Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος και χρόνος εξωσης.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας έχει τύχει ποτέ να κάνετε έξωση σε ενοικαστή σας?Μήπως γνωρίζετε το κόστος και το χρονο που απαιτείται για να ξεκουμπιστεί από το σπίτι ο καλοπληρωτής?Ο δικηγόρος μου είπε οτι αν κάνεις αγωγή στον κακοπληρωτή υποχρεούται να σε αποζημιώσει για όσο διάστημα διαρκεί η μίσθωση εκτός αν το ακίνητο ξανανοικιαστεί.Ρωτάω αν γνωρίζετε σχετικά και αν σας έχει συμβεί στην πράξη γιατί η θεωρία απέχει απο την πράξη για να δω τελικά τι με συμφέρει να κάνω.Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας έχει τύχει ποτέ να κάνετε έξωση σε ενοικαστή σας?Μήπως γνωρίζετε το κόστος και το χρονο που απαιτείται για να ξεκουμπιστεί από το σπίτι ο καλοπληρωτής?Ο δικηγόρος μου είπε οτι αν κάνεις αγωγή στον κακοπληρωτή υποχρεούται να σε αποζημιώσει για όσο διάστημα διαρκεί η μίσθωση εκτός αν το ακίνητο ξανανοικιαστεί.Ρωτάω αν γνωρίζετε σχετικά και αν σας έχει συμβεί στην πράξη γιατί η θεωρία απέχει απο την πράξη για να δω τελικά τι με συμφέρει να κάνω.Σας ευχαριστώ!

 

Δυσκολη περιπτωση!

 

Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι πολυ δυσκολα "πετας " τον μισθωτη απο το ενοικιαζομενο σπιτι .Τουλαχιστον μεχρι να ληξει το συμβολαιο . Ωραια τα λενε οι δικηγοροι αλλα μη νομιζεις οτι θα του ανοιξεις την πορτα και θα του πεις πηγαινε εξω......

Κακοπληρωτης???Η χειροτερη περιπτωση.Την βιωσα κι εγω αυτην την κατασταση αλλα ευτυχως αποφασισε απο μονη της να μας αδειασει την γωνια ,αφηνοντας πολλα απληρωτα και για καποια απο αυτα κυνηγουσαν εμας:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχ!Σιγα να μη φυγει απο μονη της.Για να το κανει αυτο θα πρεπει να εχει λεφτα για μετακομιση κ φιλοτιμο.Γιατι να μην εχει καποιος λεφτα αυτη την εποχη για να καλυψει τις υποχρεωσεις του το καταλαβαινω αλλα αυτο που μου τη δινει ειναι οτι με δουλευει κιολας.Και να τα extensions και το κουνημα παει φουλ, το παιζει κ γκομενα μπας κ της χαρισουμε κανα ενοικιο.

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι ο μονος λογος που μπορεις να βγαλεις ευκολα εξω καποιον ειναι οταν δεν πληρωνει κατα τα αλλα τον τρως στη μουρη δεν παει να τα κανει λιμπα αν ομως δεν πλειρωσει τον βγαζεις εξω μεσα σε 10 μερες μου ειπε ο δικηγορος μου εγω εχω θεμα οτι εχουν κανει το σπιτι αποθηκη στην κυριολεξια και κανουν φασαριες αλλα επειδη αυτος τα ξερει πληρωνει στην ωρα του .

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητη πρακτικά προϋπόθεση για κάθε δικαστική ενέργεια είναι να οφείλονται τουλάχιστον δύο μισθώματα. Σήμερα ισχύει σύντομη διαδικασία αποβολής ενοικιαστών που αρνούνται να πληρώσουν τα μισθώματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικηγορος μου ειπε οτι εχει αλλαξει η διαδικασια.Εστω κ μια μερα αν καθηστερησει να πληρωσει μπορεις να κανεις εξωση.Αρχικα παει ο δικαστικος επιμελητης και της κοινοποιει την εξωδικη προσκληση για πληρωμη των οφειλομενων.Της δινεται ενα περιθωριο δε θυμαμαι ποσο να πληρωσει.Αν πληρωσει η διαδικασια σταματαει εδω.Αν οχι εκδιδεται και κοινοποιειται αμεσως διαταγη αποδοσης μισθιου και πηγαινει δικαστικος επιμελητης με αστυνομικο και κλειδαρα στο σπιτι.Ολη αυτη η διαδικασια διαρκει 30 μερες χονδρικα και γινεται εξωδικαστικα.Ετσι ξερω αλλα ρωταω αν εχει συμβει σε καμια κοπελα στην πραξη να δω αν ειναι ετσι τα πραγματα γιατι πολλες φορες οι δικηγοροι χρυσωνουν να χαπι προκειμενου να ακολουθησεις την οδο αυτη.Η δικια μου εχει ενα μηνα να πληρωσει αλλα σιγα να μην πληρωσει τον αλλο μηνα διπλα που θα τα βρει.Ασε που με δουλευει και εχει εξαφανιστει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι ο μονος λογος που μπορεις να βγαλεις ευκολα εξω καποιον ειναι οταν δεν πληρωνει κατα τα αλλα τον τρως στη μουρη δεν παει να τα κανει λιμπα αν ομως δεν πλειρωσει τον βγαζεις εξω μεσα σε 10 μερες μου ειπε ο δικηγορος μου εγω εχω θεμα οτι εχουν κανει το σπιτι αποθηκη στην κυριολεξια και κανουν φασαριες αλλα επειδη αυτος τα ξερει πληρωνει στην ωρα του .

 

Καλημερα.Μπορεις επισης να καταγγειλεις την συμβαση αν δεν πληρουνται οι οροι του μισθωτηριου.Αν η χρηση ειναι οικιακη και αυτος την εχει μεταβαλλει πιστευω οτι θα μπορεις να κανεις κατι.Θα βρει την ακρη του αυτος.Παντως ποσο αχρηστοι ανθρωποι υπαρχουν που ζουν μεσα στην βρωμα και στην απλυσια το βλεπεις αν νοικασεις σπιτι.Και εκνευριζομαι γιατι εγω γιατι εγω οσο νοικιαζα πριν μπω στο δικο μου ουτε τρυπα δεν ειχα κανει στον τοιχο και της το καθαρισα πριν φυγω.Και για να παρω τις εγγυησεις μου πισω για εφυγα πριν ληξει το συμβολαιο της βρηκα και αλλο ενοικιαστη.Ειμαι κουραστικη αλλα εχω εκνευριστει πολυ οχι που δεν πληρωνει αλλα που με δουλευει!!!

Link to comment
Share on other sites

Aria, σε καταλαβαίνω τα έχω περάσει και εγώ...

Οι λογαριασμοί ΔΕΗ - ΕΥΔΑΠ είναι στο όνομά σου; Τα πληρώνει; Κοινόχρηστα πληρώνει; Για τις ΔΕΚΟ, αν η παροχή είναι στο όνομά σου μπορείς να μάθεις με ένα τηλέφωνο τι ποσά οφείλονται.

Σε περίπτωση που δεν πληρώνουν ΔΕΗ μπορείς να ζητήσεις τη διακοπή για 2 λόγους

1. Για να μην φας και άλλο φέσι

2. Για να τους υποχρεώσεις να φύγουν 1 ώρα αρχύτερα.

Το έχω κάνει. Είναι σκληρό το ξέρω, αλλά και εγώ σε ενοίκιο μένω και είμαι πάντα πολύ συνεπής. Αν όμως ο νοικάρης δεν πληρώσει είναι σαν να ξεσπιτώνει εμένα. Και είναι αδικία αυτό...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μπορεις επισης να καταγγειλεις την συμβαση αν δεν πληρουνται οι οροι του μισθωτηριου.Αν η χρηση ειναι οικιακη και αυτος την εχει μεταβαλλει πιστευω οτι θα μπορεις να κανεις κατι.Θα βρει την ακρη του αυτος.Παντως ποσο αχρηστοι ανθρωποι υπαρχουν που ζουν μεσα στην βρωμα και στην απλυσια το βλεπεις αν νοικασεις σπιτι.Και εκνευριζομαι γιατι εγω γιατι εγω οσο νοικιαζα πριν μπω στο δικο μου ουτε τρυπα δεν ειχα κανει στον τοιχο και της το καθαρισα πριν φυγω.Και για να παρω τις εγγυησεις μου πισω για εφυγα πριν ληξει το συμβολαιο της βρηκα και αλλο ενοικιαστη.Ειμαι κουραστικη αλλα εχω εκνευριστει πολυ οχι που δεν πληρωνει αλλα που με δουλευει!!!
οταν νοικιασα πρωτη φορα ξεκολαγα τις τσιχλες απο τα πατωματα και τους τοιχους ξερω οτι μπορω να τους διωξω αλλα θελει χρονο αρκετο αλλα αν δεν πληρωναν τους διωχνεις αμεσως αυτο ειναι σιγουρο οπως στα ειπε ο δικηγορος
Link to comment
Share on other sites

Aria, σε καταλαβαίνω τα έχω περάσει και εγώ...

 

Οι λογαριασμοί ΔΕΗ - ΕΥΔΑΠ είναι στο όνομά σου; Τα πληρώνει; Κοινόχρηστα πληρώνει; Για τις ΔΕΚΟ, αν η παροχή είναι στο όνομά σου μπορείς να μάθεις με ένα τηλέφωνο τι ποσά οφείλονται.

Σε περίπτωση που δεν πληρώνουν ΔΕΗ μπορείς να ζητήσεις τη διακοπή για 2 λόγους

1. Για να μην φας και άλλο φέσι

2. Για να τους υποχρεώσεις να φύγουν 1 ώρα αρχύτερα.

Το έχω κάνει. Είναι σκληρό το ξέρω, αλλά και εγώ σε ενοίκιο μένω και είμαι πάντα πολύ συνεπής. Αν όμως ο νοικάρης δεν πληρώσει είναι σαν να ξεσπιτώνει εμένα. Και είναι αδικία αυτό...

δεν μπορει να τους κοψει το νερο και το ρευμα χωρις να γινει το δικαστηριο θα της κανουν μηνυση και θα της χαλασουν και το σπιτι απ τα κερια και την βρωμα ειναι να μην μπλεξεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεισ τον βγαλαμε δικαστικα... εγινε το δικαστηριο τα πληρωσε ολα και κατι παραπανω.... αλλα κρατησε καμποσο καιρο ολο το παραμυθι..

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Νοικιασαμε κ μεις με το φιλο μου σπιτι προσφατα.Επειδη ακουω να αναφερουν μερικα κοριτσια οτι δεν εκαναν ουτε τρυπα στον τοιχο,θα ηθελα να ρωτησω αν επιτρεπεται οντως να κανεις μερικες τετοιες αναγκαιες παρεμβασεις.Πχ εμεις θα εχουμε 2 κρεμαστες βιτρινες, οι οποιες θα πρεπει να κρεμαστουν.Θα υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Νοικιασαμε κ μεις με το φιλο μου σπιτι προσφατα.Επειδη ακουω να αναφερουν μερικα κοριτσια οτι δεν εκαναν ουτε τρυπα στον τοιχο,θα ηθελα να ρωτησω αν επιτρεπεται οντως να κανεις μερικες τετοιες αναγκαιες παρεμβασεις.Πχ εμεις θα εχουμε 2 κρεμαστες βιτρινες, οι οποιες θα πρεπει να κρεμαστουν.Θα υπαρχει προβλημα?

 

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακόμα και αν τοποθετήσεις aircondition θα χρειαστεί κάποια μερεμέτια (τρύπα διαμπερή στον τοίχο).

Αλλά οφείλεις φεύγοντας να καλύψεις τουλάχιστον με τσιμέντο τη τρύπα, όμορφα και τακτικά (τις μικρές τρύπες στον τοίχο με στόκο) ώστε με ένα απλό βάψιμο που θα κάνει ο ιδιοκτήτης να έρθει στα ίσα του (δηλ να μην φαίνεται το μπάλωμα)

 

δεν μπορει να τους κοψει το νερο και το ρευμα χωρις να γινει το δικαστηριο θα της κανουν μηνυση και θα της χαλασουν και το σπιτι απ τα κερια και την βρωμα ειναι να μην μπλεξεις

 

Εμένα δεν μου έκαναν μήνυση. Το σπίτι το είχαν κάνει ούτως ή αλλιώς χάλια. Οπότε το μόνο που έμενε θα ήταν να το γκρεμίσουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ ειναι στο ονομα μου και δεν την εχει πληρωσει.Το εχω σκεφτεί να της την κόψω γιατί δεν την αλλάζει στο ονομα της εχω κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες απλα πρεπει να παει στη ΔΕΗ να αλλαξει τον λογαριασμο αλλα δεν το κανει εχει πολλες δουλειες.Πριν τις 11 δεν ξυπναει.Εχω σκεφτει να της κοψω το ρευμα στο κατω κατω στο ονομα μου ειναι αν θελει να παει να συνδεσει στο δικο της αλλα σκεφτομαι μη μου χαλασει το σπιτι μετα γιατι ειναι σχετικα καθαρη.Βασικα εχει και ενα μικρο κοριτσακι λιγο πιο μεγαλο απο το δικο μου και τι φταιει και αυτο το καυμενο αν η μανα του ειναι αχρηστη!Οσον αφορα τις τρυπες φυσικα και μπορεις να κανεις και κλιματισμο εχει βαλει και Nova αλλα θεωρητικα πριν φυγει θα πρεπει να στοκαρει λιγο τις τρυπες.Απλα εγω δεν ειχα κανει στο σπιτι που νοικιαζα γιατι παραλληλα εφτιαχνα το δικο μου νοικιαζα προσωρινα ητανε καινουριο κιολας και το λυπομουνα!Απ' οτι εχω καταλαβει ειναι να μην μπλεξεις.Αλλα αυτην την εποχη που ζουμε ειναι δυσκολο να βρεις συνεπη ενοικιαστη.Ειναι σαν το λαχειο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

εμεισ τον βγαλαμε δικαστικα... εγινε το δικαστηριο τα πληρωσε ολα και κατι παραπανω.... αλλα κρατησε καμποσο καιρο ολο το παραμυθι..

ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΧΡΟΝΟ?ΞΕΡΕΙς ΟΤΙ ΕΧΕΙς ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΚΧΩΡΗΣΕΙς ΤΑ ΜΙΣΘΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ.ΕΤΣΙ ΑΠΑΛΛΑΣΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΜΑΤΩΝ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΡΓΕΙ.ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ΔΕΗ ειναι στο ονομα μου και δεν την εχει πληρωσει.Το εχω σκεφτεί να της την κόψω γιατί δεν την αλλάζει στο ονομα της εχω κανει ολες τις απαραιτητες ενεργειες απλα πρεπει να παει στη ΔΕΗ να αλλαξει τον λογαριασμο αλλα δεν το κανει εχει πολλες δουλειες.Πριν τις 11 δεν ξυπναει.Εχω σκεφτει να της κοψω το ρευμα στο κατω κατω στο ονομα μου ειναι αν θελει να παει να συνδεσει στο δικο της αλλα σκεφτομαι μη μου χαλασει το σπιτι μετα γιατι ειναι σχετικα καθαρη.Βασικα εχει και ενα μικρο κοριτσακι λιγο πιο μεγαλο απο το δικο μου και τι φταιει και αυτο το καυμενο αν η μανα του ειναι αχρηστη!Οσον αφορα τις τρυπες φυσικα και μπορεις να κανεις και κλιματισμο εχει βαλει και Nova αλλα θεωρητικα πριν φυγει θα πρεπει να στοκαρει λιγο τις τρυπες.Απλα εγω δεν ειχα κανει στο σπιτι που νοικιαζα γιατι παραλληλα εφτιαχνα το δικο μου νοικιαζα προσωρινα ητανε καινουριο κιολας και το λυπομουνα!Απ' οτι εχω καταλαβει ειναι να μην μπλεξεις.Αλλα αυτην την εποχη που ζουμε ειναι δυσκολο να βρεις συνεπη ενοικιαστη.Ειναι σαν το λαχειο νομιζω.

 

 

Παντως και μεσα στο μισθωτηριο αν δεις γραφει οτι η αλλαγη στην ΔΕΗ πρεπει να γινει μεσα σε 15 μερες

αλλα ακομα και αν δεν γινει και φυγει χωρις να πληρωσει πας στην ΔΕΗ και αυτη την βρισκουν και τα πληρωνει η ιδια

Link to comment
Share on other sites

Παντως και μεσα στο μισθωτηριο αν δεις γραφει οτι η αλλαγη στην ΔΕΗ πρεπει να γινει μεσα σε 15 μερες

αλλα ακομα και αν δεν γινει και φυγει χωρις να πληρωσει πας στην ΔΕΗ και αυτη την βρισκουν και τα πληρωνει η ιδια

Φοβαμαι αν αφησει απληρωτους λογαριασμους (ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΕΝΑΝ ΤΩΡΑ) μην μου την κοψουν και μετα πληρωνω και το τελος επανασυνδεσης.Κοινοχρηστα δεν υπαρχουν γιατι ειναι μονοκατοικια.το κοινοχρηστο νερο το πληρωνω εγω.Πετρελαιο μονο εχει αλλα τωρα ειναι καλοκαιρι.Σας ευχαριστω παρα πόλυ παντως για τις εμπειριες σας και για τις συμβουλες σας.Η δικια μου ειναι γαιδαρα αποκλειεται να φυγει απο μονη της.Να φανταστειτε εχει ενα κοριτσακι που πηγε πρωτη δημοτικου και τηνπρωτη μερα εναρξης των σχολειων κοιμοτανε μεχρι τις 11.Ο μπαμπας δουλευε δεν ξερω ποιος πηγε τη μικρη σχολειο.Οχι οτι με ενδιαφερει ας κανει οτι θελει συνεπης στις υποχρωσεις της θελω να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικηγορος μου ειπε οτι εχει αλλαξει η διαδικασια.Εστω κ μια μερα αν καθηστερησει να πληρωσει μπορεις να κανεις εξωση.Αρχικα παει ο δικαστικος επιμελητης και της κοινοποιει την εξωδικη προσκληση για πληρωμη των οφειλομενων.Της δινεται ενα περιθωριο δε θυμαμαι ποσο να πληρωσει.Αν πληρωσει η διαδικασια σταματαει εδω.Αν οχι εκδιδεται και κοινοποιειται αμεσως διαταγη αποδοσης μισθιου και πηγαινει δικαστικος επιμελητης με αστυνομικο και κλειδαρα στο σπιτι.Ολη αυτη η διαδικασια διαρκει 30 μερες χονδρικα και γινεται εξωδικαστικα.Ετσι ξερω αλλα ρωταω αν εχει συμβει σε καμια κοπελα στην πραξη να δω αν ειναι ετσι τα πραγματα γιατι πολλες φορες οι δικηγοροι χρυσωνουν να χαπι προκειμενου να ακολουθησεις την οδο αυτη.Η δικια μου εχει ενα μηνα να πληρωσει αλλα σιγα να μην πληρωσει τον αλλο μηνα διπλα που θα τα βρει.Ασε που με δουλευει και εχει εξαφανιστει κιολας.

ναι, ετσι ειναι η διαδικασια, ...αν δεν πληρωνει καλα τα λεει ο δικηγορος σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα με τον ενοικιαστή μου, αλβανικής καταγωγής και τη φίλη του που ενοικίασαν το διαμέρισμα μου το περασμένο Μάιο. Άπο την πρώτη στιγμή μου δημιούργησε πρόβλημα με το ενοίκιο και απο το Σεπτέμβριο σταμάτησε να πληρώνει τελείως.

 

Επιπλέον είχα αφήσει την ΕΥΔΑΠ και την ΔΕΗ στο όνομα μου (κακώς) και καλώντας στην τελευταία τώρα μου είπανε ότι ο τελευταίος λογαριασμός είναι αυτός που είχα πληρώσει εγώ πριν μπει μέσα!!Είναι χρωστούμενα 500ευρώ, 4 απλήρωτοι λογαριασμοί "αναμένεται διακοπή" απο στιγμή σε στιγμή μου λένε αλλά δεν το βλέπω! Εννοείται ότι και την ΕΥΔΑΠ και τα κοινόχρηστα (που έβαλαν και πετρέλαιο τώρα) είναι απλήρωτα.

 

Προχώρησα σε διαδικασία έξωσης και εως τώρα το εξώδικο για αυτόν και τη φίλη του μου κόστισε 300ευρώ και ο δικηγόρος μου ζήτησε για το επόμενο βήμα ,την διαταγή απόδοσης μισθίου άλλα 350ε τώρα. Μου είπε ότι σίγουρα άλλους 2 μήνες θα μείνουν στο σπίτι σίγουρα.

 

Έχω απελπιστεί καθώς είμαι άνεργη εδώ και 3 μήνες και αυτές είναι οι τελευταίες μου οικονομίες. Πότε το κόβει το ρεύμα η ΔΕΗ? Στα 2χρόνια? Θα κυνηγάνε αυτόν να τα πληρώσει ή εγώ πρέπει? Πόσο κοστίζει πια αυτή η έξωση?!

Link to comment
Share on other sites

Πότε το κόβει το ρεύμα η ΔΕΗ? Στα 2χρόνια? Θα κυνηγάνε αυτόν να τα πληρώσει ή εγώ πρέπει? Πόσο κοστίζει πια αυτή η έξωση?!

Πιστεύω ότι η ΔΕΗ θα κυνηγήσει εσένα να τα πληρώσεις αφού είναι στο όνομά σου. Θα έλεγα να πας στη ΔΕΗ να το κόψεις από τώρα το ρεύμα γιατί κάθε μέρα αυξάνεται το χρέος. Το κακό είναι ότι και να τους βγάλεις, έχει άλλη διαδικασία για να πάρεις τα χρήματά σου, οπότε άλλα λεφτά στο δικηγόρο. Αν δεν έχει ο νοικάρης κανένα περιουσιακό στοιχείο, τότε δύσκολο έως απίθανο να πάρεις τα χρήματά σου πίσω. Δυστυχώς...

 

Τα πεθερικά μου είχαν έναν κακοπληρωτή νοικάρη. Τους άφησε 9 νοίκια απλήρωτα. Ευτυχώς η ΔΕΗ ήταν στο όνομά του και δεν πλήρωσαν κερατιάτικα. Δεν κίνησαν τη διαδικασία για να του πάρουν χρήματα γιατί αυτός χρωστούσε σε πολύ κόσμο και δεν είχε και κανένα περιουσιακό στοιχείο, οπότε δεν είχαν ελπίδα να πάρουν κάτι, μόνο θα ξόδευαν στα δικαστήρια. Τα νοίκια που δεν πλήρωσε τα χάρισαν στο κράτος για να τον κυνηγήσει, γιατί τα χρέη στο δημόσιο έχουν άλλη βαρύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας μεγάλη πείρα σε τέτοια θα σου πω πρώτα κάποια πρακτικά πράγματα που μπορείς να κάνεις και μετά τα νομικά.

1ον, απείλησε τον, όταν έκανες το μισθωτήριο πήρες τα στοιχεία του, είναι εδώ με άδεια παραμονής? απείλησε τον οτι θα του κάνεις καταγγελία στο αλλοδαπών. Βρες τον εργοδότη του και ενημέρωσε τον για την συμπεριφορά του.

Πήγαινε στην ΔΕΗ και στην ΕΥΔΑΠ και κάνε ΑΜΕΣΑ διακοπή. Να ξέρεις όμως οτι για να του τα κόψεις θα πρέπει να τα πληρώσεις πρώτα. ΠΡΟΣΕΞΕ όμως, αν θέλει μπορεί να σε τρέχει μετά για αυτοδικία. Δύσκολο όμως αφού δεν έχει λεφτά να πληρώσει, θα πληρώσει δικηγόρο? Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις εξώδικο στην ΔΕΗ κοινοποιόντας τους το μισθωτήριο, και να αποποιηθείς των ευθυνών του χρέους. Με την ΕΥΔΑΠ δεν έχεις καμία ελπίδα, κυνηγάνε τον ιδιοκτήτη ακόμα κι αν ο ενοικιαστής έχει βάλει το όνομα του..

Όταν στέλενεις εξώδικο για να κάνεις εκτέλεση της διαταγής απόδοσης μισθίου πρέπει να περάσει ένας μήνας. Γιατί 2? Δεν το κατάλαβα....

Λεφτά μην περιμένεις να πάρεις, αν θες να πάρεις το αίμα σου πίσω, με την απόφαση του δικαστηρίου πας στην εφορία και κάνεις εκχώρηση των οφειλόμενων μισθωμάτων, και μετά δεν μπορεί να πάρει φορολογική ενημερότητα αν δεν τα πληρώσει. Εσύ όμως πάλι δεν θα πάρεις λεφτά, θα τα πάρει η εφορία.

Αν έχει αυτοκίνητο ή μηχανάκι, μπορείς να του βγάλεις στο σφυρί, αν είναι κάτι αξιόλογο βέβαια.

Συμβουλή: Αν στον πρώτο μήνα δεν πάρετε τα λεφτά σας κινήστε άμεσα τις διαδικασίες, μην πτοείστε από δικαιολογίες, δεν λέμε φυσικά για κάποιον που είναι συνεπής και του έτυχε κάτι αλλά γι αυτούς που πρέπει να κάνεις πεντακοσια τηλέφωνα για να πάρεις το ενοίκιο και σε γράφουν. Και κυρίως όσον αφορά την ΕΥΔΑΠ, να έχετε τον αριθμο μητρώου του μετρητή και να πέρνετε τηλέφωνο και να ρωτάτε στην ΕΥΔΑΠ εάν υπάρχει οφειλή, το ίδιο να κάνετε και με τον διαχειριστή, να ρωτάτε εάν πληρώνει τα κοινόχρηστα.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα σε διαδικασία έξωσης και εως τώρα το εξώδικο για αυτόν και τη φίλη του μου κόστισε 300ευρώ και ο δικηγόρος μου ζήτησε για το επόμενο βήμα ,την διαταγή απόδοσης μισθίου άλλα 350ε τώρα.

και αφού γίνει το δικαστήριο, αν εξακολουθεί να μη φεύγει, ο δικαστικός επιμελητής που "θα του βγάλει έξω τα πράγματα" κοστίζει γύρω στο χιλιάρικο:shock::evil:!! Έτσι μου είχε πει εμένα η δικηγόρος μου, ευτυχώς όμως εγώ στάθηκα τυχερή και φοβήθηκε με το εξώδικο:-D

 

Πάντως αυτό που κατάλαβα "συμφέρει" να μένουμε τζάμπα σε ενοίκιο, να τα αφήνουμε όλα απλήρωτα, να μην έχουμε τίποτα στο όνομά μας και όταν το φέσι γίνεται μεγάλο να εξαφανιζόμαστε.... παρά να χρεωνόμαστε με στεγαστικά και να είμαστε τυπικοί για να έχουμε ένα κεραμίδι... και μετά να φιλοξενούμε τον κάθε πονηρό.. Εκεί μας ωθεί το κράτος που αντί να προστατεύει τους ιδιοκτήτες, τους ξεζουμίζει και στα δικαστήρια.

 

Δεν συμφωνείτε ότι θα έπρεπε να υπάρχει μια μορφή "Τηρεσία" για τους κακοπληρωτές ενοικιαστές:evil:; Να ξέρεις να μην τους βάζεις καθόλου μέσα;);)..

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

και αφού γίνει το δικαστήριο, αν εξακολουθεί να μη φεύγει, ο δικαστικός επιμελητής που "θα του βγάλει έξω τα πράγματα" κοστίζει γύρω στο χιλιάρικο:shock::evil:!! Έτσι μου είχε πει εμένα η δικηγόρος μου, ευτυχώς όμως εγώ στάθηκα τυχερή και φοβήθηκε με το εξώδικο:-D

 

Πάντως αυτό που κατάλαβα "συμφέρει" να μένουμε τζάμπα σε ενοίκιο, να τα αφήνουμε όλα απλήρωτα, να μην έχουμε τίποτα στο όνομά μας και όταν το φέσι γίνεται μεγάλο να εξαφανιζόμαστε.... παρά να χρεωνόμαστε με στεγαστικά και να είμαστε τυπικοί για να έχουμε ένα κεραμίδι... και μετά να φιλοξενούμε τον κάθε πονηρό.. Εκεί μας ωθεί το κράτος που αντί να προστατεύει τους ιδιοκτήτες, τους ξεζουμίζει και στα δικαστήρια.

 

Δεν συμφωνείτε ότι θα έπρεπε να υπάρχει μια μορφή "Τηρεσία" για τους κακοπληρωτές ενοικιαστές:evil:; Να ξέρεις να μην τους βάζεις καθόλου μέσα;);)..

 

και όχι μόνο κοστίζει ένα χιλιάρικο για να του βγάλει τα πράγματα, θα πρέπει να έχεις χώρο να τα φυλάξεις για ένα χρονικό διάστημα υποχρεωτικά, αν δεν έχεις χώρο διαθέσιμο, πληρώνεις και γι αυτό.

Οι ιδιοκτήτες είναι κάτι απτό που μπορεί να τους πιάσει και να τους φορολογήσει το κράτος. Δεν είναι αεριτζίδες!

Το άλλο? το ξέρετε? υπάρχει καινούργιος νόμος από το καλοκαίρι, όπου προβλέπεται πως εάν ο ενοικιαστής έχει κλείσει 1 χρόνο μέσα στο ακίνητο, φεύγει και δεν έχει καμία υποχρέωση στον ιδιοκτήτη ακόμα κι αν εσύ έχεις γράψει 3 χρόνια να σε ειδοποιήσει πιο πρίν κ.λ.π. κ.λ.π.

Μπορείς πάντως, να τους τσεκάρεις έως ενός σημείου μέσω ΑΦΜ αν έχεις κάποια άκρη...

να πας στο παλιό τους σπίτι να ρωτήσεις, μην ρωτήσεις όμως τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, δεν θα σου πει αλήθεια αν είναι να τον ξεφορτωθεί, καλύτερα τον διαχειριστή και τους γείτονες και φυσικά ζητάς εκαθαριστικό.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα το δικηγόρο σήμερα και μου είπε ΔΕΗ να μην σκεφτώ καν να την κόψω εγώ -αλλά όταν φύγει τα έσοδα θα επιβαρύνουν εμένα :evil:Η μόνη λύση που μου είπε είναι να βρω αφού φύγει απο το σπίτι μου την νέα του κατοικια και να του κάνω αγωγή για να τα πληρώσει. Για το εξώδικο στην ΔΕΗ σίγουρα γίνεται? Το έχει κάνει κανείς και έχει αποτέλεσμα?

 

Επίσης όπως σωστά αναφέρθηκε για να πάρω χρήματα πρέπει να του γίνει κατάσχεση σε κάποιο περιουσιακό (εφόσον δεν είναι και Έλληνας τράβα βρες τι έχει στην Αλβανία) συν το ότι είναι άλλη διαδικασία =Αλλα δικαστικά έξοδα.

 

Το άλλο πρόβλημα είναι ,σύμφωνα πάντα με το δικηγόρο μου, ότι η διαταγή απόδοσης μισθίου καθυστερεί στο Ειρηνοδικείο Αθηνών και θα πάρει παραπάνω απο 1 μήνα να βγει!!!!Μετά απο αυτό έχει 20 ημέρες προθεσμια ο παλιο-απατεώνας. Εαν πάλι κάτσει λέει του κάνω άλλη 1 κοινοποιήση και σε 3 μέρες έχω δικαίωμα να του κλειδώσω τα πράγματα στο σπίτι μου. :confused: Αλλά να μην το εύχομαι αυτό λέει γιατί εαν φτάσω σε αυτό το στάδιο θα μου κοστίσει με το κλητήρα και κλειδαρά κτλ +800ε!!

 

Δεν θέλω να πάρω λεφτά απο ενοίκια, να μην μένει τσάμπα στο σπίτι μου και του πληρώνω φως,νερό, θέρμανση εγώ θέλω...:cry::cry::cry:

΄

Άμα φύγει τώρα και πληρώσω εγώ τους λογαριασμούς του ,υπολογίζω θα πάνε γύρω στα 700 ε(+650 στα δικαστικά =1350 ευρώ!!!!!!!!!!!!!! ) Στην καλύτερη δλδ ΕΑΝ φυγει τώρα διαφορετικά το κόστος ξεπερνά τα 2000...

 

Ο τύπος αν και Αλβανός μιλάει Ελληνικά καλύτερα και απο μένα , και όλοι στην πολυκατοικία μου είπανε ότι το παίζει πολύ υπεράνω και "μάγκας" αν και δεν έχει πληρώσει 8 μήνες κοινόχρηστα. Έφερε και τον αδελφό του να μείνει τώρα μαζί, εφόσον είναι free . Προφανώς και έχουνε μάθει την διαδικασία και το κάνουνε σύστημα πια. 5 μηνες εδώ στο τσάμπα, 6 μήνες εκεί, να φεσώνουν τους ιδιοκτήτες και να φεύγουν μόνο όταν πάει δικαστικώς.

 

Ευτυχώς που είχα μαζέψει λίγα χρήματα για ώρα ανάγκης..για να περνάει "ο μάγκας" καλά και τα δικά μας οικογενεικά Χριστούγεννα να είναι στην μιζέρια .

 

Πού είναι η δικαιοσύνη? Που εαν δεν εχω χίλια ευρώ και για τα δικαστήρια ο ενοικιαστής θα κάθεται επ' αόριστον στην ιδιοκτησία μου?

Link to comment
Share on other sites

Tina μου δεν κάνεις μια ερώτηση εδώ στον δικηγόρο που έχουν, http://www.happyhomes.gr/viewforum.php?f=50&sid=71b16d3586665500a29a430463ab2866 θα πάρεις δωρεάν απάντηση, μια 2η γνώμη, περισσότερα ξέρω να σου πω, αλλά επειδή δεν είμαι αρμόδια, δεν είμαι δικηγόρος και δεν μ'αρέσει να μπαίνω σε ξένα χωράφια, μην βρω και κανένα μπελά...

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...