Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαρθολίνιος αδένας και προσπάθειες...


Aketo

Recommended Posts

Αμάν έχω κάνει βρε κορίτσια φέτος. Όλο προσπαθώ και όλο σε αντιβίωση είμαι.

Έπαθε καμιας ο βαρθολίνιος απόστημα; Πήγα στο γιατρό και μου φόρτωσε της παναγιάς τα μάτια σε φάρμακα.

Ξέρετε πότε κι αν θα περάσει; Είναι πρησμένος, βγάζει πύον και τινάζει τον οικογενειακό προγραμματισμό στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!!!Εβγαλα εγώ πριν 4-5 μήνες, με ταλαιπώρησε αρκετά μέχρι που πριν 2 μήνες έκανα κανονικό χειρουργείο 2 ώρες κ μου το αφαίρεσαν τελείως.κ πάνω που λέγαμε να ξεκινήσουμε και εμείς προσπάθειες.Τώρα έχω αρχίσει κ παίρνω τα ίσα μου...

GCb7p2.png

RZHyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να κάτσω δεν μπορώ. Σκεφτείτε να έχετε χαμηλά στην είσοδο κάτι στρογγυλό να εξέχει σε μέγεθος ελιάς θρούμπας και να πονάει...Κάπου διάβασα ότι μπορεί να φτάσει και σε μέγεθος μανταρινιού....Υπομονή μου είπε ο γιατρός για 10 μέρες μπας και πιάσουν οι αντιβιώσεις. Ευχαριστώ pixy μου για την απάντηση, μπορείς όμως να μου πεις από τι το έπαθες? Προσωπικά μου είπαν μικρόβια αλλά δεν ξέρω τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ το είχα βγάλει λιγο πιο πάνω απο την ουρήθρα μου και έφτανε μέχρι τον κόλπο...εφτά ράμματα να φανταστείς έκανα...από οτι μου είπε ο γιατρός έίναι όπως παθαίνεις απόστημα στο δόντι, δεν έχει καμία συγκεκριμένη αιτία μπορεί να έγινε κ από κάποια τρίχα που γύρισε κ εκδηλώθηκε εκεί το απόστημα ή απο αποτρίχωση.από ότι διάβασα στο ιντερνετ πμπορεί να προκληθεί από έντονη τριβή, παντελόνια στενά, ποδήλατο κτλ.εγω προσωπικά υποψιάζομαι ότι προκλήθηκε από τις σερβιέτες που χρησιμοποιούσα(την πιο γνωστή μάρκα) γιατί μετά από 2-3 μέρες που τις χρησιμοποιούσα με έπιανε απίστευτη φαγούρα στο σημέιο αυτό...το είπα στον γυναικολόγο μου κ μου έιπε οτι όντως μπορέι κ να είναι κ από αυτό. πάντως άλλαξα μάρκα και σώθηκα.συνήθως οι αντιβιώσεις δεν κάνουν τιποτα, πήρα κ εγώ.απλά μπορεί να στο μειώσουν για λίγο κ ξαναβγαίνει όταν το ανοσοποιητικό σου πέσει λίγο. Μόνο με διάνοιξη ξεμπερδεύεις. Εγώ έκανα 2 φορές. την πρώτη με ξυλοκαίνη που ήταν πολύ επώδυνο κ επειδή δεν το καθάρισε καλά το σημείο μου έγινε χειρότερα κ έκανα το χειρουργείο με ολική νάρκωση. Αλλα εσύ είσαι σε καλύτερη μοίρα.Εμένα ήταν δύσκολο γιατι ήταν εκέι που ξεκινάει η κλειτορίδα (πιοστεύω έγινα περιγραφικότατη :P)

GCb7p2.png

RZHyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς εμένα είναι πιο πίσω, όμως κάθε φορά που πάω τουαλέτα (όχι για το ψιλό,το άλλο) με πονάει ίσως από την πίεση αφάνταστα. Χθες ξαναπήρα όλους τους γιατρούς σβάρνα και μου είπαν υπομονή θέλει τουλάχιστον 10-12 μέρες να πιάσει η αντιβίωση. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για διάνοιξη μήπως και ξεμπερδεύω. Αν καθαρίσει καλά έτσι δηλαδή δεν πρόκειτε να με ξαναπιάσει? Ταυτόχρονα κάνω και ομοιοπαθητική και ο άνθρωπος ήταν πολύ αισιόδοξος μαζί μου, ότι θα αργήσω αλλά θα ξεμπερδέψω τελικά με όλα τα φάρμακα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι κι εγώ αποτρίχωση ή επαφή με κανα βρώμικο χαρτί τουαλέτας? Εκείνες τις μέρες ήμουν συνέχεια εκτός και χρησιμοποίησα πολλές τουαλέτες φυσικα με κάθε προσοχή γιατί είμαι και λίγο σιχασιάρα, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

...ο βαρθολίνειος αδένας.

 

Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ από αυτό το θέμα. Έκανα μία φορά κάτι σαν "παρακέντηση"-λύση τελευταίας στιγμής για να φύγει το πύον, σαν λύση ανάγκης.

 

Γενικά ο γιατρός κρίνει τι επέμβαση θα κάνει σε περίπτωση που δεν αποδώσει η θεραπεία με αντιβιοτικά. Μια καλή λύση είναι η "μαρσιποποίηση", όπου δεν σου τον αφαιρούν, αλλά "ράβουν" εκ νέου σωστά τον αδένα.

 

Μπορεί να προκληθεί από πολλά κ από τίποτε, όπως έγραψε η pixy.

 

Γενικά ο αδένας αυτός (2 είναι συνολικά, αριστερά κ δεξιά της περιοχής) είναι υπεύθυνος για την παροχέτευση υγρών στον κόλπο. Σε περίπτωση που φράξει ο πόρος από κάποια αιτία, μπορεί οποιοδήποτε μικρόβιο να δημιουργήσει φλεγμονή με αποτέλεσμα το πρήξιμο κ τα λοιπά επακόλουθα.

 

Προσωπικά κ ενώ έπαιρνα αντιβίωση, με ανακούφιζε να είμαι ξάπλα με το πόδι από την πλευρά του οποίου υπήρχε το πρήξιμο ψηλά-σε κάποιο μαξιλάρι ή στο μπράτσο του καναπέ πχ-καθόλου ορθοστασία, η οποία εκτός του ότι ήταν δραματικά επίπονη, επιδείνωνε σημαντικά την κατάσταση, σχολαστική υγιεινή εννοείται(κάτι που επιβάλλεται συνεχώς)άνετα και σιδερωμένα εσώρουχα και φαρδιά, μαλακά παντελόνια. Δεν μπορούσα να μείνω ούτε στιγμή όρθια και εξυπακούεται ότι έπαιρνα άδεια αφού με βοηθούσε να είμαι ακίνητη.

 

Κ ναι, έχω υποφέρει από αυτό το θέμα μέχρι κ 15 ημέρες. Για παραπάνω βέβαια δεν κάνει να πάρεις αντιβίωση. Τέλος είχα παρατηρήσει ότι όταν πήγαινε να υποχωρήσει το πρήξιμο, αλλά έμενε στάσιμο, καθότι τα μικρόβια συνηθίζουν στην αντιβίωση, τη χαριστική βολή έδινε ένα ponstan, το οποίο είναι κ αντιφεγμονώδες εκτός από παυσίπονο.

 

Δε λέω να πλακωθείτε στο συγκεκριμένο φάρμακο-συννενοηθείτε με το γιατρό σας πρώτα. Κάποιες φορές σε μένα είχε αποτέλεσμα.

 

Περαστικά μας.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίνα μου τελικά τι έγινε, σου πέρασε; Έκανες μαρσιποποίηση; Το πρήξιμο πότε υποχώρησε;

Απο χθες ναι μεν δεν με πονά καθόλου αλλά πιάνω ένα σκληρό εξόγκωμα στο σημείο εκείνο. Λέτε να μην μου το καθάρισε καλά τελικά και να έμεινε τίποτε μέσα;

Η αλήθεια είναι ότι πήγα κλαίγοντας στα επείγοντα γιατί δεν μπορούσα να κάτσω αλλά όσο στεκόμουν όρθια ο πόνος ήταν ΑΦΟΡΗΤΟΣ και δεν με πίστευε και ο άντρας μου, νόμιζε ότι υπερέβαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ρε κορίτσια...εγώ έχω πάλι για τρίτη φορά φλεγμονή στον βαρθο... πως τον λένε αδένα. Τις 2 προηγούμενες μου έκαναν απλή διάνοιξη και μου αφαίρεσαν το πύον.Ήμουν μια χαρά μετά. Τώρα...τρίτη φορά άρχισαν να μου μιλάνε για μαρσιποποιήσεις και αφαιρέσεις και τέτοια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Βρίσκομαι στην Μυκονο και δεν μπορώ να φύγω από την δουλεία. Εδώ οι γιατροι συνήθως ειναι χασάπηδες.Παίρνω αντιβίοση, υπόθετα βολταρέν και πλύσεις συνέχεια με χαμομήλι. Υποφέρω αλλα αντέχω ακομα. Τι να κάνω γμτ?Θα αλλαξω φύλλο ου φαίνεται να μην ταλαιπωρούμαι αλλο. Ποναει η μαρσιποποίηση? Αν την κάνω σε πόσες μερες μπορώ να επιστρέψω στην δουλειά μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα κοριτσια.. Δεν εχω παθει αλλα εχει η κουμπαρα μου και ταλαιπωριωταν 4 χρονια με αυτο το θεμα.. δεν ξερω αν της εχει περασει εντελως αλλα κατα καιρους αν θυμαμαι καλα επανερχεται το προβλημα και την ενοχλει.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου ταλαιπωριόταν πολύ καιρό με τον βαρθολίναιο αδένα, αντιβιώσεις, ξάπλα, απόστημα που το άνοιξε... Στο τέλος τον αφαίρεσε και ησύχασε :mrgreen:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την εβδομάδα ξαναπήγα στην γυναικολόγο να με δει και μου είπε πως πιάνει κάτι μέσα ακόμα. Με μέτρο η επαφή (εξάλλου φαγωμένοι είμαστε πάλι) γιατί αδένας είναι δεν χρειάζεται να τον "τρίβω" συνέχεια, μήπως και απορροφηθεί αυτό που έπιανε. Επίσης κάνω και ομοιοπαθητική καθώς ο ομοιοπαθητικός μου με διαβεβαίωσε πως είναι ό,τι πρέπει για τον βαρθολίνιο. Τι να πω κορίτσια...πολύ πονεμένη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

geia sas koritsia

 

kainouria ki egw, kai talaipwroymai ki egw me to bartholineio. toys teleytaioys 2 mhnes exw parei 2 fores antiviwsh kai exw kanei 3 fores parakenthsh. den eixa ksananiwsei tetoio pono...

opws paei omws me vlepw gia egxeirish ki emena, giati h antiviwsh den to katapolema. toulaxiston ayth poy mporw na parw, giati apo oti mou pe o giatros mou h idanikh antiviwsh gia ayta ta themata einai allh, alla egw exw allergia stis tetrakyklines pou einai to vasiko systatiko... eseis ti antiviwseis exete parei??? diavasa kapou sto internet oti poly kalh agwgh gia periptwseis bartholinitidas einai h metronidazolh. exei antimetwpisei kamia to provlhma ths me tetoia agwgh???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

koritsia perastika se oles!!

k ego tiraniemai me to gnosto thema tou adena!prin 2 xronia to eixa pathei apo tin aristeri meria k to xeirourgisa giati den to prolaba k eixe ftasei sto seimio na spasei k ekana k peireto!!!

tora me exei piasei i deksia meria k exei pristei k ponao otan kathomai k otan perpatao!

perno antibiosi apo xtes k perimeno na do pos tha paei k an tha perasei!!

to eixa ksanabgalei k pali me antibiosi mou eixe perasei!!!

alla koritsia mono me enxeirisei tha doume giatria!!!

i antibiosei pou perno einai procef k to biofenac pou einai antiflegmonodes!

alla re koritsia den exo katalabei pos dimiourgeite!apo stena rouxa?einai mikrobio pou to kolame?kapou diabasa oti mporei k apo entono sex na dimiourgithei!!!k epeiseis an spasei prepei amesa na pame se giatro giati mporei na psokalesei mexri k thanato!

nomiza oti eimai i monadiki pou to eixe pethei alla telika polles turaniounte apo ayto!!

euxomai perastika se oles k se emena k upomoni koritsia!

 

Link to comment
Share on other sites

koritsia perastika se oles!!

 

 

k ego tiraniemai me to gnosto thema tou adena!prin 2 xronia to eixa pathei apo tin aristeri meria k to xeirourgisa giati den to prolaba k eixe ftasei sto seimio na spasei k ekana k peireto!!!

tora me exei piasei i deksia meria k exei pristei k ponao otan kathomai k otan perpatao!

perno antibiosi apo xtes k perimeno na do pos tha paei k an tha perasei!!

to eixa ksanabgalei k pali me antibiosi mou eixe perasei!!!

alla koritsia mono me enxeirisei tha doume giatria!!!

i antibiosei pou perno einai procef k to biofenac pou einai antiflegmonodes!

alla re koritsia den exo katalabei pos dimiourgeite!apo stena rouxa?einai mikrobio pou to kolame?kapou diabasa oti mporei k apo entono sex na dimiourgithei!!!k epeiseis an spasei prepei amesa na pame se giatro giati mporei na psokalesei mexri k thanato!

nomiza oti eimai i monadiki pou to eixe pethei alla telika polles turaniounte apo ayto!!

euxomai perastika se oles k se emena k upomoni koritsia!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΣΥΧΑΣΑ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΝΕΙ ''ΦΩΛΙΑ'' Κ ΜΑΛΛΟΝ ΞΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΑΙ.ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΠΟΛΥ ΠΟΝΟ-ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ!!ΥΠΑΡΧΕΙ Κ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΘΕΙ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ Κ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ-ΟΧΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ-ΠΟΥ ΕΧΕΙ 99%ΕΠΙΤΥΧΙΑ Κ ΟΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΟΝ ΑΔΕΝΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΗ .ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΥΠΗΡΧΕ ΛΥΣΗ ΤΕΛΙΚΑ.ΑΠΟ ΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΠΟΛΛΑ ΣΕΝΑΡΙΑ.ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αυτα που εχετε παθει δεν ειναι τιποτα.εχω βγαλει βαρθολινιο 4 φορες.πρωτη φορα πριν 2 χρονια στο αριστερο χειλος,εκανα εσπευσμενα μαρσιποποιηση.μετα απο 1 ακριβως χρονο βγαζω στο δεξι χειλος,κανω απλη διανοιξη χωρις καθολου ναρκωση (τρομερος πονος)!2 μηνες πριν βγαζω ξανα στο αριστερο,ενω θα εκανα ξανα μαρσιποποιηση μια μερα πριν την εγχειρηση εσκασε μονο του...σημερα 2 μηνες μετα απο την τελευταια φορα εχω ξανα προβλημα!!!εχω ακουσει οτι επιφερει και θανατο!μαλλον θα μπω για ολικη αφαιρεση γιατι δεν αντεχω αλλοοο!!ειμαι μολις 21 χρονων!!καμια αντιβιωση δεν με πιανει..!!!δεν αντεχω αλλο!!γιατι σε μενα?εχω μια σχεση 3 χρονια και δεν προλαβαινουμε να εχουμε με αυτο που παθαινω καθε τοσο,φυσιολογικη σεξουαλικη ζωη.κουραγιο λοιπον σε ολες σας!!!!!!!!μπειτε στο http://www.myworld.gr/site/content.php?artid=8897,εχει χρησιμες πληροφοριες! υ.γ)αν κανω ολικη αφαιρεση του αδενα θα μπορω να κανω παιδι?εχει επιπτωσεις γενικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

γεια σας.. ειμαι καινουρια.. εχω κ γω το ιδιο προβλημα με το βαρθολινειο αδενα εχω κανει δυο χειρουργια αλλα μου ξανα εμφανιστικε και ο γιατρος μου μου εβγαλε το πυον με σιριγγα ομως δεν ξεπριστικε καθολου και μου ειπε να περνω προσεφ μονο αλλα αυτο δεν μου κανει τιποτα ... δεν μπορω ουτε να παρπαταω ουτε να καθομαι μονο ξαπλα..το μεγεθος του ειναι σαν ενα καριδι... ειναι στον αριστερο αδενα ..ευτιχως ο δεξιος δεν με εχει ενοχλησι..αλλα με τον αριστερο εχω απελπιστη δεν εντεχω αλλο...μηπως πρεπει να παρω κ κατι αντιφλεγμονοδες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

perastika se oles,sas katalavainw apoluta,friki!ekana marsipopoiisi me oliki narkwsi prin 4 vdomades,akoma ponaw,einai fusiologiko auto,as me enimerwsei kapia pou kserei.viadasa se mia kseni istoselida oti kanei kalo na mpaineis stin mpaniera me kauto nero,i alithia einai oti niwthis mia anakoufisi alla den kseprizesai.to pathainoun i mia stis 90 statistika,eimaste polu tuxeres!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια απο τα ιδια.Πρήστηκε 2 χρονια πριν..πηρα αντιβιωση...ξαναβγηκε.Ο γιατρός θέλει να το αφαιρέσουμε αλλα στην ιδέα του χειρουργείου κάνω πίσω.Δεν είναι και πολύ μεγάλο...με ενοχλεί μόνο στο σεξ..πρήζεται και μεγαλώνει η κύστη.Κάθε φορά που πάμε να γίνει αγχώνομαι μην πονέσω και με ενοχλήσει πάλι,έχω μάθει εν μέρη να ζω με αυτό αλλά ζωή είναι αυτη??...Ακούω που λέτε ότι σπάει..πως σπάει δηλαδή..και πως το καταλαβαίνεις ότι σπαέι??? Για να σπάσει πρεπει να είναι μεγάλη η κύστη ή σπάνε και οι μικρότερες? Ουφ!! μην σου τύχει..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...