Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα σημερα η μικρη εκανε πυρετο 40 και θελω αντι για ponstan να της δωσω alfofren γιατι το postan το κανει εμετο. Αντιθετα το depon το πινει χωρις προβλημα. Μου ειπαν οτι το algofren εχει γευση φραουλα ισχυει; Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Delin, εγώ της δίνω algofren γιατί το πίνει πιο εύκολα. Ναι η γεύση του είναι φράουλα. Βέβαια στην αρχή και το algofren δεν το ήθελε αλλά τώρα έμαθε να το πίνει. Η δοσολογία η δική μας είναι 5 ml algofren και 7 ml depon. Σε κάθε περίπτωση όμως ρώτησε την παιδίατρο σου!

Και εμείς τη Δευτέρα ανεβάσαμε πυρετο 39,5 που κράτησε όμως μόνο μια μέρα. Ίωση μας είπε ο γιατρός....

Περαστικά να είναι και γρήγορα να γίνετε καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ποσα κιλα ειστε; εμεις ειμαστε 11 κιλα της δινω depon τη το μισω του βαρους της 5ml στο algofren ποσο ειναι η δοσολογια;

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς χρησιμοποιούμε algofren και depon. Και τα δύο τα πίνουν εύκολα αλλά το algofren ευκολότερα γιατί όντως έχει γεύση φράουλα.:wink:

Η δική μου η παιδίατρος που έχει πει ότι είναι το βάρος του παιδιού δια δύο σε ml. Δηλαδή αν το παιδάκι είναι 10kg του δίνουμε 5ml φάρμακο, αν είναι 12kg του δίνουμε 6ml κοκ.

Μάλλον είναι κάποια ίωση γιατί και η δικιά μου, πριν δέκα μέρες με υψηλό πυρετό ήταν.

Περαστικά σας!!!1:p

Link to comment
Share on other sites

Αx κοριτσια την ιωση με τον υψηλο πυρετο για τρεις την περασαμε. Καναμε το εμβολιο της αναιμοβλογιας πριν 10 μερες και ισως να ειναι αυτο. Δεν ξερω απο τον Απριλη καθε μηνα κατι θα εχουμε. Μια τα λαιμα μια το mmr μια ιωση αμαν ποια και μαρεσει που θελω με την βοηθεια του Θεου το 2 παιδι να το γεννησω καλοκαιρι. Ολο τον χειμωνα μονο με μυξες τον βγαλαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Ποσα κιλα ειστε; εμεις ειμαστε 11 κιλα της δινω depon τη το μισω του βαρους της 5ml στο algofren ποσο ειναι η δοσολογια;

 

Και εμείς 11 κιλα είμαστε. Οι οδηγίες της παιδιάτρου είναι

depon= τα κιλά δια δύο + 2 ml

algofren = τα κιλά δια δύο

Link to comment
Share on other sites

Αx κοριτσια την ιωση με τον υψηλο πυρετο για τρεις την περασαμε. Καναμε το εμβολιο της αναιμοβλογιας πριν 10 μερες και ισως να ειναι αυτο. Δεν ξερω απο τον Απριλη καθε μηνα κατι θα εχουμε. Μια τα λαιμα μια το mmr μια ιωση αμαν ποια και μαρεσει που θελω με την βοηθεια του Θεου το 2 παιδι να το γεννησω καλοκαιρι. Ολο τον χειμωνα μονο με μυξες τον βγαλαμε.

 

Προσπάθησε να την πηγαίνεις για μπάνιο στην θάλασσα συχνά...

Λένε ότι όταν τα παιδιά κάνουν πολλά μπάνια το καλοκαίρι δεν αρρωσταίνουν το χειμώνα ....η γιαγιά μου το λέει:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Κρίμα το μωρό με τέτοια ζέστη να έχει πυρετό:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αx κοριτσια την ιωση με τον υψηλο πυρετο για τρεις την περασαμε. Καναμε το εμβολιο της αναιμοβλογιας πριν 10 μερες και ισως να ειναι αυτο. Δεν ξερω απο τον Απριλη καθε μηνα κατι θα εχουμε. Μια τα λαιμα μια το mmr μια ιωση αμαν ποια και μαρεσει που θελω με την βοηθεια του Θεου το 2 παιδι να το γεννησω καλοκαιρι. Ολο τον χειμωνα μονο με μυξες τον βγαλαμε.

 

Πόσο σε καταλαβαίνω...και εμείς αρρωσταίνουμε συνέχεια.... :(

Link to comment
Share on other sites

πως να την παω για μπανιο. Πηγαμε την πρωτη φορα ολα καλα. Την δευτερη μεχρι να ερθου απο στο σπιτι 38 η μικρη. Την επομενη Κυριακη επειδη παιρναμε αντιβιωση δεν την πηγαμε. Το επωμενο σκ την πηγαμε και της δυο μερες μετα καναμε το εμβολιο της αναιμοβλογιας τσουπ τα σπυρακια εμφανιστικαν. Ετσι δεν την πηγαμε γιατι δεν επρεπε να την δει ηλιος ουτε το θαλασσινο νερο εκανε. Τωρα αυτο. Ελπιζω στις διακοπες να ειναι ενταξη. Ασε που ο αντρας μου λεει οτι πρηζω και την παιδιατρο η κακομοιρα ειναι διακοπες μια βδομαδα και καθε μερα την περνω τηλ. Σε λιγο θα μου πει εχετε για βρυσουλες. Ευτυχως στης διακοπες μας θα ειναι στο μερος την ιδια ημερομηνια οποτε θα ειμαι ποιο ηρεμη. Σας ευχαριστω πολυ ολες σας.

Link to comment
Share on other sites

χιχιχιχι :-D

κι εγώ πρήζω την παιδίατρό μας για το παραμικρό αλλά η έρημη δεν λέει τίποτα και είναι τόοοοσο ευγενική πάντα μαζί μου.

Τις λυπάμε μερικές φορές αυτές τις γυναίκες όταν εμείς πελαγώνουμε με το παραμικρό και τις πέρνουμε τηλέφωνο και είναι ένα τόσο απλό θέμα που σου λέει..."θα περάσει αύριο" :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλτε με και εμένα στο club!

Την παίρνω τηλ. τη Δευτέρα για τον πυρετό (διακοπές ήταν η γυναίκα). Μου λέει κάνε υπομονή 3 μέρες αν δεν πέσει θα είμαι Θεσσαλονίκη Τετάρτη να τη δω! Το απόγευμα της Δευτέρας ξανακάνει η μικρή 39,5 την ξαναπαίρνω τηλ. μου λέει τα ίδια. Σιγά μην μπορούσα να περιμένω...παώ Διαβαλκανικό και φυσικά ο γιατρός μου λέει το ίδιο. Αν δεν πέσει μέχρι την Τετάρτη φέρτε την πάλι να τη δω. Από την Τρίτη απύρετη η μικρή...άδικα τόση ανησυχία...είχε δίκιο η γυναίκα...αλλά αντέχετε να τα βλέπετε να ψήνονται στον πυρετο?? Εγώ δεν μπορώ...ίσως επειδή είναι το πρώτο...ελπίζω στα επόμενα να είμαι πιο ψύχραιμη:)

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο γελειο!!!!!!! Οταν η Α ηταν ημερον καθος την θηλαζα χτυπησε το κεφαλι στο κρεβατι απαλα. Η Α ουτε που εκλαψε εγω πρωταρα χαζη πιανω το κενο στο κεφαλι και μες τον πανικο την περνω τηλ στης4 το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε με και εμένα στο club!

? Εγώ δεν μπορώ...ίσως επειδή είναι το πρώτο...ελπίζω στα επόμενα να είμαι πιο ψύχραιμη:)

 

Σίγουρα στο πρώτο είναι διαφορετικά τα πράγματα :roll:

 

Στο δεύτερο απλά κάνεις προγραμματισμένες κινήσεις. ΠΥΡΕΤΟΣ: αραιώνω το γάλα, δίνω depon, την κάνω μπάνιο όταν ιδρώσει την αλλάζω και τέλος....;)

 

Η ανησυχία όμως είναι η ίδια. Εσύ άυπνη είσαι στο πρώτο, άυπνη παραμένεις και στο δεύτερο...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

H δική μου παιδίατρος που λέει δια δύο και το algofren και το depon??? Γιατί διαφέρουν ρε παιδί μου οι απόψεις?

Η προηγούμενη παιδίατρος έλεγε 1/3 το algofren και 1/2 το depon.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια καλή λύση όταν δεν πίνουν αντιπυρετικό ή όταν το κάνουν εμετό είναι το υπόθετο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

H δική μου παιδίατρος που λέει δια δύο και το algofren και το depon??? Γιατί διαφέρουν ρε παιδί μου οι απόψεις?

Η προηγούμενη παιδίατρος έλεγε 1/3 το algofren και 1/2 το depon.

 

Εμένα οι οδηγίες μου είναι ντεπον: 1/2 του βάρους, algofren 1/2 του βάρους μείον 1 ml.

 

Ενταξει μην τρελαίνεστε με τα ml. Όλα σχετικά είναι. Και παλιά έλεγαν για τα σιρόπια 1 κουταλάκι του γλυκού τα παιδιά, 1 κουταλάκι της σουπας οι ενήλικες.:-)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδίατρος μου έχει πει 1/2 του βαρους το depon και 1/3 το algofren. Το ίδιο μου είπαν και δυο γιατροί που έχω στην οικογένεια. Αυτές οι διαφορές είναι μικρές εάν αναλογιστείς ότι εμένα όταν ο μικρός ήταν 16 μηνων και πηγα στα επείγοντα στο παιδων μου έδωσαν 100 σταγόνες soldesanil!!!!!!!!!!!!!!!! Σε όποιον το ελεγα μετά γελούσε και μου ελεγε το καημένο το παιδί... Ούτε τώρα δεν κάνει να πάρει τόσες πολλές που είναι 2 και κάτι ετών.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο τον παιδίατρο να ρωτήσεις τη δόση που συστήνει;;;

 

Απ'ότι βλέπω οι απόψεις διίστανται, πχ. κι εμάς δίνει depon 1/2 του βάρους, algofren 1/3 του βάρους...Τί σημαίνει οι διαφορές είναι μικρές;; Για το δικό σου παιδάκι ο δικός σου παιδίατρος έχει την ευθύνη!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο τον παιδίατρο να ρωτήσεις τη δόση που συστήνει;;;

 

Απ'ότι βλέπω οι απόψεις διίστανται, πχ. κι εμάς δίνει depon 1/2 του βάρους, algofren 1/3 του βάρους...Τί σημαίνει οι διαφορές είναι μικρές;; Για το δικό σου παιδάκι ο δικός σου παιδίατρος έχει την ευθύνη!

 

Και ο δικός μας το ίδιο συστήνει ο παιδίατρος... depon το 1/2 του βάρους του παιδιού το algofren το 1/3 του βάρους του παιδιού

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και πδηγιες παιδια μεσα στα φαρμακα...και απο εκει μπορεις να καταλαβαεις ποσο να δωσεις στο παιδακι σου.

Σε γενικες γραμμες το ντεπον ειναι το μισο του βαρους....αν ο πυρετος ειναι υψηλος ιδιαιτερα , μπορεις να δωσεις +1μλ.

Το παναντολ, μισο του βαρους....εχει μεγαλυτερη περιεκτικοτητα δραστικης ουσιας ανα καθε μλ.

Το αλγκοφρεν ειναι 1/3 του βαρους.....και μισο τους βαρους να δωσεις δεν θα παθει κατι αλλα αφου το ΄πιανει ΄ ετσι και αλλιως με το 1/3 γιατι να δωσεις παραπανω? αν το δινεις ως αντιφλεγμονωδες και μονο μπορεις να δωσεις και λιγοτερο....

Το πονσταν αυστηρα το 1/3..... Ειναι βαρυ φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα σημερα η μικρη εκανε πυρετο 40 και θελω αντι για ponstan να της δωσω alfofren γιατι το postan το κανει εμετο. Αντιθετα το depon το πινει χωρις προβλημα. Μου ειπαν οτι το algofren εχει γευση φραουλα ισχυει; Σας ευχαριστω.

 

ισχυει απλα ειναι πολυ δυνατο ..

θα δινεις μια ντεπον μια αλγκροφρεν.. το μισο τους βαρους... ομως πριν κάνεις το οτιδηποτε πάρε τηλεφωνο τον γιατρο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...