Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

χθες το βραδυ ξαφινκα η μικρη αρχισε να εχει καταρροη,μετα απο λιγο μου ανεβασε 38,1 η ωρα ηταν 1παρα εκει αποφασια να της δωσω ντεπον μετα ολο το βραδυ ηταν δροσερη, κ κατα τις 4.30 λεω ας της ξανα βαλω θερμομετρο, κ τι να δω 35.4 μετα απο λιγο 35.5 μεχρι 35.6 φτασαμε στις 6παρα το πρωι τρελαθηκα, η μικρη μουσκεμα δεν μπορουσε να παρει ανασα γιατι της εκλεισε τελειως η μυτουλα,κ τωρα εχει 37.2 θα ερθει το μεσημερι ο γιατρος να την δει,αλλα δεν ξερω ποσο ανησυχητικη ειναι η υποθερμια.Και δεν ηξερα πως να την αντιμετωπισω απλα το αλλαξα το παιδι κ του εβαλα 2μπλουζες για να παραμενει ζεστη, μηπως κ της ανεβει η θερμοκρασια της.Τι αλλο θα μπορουσα να κανω?κανουμε κατι στην υποθερμια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 κουταλάκια ζάχαρη, ένα ζεστό γάλα, τύλιγμα με κουβερτούλα και αγκαλιά! Αυτές ήταν οι οδηγίες του ιατρού μας όταν έπαθε υποθερμία ο μεγάλος μου μετά από πυρετό (από 38,9 έπεσε στο 34,1, τα είδα ΟΛΑ!!)

 

Περαστικά σας!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Maryp σε ευχαριστω πολυ,αλλα δυστυχως εμεις δεν πινουμε καθολου γαλα κ δεν τρωει καθολου ζαχαρη,ευχομαι να μην μου ξανα τυχει γιατι δεν ηξερα τι να κανω για να το αντιμετωπισω.Φανταζομαι οτι αμα εβλεπα 34,1 οπως ειδες εσυ θα ειχα λιποθυμησει πριν προλαβω να κανω οτιδηποτε :oops:

Link to comment
Share on other sites

και μένα σε φάση που είχε κόψει το φαγητό (σχεδόν τίποτα δεν έτρωγε εκείνη την περίοδο) το είχε πάθει. Του 'χωσα τη ζαχαρίτσα με το δάχτυλό μου σιγά σιγά στο στόμα, του 'φτιαξα και ένα ποτήρι γάλα με χέμο να γλυκίζει και το ήπιε κουταλίτσα κουταλίτσα... άστα... άμα δεν τρώνε είναι πιο ευαίσθητος ο οργανισμός τους, αλλά πρέπει να είμαστε προετοιμασμένες για όλα!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

εμάς ο γιατρός μου μετά το 38,5 συστήνει αντιπυρετικό. Επίσης με τοση ζέστη μήπως θα ήταν καλύτερα να μην την ντύνεις τόσο πολύ? πιστεύω πως θα νιώθει δυσφορία, και εμείς οι μεγάλοι όταν είμαστε άρρωστοι, δεν θελουμε πολλά πολλά να μας ενοχλούν. Προσπάθησε να μπεις στην θέση της σαν άρρωστη για να την καταλάβεις. Τώρα πια το κοριτσάκι σου μιλάει, ρώτα την τι θέλει, αν πονάει κάπου κ.α.

Όταν αρχίζει σε εμας να ανεβαίνει πυρετός, αμέσως κάνουμε ένα χλιαρό μπανακι και ίσως καμια κομπρέσα, αλλά ως επι το πλείστον μπανάκι!

Περαστικά της και πολλές αγκαλίτσες όταν είσαστε μαζί. Εμείς έτσι την περνάμε, γιατί αμα(χτυπάω ξύλο) είναι άρρωστη είναι τέζα, δεν μπορεί να φαει, να μιλήσει, να περπατήσει, είναι και φοβιτσιάρα η δικιά μου! :lol::lol:

Περαστικούλια σας, α! και πολλά υγρά επίσης χρειάζονται.

Επίσης τσέκαρε αν βγάζει κανένα δοντακι, γίατί μέχρι τα 2,5 τα βγάζουν και η καταρροή και ο πυρετός μπορεί να είναι από αυτό. Αν δεν την ενοχλεί κάτι άλλο πχ στομάχι, αυτί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λενα της εβαλα 2μπλουζες μονο κ μονο για να ανεβει η θερμοκρασια του σωματος της,διαφορετικα δεν υπηρχε περιπτωση να την εντυνα ετσι.Οσο για τα δοντια ποτε της δεν μου εκανε σε κανενα δοντι τιποτα,οποτε φανταζομαι οτι θα ειναι καποια ιωση δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

ναι σίγουρα ο καιρός ενδείκνυται για ιώσεις, αλλά μην απορρίπτεις και το θέμα του δοντιού, γιατί δεν είναι απόλυτο επειδη δεν το είχε κάνει άλλη φορά να μην σου το κάνει τώρα. Θα το καταλάβεις με την συχνότητα του πυρετου, αν και σήμερα περάσετε τα ίδια!!

αχ :!: την καημενούλα μου την λυπάμαι!

Link to comment
Share on other sites

και μενα ο μικρος μου ειχε κανει 35,2.πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι ανησυχουμε οτα η θερμοκρασια ειναι κατω απο 35 για 24 ωρες και πανω.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε ο γιατρος κ μας ειπε οτι εχουμε ιωση κ.................

επισης μας ειπε οτι υποθερμια λεμε οτι εκανε το παιδι οταν ειναι παγωμενο κ τρεμει απο το κρυο,τοτε αρχιζουμε κ ανησυχουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

να μαι και εγω!!!

την πεμπτη στις 13/8 το απογευμα ανεβασε λιγο πυρετο.λεμε δοντια αλλα χειροτερευε.ο πυρετος επεφτε αμεσως και οταν ανεβαινε πηγαινε ως 38,5.το στομα κλειστο και ετρεχαν τα σαλια.παρασκευη βραδυ εκλαιγε ασταματητα.σαββατο 15αυγουστο κατεβηκαμε θεσσαλονικη(απο διακοπες)και την πηγαμε στο γεννηματα γιατι εχουν το ιστορικο μας εκει.ειχα να δω βρεγμενη πανα πανω απο 12 ωρες και καθως ξερω τι εχει περασει με το νεφρακι της υπεθεσα ουρολοιμωξη.δυστυχως βγηκα αληθινη και ειχε και αμυγδαλες και ουρολοιμωξη.γυρισαμε πισω με μια αντιβιωση αλλα η κατασταση ηταν ιδια πανω κατω.βγαινει η καλλιεργεια και μας λενε οτι η ceclor δεν την πιανει και πρεπει να παρει ενδοφλεβια zinadol οποτε την περασμενη τεταρτη ξανα πηγαμε στο νοσοκομειο αλλα ηταν ηδη καλυτερα απο την τριτη.σαν να φοβηθηκε.μας επρηξαν να την κρατησουν αλλα δεν την εβλεπα σε κατασταση που θα επρεπε να μεινει.ξερω ποτε ειναι καλα και ποτε οχι.και τελικα γυρισαμε πισω.αλλαξαμε και την αντιβιωση και απο τις πρωτες ωρες ηταν οπως πριν.πυρετο δεν ξανα εκανε αλλα απο την πεμτη το βραδυ εχει υποθερμια.απο 34,6 ως 35,2.με επιασε πανικος και ημουν αγκαλια με το τηλ και μιλουσα με τους γιατρους στο νοσοκομειο.μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο.το ιδιο ειπε και η παιδιατρος αλλα μεχρι και χθες ετσι ηταν 35,2!!!την μερα εχει 36,2 περιπου.

ποσες μερες θα ειναι ετσι?να σας πω οτι πλεον ειναι τελειως καλα και απο ορεξη για παιχνιδια αλλο τιποτα και κοιμαται κανονικα δεν κλαιει.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...