Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λειχηνας γεννητικων οργανων


Recommended Posts

Καλημερα,

 

ηλπιζα να συμμετεχω σε αυτο το site μονο σε ευχαριστες συζητησεις η γενικου ενδιαφεροντος αλλα η ατυχια και η γκαντεμια στη μικρη μου δεν εχουν ορια. Μετα τη διαγνωση με λυκο περσι και την τοση κορτιζονη κατα διαστηματα τωρα εδω και τρεις μηνες ειχε στο πιπακι της εντονη φαγουρα και κοκκινιλα χωρις πονο βεβαια.Ειδαμε παλι τον παιδοδερματολογο ο οποιος διεγνωσε σκληρο και ατροφικο λειχηνα γεννητικων οργανων. Βεβαια ειναι σπανιο δυο αυτοανοσα νοσηματα μαζι ελα ομως που τον τραβηξαμε και αυτο το λαχνο..

εχω τρελλαθει!!! γιατι πια ολα αυτα στη μικρη μου? γιατι? γιατι?

εχει καποια αλλη μανουλα ακουσει κατι παρομοιο!!!

ξερω βεβαια και εμπιστευομαι το γιατρο μου απλα θελω να ξερω ειναι δυνατο να εχει μαζεψει η μικρη μου ολη την αυτοανοσια του κοσμου?

βεβαια μονο elidel κρεμα βαζουμε τωρα αλλα δεν μπορω βρε κοριτσια αλλο να βλεπω τη μικρη μου να υποφερει απο ολα αυτα..λυγιζω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω δει λειχήνα αλλά όχι σε παιδί ούτε σε γεννητικά όργανα. Απλώς δερματικό λειχήνα ο οποίος ήταν εξάνθημα σε μεγάλο βαθμό αλλεργικής αιτιολογίας. Δεν παίζει το κοριτσάκι σου να είναι απλώς αλλεργικό σε κάτι?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αλλεργιες...

την πηγα για εξετασεις στο τμημα παιδικης και εφηβικης γυναικολογιας στο Αλεξανδρα ..και εκει ειπαν οτι μαλλον λειχηνας ειναι γεννητικων οργανων....

τι να πω? ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...αλλα και με τοση κορτιζονη που εχει παρει ακομα και να ειχε πιστευω θα εξαφανιστηκαν.:!::!::confused:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο που στεναχωριεσαι αλλα παρε δυναμη και ψαξτο! Δυο αυτοανοσα σε τοσο μικρη ηλικια, θεωρω οτι αμεσα πρεπει να μιλησεις με ανοσολογο εκτος του παιδιατρου.

Βεβαια τα αυτοανοσα ειναι μεγαλη 'οικογενεια' και συγγενευουν. Σιγουρα ομως ενας ανοσολογος θα μπορουσε να σε βοηθησει ουσιαστικα.

Σου ευχομαι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο παιδοδερματολογος που ειναι στο αγια σοφια εχει ηδη μιλησει με την παιδορευματολογο και το ανοσολογικο τμημα του αγια σοφια και μας εχει κλεισει ραντεβου εκει για περαιτερω ελεγχο...

απλα μου φαινονται βουνο ολα αυτα..οχι για εμενα αλλα για τη μικρη μου βασικα..και στη δικη μου οικογενεια και στου αντρα μου κανεις δεν ειχε ποτε σχεση με τετοια νοσηματα..τι να πω! τετοια ατυχια πια στη μικρη μου?:confused:

Link to comment
Share on other sites

με ολο το θαρρος ...αυτα τα νοσηματα λενε πως δεν εχουν αιτια. εχουν. Δεν μπορει να μην εχουν. Ειναι το ΄στρες' του οργανισμου. Τωρα τι στρες μπορει να εχει ενα παιδακι? Η αναπτυξη σε αυτες τις ηλικιες ειναι τοσο μεγαλη που αν δεν καλυπτεται σωστα με βιταμινες κτλ η κατι εστω μικρο δεν δουλευει και πολυ σωστα στον οργανισμο της, τοτε εχουμε το σωματικο στρες.

Εφοσον δεν υπαρχει και η κληρονομικτητα νομιζω πρεπει να εστιασεις εκει και να πιεσεις τους γιατρρους να ψαξουν το παιδι για τα παντα. Απο μονη τους δεν κανουν συνηθως και πολλα, απλα κοιτανε να περιορισουν τα συμπτωματα. Σιγουρα στεναχωριεσαι , σκεψου ομως οτι οπως και να εχει θα εχει μια φυσιολογικη ζωη.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

electraa, μπορεις σε παρακαλω να περιγραψεις περισσοτερο τι εχει η μικρη σου?

Η κορη μου ειναι 8 χρονων και πριν λιγο καιρο ειχε μεγαλη φαγουρα και κοκκινιλαστο πιπι της, απο την αρχη της σχησμης αναμεσα στα μεγαλα χειλια και προς τα πανω.

Ο παιδιατρος μας ειπε και της βαλαμε μελανι και την αdvandan.

Της περασε αλλα ποτε ποτε την φαγουριζει.

Ανησυχω με αυτα που διαβασα, γιατι και πισω απο το αυτι της ειχε βγαλει το καλοκαιρι κατι αντιστοιχο και σκεφτομαι μηπως επρεπε να το ψαξω καλυτερα.

Τι ειναι αυτο το αυτοανοσο?

Ευχομαι τα καλυτερα για το κοριτσακι σου και καλη δυναμη !!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εμενα παρουσιασε προ 1.5 ετους λυκο..την πονουσαν τα γονατα της και εκανε συχνα πυρετους τοτε...τελικα τη διεγνωσαν στο αγια Σοφια.Δηλαδη ο ιδιος ο οργανισμος της ειχε αντισωματα εναντιον του...αυτοανοσο!

τωρα ειχε μια κοκκινιλα μεσα απο τα μεγαλα χειλη και πολυ φαγουρα..στην αρχη η παιδιατρος ειπε κολπιτιδα..μετα ειπε ψυχογενης κνησμος..μετα ειπε πως η ιδια μπορει να εβαζε μικροαντικειμενα παιζοντας..ολα τα ακουσα..τρομαξα οταν ειδα περα απο την κοκκινιλα σαν λωριδες με ασπρο..τοτε την πηγα στον κ αλεξοπουλο (παιδοδερματολογο) στο αγια σοφια ο οποιος μολις την ειδε ειπε λειχηνας και ξεκινησαμε αγωγη με αλοιφη ελιντελ...

λαθος μου που περιμενα τοσο καιρο με τις κοτσανες που μου ελεγε η παιδιατρος..

αν στη δικη σου με μελανι περασε και η φαγουρα υποχωρησε τοτε δε νομιζω οτι μιλαμε για το ιδιο πραγμα..παντως αν ανησυχεις και η φαγουρα κραταει πολυ καιρο εγω θα σου προτεινα να παρεις και δευτερη γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για την απαντηση σου electraa.

Εμας μας περασε ευτυχως και μεχρι σημερα δεν το εχει ξαναπαρουσιασει.

Πως παει η μικρη σου?Πως ειναι η ψυχολογια της?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oλυμπια μου η φαγουρα φαινεται οτι εχει υποχωρησει λιγο με την αλοιφη και δεν την ενοχλει εντονα.Η κοκκινιλα βεβαια δεν μου φαινεται οτι εχει γινει λιγοτερη εντονη. Θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Η κουμπαρα μου διεγνωσθει με σκληροατροφικο λειχηνα γεννητικων οργανων. Ειναι σαραντα ετων. Εχει καποια κιπελα να συστησει ειδικο γιατρο κ εαν βρηκε καποια αποτελεσματικη θεραπεια. Εχει επισκεφτει δερματολογο κ γυναικολογο αλλα τα συμπτωματα δεν υποχωρουν...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις με αναλογο προβλημα?

 

 

QUOTE=isis73;2844093]Η κουμπαρα μου διεγνωσθει με σκληροατροφικο λειχηνα γεννητικων οργανων. Ειναι σαραντα ετων. Εχει καποια κιπελα να συστησει ειδικο γιατρο κ εαν βρηκε καποια αποτελεσματικη θεραπεια. Εχει επισκεφτει δερματολογο κ γυναικολογο αλλα τα συμπτωματα δεν υποχωρουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Η κουμπαρα μου διεγνωσθει με σκληροατροφικο λειχηνα γεννητικων οργανων. Ειναι σαραντα ετων. Εχει καποια κιπελα να συστησει ειδικο γιατρο κ εαν βρηκε καποια αποτελεσματικη θεραπεια. Εχει επισκεφτει δερματολογο κ γυναικολογο αλλα τα συμπτωματα δεν υποχωρουν...

 

 

επαναφερω το θεμα.μηπως εχει καποια κοπελα εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...