Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΓΑ ΒΑΜΜΕΝΑ... ΦΥΣΙΚΑ!!


Recommended Posts

Μου είπε μία φίλη μου ότι για να βάψω κόκκινα αυγά για το Πάσχα χωρίς βαφές κλπ να βράσω κρεμμύδια ξερά (αφού τα χωρίσω τα "φύλλα τους) και να βάλω μετά τα αυγά μέσα.

Το ίδιο μου είπανε γίνεται αν βράσεις μπατζάρια.

Επίσης, έχω ακούσει ότι αν βράσεις σπανάκι και βάλεις μετά μέσα τα αυγά τα βάφεις κόκκινα.

Έχει κανείς δοκιμάσει τέτοιες "συνταγές" για την βαφή των αυγών; Ας τις μοιραστεί μαζί μας γιατί λέω να μην χρησιμοποιήσω τεχνικές βαφές!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό με τα κρεμμύδια το έκανε η γιαγιά μου ( τότε δεν υπήρχαν έτοιμες βαφές :lol: ), το συνέχισε η μαμά μου και τώρα εγώ.

 

Κάποιες μέρες νωρίτερα λέω στο μανάβη να μου κρατήσει κρεμμυδόφυλλα και είμαι έτοιμη!!!

 

Έχουν ωραίο χρωματάκι και το σημαντικότερο, αν περάσει μέσα η "μπογιά" δεν ανησυχείς! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ηθελα να το ανοιξω το θεμα!

Φετος και εγω θα κανω με φυσικο τροπο ταυγα....

Το κρεμμυδι τα βγαζει καφε αλλα δεν εχει καμια σημασια.

Και ξερω οτι και το σπανακι και το παντζαρι δινει χρωμα αλλα δεν ξερω τον τροπο.Αν καποια καλη νοικοκυρα ξερει να μας ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ξερω τιποτα για τις φυσικες βαφες!εγω για να ειμαι ειλικρινει πηρα χτες απο το λιντλ κατι υγρες βαφες!ελπιζω να ειναι καλες γιατι θα βαψω εγω για ολους!εγω θελω να σας πω για τα φυσικα σχεδια!εδω στη μυτιληνη βαζουμε φυλλα πανω στα αυγα μαιντανο και απο ελιες η οτιδηποτε αλλο εχει ωραιο σχεδιο και το δενουμε πανω στο αυγο με καλσον και οταν βαφτουν το βγαζουμε και φαινετε πανω στο αυγο το φυλο!καλο ε?αν θελετε δοκιμαστε το!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.sintagespareas.gr/sintages/polixroma-ayga-me-klosti-flos.html

 

ο πιο εντυπωσιακός τρόπος που δεί για βαφή αυγών! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ ωραίος ο τρόπος που μας προτείνεις Αφροδίτη.

Εμάς στο νησί από τα τέλη του Φεβρουαρίου και κατά τη διάρκεια του Μαρτίου βουτούν στη θάλασσα και βγάζουν ένα χορταράκι το οποίο χρησιμοποιούμε για την βαφή των αυγών.Το συσκευάζουν και μπορείς να το βρεις σε διάφορα τοπικά καταστήματα.

(Μόλις αγοράσω θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια φωτογραφία για να δείτε πως είναι)

Η διαδικασία βαφής με το χορταράκι είναι πολύ απλή. Παίρνεις μια ποσότητα και την δένεις σφικτά με το τούλι και την τοποθετείς στην κατσαρόλα στην οποία βράζουν τα αυγά. Όσο περισσότερη ώρα την αφήσεις τόσο πιο σκούρα γίνονται τα αυγά. Τα αυγά πορούν να γίνουν από ανοικτό ροζ μέχρι και μπορντώ ή βυσσινί (βέβαια σε καμία περίπτωση δεν αποκτούν το λαμπερό κόκκινο χρώμα που τους δίνουν οι βαφές του εμπορίου). Λίγα λεπτά πριν βγάλουμε τα αυγά από την κατσαρόλα ρίχνουμε και λίγο ξύδι για να κρατήσουν το χρώμα και να μην ξεβάφουν κι έχουμε υπέροχα φυσικά βαμμένα αυγά...Πολλοί μάλιστα δένουν και σε κάλτσες τα αυγά μαζί με λουλούδια και έχουν και φυσικές στάμπες στα αυγά τους

 

Εδώ οι περισσότερες οικογένειες βάφουν τα αυγά με αυτή τη βαφή της θάλασσας.

*

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ηθελα να το ανοιξω το θεμα!

Φετος και εγω θα κανω με φυσικο τροπο ταυγα....

Το κρεμμυδι τα βγαζει καφε αλλα δεν εχει καμια σημασια.

Και ξερω οτι και το σπανακι και το παντζαρι δινει χρωμα αλλα δεν ξερω τον τροπο.Αν καποια καλη νοικοκυρα ξερει να μας ενημερωσει.

 

http://www.noikokyra.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=240

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...Εμάς στο νησί από τα τέλη του Φεβρουαρίου και κατά τη διάρκεια του Μαρτίου βουτούν στη θάλασσα και βγάζουν ένα χορταράκι το οποίο χρησιμοποιούμε για την βαφή των αυγών.Το συσκευάζουν και μπορείς να το βρεις σε διάφορα τοπικά καταστήματα.

 

πολύ ωραία Άννα , να μας πείς και πως το λένε το χορταράκι!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία Άννα , να μας πείς και πως το λένε το χορταράκι!

 

Δυστυχώς δεν το ξέρω γιατί όλοι το λένε βαφή :? . Αλλά θα το ψάξω λίγο το θέμα κάτι θα σας γράψω αμέσως.

*

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=19234

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων

αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες

σελίδες της κατηγορίας

 

ή κάντε χρήση της υπηρεσίας "Αναζήτηση" περισσοτερες πληροφορίες για την καλύτερη χρήση της εδώ :

http://parents.org.gr/news/a309

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας

θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες

τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...