Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θελει να παει σχολειο !!!


Recommended Posts

Γεια σας,

ο γιος μου ειναι 4 χρονων,φετος ξεκινησαμε για πρωτη φορα με τον παιδικο σταθμο.

Οταν ηταν να ξεκινησουμε περιμεναμε οπως και ολα τα παιδακια οτι θα εχουμε προβλημα τις πρωτες μερες με κλαμματα κτλ...

Παρολα αυτα ξεκινησε λες και ηξερε τον χωρο απο παλια...Πηγαμε την πρωτη μερα κανονικα,ουτε εκλαψε ουτε μας αναζητησε τπτ απολυτος !!!

Μας ειχε κανει τρομερη εντυπωση που ειχε δειξει τετοια συμεπριφορα...το ειχαμε καμαρι και το λεγαμε συνεχως πως το δικο μας παιδι πηγε σχολειο χωρις κανενα απολυτος προβλημα !!!

Καθε πρωι ξεκιναγαμε με χαμογελα και ανυπομονησια μεχρι να τον παω στον παιδικο...το προσωπο του ελαμπε μεχρι να μπει μεσα...Μου ειχε κανει εντυπωση ποσο το αγαπησε και το χαιρομουν απιστευτα...

Αυτα μεχρι και πριν απο μια εβδομαδα...εδω και μια βδομαδα πλεον δεν θελει ουτε να ακουσει για τον σταθμο !!!

Δεν ξερω τι συνεβει αλλα το παιδι λες και ειναι αλλο....αρνειτε να σηκωθει απο το κρεβατι του,να ντυθει και να παμε...οταν του λεμε αντε να ετοιμαστουμε και να παμε στο σχολειο μας εκεινος απαντα ΟΧΙ...δεν μπορουμε να τον πεισουμε με τπτ ομως !!

Πηγαμε μιλησαμε με τις δασκαλες του.εκεινες φυσικα μας διαβεβαιωσαν πως τπτ δεν συνεβει μεχρι την τελευταια μερα που πηγε και εννοειτε ημασταν καλα...και συνεβει ομως κατι εκει εμεις πως θα το μαθουμε?Κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ηταν οταν τον ρωτησαμε αν εγινε κατι με τις κυριες στο σχολειο εκεινος μας ειπε να παμε να τις δειρουμε...ειμαστε πεπεισμενοι πως κατι συνεβει...ισως καποια τιμωρια απο εκεινες...πραγματικα δεν ξερω...

Εδω και μια βδομαδα καθε πρωι προσπαθουμε να τον πεισουμε μπας και ντυθει να παμε...αρκειτε κατηγορηματικα..καλα λεω εσυ εισαι το παιδι που βιαζοσουν να πας καθε πρωι?Εσυ εισαι το παιδι που λαχταρουσες να βρεθεις με τα αλλα παιδακια?

Ολα αυτα μου φαινοντε απιστευτα περιεργα...Μπορει να ειναι απλα μια φαση που περνα και απλα θα πρεπει να περιμενουμε να περασει?

Αν οντως εγινε κατι εκει εμεις πως θα πρεπει να το αντιμετωπισουμε?

Υπαρχει καποιος τροπος που θα μπορουσαμε να πεισουμε το παιδι να ξεκινησει και παλι?

Δοκιμασαμε αρκετους τροπους...αλλα ματαια...αν καποιος απο εσας αντιμετωπιζει ή αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα ας μου πει σας παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσπαθησε να μαθεις τι συνεβει. Μην τον αμφισβητησεις οτι και να πει αλλα να ακουσεις και την αλλη πλευρα χωρις να ειναι αυτος μποροστα. Μπορει να τον εβαλαν τιμωρια. Συμβαινει. Μπορει να τσακωθηκε με καποιο παιδακι. Και αυτο συμβαινει ή μπορει και να βαρεθηκε. Παντως εγω προσωπικα δεν θα τον κραταγα στο σπιτι εκτως αν ειναι αρρωστος. Το οτι δεν θελει να παει για μενα προσωπικα δεν ειναι λογος. Αυριο θα πανε δημοτικο που ειναι υποχρεωτικο τι θα γινεται???

Επεξεργάστηκαν by mmdad
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε στεναχωρεθει παρα πολυ με ολη αυτη την κατασταση...

Δεν περιμεναμε ποτε μια τετοια αντιδραση και μας ηρθε κεραμιδα οταν ξεκινησε να αντιδαει ετσι...

Αυριο θα προσπαθησουμε με τις δασκαλες του να ερθουν το πρωι οι ιδιες στο σπιτι μηπως και καταφερουν με ωραιο τροπο να τον παρουν...Δεν ξερω τι συμβαινει,περνανε πολλα απο το μυαλο μας αν συνεβει κατι εκεινες οπως ειναι λογικο θα προσπαθησουν να το καλυψουν..ο σταθμος βεβαια ειναι ιδιωτικος και εκεινες δεν θα ηθελαν να χασουν ενα παιδακι γιατι στην ουσια θα χασουν και χρηματα...

Θα δοκιμασουμε οτι αλλο μας απομενει μηπως και γινει κατι...αν δουμε και χαθουν ολες οι προσπαθειες μας και επιμενει θα κοιταξουμε να τον παμε σε αλλον σταθμο...

Οταν ενα παιδι βαλει το πεισμα ολοι ξερετε οσοι εχετε παιδια ποσο δυσκολο ειναι να το αντιμετωπισεις...Δεν θελουμε να σταματησει για κανενα λογο..και εγω στο σπιτι τον κρατουσα μονο οταν ηταν αρρωστος για κανενα αλλο λογο !!!

Σε ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες και μου εγραψες...

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηξερα τι μπορει να συνεβει και αλλαξε τοσο πολυ η λατρεια που ειχε γιαυτο το χωρο με αποτελεσμα τωρα ουτε να το ακουει δεν θελει...

Σημερα το πρωι ηρθε και η δασκαλα που εχει τον παιδικο σπιτι μας αλλα τιποτε και με αυτη κανενα αποτελεσμα...

Αποφασισαμε με τον αντρα μου να τον αφησουμε 2-3 μερες χωρις να του αναφερουμε καν για το σχολειο να τον αφησουμε να καταλαβει οτι και καλα περασε το δικο του...και οταν περασουν οι μερες αυτες να του αναφερουμε με ωραιο τροπο για το σχολειο και αν και παλι αρνηθει να παει να τον παρουμε σηκωτο με το ζορι εστω και με τις πιτζαμες αν δεν θελει να αλλαξει...εχουμε συννενοηθει με την δασκαλα του....παντως σχολειο θα ξαναπαει θελει δνε θελει γιατι αρκετα μας τυρρανησε εως τωρα...και ο θεος να βαλει το χερι του....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να μη θέλει να πάει έτσι ξαφνικά σίγουρα κάτι έχει γίνει. Εφόσον απο την αρχή αρνήθηκαν οι δασκάλες το οτιδήποτε δεν νομίζω να το παραδεχτούν αργότερα. Ισως μπορείς με πλάγιες υποθετικές ερωτήσεις να μάθεις ποιος φταιει. π.χ. να πάμε σε καινούργιο σχολειο με άλλες δασκάλες?

δεν θα ειναι όμως ο φίλος σου ο Χ ή

θα πούμε και τον φίλο σου τον Ψ να έρθει και αυτός

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη το δοκιμασα κι αυτο,το να του πω δηλ αν θελει να παμε σε αλλο σχολειο, με αλλα παιδακια και αλλες δασκαλες...και παλι η απαντηση του ηταν αρνητικη !!!

Τετοια μεταστροφη ποτε δεν την φανταζομουν ειληκρινα....

Ειμαι σιγουρη πως και αλλοι γονεις εχουν αντιμετωπισει παρομοια κατασταση αλλα δεν βλεπω κανεις να γραφει κατι....με το να κανω υποθεσεις δεν βγαινει κατι...γιαυτο σας παρακαλω απο εσας οσοι διαβαζετε αυτο εδω το θεμα αν εχετε καποια εμπειρια γραψτε μου και πεστε μου πως το αντιμετωπισατε στο τελος...

Ευχαριστω παντως εσας που ασχοληθηκατε λιγο με το θεμα μου....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη το δοκιμασα κι αυτο,το να του πω δηλ αν θελει να παμε σε αλλο σχολειο, με αλλα παιδακια και αλλες δασκαλες...και παλι η απαντηση του ηταν αρνητικη !!!

Τετοια μεταστροφη ποτε δεν την φανταζομουν ειληκρινα....

Ειμαι σιγουρη πως και αλλοι γονεις εχουν αντιμετωπισει παρομοια κατασταση αλλα δεν βλεπω κανεις να γραφει κατι....με το να κανω υποθεσεις δεν βγαινει κατι...γιαυτο σας παρακαλω απο εσας οσοι διαβαζετε αυτο εδω το θεμα αν εχετε καποια εμπειρια γραψτε μου και πεστε μου πως το αντιμετωπισατε στο τελος...

Ευχαριστω παντως εσας που ασχοληθηκατε λιγο με το θεμα μου....

 

τι σου απαντά όμως οταν ρωτάς γιατί

ο δικός μου δεν ήθελε γιατί τον χτυπουσε ενα παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες τον εχουμε ρωτησει γιατι δεν θελει να παει στο σχολειο μας απανταει συνεχεια οτι δεν θελει και να δειρουμε τις δασκαλες...τον ρωτησαμε αν του κανανε κατι,αν τον μαλωσαν ή τον εβαλαν τιμωρια και δεν απανταει κατι συγκεκριμενο...επισης τον ρωτησαμε αν τσακωθηκε με καποιο παιδακι αλλα λεει οχι...

Ο γιος μου εχει ενα σχετικο προβλημα με την ομιλια του...πριν μερικους μηνες ξεκινησαμε μαθηματα σε λογοθεραπευτρια...απο την ημερα που ξεκινησε στον σταθμο εχει κανει μια πολυ μεγαλη προοδο και σε τιποτα δεν θυμιζει το παιδι που ξεραμε πριν ενα χρονο...που οι μονες του κουβεντες ηταν οι κλασικες δηλ μαμα..μπαμπα...γιαγια...παππου...

Τον εχει βοηθησει σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο η επικοινωνια που εχει με τα παιδακια και τις δασκαλες εκει...Αυτος ειναι και ο σημαντικοτερος λογος που δεν θελω να σταματησει να πηγαινει...

Οπως καταλαβαινεις δεν μπορουμε να συννενοηθουμε και απολυτα μαζι του...οπως δηλ θα μπορουσες να μιλησεις με ενα αλλο παιδακι της ηλικιας του...

Τον ξαναρωτησα σημερα αν θελει να παμε σε αλλο σχολειο με αλλα παιδακια και δασκαλες και η απαντηση του ηταν οχι...απο αυτο το λιγο βγαζω το συμπερασμα οτι ισως να μην συνεβει κατι εκει οσο πηγαινε απλα δεν ξερω πως το ειδε...εχω μπερδευτει παρα πολυ...δεν ξερω πως να αντιμετωπισω την κατασταση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει και να παιζει και αυτο το σεναριο...τπτ δεν αποκλειω...αν και δεν το νομιζω γιατι ο χωρος που τον πηγαμε ηταν γνωστο μας το ατομο...η υπευθηνη δηλαδη του σταθμου αδελφη φιλου μας...την οποια ενημερωσαμε απο την πρωτη στιγμη για το προβλημα ομιλιας του μικρου και μας υποσχεθηκε οτι θα κανει οτι περναει απο το χερι της για να βοηθησει το παιδι...οποτε μαλλον δεν θα αφηναν να συμβει κατι τετοιο...δεν ξερω κιολας...υποθετω....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να παιζει και αυτο το σεναριο...τπτ δεν αποκλειω...αν και δεν το νομιζω γιατι ο χωρος που τον πηγαμε ηταν γνωστο μας το ατομο...η υπευθηνη δηλαδη του σταθμου αδελφη φιλου μας...την οποια ενημερωσαμε απο την πρωτη στιγμη για το προβλημα ομιλιας του μικρου και μας υποσχεθηκε οτι θα κανει οτι περναει απο το χερι της για να βοηθησει το παιδι...οποτε μαλλον δεν θα αφηναν να συμβει κατι τετοιο...δεν ξερω κιολας...υποθετω....

τα παιδάκια ειναι πολυ σκληρά και ισως τον εκαναν να ντραπεί, χωρις να ξερουν κατι οι δασκαλες. Μάλλον πρέπει να τονώσετε την αυτοπεποιθεση του.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! διαβαζοντας το θεμα και ολες τις απαντησεις ειδα κατι που μπορει να συμβαινει μαλιστα μου φανηκε πολυ σωστο!! καταρχην δεν ειμαι γονιος ακομα, απλως γνωριζω την anemos!

λοιπον, αυτο που ειπωθηκε οτι μπορει να τον κοροιδευσαν ισως να ειναι σωστο! το παιδι επειδη αρνειται να ντυθει ισως να το κοροιδεψε κανενας φιλος του ή καμια φιλη του! γιατι σε αυτη την ηλικια τα παιδακια ακομα και να γελασουν με καποιο αλλο παιδι το βλεπουν σαν παιχνιδι! δεν καταλαβαινουν οτι δεν κανει να κοροιδευουν!! ο λογος που μπορει να πληγωθει ενα παιδι ειναι επειδη σε τετοιες ηλικιες ακομα διαπλαθουν τα συναισθηματα τους και τον χαρακτηρα τους! ισως αν τον πεισεις οτι ειναι μεγαλος ή αρχισεις να του λες τα ονοματα των παιδιων που πανε μαζι σχολειο για να δεις πως θα αντιδρασει. ωστοσο καμια φορα μια καλη λυση ειναι και η επιβραβευση! να του πεις αν πας σχολειο το μεσημερι θα σου εχω κατι (κατι που να του αρεσει παρα πολυ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα άνεμος.

Θα σου προτείνω κάτι αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει. Μιας και ο γιος σου έχει μια δυσκολία με την ομιλία του προσπάθησε να τον προσεγγίσεις με άλλους τρόπους έκφρασης. Το παιχνίδι είναι η φυσική έκφραση των παιδιών, οπότε μπορείς να του προτείνεις να παίξετε "σχολείο" κατά προτίμηση να κάνει εκείνο τις δασκάλες κι εσύ τον ίδιο. Δεν ξέρω αν θα θέλει καν να αγγίξει το θέμα αλλά αν του το φέρεις γλυκά και μέσα σε κάποιο άλλο παιχνίδι ίσως και να δεχτεί.

Έχω την εντύπωση οτι πράγματι κάτι συνέβη στο σχολείο που τον έκανε να νιώσει άσχημα, να φοβηθεί και να μην θέλει να είναι εκεί. Μπορεί το ίδιο το γεγονός να μην είναι τόσο φοβερό, όμως ο ίδιος έτσι όπως το βίωσε να δυσκολεύτηκε και να το ένιωσε ως πλήγμα προς τον εαυτό του.

Η αποδοχή και κατανόηση, ακόμα και χωρίς να γνωρίζεις τι ακριβώς έχει συμβεί, των συναισθημάτων του ίσως τον ξεμπλοκάρει για τώρα.

Από εκεί και πέρα συμφωνώ με την my treasure που προτείνει να τονώσετε την αυτοπεποίθησή του.

Πάντως θέλω να σε διαβεβαιώσω οτι δεν είναι η πλειοψηφία. Αντίθετα, όλο και περισσότερα παιδάκια δυσκολεύονται να πάνε σχολείο και φοβούνται. Είναι φυσιολογικό αν το καλοσκεφτείς. Το σχολείο είναι ένα πρώτο άνοιγμα στην κοινωνία. Το παιδί έρχεται σε επαφή με πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι τόσο φροντιστικοί και αποδεκτικοί όσο η μαμά και ο μπαμπάς...Φαντάσου πόσο τρομακτικό μπορεί να γίνει ένα τέτοιο άνοιγμα αν συμβεί κάποιο αναπάντεχο γεγονός, σαν κι αυτό που ίσως συνέβη στο γιο σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα άνεμος.

Θα σου προτείνω κάτι αλλά δεν ξέρω αν θα πετύχει. Μιας και ο γιος σου έχει μια δυσκολία με την ομιλία του προσπάθησε να τον προσεγγίσεις με άλλους τρόπους έκφρασης. Το παιχνίδι είναι η φυσική έκφραση των παιδιών, οπότε μπορείς να του προτείνεις να παίξετε "σχολείο" κατά προτίμηση να κάνει εκείνο τις δασκάλες κι εσύ τον ίδιο. Δεν ξέρω αν θα θέλει καν να αγγίξει το θέμα αλλά αν του το φέρεις γλυκά και μέσα σε κάποιο άλλο παιχνίδι ίσως και να δεχτεί.

Έχω την εντύπωση οτι πράγματι κάτι συνέβη στο σχολείο που τον έκανε να νιώσει άσχημα, να φοβηθεί και να μην θέλει να είναι εκεί. Μπορεί το ίδιο το γεγονός να μην είναι τόσο φοβερό, όμως ο ίδιος έτσι όπως το βίωσε να δυσκολεύτηκε και να το ένιωσε ως πλήγμα προς τον εαυτό του.

Η αποδοχή και κατανόηση, ακόμα και χωρίς να γνωρίζεις τι ακριβώς έχει συμβεί, των συναισθημάτων του ίσως τον ξεμπλοκάρει για τώρα.

Από εκεί και πέρα συμφωνώ με την my treasure που προτείνει να τονώσετε την αυτοπεποίθησή του.

Πάντως θέλω να σε διαβεβαιώσω οτι δεν είναι η πλειοψηφία. Αντίθετα, όλο και περισσότερα παιδάκια δυσκολεύονται να πάνε σχολείο και φοβούνται. Είναι φυσιολογικό αν το καλοσκεφτείς. Το σχολείο είναι ένα πρώτο άνοιγμα στην κοινωνία. Το παιδί έρχεται σε επαφή με πολλούς διαφορετικούς ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι τόσο φροντιστικοί και αποδεκτικοί όσο η μαμά και ο μπαμπάς...Φαντάσου πόσο τρομακτικό μπορεί να γίνει ένα τέτοιο άνοιγμα αν συμβεί κάποιο αναπάντεχο γεγονός, σαν κι αυτό που ίσως συνέβη στο γιο σου...

 

 

Καλημερα και σε σενα Persephone,

Μου εδωσες μια λυση και θα την δοκιμασω δεν εχω να χασω και κατι...

Μακαρι να μπορουσαμε να ψυχολογισουμε τα παιδια ορισμενες φορες ετσι θα λυνοντουσαν και πολλα προβληματα...

Μακαρι να πετυχει,θα προσπαθησω να του τονωσω και την αυτοπεποιθηση οσο μπορω σιγουρα και με την βοηθεια των γυρω μας...

Μπορει ορισμενες φορες καποια πραγματα να φαινοντε απλα αλλα δεν ειναι...Σιγουρα κατι τον επιρρεασε και μπορει να ηταν και κατι ασημαντο...κατι μικρο ομως απο οτι φαινεται αλλαξε ολη του την διαθεση και την επιθυμια για ενα μερος που τρελλαινοταν να πηγαινει και αυτο το λεω με ολη τη σημασια...μακαρινα γινει κατι....

Σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου και για οσα μου γραφεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!! διαβαζοντας το θεμα και ολες τις απαντησεις ειδα κατι που μπορει να συμβαινει μαλιστα μου φανηκε πολυ σωστο!! καταρχην δεν ειμαι γονιος ακομα, απλως γνωριζω την anemos!

λοιπον, αυτο που ειπωθηκε οτι μπορει να τον κοροιδευσαν ισως να ειναι σωστο! το παιδι επειδη αρνειται να ντυθει ισως να το κοροιδεψε κανενας φιλος του ή καμια φιλη του! γιατι σε αυτη την ηλικια τα παιδακια ακομα και να γελασουν με καποιο αλλο παιδι το βλεπουν σαν παιχνιδι! δεν καταλαβαινουν οτι δεν κανει να κοροιδευουν!! ο λογος που μπορει να πληγωθει ενα παιδι ειναι επειδη σε τετοιες ηλικιες ακομα διαπλαθουν τα συναισθηματα τους και τον χαρακτηρα τους! ισως αν τον πεισεις οτι ειναι μεγαλος ή αρχισεις να του λες τα ονοματα των παιδιων που πανε μαζι σχολειο για να δεις πως θα αντιδρασει. ωστοσο καμια φορα μια καλη λυση ειναι και η επιβραβευση! να του πεις αν πας σχολειο το μεσημερι θα σου εχω κατι (κατι που να του αρεσει παρα πολυ)

 

Σε ευχαριστω spinx,

Τα παιδια σκεφτοντε με δικο τους τροπο ο οποιος δεν εχει καμια σχεση με τον τροπο που σκεφτεται ενας μεγαλος...

Πολλες φορες μας αφηνουν αφωνους με την σκεψη και τη συμπεριφορα τους...πολλες φορες ξεπερνουν και εμας...

Να εισαι καλα για οσα μου εγραψες....

Link to comment
Share on other sites

To θετικό είναι ότι το παιδάκι είναι μεγάλο και μπορείς να επικοινωνήσεις. Το λεκτικό μην το σκέφτεσαι. Έχω γιο σε αυτή την ηλικία και ξέρω ότι πολύ λίγα παιδάκια μιλούν τέλεια. Το δικό μου παιδί δεν λέει το ξ, το ψ και το ρ, και δεν το έχουν κοροϊδέψει, από όσον ξέρω. Άλλωστε και στο προνήπιο δουλεύουν πολύ την ομιλία.

Κι εμένα έκανε 'κοιλιά', όταν πρωτοπήγε σχολείο. Στην αρχή ήταν ενθουσιασμένος, μετά γκρίνιαζε, μερικές μέρες είχε άρνηση. Έχω να σου προτείνω -αν είσαι σίγουρη για το σχολείο- να είσαι πολύ αποφασιστική, να μην δίνεις εναλλακτική λύση και να επιμείνεις στο 'γιατί'. Να προτείνεις να είσαι στο χώρο του σχολείου κάποιες ώρες μέσα στη μέρα, για λίγο μέχρι να επανέλθει. Αυτή η ιδέα να έρθουν οι δασκάλες να τον πάρουν δεν μου άρεσε. Δίνει λάθος μήνυμα στο παιδί για το ποιος παίρνει τις αποφάσεις. Το βέβαιο είναι ότι είναι φάση του παιδιού, και μην σε στενοχωράει, γιατί θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα anemos,

 

έβγαλες καμία άκρη?Έχω κι εγώ τον γίο μου που ξεκίνησε φέτος σταθμό και το πρωί πηγαίναμε καλά-εκτός από τις διακοπές Χριστ και μετά- αλλά κάθε απόγευμα που έρχεται κλαίει για τουλάχιστον μισή με μια ώρα και από την ώρα που πάμε για ύπνο μέχρι που μπαίνει στο σχολικό λέει ότι δεν θέλει να πάει στον σταθμό.Στην επιστροφή πάντως η συνοδός μου λέει ότι τους μιλάει συνέχεια τους λέει που πάμε το ΣΚ και γενικώς σχολιάζε τα πάντα.Και η δασκάλα του μου γράφει καθημερινά οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την διάθεσή του.'Εχω κουραστεί πολύ και δεν ξέρω:είναι νάζια,είναι κάποιο ψυχολ πρόβλημα,έχει θέμα με τον σταθμό...δεν ξέρω και δεν αντέχω ,γιατί πάει έξι μήνες αυτή η κατάσταση.'Εχω ένα παιδάκι που αντί να γελάει όλο κλαίει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα anemos,

 

έβγαλες καμία άκρη?Έχω κι εγώ τον γίο μου που ξεκίνησε φέτος σταθμό και το πρωί πηγαίναμε καλά-εκτός από τις διακοπές Χριστ και μετά- αλλά κάθε απόγευμα που έρχεται κλαίει για τουλάχιστον μισή με μια ώρα και από την ώρα που πάμε για ύπνο μέχρι που μπαίνει στο σχολικό λέει ότι δεν θέλει να πάει στον σταθμό.Στην επιστροφή πάντως η συνοδός μου λέει ότι τους μιλάει συνέχεια τους λέει που πάμε το ΣΚ και γενικώς σχολιάζε τα πάντα.Και η δασκάλα του μου γράφει καθημερινά οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την διάθεσή του.'Εχω κουραστεί πολύ και δεν ξέρω:είναι νάζια,είναι κάποιο ψυχολ πρόβλημα,έχει θέμα με τον σταθμό...δεν ξέρω και δεν αντέχω ,γιατί πάει έξι μήνες αυτή η κατάσταση.'Εχω ένα παιδάκι που αντί να γελάει όλο κλαίει..

 

Καλησπερα Ειρηνη....

δυστυχως ακομη μεχρι και σημερα δεν ξαναπηγαμε στον σταθμο....ειληκρινα δεν ξερουμε τι αλλο να κανουμε για να τον πεισουμε...

Την περασμενη εβδομαδα μιλησαμε με παιδοψυχολογο σχετικα για το θεμα και μας ειπε να τον περναμε οσο πιο συχνα μπορουμε εξω απο το σχολειο του χωρις να του μιλαμε εκεινη τη στιγμη για να δουμε αν πει κατι εκεινος βλεποντας το και μηπως ετσι το ζητησει απο μονος του να ξαναπαει....Η αληθεια ειναι πως το καναμε αυτο αλλα ο μικρος εκανε πως δεν το κοιταγε...μα ποση πονηρια εχουν σε αυτη την ηλικια....εκανε πως κοιτουσε αλλου αλλα το ενα του ματι ηταν εκει κρυφα....Δεν εβγαλε τσιμουδια...

Μακαρι να αλλαξει καποια στιγμη αυτη η κατασταση γτ μας εχει κουρασει κι εμας παρα πολυ...:(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κι ο δικος μου πηγε φετος 1η χρονια παιδικο. τωρα ειναι 3,5. το περιμενε και το ζητουσε και οταν πηγε ενθουσιαστηκε. να φανταστεις οτι ειχαμε θεμα τα ΣΚ που δεν εχει σχολειο.

 

μας ειχε πει ομως η δασκαλα οτι καπου κοντα στα χριστουγεννα πολλα παιδια εχουν μια τεραστια μεταστροφη και δεν θελουν πλεον το σχολειο.

 

λοιπον κατι τετοια μου λεει και ο δικος μου, οχι με την ενταση που τα λεει ο δικος σου.δεν θελω κολυμβητηριο γιατι κουραζομαι, δεν θελω να κοιμαμαι στο σχολειο (ενω με παρακαλουσε να τον αφηνω να κοιμαται εκει), με χτυπαει ο ταδε, αρκετα πηγα σχοελιο και τετοια. βεβαια καθε μερα το πρωι ξεκιναει να παμε (πολυ σημαντικο), το βραδυ κανει τη γκρινια του.

παντως ως προς την κοροιδια, εχω καταλαβει οτι παιζει πολλη αναμεσα στα παιδια, αλλά η ομιλια μαλλον δεν ειναι ακομα θεμα για να κοροιδεψουν. δεν ακουσα κανενα συμμαθητη να μιλαει πολυ καθαρα. παντως ναι θελει διερευνηση η εντονη αρνηση.

οταν τον κρατας σπιτι? τι κανει? με ποιον παιζει?

μπορει να ακουστει ασχημο, αλλα εγω θα προτεινα να του "δειξεις" οτι ειναι πιο βαρετα στο σπιτι που δεν εχει κανενα να παιξει και δεν βγαινει στην αυλη... καπως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ο γιος μου ειναι 4 χρονων,φετος ξεκινησαμε για πρωτη φορα με τον παιδικο σταθμο.

Οταν ηταν να ξεκινησουμε περιμεναμε οπως και ολα τα παιδακια οτι θα εχουμε προβλημα τις πρωτες μερες με κλαμματα κτλ...

Παρολα αυτα ξεκινησε λες και ηξερε τον χωρο απο παλια...Πηγαμε την πρωτη μερα κανονικα,ουτε εκλαψε ουτε μας αναζητησε τπτ απολυτος !!!

Μας ειχε κανει τρομερη εντυπωση που ειχε δειξει τετοια συμεπριφορα...το ειχαμε καμαρι και το λεγαμε συνεχως πως το δικο μας παιδι πηγε σχολειο χωρις κανενα απολυτος προβλημα !!!

Καθε πρωι ξεκιναγαμε με χαμογελα και ανυπομονησια μεχρι να τον παω στον παιδικο...το προσωπο του ελαμπε μεχρι να μπει μεσα...Μου ειχε κανει εντυπωση ποσο το αγαπησε και το χαιρομουν απιστευτα...

Αυτα μεχρι και πριν απο μια εβδομαδα...εδω και μια βδομαδα πλεον δεν θελει ουτε να ακουσει για τον σταθμο !!!

Δεν ξερω τι συνεβει αλλα το παιδι λες και ειναι αλλο....αρνειτε να σηκωθει απο το κρεβατι του,να ντυθει και να παμε...οταν του λεμε αντε να ετοιμαστουμε και να παμε στο σχολειο μας εκεινος απαντα ΟΧΙ...δεν μπορουμε να τον πεισουμε με τπτ ομως !!

Πηγαμε μιλησαμε με τις δασκαλες του.εκεινες φυσικα μας διαβεβαιωσαν πως τπτ δεν συνεβει μεχρι την τελευταια μερα που πηγε και εννοειτε ημασταν καλα...και συνεβει ομως κατι εκει εμεις πως θα το μαθουμε?Κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ηταν οταν τον ρωτησαμε αν εγινε κατι με τις κυριες στο σχολειο εκεινος μας ειπε να παμε να τις δειρουμε...ειμαστε πεπεισμενοι πως κατι συνεβει...ισως καποια τιμωρια απο εκεινες...πραγματικα δεν ξερω...

Εδω και μια βδομαδα καθε πρωι προσπαθουμε να τον πεισουμε μπας και ντυθει να παμε...αρκειτε κατηγορηματικα..καλα λεω εσυ εισαι το παιδι που βιαζοσουν να πας καθε πρωι?Εσυ εισαι το παιδι που λαχταρουσες να βρεθεις με τα αλλα παιδακια?

Ολα αυτα μου φαινοντε απιστευτα περιεργα...Μπορει να ειναι απλα μια φαση που περνα και απλα θα πρεπει να περιμενουμε να περασει?

Αν οντως εγινε κατι εκει εμεις πως θα πρεπει να το αντιμετωπισουμε?

Υπαρχει καποιος τροπος που θα μπορουσαμε να πεισουμε το παιδι να ξεκινησει και παλι?

Δοκιμασαμε αρκετους τροπους...αλλα ματαια...αν καποιος απο εσας αντιμετωπιζει ή αντιμετωπισε παρομοιο προβλημα ας μου πει σας παρακαλω....

 

Καλημερα!θα ηθελα να σου γραψω τι συνεβη με το δικο μου παιδακι..ειναι 3 χρονων και ξεκινησε παιδικο τον Δεκεμβριο..λοιπον πριν του ειχα παρει καποια βιβλιαρακια και τον προετοιμαζαμε για το σχολειο..τελικα εφτασε η μερα!πηγε με πολυ χαρα και καθε μερα ετοιμαζοταν και ανυπομονουσε...μολις τον αφηνα εκει με χαιρετουσε λεγοντας φυγε τωρα εσυ μαμα...μας ειχε κανει εντυπωση που δεν ειχε κανει κατι...η δασκαλα του μια καταπληκτικη κοπελιτσα μου ειχε πει οτι πολλα παιδακι βγαζουν καθυστερημενη αντιδραση και οτι καποιοα στιγμη μπορει να το κανει(δεν συμβαινει παντα)...ετσι και εγινε!τον Ιανουαριο με το που μπαιναμε επεφτε κατω και χτυπιοταν!ουρλιαζε και φωναζε....με εδιωχναν και τον επαιρναν αγκαλιτσα...το ποσο χαλια ενιωθα δεν λεγεται!Ελεγα οτι κατι συμβαινει με το παιδι..κατι γινεται...εκανα απειρα ντου αλλα τιποτα...τον ρωτουσα και μου ελεγε οτι δεν θελει να παει γιατι οι κυριες ειναι κακιες και εχει πολλα παιδακια!

Αυτο που εκανα..τον πηγαινα τον αφηνα για 2 εβδομαδες ηταν ετσι... μαθαμε τις μερες... και εβαζα το ξυπνητηρι διπλα του ...ξερει οτι απο Δ εως Π εχει σχολειο...αυτη ειναι η δικη του δουλεια...με ρωταει καθε πρωι τι μερα ειναι του απαντω και λεει α εχουμε σχολειο!τον πηγαμε και μια φορα οικογενειακως και καταλαβε οτι δεν εχει διεξοδο στον μπαμπα!Μετα τις 2 εβδομαδες μια χαρα..η κυρια του ειναι το κοριτσι του και την αγαπαει πολυ!

μπορει να μην συμβαινει κατι!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

gia sas koritsia, tha hthela thn gnomh sas sto provlima pou andimetopizw,

h kori mou einai 4.5 xronon, fetos peigame sto nipiagogeio, mia bdomada mia xara peigename, twra, oute na to akousei den thelei, me tipota,

mou leei pos ena agoraki thn xtipaei kai fovate, sizitisa me thn daskala, alla den edwse kai megalh simasia, idia arnite kai laei pos den einai etsi.

proxtes me klama-klama peigame, alla h idia h daskala den thn krathse,

mou eipe, pos klaiei poli,

den kserw ti na kanw, eimai apelmismenh,:(:confused:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! Αντιμετωπίζω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Η κόρη μου είναι 3,5 ετών και φέτος ξεκίνησε τα προνήπια. Η πρωτη ημέρα πήγε μια χαρά, την δεύτερη έκλαιγε λίγο ανά διαστήματα, την τρίτη με πήρε η "δασκάλα της" μετά από μια ώρα και μου είπε να πάω την πάρω γιατί την έπιασε το κεφάλι της και δεν υποφέρεται άλλο και έχει και άλλα παιδάκια, δεν μπορει να σχολείται με την κόρη μου. Την λέξη δασκάλα την έβαλα σε εισαγωγικά γιατί όπως καταλαβαίνεις όχι μόνο δεν δίνει σημασία όπως και η δικιά σας, αλλά είχε το θράσος να μου πει ότι της προκαλέσαμε και πονοκέφαλο. Το κορυφαίο, για να μην σας κουράζω, είναι ότι όταν της είπα ότι είναι υποχρεωμένη να αντιμετωπίσει και ένα τέτοιο παιδί που αντιμετωπίζει πρόβλημα στην προσαρμογή του, θίχτηκε και μου είπε ότι δεν θα της πω πως να κάνει την δουλειά της. Της εξήγησα ότι δεν είχα τέτοια πρόθεση, αλλά ήθελα απλά με την συνεργασία και των δυο μας να βρούμε μια λύση. Κλείνοντας, γιατί είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός, αν και θεωρώ πως όταν είσαι μανούλα απλά καταλαβαίνεις πολλά, δυστυχώς υπάρχουν κάποιες που είτε έχουν κουραστεί, είτε αδιαφορούν και δεν δείχνουν την προσοχή που θέλουν τα παιδιά.Πάντως, πιστεύω πως δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το παιδάκι σας ξεκίνησε μια χαρά και τώρα δεν θέλει ούτε να δει το σχολείο όπως και η δικιά μου. Οι χειρισμοί σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είναι προσεκτικοί και όχι ...............

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! Αντιμετωπίζω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Η κόρη μου είναι 3,5 ετών και φέτος ξεκίνησε τα προνήπια. Η πρωτη ημέρα πήγε μια χαρά, την δεύτερη έκλαιγε λίγο ανά διαστήματα, την τρίτη με πήρε η "δασκάλα της" μετά από μια ώρα και μου είπε να πάω την πάρω γιατί την έπιασε το κεφάλι της και δεν υποφέρεται άλλο και έχει και άλλα παιδάκια, δεν μπορει να σχολείται με την κόρη μου. Την λέξη δασκάλα την έβαλα σε εισαγωγικά γιατί όπως καταλαβαίνεις όχι μόνο δεν δίνει σημασία όπως και η δικιά σας, αλλά είχε το θράσος να μου πει ότι της προκαλέσαμε και πονοκέφαλο. Το κορυφαίο, για να μην σας κουράζω, είναι ότι όταν της είπα ότι είναι υποχρεωμένη να αντιμετωπίσει και ένα τέτοιο παιδί που αντιμετωπίζει πρόβλημα στην προσαρμογή του, θίχτηκε και μου είπε ότι δεν θα της πω πως να κάνει την δουλειά της. Της εξήγησα ότι δεν είχα τέτοια πρόθεση, αλλά ήθελα απλά με την συνεργασία και των δυο μας να βρούμε μια λύση. Κλείνοντας, γιατί είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός, αν και θεωρώ πως όταν είσαι μανούλα απλά καταλαβαίνεις πολλά, δυστυχώς υπάρχουν κάποιες που είτε έχουν κουραστεί, είτε αδιαφορούν και δεν δείχνουν την προσοχή που θέλουν τα παιδιά.Πάντως, πιστεύω πως δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι το παιδάκι σας ξεκίνησε μια χαρά και τώρα δεν θέλει ούτε να δει το σχολείο όπως και η δικιά μου. Οι χειρισμοί σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είναι προσεκτικοί και όχι ...............

 

se katalavenw poli kala, kai egw eida apoliti adiaforia apo thn daskala ths, ayth emena den hthele na me akousei, to paidi tha akousei? me tipota.

edw h mikrh fovatai, epidi ena agoraki thn xtipaei kai den mporei na andimetopisei ayto to provlhma, adiaforei entilos, ti allo na poume,

kai meta skeftomai, ti na mathei ayth sta paidia? adiaforia kai anefthinotita?pragmathka den kserw ti na kanw, einai poli mikrh akoma, xreazete mia asfalia kai opos katalavenw ekei den th exei katholou.

egw skeftomai, ayto to xrono as mh paei, thn peigame sto xoro, ekei diaskedazei kala, iparxei allo klima, pio poli skefsh.protimw na pigenei mono ekei, gia pio logo na paei sto sxileio, gia na fovate kai na exei foverh anasfalia? enai poli mikri akoma na andometopizei akoma toso polla.

pes mou kai th n gnomh sou.

Link to comment
Share on other sites

katerinabb, καλημέρα!

Θα σου έλεγα ούτως ή άλλως τη γνώμη μου, γιατί μετά το τελευταίο συμβάν και αφού μου είπε κατάμουτρα ότι δεν μπορεί ν' ασχοληθεί άλλο, την πήρα κι έφυγα. Αμέσως μίλησα με μια φίλη μου νηπιαγωγό διορισμένη και εννοείται πως κι εκείνη βρήκε απαράδεκτη την συμπεριφορά της. Με συμβούλεψε ως ειδικός να την στείλω ξανά σχολείο - εννοείται όχι στο ίδιο, γιατί δεν θα παίζουμε με τις ψυχούλες των παιδιών μας - είτε σε άλλο δημόσιο, είτε σε ιδιωτικό, γιατί αν τώρα μείνει σπίτι, έχοντας στο μυαλό της αποτυπωμένη μια άσχημη εικόνα για το σχολείο, του χρόνου που θα πρέπει να πάνε υποχρεωτικά, θα ζοριστούν διπλά.Δεν έμεινα μόνο στην άποψή της. Επισκέφτηκα κα μίλησα με την διευθύντρια νηπιαγωγό ενός άλλου σχολείου και μου είπε ακριβώς τα ίδια. Μίλησα και με μια πολύ καλή μου φίλη βρεφονηπιοκόμο που εργάζεται εδώ και μια δεκαετία περίπου σε έναν ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και συμφώνησε κι εκείνη. Ο άντρας μου κι εγώ αποφασίσαμε να την στείλουμε σε αυτό το ιδιωτικό, γιατί έχουμε ακούσει από πολλούς ότι είναι εξαιρετικό, ειδικά με τα παιδάκια πο έχουν πρόβλημα στην προσαρμογή τους. Δυστυχώς στην Ελλάδα, υπάρχουν κάποιες στο δημόσιο που έχουν βολευτεί και δεν θέλουν τα "δύσκολα". Ο ιδιωτικός τομέας είναι αλλιώς. Θα μου πεις στην εποχή που ζούμε που θα βρούμε τόσα λεφτά!! Θέλω να περνάει καλά το κοριτσάκι μου και όλα τα παιδάκια, κι αν αυτό σημαίνει πως πρέπει να πληρώσω γι αυτό, τότε θα το κάνω!!! Από ενδιαφέρον, όταν βρεις χρόνο στείλε μου, να μου πεις τι θ'αποφασίσετε κι εσείς!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...