλλα πως αλλιως??? Δε θελω να γινομαι κουραστικη αλλα το μερα παρα μερα δεν παιζει σε μας!! Αυριο πχ τελειωνω δουλεια 10 το βραδυ μετα εχω τον μικρο μπανιο υπνο μετα νοικοκυριο και καλες μια θα αραξω!!την πεμπτη ο συζυξ εξοδο και κτλ!!!! Καταλαβαινεις λοιπον τι εννοω!! Αυριο θα σου πω τι και πως! Μπορει να μη μ αφησει?!

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι Νεφελη μου αλλα λογικα δεν πας 40 φορες στο γιατρο! Ξερω εγω? Ειναι για πιο στανταρ! Στη ξαφερφη που ειχε παει για γενικο ελεγχο επειδη προσπαθουσε κανα δυο μηνες ετυχε ναναι ικανοποιητικα τα ωαρια και της ειπε να παρει και να κανει την ενεση και μεσα σε 36 ωρες να εχει επαφες! Ετσι και εκανε!! Και ειναι εγκυουλα!! Εμενα που δεν μπορω να πεισω τον καλο μου να ακουσει τι πρεπει να κανουμε και που δε μπορω να του ανακοινωσω οτι σημερα ξερεις ειναι γονιμη μερα ισως βοηθησει! Δηλαδη αν μου πει αυριο κανε την ενεση την πεμπτη και μετα βουρ θα ναι λιγο πιο ευκολο για μενα να το προγραμματισω! Ξερω οτι ακουγεται α π α ι σ ι ο αλλα πως αλλιως??? Δε θελω να γινομαι κουραστικη αλλα το μερα παρα μερα δεν παιζει σε μας!! Αυριο πχ τελειωνω δουλεια 10 το βραδυ μετα εχω τον μικρο μπανιο υπνο μετα νοικοκυριο και καλες μια θα αραξω!!την πεμπτη ο συζυξ εξοδο και κτλ!!!! Καταλαβαινεις λοιπον τι εννοω!! Αυριο θα σου πω τι και πως! Μπορει να μη μ αφησει?!

 

Δυστυχώς η επίτευξη εγκυμοσύνης δεν είναι κάτι που απλά τυχαίνει!! Δεν ξέρω πόσο εύκολο ήταν για σένα στην πρώτη σου εγκυμοσύνη, αλλά τόσο εγώ όσο και πολλές άλλες κοπέλες ταλαιπωρούνται για μήνες, μετρώντας γόνιμες και έχοντας επαφές τις κατάλληλες μέρες, χωρίς αποτέλεσμα... Μπορεί να μην είναι τόσο ρομαντικό όσο στις αμερικάνικες ταινίες, αλλά είναι η πραγματική ζωή! Καταλαβαίνω ότι για τους άντρες είναι δύσκολο να αποδόσουν όταν θέλουμε εμείς (όταν πρέπει δηλαδή), αλλά εφόσον είστε αποφασισμένοι ότι το θέλετε πρέπει να το βάλετε στο πρόγραμμα! Είναι καλύτερο δηλαδή να αφήνεις τους μήνες να περνάνε και να τρελαίνεσαι με το άγχος και την αγωνία; Κι από την άλλη, εμείς πάμε στο γιατρό για υπέρηχο, κάνουμε τεστ ωορηξίας, "βιώνουμε" όλα τα συμπτώματα κι εκείνοι δε μπορούν να βάλουν τα δυνατά τους δυο μέρες το μήνα; Ξέρω ότι το προγραμματισμένο είναι δύσκολο και αγχωτικό, αλλά δεν γίνεται αλλιώς!

Πήγαινε στο γιατρό να σου κάνει μια πρόβλεψη πότε θα γίνει η ωορηξία και προγραμμάτισέ το! Αν π.χ. πρέπει να γίνει Σ/Κ, στείλε το μικρό στη γιαγιά, πηγαίνετε για ποτάκι (με μέτρο) και γυρίστε το βράδυ στο σπίτι σαν ζευγαράκι σε πρώτο ραντεβού! Προγραμματισμένα μεν ρομαντικά δε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα!!Απλά στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν πάρα πολύ εύκολο , έμεινα έγκυος με την πρώτη γιατί είχαμε να βρεθούμε 3 μήνες, ήταν Χριστούγεννα, ήμασταν στο εξωτερικό, νιόπαντροι όοοοοολα ειδυλλιακά και ιδανικά!!!χαχα!!Οπότε η απογοήτευση τον προηγούμενο μήνα ήταν μεγααααλη για μένα!!!!

 

Οσον αφορά το σύζυγο δε το θέλει εδω και τώρα!Το θέλει γενικά μέσα στους επόμενους μήνες-χρόνο!!Εγω όμως θα φρικάρω αν κάνω αυτή τη διαδικασία άκαρπα κάθε μήνα!Ασε που υπάρχει και ο κίνδυνος να με πίασει το ανάποδο και να πώ δε βαριέσαι όποτε γίνει και να περάσει ο καιρός κάτι που δε θέλω γιατί ο μικρός είναι στη καλύτερη ηλικία για ένα αδερφάκι , ήδη του το χω καθυστερήσει και το χει ανάγκη!

 

Το να αφήσω το παιδί μου είναι ψιλοαδύνατον γιατί πνίγομαι από τις τύψεις μιας και είναι οι μόνες μέρες που είμαστε οοοοολη μέρα μαζί!!!Αυτοί είναι οι ανασταλτικοί παράγοντες των μαμάδων που προσπαθούν για 2ο!!!!χαχα!!

 

Δεν έχω άγχος, έχω ανυπομονησία και αγωνία!Το θέλω εδώ και τώρα!!Με έπιασα να ζηλεύω μια δυο έγκυες που είδα και δε μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά μου!!Απλά έχω ακούσει πολλές ιστορίες για τις δεύτερες εγκυμοσύνες και δε θα θελα να μου συμβούν!Θέλω να μείνω έγκυος , να μεγαλώσουμε την οικογένεια μας και να πάνε όλα κατ'ευχήν!

 

Οπως βλέπεις όλα οι γυναίκες τα αναλαμβάνουν και τα φέρνουν εις πέρας!Γι'αυτό αξίζει σε όλες ένα και δυο και τρια μωράκια για να νιώσουν όλο το μεγαλείο της φύσης τους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...