Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΠΡΟΩΡΗ ΓΕΝΝΑ-ΘΛΙΨΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ σας,η μαλλον καλημερα σας.

ουφ ειμαι σκασμενοσ και δεν εχω υπνο...μολισ πριν 2 ωρεσ βγηκαμε απο τον γυναικολογο και μασ ειπε οτι λογω μικρου βαροσ του ενβρυου πρεπει να το παρουμε με καισαρικση την επομενη τριτη.

ενημερωνω οτι τωρα ειμαστε 36 κ 4 και το βαροσ του μικρου ειναι 2100.ενω μεχρι και το doppler (32w) ολα ηταν καλα,τοτε στην εξεταση αυτη μας ειπε πωσ το μικρο υπολειπεται σε βαροσ περιπιυ 2,5-3εβδομαδεσ.στην 32w ηταν 1950 και πηρε πολυ λιγο βαροσ...

ο πλακουντασ και η ροη φλεβασ ολα βγηκαν πολυ καλα,μας ειπε πωσ προκυται για μικρο "φυσιολογικο" μωρο,οπωσ και ειχε δειξει η dop[ler εξεταση.εντουτισ επειδη ακομη ειναι ισχιακο και τισ τελευτ.3 εβδομαδες πηρε μονο 150γρ.πρεπει να το βγαλει...

ο γιατροσ ανυσυχει να το αφησει παραπανω μηπωσ σπασουν τα νερα και δεν θελει ενα μικρο μωρο νατο γεννησει φυσιολογικα...

παρολο που θελω να το επισημανω πωσ ο γιατροσ δεν ειναι υπερ της καισαρικησ,υπομμονετικοσ, και υπερμαχοσ γενικα του φυσιολ.τοκετου.εχει τετοια φημη.

ενω υπολογιζαμε πωσ εαν φταναμε τισ 40εβδ θα γεννουσαμε περιπου 2950γρ.- τωρα το πολυ να ειναι στισ 37 κ 5, τα 2300!!!

σχεδον σιγουρη η θερμοκοιτιδα,μας ειπε..

αρχιζουμε και απο αυριο ενεσεισ κορτιζονησ γιατην αναπνευστικη του λειτουργια...

η θλιψη μασ εχει κυριεψει....εμας και τουσ παππουδες.....

21/5 το πρωι μπαινουμε....ουφ..

να ενημερωσω οτι συνεχεια κανουμε εξετασεισ για συγγενεισ λοιμωξεισ,τοξοπλασμα,προεκλαψια κλπ...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ..

γιατι..???γιατι???

φοβομαστε για πολλα πραγματα πλεον...μασ μπαινουν κακιεσ σκεψεισ στο μυαλο για καθυστερηση κλπ...

ειχε καμμια κοπελα απο εσασ σχετικη εμπειρεια?? εχω σκασει!!!

ευχριστω γιατο χρονο σας,συγγνωμη που μακρυγορησα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θελω να σου πω να μην αγχωνεστε ενα μικρο φυσιολογικο εμβρυο σας ειπε!

αναλογη περιπτωση της αδερφης μου που ενω ηταν ολα καλα το μωρο σταματησε να παιρνει βαρος. θα γεννουσε ουτως αλλως με καισαρικη γιατι το μωρο ειχε θεση σαν τον βουδα ακριβως! ηταν εντελως ορθιο στην κοιλια με το κεφαλι στο στερνο της αδερφης μου κ τα ποδια κατω στον τραχηλο της. ολες οι εξετασεις καλες δεν ηξεραν γιατι δεν επαιρνε ξαφνικα βαρος. η μονη διαφορα οτι ο γιατρος ηθελε να παρει οσο περισοτερες μερες μπορουσε στην κοιλια για να αποφυγει θερμοκοιτιδα. τελικα γεννησε στις 38 κ ο λογος ηταν οτι ο ομαφαλιος λωρος ειχε τυλιχτει στην γαμπιτσα της μικρης πολυ σφιχτα(αφου ηταν μελανιασμενο το ποδαρακι της για μερες) κ δεν αφηνε την ροη της τροφης σωστα. η κουκλα μας ειναι πλεον 9 ετων πανυψηλη κ αδυνατη κοπελαρα!

ολα καλα σας ευχομαι δειξτε πιστη στο ανθρωπακι σας κ ολα καλα θα πανε!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ? ΓΙΑΥΤΟ ΔΕ ΠΕΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ? ΕΜΕΝΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ 2100 ΗΤΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΓΕΡΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ 2 ΔΑΧΤ ΔΙΑΣΤΟΛΗ. ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙ Σ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΣΗΚΩΝΑ ΒΑΡΟΣ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΠΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΑΚΡΙΒΩΣ 40 ΕΒΔ ΠΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟ ΤΗΝ ΛΟΥΛΟΥΔΟΥ ΜΟΥ 3210. Το ΜΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙ? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεσοτητα των μνματων σας!!

ο πλακουντασ ειναι μια χαρα.το ιδιο και το αμνιακο υγρο και η ροη αιματοσ.

απλα τισ τελετ. 2-3 εδομαδεσ πηρε μονο 150γρ.

εξακολουθει και ειναι ισχιακο ακομη.συναμα να υπογραμμισω οτι ηταν παντα κοντα στην 6-10 εκατοστιαια θεση!!υπολειποταν 2,5-3 εβδιμαδεσ στην αναπτυξη

μακαρι ναπανε ολα καλα...

μακαρι ναμην εχει πουθενα καθυστερηση...

θα τρελαθω..

αν βγει 2300 θα μπει για ποσο καιρο στην θερμοκοιτιδα?

ουφ...

Link to comment
Share on other sites

θελω να σου πω να μην αγχωνεστε ενα μικρο φυσιολογικο εμβρυο σας ειπε!

αναλογη περιπτωση της αδερφης μου που ενω ηταν ολα καλα το μωρο σταματησε να παιρνει βαρος. θα γεννουσε ουτως αλλως με καισαρικη γιατι το μωρο ειχε θεση σαν τον βουδα ακριβως! ηταν εντελως ορθιο στην κοιλια με το κεφαλι στο στερνο της αδερφης μου κ τα ποδια κατω στον τραχηλο της. ολες οι εξετασεις καλες δεν ηξεραν γιατι δεν επαιρνε ξαφνικα βαρος. η μονη διαφορα οτι ο γιατρος ηθελε να παρει οσο περισοτερες μερες μπορουσε στην κοιλια για να αποφυγει θερμοκοιτιδα. τελικα γεννησε στις 38 κ ο λογος ηταν οτι ο ομαφαλιος λωρος ειχε τυλιχτει στην γαμπιτσα της μικρης πολυ σφιχτα(αφου ηταν μελανιασμενο το ποδαρακι της για μερες) κ δεν αφηνε την ροη της τροφης σωστα. η κουκλα μας ειναι πλεον 9 ετων πανυψηλη κ αδυνατη κοπελαρα!

ολα καλα σας ευχομαι δειξτε πιστη στο ανθρωπακι σας κ ολα καλα θα πανε!

τελικα ποσο γεννηθηκε? μπηκε στη θερμοκοιτιδα καθολου??

να σας ζησει κ ναναι παντα γερη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για την αμεσοτητα των μνματων σας!!

ο πλακουντασ ειναι μια χαρα.το ιδιο και το αμνιακο υγρο και η ροη αιματοσ.

απλα τισ τελετ. 2-3 εδομαδεσ πηρε μονο 150γρ.

εξακολουθει και ειναι ισχιακο ακομη.συναμα να υπογραμμισω οτι ηταν παντα κοντα στην 6-10 εκατοστιαια θεση!!υπολειποταν 2,5-3 εβδιμαδεσ στην αναπτυξη

μακαρι ναπανε ολα καλα...

μακαρι ναμην εχει πουθενα καθυστερηση...

θα τρελαθω..

αν βγει 2300 θα μπει για ποσο καιρο στην θερμοκοιτιδα?

ουφ...

κ στην αδερφη μου σωστη φαινοταν η ροη κ ολα! η ανηψια μου ειχε βγει 2450 κ δεν μπηκε θερμοκοιτιδα στο τσακ!

εξαρταται ποσο θα μεινει απο το ποσο γρηγορα θα παρει το βαρος που πρεπει. απλα δεν καταλαβαινω το βαρος που παιρνουν ακομα μεσα στην κοιλια ας ειναι κ λιγο το προτιμουν.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα,

 

εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά μπορώ να σου πω για την κουμπάρα μου...

Όπως κι εσεις όλα καλά ήταν από την αρχή και κάποια στιγμή η μικρή άρχισε να μην παίρνει βάρος. Στην αρχη ο γιατρός δεν ανησύχησε, ήταν και όλες οι εξετάσεις καλές, της εξήγησε όμως ότι συνήθως αυτό σημαίνει μη ικανοποιητική λειτουργία του πλακούντα (ακόμα και αν δεν φαίνεται γερασμένος) και πιθανά προβληματα στην πορεία και την είχε υπο στενή παρακολουθηση.

Η εξέλιξη εν ολίγης ήταν ότι το μικρό βάρος συνεχιζόταν, ο πλακούντας άρχισε να γερνάει αλλά όχι σε ανυσηχητικό σημείο, ο γιατρός άρχισε να ανησυχεί και έκανε και κορτιζόνες στη φίλη μου.

Στο τέλος κάνανε κάθε 5 μέρες υπέρηχο στον εμβρυολόγο που κάναν και τη β επιπέδου και όταν αυτός τους είπε ότι παρατηρεί μειωμένη ροή αίματος στα άκρα του μεβρύου, τότε και ο γυναικολόγος της είπε ότι πρέπει να το πάρουν. Της εξήγησ ότι αυτό σημαίνει ότι το μωρό στρεσάρεται και στέλνει περισσότερο αίμα στα ζωτικά όργανα (εγκεφαλο κυρίως).

 

Το μωράκι γεννήθηκε 37w κάτω από 2500 κιλά (2200-2300 αν θυμάμαι καλά), πολύ καλά στην υγεία του. Έμεινε θερμοκοιτίδα 2-3 μέρες και έφυγε από το μαιευτήριο με τη μαμα του :)

Ο νεογνολόγος τους είχε δώσει μάλιστα μια άτυπη λίστα με πράγματα που πρέπει να κανει το μωρό ή να ισχύσουν για να περνάει κάθε στάδιο από τη θερμοκοιτίδα προς την έξοδο (π.χ. καλή αναπνευστική λειτουργία για να πάει από τη θερμοκοιτίδα στην παρακολούθηση, χαμηλος ικτερος κτλ για να βγει απο την παρακολούθηση, να φάει με μπουκάλι για να πάει σπίτι κτλ κτλ).

 

Όλα καλά να σας πάνε! Να έχετε σύντομα αγκαλιά ένα υγιέστατο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσι μου δεν καταλαβαίνω γιατί θέλει να το γεννήσει το μωρό? Αν είναι απλά μικρό σε μέγεθος και δεν θέλει να το στρεσάρει με φυσιολογικό τοκετο τότε ας κάνει καισαρική αλλά όχι πρόωρα. Αλλά και σε μια βδομαδα να γεννησετε μια χαρά θα είναι το μωρό. Εγώ γέννησα στις 36 και 5 μέρες γιατί υπήρχε υπόνοια ρήξης του σάκου, ένα υγιέστατο μωράκι 2100γρ και μπηκε για προληπτικούς λόγους 1 ώρα μόνο στη θερμοκοιτιδα. Δεν βάλαμε καθόλου ενέσεις για τους πνεύμονες.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό που περιγράφεις εγώ το έπαθα στο τρίτο παιδί. Από ότι φαίνεται όμως υπήρχε το πράβλημα εξαρχής και στα δύο πρώτα. Γεννήθηκαν τελειόμηνα και ήταν το πρώτο περίπου 3 κιλά και το δεύτερο περίπου 2700. Βέβαια ο γιατρός, παρόλο που ήταν ο ίδιος και στα τρία, δεν είχε παρατηρήσει το πρόβλημα και δε με είχε ενημερώσει να λάβω τα μέτρα μου εγκαίρως στην τρίτη εγκυμοσύνη.Έπρεπε να κάνω εξαρχής θεραπεία με ενέσεις αντιπηκτικές η οποία δεν έγινε όταν έπρεπε. Έτσι γύρω στον εβδομο μηνα διαπίστωσε ότι το μωρό δεν έπαιρνε αρκετό βάρος και ότι είχε και μειωμένο αμνιακό υγρό. Ξεκίνησα αντιπηκτικές και έπινα άπειρα υγρά και ξεκουραζόμουν όσο το δυνατόν περισσότερο (σταμάτησα τη δουλειά), αλλά το πρόβλημα δε βελτιωνόταν, απλά δε χειροτέρεψε. Με είχε προειδοποιήσει αρκετές φορές για πρόωρο τοκετό και ότι αν χειροτερευε η κατάσταση θα μου το έπαιρνε νωρίτερα με καισαρική (τα δυο πρώτα τα είχα κάνει φυσιολογικά). Είχα πέσει πραγματικά σε θλίψη λόγω της κατάστασης αυτής. Είχα φτάσει να πηγαίνω στο νοσοκομείο να με βλέπει και δύο φορές την εβδομάδα και είχα πάρει και τις ενέσεις κορτιζόνης-της είχα στο σπίτι μου- σε περίπτωση που θα έπρεπε να τις κάνω για να μπω νοσοκομείο εσπευσμένα για τοκετό. Τελικά ο Θεός με βοήθησε και έφτασα σχεδόν μέχρι το τέλος (38η εβδομάδα). Ακόμα και ο γιατρός ο ίδιος δεν το πίστευε ότι τα κατάφερα. Βέβαια την πρόκληση τοκετού δε τη γλίτωσα, γιατί το πρόβλημα όπως σου είπα δε βελτιώθηκε απλά δε χειροτέρεψε και δε με άφησε να με πιάσουν οι πόνοι από μόνη μου. Γέννησα μία μπουμπού 2500 κιλά (τη μικρότερη στα τελειόμηνα) αλλά υγιέστατη και δε χρειάστηκε να μπει θερμοκοιτίδα ούτε μία μέρα. Έκανε μόνο υπογλυκαίμία όταν γεννήθηκε και μου την κράτησαν δυο μέρες στα τελειόμηνα αλλά την τρίτη μέρα μου την έφεραν στο δωμάτιο και την πήρα σπίτι μου φεύγοντας. Τη θήλασα 8 μήνες και μήνα με το μήνα πήρε βάρος και συνήλθε. Τώρα είναι 8 μηνών, στρουμπούλω και κούκλα. Μην αγχώνεσε υπερβολικά αλλά πάρε και μία δεύτερη γνώμη. Γιατί κάποιοι γιατροί, με συχνή παρακολούθηση, σε κρατάνε μέχρι λίγο πριν το τέλος (εφόσον δε στραβώσει πολύ η κατάσταση) και σε πανε με πρόκληση τοκετού που είναι προτιμότερη από καισαρική και γλιτώνεις και τη θερμοκοιτίδα, που είναι αναπόφευκτη αν το μωράκι έχει βάρος λιγότερο από 2,3 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι γέννησα και εγώ στη 35 εβδ. Το πρόβλημα έχει να κάνει με τισ αρτηριές που τροφοδοτούν το παιδί απο εσένα. Ο κύριοσ Λιβανοσ που μου έκανε τουσ υπ/χουσ ανάπτυξησ είχε εντοπίσει απο την αρχή το πρόβλημα ώμος δυστυχώς ο βλ.....ς γιατρόσ μου δεν αξιολόγησε το πρόβλημα. Τελικά γέννησα στην 35 εβδο. με βάροσ 2100. Θερμοκοιτίδα μπήκαμε μόνο 1 μέρα προληπτικά και απο κει και πέρα μείναμε 10 μέρες στο κουνάκι για να μάθει να τρώει με μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην αν γεννηθει 2300 σαν βαρος ειναι μια χαρα....το παιρνετε και φευγετε...απλα ισως θελουν να το βαλουν 2-3 θερμοκοιτιδα..για να διευρενυσουν γιατι δεν παιρνει βαρος .(πριν 10 χρονια που εκανα τα διδυμα ηταν 2500 και 2400 χασαν απο 100 γραμμαρια και τα πηρα σπιτι την 3 μερα κανονικα 2300 και 2400..και μου ειχε πει τοτε κατω απο 2 κιλα μπαιναν θερμοκοιτιδα...απο 2 κ.εως 2.220 απλα παρακολουθηση ..απο κει και πανω τα παιρνω και φευγω)

Αλλα ας μου διευκρινησεις κατι... το μωρο απ την αρχη ηταν 2-3 εβδ πισω σ αναπτυξη ή ενα ηταν ''κανονικο'' ξαφνικα σταματησε να παιρνει και εμεινε τοτε πισω.

 

Παντως για να ηρεμησετε δεν θα ηταν κακο να πατε σ ενα κεντρο και να κανετε εναν υπερηχο ...απλα για ν ακουσετε μια γνωμη (να ηρεμησε ισως και να κανετε αυτο που θεωρειτε σωστο με την καθοδηγηση ενος γιατρου)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι γέννησα και εγώ στη 35 εβδ. Το πρόβλημα έχει να κάνει με τισ αρτηριές που τροφοδοτούν το παιδί απο εσένα. Ο κύριοσ Λιβανοσ που μου έκανε τουσ υπ/χουσ ανάπτυξησ είχε εντοπίσει απο την αρχή το πρόβλημα ώμος δυστυχώς ο βλ.....ς γιατρόσ μου δεν αξιολόγησε το πρόβλημα. Τελικά γέννησα στην 35 εβδο. με βάροσ 2100. Θερμοκοιτίδα μπήκαμε μόνο 1 μέρα προληπτικά και απο κει και πέρα μείναμε 10 μέρες στο κουνάκι για να μάθει να τρώει με μπιμπερό.

 

Ειναι λιγο δλδ 2100 στις 35 εβδ? Γιατι σ ενα μηνα βαζουν ανετα 1 κιλο..που σημαινει βαρος κοντα στα 3 κιλα...

 

Ας μεταφερατε το ερωτημα αυτο και στον γιατρο που παρακολουθει το φορουμ να δουμε ποια ειναι η αποψη του...να ξερουμε κι εμεις

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που δεν διαβαζω ολη τη συζητηση.

Πρωτου κανετε κατι ζητηστε δευτερη γνωμη.

 

Κι εμενα κατι τετοια παλαβα μου ελεγε ο γιατρος και περασα τους τελευταιους 2 μηνες της εγκυμοσυνης μες το αγχος. Ολα τα υπολοιπα ηταν κι εμενα οκ αλλα οι μετρησεις του μωρου εδειχναν αλλες φορες οτι επερνε βαρος αλλες οχι. Να ξερεις ομως οτι σε ενα βαθμο αυτο ειναι φυσιολογικο -απλως συμβαινει- θα δεις και μετα που θα γεννηθει το μωρακι δεν θα παιρνει το ιδιο βαρος καθε μηνα.

Εκανα τις ενεσεις κορτιζονης και ο γιατρος με ειχε σταντ μπαι για προωρο τοκετο. Στο τελος ο γιατρος με παρακολουθουσε καθε 2 ημερες. Πηγα και σε αλλο γιατρο αλλα δεν μου ειπε τιποτα σπουδαιο. Ομως εγω ποτε δεν μπορεσα να συμβιβαστω με την ιδεα οτι θα γεννησω προωρα και οχι φυσιολογικα και ροκανιζα το χρονο ωσπου το παιδι θελησε απο μονο του να βγει-την 39η εβδ. Κι ολα καλα δοξα τω Θεω.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ να πάρεις δεύτερη γνώμη. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά το σκεπτικό να στο πάρει νωρίτερα χωρίς να υπάρχει προφανέστατος λόγος. Το παιδί τρέφεται, δεν είναι ότι σταμάτησε να τρέφεται εντελώς. Και όσο για την ισχιακή προβολή, εμένα γύρισε τελευταία μέρα πριν την γέννα. Και το δικό μου ήταν μικρό μωράκι και είχε σταματήσει να παίρνει πολύ βάρος αλλά δεν υπήρχε λόγος για πρόωρο, γέννησα στις 39 εβδομάδες και το μωρό βγήκε 2390, ούτε καν θερμοκοιτίδα μπήκε. Να ξέρεις ότι μπαίνουν στα 2000 και κάτω εκτός και αν υπάρχουν άλλοι λόγοι.

Κακώς αγχώνεστε και σίγουρα πάρτε μια άλλη γνώμη, γιατρός δεν είμαι αλλά από την εμπειρία μου δεν βλέπω τον λόγο να γεννήσεις νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τισ απαντησεισ σας και τις ευχες σας.

θελω να σας παραθεσω 2 στοιχεια που ισωσ βοηθησουν παραπανω...

α) ο μικροσ απο τη β πιπεδου και μετα παντα υπολειποταν περιπου 2 εβδομαδες,εντουτισ ηταν παντα μεσα στα κατωτερα φυσιολογικα ορια.υγιεσ αλλα μικρο μωρο.επισησ λογω το οτι ηταν κ παραμενει ισχιακο συνεχωσ,μας ειπανε οτι το κεφαλακι του πιεζεται περισσοτερο και παιρνει σχημα πεπονιου (πραγμα που αλλαζει αργοτερα),οι μετρησεισ του βαρουσ ισως να αποκλινουν περισςοτερο(αντιβρεγματικη διαμετροσ).απλα ο γιατροσ ανυσηχει διοτι τα κιλακια του τωρα ,2100, ειναι λιγα για 36,5w kai δεν θελει να ζοριστει κατα το φυσιολ.τοκετο.ισωσ ειναι κ αγορι κ ενας λογος παραπανω??τινα πω?

β)με ανησυχει που ο γιατροσ παρολου που ειναι υπερμαχοσ του φυσιολ.τοκετου,δεν θελει να καθυστερησει νατο παρουμε.τον εμπιστευεται η γυναικα μου,παρολου που μας αγχωνει τωρα.

αλλα κ τωρα τι νακανουμε?ακομη κ αν παρουμε 2η γνωμη απο αλλο γιατρο κ πει οτι μπορουμε να το κρατησουμε οσο παει,πωσ θατουτοπουμε αυτο?θα δειξουμε οτι τον αμφισβητουμε κλπ.

συναμα αν μας πει: εγω σας συμβουλευω τι πρεπει ναγινει με γνωμονα την υγεια του μωρου,αν θελετε εσεις νατο ρισκαρετε,τοτε εχετε κ την πληρη ευθυνη!!

ποιοσ μπορει να παρει αυτο το ρισκο?????

ο γιατροσ ειναι εμπειροσ κ με καλη φημη,κατι θαξερει παραπανω....

ουφ!

την παρασκευη κλεισαμε για τελ.doppler στη υπερηχολογο...ομωσ το "ραντεβου" για την γεννα ηδη εχει κλειστει απο το γιατρο...τριτη 21/5!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη βρε παιδια...η κοπελα ειναι στις 36+5 καιτο μωρο 2100, εγω γεννησα στις 37+5 2430......ενω αν γεννουσα κανονικα σιγουρα θα ξεοερνουσε τα 3 κιλα....

Δεν καταλαβαινω τοσκεπτικο του γιατρου......ο πλακυντας ειναι καλος????τροφοδοτει σωστα?? ασχετα με το αν παιρνει λιγα γραμμαρια το μωρο απο βδομαδα σε βδομαδα......για να το παρει καισαρικη θα πρεπει το μωρο να ΧΑΣΕΙ βαρος......σε αυτη τη περιπτωση το παιρνουνε.....τουλαχιστον ετσι γνωριζω εγω......

 

Οπως λενε καιτα κοριτσια να πατε για 2ρη γνωμη........πριν τις 21....

Καλη επιτυχια.....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα και εγώ κύηση υψηλού κινδύνου, κάτι είχαμε διαβάσει και εμείς, ρωτώντας...

 

Δεν ξέρω, έτσι όπως τα γράφεις, δεν βγάζουν και πολύ νόημα, τουλάχιστον δεν τα έχω ξανακουσει έτσι. Σίγουρα ειπώθηκαν έτσι; Αν όμως ο γιατρός είναι γενικά έμπειρος και εμπιστοσύνης, θα έλεγα να έχετε εμπιστοσύνη, γενικά. Ε, τώρα τι να σου πω; Να παίρνατε και δεύτερη γνώμη αν μέσα σας έχετε ανοιχτή την πιθανότητα και να αλλάξετε γιατρό τώρα. Έχει ξαναγίνει, δεν είναι ανήκουστο.

 

Το κάθε μαιευτήριο έχει δική του πολιτική για το ποια είναι τα κριτήρια που μπαίνει το παιδί παρακολούθηση, φαντάζομαι μια παρακολούθηση 2-3 μέρες θα την έχετε στο τσεπάκι.

 

Προς το τέλος της εγκυμοσύνης οι μετρήσεις βάρους δεν είναι τρομερά ακριβείς, αν και μερικοί γιατροί είναι πολύ έμπειροι και πιο αξιόπιστοι από άλλους.

 

Να προσθέσω επίσης, σε ό,τι έχει γραφτεί, ότι ένας κίνδυνος αν το παιδί δεν πάρει θέση είναι σε περίπτωση που σπάσουν τα νερά να σφηνωθεί ο ομφάλιος λώρος στην εισοδο του κόλπου με αποτέλεσμα να μειωθεί πολύ το οξυγόνο που παίρνει το μωρό. Είναι πολύ σπάνια επιπλοκή, αλλά υπαρκτή και κάτι που έχει κανείς στο μυαλό του αν δεν εμπεδωθεί το μωρό. Ίσως είναι ένας λόγος που δεν θέλουν να σπάσουν τα νερά; Πιθανολογώ...

 

Έτσι και αλλιώς ισχυακό μωρό πλέον πρακτικά δεν το φέρνουν στον κόσμο παρά με καισαρική τομή.

 

Τα δικά μου ήταν εγκάρσια ή ισχυακά και μια χαρά θρεφτάρια ήταν. Για το κεφαλάκι έχουν πράγματι ένα σχηματάκι μυστήριο, αλλά εικάζω ότι ήταν επειδή έμειναν ξάπλα αρκετά τον πρώτο καιρό αφού ήρθαν στον κόσμο και ήταν ελαφρώς πρόωρα. Δεν είναι όμως κάτι έντονο και αντιαισθητικό, ούτε κάτι που το προσέχει κανείς με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να διαβάσω ολα τα posts αναλυτικά αλλά θέλω να σε καθυσηχάσω γιατί είχα κι εγώ παρόμοια περίπτωση. Το δικό μου μωρό το πήραμε με καισαρική την 39η εβδομάδα επειδή είχε σταματήσει επί 3 βδομάδες να παίρνει βάρος. Γεννήθηκε 2470γρ και δεν μπήκε θερμοκοιτίδα αλλά το κράτησαν το πρώτο βράδυ στη ΜΕΝΝ προληπτικά. Όπως σας είπε κι εσάς ο γιατρός, ήταν απλά ένα μικρό μωρό κατά τα άλλα υγιέστατο και φυσιολογικό. Ούτε καν ίκτερο δεν έκανε, όλα μια χαρά. Απλά μερικά μωράκια πρέπει να βγουν, αρχίζουν και δυσανασχετούν. Εγώ βέβαια είχα και πρόβλημα πίεσης γι' αυτό. Αλλά ο πλακούντας, τα υγρά, όλα στις εξετασεις φαίνονταν φυσιολογικά. Μόνο όταν γέννησα είδαμε οτι και ο πλακούντας είχε αρχίσει να έχει πρόβλημα.

Μη σε ανησυχεί λοιπόν αυτό από μόνο του αφού όλα τα άλλα είναι καλά.

Επίσης να ξέρεις οτι από την 37η εβδομάδα και μετά το μωράκι θεωρείται τελειόμηνο και όχι πρόωρο.

Όλα καλά θα πάνε! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική γνώμη και χωρίς καμία εμπειρία επί του θέματος, θα σου έλεγα οτι εφόσον το μωρό βρίσκεται ανάμεσα στην 6η και 10η εκατοστιαία θέση και όχι στο "φυσιολογικό" 10-90% (όχι πως κάτω από 10% και πάνω από 90% δεν είναι φυσιολογικό αλλά υποθέτω οτι χρειάζονται άλλοι χειρισμοί) να στηριχτείς μόνο σε επιστημονικές απόψεις... είτε παίρνοντας κι άλλες γνώμες εμβρυολόγων, είτε δείχνοντας εμπιστοσύνη στον γιατρό σας. Εύχομαι να κρατήσετε την σωστή ώρα ένα κατάγερο μωρό!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένσταση σε αυτό που λέει ο γιατρός σου, ότι δεν θέλει να ταλαιπωρηθεί το παιδί λόγω μικρού βάρους και στο παίρνει με καισαρική. Οπως σου έγραψα ήδη και εμένα το μωρό ήταν πολύ μικρό και ο γιατρός μου είπε ότι θα ξεκινήσουμε με φυσιολογικό και αν δούμε ότι κρατάει πολύ αυτό σημαίνει ότι θα αρχίσει να ταλαιπωρείται το μικράκι και τότε θα πάμε αναγκαστικά στην καισαρική. Βέβαια γέννησα φυσιολογικά. Εγώ δεν καταλαβαίνω που στηρίζει ο γιατρός να μην ταλαιπωρηθεί το παιδί από την στιγμή που δεν σου δίνει την επιλογή αλλά κατευθείαν σε πάει καισαρική.

Και κάτι άλλο. Στις περισσότερες περιπτώσεις το παιδί γυρίζει από ισχιακή προβολή προς το τέλος της εγκυμοσύνης. Ούτε αυτό το καταλαβαίνω με τον γιατρό σου. Μάλλον δεν μας τα λες καλά εσύ, αλλιώς δεν βγάζω νόημα..

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να μην νιώθετε θλίψη!!! Θα ερθει στον κοσμο το μωράκι σας!!!! Βρίσκομαι και γω κάτω απο την απειλή ενος πρόωρου τοκετού γιατί έχω καποια προβλήματα με τις αρτηρίες που τρέφουν το μωρο. Έχω ηδη κανει τις ενέσεις κορτιζόνης και έχω ξεκινήσει αντιπικτικες ενέσεις απο την 22η εβδομαδα. Τώρα είμαι στην 29η και ακόμα δεν ξέρω ποτε μπορεί να γεννησω. Μην σας τρομάζουν ουτε οι ενέσεις κορτιζόνης -γίνονται μονο για καλο- και το γεγονος της καισαρικής επίσης μου το έχει πει και μένα για τον ίδιο λογο αν το μωρο ειναι πολύ μικρο ή ταλαιπωρημένο δεν αντέχει τον φυσιολογικό τοκετό. Εγώ εμπιστευομαι την γιατρό μου και από ότι κατάλαβα και η γυναικα σου. Η μονη συμβουλή που θα σου δώσω είναι εκεί που θα γεννησετε επειδή το έχω ψάξει πολύ ειναι να υπάρχει νεογνόλόγος!!!! Δεν έχουν όλες οι κλινικές και μην φοβάστε την λεξη θερμοκητηδα . πιστέψτε στο μωρακι σας και να του δίνετε δυναμη πίστεψε με το καταλαβαίνει!!!!! εύχομαι το καλυτερο με γερο μωρο και δυναμη για σας!!

Link to comment
Share on other sites

KAI εγω προβληματιζομαι για τη βιασυνη του γιατρου να το παρει με καισαρικη,παρολου που παιρνει βαροσ(εστω κ λιγο) με λιγοτερο ρυθμο...

κανονικα θαπρεπε να παρει 400-500γρ σε 2 εβδομαδεσ κ πηρε μονο 150γρ.

ΑΛΛΑ ΠΗΡΕ ΕΣΤΩ Κ ΑΥΤΑ!!

απο την αλλη ειναι λογικο να ανησυχει για ενα μωρακι μικρο για να μην ζοριστει σε ενα φυσ.τοκετο

ξεκινησαμε σημερα τισ ενεσεισ κορτιζονησ,4 στο συνολο ολεσ-ολεσ..

ο γιατρος εχει πειρα, καλο ονομα,κατι θα ξερει παραπανω....ουφ,ελπιζω!!

 

υ.γ. ευχαριστω για ολεσ τισ απαντησεισ!

 

Link to comment
Share on other sites

KAI εγω προβληματιζομαι για τη βιασυνη του γιατρου να το παρει με καισαρικη,παρολου που παιρνει βαροσ(εστω κ λιγο) με λιγοτερο ρυθμο...

κανονικα θαπρεπε να παρει 400-500γρ σε 2 εβδομαδεσ κ πηρε μονο 150γρ.

ΑΛΛΑ ΠΗΡΕ ΕΣΤΩ Κ ΑΥΤΑ!!

απο την αλλη ειναι λογικο να ανησυχει για ενα μωρακι μικρο για να μην ζοριστει σε ενα φυσ.τοκετο

ξεκινησαμε σημερα τισ ενεσεισ κορτιζονησ,4 στο συνολο ολεσ-ολεσ..

ο γιατρος εχει πειρα, καλο ονομα,κατι θα ξερει παραπανω....ουφ,ελπιζω!!

 

υ.γ. ευχαριστω για ολεσ τισ απαντησεισ!

 

 

Εβγαλε οτι πηρε 150 γρ αλλα λαθη γινονται..οποτε γι αυτο το λογο και μονο θα επαιρνα μια δευτερη γνωμη..,μπορει να εκπλαγειτε!!!

 

Επισης το οτι εχει πειρα και καλο ονομα... δεν μου λεει τιποτα...συνηθως ειναι αυτοι που δεν χρειαζεται πλεον να ''προσεχουν'' τοσο πολυ ;) αν καταλαβαινεις τι εννοω

 

Και το να παρετε μια δευτερη γνωμη απλα για να ειστε σιγουροι δεν ειναι κακο... και δεν χρειαζεται να το μαθει αν τελικα δειτε οτι εχει δικιο και θελετε να συνεχισετε μαζι του...

 

Εαν ομως ανακαλυψετε οτι τελικα σας κοροιδεψε...μετα θα σας μεινει η οργη και γιατι δεν αντιδρασετε οταν επρεπε

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να στενοχωριέστε . Ακούστε το γιατρό σας και εμπιστευτείτε τον , ξέρει πολύ καλά πιο είναι το καλύτερο για την υγεία της μητέρας και του μωρού . εγώ γέννησα 35 εβδομάδων και 5 ημερών λόγω γήρανσης του πλακούντα και μείωσης του αμνιακού υγρού . το μωρό δεν τρέφονταν όσο έπρεπε κι έτσι έπρεπε να γεννηθεί . το παλέψαμε 2 βδομάδες και τελικά μπήκα για καισαρική . καλή επιτυχία και με το καλό το μωρό σας .

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ο γιατρος μου απο τον 6ο μηνα κι επειτα εβλεπε οτι το παιδι δεν μεγαλωνε οσο θα επρεπε, παντα ελεγε οτι ηταν κοντο και αδυνατο για τις εβδομαδες που διενυα. Επειδη ειχα και προβληματα στην εγκυμοσυνη και ο πλακουντας γερναγε πριν την ωρα του με ειχε προετοιμασει για προωρο τοκετο και μαλιστα μου ειχε πει αποκλειεται να μπεις στο μηνα σου, θαυμα θα ειναι να φτασουμε τις 34 βδομαδες. Εκανα ενεσεις κορτιζονης που δεν ηταν και τιποτα και το παρακολουθουσαμε συνεχεια, μεχρι και 3 doppler ειχα κανει. Τελικα γεννησα στις 37+3 ενα αγορακι περιπου 3 κιλα και αυτο με αποφαση δικη μου γιατι θα μπορουσε με λιγο ρισκο να εκλεινα και τις 38 αλλα επειδη ο πλακουντας μπορει να παθαινε ριξη ειπα καλυτερα να γεννησω. Αν το παρακολουθηται τακτικα πιστευω δεν θα εχετε προβλημα, αν θες παρε και μια δευτερη γνωμη αλλα μη σας πιανει πανικος, ολα καλα θα πανε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...