Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κυστη ωοθηκης;;;;;;μπερδεψοδουλεια;;


Recommended Posts

καλημερα!!!!!

θα ηθελα να σας πω την ιστορια μου...συγγνωμη αν θα σας κουρασω....

τον απριλιο μετα απο ψαξιμο σε ολες τις ειδικοτητες των γιατρων[ειχα πονους χαμηλα δεξια στη κοιλια απο τις αποκριες]κατεληξα σε γυναικολογο [ιδιωτη...αλλα και συνεργατη μεγαλης ιδιωτικης κλινικης της πολης μας]......

η διαγνωση κυστη ωοθηκης.....η θεραπεια αντισυλληπτικα...για αρχη τρεις μηνες....

καθε φορα μετα την περιοδο μου πηγαινα για ενδοκολπικο υπερηχο να δουμε τι γινεται.....η κυστη εκει....και τελειωνα το τριτο κουτι χαπιων...

οποτε μου λεει ο γιατρος δε την βλεπω να φευγει εχει και ''σοκολατοειδες περιεχομενο...ειναι και διχωρη...δυσκολο...θα πρεπει να τη βγαλουμε εμεις η'...λαπαροσκοπικα.....η' χειρουργικα....

επειδη εχω κανει τρεις καισαρικες δεν ηθελα με τιποτα χειρουργειο οποτε λεω λαπαρασκοπηση....αλλα επειδη ειμαστε στα μεσα καλοκαιριου να το αφησω για λιγο αργοτερα.....απο σεπτεμβρη....

ομως πληροφοριακα το απογευμα της ιδια ς μερας ρωταω ποσο στοιχιζει η επεμβαση στην ιδιωτικη κλινικη....και για μια μερα νοσηλειας μονο η κλινικη 2000 χωρις την αμοιβη του γιατρου....σοκ...πολλα λεφτα ..οποτε το ψαχνω στο νοσοκομειο της πολης μας και κλεινω ραντεβου σε καλο..γνωστο γιατρο....μια βδομαδα μετα απο τον τελευταιο μου υπερηχο...

παω λοιπον για να συζητησουμε τα διαδικαστηκα ...μου κανει υπερηχο..με ρωταει ποτε ειδα για τελευταια φορα την κυστη...του λεω πριν μια βδομαδα και οτι αλλο μου ειχε πει ο ιδιωτης γιατρος για το περιεχομενο της.....εκπληξη!!!!!...εισαι καθαρη μου λεει...δεν υπαρχει κυστη...σοκ!!!

δυστυχως δενειχα τους υπερηχους μαζι..οποτε μου λεει δεν πειραζει εσπασε...τελειωσε τα χαπια σου το τριτο κουτι και σταματα τα...και φευγω....τον αλλο μηνα εχοντας κοψει τα χαπια πηγαινω στο προκαθορισμενο ραντεβου με τον ιδιωτη γιατρο[γνωστο και πολυ καλο φιλο ξεχασα να σας πω]χωρις να του πω τιποτα για το νοσοκομειο περιμενοντας να μου πει και αυτος οτι ειμαι καθαρη...παμε για υπερηχο....εκπληξη...η κυστη ειναι εκει με το ιδιο περιεχομενο να ειναι διχωρη που σπαει δυσκολα και πιο μεγαλη...σοκ!!!!

η βλακεια ειναι που δεν του ειπα τπτ για το νοσοκομειο...γιατι δεν ειχα κατι στα χερια μου για επιβεβαιωση...και αυτος με προγραμματισε για χειρουργειο το σεπτεμβριο μετα την περιοδο μου[γιατι μπορουσε η κυστη να μεγαλωσει και να σπασει] και με εβαλε να ξαναρχισω τα χαπια σε ασχετη μερα του κυκλου..πανικ!!!!

παω παλι νοσοκομειο με βλεπει αλλος γιατρος στα εξωτερικα....η διαγνωση...καθαρη..του δειχνω τους υπερηχους του ιδιωτη ..οι πρωτη δυο υπερηχοι ηταν κυστες οι υπολοιποι μπορει να ειναι και η ωοθηκη μου...μπερδεμα...παω και εξω και κανω ενδοκολπικο και περνω εγγραφως οτι δεν εχω κυστη.....

ειχα και εσπασε...ο γιατρος ιδιωτης την βλεπει εκει.....

τωρα λειπει σε διακοπες και δεν εχουμε μιλησει ακομα......εχω αγχος και δε ξερω πως να του το πω αλλα δε σταματαω να σκεφτομαι οτι αν δεν το εψαχνα και του ειχα τυφλη εμπιστοσυνη το σεπτεμβρη τι θα μου εβγαζε και θα εστελνε για βιοψια;;;;;;;

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω μια απορια..επειδη κι εγω εχω κυστη στην δεξια ωοθηκη,ο γιατρος μου ειπε οτι αν σκασει θα το καταλαβω γιατι θα ειναι παρα πολυ δυνατος ο πονος..για αρχη δε μου εδωσε καν αντισυλληπτικα(θηλαζα)..μου εδωσε συμπληρωμα σιδηρου που βοηθα στο να φυγει και μου ειπε οτι το πιθανοτερο σε 2 μηνες να εχει φυγει απο μονη της αλλα οχι να σκασει..εσενα πως εσκασε και δεν το πηρες χαμπαρι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να έχω ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα από κύστες κάθε τύπου, πληροφοριακά η σοκολατοειδήσ κύστη με την κύστη ωοθήκης είναι διαφορετικά πράγματα. Η σοκολατοειδής είναι σημάδια ενδομητρίωσης (ενδομήτριο δημιουργήται σε άσχετα μέρη) ενώ οι απλές κύστες ωοθήκης έχουν υγρό μέσα και ειναι ευκολα απορροφίσιμες με αντισυλληπτικά σε αντίθεση με τις πρώτες.

Μου έχει τύχει σε κακο διαγνωστικό κέντρο να μου πουν οτι δεν εβλεπαν κύστη ενώ η κύστη υπήρχε. Τώρα εσύ έχεις κάνει πολλούς υπερήχους. Συνήθως οι κύστες ενδομητρίωσης προκαλούν πόνους (αν και όχι πάντα - εγώ δεν έχω υπερβολικούς πόνους αν και έχω και τώρα κύστη) αλλά δεν δημιουργούν προβλήματα αστάθειας στον κύκλο.Γενικά τις κύστες τις βγάζουν όταν ειναι συνήθως πάνω απο 5εκ.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να έχω ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα από κύστες κάθε τύπου, πληροφοριακά η σοκολατοειδήσ κύστη με την κύστη ωοθήκης είναι διαφορετικά πράγματα. Η σοκολατοειδής είναι σημάδια ενδομητρίωσης (ενδομήτριο δημιουργήται σε άσχετα μέρη) ενώ οι απλές κύστες ωοθήκης έχουν υγρό μέσα και ειναι ευκολα απορροφίσιμες με αντισυλληπτικά σε αντίθεση με τις πρώτες.

Μου έχει τύχει σε κακο διαγνωστικό κέντρο να μου πουν οτι δεν εβλεπαν κύστη ενώ η κύστη υπήρχε. Τώρα εσύ έχεις κάνει πολλούς υπερήχους. Συνήθως οι κύστες ενδομητρίωσης προκαλούν πόνους (αν και όχι πάντα - εγώ δεν έχω υπερβολικούς πόνους αν και έχω και τώρα κύστη) αλλά δεν δημιουργούν προβλήματα αστάθειας στον κύκλο.Γενικά τις κύστες τις βγάζουν όταν ειναι συνήθως πάνω απο 5εκ.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

βλεπω οτι εισαι πληρως ενημερωμενη..μου επιτρεπεις να ρωτησω:η απλη κυστη ωοθηκης,δημιουργει προβληματα στον κυκλο?η σοκολατοειδης κυστη οταν την εχεις τρεχει που και που ενα υγρο σαν αιμα αλλα προς το καφε χρωμα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η απλή κύστη συνήθως δεν δημιουργεί αλλά μπορεί και να δημιουργήσει. Ουσιαστικά είναι ένα ωάριο που αντί να πέσει κανονικά έμεινε στην ωοθήκη και μεγαλώνει. Γι' αυτό και δίνουν αντισυλληπτικά, ώστε να μην κάνεις ωορηξία και άρα να πέσει αυτό.

 

Η κύστη ενδομητρίωσης είναι εντελώς διαφορετική, ακριβώς όπως σου την περιέγραψε η παραπάνω κοπέλα. Σε εμένα η κύστη ενδομητρίωσης προκαλεί καφέ υγρά όπως αυτά που περιγράφεις.

 

Δική μου γνώμη είναι να κάνεις άλλον ένα υπέρηχο ίσως σε μεγάλο διαγνωστικό κέντρο με καλό, μεγάλο υπέρηχο. Δε ξέρω ποιος έχει δίκιο αλλά σίγουρα κάποιος έχει λάθος. Πάρε μια τρίτη γνώμη. Αν όντως είναι κύστης ενδομητρίωσης θα πρέπει να την αντιμετωπίσεις άμεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και παλι....ολες ειστε πολυ ενημερωμενες μπραβο!!!!!

η αληθεια ειναι οτι στις δυο τελευταιες περιοδους μου [ιουλιο-αυγουστο]η περιοδος μου ηταν καφε ....σοκολατι....

mama tou kostantinoulh να ρωτησω......

τη σοκολατοειδη κυστη την βλεπεις με κανονικο υπερηχο η' χρειαζεσαι αξονικη;;;

δεν εχω ασταθεια στο κυκλο μου...μονο πονακια χαμηλα δεξια στην κοιλια και την μορφη περιοδου που σας ανεφερα.....

λεω τωρα να περιμενω να μου ερθει η περιοδος του σεπτεμβριου και την ημερα που τελειωνω μου ζητησαν απο το νοσοκομειο να παω για υπερηχο.....

απο την μια θελω να πιστεψω οτι ολα ειναι καλα και τελειωσα και απο την αλλη αγχωνομαι αν 1 στις χιλιες εχει δικιο ο ιδιωτης γιατρος!!!!τι αλλο να κανω για να βεβαιωθω;;μπορει αυτος μ'ενα υπερηχο να βλεπει κατι που δεν βλεπουν 2 ξεχωριστοι υπερηχοι του νοσοκομειου και ενας υπερηχος σε διαγνωστικο κεντρο;;

κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις και τις πληροφορειες!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γέννησα πριν 1,5 μήνα και στον τυπικό έλεγχο που κάνουμε μετά τις 40 μέρες ο γιατρός μου είπε πως έχω μια κύστη 3,5 εκ στην μια ωοθήκη..Σε όλους τους ελέγχους που έχουμε κάνει πριν και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν υπήρχε. Τον ρώτησα αν είναι σοβαρό και μου είπε πως θα το δούμε ξανά στο επόμενο ραντεβού που θα είναι μετά από 2 περιόδους..Λόγω του ότι είχα μαζί μου την μπέμπα μου που έσκασε στο κλάμα δεν ρώτησα παραπάνω πράγματα. Θα ήθελα να μάθω όμως αν μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα σύλληψης στην επόμενη εγκυμοσύνη,αν είναι μεγάλη η μικρή γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης (δεν έχω ξανακούσει από καμιά γνωστή μου) και τι άλλο γνωρίζεται. Πάντως ο γυναικολόγος μου δεν φάνηκε να ανησυχεί και μου είπε επίσης πως μπορεί να απορροφηθεί ως το επόμενο ραντεβού μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου. Εγώ έμεινα έγκυος με κύστη 3 εκ. και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, οπότε μην ανησυχείς καθόλου, δεν επηρρεάζει την γονιμότητά σου. Και το μέγεθος της κυστούλας σου είναι μικρό επίσης, όντως κατά πάσα πιθανότητα θα απορροφηθεί από μόνη της. Εμένα η κύστη ξεκίνησε από 7 εκ. (που θεωρείται μεγάλη) αλλά ο γιατρός μου ήταν αντίθετος από την αρχή για χειρουργείο και καταφέραμε να την μειώσουμε με αντισυλληπτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
γεια σας και παλι....ολες ειστε πολυ ενημερωμενες μπραβο!!!!!

η αληθεια ειναι οτι στις δυο τελευταιες περιοδους μου [ιουλιο-αυγουστο]η περιοδος μου ηταν καφε ....σοκολατι....

mama tou kostantinoulh να ρωτησω......

τη σοκολατοειδη κυστη την βλεπεις με κανονικο υπερηχο η' χρειαζεσαι αξονικη;;;

δεν εχω ασταθεια στο κυκλο μου...μονο πονακια χαμηλα δεξια στην κοιλια και την μορφη περιοδου που σας ανεφερα.....

 

Καλημέρα!

 

Να ρωτήσω κι εγώ, όποια εξακολουθεί να έχει πρόβλημα με κύστες στις ωοθήκες, αν η κύστη δε φύγει με το που τελειώσει η περίοδος, είναι σίγουρα σοκολατοειδής κύστη; Δεν ξέρω αν το κατάλαβα καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΣΤΙΣ 16/01/13 ΜΟΥ ΔΙΕΓΝΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΩΟΘΗΚΗ 4 ΕΚΑΤΟΣΤΩΝ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ , ΟΝΤΩΣ ΠΗΓΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ Η ΚΥΣΤΗ ΕΚΕΙ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΒΛΕΝΟΔΕΣ ΚΥΣΤΑΔΕΝΩΜΑ. Η ΤΑΧΕΙΑ ΒΙΟΨΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΒΙΟΨΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΒΙΟΨΙΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΚΥΣΤΗ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κορίτσια καλησπέρα... Ονομαζομαι Αγγελική κ είμαι 23 χρόνων. Οταν ήμουν 14 η γυναικολογος μου διαγνωσε ότι έχω κυστες στις ωοθηκες κ μ έδωσε αντισηλιπτικα μ αποτέλεσμα να τρελαθεί ο κύκλος μου... Στα 18 μου αλλαξα γυναικολογο και μου άρχισε παλι θεραπεία με αντισυλληπτικά. Εδώ και πέντε χρόνια περνω αντισηλιπτικα αλλα οι κυστες μεγαλώνουν συνέχεια. Ο γιατρός μ πριν ένα μήνα μ άλλαξε παλι τ αντισηλιπτικα χάπια κ μ έδωσε κ χάπια για την ινσουλινη. Μ είπε ότι ο οργανισμός μ δεν αντιδρά στα χάπια κ δεν μπορει ν της τηθασεψει.μου έδωσε δυο επιλογές: η ν μείνω έγκυος η ν με βάλει σ πρόωρη εμηνοπαυση... Αν μπορείτε ν με βοηθήσετε θ το εκτιμούσα παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη γνωμη μου ειναι να πας και σε αλλον γιατρο μη μενεις μονο σε εναν,εγω εχω κανει 4 χειρουργεια για κυστες και το αποτελεσμα ειναι να κανω μωρο μονο με εξωσωματικη και αυτο παιζεται.πανε και σε αλλον,εγω κολλησα με εναν και ιδου τα αποτελασματα,τωρα θα αλλαξω γιατρο μετα απο 18 χρονια αλλα τωρα ειναι αργα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...