Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια ειμαι νεο μελος κ νεα μανουλα γεννησα μολις 1,5 μηνα πριν.δυστυχως γεννησα με καισαρικη οχι λογω προβληματος αλλα λογω βλακειας δικης μου κ ελλειπης ενημερωσης του γιατρου ενω ηθελα φυσιολογικο τοκετο.πραγμα που μου στοιχισε πολυ ψυχολογικα σε σημειο να σκεφτομαι ποσο κακη μανα ειμαι(λες κ δεν φτανουν οι ορμονες κ η επιλοχειος καταθλιψη!).το μονο που με παρηγορει ειναι οτι οπως και να εχει το μωρακι μου ειναι καλα κ αυτο εχει σημασια.δεν ξερω αν καποια απο εσας εχει νιωσει κατι αντιστοιχο ειδικα μετα απο καισαρικη απλα ειχα αναγκη να το μοιραστω μαζι σας μιας κ κανεις απο τον περιγυρο μου δε φαινεται να το καταλαβαινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια ειμαι νεο μελος κ νεα μανουλα γεννησα μολις 1,5 μηνα πριν.δυστυχως γεννησα με καισαρικη οχι λογω προβληματος αλλα λογω βλακειας δικης μου κ ελλειπης ενημερωσης του γιατρου ενω ηθελα φυσιολογικο τοκετο.πραγμα που μου στοιχισε πολυ ψυχολογικα σε σημειο να σκεφτομαι ποσο κακη μανα ειμαι(λες κ δεν φτανουν οι ορμονες κ η επιλοχειος καταθλιψη!).το μονο που με παρηγορει ειναι οτι οπως και να εχει το μωρακι μου ειναι καλα κ αυτο εχει σημασια.δεν ξερω αν καποια απο εσας εχει νιωσει κατι αντιστοιχο ειδικα μετα απο καισαρικη απλα ειχα αναγκη να το μοιραστω μαζι σας μιας κ κανεις απο τον περιγυρο μου δε φαινεται να το καταλαβαινει.

 

Καλή μου ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επικρατεί αυτή η αντίληψη περί καισαρικής...Δηλαδή το με ποιό τρόπο γέννησες σε κάνει κακή μανούλα??Αν είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο!!!Δηλαδή όσες μανούλες λόγω σοβαρών προβλημάτων γέννησαν με καισαρική αυτόματα είναι κακές μανούλες???Όχι κοπέλα μου, κακή μάνα δεν σε κάνει ο τρόπος με τον οποίο γέννησες αλλά να μην νοιάζεσαι για το αγγελούδι που έφερες στο κόσμο..Αυτή είναι η κακή μάνα για μένα...Με το να σκέφτεσαι έτσι κακό κάνεις στον εαυτό σου και δεν απολαμβάνεις το υπέροχο συναίσθημα της μητρότητας, αυτή την πληρότητα που σε γεμίζει όταν κρατάς τον θησαυρό σου αγκαλιά...Όπως είπες κι εσύ σημασία έχει το αποτέλεσμα, το υγιέστατο μωράκι σου και όχι ο τρόπος με τον οποίο το έφερες στο κόσμο..Εξάλλου το ότι γέννησες με καισαρική δεν αποκλείει το φυσιολογικό τοκετό στο επόμενο παιδί...Γι'αυτό χαμογέλα και απόλαυσε αυτή την περίοδο με το μωράκι σου γιατί μεγαλώνει τόσο γρήγορα που μετά θα αισθάνεσαι τύψεις που δεν την απόλαυσες όσο έπρεπε...

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και εγώ γέννησα με καισαρική όχι από λάθος του γυναικολόγου μου αλλά του οφθαλμιάτρου (λόγω μυωπίας στην βυθοσκόπηση που μου έκανε διαπίστωσε αλλοιώσεις στον αμφιβληστροειδή, πράγμα που δεν ίσχυε γιατί κατόπιν εορτής άλλη 3 οφθολμιάτροι που με εξέτασαν μου είπαν πως δεν υπήρχαν και να υπήρχαν με 20 δευτερόλεπτα λέηζερ γινόταν αποκατάσταση και θα γεννούσα φυσιολογικά). Ας επανέλθουμε όμως στο θέμα μας. Μετά την γέννα δεν μπορώ να πω πως είχα κατάθλιψη αλλά συνειδητοποίησα πως είχα γίνει μανούλα μετά από 2,5 μήνες. Και αυτό θεωρώ έγινε γιατί δεν βίωσα όλη την διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού. Ξαφνικά ήμουν με την κοιλιά τούρλα και σε 15 λεπτά μου λένε αυτό είναι δικό σου (το μωρό). Τι έιναι αυτό; Από που ήρθε; Τι κάνω τώρα; Τι χρειάζεται; και τα σχετικά ερωτήματα. Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω με την προηγούμενη κοπέλα. Καλή μανούλα είναι αυτή που φροντίζει και αγαπάει το μωρό της από την άφιξη του και μετά. Σκέψου αν υπήρχε πραγματικό πρόβλημα υγείας και δεν θα μπορούσες να γεννήσεις φυσιολογικά; Τι θα προτιμούσες να μην γίνει ποτέ μάμα;

Απόλαυσε όλες αυτές τις υπέροχες στιγμές που σου χαρίζει το μωρό σου και ξέχνα τον τρόπο με τον οποίο το έφερες στον κόσμο.

Σου εύχομαι να είναι πάντα καλά και ευτυχισμένο.

Link to comment
Share on other sites

pragmatika to kako pou to vlepeis?

epidi ekanes -ti?

nomizieis oti mana einai mono afti pou thn ora pou genaei to paidi ipoferei kai ponaei?..eno esi tora den katalaves pono tis genas....ma kai fisiologiko toketo ean ekanes, episkliridio den tha zituses?-nai, tha zituses ....opote???pou einai h diafora?

to paidi den taleporitike,eno me fisiologiko exw dei kai paidia me kati melanies sta kefalia.apo thn gena,mias filis mou malista kai shmera to paidaki einai 3 xronon kai akoma to kefalaki tou einai STRAVO...apoto toketo ..h mama hthele na genisei fisiologika,,,etsi me to zori....to paidaki shmera ti ths ftei....POU EINAI ETSI?

Link to comment
Share on other sites

Καλε τι ειναι αυτα που σκεφτεσαι δηλαδη ολες οι μανουλες που γεννησαν με καισαρικη δεν αγαπαν τα παιδια τους η δεν ειναι καλες μανες?? Αν ειναι δυνατον. Βγαλτο απο το μυαλουδακι σου γιατι δηλητηριαζεις τις πιο ομορφες στιγμες της ζωης σου. Η φροντιδα σου και η αγαπη σου για αυτο το παιδι καλυπτει ολα τα κενα που μπορει να νιωθεις χανοντας τον φυσιολογικο τοκετο. Σημασια εχει οτι το παιδι ειναι καλα και εσυ διπλα του ανα πασα στιγμη, αυτο μετραει για το μωρο και μονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλες οι μανούλες, στη φάση που είσαι εσύ τώρα, είτε γέννησαν με φυσιολογικό, είτε με καισαρική, σκέπτονται τα ίδια πράγματα. Και εγώ γέννησα με καισαρική και πίστεψέμε το ήθελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το να γεννήσω φυσιολογικά… Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να το ξεχάσεις ή να μη το αφήσεις να σε επηρεάζει και περισσότερο γιατί μετά από καισαρική, πάλι καισαρική κάνεις.

 

Τα ξέρω όλα αυτά καλή μου και εγώ τα πέρασα όπως και εσύ… αλλά αυτό που έχει σημασία τώρα, είναι άλλο και είναι το μωράκι σου που το περίμενες τοοοσο πολύ. Προσπάθησε να μη το σκέπτεσαι γιατί ούτος ή άλλος δε μπορείς να κάνεις κάτι για να γυρίσεις πίσω το χρόνο. Γιʼ αυτό καλύτερα κοίτα μπροστά σου. Κοίτα το μωρό σου και ονειρέψου τις όμορφες στιγμές που θα ζήσεις μαζί του…

 

Α και μη ξεχνάς ότι και η καισαρική έχει τα οφέλη της… Αν κοιτάξεις σε θέματα που αφορούν καισαρική vs φυσιολογικού τοκετού, θα τα δεις… ;)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με καισαρική γέννησα παρόλο που ήθελα φυσιολογικό αλλά δεν μπορούσα να ρισκάρω την υγεία του παιδιού μου...Το συναίσθημα που ένιωσα μόλις είδα το μωρό μου δεν θα το ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου...Φυσικά και ένιωσα ΑΜΕΣΩΣ ΜΑΝΑ...Οι ορμόνες επηρεάζουν τα συναισθήματά μας και όταν μια γυναίκα βιώνει την επιλόχιο κατάθλιψη τέτοιες σκέψεις είναι πολύ συνηθισμένες...Προσπάθησε να επιβληθείς στην όλη κατάσταση και κοίτα να απολαύσεις αυτές τις στιγμές, γιατί είναι ανεκτίμητες....Να χαίρεσαι το μωρό σου.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Mη δηλητηριάζεις τις πιο όμορφες στιγμές της ζωής σου με τέτοιες σκέψεις. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την astarti. Mάλλον οι ορμόνες σου σε κάνουν και τα βλέπεις έτσι τα πράγματα. Απόλαυσε το μωράκι σου, γιατί οι στιγμές που περνάνε δεν θα ξαναγυρίσουν!Σου το λέω γιατί εγώ γέννησα το πρώτο μου μωρό με καισαρική και ολική νάρκωση γιατί δυστυχώς δεν πρόλαβα να το δω ζωντανό! Ενώ το δεύτερο μωράκι μου το γέννησα πάλι με καισαρική αλλά με επισκληρίδιο και με ενδιέφερε πλέον να το γεννήσω με οποιδήποτε τρόπο αρκεί να είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Mη δηλητηριάζεις τις πιο όμορφες στιγμές της ζωής σου με τέτοιες σκέψεις. Θα συμφωνήσω απόλυτα με την astarti. Mάλλον οι ορμόνες σου σε κάνουν και τα βλέπεις έτσι τα πράγματα. Απόλαυσε το μωράκι σου, γιατί οι στιγμές που περνάνε δεν θα ξαναγυρίσουν!Σου το λέω γιατί εγώ γέννησα το πρώτο μου μωρό με καισαρική και ολική νάρκωση γιατί δυστυχώς δεν πρόλαβα να το δω ζωντανό! Ενώ το δεύτερο μωράκι μου το γέννησα πάλι με καισαρική αλλά με επισκληρίδιο και με ενδιέφερε πλέον να το γεννήσω με οποιδήποτε τρόπο αρκεί να είναι καλά!

Αυτό που είπες είναι ιδιαίτερα σημαντικό και συγκλονιστικό...Κι εγώ το δεύτερο μωρό μου φυσιολογικά το γέννησα, πρόωρα, ουσιαστικά διέκοψα την κύηση γιατί είχε πρόβλημα...και δεν το είδα ποτέ...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι η επιλόχεια κατάθλιψη δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα στις μανούλες που έχουν κάνει καισαρική και σε αυτές που γέννησαν "φυσιολογικά". Ούτε προτιμάει τις πρώτες!

 

Και πραγματικά δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί έχει επικρατήσει η άποψη ότι οι κοπέλες που έκαναν καισαρική, (είτε για λόγους ιατρικούς είτε από καθαρή επιλογή τους στην τελική) είναι λιγότερο καλές μάνες... Δηλαδή μια κοπέλα που γεννάει φυσιολογικά αλλά κάνει επισκληρίδιο για να μην πονάει σε τί διαφέρει? Θέλω να πω πως μάνες γινόμαστε από τη στιγμή που μένουμε έγκυες. Το πως θα βγει το μωρό μας από την κοιλιά όταν έρθει η ώρα, λίγη σημασία έχει. Η ουσία είναι να βγει υγιές.

 

Τώρα το αν κάποιες γυναίκες νιώθουν αμέσως μάνες ενώ άλλες θέλουν λίγο χρόνο να το συνειδητοποιήσουν, πάλι νομίζω πως δεν έχει να κάνει με τον τρόπο που γεννάνε...

 

Γνώμη μου πάντα...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nομίζω ότι η επιλόχεια κατάθλιψη δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα στις μανούλες που έχουν κάνει καισαρική και σε αυτές που γέννησαν "φυσιολογικά". Ούτε προτιμάει τις πρώτες!

 

Και πραγματικά δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί έχει επικρατήσει η άποψη ότι οι κοπέλες που έκαναν καισαρική, (είτε για λόγους ιατρικούς είτε από καθαρή επιλογή τους στην τελική) είναι λιγότερο καλές μάνες... Δηλαδή μια κοπέλα που γεννάει φυσιολογικά αλλά κάνει επισκληρίδιο για να μην πονάει σε τί διαφέρει? Θέλω να πω πως μάνες γινόμαστε από τη στιγμή που μένουμε έγκυες. Το πως θα βγει το μωρό μας από την κοιλιά όταν έρθει η ώρα, λίγη σημασία έχει. Η ουσία είναι να βγει υγιές.

 

Τώρα το αν κάποιες γυναίκες νιώθουν αμέσως μάνες ενώ άλλες θέλουν λίγο χρόνο να το συνειδητοποιήσουν, πάλι νομίζω πως δεν έχει να κάνει με τον τρόπο που γεννάνε...

 

Γνώμη μου πάντα...

 

Πολύ σωστή!!!:!::!::!:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα να αντιμετωπίσω παρόμοιο θέμα με το δικό σου κάνοντας καισαρική.

Βεβαια αυτό που με ενοχλουσε εμένα και με ε'ιχε πιάσει κατάθλιψη τις πρωτες μέρες είναι ότι με την καισαρική ένιωθα ανήμπορη γυρνώντας σπίτι. Δε μπορούσα να κάνω τίποτα, για όλα ήθελα βοηθεια, ακόμα και για να θηλάσω το μωρό επρεπε με συκεκριμένο τρόπο να το κρατάω γιατί πονουσα από τα ραματα,

Βέβαια όλο αυτό περασε γιατί περασαν και οι πόνοι και μετά ήμουν χαρούμενη και περήφανη που έφερα στον κόσμο το αγγελουδι μου. Δε με ένοιαζε ούτε η κοιλιά που ήμουν ακόμα σαν έγγυος, ούτε τα παρανισια κιλάκια, ούτε ο εγκλισμος στο σπίτι γιατί τότε ήταν χειμώνας και δε βγαιναμε έξω (εγω+μωρό). Το μόνο που με ένοιαζε ήταν το μωράκι μου.

Θα περάσει και σε σενα. Ορμόνες είναι. Θα τις αφήσεις να σου χαλάσουν τους πρωτους ζωής του μωρού σου; Σκέψου θετικά. Εχεις το μωράκι σου και όλα θα πάνε καλά, καλοκαιριάζει κιόλας και θα μπορείτε να πάτε και καμιά βόλτα και όσο να ναι αυτό φτιάχνει τη διαθεση ;)

Δεν έχει σημασία το πως έγινες μανουλα, αλλά το ότι έγινες. Άλλες γυναικες υιοθετουν μωρα και δε τα γεννάνε καν. Εκείνες δεν είναι καλές μανούλες; Ή μήπως δεν αγαπάνε τα μωρά τους;

Αυτά είχα να πω. Ευχομαι τα καλυτερα σε σένα και το μωράκι σου!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα μιας και εγώ γέννησα με καισαρική όχι από λάθος του γυναικολόγου μου αλλά του οφθαλμιάτρου (λόγω μυωπίας στην βυθοσκόπηση που μου έκανε διαπίστωσε αλλοιώσεις στον αμφιβληστροειδή, πράγμα που δεν ίσχυε γιατί κατόπιν εορτής άλλη 3 οφθολμιάτροι που με εξέτασαν μου είπαν πως δεν υπήρχαν και να υπήρχαν με 20 δευτερόλεπτα λέηζερ γινόταν αποκατάσταση και θα γεννούσα φυσιολογικά). Ας επανέλθουμε όμως στο θέμα μας. Μετά την γέννα δεν μπορώ να πω πως είχα κατάθλιψη αλλά συνειδητοποίησα πως είχα γίνει μανούλα μετά από 2,5 μήνες. Και αυτό θεωρώ έγινε γιατί δεν βίωσα όλη την διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού. Ξαφνικά ήμουν με την κοιλιά τούρλα και σε 15 λεπτά μου λένε αυτό είναι δικό σου (το μωρό). Τι έιναι αυτό; Από που ήρθε; Τι κάνω τώρα; Τι χρειάζεται; και τα σχετικά ερωτήματα. Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω με την προηγούμενη κοπέλα. Καλή μανούλα είναι αυτή που φροντίζει και αγαπάει το μωρό της από την άφιξη του και μετά. Σκέψου αν υπήρχε πραγματικό πρόβλημα υγείας και δεν θα μπορούσες να γεννήσεις φυσιολογικά; Τι θα προτιμούσες να μην γίνει ποτέ μάμα;

Απόλαυσε όλες αυτές τις υπέροχες στιγμές που σου χαρίζει το μωρό σου και ξέχνα τον τρόπο με τον οποίο το έφερες στον κόσμο.

Σου εύχομαι να είναι πάντα καλά και ευτυχισμένο.

 

Καλημερα και απο μενα mommymini. Διαβασα το θεμα σου και θα ηθελα να σε παροτρυνω να το δεις απο μια αλλη σκοπια.

Ξερεις ποσα κοριτσια θα ηθελαν να βρισκονται στη θεση σου?? Να εχουν ενα γερο μωρακι στην αγκαλια τους, κι ας ειχαν κανει δεκα καισαρικες? Μη σκεφτεσαι αρνητικα, να ξερεις πως υπαρχουν χειροτερα. Σκεψου λιγο, σε τι καταθλιψη θα επρεπε να ειχα πεσει εγω (και δυστυχως και αλλα κοριτσια...), που πηγα εγκυος στην κλινικη και εκανα καισαρικη σε ενα μωρακι που δεν χτυπουσε η καρδουλα του??:cry:

Σου τα λεω ολα αυτα για να δεις ποσο ανωφελο ειναι να χανεις τις πιο ομορφες στιγμες με το νεογεννητο μωρακι σου. Απόλαυσε τη μητροτητα με το αγγελουδι σου και μην κανεις αρνητικες σκεψεις. Το υποσχεσαι??;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα mommymini. Διαβασα το θεμα σου και θα ηθελα να σε παροτρυνω να το δεις απο μια αλλη σκοπια.

Ξερεις ποσα κοριτσια θα ηθελαν να βρισκονται στη θεση σου?? Να εχουν ενα γερο μωρακι στην αγκαλια τους, κι ας ειχαν κανει δεκα καισαρικες? Μη σκεφτεσαι αρνητικα, να ξερεις πως υπαρχουν χειροτερα. Σκεψου λιγο, σε τι καταθλιψη θα επρεπε να ειχα πεσει εγω (και δυστυχως και αλλα κοριτσια...), που πηγα εγκυος στην κλινικη και εκανα καισαρικη σε ενα μωρακι που δεν χτυπουσε η καρδουλα του??:cry:

Σου τα λεω ολα αυτα για να δεις ποσο ανωφελο ειναι να χανεις τις πιο ομορφες στιγμες με το νεογεννητο μωρακι σου. Απόλαυσε τη μητροτητα με το αγγελουδι σου και μην κανεις αρνητικες σκεψεις. Το υποσχεσαι??;)

Μάλλον μπερδέυτηκες. Δεν πρόκειται για μένα αλλά για την afrodita και επειδή παρεξηγήθηκα παραπάνω όσο αναφορά το θέμα γέννας και απόκτηση μωρού έγραψα καθαρά τη δική μου εμπειρία και μόνο. Δεν ένιωσα ποτέ κακή μαμά ίσα ίσα το κάθε άλλο. Δεν είχα κατάθλιψη

ποτέ μετά τις γέννες μου αλλά μου κόστισε το ¨φυσιολογικό¨. Απλά δεν είχα το χρόνο με την καισαρική να προετοιμαστεί ούτε το σώμα ούτε και η ψυχολογία μου ως νέα μαμά. Ευχαριστώ κάθε μέρα το θεό που μου χάρισε δύο υγιέστατα παιδάκια αλλά μάλλον καθώς κάνω ανασκόπηση στο παρελθόν συνειδητοποιώ ότι επειδή είχα κάνει μαθήματα ανώδυνου τοκετού με μία καταπληκτική μαία - άνθρωπο και με είχε πορώσει τόσο με τον φυσιολογικό τοκετό όσο και με τον θηλασμό η ψυχολογιά μου ήταν τέτοια που ήθελα να γεννήσω μόνο φυσιολογικά. Για αυτό και μου κόστισε τόσο που γέννησα με καισαρική. Ευτυχώς τουλάχιστον πέτυχα το δεύτερο για αρκετά μεγάλο διάστημα και είμαι περήφανη για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι αυτό που αισθάνεσαι έχει να κάνει με την καισαρική. Επειδή και εγώ πέρασα επιλόχιο κατάθλιψη (άσχετα που έκανα καισαρική) θα μπορούσα να το πάθω και γεννώντας φυσιολογικά, θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς στο γυναικολόγο σου. Πολλές φορές αυτή η κατάσταση θα πρέπει να αντιμετωπίζεται και με φαρμακευτική αγωγή. Ο 1,5 μήνας είναι αρκετό διάστημα για να αισθάνεσαι έτσι. Αν δεις ότι συνεχίζεις να αισθάνεσαι χάλια μην το αφήνεις άλλο. Πάρτον ένα τηλέφωνο. Αυτοί ξέρουν καλύτερα!

Και να θυμάσαι ότι δεν είναι τίποτα τραγικό...πάρα πολλές μανούλες το έχουν περάσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρε αμεσα τον γιατρο σου να σε βοηθησει.συμφωνω σαφως με τις συμφορουμιτισες οτι καλη μανα δεν σε κανει ο τροπος που γεννας..επιλοχειος καταθλιψη με τρελο παρτυ ορμονων μου ακουγεται οποτε βοηθεια τωρα.δεν ειναι κακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!Κι εγώ μαμά με καισαρική. Και δεν μετανιώνω αφού διαφορετικά θα υπήρχε κίνδυνος για το μικρό μου. Φίλη μου που δοκίμασε και τους δύο τρόπους είναι χίλιες φορές υπέρ της καισαρικής. Θέλω να πω ότι απόψεις υπάτχουν πολλές και προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά. Μάνα σε κάνει το γεγονός ότι κρατάς ένα παιδάκι στην αγκαλιά σου. Αυτό και μόνο. Κι εγώ όταν γέννησα τις ίδιες σκέψεις έκανα και πέρασα ένα δύσκολο τρίμηνο ώσπου να επανέλθω πλήρως. Το μόνο που μετάνιωσα είναι ότι οι σκέψεις δεν με άφησαν να ρουφήξω 100% αυτό το πρωτόγνωρο θαύμα. Γι αυτό σταμάτα τώρα και ρούφα κάθε δευτερόλεπτο με το μωρό σου. Οι ορμόνες φταίνε και θα περάσει. Πριν λίγες ημέρες έμαθα και το εξής : Στις γυναίκες που γεννάνε με καισαρική είναι πιο πιθανό να εμφανιστεί επιλόχειος γιατί επειδή η διαδικασία είναι σύντομη ο εγκέφαλος δεν προλαβαίνει λέει να εκκρίνει μια συγκεκριμένη ορμόνη που προετοιμάζει τη γυναίκαγια το νέο ρόλο της. Πιθανότατα να είναι αλήθεια κάτι τέτοιο. Πάντως και η μάνα μου που γέννησε φυσιολογικά και μένα και την αδελφή μου καταθλιψάρα πέρασε. Οπότε όλα πιθανά...Γι αυτό βγάλε τις αρνητικές σκέψεις από το μυαλό σου. ορμόνες είναι και το πολύ σε 1-2 μήνες θα τα θυμάσαι και θα γελάς. Ζήσε το μίκρο θαύμα σου που μεγαλώνει κάθε μέρα. Κι αν νιώθεις τόσο πια πνιγμένη ζήτα βοήθεια είτε από δικούς σου, είτε από το γυναικολόγο σου, είτε από ειδικό. Εμένα π.χ. με βοήθησε πάρα πολύ η γυναικολόγος μου να το ξεπεράσω. Και να θυμάσαι πάντα μα πάντα, κανείς δεν θα χαρακτηρίσει πόσο καλή μάνα είσαι από το αν γέννησες φυσιολογικά ή όχι, αν θήλασες ή όχι κλπ. Σκέψου θα προτιμούσες να γεννήσεις φυσιολογικά, να θηλάζεις για δυο ή τρία χρόνια και συγχρόνως να ουρλιάζεις και να χτυπάς το παιδί σου? Αυτό θα σε έκανε καλή μάνα?.....Χαλάρωσε, χαμογέλασε, ήρθε το καλοκαίρι πάρε το μωράκι και τον σύζυγο βγείτε έξω στη λιακάδα και όλα θα φτιάξουν. Εδώ είμαστε κι εμείς αν χρειαστείς.....

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι η μόνη που αισθάνεται έτσι.

Και μόνο που μπαίνεις στο φόρουμ και μοιράζεσαι τις σκέψεις σου, πίστεψέ με, σου κάνει καλό.

Εγώ από φόβο μην δουν οι άλλοι πόσο χάλια ήμουν δεν έλεγα τίποτα σε κανέναν. Καθόμουν μόνη στο σπίτι με το μωρό μου και έκλαιγα με τις ώρες. Μαύρες σκέψεις και απαισιοδοξία, όπως και απελπισία, ήταν τα μόνα συναισθήματα που αισθανόμουν για περίπου 3 μήνες!

Και μετά είχα ενοχές για αυτό το μικρό πλάσμα που το μόνο που χρειαζόταν ήταν προστασία και αγάπη. Ανησυχούσα πολύ μήπως δεν ήμουν καλή όσο έπρεπε, μήπως δεν το αγαπούσα όσο έπρεπε, όλο τέτοια σκεφτόμουν.

Κανένας δεν με κατάλαβε ποτέ. Ο σύζυγός μου θεωρούσε ότι είναι μια φάση που θα περάσει, οι γονείς μου, τα αδέρφια μου και τα πεθερικά μου απλά δεν είχαν καταλάβει πόσο υπέφερα.

Κάποια στιγμή αποφάσισα να βγω από το σπίτι, να πάρω τη κατάσταση στα χέρια μου.

Πήγαινε μια βόλτα με το μωρό σου, 15 λεπτά αρκούν.

Πες σε φίλες σου να έρθουν για παρέα.

Σε γιατρό δεν απευθύνθηκα γιατί πίστευα ότι θα συμφιλιωθώ με την ιδέα ότι έχω πρόβλημα και δεν θα προσπαθώ αρκετά να το ξεπεράσω. Ίσως βέβαια να ήταν και λάθος, γιατί η φάση αυτή κράτησε πολύ καιρό.

Το ότι γέννησες με καισαρική δεν έχει σχέση... Τέτοιες καταστάσεις ακούω και σε αυτές που γεννάνε φυσιολογικά. Άλλωστε για μένα φυσιολογικό είναι αυτό που διασφαλίζει την προστασία και ακεραιότητα του μωρού και της μάνας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ένιωσα ποτέ κακή μαμά ίσα ίσα το κάθε άλλο. Δεν είχα κατάθλιψη ποτέ μετά τις γέννες μου αλλά μου κόστισε το ¨φυσιολογικό¨. Απλά δεν είχα το χρόνο με την καισαρική να προετοιμαστεί ούτε το σώμα ούτε και η ψυχολογία μου ως νέα μαμά. Ευχαριστώ κάθε μέρα το θεό που μου χάρισε δύο υγιέστατα παιδάκια αλλά μάλλον καθώς κάνω ανασκόπηση στο παρελθόν συνειδητοποιώ ότι επειδή είχα κάνει μαθήματα ανώδυνου τοκετού με μία καταπληκτική μαία - άνθρωπο και με είχε πορώσει τόσο με τον φυσιολογικό τοκετό όσο και με τον θηλασμό η ψυχολογιά μου ήταν τέτοια που ήθελα να γεννήσω μόνο φυσιολογικά. Για αυτό και μου κόστισε τόσο που γέννησα με καισαρική. Ευτυχώς τουλάχιστον πέτυχα το δεύτερο για αρκετά μεγάλο διάστημα και είμαι περήφανη για αυτό.

 

Ακριβώς αυτό έπαθα και εγώ… και ξέρεις κάτι??? Τώρα που το ακούω και από εσένα (γιατί το έχω ακούσει και από πολλές άλλες μανούλες) συνειδητοποιώ ότι τελικά αυτές οι μαίες, μαζί και η δικιά μου που τη θεωρούσα κορυφή, μάλλον κακό παρά καλό κάνουν… Περικυκλώνουν το θέμα της γέννας γύρω ΜΟΝΟ από το φυσιολογικό τοκετό, κατηγορούν απίστευτα τους γιατρούς για την καισαρική και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν προετοιμάζουν τις μητέρες για το ενδεχόμενο της καισαρικής.

 

Θυμάμαι όταν γέννησα και πήρε τηλέφωνο στο σπίτι να με ρωτήσει πως γέννησα (κάνει μαθήματα εθελοντικά και δε παρευρίσκεται στη γέννα)ότι λίγο πολύ κατηγόρησε τη γυναικολόγο μου για τη καισαρική χωρίς καν να περιμένει να ακούσει τους λόγους (που κατά την εμπειρία που έζησα, δε θα ζούσε ούτε το παιδί μου ούτε εγώ αν ήμασταν ακόμα στο μεσαίωνα και δεν υπήρχε η καισαρική)…

 

Δε λέω… πολύ θα ήθελα να έχω και εγώ έναν φυσιολογικό τοκετό, αλλά δε θα πεθάνουμε κιόλας επειδή δε το ζήσαμε…

 

Για να μη πω και για τις γυναίκες που δε μπόρεσαν ποτέ να ζήσουν την εμπειρία ούτε της εγκυμοσύνης ούτε της γέννας και έδειξαν περίτρανα πόσο σωστές μάνες είναι και πόσο καλά ανέθρεψαν τα παιδιά που υιοθέτησαν.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό έπαθα και εγώ… και ξέρεις κάτι??? Τώρα που το ακούω και από εσένα (γιατί το έχω ακούσει και από πολλές άλλες μανούλες) συνειδητοποιώ ότι τελικά αυτές οι μαίες, μαζί και η δικιά μου που τη θεωρούσα κορυφή, μάλλον κακό παρά καλό κάνουν… Περικυκλώνουν το θέμα της γέννας γύρω ΜΟΝΟ από το φυσιολογικό τοκετό, κατηγορούν απίστευτα τους γιατρούς για την καισαρική και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν προετοιμάζουν τις μητέρες για το ενδεχόμενο της καισαρικής.

 

Θυμάμαι όταν γέννησα και πήρε τηλέφωνο στο σπίτι να με ρωτήσει πως γέννησα (κάνει μαθήματα εθελοντικά και δε παρευρίσκεται στη γέννα)ότι λίγο πολύ κατηγόρησε τη γυναικολόγο μου για τη καισαρική χωρίς καν να περιμένει να ακούσει τους λόγους (που κατά την εμπειρία που έζησα, δε θα ζούσε ούτε το παιδί μου ούτε εγώ αν ήμασταν ακόμα στο μεσαίωνα και δεν υπήρχε η καισαρική)…

 

Δε λέω… πολύ θα ήθελα να έχω και εγώ έναν φυσιολογικό τοκετό, αλλά δε θα πεθάνουμε κιόλας επειδή δε το ζήσαμε…

 

Για να μη πω και για τις γυναίκες που δε μπόρεσαν ποτέ να ζήσουν την εμπειρία ούτε της εγκυμοσύνης ούτε της γέννας και έδειξαν περίτρανα πόσο σωστές μάνες είναι και πόσο καλά ανέθρεψαν τα παιδιά που υιοθέτησαν.

 

 

Συφμωνώ απόλυτα σ' αυτό που λέει η φίλη. Και το έχω ακούσει και από φίλο γιατρό παθολόγο, όχι γυναικολόγο ώστε να έχει κάποιο όφελος. Ας σκεφτούμε πόσα παιδιά νεκρά και γυναίκες πονεμένες υπήρχαν πριν την καισαρική.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω γεννησα με καισαρικη λογω διδυμων. Η αδερφη μου το ιδιο και τις δυο φορες με καισαρικη. Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να ζησω το μεγαλειο της γεννας (πραμα απαγορευμενο στην περιπτωση μας) νομιζω θα ενοιωθα πιο ολοκληρωμενη

Θα σας πω ομως κατι δεν θα διακυνδυνευα με τιποτα να παθουν κατι τα παιδια μου για να εχω εγω την ικανοποιηση. Κι ενα παιδι να εκανα παλι καισαρικη θα επελεγα κι αυτο γιατι απο τρεις γνωστες κ φιλες εχω ακουσει ιστοριες που κινδυνεψαν τα παιδια γιατι ο γιατρος επεμεινε για φυσιολογικο τις ειχαν 20 κ 24 ωρες για να γεννησουν. Τα δυο ευτυχως σωθηκαν το ενα ομως εμεινε φυτο γιατι δεν οξυγωνωθηκε ο εγκεφαλος μαλλον αργησαν πολυ δεν ξερω παντως ηταν λαθος του γιατρου ΚΑΘΑΡΑ

Ετσι πηραμε την αποφαση καισαρικη χιλιες φορες να ποναω εγω να υποφερω εγω παρα τα παιδια. Αυτο δεν ειναι απολυτο βεβαια και υπαρχουν καλοι γιατροι κι εχουν γεννηθει χιλιαδες παιδια φυσιολογικα εγω ομως δεν θα διακυνδυνευα ουτε μια στο τρισεκατομμυριο

Αυτο να σκεφτεσαι οτι το καλυτεροτερο για το παιδι και τιποτα αλλο. Οσο για την καταθλιψη βγες λιγο εξω πανε για ψωνια ας κρατησει μια ωριτσα το παιδι καποιος κι εσυ ξεφυγε λιγο

Θα δεις θα νοιωσεις καλυτερα

Το κακο πελεματε στην ριζα του κι εσυ τωρα εισαι αγχωμενη με την νεα κατασταση γι αυτο ολα σου φαινονται μαυρα και βουνο. Πιστεψε με σε λιγο καιρο ολα αυτα δεν θα σε απασχολουν και θα απολαμβανεις το παιδακι σου

ΝΑ το χαιρεσαι να ειναι παντα γερο

Σορυ για το μεγαλο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδέυτηκες. Δεν πρόκειται για μένα αλλά για την afrodita και επειδή παρεξηγήθηκα παραπάνω όσο αναφορά το θέμα γέννας και απόκτηση μωρού έγραψα καθαρά τη δική μου εμπειρία και μόνο. Δεν ένιωσα ποτέ κακή μαμά ίσα ίσα το κάθε άλλο. Δεν είχα κατάθλιψη

ποτέ μετά τις γέννες μου αλλά μου κόστισε το ¨φυσιολογικό¨. Απλά δεν είχα το χρόνο με την καισαρική να προετοιμαστεί ούτε το σώμα ούτε και η ψυχολογία μου ως νέα μαμά. Ευχαριστώ κάθε μέρα το θεό που μου χάρισε δύο υγιέστατα παιδάκια αλλά μάλλον καθώς κάνω ανασκόπηση στο παρελθόν συνειδητοποιώ ότι επειδή είχα κάνει μαθήματα ανώδυνου τοκετού με μία καταπληκτική μαία - άνθρωπο και με είχε πορώσει τόσο με τον φυσιολογικό τοκετό όσο και με τον θηλασμό η ψυχολογιά μου ήταν τέτοια που ήθελα να γεννήσω μόνο φυσιολογικά. Για αυτό και μου κόστισε τόσο που γέννησα με καισαρική. Ευτυχώς τουλάχιστον πέτυχα το δεύτερο για αρκετά μεγάλο διάστημα και είμαι περήφανη για αυτό.

Ωχ, εχεις δικιο...παρερμηνευσα:oops:

Link to comment
Share on other sites

αμαν με το θεμα καισαρικη! γιατι ολες αυτες οι ενοχες? και οι συζητησεις. που να τα ειχαμε και υιοθετημενα! θα λεγαμε "οχι δεν ειμαι μανα του!"?????????? "δεν ειμαι αξια"?????

 

νομιζω οτι το πολυ διαβασμα μερικες φορες βλαπτει.

 

και να γνωριζετε, οτι παλιοτερα, οταν γεννηθηκα εγω δηλαδη, στο τελευταιο σταδιο που τις εκοβαν τις μανουλες μας και μας τραβουσαν εξω, τις "χαλαρωναν" δηλ τις "κοιμιζαν." η μανα μου στην δικη μου γεννα (φυσιολογικοτατος τοκετος) δεν θυμαται την τελικη φαση γιατι κοιμηθηκε κανονικα. μαλιστα νομιζε οτι ειχε γεννησει παλι αγορι. τοτε δεν μας εβλεπαν σε υπερηχο. δηλ ειναι λιγοτερο μανα? επειδη δεν με ειδε τη στιγμη μηδεν? εγω λοιπον το ειδα το μωρο μου και το ενιωσα και την ωρα που τραβουσαν για να το ξεμπλοκαρουν. να της πω της μανας μου οτι ειμαι πιο μανα απο εκεινη? ή μηπως να μου το πει εκεινη? δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω καπως ετσι αισθανομουν.. Ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα αλλα η μητρα μου δεν μας εκανε τη τιμη να κανει συσπασεις κι ετσι καταφυγαμε στην καισαρικη. Αισθανομουν καλα, ημουν ευτυχισμενη που εφερα στον κοσμο ενα μωρο, το δικο μου μωρο.

Μετα την καισαρικη, ηρθε το θεμα του θηλασμου.. Δεν καταφερα να θηλασω γιατι δεν ηξερα το πως,το στηθος μου ειναι πολυ μεγαλο και κατα συνεπεια βαρυ, δεν ηξερα πως να το κραταω και πως να κραταω ταυτοχρονα ενα τοσο δα πλασματακι το οποιο δεν ηθελε να θηλασει μιας και το 1ο 24ωρο της ζωης του τραφηκε αποκλειστικα με ξενο γαλα (ηταν στα προωρα κι εγω λογω καισαρικης ημουν καθηλωμενη στο κρεββατι και δεν μπορεσα να τη θηλασω). Κατεφυγα στο ξενο λοιπον και δεν με ενοιαξε γιατι ηξερα πως κανω ο,τι περνα απο τις δυναμεις μου για να εχει ηρεμια το μωρο.

Επνιξα λοιπον και τις δυο επιθυμιες μου: τη μια για φυσιολογικο τοκετο και την αλλη για θηλασμο. Γυρισα σπιτι, το μωρο φαινοταν καλα κι εγω αρχισα να προσαρμοζομαι στους νεους μας ρυθμους.. Κι επειτα αρχισα να ακουω λογια απο τριτους..: Γιατι καισαρικη? Δεν ξερεις πως με την καισαρικη το παιδι βγηκε με τον πιο βιαιο τροπο απο μεσα σου? -μου ελεγαν. Ή Δεν θηλαζεις?!?! Το παιδι δεν θα εχει υψηλη νοημοσυνη μιας και ο φυσιολογικος τοκετος σε συναρτηση με το θηλασμο δινουν τα πιο ευφυεστατα παιδια (πραγμα που σε καμμια περιπτωση δεν αμφισβητω αλλα αυτο ειναι μονο μια τελεια αρχη, υπαρχουν κι αλλα πραγματα στη συνεχεια που μπορουν να κανουν ενα παιδι ευφυες -κατ'εμε παντα!-).. Και σκεφτομουν μερα και νυχτα πως για να δεχομαι εναν τετοιο βομβαρδισμο απο σποντες μαλλον δεν κανω ο,τι καλυτερο μπορω για το μωρο μου..

Και ξαφνικα το παιδι μπαινει στο νοσοκομειο γιατι επαθε μηνιγγιτιδα (τα εχω γραψει κι αλλου, δεν θελω να τα ξαναγραψω, δεν θελω καν να τα θυμαμαι) κι εκει βεβαιωνομαι πως σιγουρα δεν κανω ο,τι καλυτερο μπορω.. Ετσι νομιζα τοτε.. Κι αρχιζω και απομακρυνομαι απο το μωρο μου πιστευοντας πως ετσι θα γινει καλα.. Θυμαι περνουσαμε ελαχιστες ωρες μαζι, στο νοσοκομειο τα βραδυα εμενε ο αντρας μου - εγω εφευγα και παρ'ολ'αυτα δεν την αγκαλιαζα, δεν της μιλουσα γλυκα, της φωναζα και ενα σωρο αλλα τα οποια λιαν επιεικως θα χαρακτηριζα ανεπιτρεπτα.. Περασε καιρος μεχρι να συνελθω.. Χρειαστηκα συνεδριες, πολλη κουβεντα, πολλη στοργη απο τον αντρα μου που δεν ηξερε ποια απο τις δυο μας να κοιταξει: εμενα ή το μωρο μας?

Μπορω να πω πως πια ειμαι σε καλο δρομο.. Κι οταν ακουω ξανα τετοιες σαχλαμαρες απαντω και αναλογως.. Κουμαντο στη ζωη μας κανουμε εμεις κι οχι ο περιγυρος!

Κι οπως ειπε και η Ouma Therman στην ταινια της "μαμα σε κριση": δεν υπαρχει προσπαθω... Υπαρχει κανω ή δεν κανω!

Και πλεον κανω ο,τι καλυτερο περνα απο το χερι μου -με βαση τα δικα μου δεδομενα- για το παιδι μου. ΟΧΙ, δεν ειμαι λιγοτερο μανα επειδη γεννησα με καισαρικη ή επειδη δεν θηλασα. Παρε εναν καθρεφτη και επανελαβε το μεχρι να το χωνεψεις!

Να σου ζησει το μικρο και το μονο που μπορω να σου πω ειναι να χαρεις οσο μπορεις τις μερες αυτες που το μωρο σου μεγαλωνει αποστευτα γρηγορα γιατι δεν γυρνανε πισω.!

 

Υ.Γ.: Σε καμμια περιπτωση δεν ηθελα να υποβιβασω τις μανουλες που γεννησαν με φυσιολογικο τοκετο και που θηλασαν. Ισα - ισα που θεωρω πως εκαναν ο,τι καλυτερο μπορουσαν για το μωρο τους οπως... κι εγω και χιλιαδες αλλες μανουλες που γεννησαν με καισαρικη! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι επειτα αρχισα να ακουω λογια απο τριτους..: Γιατι καισαρικη? Δεν ξερεις πως με την καισαρικη το παιδι βγηκε με τον πιο βιαιο τροπο απο μεσα σου? -μου ελεγαν. Ή Δεν θηλαζεις?!?! Το παιδι δεν θα εχει υψηλη νοημοσυνη μιας και ο φυσιολογικος τοκετος σε συναρτηση με το θηλασμο δινουν τα πιο ευφυεστατα παιδια (πραγμα που σε καμμια περιπτωση δεν αμφισβητω αλλα αυτο ειναι μονο μια τελεια αρχη, υπαρχουν κι αλλα πραγματα στη συνεχεια που μπορουν να κανουν ενα παιδι ευφυες -κατ'εμε παντα!-).. Και σκεφτομουν μερα και νυχτα πως για να δεχομαι εναν τετοιο βομβαρδισμο απο σποντες μαλλον δεν κανω ο,τι καλυτερο μπορω για το μωρο μου..

 

Αυτός ο κολοπερίγυρος δε πάει να πνιγεί λέω εγώ????? Άϊ σ… :evil::evil::evil::evil::evil:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...