Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts

Μπλιααααχχχ έκανε ο μικρούλης μου σήμερα που δοκίμασε 1η φορά κρόκο αυγού.Θα προσπαθήσω σιγά-σιγά χωρίς επιμονή αλλά έτσι για νε ξέρω υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο δίνεται το αυγουλάκι στα μικρά σας????Τον λιώνεται τον κρόκο με κάτι μαζί?Εγώ με το κουτάλι το έκανα...νιανιά αλλά τίποτα.Ήταν και καλοβρασμένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δοκίμασε με βραστή πατατούλα και λίγο νεράκι...άλεσέ τα και πιστεύω θα είναι οκ...εμείς σήμερα φάγαμε...λόγω του ότι μας είχε φέρει διάρροια στο παρελθόν ,ξεκινήσαμε λοιπόν πάλι σήμερα και του το έδωσα με πατατούλα και καροτάκι και του άρεσε πολύυυυυυυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα στην κόρη μου προχθές πρώτη φορά αυγό και το έφαγε με μεγάλη ευχαρίστηση.

Δεν το έκανα σφικτό το εβρασα πε΄ριπου 3,5 λεπτά και μετά το εκανα σαν κρεμούλα.

Ο γιατρός μου ειπε αν θέλω να της βάλω μέσα και λίγα ψιχουλάκια ψωμιού.

Πα΄ντως δοκίμασε να μην το δώσεις σκέτο γιατί το αυγό έχει έντονη γευση.

Βαλτο μαζί με πατατούλα ή κατι αλλο.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμμανουέλα εμένα η μικρη μπυ ειναι τώρα 19 μηνων και το τρωει το αυγο σαν τρελλη.τις το κανω μελάτο.το βραζω 3 λεπτα αφού θα κοχλασει το νερο και βαζω ψωμάκι και λίγο αλατάκι.στην αρχη δεν το ήθελε καθόλου και της το βαζα νεσα στο φαγητό το αλεσμένο.όχι όλο αλλά το κρόκο για να μην παρει έντονη γευση και δεν το θέλει.καλή επιτυχια

m661c5sf63xv52mh.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Κορίτσια σήμερα σκέφτομαι να της δώσω για πρώτη φορά αυγουλάκι..δυο κουταλιές μόνο..

από τι ξεκινάμε από τον κρόκο ή το ασπράδι??

 

Βράσε το αυγό μελάτο και δώσε του μωρού 1/2 κουταλιά κροκό

ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

αυριο το ίδιο και ανά δύο μέρες αυξάνεις 1/2 κουταλια μεχρι να φάει όλο τον κρόκο.

Αν παρατηρήσεις κοκκινήλες οπουδήποτε στο σώμα του μωρού σταμάτα αν όχι μετά κάθε 2 μέρες μπορεί να τρώει 1 ολόκληρο αυγουλάκι.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Εμας η παιδιατρος μας ειπε στον 8ο κροκο και στον 11ο ασπραδι.Στον γιο μου οταν ξεκινησε του το εδινα με λιγο ψωμακι και τυρακι για να σπασει λιγο η εντονη γευση και μυρωδια του κροκου.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις ξεκινήσαμε με τον κρόκο στον 8ο (νομίζω το ασπράδι μετά το χρονο) αλλά ΟΧΙ ΜΕΛΑΤΟ!!!!! Προσοχή θέλει τουλ. 8 λεπτά βράσιμο για να σκοτωθούν τυχον σαλμονέλες κλπ. Εγώ το βράζω 10 λεπτά και παραπάνω για να ειμαι σίγουρη και επειδή ειναι πολύ σφιχτο και αναγουλιαζει το μικρούλι, το αναμιγνύω με φρουτόκρεμα και τρελαίνεται.

Γενικά να προσέχετε και με το κοτοπουλο (οχι μόνο για τα μωρα) όταν το πιανεται νωπό για να το μαγειρέψετε, πολυ καλο πλύσιμο χέρια και σκεύη που χρησιμοποιήσατε γιατί η σαλμονέλα μεταδίδεται πολύ ευκολα και σκοτώνεται μόνο με το πολύ καλο βρασμό ή ψησιμο.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, και εδώ εξαρτάται απο τον παιδίατρο.

Στον πρώτο μου γιό, ο παιδίατρος μας είχε δώσει αυγό στον 8ο, μελάτο και ολόκληρο. Τώρα στον 2ο που έχω άλλη παιδίατρο, μου λέει με κλεισμένο τον 10ο δίνουμε μόνο κρόκο , μελάτο πάλι και μετά τον 12ο δίνουμε το ασπράδι. :confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα μου είπε από των 12 μηνά αλλά του δίνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΥΓΟ σε μια κούπα με μπόλικο ψωμάκι ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ τρελαίνετε το περιμένει πως και πως…….

Αφού μόλις αρχίζω να τρίβω το ψωμάκι προσπαθεί να σκαρφαλώσει στο κάθισμα.

 

Φτου φτου μην μας ματιάσω ένα πράγμα τρωει το πουλάκι μου με ευχαριστήσει και αυτό είναι το αυγό ……!!!!

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ?

ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΑΤΕ ΤΩΡΑ .

.....

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως ο δικος μου ο γιατρος,εχει επιμεινει καθε δευτερη μερα!!!Τον ρωτησες τον παιδιατρο,για καθε μερα???????????[/QUOT

 

 

Όχι δεν την ρώτησα εξάλλου τα αυγά είναι φρέσκα από το χωριό της πεθεράς μου δικό μας τρώνε χορταράκια.

Επίσης το παιδάκι μου δεν τρώγει και πολλά πράγματα αντί του αυγού τι δίνατε το πρωί εσείς?

.....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έδωσα αυγό και ήδη την πείραξε...έβγαλε σπιθουράκια στο πρόσωπο με μια κουταλιά που της έδωσα..μετά από δυο μήνες μου είπε πάλι η γιατρός...

όσο για τη συχνότητα οι περισσότεροι λένε μέρα παρά μέρα..αλλά μια φίλη μου δίνει στον μικρό της κάθε μέρα από 8 μηνών και δεν έχει πάθει τίποτα! μετά από προτροπή της δικιάς της γιατρού βέβαια....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σας τρομάξω σας λέω οτι στην ανηψιά μου διαγνώστηκε χολιστερίνη 315 πριν γίνει καλά καλά 1μιση χρονών.....

....προσοχη στην διατροφη οι εποχές και τα προιόντα έχουν αλλάξει ...

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξερω εγώ είναι το εξής:

Όταν εγώ ήμουν παιδί, οι παιδίατροι σύστηναν στις μητέρες να δίνουν αυγό ΚΑΘΕ μέρα.

Με την πάροδο του χρόνου όμως και μετά απο μελέτες που έγιναν, βγήκε το συμπέρασμα ότι μεγάλο ποσοστό απο εκείνα τα παιδιά, είχαν πρόβλημα χοληστερίνης μετέπειτα στην ενήλικη τους ζωή. Γι'αυτό τώρα έχουν αλλάξει "γραμμή" και λένε μέρα παρά μέρα ή 2-3 φορές τη βδομάδα.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξερω εγώ είναι το εξής:

Όταν εγώ ήμουν παιδί, οι παιδίατροι σύστηναν στις μητέρες να δίνουν αυγό ΚΑΘΕ μέρα.

Με την πάροδο του χρόνου όμως και μετά απο μελέτες που έγιναν, βγήκε το συμπέρασμα ότι μεγάλο ποσοστό απο εκείνα τα παιδιά, είχαν πρόβλημα χοληστερίνης μετέπειτα στην ενήλικη τους ζωή. Γι'αυτό τώρα έχουν αλλάξει "γραμμή" και λένε μέρα παρά μέρα ή 2-3 φορές τη βδομάδα.

 

Κι εμένα η παιδίατρος μου είπε κάθε μέρα αλλά εγώ της δίνω μέρα παραμέρα ακριβώς γι αυτό το λόγο. Επίσης μου είπε ότι θέλει 6 λεπτά βράσιμο για να σκοτωθεί τυχόν σαλμονέλα. Ξεκινήσαμε με κρόκο και μετά το χρόνο ασπράδι.Εγώ της το δίνω μεσημέρι και το ανακατεύω με λάδι, λεμόνι και μια κουταλιά ζουμάκι από το φαί της. Ποτέ δεν την αηδίασε έτσι. Μια φορά μόνο δεν μου έγινε αρκετά σφικτό ( ήταν μάλλον μελάτο) και δεν το έφαγε της ήρθε αναγούλα.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω ελιωσα στο μπλεντερ το κροκο μαζι με λιγο τυρακι μαλακο (τυπου φιλαδελφια), ψωμι και λιγο γαλα.οντως η γευση του αβγου ειναι εντονη και λιγο αηδια αλλα υπερτερει η γευση του τυριου και ετσι και το εφαγε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...