Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ! ΞΕΒΓΑΛΜΑ ΡΟΥΧΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Συγνώμη από τώρα για το μεγάλο μήνυμα, αλλά σας παρακαλώ να με βοηθήσετε εάν μπορείτε, γιατί ταλαιπωρούμαι εδώ και καιρό, αγχώνομαι, τσακωνόμαστε με τον άντρα μου και πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλά μας στην ευδαπ λόγω του εξής προβλήματος:

Το μπάνιο μας (όπου βρίσκεται και το πλυντήριο ρούχων) είναι διαγώνια από το υπνοδωμάτιό μας, δηλαδή το πλυντήριο είναι ορατό από το κρεβάτι. Επειδή πέρασα όλη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι, είχα την ατυχία να "παρακολουθώ" και τη λειτουργία του πλυντηρίου και διαπίστωσα το εξής: Στην φάση του ξεβγάλματος, το νερό δεν είναι διαυγές (όπως θα περίμενα) αλλά έχει υπολείμματα απορρυπαντικού, άλλοτε λιγότερα και άλλοτε περισσότερα. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν μιλάω για τίποτα τεράστιες ποσότητες αφρού, αλλά ακριβώς για υπολείμματα. Δηλαδή πως είναι όταν πιούμε μία μπύρα και μένει ένα ίχνος αφρού στον πάτο του ποτηριού; Έ, το ίδιο πράγμα βλέπω κι εγώ στο τζάμι του πλυντηρίου. Σημειώνω ότι αυτή η μικρή ποσότητα αφρού είναι ορατή για λίγη ώρα (δηλαδή για να την δεί μόνο όποιος κάθεται πάνω από το πλυντήριο - καλή ώρα σαν κι εμένα - γιατί μετά από λίγη ώρα εξαφανίζεται, προφανώς πέφτει/ εξατμίζεται).

Μόλις το είδα αυτό άρχισα να ψάχνομαι και είδα τα εξής: Το πλυντήριο στο ξέβγαλμα βάζει και βγάζει νερό τρεις φορές και στα ενδιάμεσα στίβει. Όταν στίβει και γυρνάει με μεγάλη ταχύτητα ο κάδος, το νερό που πέφτει στο τζαμάκι δεν είναι διαυγές αλλά έχει αυτά τα υπολείμματα που έλεγα τα οποία μαζεύονται στη "μέση" του τζαμιού.

Έτσι, άρχισα να βάζω επιπλέον ξεβγάλματα, χωρίς όμως τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Διότι και μετά από ΠΟΛΛΑ ξεβγάλματα, πολλές φορές το πρόβλημα παρέμενε!

Σημειώνω εδώ ότι χρησιμοποιώ υγρά απορρυπαντικά. Δηλαδή είχα το Ariel Gel, μετά το Ariel υγρό, το παιδικό ΠΡΟΔΕΡΜ, και με όλα βλέπω το ίδιο πρόβλημα.

Μειώσαμε την ποσότητα του απορρυπαντικού στη μισή από την συνιστώμενη δοσολογία. Και πάλι τίποτα, έπρεπε να κάνω τέσσερα και πέντε ξεβγάλματα και πάλι μερικές φορές έβλεπα αυτά τα υπολείμματα.

Άρχισα να σκέφτομαι ότι κάτι δεν πάει καλά με το πλυντήριο. Ο άντρας μου είναι τεχνικός και με διαβεβαίωνε ότι όλα είναι εντάξει. Αλλά για να μου φύγει η ιδέα και λόγω της εγκυμοσύνης είπαμε να αγοράσουμε καινούργιο πλυντήριο: Τίποτα! Και με το καινούργιο πάλι υπολείμματα απορρυπαντικού!!!

Πήρα τηλέφωνο στις γραμμές καταναλωτή των απορρυπαντικών και του πλυντηρίου, όπου μου είπαν ότι μία μικρή ποσότητα απορρυπαντικού είναι φυσιολογικό να μένει στα ρούχα και ότι λόγω της φυγοκέντρου κατά το δυνατό στίψιμο αυτή η μικρή ποσότητα εμφανίζεται στο τζαμάκι. Επίσης ότι τα μαλακτικά ρούχων δημιουργούν αφρό (δεν χρησιμοποιώ μαλακτικό πλέον).

Ο άντρας μου λέει ότι η ποσότητα αυτή που μένει είναι τόσο μικρή που δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα. Και τόσα χρόνια που δεν το είχα πάρει χαμπάρι, δεν πάθαμε τίποτα (αυτό είναι εν μέρει αλήθεια, διότι εγώ ενα δερματικό το έχω και δεν ξέρω, θα μπορούσε να οφείλεται στα υπολέιμματα απορρυπαντικού).

Εντάξει, τόσα χρόνια δεν πάθαμε τίποτα ή εν πάσει περιπτώσει τίποτα σημαντικό, μακάρι να μην το παρατηρούσα ποτέ και να είχα την ησυχία μου αλλά τώρα που το είδα και ειδικά και με το μωρό έχω αγχωθεί. Τι να κάνω; Μπορείτε να δείτε κι εσείς το πλυντήριό σας αν κατά το στίψιμο βγάζει αυτά τα υπολείμματα;

Συγνώμη και πάλι για το μεγάλο μήνυμα, αλλά σας παρακαλώ να με βοηθήσετε, δεν θέλω να φοράμε ρούχα που δεν είναι ξεπλυμένα αλλά ούτε και να σπαταλάω νερό άδικα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ δεν μπορώ να το δώ γιατί ανοίγει από πάνω αλλά σε αντίστοιχη περιπτωση που αφήνε σε κάποια σημεία μια μικρή ασπρίλα μου είπε ένας φίλος τεχνικός ότι και ο άντρας σου όπως επίσης να διαλύω το απορυπαντικό με λιγο ζεστό νερό πριν το βάλω στην θήκη.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βάζω υγρό απορρυπαντικό και το διαλύω με ζεστό νερό. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι, αλλά δεν έχω κάτσει να το παρακολουθήσω στο στύψιμο.

Μαλακτικό δεν βάζω ούτε εγώ.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Nα πλενεις με αρκαδι πρασσινο (υπαρχει και για το πλυντηριο πια) και θα βρεις την υγεια σου....ειναι και οικολογικο και χωρις χημικα και δεν αφριζει !!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επεσα πανω στο θεμα σου ψαχνωντας και γω κατι σχετικο στο ιντερνετ γιατι με απασχολει κατι παρομοιο. Νομιζω οι σαπουναδες στο τζαμι του πλυντηριου δεν ειναι τιποτα ουτε σημαινει οτι δεν ξεπλενονται τα ρουχα. Απλα νομιζω λογω του υλικου του κολλανε λιγο εκει. Το αν ξεπλενονται τα ρουχα θα το δεις στα νερα που βγαινουν απο το λαστιχο (αποχετευση), αν δε το χεις συνδεδεμενο με την κεντρικη αποχετευση και ετσι δε μπορεις να τα δεις. Λοιπον τα νερα απο το δικο μου πλυντηριο βγαινουν στην μπανιερα και ετσι μπορω να δω αν ξεπλυθηκαν καλα. Σε πληροφορω οτι χρησιμοποιω πολυ λιγοτερο απορρυπαντικο απο την συνηστωμενη δοσολογια και οσα ξεβγαλματα και να κανω παντα βγαινουν σαπουναδες. Αν μου ξεφυγει ελαχιστο απορρυπαντικο παραπανω τοτε ειναι που δεν ξεβγαζονται με τιποτα. Οποτε ο αφρος στο τζαμι δεν ειναι το προβλημα. Και επειδη και μενα δε μαρεσει να μενουν καταλοιπα στα ρουχα εχω φαει απειρο χρονο να παρακολουθω τα ξεβγαλματα και να τα ξαναξεπλενω, αλλα τελειως χωρις αφρο δεν θα δω ποτε το νερο.

 

Να σας ρωτησω και γω κατι. Και το δικο μου πλυντηριο κανει τρια ξεβγαλματα και τρια στιψιματα. Σε μερικα προγραμματα ομως οπως ειναι για ευαισθητα, για μαλλινα και στο προγραμμα εξτρα ξεπλυματος, κανει τρια ξεβγαλματα αλλα τα στιβει μονο στο τριτο. Τα δικα σας πλυντηρια τι κανουν, αν το εχετε προσεξει?

Θεωρω οτι ετσι τα ρουχα δεν ξεπλενονται αφου δεν στιβονται και οταν θα κανει το στιψιμο στο τελευταιο ξεβγαλμα η σαπουναδα ειναι αφθονη. Νομιζω οτι αδικα σπαταλαει το νερο. Ισως το κανανε ετσι για να μην καταστρεφονται τα ρουχα με το στιψιμο αλλα εγω κατεληξα να κανω το ξεβγαλμα χειροκινητα σε τετοια προγραμματα. Δηλαδη το βαζω να ξεπλυνει, το σταματαω και το βαζω να στιψει και παλι απο την αρχη. Με κουραζει και τρωω χρονο :-(. Αναρωτιεμαι τι κανουν τα δικα σας πλυντηρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα το ίδιο κάνει στα ευαισθητα whitemusk.Στα μάλλινα κάνει ένα ξέβγαλμα για να μην χαλάσει το ρούχο.Τώρα κατά πόσο φεύγει το σαπούνι από τα ρούχα είναι άγνωστο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Loipon ta nera sto tzami upodhlwnei upervolikh fortwsh tou mhxanhmatos.To diko mou petaei panta nero sto tzami ean to gemisw.Kai egw parathrhsa afro otan xrhsimopoiousa ariel skonh.Isws na mhn ta kseplene kala kai giafto evgainan sklhra.Me to skip h alhtheia einai eida diafora.Egw xrhsimopoiw panta to programma gia ta evaisthita kai kanei 3+1 ksevgalma gemizontas ton kado mexri thn mesh me nero kai kanontas stupsimo sto telos.Exw parathrhsei oti me to skip otan fthanei sto 3o ksevgalma,dhladh prin to ksevgalma peripoihshs opws legetai h diadikasia kata thn opoia rixnei to malaktiko,to nero einai teleiws katharo,akoma kai me thn skonh, kai tis perisoteres fores den kanei kan afro kata thn anadeush tou kadou.Den nomizw oti ftaei h posothta aporripantikou apla to idio to aporripantiko.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα πείραμα, πλύνε μια μέρα μια παρτίδα καθαρά ρούχα, χωρίς καθόλου απορρυπαντικό και μαλακτικό, με σκέτο νερό, στο σύνηθες πρόγραμμα , και πες μας τι βλέπεις;

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω οτι το ειχα δει αυτο.οταν καποια στιγμη φωναξαμε μαστορα για επισκευη (για αλλο λογο) μας ειπε οτι τα υγρα απορρυπαντικα ειναι ο,τι χειροτερο για το πλυντηριο και δεν ξεβγαζουν καλα τα ρουχα.απο τοτε planet σκονη μονο,αντε λιγο υγρο για τα μαυρα μονο.Παρατηρηστε οταν πλενετε στο χερι ρουχα ποσο νερο χρειαζεται για να φυγει το υγρο απορρυπαντικο.ασε που το μαλακτικο δεν αφριζει καθολου,ουτε στο χερι.ψαξτο λιγο παραπανω με τα απορρυπαντικα γιατι δεν ειναι σωστο τα ρουχα του μωρου να εχουν απορ

Link to comment
Share on other sites

Loipon ta nera sto tzami upodhlwnei upervolikh fortwsh tou mhxanhmatos.To diko mou petaei panta nero sto tzami ean to gemisw.Kai egw parathrhsa afro otan xrhsimopoiousa ariel skonh.Isws na mhn ta kseplene kala kai giafto evgainan sklhra.Me to skip h alhtheia einai eida diafora.Egw xrhsimopoiw panta to programma gia ta evaisthita kai kanei 3+1 ksevgalma gemizontas ton kado mexri thn mesh me nero kai kanontas stupsimo sto telos.Exw parathrhsei oti me to skip otan fthanei sto 3o ksevgalma,dhladh prin to ksevgalma peripoihshs opws legetai h diadikasia kata thn opoia rixnei to malaktiko,to nero einai teleiws katharo,akoma kai me thn skonh, kai tis perisoteres fores den kanei kan afro kata thn anadeush tou kadou.Den nomizw oti ftaei h posothta aporripantikou apla to idio to aporripantiko.

 

Και γω σκιπ σκονη χρησιμοποιω αλλα δε μπορω να ξεβγαλω τα ρουχα με τιποτα και ας βαζω λιγοτερη δοση απο αυτη που λεει στο κουτι. Αναγκαζομαι παντα να κανω εξτρα ξεβγαλματα και πολλες φορες χωριζω τα ρουχα μισα μισα μετα τα τρια ξεβγαλματα και τα ξαναξεπλενω!:-(

Δε ξερω ποσο απορυπαντικο να βαζω για να τα ξεπλενει και δεν περιμενω το τελευταιο νερο να βγει πεντακαθαρο αλλα τουλαχιστον να εχει λιγο αφρο. Το προγραμμα για ευαισθητα στους 30 βαθμους το αποφευγω μονο και μονο επειδη μεταξυ των ξεβγαλματων οπως και το δικο σου, δεν στυβει και αυτο κατα τη γνωμη μου δεν τα ξεβγαζει καλα αφου ουσιαστικα βαζει και βγαζει νερο, αλλα χωρις στυψιμο η σαπουναδα παραμενει μεσα στα ρουχα. πχ. στο πρωτο και δευτερο ξεβγαλμα το νερο διχνει καθαρο αλλα στο τριτο που θα τα στυψει βγαινει πολλη σαπουναδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

whitemusk emena to plunthrio kanei stupsimo se kathe ksevgalma apla den anevazei polu thn taxuthta mexri 600rpm to polu.Sunhthws plenw stous 40-50 kai otan vazw aspra stous 60.Genika to manual elege oti apagorevetai na xrhsimopoioume skonh se thermokrasies katw twn 50 giati h skonh logw sustashs xreiazetai zesto nero gia na liwsei giafto kai parathrountai aspriles panw sta rouxa.Se xamhles thermokrasies vazw ugro skip.Pantws mou kanei entupwsh to gegonos oti den stuvei anamesa sta ksevgalmata.Mhpws einai ligo palio to plunthrio??

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

χαρη να διευκρινίσω ότι χρησιμοποιώ ariel υγρό και όχι σκόνη. Επίσης να διευκρινήσω ότι το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται και με το προδερμ υγρό, οπότε δεν νομίζω ότι είναι θέμα απορρυπαντικού.

mommu πολύ ωραία η ιδέα σου, αλλά με τη μπουμπού δεν ξέρω πότε θα βρω χρόνο! Διότι έχουμε ήδη πολλά άπλυτα για να βάλω ένα πλυντήριο με καθαρά.

maria vdr και natassa-tasos: το υγρό απορρυπαντικό το βάζω μέσα στον κάδο του πλυντηρίου (στο δοσομετρητή). Πώς το διαλύετε εσείς με ζεστό νερό; Αυτό νόμιζα ότι χρειάζεται μόνο για τις σκόνες, που δεν διαλύονται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Kavourh anefera thn skonh giati mono afth exw xrhsimopoieisei se ariel kai thn sugkrina me thn skonh skip pou exw twra,kai exw dei diafora,opote upothetw oti isxuei to idio kai me to ugro.Na se rwthsw kati allo?To nero sto ksevgalma einai evdiakrito, mporeis na to deis sto tzami?

Link to comment
Share on other sites

Χάρη το κατά πόσο είναι το νερό ορατό εξαρτάται από την ποσότητα των ρούχων. Δηλαδή εάν το πλυντήριο είναι γεμάτο, τότε θα φαίνεται λίγο νερό, ενώ εάν έχει λίγα ρούχα τότε θα φαίνεται περισσότερο νερό.

Να σημειώσω πως γνωρίζω ότι δεν πρέπει να υπερφορτώνουμε το πλυντήριο διότι έτσι το νερό δεν κυκλοφορεί και δεν ξεπλένονται τα ρούχα. Εγώ αφήνω πάντα ένα κενό στην κορυφή, περίπου μία παλάμη, εκεί που βάζω και το δοσομετρητή.

Το πρόβλημα που αναφέρω δεν είναι τόσο έντονο στο ξέβγαλμα, όπου υπάρχουν απλά κάποιες μεγάλες φουσκάλες, αλλά στο στίψιμο, οπότε βλέπω αυτή την μικρή ποσότητα αφρού να ρέει στο τζαμάκι και μετά να συγκεντρώνεται στην "μέση" του τζαμιού.

Δηλαδή όπου είναι η τελεία του θαυμαστικού :!:

 

Whitemusk συγνώμη, ήθελα να σου απαντήσω και πρίν αλλά μάλλον έκανα πατάτα και τα έσβησα. Εμένα το πλυντήριό μου είναι στην κεντρική απχέτευση αλλά τα νερά τα βλέπω από το σχαράκι. Κι εγώ βλέπω αφρό στο λούκι, αλλά ο άντρας μου λέει ότι επειδή το λούκι είναι πολύ στενό η σαπουνάδα μαζεύεται και δεν φεύγει εύκολα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχουν ξεπλυθεί τα ρούχα.

Όσο για την άλλη απορία σου, κι εμένα το πλυντήριο στο πρόγραμμα για τα μάλλινα / ευαίσθητα στίβει μόνο μία φορά. Σε καταλαβαίνω απόλυτα πόσο κουραστικό και σπαστικό είναι να κάνεις χειροκίνητα το στίψιμο. Αλλά γιατί δεν χρησιμοποιείς το πρόγραμμα για τα κανονικά ρούχα; ΓΙατί με το να βάζεις έξτρα στίψιμο νομίζω ότι ακυρώνεις ουσιαστικά το πρόγραμμα για τα ευαίσθητα, αφού ο σκοπός είναι να προστατεύσει το ρούχο.

 

Βρε παιδιά, δείτε σας παρακαλώ το πλυντήριό σας κατά τη διάρκεια του στιψίματος εάν βλέπετε κι εσείς αφρό να ρέει στο τζαμάκι και μετά να συγκεντρώνεται στην "μέση" του τζαμιού (όπου είναι η τελεία του θαυμαστικού :!:).

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω αφρο στο τζαμι κατα το στιψιμο αλλα συνηθως οταν εχω βαλει πολυ λιγα ρουχα να πλυθουν. Πολλες φορες ακομη και οταν ανοιγω την πορτα να βγαλω τα ρουχα βρισκω αφρο στο λαστιχο της πορτας, αλλα δε με απασχολει αυτο. Πιο πολυ με νοιαζει κατα ποσο τα νερα που θα βγουν στην μπανιερα μου να ειναι χωρις σαπουναδες. Αυτο που σε απασχολει εσενα το βρισκω νορμαλ να συμβαινει και μην ανυσηχεις.

 

#Απο τι καταλαβα ολα τα πλυντηρια στο προγραμμα για ευαισθητα η μαλλινα δε στυβουν ενδιαμεσα στα ξεβγαλματα. Χρησιμοποιω παντα το προγραμμα για βαμβακερα στους 40 ή στους 60 που στυβει και αποφευγω αυτο για τα ευαισθητα παρα μονο σπανια γιατι νιωθω οτι δε τα ξεβγαζει καλα χωρις στυψιμο. Γενικα πιστευω οτι τα πλυντηρια δεν ξεπλενουν καλα τα ρουχα λογω της ποσοτητας των ρουχων που βαζουμε μεσα. Το νερο δεν μπορει να παει παντου.

#Χρησιμοποιω μονο απορυπαντικο σε σκονη γιατι δε θελω να αγοραζω πολλα και διαφορα και επειδη ειναι καλυτερο για τα αλατα και δεν αφηνει τοσα καταλοιπα στον καδο οσο το υγρο. Απλα επειδη καταλαβα και εγω οτι δε λιωνει στις χαμηλες θερμοκρασιες και μου αφηνε πολλες ασπριλες στα ρουχα και γλιτσες, αρχισα τωρα τελευταια να το λιωνω σε καυτο νερο πρι το βαλω στη θηκη και λιωνει τέλεια!

Εσεις που χρησιμοποιειτε σκονη, συνηθως ποσα ml βαζετε?

# και κατι τελευταιο που μου κανει εντυπωση. Κοιτουσα τις οδηγιες του πλυντηριου μου (ειναι 5κιλο) και λεει στο προγραμμα για συνθετικα το μεγιστο βαρος ρουχων να ειναι 3 κιλα, στα ευαισθητα και μαλλινα 2 κιλα. Και αναρωτιεμαι αν βαλω παραπανω τι θα γινει? Δεν τα δεχετε ή δε θα ριξει αρκετο νερο για να πλυθουν ή το λεει για το καλο των ρουχων??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

whitemusk ta paliotera plintiria to kanoun afto.Oi goneis mou exoun sthn apothikh ena palio plintirio pou to eixan se kapoia metathesh kai twra to xrhsimopoioun san deftero kai sto programma gia ta evaisthita den stuvei endiamesa kai epeidh epesa panw sto ksevgalma mia mera pou epsaxna kati sthn apothikh tous parathrhsa oti ekane 2 ksevgalmata kata ta opoia evaze sunexws nero,dhladh osh wra kratouse to ksevgalma tosh wra evaze nero(4-5lepta)meta estrive o diakopths evgaze ksanaevaze kai ekane thn idia diadikasia kai meta ksanaevaze erixne malaktiko kai se kapoia fash stamatage kai eprepe esu na tou dwseis entolh na stupsei.Afth th suskevh thn exoun kamia 20etia kai einai pitsos arketa gnwsth etairia gia na mhn kanei kala thn douleia ths.Sto stupsimo to nero htan xwris afrous.To diko mou (Hotpoint-Ariston) Se ola ta programmata kanei endiamesa stuphmata allote pio dunata allote pio apala.

Oso gia to plintirio sou an einai hlektroniko den exei provlhma osa kila tou valeis tosh posothta tha valei.Na rwthsw kati allo?Den paizei rolo to nero?An exei polla alata logiko einai na mhn liwnei to apporipantiko kai na mhn kseplenontai ta rouxa.

Link to comment
Share on other sites

mommu πολύ ωραία η ιδέα σου, αλλά με τη μπουμπού δεν ξέρω πότε θα βρω χρόνο! Διότι έχουμε ήδη πολλά άπλυτα για να βάλω ένα πλυντήριο με καθαρά.

 

 

Απο περιέργεια και μόνο, και όποτε ευκαιρήσεις κάντο κάποια στιγμή.

Το δικό μου πλυντήριο ανοίγει απο πάνω, και έτσι δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες, επειδή το έχω απο φοιτήτρια, και βγήκε πραγματικά πολύ καλό, δεν χρειάστηκε να το αλλάξω και να πάρω καινούργιο στον νέο μας σπίτι.

Να χαίρεσαι την μπουμπού σου!

 

 

Εχθές διάβαζα αυτό το άρθρο, και το βρήκα ενδιαφέρον οπότε το παραθέτω και εδώ:

 

Δέκα βήματα για “ καθαρά και υγιεινά ” ρούχα

 

Σε ποια θερμοκρασία πρέπει να πλένουμε τα ρούχα μας για να μην κινδυνεύουμε από τα μικρόβια; Δέκα πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε όταν βάζετε πλυντήριο.

 

Το πλυντήριο ρούχων είναι ένα αναγκαίο κακό αφού δεν έχουμε τη δυνατότητα να αγοράσουμε καινούργια ρούχα κάθε φορά που τα λερώνουμε!

Συνήθως, το πλύσιμο σε θερμοκρασία 40 °C (βαθμούς Κελσίου) είναι αρκετό για να είναι τα ρούχα μας καθαρά και μυρωδάτα, αλλά θα πρέπει “να επιτεθούμε” πιο δυναμικά στη βρωμιά για να αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά το πρόβλημα των μικροβίων.

 

«Αυτό που φαίνεται καθαρό δεν είναι απαραίτητα και υγιεινά καθαρό» αναφέρει η Σάλι Μπλούμφιλντ, καθηγήτρια στη Σχολή Υγιεινής και Τροπικής Ιατρικής του Πανεπιστημίου του Λονδίνου.

 

Ο σταφυλόκοκκος και το κολοβακτηρίδιο (Ε. coli) που μπορεί να προκαλέσουν ουρολοιμώξεις, δερματίτιδες, γαστρεντερίτιδες και πνευμονίες, δεν σκοτώνονται σε χαμηλές θερμοκρασίες. Επιπλέον τα ακάρεα της σκόνης, που προκαλούν άσθμα ή αλλεργική ρινίτιδα, δεν σκοτώνονται σε χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά αρχίζουν να νεκρώνονται μετά τους 35 βαθμούς Κελσίου.

 

 

 

Η λύση είναι εύκολη, απλώς ακολουθήστε τα επόμενα βήματα.

 

1. Τα σεντόνια, οι μαξιλαροθήκες και γενικά ο ιματισμός πρέπει να πλένονται σε θερμοκρασίες 55-60 βαθμούς Κελσίου.

 

2. Οι κουρτίνες πρέπει να είναι από ύφασμα που μπορεί να πλυθούν σε καυτό νερό (60 βαθμούς Κελσίου).

 

3. Τα μικρόβια και οι ιοί της γρίπης και της ηπατίτιδας πεθαίνουν σε θερμοκρασίες πάνω από 70 βαθμούς Κελσίου.

 

4. Δεν θα έχουμε αποτέλεσμα αν πλύνουμε τα ρούχα μας σε χαμηλότερη θερμοκρασία ακόμα και όταν χρησιμοποιήσουμε δυνατό απορρυπαντικό.

 

5. Αν θέλουμε να πλύνουμε τα ρούχα μας στους 40 βαθμούς Κελσίου, θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κι ένα αντιβακτηριδιακό υποχλωριώδες προϊόν, που θα αντέχει το πλυντήριο.

 

6. Αν υπάρχει κάποια λοίμωξη από στρεπτόκοκκο, σταφυλόκοκκο ή διάρροια από σαλμονέλα τα εσώρουχα θα πρέπει να πλένονται σε θερμοκρασίες 90 βαθμών Κελσίου.

 

7. Τα ρούχα των παιδιών έως 3 ετών θα πρέπει να πλένονται ξεχωριστά από τα ρούχα των ενηλίκων και πάνω από 60 βαθμούς Κελσίου.

 

8. Το απορρυπαντικό για τα παιδικά ρούχα πρέπει να έχει σαν βάση το σαπούνι, ενώ δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται λευκαντικά, πρέπει να τα απλώνουμε στον ήλιο και να τα σιδερώνουμε με καυτό σίδερο.

 

9. Οι πετσέτες της κουζίνας πρέπει να πλένονται επίσης σε υψηλές θερμοκρασίες.

 

10. Τέλος θα πρέπει να καθαρίζουμε το πλυντήριο μία φορά τον μήνα με καυτό νερό στους 90 – 95 βαθμούς Κελσίου, χωρίς ρούχα, ώστε να αποβάλλονται η πιθανή μούχλα, βακτήρια και υπόλοιπα απορρυπαντικών και μαλακτικών προϊόντων.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια και μόνο' date=' και όποτε ευκαιρήσεις κάντο κάποια στιγμή.

Το δικό μου πλυντήριο ανοίγει απο πάνω, και έτσι δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες, επειδή το έχω απο φοιτήτρια, και βγήκε πραγματικά πολύ καλό, δεν χρειάστηκε να το αλλάξω και να πάρω καινούργιο στον νέο μας σπίτι.

Να χαίρεσαι την μπουμπού σου!

 

 

Εχθές διάβαζα αυτό το άρθρο, και το βρήκα ενδιαφέρον οπότε το παραθέτω και εδώ:

 

[b']Δέκα βήματα για “ καθαρά και υγιεινά ” ρούχα[/b]

 

Σε ποια θερμοκρασία πρέπει να πλένουμε τα ρούχα μας για να μην κινδυνεύουμε από τα μικρόβια; Δέκα πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε όταν βάζετε πλυντήριο.

 

Το πλυντήριο ρούχων είναι ένα αναγκαίο κακό αφού δεν έχουμε τη δυνατότητα να αγοράσουμε καινούργια ρούχα κάθε φορά που τα λερώνουμε!

Συνήθως, το πλύσιμο σε θερμοκρασία 40 °C (βαθμούς Κελσίου) είναι αρκετό για να είναι τα ρούχα μας καθαρά και μυρωδάτα, αλλά θα πρέπει “να επιτεθούμε” πιο δυναμικά στη βρωμιά για να αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά το πρόβλημα των μικροβίων.

 

«Αυτό που φαίνεται καθαρό δεν είναι απαραίτητα και υγιεινά καθαρό» αναφέρει η Σάλι Μπλούμφιλντ, καθηγήτρια στη Σχολή Υγιεινής και Τροπικής Ιατρικής του Πανεπιστημίου του Λονδίνου.

 

Ο σταφυλόκοκκος και το κολοβακτηρίδιο (Ε. coli) που μπορεί να προκαλέσουν ουρολοιμώξεις, δερματίτιδες, γαστρεντερίτιδες και πνευμονίες, δεν σκοτώνονται σε χαμηλές θερμοκρασίες. Επιπλέον τα ακάρεα της σκόνης, που προκαλούν άσθμα ή αλλεργική ρινίτιδα, δεν σκοτώνονται σε χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά αρχίζουν να νεκρώνονται μετά τους 35 βαθμούς Κελσίου.

 

 

 

Η λύση είναι εύκολη, απλώς ακολουθήστε τα επόμενα βήματα.

 

1. Τα σεντόνια, οι μαξιλαροθήκες και γενικά ο ιματισμός πρέπει να πλένονται σε θερμοκρασίες 55-60 βαθμούς Κελσίου.

 

2. Οι κουρτίνες πρέπει να είναι από ύφασμα που μπορεί να πλυθούν σε καυτό νερό (60 βαθμούς Κελσίου).

 

3. Τα μικρόβια και οι ιοί της γρίπης και της ηπατίτιδας πεθαίνουν σε θερμοκρασίες πάνω από 70 βαθμούς Κελσίου.

 

4. Δεν θα έχουμε αποτέλεσμα αν πλύνουμε τα ρούχα μας σε χαμηλότερη θερμοκρασία ακόμα και όταν χρησιμοποιήσουμε δυνατό απορρυπαντικό.

 

5. Αν θέλουμε να πλύνουμε τα ρούχα μας στους 40 βαθμούς Κελσίου, θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κι ένα αντιβακτηριδιακό υποχλωριώδες προϊόν, που θα αντέχει το πλυντήριο.

 

6. Αν υπάρχει κάποια λοίμωξη από στρεπτόκοκκο, σταφυλόκοκκο ή διάρροια από σαλμονέλα τα εσώρουχα θα πρέπει να πλένονται σε θερμοκρασίες 90 βαθμών Κελσίου.

 

7. Τα ρούχα των παιδιών έως 3 ετών θα πρέπει να πλένονται ξεχωριστά από τα ρούχα των ενηλίκων και πάνω από 60 βαθμούς Κελσίου.

 

8. Το απορρυπαντικό για τα παιδικά ρούχα πρέπει να έχει σαν βάση το σαπούνι, ενώ δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται λευκαντικά, πρέπει να τα απλώνουμε στον ήλιο και να τα σιδερώνουμε με καυτό σίδερο.

 

9. Οι πετσέτες της κουζίνας πρέπει να πλένονται επίσης σε υψηλές θερμοκρασίες.

 

10. Τέλος θα πρέπει να καθαρίζουμε το πλυντήριο μία φορά τον μήνα με καυτό νερό στους 90 – 95 βαθμούς Κελσίου, χωρίς ρούχα, ώστε να αποβάλλονται η πιθανή μούχλα, βακτήρια και υπόλοιπα απορρυπαντικών και μαλακτικών προϊόντων.

 

Αυτο το αρθρο το εχω διαβασει και γω ψαχνοντας στο ιντερνετ για το ποιες ειναι οι σωστες θερμοκρασιες για το πλυσιμο και τα μικροβια και ειδικα για τα εσωρουχα που εχουν υψηλο μικροβιακο φορτιο.

Link to comment
Share on other sites

whitemusk ta paliotera plintiria to kanoun afto.Oi goneis mou exoun sthn apothikh ena palio plintirio pou to eixan se kapoia metathesh kai twra to xrhsimopoioun san deftero kai sto programma gia ta evaisthita den stuvei endiamesa kai epeidh epesa panw sto ksevgalma mia mera pou epsaxna kati sthn apothikh tous parathrhsa oti ekane 2 ksevgalmata kata ta opoia evaze sunexws nero,dhladh osh wra kratouse to ksevgalma tosh wra evaze nero(4-5lepta)meta estrive o diakopths evgaze ksanaevaze kai ekane thn idia diadikasia kai meta ksanaevaze erixne malaktiko kai se kapoia fash stamatage kai eprepe esu na tou dwseis entolh na stupsei.Afth th suskevh thn exoun kamia 20etia kai einai pitsos arketa gnwsth etairia gia na mhn kanei kala thn douleia ths.Sto stupsimo to nero htan xwris afrous.To diko mou (Hotpoint-Ariston) Se ola ta programmata kanei endiamesa stuphmata allote pio dunata allote pio apala.

Oso gia to plintirio sou an einai hlektroniko den exei provlhma osa kila tou valeis tosh posothta tha valei.Na rwthsw kati allo?Den paizei rolo to nero?An exei polla alata logiko einai na mhn liwnei to apporipantiko kai na mhn kseplenontai ta rouxa.

 

Χαρη, το πλυντηριο μου το εχω τρια χρονια. Ειναι ηλεκτρονικο μαλλον γιατι στης οδηγιες λεει οτι κανει ανακατανομη του φορτιου και οτι καταλαβαινει αν εχω βαλει πολλα ρουχα. Απλα δε καταλαβαινω γιατι γραφει πχ. στο προγραμμα για συνθετικα στους 60 βαθμους οτι το μεγιστο βαρος να ειναι 3 κιλα και οχι 5 οπως και σε αλλα προγραμματα. 5 κιλα γραφει μονο στα βαμβακερα.

Το δικο σου το πλυντηριο ωραιο ειναι που κανει ενδιαμεσα στυψιματα αλλωτε πιο απαλα και αλλωτε πιο δυνατα αλλα δυστυχως θα παραμεινω με αυτο που εχω μεχρι να χαλασει.

Γενικα τα απορυπαντικα σε σκονη δεν λιωνουν ανεξαρτητως νερου. Πρεπει να ειναι ζεστο. Ξερω οτι αν το νερο εχει πολλα αλατα, η σαπουναδα σπαει, δεν κανει αφρο και ετσι στο ξεβγαλμα δεν υπαρχουν σαπουναδες και τα νερα βγαινουν καθαρα αλλα τα ρουχα δεν πλενονται κιολας. Οπως σε νησια. Εκει πρεπει να βαζουν διπλασιο απορυπαντικο απο οτι εγω που ειμαι σε πολη.

Link to comment
Share on other sites

Whitemusk apoti exw katalavei mhxanika legontai ta plunthria pou exoun enan diakopth gia to prorogramma o opoios panw grafei A,B,C...... kai kata thn diarkeia tou programmatos peristrefetai apo monos tou ospou na ftasei sthn grammoula pou shmainei telos.Etsi toulaxiston kanei twn goniwn mou ena palio pou exoume sthn apothikh.Ta alla pou den exoun afth thn leitourgia einai hlektronika.Ontws prepei na thn liwnoume thn skonh??Dhladh an thn liwsw kai plunw me afthn skoura tha exw to idio apotelesma sta rouxa me to ugro??

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα φοβερο προβλημα με ασπριλες στα ρουχα και γλιτσες απο τη σκονη. Ηξερα οτι αν την διαλυω σε ζεστο νερο θα λιωνει καλα, αλλα βαριομουν να το κανω. Δοκιμασα σε ζεστο νερο αλλα δε λιωνει καλα. Λιωνει τελεια μονο σε καυτο. Ετσι εχω πλεον ενα πλαστικο ποτηρακι, βαζω μεσα την σκονη και ριχνω καυτο νερο απο τον βραστηρα , το ανακατευω με κουταλι και το ριχνω στο πλυντηριο την ωρα που τραβαει νερο. Γιατι να εχω πολλα απορρυπαντικα? Εχω μονο σκονη και ενα υγρο μονο για μαλλινα που το χρησιμοποιω σπανια. Βεβαια προσεξα στα συστατικα που γραφει στη σκονη σκιπ, οτι περιεχει λευκαντικες ουσιες οποτε δε ξερω κατα ποσο φθειρονται τα χρωματα. Τα υγρα εχουν λευκαντικες ουσιες?

Link to comment
Share on other sites

whitemusk xairomai pou to exeis dokimasei afto me to zesto nero kai thn skonh,an ontws kanei douleia tha to dokimasw giati h skonh mporei na einai pio akrivh apo ta ugra alla krataei perisotero.Afto me tous lefkantikous paragontes den einai afto pou katalaves.Den leitourgoun ws lefkantiko, einai oi ousies pou dialuoun tous lekedes,den uparxoun sta ygra giafto kai oi skones katharizoun kalutera apo ta ugra.Tha to dokimasw kai egw na liwsw thn skonh alla meta to pasxa pou tha parw twra teleiwse........shmers ugro...

Link to comment
Share on other sites

whitemusk xairomai pou to exeis dokimasei afto me to zesto nero kai thn skonh,an ontws kanei douleia tha to dokimasw giati h skonh mporei na einai pio akrivh apo ta ugra alla krataei perisotero.Afto me tous lefkantikous paragontes den einai afto pou katalaves.Den leitourgoun ws lefkantiko, einai oi ousies pou dialuoun tous lekedes,den uparxoun sta ygra giafto kai oi skones katharizoun kalutera apo ta ugra.Tha to dokimasw kai egw na liwsw thn skonh alla meta to pasxa pou tha parw twra teleiwse........shmers ugro...

 

Μη ξεχασεις, θελει καυτο νερο οχι ζεστο αλλιως δε λιωνει. Νομιζω οτι τα απορρυπαντικα σε σκονη συμφερουν πιο πολυ απο αποψη χρηματων. Το χω προσεξει. Δες ποσο κανει ενα υγρο και ποσες δοσεις προσφερει και ποσο η σκονη. Θα δεις οτι η σκονη ειναι πιο φτηνη. Και με τις προσφορες που βγαζουν, στις σκονες συνηθως, συμφερει σιγουρα.

Επειδη εχω μπερδευτει με το ψευδωνυμο σου, εισαι αντρας η γυναικα :rolleyes::?:

Link to comment
Share on other sites

Ζώντας με ατοπική δερματίτιδα και εκζέματα από μικρή ότι αφορά το δέρμα, απορρυπαντικά ρούχων αφρόλουτρα σαπούνια κτλ τα έχω περάσει με το κόσκινο.

Το ίδιο πρόβλημα είχα με τα υγρά απορρυπαντικά πλυντηρίου, μόνο που λόγω ευαισθησίας το καταλάβαινα στο δέρμα μου και όχι παρακολουθώντας την πλύση. Γύρισα στην πατροπαράδοτη σκόνη , συγκεκριμένα η μόνη που μου έκατσε καλά ήταν το σκιπ με το αριέλ είχα το ίδιο θέμα, και ησύχασα. Βάζω λιγότερη δόση από αυτή που λένε ότι χρειάζεται, η κυρία στην επίδειξη είχε γεμίσει όλη την θήκη του πλυντηρίου ποτέ δεν βάζω τόση σκόνη. Χρησιμοποιώ μαλακτικό, συγκεκριμένης εταιρίας και μετά από ψάξιμο και αυτό, και βάζω το πρόγραμμα στους 90 με άδειο κάδο κάθε 30-40 ημέρες. Α το πλυντήριο μου έχει επιλογή για έξτρα ξέβγαλμα και το χρησιμοποιώ για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

whitemusk andras eimai apla epeidh grafw se greeklish anti na grapsw xarhs egrapsa xaris.Loipon meta to pasxa pou tha gurisw apo diakopes tha dokimasw thn skonh se kauto nero twra mou teleiwse.....

VeLouTeLa emena exei thn epilogh na xrhsimopoieisei perisotro nero sto ksevgalma kai panta pataw to plhktro.Poio malaktiko xrhsimopoieis? me endiaferei na xrhsimopoiw sto telos kati upoallergiko,afou exw thn dunatothta giati na mhn to kanw??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...