Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λοιμωδες ερυθημα (παρβοιος)


Recommended Posts

:shock:καλησπερα,

 

ζηταω βρε κοριτσια τη γνωμη σας γιατι κοντευω να τρελαθω. Ειμαι εγκυος 11 εβδ στο 3ο μου παιδι και η μεγαλη μου η κορη 4 χρ εδω και τρεις εβδομαδες εμφανισε κατι κοκκινιλες πρωτα στο προσωπο και μετα στο σωμα οι οποιες πανε και ερχονται. αρχικα η παιδιατρος ειπε οτι ειναι μη τυπικη οστρακια και της χορηγησε αντιβιωση. Επειδη δεν υποχωρουσαν μου ειπε οτι τελικα μαλλον καποιος ιος θα ηταν ο οποιος εκανε κνιδωτικο εξανθημα και εδωσε ξοζαλ. Μετα απο 2 εβδομαδες ομως χωρις καμια υποχωρηση ειπε να δουμε παιδοδερματολογο. Μολις την εξετασε ο παιδοδερματολογος ειπε οτι ειναι λοιμωδες ερυθημα τυπικο και οτι υπαρχει επιδημια. Επειδη ημουνα εγκυος στο 1ο τριμηνο μου ζητησε να κανω εξετασεις στη μικρη που μολις τωρα πηραμε και βγηκαν θετικες για το αντισωμα στον παρβοιο....

Να σημειωσω οτι για το παιδι ειναι ακινδυνο αλλα οχι για τις εγκυες και μαλιστα στο 1ο τριμηνο οπως εγω που μπορει να βλαψει το μωρο..δεν ξερω τι να κανω..ο γυναικολογος ειπε απλα να κανουμε εξετασεις και παρακολουθηση πιο συχνη με υπερηχα...μα ειναι δυνατον απο το τιποτα να παθω τετοια λαχταρα τωρα? η παιδιατρος μας ανησυχησε επισης πολυ τωρα αλλα τι να κανω??

διαβασα στο ιντερνετ και για αυτον τον ιο και μου φαινεται θα αποβαλλω απο την ταραχη μου και το φοβο μου..εχετε ακουσει κατι αναλογο? σε εγκυες εννοω??:(:(:(:(:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To perase και ο γιος μου ενω ημουν εγκυος στο δευτερο. Ειχα κι εγω αγχος για ενα διαστημα αλλα ολα καλα. Δυστυχως δεν ειχε την απαραιτητη εμπειρια η παιδιατρος σου, συνηθως το περνανε για οστρακια. Η δικια μας το καταλαβε μολις το ειδε αλλα δεν ηξερε οτι μπορει να ειναι επικινδυνο για εγκυους. Το διαβασα εγω ψαχνοντας στο ιντερνετ. Μαλιστα μου ελεγε οτι ειναι εντελως ακινδυνο για μενα.

 

Το καταλαβαμε απο το χαρακτηριστικο κοκκινο εξανθημα στο ενα μαγουλο. Ειχα κι εγω αγχος οπως κι εσυ το ειχα πει στο γυναικολογο (αλλος ασχετος κι αυτος!) Ενα μηνα μετα αρχισα να εχω κι εγω κοκκινο μαγουλο ξαφνικα και ειχα πανικοβληθει αλλα δεν εβγαλα κατι αλλο. (η περιοδος επωασης του ιου ειναι μακρια δυο βδομαδες και βαλε)

 

Μπορει και να ηταν της εγκυμοσυνης, μπορει και να περασα την ασθενεια στο ποδι, δεν ξερω. Παντως το μωρο δεν ειχε κανενα προβλημα. Υπαρχει ενα 10% να παρουσιασει προβλημα το εμβρυο αν τελικα ασθενησει η μητερα, δεν ειναι τοσο μεγαλο οποτε μη καθεσαι και αγχωνεσαι γιατι δεν εχει νοημα. Κολλησες δεν κολλησες, ηρεμησε και απλα να παρακολουθειται το μωρο στον υπερηχο να χεις το κεφαλι σου ησυχο. Αυτο που φοβουνται ειναι να μη παρουσιασει καποιου ειδους αναιμια (δεν θυμαμαι λεπτομερειες τωρα) και το βλεπουν γιατι πρηζεται το εμβρυο. Πες στο γιατρο απλα να ενημερωθει και να βλεπει πολυ προσεχτικα το μωρο και ηρεμησε. Θετικη σκεψη! :)

 

 

Μη σκας παντως, εγω δεν εκανα καν εξετασεις.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Argei na περασει αυτη η ασθενεια υποψη, μπορει να βλεπεις τα εξανθηματα για αρκετο καιρο. Εμενα ειχε κοκκινο μαγουλο το παιδι για βδομαδες κατα διαστηματα, ειδικα οταν ειχαμε ζεστη στο σπιτι (χειμωνα το περασαμε κι εμεις, πρωτοχρονιατικα) Και το ειχε κολλησει ειτε σε παιχνιδαδικο που ειχαμε παει για δωρο ειτε σε ενα απο αυτα τα χαζα αυτοκινητακια εξω που κινουνται.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera,

 

και εγω για κατι αναιμιες εμβρυου και περιεργα τετοια διαβασα και εχω χασει τον υπνο μου. Ειμαι και αγχωδης και ηρθε και εδεσε τωρα το πραγμα. Δεν μπορω καθολου την αναμονη και να τα σκεφτομαι ολα αυτα...

Μου κανει εντυπωση οτι η παιδιατρος μου για ενα σχετικα συχνο παιδικο νοσημα δεν ηξερε αρχικα για τις επιπλοκες στις εγκυους..οταν της το ειπα μου απαντησε οτι δεν ηθελε να με ανησυχησει...αηδιες δλδ..

Γιατι ο παιδοδερματολογος ηθελε να με ανησυχησει η να με ενημερωσει και να με προστατευσει ο ανθρωπος?

εγω ειχα μονο κατα νου το τοξοπλασμα και την ανεμοβλογια για να προφυλασσομαι και απο αλλου τελικα μου ηρθε:(:(

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μας που το ηξερε κι εβγαλε αμεσως διαγνωση δεν ειχε ιδεα οτι μπορει να βλαψει εγκυους και δεν ηθελε να το πιστεψει οταν της το ειπα. Μου κανει εντυπωση που σας εβαλε σε τοση ταλαιπωρια (χωρις λογο αντιβιωσεις και τρεξιματα). Τεσπα........ηρεμησε και ξεχασε το. Δεν εχει νοημα να αγχωνεσαι. Θυμαμαι που διαβασα οτι το 60% των ενηλικων εχουν περασει την ασθενεια αυτη κι εχουν αντισωματα. Μηπως γι αυτο εχεις αντισωματα? Γι αυτο και το πηρα τοτε σχετικα χαλαρα (αφου επαθα αρχικα σοκ κι εγω :lol: ). Ακομα κι αν αρρωστησεις μονο ενα 10% υπαρχει περιπτωση να βλαψει το μωρο. Αν και πιστευω οτι δεν προκειται καν να αρρωστησεις, το χεις περασει για αυτο και ειχες τα αντισωματα. Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου ευχομαι :)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι ό,τι σκεφτόμουν να ανεβάσω το σχετικό θέμα, για να αναφέρω την περίπτωσή μας... έχει ξανασυζητηθεί το θέμα:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=123710&highlight=%ED%EF%F3%EF%F2

 

Το έπαθε ο μεγάλος μου πριν ένα μήνα. Ξεκίνησε με κατακόκκινα μάγουλα&πτερύγια αυτιών και εξαπλώθηκε η κοκκινίλα σε όλο το σώμα, εκτός από πατούσες και παλάμες. Δεν του έκανε καθόλου πυρετό ούτε οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα, παρά μόνο τις 2 πρώτες μέρες το πρωί παραπονέθηκε πως τον πονάνε τα πόδια του, αλλά πήγε σχολείο και σε όλες τις δραστηριότητες κανονικά. Η παιδίατρος έκανε σωστή διάγνωση από την αρχή και μου είπε πως υπάρχει επιδημία (επιβεβαιωμένο από πάρα πολλές μαμάδες συμμαθητών στο σχολείο) και του έδωσε μόνο αντιϊσταμινικό. Είχε και λίγο φαγούρα.

 

Όμως οι μέρες περνούσαν και η κοκκινίλα δεν υποχωρούσε, ενώ σε όλα τα άλλα παιδάκια, οι μαμάδες μου είχαν πει πως κράτησε 3-4 μέρες και μόνο στα μάγουλα. Κάποια στιγμή άρχισε μεν να υποχωρεί, αλλά να προχωράει προς σημεία που δεν υπήρχε ως τότε - κυρίως στα χέρια. Ένα πρωί μου φάνηκαν και κάπως πρησμένα τα δάχτυλά του και μου είπε πως όταν έκλεινε τη χούφτα, είχε ενόχληση. Πήρα την παιδίατρο (ήταν και Κυριακή) και μου είπε πως ενδεχομένως να του έκανε ως επιπλοκή κάποια φλεγμονή, να του δίνω ανα 8ωρο Algofren και να τον πάω για αιματολογικές.Έφριξα στην κυριολεξία και τον έτρεξα αμέσως την επόμενη, οι εξετάσεις όμως βγήκαν απόλυτα φυσιολογικές και μετά από καναδυο μέρες, η κοκκινίλα είχε εξαφανιστεί εντελώς. Τελικά δεν ήταν πρησμένα τα δάχτυλα, ήταν η έντονη κοκκινίλα που τα έκανε να φαίνονται έτσι...ίσως είναι και πιο λεπτό το δέρμα εκεί και φαίνεται πιο έντονα, τι να πω. Μου έκανε εντύπωση που, ενώ στα μάγουλα ήταν ενιαία η κοκκινίλα, παντού αλλού ήταν κάπως "δαντελωτή". Επίσης, είχα παρατηρήσει πως κατά διαστήματα υποχωρούσε και ξαναφούντωνε.

 

Πάντως από όλους τους συμμαθητές του, ο δικός μου τα είχε μόνο αυτά. :cry: Δοξάζω το Θεό που υπάρχουν για ιλαρά, ανεμοβλογιά κλπ εμβόλια, γιατί δε θέλω ούτε να φανταστώ πόσο βαριά θα τις περνούσε. :shock:

 

Πάντως, από ό,τι διάβασα, οι περισσότεροι την έχουμε περάσει αυτη την ασθένεια στο πόδι κι έχουμε αντισώματα. Σε εμάς κανένας άλλος δεν αρρώστησε, ούτε κι ο μικρός μου. Επίσης, το κακό της είναι πως, το διάστημα που είναι μεταδοτική, είναι και ασυμπτωματική, όταν εκδηλώνεται η κοκκινίλα και το καταλαβαίνεις, δεν μεταδίδεται πια, οπότε δεν μπορείς να προφυλαχθείς. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη και το μωρό. :)

Link to comment
Share on other sites

Το κακο με αυτη την ασθενεια ειναι οτι μπορει να προκαλεσει ενα ειδος αρθριτιδας που να κρατησει αρκετο καιρο. Ως επιπλοκη δλδ για αυτο στα παιδια κοιταμε αν παρουσιασουν πονο σε αρθρωσεις. Στο γιο μου εκανε 3 μερες πυρετο 38 και κατι, ειχε ενα μαγουλο κοκκινο και μικρα κοκκινα σπιθουρακια στον κορμο του αλλα και στη στοματικη κοιλοτητα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

τωρα δεν μπορεις να κανεις κατι. Και να το ηξερες δηλαδη δεν θα μπορουσες γιατι αυτη η ασθενεια μεταδιδεται πριν βγουν τα εξανθηματα.

Μην ανησυχεις ομως. Ναι μπορει να επηρρεασει το εμβρυο αλλα σπανια συμβαινει. Δεν υπαρχουν εξετασεις που μπορεις να κανεις και εσυ ωστε να ηρεμησεις λιγο?

Στους μεγαλους λενε, αν κανει συμπτωματα, ειναι σαν ελαφρυ κρυολογημα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω για τις πληροφοριες,

λαιδα μου τωρα δεν μπορω να κανω οντως τιποτα...μονο αναμονη και αγωνια.

vera τα αντισωματα τα ειχε η μικρη μου-οχι εγω - που ηταν και προσφατα, επομενως επιβεβαιωμενα το περασε το παιδι οπως ειπε ο γιατρος. Επειδη με εφαγε η αγωνια εκανα και σε εμενα εξεταση και ειμαι αρνητικη δηλαδη δεν το εχω περασει:shock:, οποτε δυνητικα θα μπορουσα να κολλησω η και να το εχω κολλησει και ακομα δεν το εχω δειξει-ουτε να το σκεφτομαι αυτο-.....εχω φρικαρει και τον αντρα μου με ολα αυτα....

επισης η εμφανιση στην μικρη ηταν λιγο ατυπη (χωρις τα κατακοκκινα μαγουλα) για αυτο και η παιδιατρος τελικα με εστειλε σε παιδοδερματολογο. Η μικρη μου εχει και ατοπια και την παρακολουθουν στο Αγλαια Κυριακου και γενικα μια ηπια κοκκινιλα στα μαγουλα την εχει παντα.Προσπαθησα να μιλησω με την κ τσουκατου που την παρακολουθει εκει αλλα δεν τη βρηκα πουθενα.

Πηγα ιδιωτικα στον παιδοδερματολογο τον κ αλεξοπουλο ο οποιος μολις την ειδε μιλησε για λοιμωδες ερυθημα αμεσως και ζητησε μονο και μονο εξετασεις επειδη εγω ημουνα εγκυος απλα για να το επιβεβαιωσουμε λογω του ρισκου αυτου του ιου στις εγκυες...και φυσικα ο χειροτερος φοβος μου επιβεβαιωθηκε αφου το παιδι βγηκε θετικο!! Βεβαια ο ανθρωπος με καθησυχασε αλλα το ξερω ειμαι πολυ γκαντεμω γενικα...

βρε κοριτσια ξερω υπερβαλλω ισως αλλα δεν μπορω να ηρεμησω..

Link to comment
Share on other sites

Κι ό,τι σκεφτόμουν να ανεβάσω το σχετικό θέμα, για να αναφέρω την περίπτωσή μας... έχει ξανασυζητηθεί το θέμα:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=123710&highlight=%ED%EF%F3%EF%F2

 

Αγγελινα σε ευχαριστω για το λινκ...

το διαβασα παντως δε φαινεται ολα τα παιδια να εχουν την τυπικη εικονα με τα κατακοκκινα μαγουλα οπως λενε και αλλες μαμαδες...μαλλον για αυτο θα μπερδευτηκε και η παιδιατρος και με εστειλε σε παιδοδερματολογο...τι να πω!

ηταν και αυτο να συμβει..ο γυναικολογος μου ειπε απλα μην ανησυχεις και οτι θα κανουμε αν χρειαστει περαιτερω εξετασεις και πιο συχνα υπερηχο...σιγα μην ησυχασα εγω τωρα!!!!

ας ελπισω οτι ολα θα πανε καλα γιατι θα μου στριψει!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσος καιρος περασε απο τη στιγμη που εκδηλωθηκε στο παιδι? Απο οτι θυμαμαι θελει τουλαχιστον 2 βδομαδες επωαση ο ιος. Ενα μηνα για σιγουρια. Εγω εκει που ηρεμησα στο μηνα ξυπνησα μια μερα με κοκκινο μαγουλο αλλα δεν ειχα κοκκινιλες πουθενα. Μια διαθεση λιγο πεσμενη σαν να μην ειμαι καλα........κρατησε η κοκκινιλα λιγο καιρο αλλα μπορει και να ηταν της εγκυμοσυνης. Ηρεμησε σκεψου οτι δεν εχεις τιποτα και ασχολησου με κατι αλλο. Σαν ενηλικας το πιθανοτερο ειναι οτι το περασες. Το να αγχωνεσαι μονο κακο θα σου κανει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν ειχες τα αντισωματα, θα προτεινα να ξανακανεις την εξεταση σε δυο εβδομαδες. Αν παλι εισαι αρνητικη, δεν κολλησες οποτε σταματα να αγχωνεσαι.

Τωρα αν βγεις θετικη (ευχομαι το αντιθετο φυσικα) , νομιζω μπορεις να κανεις αμνιο να τσκεαρεις αν κολλησε το εμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για αμνιο, απο οτι ειχα διαβασει οι υπερηχοι δειχνουν αν εχει θεμα το μωρο. Που δεν θα χει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για αμνιο, απο οτι ειχα διαβασει οι υπερηχοι δειχνουν αν εχει θεμα το μωρο. Που δεν θα χει.

α ωραια, δεν ξερω λεπτομερειες, οποτε με τον απλο υπερηχο θα φανει οτι ειναι ολα καλα!

Κια εγω πιστευω οτι δεν θα χει. Στο πρωτο τριμηνο ειναι πιο επικινδυνο αν κολλησει κατι αλλα δυσκολοτερα κολλαει απο τα αλλα τριμηνα. :wink:

Η φυση προνοει!

Link to comment
Share on other sites

Ποσος καιρος περασε απο τη στιγμη που εκδηλωθηκε στο παιδι? Απο οτι θυμαμαι θελει τουλαχιστον 2 βδομαδες επωαση ο ιος. Ενα μηνα για σιγουρια.

 

ειναι περιπου 3 εβδομαδες και κανα 2 ημερες απο τοτε που το παιδι το εκδηλωσε για αυτο και εγω ειμαι σε αναμενα καρβουνα ακομα...ελπιζω να μην μου κοκκινισει κανενα μαγουλο τωρα και γεννησω πριν την ωρα μου...παντως σε καμια εβδομαδα θα ξανακανω και εγω αντισωματα παλι...εκλεισα και ενα ακομα υπερηχο μεσα στην εβδομαδα αφου τον επρηξα το γυναικολογο..αντε να δουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μη τρομαξεις γιατι μπορει να ειναι απο την εγκυμοσυνη......στην εγκυμοσυνη ολα να τα περιμενεις!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalhspera se olous,

 

Eimai daskala kai eguos ston 5o mhna. Mia mhtera shmera mou eipe pws to paidi ths exei auth th noso edw kai mia evdomada kai oti h paidiatros ths eipe oti einai epikindunh gia eguous. Mou kophkan ta gonata! H gunaikologos mou mou eipe na mhn anhsuxw alla egw den mporw giati diavazw diafora sto Internet pou me anhsuxoun! Egw diavasa malista oti megaluteros fovos uparxei kata th diarkeia tou deuterou trimhnou pou vriskomai auth th stigmh. Tha hthela polu na mathw pws ekselhxthikan ta pragmata gia sena carenina kai opoiadhpote allh neoterh plhroforia.

 

Sas euxaristw ek twn prwterwn.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...