Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα.....

 

τόσο καιρο δινω στον γιο μου το aptamil1 το οποιο στοιχιζει 28,30 το κουτι....

a136.gif

σήμερα πηγαινοντας στο φαρμακειο επεσε το ματι μου στις τιμες απο τα αλλα γαλατα και ξαφνικα ενιωσα βλακας.....όλα ήταν πολύ πιο φθηνα.......

 

μπορειτε να μου γραψετε τι γαλα δινετε στα νινακια σας και ποσο στοιχιζει το κουτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα.....

 

τόσο καιρο δινω στον γιο μου το aptamil1 το οποιο στοιχιζει 28,30 το κουτι....

a136.gif

σήμερα πηγαινοντας στο φαρμακειο επεσε το ματι μου στις τιμες απο τα αλλα γαλατα και ξαφνικα ενιωσα βλακας.....όλα ήταν πολύ πιο φθηνα.......

 

μπορειτε να μου γραψετε τι γαλα δινετε στα νινακια σας και ποσο στοιχιζει το κουτι?

 

 

 

εμείς πίνουμε το aptamil digestive comfort που είναι και ειδικό για την δυσκοιλιότητα και το φέρνει ειδικά για εμάς το φαρμακείο και το παίρνουμε κάπου 11 ευρώ (δε θυμάμαι ακριβώς γιατί όλο τον άντρα στέλνω με το μηχανάκι :lol: )

μήπως είναι βρε άλλη η ποσότητα? εμάς είναι 400γρ το κουτί...

το δικό σας μήπως είναι σαν της Almiron που είναι 900γρ?

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαίνει πολύ ακριβό....

σκέψου ότι θα πρέπει να είναι το διπλάσιο + 1/4 της δικής μου τιμής περίπου

 

δλδ

11 + 11 = 22 ? για 800γρ

11 / 4 = 2,75 ? για 100 γρ

 

δλδ σύνολο 24,75 :wink:

 

και όπως σου είπα δε θυμάμαι ακριβώς τιμή... μπορεί να κάνει και 12 το 400άρι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αλλα κι εσεις απταμιλ πινετε...οποτε λογικο ειναι να βγαινει στην ιδια περιπου τιμη... :?

 

 

πως ειναι ο αρρωστουλης?

 

είναι και το #1 στη μέση μην το ξεχνάς...

αν κάνεις αναγωγή πάντως σε σχέση με το γάλα της nano στο νο1 θα δεις ότι είναι και φτηνό :lol:

 

 

 

ο μικρούλης δόξα το θεό πάει καλύτερα... να δούμε τι θα μας πει κι ο γιατρός το απόγευμα, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :oops:

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα εμεις!Και ελεγα οτι το δικο μας ειναι ακριβο!21.20 τα 900 το frisolac comfort!Τι τιμες ειναι αυτες ρε παιδι μου βαλε και τα pampers πανε τα λεφτακια!Αλλα χαλαλι τους!Εμενα μου την δινει που ειναι βιομηχανια ολα!Σου λεει ο γονιος και ενα εκατομμυριο να κανει θα το δωσει για το παιδι και αμα το ειπε και ο γιατρος! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να κάνουμε κάποιους υπολογισμούς για να δούμε πόσο περίπου κοστίζει ένα γεύμα μπεμπουλινιού με απλό γάλα πρώτης βρεφικής ηλικίας :)

 

Παραδοχές (στο περίπου) :

 

- 1 κουταλάκι σκόνης για κάθε 30ml νερού

- 4,5 γραμμάρια το 1 κουταλάκι

- Μέσο γεύμα 210 ml περίπου

 

Επίσης έχουμε σε κόστη:

 

Γάλατα σε συσκευασία 450 gr : Από 12€ εώς 14,5€

Γάλατα σε συσκευασία 400 gr : Από 11€ εώς 13€

Γάλατα σε συσκευασία 900 gr : Από 25€ εώς 29€

 

Άρα έχουμε σε κόστη ανά γραμμάριο

 

Γάλατα σε συσκευασία 450 gr : Από 0,0266€ εώς 0,0322€

Γάλατα σε συσκευασία 400 gr : Από 0,0275€ εώς 0,0325€

Γάλατα σε συσκευασία 900 gr : Από 0,0277€ εώς 0,0322€

 

Βλέπουμε λοιπόν ότι το φθηνότερο "γραμμάριο" σκόνης είναι 0,0266€ και το ακριβότερο "γραμμάριο" σκόνης 0,0325€

 

Άρα έχουμε 6 x 30 ml νερού -> 180 ml και προσθέτουμε 6 x 4,5 = 27,5 gr σκόνης για να πάρουμε 207,5 , δηλαδή περίπου 210 ml γεύματος

 

με κόστος από 6 x 4,5 x 0,0266€ --> 0,718 € --> 72 λεπτά περίπου

έως 6 x 4,5 x 0,0325€ --> 0,877 € --> 88 λεπτά περίπου

 

Το μέσος κόστος λοιπόν ενός βρεφικού γεύματος πρώτης ηλικίας στην Ελλάδα είναι 72+88 / 2 = 80 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.....

 

τόσο καιρο δινω στον γιο μου το aptamil1 το οποιο στοιχιζει 28,30 το κουτι....

a136.gif

σήμερα πηγαινοντας στο φαρμακειο επεσε το ματι μου στις τιμες απο τα αλλα γαλατα και ξαφνικα ενιωσα βλακας.....όλα ήταν πολύ πιο φθηνα.......

 

μπορειτε να μου γραψετε τι γαλα δινετε στα νινακια σας και ποσο στοιχιζει το κουτι?

 

Εδω εχει 8.50 ευρω! Το ρωτησα γιατι η Τονια απο εδω μου ειπε οτι το αγοραζε οσο λες. Μου εκανε εντυπωση! Νομιζω ομς ηταν τα 400

Εμεις πινουμε το Novalac IT1 8.45 ευρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτηκα να κάνουμε κάποιους υπολογισμούς για να δούμε πόσο περίπου κοστίζει ένα γεύμα μπεμπουλινιού πρώτης βρεφικής ηλικίας :)

 

Παραδοχές (στο περίπου) :

 

- 1 κουταλάκι σκόνης για κάθε 30ml νερού

- 4,5 γραμμάρια το 1 κουταλάκι

- Μέσο γεύμα 210 ml περίπου

 

Επίσης έχουμε σε κόστη:

 

Γάλατα σε συσκευασία 450 gr : Από 12€ εώς 14,5€

Γάλατα σε συσκευασία 400 gr : Από 11€ εώς 13€

Γάλατα σε συσκευασία 900 gr : Από 25€ εώς 29€

 

Άρα έχουμε σε κόστη ανά γραμμάριο

 

Γάλατα σε συσκευασία 450 gr : Από 0,0266€ εώς 0,0322€

Γάλατα σε συσκευασία 400 gr : Από 0,0275€ εώς 0,0325€

Γάλατα σε συσκευασία 900 gr : Από 0,0277€ εώς 0,0322€

 

Βλέπουμε λοιπόν ότι το φθηνότερο "γραμμάριο" σκόνης είναι 0,0266€ και το ακριβότερο "γραμμάριο" σκόνης 0,0325€

 

Άρα έχουμε 6 x 30 ml νερού -> 180 ml και προσθέτουμε 6 x 4,5 = 27,5 gr σκόνης για να πάρουμε 207,5 , δηλαδή περίπου 210 ml γεύματος

 

με κόστος από 6 x 4,5 x 0,0266€ --> 0,718 € --> 72 λεπτά περίπου

έως 6 x 4,5 x 0,0325€ --> 0,877 € --> 88 λεπτά περίπου

 

Το μέσος κόστος λοιπόν ενός βρεφικού γεύματος πρώτης ηλικίας στην Ελλάδα είναι 72+88 / 2 = 80 λεπτά

 

Παιζεσαι? Δεν παιζεσαι λεμε!!!

Link to comment
Share on other sites

8μιση ευρω στη κυπρο? τσαμπααααααααααααα..........

 

 

daddycool φτηνο μας ερχεται....0.80 το γευμα.......τι τρωμε εμεις με 0.80....τιποτα........ακομα κι ο καφες μας πιο ακριβος ειναι :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

s26 εδινα στη κορη μου κ ημουν πολυ ευχαριστημενη.......

 

ποσο σε βγαζει το κουτι των 400?

 

όταν πίναμε αποκλειστικά γάλα θέλαμε ένα κουτί ανά 2,5 - 3 μέρες

 

τώρα θέλουμε ένα κουτί ανά 5 μέρες

 

 

νομίζω πάντως ότι είναι πιο οικονομικό το γάλα απ όταν ξεκινάνε φρούτα και λαχανικά και κρέας....

για υπολόγισε οτι κάθε του φρουτόκρεμα είναι 2 αχλάδια και 2 ροδάκινα....

εκεί να δεις κόστος κι όχι τα 80 λεπτά ανα γεύμα γάλακτος

 

πικρα... :?

να μαστε καλά να μπορούμε να τα ταΐζουμε τα μικρούλια μας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Neocate (επίσης υποαλλεργικό) το είχα πάρει 56 euro τα 400 gr, δεν του το έδωδα ποτέ όμως. Ευτυχώς το παιδί δέχτηκε αυτό των 27 euro.

 

Για να μην είμαστε όμως εντελώς άδικοι θεωρητικά το δικαιολογεί το ταμείο. Είναι όμως μια ιστορία, πρέπει να έχεις συνταγή από δημόσιο νοσοκομείο (δηλαδή εισαγωγή στο Παίδων). Εμείς είχαμε κάνει γιατί όταν το παιδί εμφάνισε αλλεργία ήταν μόλις 10 ημερών και δεν ξέραμε τι παίζει. Μας γράψανε για 10 κουτιά και αυτά μόνο μας διακαιολογούνε από το ταμείο...

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

s26 εδινα στη κορη μου κ ημουν πολυ ευχαριστημενη.......

 

ποσο σε βγαζει το κουτι των 400?

 

To S26 εμας μας προκαλεσε δυσκοιλιοτητα. Με αυτο ειχαμε αρχισει.

Link to comment
Share on other sites

χα χα το δικό μου κοστίζει 27euro τα 400 gr

Είναι όμως υποαλλεργικό....

 

 

Μη το λες!Την πατήσαμε κι εμεις έτσι με το Humana HA.

Το υποαλλεργικό γαλατάκι έχει 50Ε το κουτί.Αυτά όλα είναι τυπου υποαλλεργικά και τα πουλάνε μόνο για να τα κονομάνε!Ξερετε τι μου ειπε καθηγητης Παιδογαστρεντερολογιας?ότι τα συγκεκριμένα,δηλαδη τα τυπου υποαλλεργικα,ειναι μονο για τα μωρα,τα οποια εχουν μεγαλυτερο αδερφακι το οποιο ειχε τεκμηριωμενα αλλεργια.

Ετσι την πατησαμε κι εμεις για μηνες και η μικρη μας δεν επαιρνε βαρος.Και φυσικά ο παθών ειναι και μαθών και δεν ξανακουω κανεναν γιατρο για το θεμα της διατροφης των παιδιων μου.

Link to comment
Share on other sites

Ονειράκι στη δική μας περίπτωση δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Εμείς έχουμε αλλεργία (ή είχαμε τουλάχιστον) στο αγελαδινό και μόνο υποαλλεργικό έπρεπε να πάρει. Φυσικά θήλαζα κιόλας άλλα μόνο για 6 μήνες :oops:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

χα χα το δικό μου κοστίζει 27euro τα 400 gr

Είναι όμως υποαλλεργικό....

 

Tboys ποιο γάλα παίρνεις??

Εμείς παίρναμε το Ηumana AR που κοστίζει 13,80 € τα 400gr και επειδή η μικρούλα μας συνέχισε να βγάζει γουλίτσες μας το άλλαξε η παιδίατρος και μας δίνει το guigoz AR που κοστίζει 10,30 € τα 400gr. Ωστόσο το guigoz AR εκτός ότι διαλύεται πολύ δύσκολα, μας έχει δημιουργήσει δυσκοιλιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με πειραζει να δωσω τα 14 ή 15 ευρω το κουτι (Almiron Digestive Comfort) αλλα εκνευρίζομαι που το ενα φαρμακειο το εχει 13,80 την καινουρια συσκευασια και το αλλο την παλια συσκευασια 17 ευρω. Ημαρτον!!

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...