Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ-ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ: ΠΡΟΣ ΑΦΑΝΙΣΜΟ


BOB

Recommended Posts

Βλεπω πως επιχειρειται βημα βημα απο τη "σοσιαλιστικη" μας κυβερνηση η αποδομηση της ελληνικης οικογενειας και πραγματικα απορω, που αποσκοπει ολη αυτη η πολεμικη που δεχονται οι ανθρωποι που εχουν το "θρασος" να κανουν παιδια...

ενδεικτικα:

- παγωνουν οι μετεγγραφες φοιτητων πολυμελων οικογενειων (κοψτε το λαιμο σας βρειτε λεφτα να σπουδασετε τα παιδια σας, πληρωστε 3-4 ενοικια, αλλα προσεξτε μηπως πεσετε στην τσιμπιδα του ποθεν εσχες...)

- καταργειται ο διορισμος πολυτεκνων γονεων στην εκπαιδευση (θα κατσετε να διαβασετε οπως ολοι, δεν εχει σημασια αν εχεις 4-5 παιδια στα ποδια σου ολημερις, δεν εχει σημασια αν δεν σου μενουν λεφτα για φροντιστηρια, "ισοι" οροι με ολους, κοινως: δρομο και απο την εκπαιδευση, κατσε σπιτι να μεγαλωσεις τα παιδια σου ας προσεχες και να μην τα κανες)...

- κοβονται επιδοματα τριτεκνων (για να κανεις παιδια προφανως εχεις λεφτα, δε χρειαζεσαι αλλα, ασε να φανε τιποτα και οι νεοι βουλευτες που τωρα μπηκαν στο κυκλωμα, αυτους δεν τους σκεφτεσαι?

- παγωνουν τα δανεια απο τον ΟΕΚ για πολυμελεις οικογενειες (δεν εχουν αναγκες στεγασης τα παιδια, ειναι ευπροσαρμοστα και μπορουν να στριμωχτουν λιγο παραπανω αν χρειαστει..)

- και αλλα πολλα που μου διαφευγουν τωρα ή απλα δεν εχουν ανακοινωθει ακομα...

με τι σκεπτικο αποφασιζουν αυτοι οι ανθρωποι? Η ελληνικη οικογενεια αφανιζεται , ποιος θα τολμαει να κανει παιδια σε λιγο καιρο? Τοσο μεγαλο ειναι το κοστος των παραπανω παροχων που θα σωθει η Ελλαδα αν κοπουν? Πως θα διατηρηθουμε ως εθνος, τι συνεχεια θα εχουμε, οταν απο τη μια δεν κανουμε παιδια (οσο και να θελουμε δε θα μπορουμε λογω οικονομικης στενοτητας και ελλειψης κινητρων απο τη μερια της πολιτειας?)

Δεν ειναι λυση για την επιλυση του δημογραφικου η αθροα νομιμοποιηση μεταναστων, το αντιθετο, ειναι οτι χειροτερο για τη χωρα μας...

αρχιζω και εχω βασιμες αμφιβολιες για τις πραγματικες προθεσεις και σχεδια των κυβερνωντων μας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η "νομιμοποίηση" των μεταναστών με τα μέτρα για τους πολύτεκνους.

Και γιατί είναι "ότι χειρότερο για εμάς" αυτό. Κάπως ρατσιστικό μου ακούγεται και μάλιστα εις βάρος ανθρώπων, γιατί άνθρωποι είναι μην το ξεχνάμε, οι οποίοι βρίσκονται μακριά από τις εστίες τους, τους δικούς τους σε μια ξένη και πολλές φορές αφιλόξενη χώρα που τους αντιμετωπίζει σαν μιάσματα. Δεν μπορείς να υπερασπίζεσαι τα δικαιώματά σου καταπατώντας των άλλων.

Σε ότι αφορα τα δικαιώματα τρίτεκνων/πολύτεκνων προς κατάργηση που αναφέρεις, πράγματι θα είναι μεγάλο πλήγμα για τον οικογενειακό προυπολογισμό. Δεν βρίσκουν τίποτα άλλο να κόψουν? Πχ, κανένα επιδοματάκι βουλευτών, όπως για την αγορά παπουτσιών? Λέμε τώρα.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΒ όλα τα παραπάνω που αναφέρεις τα έχει ανάγκη οποιαδήποτε οικογένεια είτε έχει 1 είτε έχει 4 παιδιά..έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τις μέρες που ζούμε και σίγουρα μας περιμένουν χειρότερες...

Ανοίχτηκε και άλλο παρόμοιο θέμα...σχετικά με το πλαφόν στον επίδομα πολυτέκνων..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η "νομιμοποίηση" των μεταναστών με τα μέτρα για τους πολύτεκνους.

Και γιατί είναι "ότι χειρότερο για εμάς" αυτό. Κάπως ρατσιστικό μου ακούγεται και μάλιστα εις βάρος ανθρώπων, γιατί άνθρωποι είναι μην το ξεχνάμε, οι οποίοι βρίσκονται μακριά από τις εστίες τους, τους δικούς τους σε μια ξένη και πολλές φορές αφιλόξενη χώρα που τους αντιμετωπίζει σαν μιάσματα. Δεν μπορείς να υπερασπίζεσαι τα δικαιώματά σου καταπατώντας των άλλων.

Σε ότι αφορα τα δικαιώματα τρίτεκνων/πολύτεκνων προς κατάργηση που αναφέρεις, πράγματι θα είναι μεγάλο πλήγμα για τον οικογενειακό προυπολογισμό. Δεν βρίσκουν τίποτα άλλο να κόψουν? Πχ, κανένα επιδοματάκι βουλευτών, όπως για την αγορά παπουτσιών? Λέμε τώρα.

Oλα αυτά τα μετρα που πανε προς καταργηση είχαν την βάση τους σε δυο αξονες,την ενύσχιση της Ελληνικης οικογένειας μπροστα στο δημογραφικο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χωρα μας....με λιγα λογια δλδ με οικονομικα και θεσμικα μετρα παροτρινουν τις Ελληνικες οικογένειες να κανουν περισσότερα παιδια στιριζοντας τους οικονονικα αλλά και δινοντας τους καποιες αλλές παροχες οπως διορισμους,διανομη τροφιμων,αφορολογιτο αμαξι κτλ.....

δινοντας τωρα την υποκοοτητα στους αλλοδαπους αυτόματα αλλαζει ο αριθμός των Ελληνων υπηκοων μεσα στο κρατος και προστιθενται και αυτοι στους ελληνες και με τις γεννησεις τπυς αυτόματα γραφονται τα παιδια τους στο ληξιαρχειο και προσμερτούνται στην αυξηση του πλυθησμου μας....και επειδη οι γεννησεις τους κοντευουν να περασουν τις δικές μας και συνηθως κανουν πολλά παιδια λυνεται το δημογραφικό προβλημα της χωρας μας και σταματανε να δινουν επιδοματα γιατι ο αριθμός των τριτεκων και πολύτεκων οικογενειων θα αυξηθει παρα πολύ και θα είναι δυσβάσταχτος για το κρατος....αφου ολες αυτες οι κογένειες θα εχουν την ελληνικη υπηκοοτητα θα δικαιούνται και το επίδομα...αλλά και ολα τα αλλά μετρα....

Αυτά νομιζω πως είναι σαφες το ολο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Oλα αυτά τα μετρα που πανε προς καταργηση είχαν την βάση τους σε δυο αξονες,την ενύσχιση της Ελληνικης οικογένειας μπροστα στο δημογραφικο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η χωρα μας....με λιγα λογια δλδ με οικονομικα και θεσμικα μετρα παροτρινουν τις Ελληνικες οικογένειες να κανουν περισσότερα παιδια στιριζοντας τους οικονονικα αλλά και δινοντας τους καποιες αλλές παροχες οπως διορισμους,διανομη τροφιμων,αφορολογιτο αμαξι κτλ.....

δινοντας τωρα την υποκοοτητα στους αλλοδαπους αυτόματα αλλαζει ο αριθμός των Ελληνων υπηκοων μεσα στο κρατος και προστιθενται και αυτοι στους ελληνες και με τις γεννησεις τπυς αυτόματα γραφονται τα παιδια τους στο ληξιαρχειο και προσμερτούνται στην αυξηση του πλυθησμου μας....και επειδη οι γεννησεις τους κοντευουν να περασουν τις δικές μας και συνηθως κανουν πολλά παιδια λυνεται το δημογραφικό προβλημα της χωρας μας και σταματανε να δινουν επιδοματα γιατι ο αριθμός των τριτεκων και πολύτεκων οικογενειων θα αυξηθει παρα πολύ και θα είναι δυσβάσταχτος για το κρατος....αφου ολες αυτες οι κογένειες θα εχουν την ελληνικη υπηκοοτητα θα δικαιούνται και το επίδομα...αλλά και ολα τα αλλά μετρα....

Αυτά νομιζω πως είναι σαφες το ολο θεμα....

 

κλάρα pleaaaaaaaase πες μου ότι κάνεις πλάκα..

( αν δεν κάνεις πλάκα βλέπαμε μπροστά μήνες πριν εγώ, η Niki, η foulina )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κλάρα pleaaaaaaaase πες μου ότι κάνεις πλάκα..

( αν δεν κάνεις πλάκα βλέπαμε μπροστά μήνες πριν εγώ, η Niki, η foulina )

 

λες....να κανω πλάκα????

Ποσες φορες μεσα από το φορουμ δεν υπάρχαν κοπέλες που δεν είχαν την Ελληνική υπηκοοτητα και προσπαθούσαν να μαθουν με ποιον τροπο να παρουν το πολυτεκνικό επίδομα ή ρωτούσαν γιατι δεν το παιρνουν....ε..τωρα θα το παρουν ολοι και βαση νομου.....παιρνοντας την Ελληνικη υπηκοοτητα γινονται Ελληνες και Ελληνιδες και εχουν δικαιώματα στις ιδιες παροχες που εχουμε και εμεις.....και επειδη κανουν πολλά περισσοτερα παιδια απο εμας....θα δικαιούνται και το πολυτεκνικο επίδομα.....

Εαν δεν καταργηθει ο θεσμός των τριτένκων-πολύτεκνων περίμενε να ακούσεις θεαματική αυξηση των οικογενειων αυτών στην Ελλάδα να μην πω τους επόμενους μηνες αλλά τον επόμενο χρόνο.....

ω!!! του θαυματος εν μέσω οικονομικής κρισης.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η "νομιμοποίηση" των μεταναστών με τα μέτρα για τους πολύτεκνους.

Και γιατί είναι "ότι χειρότερο για εμάς" αυτό. Κάπως ρατσιστικό μου ακούγεται και μάλιστα εις βάρος ανθρώπων, γιατί άνθρωποι είναι μην το ξεχνάμε, οι οποίοι βρίσκονται μακριά από τις εστίες τους, τους δικούς τους σε μια ξένη και πολλές φορές αφιλόξενη χώρα που τους αντιμετωπίζει σαν μιάσματα. Δεν μπορείς να υπερασπίζεσαι τα δικαιώματά σου καταπατώντας των άλλων.

Σε ότι αφορα τα δικαιώματα τρίτεκνων/πολύτεκνων προς κατάργηση που αναφέρεις, πράγματι θα είναι μεγάλο πλήγμα για τον οικογενειακό προυπολογισμό. Δεν βρίσκουν τίποτα άλλο να κόψουν? Πχ, κανένα επιδοματάκι βουλευτών, όπως για την αγορά παπουτσιών? Λέμε τώρα.

ποια δικαιωματα υπερασπιζομαστε?α!ναι καλε αυτα της επιβιωσης στον τοπο που γεννηθηκαμε!!!!ααααα!!!ολα δεν μπορουν να ισοπεδωνονται για να λεμε οτι ημαστε καλοι.εφοσον η ελλαδα δεν μπορουσε να σηκωσει τοσους μεταναστες να κλεινε τα συνορα η ιταλια το κανε!εγω εδω και πολλα χρονια δεν βλεπω κανεναν κακομοιρο μεταναστη ισα ισα δεν μπορω να βρω δουλειες και εχω φυγει απο δουλεια εξαιτιας τετοιου.αλλα δεν φταιμε εμεις που γεννηθηκαμε εδω ουτε αυτοι οι ανθρωποι που ηρθαν φταιει η καθε κυβερνηση που το μονο που της ενδιαφερει ειναι πως θα φανε και μονο αυτο.

ΒΟΒ όλα τα παραπάνω που αναφέρεις τα έχει ανάγκη οποιαδήποτε οικογένεια είτε έχει 1 είτε έχει 4 παιδιά..έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τις μέρες που ζούμε και σίγουρα μας περιμένουν χειρότερες...

Ανοίχτηκε και άλλο παρόμοιο θέμα...σχετικά με το πλαφόν στον επίδομα πολυτέκνων..

ολοι τα χουμε αναγκη αλλα και εδω μην τα ισοπεδωνουμε ολα.εγω που χω 3 παιδια εχω μεγαλυτερες αναγκες και περισσοτερα εξοδα απο καποιον που εχει ενα,και μια οικογενεια με 4-5-6παιδια βρε κοριτσια σκεφτητε το καθημερινο γαλα και το ψωμι μονο,να μην πουμε για τα ρουχα τα φροντιστηρια.οχι μια οικογενεια με ενα παιδι δεν ειναι το ιδιο με μια οικογενεια με 3 παιδια.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ποια δικαιωματα υπερασπιζομαστε?α!ναι καλε αυτα της επιβιωσης στον τοπο που γεννηθηκαμε!!!!ααααα!!!ολα δεν μπορουν να ισοπεδωνονται για να λεμε οτι ημαστε καλοι......................

........................................

ολοι τα χουμε αναγκη αλλα και εδω μην τα ισοπεδωνουμε ολα.εγω που χω 3 παιδια εχω μεγαλυτερες αναγκες και περισσοτερα εξοδα απο καποιον που εχει ενα,και μια οικογενεια με 4-5-6παιδια ...................

 

Ναι, αλλά εμείς είμαστε Έλληνες και παρακαλάμε να ΨΩΦΗΣΕΙ η κατσίκα του γείτονα........!!!!!!!!!

είμαστε ο θάνατος σου, η ζωή μου!!!!!!!!!

 

"καλά κάνανε και κόψανε τους 13 - 14 μισθό στους δημοσίους!!!!!" είμαστε ιδιωτικοί, ......αλλά ο εργοδότης μας δεν μας έδωσε το καλοκαιρινό επίδομα, μας έβαλε να υπογράψουμε ότι το πήραμε, αν αντιδράσουμε .......θα μας απολύσει (συνέβει σε πάραααααααα πολλούς).

 

"Καλά κάνουνε και ξεπουλάνε τον ΟΣΕ", .........ναι σε λίγο όμως κορόιδο θα έρθει η δικιά σου η σειρά, θα ξεπουλήσουν κι εσένα!!!!!!!

 

"Φεύγει η 3Ε, λε γμτ δηλαδή δεν θα ξαναπιώ Αμίτα και κόκα κόλα??" .......τι με νοιάζει για τους 2000 κόσμο που θα μείνει άνεργος!!!!!!!!

........θα κάνουν παρέα στους 1300 των Ναυπηγίων Σκαραμαγκά, οι οποίοι θα δίνουν κουράγιο στους ανέργους της ναυπηγοεπισκευαστικής Περάματος.........!!!!!!!!!

 

 

τι με νοιάζει αν θα κόψουν το επίδομα σε εσένα που έχεις τρια παιδιά, αφού εγώ έχω λιγότερα και δεν το παίρνω!!!!!

 

τι με νοιάζει αν ανεβάσουν το πετρέλαιο θέρμανσης, εγώ είμαι θερμόαιμη και δεν ανάβω θέρμανση!!!!!!!!!

 

τι με νοιάζει αν ανεβάσουν το ΦΠΑ στους ξηρούς καρπούς, ......έχω αλλεργία!!!!!

 

τι με νοιάζει αν πάνε το βρεφικό γάλα 100 ευρώ το κουτί, ......εγώ το θηλάζω!!!!!!!

 

τι με νοίαζει ................... μπορώ να σου γράψω κατεβατά!!!!!!!!!

 

ας καθόμαστε λοιπόν να πλακωνόμαστε, για το αν πρέπει ή όχι να πάρει η Μανωλίδου το επίδομα!!!!!!!

καλά μας κάνουν λοιπόν!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα τα λες underage αλλα πως θα ενεργησουμε δεν ξερω και δεν βλεπω τι πρεπει να κανουμε για να σταματησουν ολα αυτα που ζουμε γτ ζουμε στιγμες εξαθλιωσης πια,και λεμε και ευχαριστω.δεν ημαστε ολο ετσι παντος εμεις με την τελευταια τρελα με τις βενζινες που εγινε δεν πηγαμε να βαλουμε ουτε στην μηχανη ουτε στο αμαξι.για καντε το ολοι τι εγινε απεργεια?ε βαλτε την βενζινη στον .....ο σας να μην παει κανεις να βαλει,τωρα τι θα κανουν αυξηση στο αργο πετρελαιο ολοι σομπες υγραεριου και οσοι εχουν τζακια ξυλα.ανεβαζουν το φπα στα υψη?μην παει κανεις στο σουπερ οχι κατι γινετε και πηγαινουν σαν τα ντουγανια και περνουν μεχρι και τις σκυλοτροφες.2μερες να μην πας σε ενα μεγαλο σουπερ ξερεις τι ζημια κανεις?ΕΜ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΓΤ ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΣ.ελληνα ελληναρα βλακα.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καντε με μια χαρη ΟΛΟΙ ΣΑΣ.

 

Τωρα που θα πατε να παρετε για τα παιδακια σας πραγματα για το σχολειο,εγγραφες, πολλαπλασιαστε επι 4. Ποσο βγαινει; Τωρα που θα πληρωσετε για ολοημερο τις κυριες της κουζινας και τα αλλα εξοδα του ολοημερου, πολλαπλασιαστε επι 4. Τωρα που θα παρετε τη λιστα για τα απαραιτητα υλικα για το σχολειο που πρεπει να ψωνισετε,επισης. Φορμες για τα παιδακια, πολλαπλασιαστε επι 4. Επισης επι 4 για τα σπορτεξ του σχολειου,τσαντες σχολειου, για τα παπουτσακια του σχολειου, τα ρουχαλακια και τα καλτσακια επι 4. Υστερα προσθεστε φροντιστηρια επι 4, δραστηριοτητες επι 4. Μετα ψωνιστε. Παρτε και διπλασιαστε μονο τα χρημματα που δωσατε γιατι εμας δε μας φτανουν την εβδομαδα π.χ. η δωδεκαδα αυγων, παιρνουμε το διπλασιο.Προσθεστε και αυτα. Και μετα ελατε να με πειτε οτι ειναι το ιδιο ειτε εχεις ενα παιδι ειτε 4 ή παραπανω! ;)

 

Σας παρακαλω να μας θυμηθειτε οταν πληρωσετε για ολα αυτα και αναλογως τα παιδια σας πολλαπλασιαστε.

Και μην ξεχνατε οτι οταν τα παιδια μου θα δουλευουν, τα χρημματα που θα κρατανε απο αυτα, θα πηγαινουν στη δικη μας συνταξη-ολων- και θα μενουν και στο ταμειο.

Καλο κανει η γεννηση των παιδιων μας αλλα μονο αν το δει καποιος κοντοφθαλμα, υποθαλπει τους πολυτεκνους. Και ειναι καταρα οι πολιτικοι να μην εχουν οραμα αλλα να κοιτανε να μας υποσκαπτουν.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσομανα θα το βγαλω φωτοτ.και θα το κολησω στον πινακα ανακοινωσεων αυριο στην δουλεια,α!η οποια δουλεια ειναι τετραωρο και δεν περνω ουτε 500(473ε)τι τους νοιαζει που ημαστε πεντε στοματα μεσα στο σπιτι!αυτοι που ειναι μονιμοι ουτε τα διπλα γαλατα δεν δινουν ακουτε!!!ενα μπουκαλι γαλα που το πληρωνουμε μεσα στην συμβαση μας δεν μας δινουν!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε εσυ, ενα ζευγαρι παπουτσια κανει για 2 παιδια. Το ενα παιδι το ενα παπουτσι και το αλλο παιδι το αλλο παπουτσι. Μαλλον ετσι μονο μπορει να σκεφτεται καποιος οτι εσυ με 500 ευρω ζεις οικογενεια 5 ατομων. ;)

 

Και παρεπιπτοντως. Καλα, οι πολιτικοι δε νοιαζονται για το μελλον γιατι εχουν εξασφαλισμενο το μελλον τους και το μελλον των παιδιων τους και αυτα το μελλον των δικων τους παιδιων.

ΕΜΕΙΣ-ΕΣΕΙΣ μα κανεις δε σκεφτεται οτι δε θα εχει το ταμειο αποθεμα για να δωσει συνταξη στο περισσοτερο απο το μισο ελληνικο πληθυσμο-αφου θα ειμαστε χωρα γεροντων;

Οταν ευσυνειδητα φερνουμε τα παιδακια μας στον κοσμο, τουλαχιστον εσεις μη μας πολεματε...Οι πολιτικοι μονο θα κανουν παρτυ στα γεραματα τους, εμεις, εσεις, θα ειμαστε στις πλατειες και θα κυνηγαμε με οτι δυναμεις μας απομενουν, τα περιστερια...Αντε βρε, καλοφαγωτα! :)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

μια σοκολατα τον μηνα σε χιλια κομματακια το γιαουρτι με τις μπιλιτσες μονο για τον μικρο απαγορευετε να το περνουν τα μεγαλα δυστυχως δεν εχω γαλα ακομη για να πινουν ολα........!αστειευομαι βεβαια αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολα και το τριτεκνικο επιδομα ειναι μια βοηθεια αλλα ειναι κοροιδια και ψιχουλα θελουν να το κοψουν κιολας,και για πεσμου τι να πω εγω στο μεγαλο μου γιο για την πατριδα του που θα παει και φανταρος σε δυο χρονια να υπηρετησει την ελληνικη σημαια.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

έχει 1 είτε έχει 4 παιδιά..έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τις μέρες που ζούμε και σίγουρα μας περιμένουν χειρότερες...

 

κορίτσια αυτό είπα..

underage καλά όλα αυτά που είπες αλλά χιλιοπαιγμένα ρε γμτ...

πες μου έστω και μία "τάξη" που να μην κοιτάει των πισινό της...

για να σας θυμίσω λίγο το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων

αλήθεια που είδατε ότι "σας πολεμάμε" ? εγώ προσωπικά υποκλείνομαι στις πολύτεκνες ( συνειδητά όμως πολύτεκνες ) οικογένειες διότι είναι κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω με τίποτα....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

.......!αστειευομαι βεβαια αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολα και το τριτεκνικο επιδομα ειναι μια βοηθεια αλλα ειναι κοροιδια και ψιχουλα θελουν να το κοψουν κιολας,και.....

 

δυστυχώς υπάρχουν οικογένειες σε κατάσταση που περιγράφεις και σε ακόμα τραγικότερες συνθήκες!!!!!!

να ζητάνε τα παιδιά το πρωί γάλα και το ψυγείο να είναι άδειο!!!!

:cry: :cry: :cry: :cry:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια αυτό είπα..

underage καλά όλα αυτά που είπες αλλά χιλιοπαιγμένα ρε γμτ...

πες μου έστω και μία "τάξη" που να μην κοιτάει των πισινό της...

για να σας θυμίσω λίγο το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων

 

κοίτα εμένα ότι και να πω πέφτουν να με φάνε!!!!

 

είπα ότι ήμουν κατά στη μείωση των μισθών - κόψιμο επιδομάτων των ΔΥ. απάντηση: "Είσαι δημόσιος"

 

λεω ότι είμαι κατά στο να κοπεί σε οποιαδήποτε τρίτεκνη οικογένεια το επίδομα. απάντηση: "κάνεις πλάκα"

 

λοιπόν ΑΝΕΡΓΗ είμαι, στις μέρες μου για το τρίτο παιδί είμαι, ο άντρας μου ούτε τα μισά από τις 50.000 δεν παίρνει (αν θέλεις σου σκανάρω το εκκαθαριστικό) !!! .......για τα υπόλοιπα ας είναι καλά οι γονείς μου!!!!!

 

....αλλά ξέρω πως αν μπει πλαφόν τώρα, σε μερικούς μήνες θα καταργηθεί για όλους το επίδομα!!!!!

 

όσο για τον ...πισινό. Οι Έλληνες είμαστε "ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κ@λ0ς μας......."

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εμένα ότι και να πω πέφτουν να με φάνε!!!!

 

σιγά καλέ τι να πω και 'γω :D

 

 

 

....αλλά ξέρω πως αν μπει πλαφόν τώρα, σε μερικούς μήνες θα καταργηθεί για όλους το επίδομα!!!!!

 

άλλο το ένα άλλο το άλλο...

δε νομίζω ότι θα συμφωνήσει κάποιος στο να καταργηθεί...

είπαμε βρε όχι και έτσι...

απλά το να μπει πλαφόν δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό...

όπως π.χ υπάρχει πλαφόν στο επίδομα αλλυλεγύης που δόθηκε κάποια στιγμή...το πόσο θα πρέπει να είναι αυτό το πλαφόν και αυτό δε νομίζω ότι είμαι ικανή να το πω εγώ...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μην μιλατε για το επιδομα αλληλεγγυης.δεν το πηρα και ας ημουν ανεργη 8 μηνες με μονο ισοδημα του συζηγου και τριτεκνη.το πηρε ομως η διπλανη μου που εχει δυο ενηλικα και ο αντρας της εχει μαγαζι επιδιορθωσεις τηλεορασης(ηλεκτρονικος) και δωματια στην χαλκιδικη αλλα γραμμενα ακομη στην μανουλα της α και η αφεντικινα του κουμπαρου μου που η κρεβατοκαμαρα της ειναι μεγαλυτερη απο το σαλονι μου,γι αυτο σας λεω μην μιλατε για αυτο!!!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι θα συμφωνήσει κάποιος στο να καταργηθεί...

είπαμε βρε όχι και έτσι...

απλά το να μπει πλαφόν δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό...

 

.....μα ότι περικόπτεται, μετά από λίγο καταργείται!!!

 

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑ τώρα που το θυμήθηκα, την έκπτωση στα τιμολόγια της ΔΕΗ, στους τρίτεκνους που ΔΕΝ θα ξεπερνάνε όμως τα 1000 κβ ανά τετράμηνο δεν την σχολιάσε κανένας!!!!!

 

Λε αλήτες ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΜΕΛΗΣ οικογένεια είναι δυνατόν να κάψει λιγότερα από 1000 ΚΒ, μας δουλεύετε??????????????

 

Θα πρέπει να μαγευρεύουν στη φουφού, να πλένουν στη σκάφη και να κάνουν μπάνιο μόνο αν διαθέτουν ηλιακό και έχει και λιακάδα!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αυτό είπα..

underage καλά όλα αυτά που είπες αλλά χιλιοπαιγμένα ρε γμτ...

πες μου έστω και μία "τάξη" που να μην κοιτάει των πισινό της...

για να σας θυμίσω λίγο το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων

αλήθεια που είδατε ότι "σας πολεμάμε" ? εγώ προσωπικά υποκλείνομαι στις πολύτεκνες ( συνειδητά όμως πολύτεκνες ) οικογένειες διότι είναι κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω με τίποτα....

 

Πιο πολυ το εγραψα ως σχημα λογου και σε γενικο τονο, αν ειχα εσενα στο μυαλο μου, θα εκανα παραθεση...;)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αυτό είπα..

underage καλά όλα αυτά που είπες αλλά χιλιοπαιγμένα ρε γμτ...

πες μου έστω και μία "τάξη" που να μην κοιτάει των πισινό της...

για να σας θυμίσω λίγο το άνοιγμα των κλειστών επαγγελμάτων

αλήθεια που είδατε ότι "σας πολεμάμε" ? εγώ προσωπικά υποκλείνομαι στις πολύτεκνες ( συνειδητά όμως πολύτεκνες ) οικογένειες διότι είναι κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω με τίποτα....

 

Επισης να πω που το ειπα με αλλα λογια οτι δεν προκειται εδω για υπερασπιση μιας ταξης. Ειναι για το κοινο λοων των Εληνων πολιτων.Το μνημονιο αναφερει μετρα ΥΠΕΡ της δημογραφικης λυσης γιατι αναφερει οτι με αυτο τον τροπο μπορει να σωθει

μια χωρα. Μας το ειπε αυτο κανενας;

 

Σκεφτειτε μονο οτι με το μετρο του διορισμου των εκπαιδευτικων, νεα παιδια εμπαιναν στην κοινωνια με τη γεννηση τους. Εξασφαλιζαν νεες ταξεις, θεσεις εργασιας για εκπαιδευτικους εξ αιτιας αυτων των παιδιων και μειωση της υπεραριθμιας. Μονο ενα θετικο απο το μετρο αυτο.

 

Αυτα τα παιδια με τη δουλεια τους αργοτερα και τις κρατησεις για το ασφαλιστικο, θα καλυπταν 4 γονεις για τη συνταξη τους. Ενω τωρα σε λενε οτι δ ε θα εχουν λεφτα τα ταμεια να δινουν οταν βγουμε σε συνταξη γιατι θα καταρρευσουν. ΔΕ γινεται 1 να δουλευει και 2 να γερνανε το καταλαβαινετε; Επισης δε γινεται 2 να δουλευουν και 2 να γερνανε γιατι δεν μπαινουν στο ταμειο χρημματα, δεν υπαρχει πλεονασμα. Και αλλο θετικο απο αυτο το μετρο αν συνεχιζε η στηριξη της πολυτεκνης οικογενειας και η ωθηση για γεννησεις.

 

Νταλια, δεν εχω τιποτε προσωπικο, με αιχμη αυτο που εγραψες μονο, ουτε εδω ο τονος εχει κατι προσωπικο. Σε διαβαζω και εκτιμω αυτα που γραφεις.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

επι της ουσιας κοριτσια!κανουμε παιδια γτ χανομαστε ή χανομαστε επειδη κανουμε παιδια!και ποιος μπορει να στερησει απο μια γυναικα το δικαιωμα του να φερει ενα παιδι στον κοσμο.γνωρισα καποτε μια κοπελα 38 χρονων αποφοιτο πανεπιστημιου,ο αντρας της με συμβασεις η ιδια στην 1η της συμβαση στην καθαριοτητα στον δημο,στο ενοικιο,με ενα παιδι,και αυτο το κανε γτ αν αφηνε τα χρονια δεν θα μπορουσε να κανει.απογοητευμενη παντελος απο την ζωη.το να φτανεις σε αυτη την ηλικια και να μην ξερεις τι σου ξημερωνει επαγκελματικα ειναι ενα απο τα χειροτερα πραγματα στην ζωη.εγω τουλαχιστον το χω παρει αποφαση συμβασεις οσο παει και δεν ονειρευομαι καμια συνταξη.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κουφετακι, τουλαχιστον εσυ δε θα εχεις να περιμενεις! Εμεις ονειρευομαστε αλλα με το ονειρο θα μεινουμε! Μας βλεπω να κυνηγαμε ολοι μας περιστερια! Και φυσικα οι πολιτικοι θα μας βαλουν ποθεν εσχες ακομη και γι' αυτα. Αφου θα φορολογησουνε το κομματι φυσικα. Στο πιατο τους.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Κουφετακι, τουλαχιστον εσυ δε θα εχεις να περιμενεις! Εμεις ονειρευομαστε αλλα με το ονειρο θα μεινουμε! Μας βλεπω να κυνηγαμε ολοι μας περιστερια! Και φυσικα οι πολιτικοι θα μας βαλουν ποθεν εσχες ακομη και γι' αυτα. Αφου θα φορολογησουνε το κομματι φυσικα. Στο πιατο τους.

εγω δεν εχω να περιμενω(τωρα το τι δυνατοτητες εχω σαν ανθρωπος και το τι μπορω να προσφερω ειναι αλλο καπελο)τα παιδια μου ομως τι θα γινουν να σε δυο χρονια το μεγαλο μου τελιωνει το λυκειο,τι θα κανει αυτο το παιδι?που θα κατευθυνθει?θα εχει δουλεια?θα ειναι ευτυχησμενο με αυτο που θα υποχρεωθει να κανει?γτ δεν ειναι και απο τους 1ους μαθητες,αλλα εδω ο ανιψιος μου ειναι φοιτητης ιατρικης και για να παρει ειδικοτητα πρεπει να παει στο εξωτερικο να δηλωσει γτ στην αθηνα μετα απο 15 χρονια θα παρει σειρα.το δικο μου το τρενο κοριτσομανα παει τα παιδια μου θελω να ζησω τα παιδια μας ομως τι θα κανουν που ειναι ακομη στο Α!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω περί αφανισμού και χαμογελάω πικρά:

Έχω τρία παιδιά και παίρνω προς το παρόν το επίδομα. Ε, άμα μου το κόψουν δεν θα αφανιστώ.:cool:

 

Αν δεν πάνε καλά τα οικονομικά μας, δεν θα ξεπεράσουμε τα 50.000 οικογενειακό και δεν θα μας το κόψουν. Από την άλλη αν πάνε καλά και ξεπεράσουμε τα 50.000, θα έχω κάθε λόγο να είμαι ικανοποιημένη από τα οικονομικά μου και δεν θα με νοιάξει το επίδομα.

 

Έχω σπουδάσει σε ειδικότητα που απορροφάται κυρίως στον δημόσιο τομέα. Δεν κυνήγησα ωστόσο το διορισμό για να μην φύγω μακριά από τον άνδρα μου και αργότερα τα παιδιά μου. Κι εγώ και ο άνδρας μου δουλεύουμε στον ιδιωτικό τομέα και κάναμε και τα τρία παιδιά μας, χωρίς να έχουμε διοριστεί ή μονιμοποιηθεί κάπου. Δεν έκανα τα παιδιά μου για να διοριστώ ούτε για να πάρω επιδόματα. Επίσης δεν τα έκανα για να βοηθήσω το ελληνικό δημόσιο και το δημογραφικό.:roll:

 

Με το χέρι λοιπόν στην καρδιά δηλώνω ότι δεν απειλούμαι με αφανισμό αν μου κόψουν κάποιο από τα προνόμιά μου ως τρίτεκνη. Έχω τα παιδάκια μου, όπως επέλεξα να τα έχω και δεν νιώθω ούτε ότι χρωστάω σε κάποιον κάτι αλλά ούτε και ότι μου χρωστάνε κάτι για την δική μου επιλογή.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...