Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραπανήσια κιλά & γονιμότητα.. μυθος η πραγματικότητα?


Recommended Posts

Ακούμε συνεχεια οτι τα κιλά ειναι πρόβλημα στα παντα... ακομα και στο δικαιωμα της μητρότητας..

Εχω διαβάσει πολλά και οι απόψεις διαφέρουν.. εγω ειμαι κοντα στα 95 κιλά με 1,70 ύψος.. ΟΚ ειμαι ο ορισμός της στρουμπουλης , παχουλςη , χοντρης , υπερβαρης οπως θελετε πείτε το...ομως στην ουσια αυτο επηρεαζει την γονιμότητα?

Εγω παρα τα κιλά μου , και οι ορμονικές μου εξετασεις ειναι καλές και η περιοδος μου σταθερή..μπορουμε να μιλαμε για πρόβλημα γονιμότητας λογω κιλών?:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στα ιδια κιλα + ύψος ήμουν με σενα οταν εμεινα εγκυος στην μικρη μου έγκυος πριν απο δυο χρονια! Βεβαια δυο μηνες πριν μεινω εγκυος ειχα παει στο γιατρο μου για τεστ παπ κτλπ και μου ειχε κανει την εξής συζήτηση οτι πρεπει να χασω τουλάχιστον 20κιλά και μετα να αρχισω τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη....

Δεν ελεγε οτι ειναι ακατορθωτο απλα μου ελεγε οτι θα εχω μια δυσκολια ισως...οτι επηρεάζει την γονιμοτητα, πως δεν θυμαμαι θα σε γελάσω, και πως θα ειμαι και εγω πολυ καλυτερα αν μεινω εγκυος αδυνατη παρα με αυτα τα κιλα, για να εχω μια ομαλη,χωρις διαβήτη, χωρις πίεση και τελειόμηνη (ναι ναι ετσι μου ειπε) εγκυμοσύνη...... Δεν ειχα παθει πανικο γιατι το παιδι δεν ήταν στα άμεσα σχεδια μου, ξεκινησα διαιτα και οταν εμεινα εγκυος ειχα ηδη χασει 7 κιλά...

 

 

Οταν δε ειδα το τεστ με ειχε πιασει πανικος οτι δεν κανει τωρα που ειμαι ακομα υπερβαρη και οτι θα εχω προβλήματα οπως μου ειχε πει διαβήτη κύησης, πίεση , επικίνδυνη και εγκυμοσύνη υψηλού ρισκου...κτλπ...

Και ....οταν τον πηρα τηλεφωνο (αυτος ήταν Θεσσαλονίκη εγω Αθηνα ) και του ειπα οτι ειμαι εγκυος δεν του φάνηκε παράξενο λεει...:roll:και οτι απο εδω και περα πρεπει να προσεχω πολυ...

 

Και το εκανα....πηγα σε διαιτολογο (οχι διατροφολόγο...) και πηρα εξατομικευμένη διατα για υπερβαρη έγκυο, καθαρα για να βαλω λιγα κιλα, επιτρέπονται απο 8-10 το πολυ στις υπέρβαρες γυναικες , και για να ελεγχω τι τρωω και να μη κανω διαβήτη κύησης!

Τα κατάφερα μια χαρα, εννοειτε οτι δεν πεινουσα ειχα απο 1600-1800θερμίδες την ημερα, απλα οι επιλογες μου ήταν συγκεκριμένες. Δεν εβαλα κιλα πολλα, εως και τον 8ο μήνα ειχα καταφέρει και ειχα βάλει μονο 6κιλά, τον 9ο μήνα ομως...εγινε το σωσε, λιγο το φαγητο της μαμας μου λιγο το μωρο εβαλα αλλα 4κιλά σε 3βδομάδες! Στο συνολο 10 κιλα οταν πηγα για καισαρική....

 

Δεν εκανα ουτε διαβήτη κυησης, ουτε ειχα καποιο προβλημα, ειχα μια τελεια ομαλη απο όλες τις απόψεις εγκυμοσύνη , του φαινόταν παράξενο αλλα δεν το σχολιαζε! Το μονο που ειχα τους τελευταιους δυο μηνες, Ιουνιο και Ιουλιο ανέβασα πιεση....λογω ζέστης, λογω κιλών λογω ορμονων.

Συν οτι η μικρη μου ειχε ισχιακή προβολή, ερχοταν με τον πωπω...συν την πιεση που ειχα, σε χαλαρή φαση μολις ξύπναγα ειχα 14.....

Αποφασίσαμε να κανουμε αναγκαστικα καισαρική για την ισχιακή προβολη΄και για την πιεση μου....

 

Αλλα και αδυνατη να ήμουν παλι θα ειχα καισαρικη λογω της ισχιακης....

Δεν ξερω, πιστευω εχουν ενα δικιο...σιγουρα γιατι το παχος ειναι κακος παράγοντας για πολλα στον οργανισμο. Αλλα δεν πιστευω οτι ειναι ακατόρθωτο να μεινεις εγκυος...

Εμεινα εγκυος με μια φορα ελευθερης επαφης μια βδομαδα περιπου πριν την ωορηξια μου, ειχα σταθεροτατο κυκλο 28ημερων...

Τωρα μετα τη γεννα εχω σταθεροτατο παλι αλλα 30-32ημερων

 

Δεν ξερω τι θα κανεις

Αλλα απο εμενα σου ευχομαι να αποκτήσεις παιδάκι συντομα αν ειναι αυτο που θελεις!

Ο ερχομός της μου αλλαξε την ζωη....και εμενα ριζικα!

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ....υπαρχει κολπο για τα 18? ειναι τα διπλά για αυτο ρωτάω χε χε γιατι εγω μονο της εγκυμοσύνης εχασα και ειμαι παλι στα ιδια..μονο που το σουλούπι μου εχει αλλάξει λιγο!

 

Link to comment
Share on other sites

κολπο.... ετρεχα σαν τον βεγγο στην αρχη μονη με το μωρο!!! τωρα προσπαθω να χασω γιατι εχω τον γαμο και την βαφτηση και δεν μπορω για κανενα λογο πλιτς πλιτς συγγνωμη για το ξεκαρφωτο μνμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντροπακι μου θα σου μιλησω απο τη καρδια μου γιατι και εγω με παρομοια κιλα εχω συχνα αυτο το αγχος. Σιγουρα ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ. Εμεις παιρνουμε ορμονες για να μας βοηθησουν κανουμε τα παντα οποτε αν κατι δεν γινεται σου λενε οτι και τα κιλα δεν βοηθανε. Καποιοι οπως θα σου ελεγαν οτι και το καπνισμα δεν βοηθαει και το ποτο και το ξενυχτι.Ελα ομως που δεν κανουμε αυτα.. απλα απολαμβανουμε ενιοτε το φαγητο μας.

Θα σου πω ομως πως μετα απο οσους ΠΟΛΛΟΥΣ γιατρους εχω παει τους εχω καταταξει σε 2 κατηγοριες. Εκεινους που με το που σε βλεπουν στρουμπουλουλα χωρις να δουν εξετασεις χωρις να κανουν τιποτα χωρις χωρις , σου αρχιζουν με τα κιλα και με τον τρομο. Σε αυτους εβαλα Χ.

μΕΤΑ ειναι και οι αλλοι που σου λενε καταρχην για ποσες εγκυες τους εχουν ιδια και περισσοτερα κιλα απο εσενα.Που ψαχνουν πρωτα τις αιτιες , συγγνωμη αλλα τις προβληματικες σαλπιγγες τα κιλα δεν τις επηρρεαζουν , πχ, και οταν δεν βρουν κατι σοβαρο ας πουμε σε μας σου μιλουν για ανεξηγητη υπογονιμοτητα. Μια απο τις πιθανολογουμενες αιτιες ειναι και τα κιλα, η ινσουλινη κλπ.Σε αυτη τη βαση ομως ως ενας ακομη παραγων και οχι ο καθοριστικος.Ποτε ομως ειναι ολοι οι παραγοντες τελειοι οταν μια κοπελα μενει εγκυοος ? Ποσες μενουν εγκυος μετα απο ποτο, ξενυχτι , τσιγαρα και πιθανον αλλες ουσιες που καταστρεγουν υποτιθεται και το σπερμα ???? Οποτε δεν δαιμονοποιουμε τα κιλα.

. Αν ειναι μεσα στο γενικοτερο αγχος να αγχωθω εκεινη τη περιοδο και για τα κιλα, ΒΡΑΣΤΑ.

τΟ ΕΠΑΘΑ αγχωθηκα. Πηγα σε διαιτολογους για 10000 φορα. Εχασα 7 κιλα . Ουτε εκεινο το διαστημα εμεινα εγκυος.

Οσες φορες οι γιατροι δεν μου το εθεσαν σαν θεμα ζωης και θανατου το ελεγχω απο μονη μου. Και αυτο ενας σωστος γυναικολογος το ξερει!Εξαλλου στην εποχηη της εικονας ζουμε. Αν μπορουσες να τα χασεις , δεν θα τα ειχες χασει πριν πας εκει ? Πρωτη φορα τωρα σε απασχολουν? Εμενα με απασχολουν ολη μου την ενηλικη ζωη.

Μας λενε για κιλα σαν μια εξηγηση της ανεξηγητης υπογονιμοτητας. Αν ειναι λιγα τα κιλα μας λενε πρεπει να βαλεις βαρος και αν με τα κιλα ολα οκ , τοτε αρχιζουν ολοι με το αγχος.... Εγω παντως και στο γαμηλιο μου σε εξωτικα νησια που μονο σεξ καναμε χωρις ιχνος αγχους... εγκυος δεν εμεινα. Σημειωτεον ειχα και πολυ λιγοτερα κιλα.. λογω γαμου... Οποτε ???? ΓΙΟΛΕΛΕΙ

Αν εσυ αυτη τη στιγμη εχεις διαθεση να προσεξεις και να χασεις καντο για σενα και το καινουργιο σου μαγιο. Μη ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙς ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ.

Αν βοηθησει , σουπερ !!! Αν οχι τα κουβαδακια μας και σε αλλη παραλια.

Μια μονο συμβουλη θα σου δωσω, μην τους αφηνεις να σου χαλανε την ψυχολογια... Μου θυμιζουν τους κριτες στα ριαλιτι που ειναι η αλλη ΦΩΝΑΡΑ ΘΕΑ και της λενε αντι να της πουν τι τελεια τραγουδιστρια ειναι, χασε κανα κιλο.Παει τον τελειωσες τον αλλον...Σε φιλω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου εμένα και τι δεν μου είχαν πεί!!!!

 

Είμαι 1,60 με 110 κιλά επάνω μου λόγω πολλών χρόνων ορμονων που έπινα!!! (εγώ λοιπόν είμαι ο ορισμός της χοντρής και όχι εσύ!!!!)

 

Βέβαια επειδή το πάχος μου είναι διάχυτο δεν φαίνομαι για τόση αλλά δεν έχει σημασία!!!

 

Είμαι έγκυος 2 μηνών τώρα....

 

Στείρα με είχε πεί ένας @#$%^ γιατρός, ότι θα ταλαιπωρηθώ να πιάσω παιδί μου είχαν πεί, τα 1000 μοιρια είχα ακούσει....

 

Με τον άνδρούλι μου όταν βάλαμε μπροστά μετά απο 1 μήνα ακριβώς ήρθε το σποράκι που έχω στην κοιλίτσα μου τώρα...Φυσιολογικότατα και να σημειώσω με εντελώς ακατάστατη περίοδο (λόγω ΣΠΩ).

 

Τα ίδια που είπε στο kalamaraki ο γιατρός της, είπε και σε μένα ο δικός μου γιατρός...να χάσω τουλάχιστον 15 κιλά γιατι θα έχω διαβήτη πίεση κλπ κλπ....

 

Ελα όμως που εδώ και 15 μέρες έχουν ξεκινήσει οι αναγούλες και οι εμετοί και έχω χάσει ήδη 5,5 κιλά ολομόναχη χωρίς διατροφολόγους και δίαιτες?

 

έκοψα τα αλάτια γιατί πριζόμουν και έχω ξεχάσει τι πάει να πεί σάλτσες πίτες γλυκά παχυντικά κλπ απο μόνη μου και έχω αποτελέσματα....

 

Μην σε αγχώνει ο καθένας...έχουν δίκιο ότι είναι ένα προβληματάκι τα κιλά αλλά δεν είναι και ο ΚΥΡΙΟΣ παράγοντας υπογονιμότητας μην τρελαθούμε....

 

Σε αυτήν την γή ΟΛΕΣ οι μανούλες αδύνατες ξεγγένησαν στον κόσμο????

 

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΕ κοριτσακι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έγκυος 2 μηνών τώρα....

 

 

Συγνώμη για το εντελως οφ τοπικ...................

 

Συγχαρητήρια Στελινουλα μου!!! Πολυ χαιρομαι που εισαι εγκυούλα !!!!:mrgreen::mrgreen:

Σε διάβαζα...για αυτο! ;);)

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το εντελως οφ τοπικ...................

 

Συγχαρητήρια Στελινουλα μου!!! Πολυ χαιρομαι που εισαι εγκυούλα !!!!:mrgreen::mrgreen:

Σε διάβαζα...για αυτο! ;);)

 

 

Επίσης συγγνώμη για το οφ τόπικ

 

Σε ευχαριστώ καλαμαράκι μου!!!! Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Το ήθελα όσο τίποτα στον κόσμο (το ξέρεις).....:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο sTELLINOULA moy !!! Λοιπον κοριτσια εχω προταση. Θελετε να κανουμε διαφημιση σαν της dove με πιο παχουλες κοπελες που ειναι εγκυος να τις κανουμε γιγαντοαφισες και να τις κολλησουμε παντου ? Μηπως και σταματησουν καποια στιγμη με την υπερβολη.....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινα πολυ το χαρηκα το νεο σου!! (Κράτα ομπρέλλα για λιγο.....)

ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!!!

Αντε και τον επομενο μήνα να δω τικεράκι απο κατω, πέτα τον τον αντρούλη!! χαχαχα Εσπειρε τωρα δεν μας νοιάζει χαχαχαχα με οοοοολο το θάρρος!

Αντε αντε να παρω και εγω σειρα τωρα....ελπιζω σε "ατυχημα" πια!!! χεχεεχ γιατι συνειδητα ουτε για πλακα....με απειλει πως θα μου κοψει το σεξ χαχαχαχαχαχ

 

Επισης κουκλα προτεινω να πας οντως σε διαιτολογο (επιμένω οχι διατροφολογο) να παρεις διατροφη, οι αναγουλες θα σταματησουν μετα τον πρωτο τριμηνο, για να μανατζαρεις τα κιλα σου και να προσέξεις θεμα διαβητη κτλπ μονο καλο θα σου κανει πιστεψε με!! Εγω πηγαινα μονο μια φορα το μηνα, δεν ζυγιζόμουνα χαχαχα της ελεγα μου φτανει που ζυγιζομαι στον αντρα σου -ο γυναικολόγος μου- επαιρνα το διαιτολόγιο τα λεγαμε λιγο για το φαγητο τις παραλλαγες κτλπ και εφευγα....!

Με το καλο μια ομαλή ομορφη τελειόμην εγκυμοσύνη!

 

Συγνωμη και παλι για το οφ....!!

Αλλα θελει η π...να κρυφτει και η χαρα δεν την αφήνει χε χε

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης κουκλα προτεινω να πας οντως σε διαιτολογο (επιμένω οχι διατροφολογο)

 

Γιατί επιμένεις σε διαιτολόγο και όχι διατροφολόγο???Μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις????

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζουν πολύ καλά οικονομικά και την βγάζω λιτοδίαιτα μόνη μου καλαμαράκι μου...Αν δώ ότι κάποια στιγμή δεν χάνω άλλο θα το σκεφτώ περί διαιτολόγου!!! τώρα νηστεία και Αγιος ο Θεός!!!

 

Για την υπογραφή προσπάθησω αλλά δεν το δέχετε και διαγράφω και του ανδρός μου το τικεράκι....

 

Καλαμαράκι μου, σχετικά με την περιοχή που μένεις...Ακριβώς το ίδιο ψάχνομαι και εγώ, αλλά αφού γεννήσω πλέον....

 

όσον αφορα για ένα ακόμα μωράκι....Στο χέρι σου είναι βρε κουτό....Ασε τους άνδρες να λένε!!!! χιχιχιχιχιχιχι

 

Λαντιντα έχεις δίκιο περι διαφήμησης παχουλών εγκυούλιδων...Είναι μια καλή καμπάνια για να εξαλείψουμε τις δυσιδαιμονίες!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρα μου μην στενοχωριεσαι ειμαι 1,65 κ ημουν 109 κιλα κ εμεινα εγκυος τωρα ειμαι 5 μηνων απλα το βαρος πρεπει να το προσεξεις κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εχω παρει ενα κιλο μονο κ νιωθω υπεροχα μην σε αγχωνει το οτι εχεις μερικα κιλα παραπανω το μωρο θα ερθει

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιμένεις σε διαιτολόγο και όχι διατροφολόγο???Μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις????

 

Για προσωπικους λογους....

Δεν ειναι της παρούσης να το εξηγήσω εδω...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα παχουλές και γλυκιές μελλοντικές μανούλες!!! Και λέω γλυκιές γιατί ειμαι σίγουρη οτι όλες οι παχουλές κοπέλες ειναι γλυκιές :-D

 

Ειμαι 28 χρονών και το περισσότερο διάστημα της ζωής μου ειμαι παχουλή!!!

Εντάξει υπήρξα και αδύνατη αλλα τωρα δεν είμαι!!! :twisted:

Εγω εμεινα έγκυος και ήμουν 81 κιλά!!! Τώρα ειμαι στην 17η εβδομάδα και εχω πάρει 3 κιλά. Δεν είχα εμετούς και τα λοιπά οπως η Στέλλα οποτε δεν έχασα κιλα...

Ειχα και γω άγχος πριν την εγκυμοσύνη οτι δεν θα μείνω έγκυος και τα γνωστά ή οτι οταν με το καλό θα μείνω, θα παρω πολλά κιλά και δεν θα με θέλει ούτε ο άντρας μου..... Ομως δόξα το θεό μέσα σε 3 μήνες προσπάθειας εμεινα έγκυος!!! Η αλήθεια ειναι οτι δεν το πίστευα!!! :lol:

Ο γιατρός απλά μου είπε να προσέχω για να μην πάρω πολλά κιλά για μενα κυρίως. Για να έχω πιο εύκολη εγκυμοσύνη. Μου ειπε 8-10 κιλά... Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Εχω ειδη πάρει τα 3 και ειμαι στον τέταρτο μήνα...

Ειμαι και πολύ λιχούδα γενικώς....κάθε μέρα τρωω γλυκά και παγωτο!!! Ειναι και το καλοκαίρι...εμ εγώ φταιω? :mrgreen:

Καλή επιτυχία σε όλες ευχομαι και όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρα μου μην στενοχωριεσαι ειμαι 1,65 κ ημουν 109 κιλα κ εμεινα εγκυος τωρα ειμαι 5 μηνων απλα το βαρος πρεπει να το προσεξεις κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εχω παρει ενα κιλο μονο κ νιωθω υπεροχα μην σε αγχωνει το οτι εχεις μερικα κιλα παραπανω το μωρο θα ερθει

 

 

Μπράβο σου που εχεις πάρει μόνο 1 κιλό!!! Δεν μου λες το κόλπο :confused:

Είμαι ειδη +3!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Στο ύψος σου ακριβώς και στο βάρος σου περίπου η κολλητή μου έκανε δύο παιδιά φυσιολογικότατα, χωρίς υποβοηθούμενη κατάσταση... με τον αέρα τά' πιανε! Μην πιστεύεις χαζομάρες, λοιπόν!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ego koritsia ksekinisa kai tis 2 mou egkumosines otan eimoun 107 kila. Sto proto pira 23 kila , ta exasa evkola meta tin gena. Tora eimai 34 evdomadon kai evala idi 16 kila. Diaviti kai alla provlimata den eixa kai den exo. O giatros mou katholou den me anxonei logou varous dioti oles oi eksetaseis mou einai OK!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κουκλιτσες!!!!

Βασικα δεν ξερω κατα ποσο ενθαριντικο θα ειναι αυτο που θα πω αλλα σιγουρα δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση....

Η κουμπαρα μου εμεινε εγκυος στο πρωτο της παιδακι (κοριτσακι) και ητανε μολις στα 150 κιλα+ και γεννησε με κανονικο τοκετο φυσιολογικα και χωρις κανενα προβλημα....στο δευτερο παιδακι της (αγορακι) και βαφτησιμιο μου ητανε στα 180+ κιλα και παρολο που ο γιατρος της ειχε τους ενδιασμους του γεννησε και παλι φυσιολογικοτατα και πολυ ευκολα.....λοιπον και επιδει εχω και αλλη μια περιπτωση με τοσα πολλα κιλα που γεννησε μια χαρα τα παιδακια της τα περισσοτερα που λενε οι γιατροι ειναι μουφα.....ας κοιταξουν οι γιατροι πρωτα να μη μας μαδανε οικονομικα πανω σ τον πονο μας.... και αυτοι για να μας παρουνε τα λεφτα εχουνε τους τροπους του.....και θα συμφωνισω με ολα αυτα που εγραψε η ladida με ολες της σκεψεις της.....εμεις απλα συνεχειζουμε και το παλευουμε μακαρι το μονο προβλημα να ητανε τα κιλα....αυτα κοριτσακια μου σας φιλω.

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες μου ήμουν 90 κιλά με 1.66 ύψος και έμεινα έγκυος αμέσως.Ο γιατρός μου φώναζε, αλλά δεν ανέβασα ούτε ζάχαρο ούτε τίποτα.Βέβαια δεν πήρα κατά την διάρκεια των κυήσων πάνω από 10 κιλά, γιατί ψιλοπρόσεχα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου!!εγω εχω υψος 1.70 και βαρος 79 κιλα οταν ξεκηνησε η εγκυμωσυνη ημουν 63 πηρα περιπου 25 κιλα!!!οι εξετασεις μου ηταν τελειες αλλα ο γυναικολογος με ειχε πικαρι πολυ και ηθελε να με στειλει σε ενδοκρινολογο και διατροφολογο χωρις λογο!!με εκανε να νιωθω απιστευτα ασχημα και τελικα τον αλλαξα στον 8 μηνα!!!ελεος πια 2 καμπυλες ζαχαρου των 100γρ με εβαλε να κανω και δεν πιστευε οτι ειμαι καλα. ζαχαρο μετα απο μια ωρα ειχα 83 ελεος μετα μου ελεγε οτι θα μου μεινουν και δεν θα μπορω να ταχασω!!!τι πραμα ειναι αυτο οσα κιλα θελω θα παρω και θα χασω!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου!!εγω εχω υψος 1.70 και βαρος 79 κιλα οταν ξεκηνησε η εγκυμωσυνη ημουν 63 πηρα περιπου 25 κιλα!!!οι εξετασεις μου ηταν τελειες αλλα ο γυναικολογος με ειχε πικαρι πολυ και ηθελε να με στειλει σε ενδοκρινολογο και διατροφολογο χωρις λογο!!με εκανε να νιωθω απιστευτα ασχημα και τελικα τον αλλαξα στον 8 μηνα!!!ελεος πια 2 καμπυλες ζαχαρου των 100γρ με εβαλε να κανω και δεν πιστευε οτι ειμαι καλα. ζαχαρο μετα απο μια ωρα ειχα 83 ελεος μετα μου ελεγε οτι θα μου μεινουν και δεν θα μπορω να ταχασω!!!τι πραμα ειναι αυτο οσα κιλα θελω θα παρω και θα χασω!!
και μετα ελεγε οτι το παιδι θα γεννηθει χοντρο και αλλα τετοια...η μπεμπα μου γεννηθηκε 2.900 :?οπωτε αν δεν εχεις καποιο αλλο προβλημα τα κιλα απο μονα τους δεν εμποδειζουν την συλληψη και την εγκυμοσυνη!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...