Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ!!!!!!!!!


maraki1983

Recommended Posts

ειναι κριμα μετα απο τοσα χρονια να διωξουν τοσο κοσμο.......που θα βρουν δουλεια.και αφου θα τους εδιωχναν γιατι τους κρατησαν τοσα χρονια!ελεος πια...που αλλου θα φτασουν!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 425
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαντάζομαι τι θα ακούσω , αλλά δεν μπορώ να μη μιλήσω:

Σε ποιά άλλη χώρα του κόσμου οι συμβασιούχοι απαιτούν να παραμείνουν και μετά τη λήξη των συμβάσεων τους?

Μήπως μέσα στο μυαλό μας η λέξη συμβασιούχος σημαίνει τελικά "μελλοντικός μόνιμος υπάλληλος"?

Δεν θα πρεπε...

 

Από την άλλη μεριά ξέρω ότι σε θέσεις που υπάρχει ανάγκη για μόνιμο προσωπικό , σκόπιμα τοποθετούνται υπάλληλοι με σύμβαση , ώστε μετά τη λήξη των συμβάσεων να τοποθετηθούν άλλοι συμβασιούχοι , να βολευτούν άλλοι ψηφοφόροι , να εξυπηρετηθούν άλλα συμφέροντα...να μπερδευτούν λίγο τα στατιστικά που δείχνουν την ανεργία...

 

Μήπως εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα να το κάνουν?

Μήπως πρέπει να αλλάξουμε λίγο τον τρόπο που σκεφτόμαστε?

Μήπως να τους γυρίσουμε την πλάτη?

Μήπως να πάψουμε να ποτίζουμε το μυαλό των παιδιών μας ότι θα "σωθούν" μπαίνοντας να δουλέψουν κάπου στο δημόσιο?

 

Μέχρι τότε , δεν αντέχω να βλέπω και να ακούω για συμβασιούχους που διαμαρτύρονται διότι λήγει η σύμβαση τους , στο κάτω-κάτω αυτό θα πει "σύμβαση ορισμένου χρόνου"...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι τι θα ακούσω , αλλά δεν μπορώ να μη μιλήσω:

Σε ποιά άλλη χώρα του κόσμου οι συμβασιούχοι απαιτούν να παραμείνουν και μετά τη λήξη των συμβάσεων τους?

Μήπως μέσα στο μυαλό μας η λέξη συμβασιούχος σημαίνει τελικά "μελλοντικός μόνιμος υπάλληλος"?

Δεν θα πρεπε...

 

Από την άλλη μεριά ξέρω ότι σε θέσεις που υπάρχει ανάγκη για μόνιμο προσωπικό , σκόπιμα τοποθετούνται υπάλληλοι με σύμβαση , ώστε μετά τη λήξη των συμβάσεων να τοποθετηθούν άλλοι συμβασιούχοι , να βολευτούν άλλοι ψηφοφόροι , να εξυπηρετηθούν άλλα συμφέροντα...να μπερδευτούν λίγο τα στατιστικά που δείχνουν την ανεργία...

 

Μήπως εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα να το κάνουν?

Μήπως πρέπει να αλλάξουμε λίγο τον τρόπο που σκεφτόμαστε?

Μήπως να τους γυρίσουμε την πλάτη?

Μήπως να πάψουμε να ποτίζουμε το μυαλό των παιδιών μας ότι θα "σωθούν" μπαίνοντας να δουλέψουν κάπου στο δημόσιο?

 

Μέχρι τότε , δεν αντέχω να βλέπω και να ακούω για συμβασιούχους που διαμαρτύρονται διότι λήγει η σύμβαση τους , στο κάτω-κάτω αυτό θα πει "σύμβαση ορισμένου χρόνου"...

σωστα!! τα ειπες ολα!!μονο εδω στην ελλαδαρα μας γινονται αυτο!!

για αυτο λεγονται συμβασιούχοι.....ολοι θελουν να γινουν μονιμοι....:|

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τότε , δεν αντέχω να βλέπω και να ακούω για συμβασιούχους που διαμαρτύρονται διότι λήγει η σύμβαση τους , στο κάτω-κάτω αυτό θα πει "σύμβαση ορισμένου χρόνου"...

 

Να προσθέσω ότι οι περισσότεροι συμβασιούχοι δεν κατέχουν τη θέση με την αξία τους αλλά έχουν βάλει και ένα "γνωστό" για να τρυπώσουν. Ψήφοι κοινοτικοί, δημοτικοί και κομματικοί είναι.

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενοειτεεεεεεεεεεεεεεε εδω δηστυχως ολα με μεσον πανε....και για αυτο φτασαμε μεχρι εδω...

βλεπες μια θεση..και υπαρχουν 3 ατομα σε αυτην!!!!!!!αυτη η σπατακη μας εφαγε.....

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με xuito, koula76,patpan εχω δουλεψει κατακαιρους με συμβαση οπως και τωρα.Ηξερα για ποσο θα δουλευα και τι θα επερνα.Μου ειναι αδιανοητο να απαιτησω να με κρατησουν οταν εχω υπογραψει οτι θα δουλευω για ενα συγκεκρινενο χρονικο διαστημα.Αλλωστε ολοι αυτοι που φωναζουν ειναι με μεσον.Εμενα γιατι δεν μου ανανεωναν συμβαση και δεν ειχα καν το δικαιωμα να κανω αιτηση πριν περασουν 4 μηνες?αυτοι πως εχουν συνεχομενες συμβασεις οταν ο νομος το απαγορευει?Γιατι εγω να περναω απο ασεπ για 8 μηνες και αυτοι να μπαινουν απο το παραθυρο?

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

η μπουλντόζα που γκρεμίζει τα εργασιακά δικαιώματα και το επίπεδο ζωής έχει πάρει για τα καλά μπροστά και δεν κάνει διαχωρισμούς στους εργαζόμενους, μη τρωγόμαστε ο ένας με τον άλλο

 

ο ίδιος λύκος μας κυνηγάει όλους και αν φάει πρώτα την κατσίκα του γείτονα δε σημαίνει ότι θα γλιτώσει η δικιά μας

 

το ρουσφέτι έχει πια πολύ κοντά ποδάρια και το πρόβλημα δεν είναι οι συμβασιούχοι για την οικονομία. σε τελική ανάλυση 80% πέρνει ο δικομματισμός, άρα δεν είναι μόνο οι διορισμένοι, έχει ευθύνη πολύ περισσότερος κόσμος

προτείνω να δείτε αυτή την ανάλυση

 

όσο για τις ευέλικτες μορφές απασχόλησης (sic) όπως είναι και οι συμβάσεις με το δημόσιο έχουν απλωθεί σε όλο τον κόσμο για να εδραιωθεί πρακτικά και στην συνείδηση η δουλειά χωρίς δικαιώματα. και σας διαβεβαιώνω ότι και από άλλες χώρες που έχω προσωπική εμπειρία και άποψη οι λαοί στενάζουν από τα μέτρα αυτά και διαμαρτύρονται αυτά που παίζονται στις πλάτες τους.

 

προσωπικά δεν είμαι συμβασιούχος, είμαι μισθωτή επιστήμονας, αλλά νιώθω ότι βρίσκομαι στην ίδια μοίρα με αυτούς τους ανθρώπους, ότι όλοι είμαστε στην ίδια μοίρα

 

η ζωή είναι μόνιμη διαρκής δημιουργική αναγκαία και δεν χωράει σε συμβάσεις - οι συμβάσεις είναι μεγάλη αλητεία και ποδοπάτημα της ζωής και των ονείρων των εργαζομένων και παντού μα παντού οι άνθρωποι διεκδικούν περισσότερο ή λιγότερο συνειδητά τους όρους για να ζήσουν μια ζωή αξιοπρεπή

 

γι αυτό και οι συμβασιούχοι και όλοι οι εργαζόμενοι για κανένα λόγο δεν πρέπει να επιτρέψουμε να περάσουν και να εδραιωθούν όλα όσα σχεδιάζονται

γιατί θα ζήσουμε άμεσα στιγμές εξαθλίωσης και μαζικής φτώχειας

γιατί πάει η ζωή μας πίσω σε καιρούς που δεν φανταζόμαστε και θα βρεθούμε σε τραγική αδυναμία μπροστά στα παιδιά μας και στο μέλλον

γιατί θα χρειαστεί πολύ δουλειά για να γυρίσει πάλι ο ήλιος που λέει και το τραγούδι

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λέτε είναι η μία πλευρά του νομίσματος. Δύστυχώς πάντα υπάρχει και η δεύτερη. Δίκιο έχεις να ενίστασαι για το χάλι στο δημόσιο και για όλους αυτούς τους "άχρηστους" που μόνο στο δημόσιο θα μπορούσαν να βρούνε δουλεια!

 

Κι όμως.. Σκέφτεσαι έτσι γιατί δεν είσαι εσύ στη θέση τους. Γιάτι κ εσύ

 

αν είχες πτυχία σωρό, ήσουν άνεργη, όποια πόρτα κι αν χτυπούσες σου ζητούσαν προϋπηρεσία κ έλεγες "μα βρε παιδιά, πώς θα αποχτήσω προϋπηρεσία αν δε με προσλάβει ποτέ κανένας πρώτα ως άπειρη??",

 

αν όπου κι αν πήγαινες και τους έλεγες ότι είσαι παντρεμένη σου έλεγαν ότι σιγά μη σε προσλάβω.. για να πας και να μου σκαρώσεις και κανένα παιδί -μιας και είσαι σε παραγωγική ηλικία - και να σε πληρώνω για να κάθεσαι μέχρι να γεννήσεις και να μου ζητάς και άδειες μετα..

 

αν δε σε πέρνανε να δουλέψεις ούτε σε σούπερ μάρκετ (γιατί ακόμα κι εκεί μέσον χρειάζεσαι)

 

αν προκύρηξη για μόνιμο προσωπικό είχες να δεις από όταν προσλήφθηκε η μάνα σου..

 

ΑΝ λοιπόν ερχόταν κάποιος και σου έλεγε ότι υπάρχει μια θέση για σένα κάπου, έστω και καθαρίστριας, εσύ τι θα έλεγες?? -ΌΧΙ, δε με ενδιαφέρει?? ΘΕΛΩ να ΜΠΩ αξιοκρατικά??

 

ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΜΕ 1000! Γιατί θα είχες ανάγκη καταρχήν τη δουλειά και ύστερα, παρόλο που θα ήξερες ότι θα είναι για λίγο, πάντα θα ήλπιζες αυτό το λίγο να είναι πολύ και κάποια στιγμή να έχεις μια μόνιμη και σταθερή δουλειά που να σε γεμίζει σιγουριά για να μπορείς να κάνεις όνειρα!

 

Κι αυτό, την ανάγκη σου για μόνιμη και σταθερή δουλειά, το κράτος και οι πολιτικοί το γνωρίζουν πολύ καλά και το εκμεταλεύονται.. Γιατί ένας συμβασιούχος καταρχήν κοστίζει πολύ λιγότερο από τον μόνιμο, πολλές φορές κάνει πολύ καλύτερα τη δουλειά του από τον μόνιμο και κατά δεύτερον θα είναι πάντα με το κεφάλι σκυμένο, χωρίς δικαιώματα, θα είναι του κλώτσου και του μπάτσου γιατί θα του λένε ότι μπορεί να παίρνεις 500 ευρώ αλλά αν θέλεις να τα παίρνεις και αύριο σκάσε και κάνε αυτό που σου λένε, και εννοείτε θα με ψηφίσεις εσύ, όλη σου η οικογένεια, και όλοι όσοι είναι γύρω από όλη σου την οικογένεια, προεκλογικά θα έχω και τσάμπα ανθρώπους να μου κολλάνε και τις αφίσες με την αφεντομουτσουνάρα μου και να μοιράζουν φειβ βολάν πόρτα πόρτα και να έρχονται και στις συγκεντρώσεις μου για να μου κάνουν μπούγιο.. κλπ κλπ κλπ..

 

Αυτοί όλοι οι συμβασιούχοι είναι θύματα! Κι εσύ που είσαι άνεργος και που ποτέ δε σου δόθηκε η ευκαιρία να μπεις στο δημόσιο γιατί δεν είχες κανένα γνωστό θύμα είσαι! Το ζήτημα ειναι ότι αυτός που μπήκε και τον έχουν εκμεταλλευτεί 6, 7, ακόμα και 8 χρόνια -ίσως και περισσότερα- πρέπει να αγωνιστεί με αξιοπρέπεια για μια μόνιμη και σταθερή δουλειά! Πρέπει να σταματήσει να είναι με κάτω το κεφάλι και να διεκδικήσει αυτό που το υ ανήκει!

 

Κι εσύ που είσαι άνεργος κ είσαι έξω από το χορό μάθε ότι με τον συμβασιούχο έχετε κοινό εχθρό! Αυτούς που δε σας αφήνουν να ζήσετε με αξιοπρέπεια και σας εκμεταλλεύονται και σας παίζουν και σας στρέφουν τον έναν ενατνίον του άλλου για να κερδίζει στο τέλος αυτός!!

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη το θεμα αυτο θα ηθελα κι εγω να πω οτι σημερα υπεγραψα τη λυση της 3ετους συμβασης που ειχα στο δημο και ολα αυτα γινανε μετα την εκλογη του νεου δημαρχου.

 

Γενησα το καλοκαιρι και παρεμενα στο δημο μεχρι Δκεμβρη με αδεια ενευ αποδοχων,δηλαδη δεν επερνα τα 600 ευρω που ειχα μισθο:rolleyes:.Ασφαλεια μου βαλανε οταν ημουν ενα μετα την εγκυμοσυνη με χιλια παρακαλια...ΤΕΒΕ παρακαλω....αλλα το πιο ωραιο...ο νεος δημαρχος μας απελυσε και ο παλιος δεν εχει πληρωσει κανενα ΤΕΒΕ κανενος μας ουτε το φπα και καλουμαστε τωρα να πληρωσουμε εκαστος 2.500 ευρω....και καλα οι αλλοι δουλευανε,εγω που εχω απο τον Ιουλιο αδεια ανευ αποδοχων με μωρο,ενοικια κ.λ.π.?

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι κ ο αντρας μου δουλευε περιστασιακα στο δημο σε ενα ποστο,μονιμος αλλα το ποστο το κλεισανε με σκοπο να ανανεωσουνε τις εγκαταστασεις και εμεινε κι εκεινος ανεργος...Στην ηλικια του δε βρισκει δουλεια.

 

Σκεφτομαι πολλες φορες τα χειροτερα...απλα βλεπω το παιδι μας και λεω αυτο τι φταιει να μεινει χωρις μανα η πατερα?Δεν αντεχεται αυτο που μας κανουν....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ ότι πάντα υπάρχει και η δεύτερη πλευρά του νομίσματος...

 

πάντα θα ήλπιζες αυτό το λίγο να είναι πολύ και κάποια στιγμή να έχεις μια μόνιμη και σταθερή δουλειά που να σε γεμίζει σιγουριά για να μπορείς να κάνεις όνειρα!!

 

...αλλά:

 

Είμαι 40 χρονών και δουλεύω από τα 18 μου , πάντα στον ιδιωτικό τομέα , δεν ξέρω τι θα πει να έχεις μία δουλειά μόνιμη και σταθερή που να με γεμίζει σιγουριά , αλλά παρ'ολα αυτά τολμάω να κάνω όνειρα , βλέπω την κατάσταση γύρω μου και προσαρμόζομαι στις αλλαγές που άλλοι μου επιβάλλουν , δεν τους ψηφίζω , δεν τους έχω ψηφίσει ποτέ , δεν έχω κολλήσει αφίσα , τόλμησα να κάνω ένα παιδί που σήμερα είναι δύο ετών , ο σύζυγος μου είναι άνεργος από το Δεκέμβριο , αλλά δεν έχω πληρώσει ούτε ένα παράβολο στη ζωή μου!!!

 

 

Κορίτσια , οι καιροί έχουν δυσκολέψει επικίνδυνα για όλους τους εργαζόμενους. Στη δουλειά μου έχω να πάρω αύξηση από το 2008 και όχι μόνο δεν τολμάω να πω κουβέντα, αλλά αισθάνομαι και τυχερή που έχω ακόμα δουλειά με 8ωρη απασχόληση...

 

Δεν θέλω "να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα" , αλλά νομίζω ότι για την ομηρεία των συμβασιούχων , έχουν κάποια ευθύνη και οι ίδιοι...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Με έχει καλύψει πλήρως η xuito. Και εγώ να τα έγραφα, τόσο καλά δεν θα ήταν.

Και εγω δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα από τα 18 μου και είμαι 42, το ίδιο και ο άντρας μου, έχω 2 παιδιά, δεν ένοιωσα ποτέ την σιγουριά και την ασφάλεια που λέτε, έχω υπάρξει και άνεργη, έχω παλέψει για να βρω μία δουλειά, μετά μία καλύτερη, αλλά ναι ονειρεύομαι, προσαρμόζομαι, υπάρχω.....΄

Η ζωή δεν σταματά μετά το δημόσιο....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

rtk και xuito

όπως τα λέτε και εσείς σε ομηρία βρίσκεστε

αλλά φαίνεται ότι δε το βλέπετε έτσι

(και κακώς κατά τη γνώμη μου)

 

ζωή που προσαρμόζεται, συρρικνώνεται και ευθυγραμμίζεται στα σχέδια άλλων είναι ζωή νοικιασμένη

 

το να έχεις δουλειά σήμερα (έχοντας δεχθεί να δουλεύεις χωρίς δικαιώματα, κάνοντας αδιάκοπα υποχωρήσεις από αυτά που δικαιούσαι για το καλό του αφεντικού, ζώντας ασταμάτητα με την απειλή και το φόβο της απόλυσης) δεν είναι κατόρθωμα, είναι μια θηλιά που σφίγγει κάθε μέρα γύρω από το λαιμό και δεν μπορείς να υπολογίσεις τι σου ξημερώνει

 

το χειρότερο είναι να ξημερώσει μια μέρα και να ανακαλύψεις ότι όσο και να έσκυψες το κεφάλι σε τίποτα δε ωφέλησε και πάλι σαν αναλώσιμο σε χρησιμοποίησαν και τώρα βρίσκεσαι στη θέση εκείνων που πίστευες ότι η προσωπική τους ανικανότητα και ευθύνη τους έφερε ως εκεί

και ξάφνου στα σκοτάδια μας γκρεμίστηκες με φόρα που λέει και ο Αγγελάκας

 

δεν έχω αυταπάτες ότι στον κόσμο το συγκεκριμένο της εκμετάλλευσης θα βρεθεί ένας παράδεισος αλλά ο εθισμός στην κόλαση κάνει κακό

 

άλλη λύση από τον οργανωμένο συλλογικό αγώνα δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αδικο αυτο που κανουν...θα μπορουσανε να αλλαξουνε το καθεστος,οργανονντας επιτροπες για την εξεταση καταληλοτητας του προσωπικου σε καθε τομεα του δημοσιου,γιατι οπως και να το παρεις η αδικαιολογητη απολυση υπαλληλου δεν ειναι σωστη....

 

Δηλαδη κρατας καποιον καμποσο καιρο,το πληρωνεις με ξεφτελιστηκα ποσα,χωρις ασφαλεια καποιες φορες,του τρως τα καλυτερα του χρονια και μετα τον διωχνεις χωρις κριτηρια,αποζημιωση,τιποτα....Για ποιον λογο τον διωχνεις?Αφου ξερω οτι στη θεση του μετα θα παρεις εναν του κομματος σου...αρα η θεση αυτη ειναι χρησιμη στο δημοσιο για να την αναπληρωνεις...Με ποιο κριτηριο κρινεις οτι δεν ειναι καταληλος αυτος που εδιωξες?Και φυσικα δε μιλαμε για αυτους που μπηκανε σε ασχετες θεσεις,χωρις πτωχια η τη στοιχιωδη μορφωση στο αντικειμενο.

 

Πως μας κανανε ετσι......

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι τι θα ακούσω , αλλά δεν μπορώ να μη μιλήσω:

Σε ποιά άλλη χώρα του κόσμου οι συμβασιούχοι απαιτούν να παραμείνουν και μετά τη λήξη των συμβάσεων τους?

Μήπως μέσα στο μυαλό μας η λέξη συμβασιούχος σημαίνει τελικά "μελλοντικός μόνιμος υπάλληλος"?

Δεν θα πρεπε...

 

Από την άλλη μεριά ξέρω ότι σε θέσεις που υπάρχει ανάγκη για μόνιμο προσωπικό , σκόπιμα τοποθετούνται υπάλληλοι με σύμβαση , ώστε μετά τη λήξη των συμβάσεων να τοποθετηθούν άλλοι συμβασιούχοι , να βολευτούν άλλοι ψηφοφόροι , να εξυπηρετηθούν άλλα συμφέροντα...να μπερδευτούν λίγο τα στατιστικά που δείχνουν την ανεργία...

 

Μήπως εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα να το κάνουν?

Μήπως πρέπει να αλλάξουμε λίγο τον τρόπο που σκεφτόμαστε?

Μήπως να τους γυρίσουμε την πλάτη?

Μήπως να πάψουμε να ποτίζουμε το μυαλό των παιδιών μας ότι θα "σωθούν" μπαίνοντας να δουλέψουν κάπου στο δημόσιο?

 

Μέχρι τότε , δεν αντέχω να βλέπω και να ακούω για συμβασιούχους που διαμαρτύρονται διότι λήγει η σύμβαση τους , στο κάτω-κάτω αυτό θα πει "σύμβαση ορισμένου χρόνου"...

 

 

 

θα συμφωνησω και θα συμπληρωσω οτι η συμβαση τους το λεει ξεκαθαρα για τον χρονο εργασιας τους...αν δεν συμφωνουσαν γιατι το υπεγραψαν και πηγαν να δουλεψουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζομαι τι θα ακούσω , αλλά δεν μπορώ να μη μιλήσω:

Σε ποιά άλλη χώρα του κόσμου οι συμβασιούχοι απαιτούν να παραμείνουν και μετά τη λήξη των συμβάσεων τους?

Μήπως μέσα στο μυαλό μας η λέξη συμβασιούχος σημαίνει τελικά "μελλοντικός μόνιμος υπάλληλος"?

Δεν θα πρεπε...

 

Από την άλλη μεριά ξέρω ότι σε θέσεις που υπάρχει ανάγκη για μόνιμο προσωπικό , σκόπιμα τοποθετούνται υπάλληλοι με σύμβαση , ώστε μετά τη λήξη των συμβάσεων να τοποθετηθούν άλλοι συμβασιούχοι , να βολευτούν άλλοι ψηφοφόροι , να εξυπηρετηθούν άλλα συμφέροντα...να μπερδευτούν λίγο τα στατιστικά που δείχνουν την ανεργία...

 

Μήπως εμείς τους δίνουμε το δικαίωμα να το κάνουν?

Μήπως πρέπει να αλλάξουμε λίγο τον τρόπο που σκεφτόμαστε?

Μήπως να τους γυρίσουμε την πλάτη?

Μήπως να πάψουμε να ποτίζουμε το μυαλό των παιδιών μας ότι θα "σωθούν" μπαίνοντας να δουλέψουν κάπου στο δημόσιο?

 

Μέχρι τότε , δεν αντέχω να βλέπω και να ακούω για συμβασιούχους που διαμαρτύρονται διότι λήγει η σύμβαση τους , στο κάτω-κάτω αυτό θα πει "σύμβαση ορισμένου χρόνου"...

 

 

ας το φαμε μαζι το βρισιμο! μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελυαν τοτε μετα το περας...Δηλαδη οταν εμενα μου ανανεωνουνε τη συμβαση επι 4 συνεχη ετη με θεωρουνε καταλληλη και μετα τα 4 ετη,που εχω παντρεφτει κ εχω αποκτησει παιδι μου λενε φευγεις,χωρις λογο,χωρις αποζημιωση και μου αφηνουνε απληρωτη την ασφαλεια που ειχα μονο τον ενα χρονο,σημειοτεων κ το φπα?

Εγω φταιω που υπεγραφα?:rolleyes:Και τι να εκανα?

Δε νομιζω οτι φταιμε οι συμβασιουχοι αλλα αυτοι που φτιαχνουνε εφημερες θεσεις για να βολευουνε κατα καιρους τους των κομματων τους...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Ας μη δεχθουνε τα ατομα που μπηκανε σε θεσεις για τις οποιες δεν εχουνε πτυχιο,προυπηρεσια η οτι αλλο...ας καθιερωσουνε τη διαδικασια του ασεπ,γιατι να φυγω εγω απο το σχολειο με τοσες σπουδες,πτυχεια,προυπηρεσια και να μπει μια νοσηλευτρια-ασχετη με αντικειμενο της δουλειας-επειδη τυνχανει να εχει μεσον?

 

Εαν υπηρχανε αξιοπιστες διαδικασιες προσληψης καποιοι συμβασιουχοι θα ητενε ακομη στη θεση τους κ ας μην ητανε μονιμοι

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνησω...απο τη μια οι συμβασιουχοι απο την αλλη οι των stage...ολοι μονιμοι θελουν να γινουν.Αυτη η μονιμοτητα μας εφαγε σε αυτη τη χωρα.Πως θα βολευτουμε...Φταινε φυσικα οι πολιτικοι γιατι την ανεργια και την απελπισια του κοσμακη εκμεταλευτηκαν...φταιμε μως κι εμεις οι ιδιοι που εχουμε ταυτισει τη λεξη δουλεια με τη λεξη δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι τι θα ακούσω , αλλά δεν μπορώ να μη μιλήσω:

Σε ποιά άλλη χώρα του κόσμου οι συμβασιούχοι απαιτούν να παραμείνουν και μετά τη λήξη των συμβάσεων τους?

Μήπως μέσα στο μυαλό μας η λέξη συμβασιούχος σημαίνει τελικά "μελλοντικός μόνιμος υπάλληλος"?

Δεν θα πρεπε...

 

δεν ξερω τι θ'ακούσεις αλλά και 'γω δεν σκέφτομαι διαφορετικά από'σένα...

Δυστυχώς ξέρω αρκετά άτομα που παρατάνει δουλιές στον ιδ.τομέα και τρέχουν για να γίνουν συμβασιούχοι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ας ελυαν τοτε μετα το περας...Δηλαδη οταν εμενα μου ανανεωνουνε τη συμβαση επι 4 συνεχη ετη με θεωρουνε καταλληλη και μετα τα 4 ετη,που εχω παντρεφτει κ εχω αποκτησει παιδι μου λενε φευγεις,χωρις λογο,χωρις αποζημιωση και μου αφηνουνε απληρωτη την ασφαλεια που ειχα μονο τον ενα χρονο,σημειοτεων κ το φπα?

Εγω φταιω που υπεγραφα?:rolleyes:Και τι να εκανα?

 

Όχι δεν φταις εσύ...απλά από τη στιγμή που υπογράγεις σύμβαση ξέρεις αυτόματα τι σημαίνει αυτό και συγχρόνως ψάχνεσαι μήπως βρεις κάτι πιο μόνιμο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

rtk και xuito

όπως τα λέτε και εσείς σε ομηρία βρίσκεστε

αλλά φαίνεται ότι δε το βλέπετε έτσι

(και κακώς κατά τη γνώμη μου)

 

ζωή που προσαρμόζεται, συρρικνώνεται και ευθυγραμμίζεται στα σχέδια άλλων είναι ζωή νοικιασμένη

 

το να έχεις δουλειά σήμερα (έχοντας δεχθεί να δουλεύεις χωρίς δικαιώματα, κάνοντας αδιάκοπα υποχωρήσεις από αυτά που δικαιούσαι για το καλό του αφεντικού, ζώντας ασταμάτητα με την απειλή και το φόβο της απόλυσης) δεν είναι κατόρθωμα, είναι μια θηλιά που σφίγγει κάθε μέρα γύρω από το λαιμό και δεν μπορείς να υπολογίσεις τι σου ξημερώνει

 

το χειρότερο είναι να ξημερώσει μια μέρα και να ανακαλύψεις ότι όσο και να έσκυψες το κεφάλι σε τίποτα δε ωφέλησε και πάλι σαν αναλώσιμο σε χρησιμοποίησαν και τώρα βρίσκεσαι στη θέση εκείνων που πίστευες ότι η προσωπική τους ανικανότητα και ευθύνη τους έφερε ως εκεί

και ξάφνου στα σκοτάδια μας γκρεμίστηκες με φόρα που λέει και ο Αγγελάκας

 

δεν έχω αυταπάτες ότι στον κόσμο το συγκεκριμένο της εκμετάλλευσης θα βρεθεί ένας παράδεισος αλλά ο εθισμός στην κόλαση κάνει κακό

 

άλλη λύση από τον οργανωμένο συλλογικό αγώνα δεν υπάρχει

 

Καλή η θεωρία σου , άρχοντας και ο Αγγελάκας , αλλά δυστυχώς ο οργανωμένος συλλογικός αγώνας υπάρχει μόνο στο δημόσιο...για μας τους ιδιωτικούς δεν υπάρχει διέξοδος .

Εμείς που δεν ανήκουμε σε κανένα σωματείο και δεν υπάρχει συνδικαλιστικό όργανο πως θα αγωνιστούμε?

Και μην αρχίσεις να μου λες να κάνω απεργία, ξέρεις καλά ότι θα μου δείξουν την πόρτα...

...καλές οι θεωρίες , αλλά στην πράξη είναι το πρόβλημα μας.

Όλοι ζούμε μια ζωή προσαρμόζεται, συρρικνώνεται και ευθυγραμμίζεται στα σχέδια άλλων , αλλά δεν είναι νοικιασμένη , η δική μας είναι , εμείς θα παλέψουμε για να την κάνουμε καλύτερη, ο καθένας με τον τρόπο του .

 

Και όχι , δεν βρίσκομαι σε ομηρία , κανείς δεν με έχει δωροδοκήσει για την ψήφο μου, σε κανένα δεν χρωστάω τη θέση μου , δεν έχω φιλήσει κατουρημένες ποδιές, δεν έχω χάσει την αξιοπρέπεια μου, δεν έχω προδώσει τις αρχές μου, εξακολουθώ να είμαι εγώ.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 14 Απριλίου 2011, 13:34

 

 

 

Πιλότος θεωρείται η απόφαση της Ολομέλειας του Αρείου Πάγου, βάσει της οποίας ανοίγει ο δρόμος για τη μονιμοποίηση εκατοντάδων συμβασιούχων που εργάζονταν στο Δημόσιο πριν από την αναθεώρηση του Συντάγματος το 2001, υπό την προϋπόθεση ότι κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες.

 

Η απόφαση της Ολομέλειας αιφνιδίασε τους πάντες, αφού ήρθε σε αντίθεση με την εισήγηση του αρεοπαγίτη Αντώνη Δουλγεράκη και του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Ιωάννη Τέντε, που δεν άφηναν κανένα περιθώριο μονιμοποίησης των συμβασιούχων, επικαλούμενοι το απαγορευτικό νομοθετικό πλαίσιο.

 

Ωστόσο, 26 αρεοπαγίτες διαφώνησαν ευθέως με τις δύο αυτές προτάσεις, δίνοντας με αυτό τον τρόπο ελπίδες σε εκατοντάδες συμβασιούχους που διεκδικούν τη μονιμοποίησή τους.

 

Με 26 ψήφους υπέρ έναντι 20 κατά, η πλήρης Ολομέλεια του Αρείου Πάγου αποφάσισε να γίνει δεκτή η αίτηση αναίρεσης δύο καθαριστριών του ΟΠΑΠ που εργάστηκαν κατά την περίοδο 1996-1998 στον Οργανισμό, κατά της απόφασης του Εφετείου. Βασικό σκεπτικό τους ήταν το γεγονός ότι κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες του Οργανισμού και εργάζονταν πριν από την αναθεώρηση του Συντάγματος του 2001, με την οποία απαγορεύθηκε η μετατροπή των συμβάσεων ορισμένου χρόνου σε αορίστου.

 

Επίσης, επικαλέστηκαν και τον κανονισμό του ΟΠΑΠ, που δεν επέτρεπε τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Σύμφωνα με δικαστικές πηγές, η απόφαση αφορά στους συγκεκριμένους συμβασιούχους ή σε όσους εργάζονταν στον ΟΠΑΠ και ενδεχομένως εκείνους που απασχολούνταν πριν από το 2001.

 

Νομικοί εκτιμούν ότι η απόφαση αυτή θα αποτελέσει όπλο στα χέρια χιλιάδων συμβασιούχων που κινδυνεύουν να βρεθούν στον δρόμο και διεκδικούν από τα δικαστήρια τη μονιμοποίησή τους.

 

Η Δικαιοσύνη τρίζει τα δόντια

 

Η απόφαση αυτή έρχεται σε μια περίοδο κατά την οποία παρατηρείται ρήγμα στις σχέσεις ανάμεσα στη δικαστική και τη νομοθετική εξουσία. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι εκκρεμεί στο Συμβούλιο της Επικρατείας η κύρωση ή μη του νόμου για το Μνημόνιο Ι, ο οποίος είχε κατατεθεί τον Μάιο του 2010, και μένει να φανεί εάν θα κριθεί αντισυνταγματικός ή όχι.

 

Σύμφωνα με έμπειρους δικαστικούς κύκλους, η απόφαση της Ολομέλειας του Αρείου Πάγου για το ζήτημα των συμβασιούχων αποτελεί ένδειξη για τη στάση που θα τηρήσουν στο εξής οι δικαστές απέναντι στα διάφορα νομοθετήματα, αλλά κυρίως έρχεται να προϊδεάσει για ενδεχόμενη ακύρωση του νόμου για το Μνημόνιο I ως αντισυνταγματικού.

 

Το ρήγμα γίνεται ακόμη πιο εμφανές και από την άρνηση των δικαστών να προσέλθουν στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής, προκειμένου να μιλήσουν για υποθέσεις που αφορούν σε ενδεχόμενες ποινικές ευθύνες πολιτικών προσώπων.

 

Νομικοί κύκλοι εκτιμούν ότι στο ίδιο πλαίσιο εντάσσεται και η καταδικαστική απόφαση που έλαβε την προηγούμενη εβδομάδα το Εφετείο στη Θεσσαλονίκη εις βάρος του περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας, Παναγιώτη Ψωμιάδη.

 

Πανηγυρισμοί έξω από τον Άρειο Πάγο

 

Με αγκαλιές και ζητωκραυγές δέχθηκαν οι συγκεντρωμένοι συμβασιούχοι έξω από τον Άρειο Πάγο την απόφαση του Ανώτατου Ακυρωτικού Δικαστηρίου.

 

Πολλοί από αυτούς, γιόρτασαν τη νίκη τους με χειροκροτήματα, ακόμη και με σαμπάνιες, και, νιώθοντας πραγματικά δικαιωμένοι, άρχισαν να φωνάζουν «Δικαιοσύνη, δικαιοσύνη» και να τραγουδούν τον εθνικό ύμνο. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν πορεία προς το κέντρο της Αθήνας.

 

 

 

Η Λεωφόρος Αλεξάνδρας παρέμεινε για αρκετή ώρα κλειστή και στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας, ενώ νωρίτερα οι συγκεντρωμένοι φώναξαν συνθήματα, όπως «Ψωμί, παιδεία, ελευθερία, η Χούντα δεν τελείωσε το '73».

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=293129&cid=4

 

 

Και για να κοιτάμε και τις 2 μεριές:

1) Κάποιος που εις γνώση του μπαίνει ως συμβασιούχος θα πρέπει να περιμένει κάποια στιγμή ότι η σύμβασή του θα τελειώσει και πρέπει να φύγει.

2) Κάποιος που κρατάει έναν εργαζόμενο ως συμβασιούχο για 5-6 χρόνια και συνεχώς του κάνει ανανέωση σύμβασης, σημαίνει ότι τον χρειάζεται μόνιμα πλέον αυτόν τον άνθρωπο, αλλιώς θα έπρεπε να τον είχε διώξει από την λήξη της 1ης ή έστω της 2ης σύμβασης, όχι μετά από 10 συμβάσεις.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...