Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυμναστικη και θηλασμος


jenny_v

Recommended Posts

Αν και μου φαινεται ασχετο θα ρωτησω.Σημερα πηγα δευτερη φορα γυμναστηριο και η αδελφη μου μου ειπε οτι ισως επιρρεαζει τον θηλασμο.. :shock:

Υπαρχει περιπτωση ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν και μου φαινεται ασχετο θα ρωτησω.Σημερα πηγα δευτερη φορα γυμναστηριο και η αδελφη μου μου ειπε οτι ισως επιρρεαζει τον θηλασμο.. :shock:

Υπαρχει περιπτωση ;

 

Δεν επιτρέπεται να παίρνεις αναβολικά (όπως και άλλες απαγορευμένες ουσίες)... Μήπως παίρνεις όταν γυμνάζεσαι και γι αυτό στο είπε η αδελφή σου; :lol:

 

Επιτρέπεται να κάνεις και πρωταθλητισμό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και μου φαινεται ασχετο θα ρωτησω.Σημερα πηγα δευτερη φορα γυμναστηριο και η αδελφη μου μου ειπε οτι ισως επιρρεαζει τον θηλασμο.. :shock:

Υπαρχει περιπτωση ;

 

Δεν επιτρέπεται να παίρνεις αναβολικά (όπως και άλλες απαγορευμένες ουσίες)... Μήπως παίρνεις όταν γυμνάζεσαι και γι αυτό στο είπε η αδελφή σου; :lol:

 

Επιτρέπεται να κάνεις και πρωταθλητισμό!

:oops::oops::oops:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω την εξης απορια

παω γυμναστηριο και η γυμναστρια μου ειπε οτι καλο θα ειναι μετα την γυμναστικη να μην θηλαζω την μπεμπα μου τουλαχιστον για μιαμιση ωρα διοτι με την ασκηση ο οργανισμος μας αποβαλλει τοξινες οι οποιες μπορει να βλαψουν το μωρο.Ο παιδιατρος μου που τον ρωτησα μου ειπε το αντιθετο. Οτι εκκρινουμε τις ενδορφινες οι οποιες κανουν πολυ καλο. τι απο τα δυο ισχυει?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω την εξης απορια

παω γυμναστηριο και η γυμναστρια μου ειπε οτι καλο θα ειναι μετα την γυμναστικη να μην θηλαζω την μπεμπα μου τουλαχιστον για μιαμιση ωρα διοτι με την ασκηση ο οργανισμος μας αποβαλλει τοξινες οι οποιες μπορει να βλαψουν το μωρο.Ο παιδιατρος μου που τον ρωτησα μου ειπε το αντιθετο. Οτι εκκρινουμε τις ενδορφινες οι οποιες κανουν πολυ καλο. τι απο τα δυο ισχυει?

 

Iσχύει ότι όλοι έγιναν ειδικοί στο θηλασμό και τη λένε την ανοησία τους. Δηλαδή στη 1,5 ώρα οι τοξίνες εξαφανίζονται; :roll:

Ή μήπως η γυμνάστρια νομίζει ότι οι μητέρες που θηλάζουν δεν κάνουν δουλειές, δεν δουλεύουν όλη τη μέρα στο χωράφι, δεν πλένουν μισή μέρα στο ποτάμι με το μωρό στην πλάτη κ.λ.π. πολύ σκληρότερες χειρονακτικές εργασίες..... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Επιστημονικά η άποψη να μη θηλάσεις δεν στέκει καθόλου μα καθόλου!

Όσο για τις ενδορφίνες δεν θυμάμαι κάτι. Απλά είμαι σίγουρη (μας το έχει ξαναπει η Αγλαία) ότι μπορείς να γυμνάζεσαι άφοβα και να θηλάζεις το μωράκι σου!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ψιλοάσχετη αλλα για να μην ανοιγω άλλο θέμα....

Ο μικρος μου θέλει να χαλαρώνει μετά το φαί στην αγκάλια μου αλλα με πιέζει πολύ στο στήθος και πονάω πολλές φορές. Υπάρχει περίπτωση να πάθω καμια ζημιά ετσι ή να μου μειωθεί το γάλα;;

Του αρεσει του μπαγάσα και δεν κοιμαται αν δεν περάσει πρωτα απο κει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω δια βασει οτι η ενταση της γυμναστικης προκαλει στρες στον οργανισμο και οτι βλαπτει το θηλασμο..ισχυει?

μετα απο φτ στις ποσες μερες μπορω να κανω προγραμμα γυμναστικης που να περιλαμβανει διαδρομο (περπατημα, τρεξιμο), κοιλιακους ανα και κατω, ασκησεις για τους γλουτους και συσφιξης με 2κιλα το πολυ..?

Link to comment
Share on other sites

εχω δια βασει οτι η ενταση της γυμναστικης προκαλει στρες στον οργανισμο και οτι βλαπτει το θηλασμο..ισχυει?

μετα απο φτ στις ποσες μερες μπορω να κανω προγραμμα γυμναστικης που να περιλαμβανει διαδρομο (περπατημα, τρεξιμο), κοιλιακους ανα και κατω, ασκησεις για τους γλουτους και συσφιξης με 2κιλα το πολυ..?

 

Μπορούσες ήδη να έχει ξεκινήσει!

Μπορείς να κάνεις και πρωταθλητισμό (δεν επιτρέπονται τα αναβολικά κλπ απαγορευμένες ουσίες).

 

Πού ψαρεύεις όλη αυτή την παραπληροφόρηση; :roll:

Ξανά:πάρε τα βιβλία της Πατσούρου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα που διαβασα για γυμναστικη κ θηλασμο θυμηθηκα......πέντε μήνες μετά τον τοκετό π'ηγα αερόμπικ κ φορτσάτη εγώ, χάρηκα μετά από τόσο καιρό κ τα δωσα όλα. Τη μέρα εκείνη δε πέτυχα κ δύσκολο πρόγραμμα με βαράκια κ ασκήσεις για το στήθος. Λίγες ώρες μετά ανέβασα τρελλό πυρετό κ τελικά είχα μαστίτιδα. Η γιατρός μου είπε ότι "βοήθησε" κ η γυμναστική, ότι έπρεπε να ακολουθήσω πιο ήπιο πρόγραμμα κ σε καμία περίπτωση να μην κάνω ασκήσεις για το στήθος.

 

Θεώρησα ότι έχει βάση κ όντως σταμάτησα το αερόμπικ για όσο καιρό το στήθος μου φόρτωνε συνέχεια. Μήπως δεν ισχύει κάτι τέτοιο τελικά? Ακόμη κ η γυμνάστρια μου είπε ότι στο γυμναστήριο που εργαζόταν παίότερα είχαν ειδικό πρόγραμμα για θηλάζουσες για να μην επιβαρύνουν το στήθος. :? Σκέτη παραπληροφόρηση κ εδώ?

.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που διαβασα για γυμναστικη κ θηλασμο θυμηθηκα......πέντε μήνες μετά τον τοκετό π'ηγα αερόμπικ κ φορτσάτη εγώ, χάρηκα μετά από τόσο καιρό κ τα δωσα όλα. Τη μέρα εκείνη δε πέτυχα κ δύσκολο πρόγραμμα με βαράκια κ ασκήσεις για το στήθος. Λίγες ώρες μετά ανέβασα τρελλό πυρετό κ τελικά είχα μαστίτιδα. Η γιατρός μου είπε ότι "βοήθησε" κ η γυμναστική, ότι έπρεπε να ακολουθήσω πιο ήπιο πρόγραμμα κ σε καμία περίπτωση να μην κάνω ασκήσεις για το στήθος.

 

To απότομο ξεκίνημα που έκανες, πράγματι μπορεί να βοήθησε στη μαστίτιδα, όχι τόσο εξαιτίας των ασκήσεων του στήθους, όσο κυρίως της απότομης μεταβολής και κούρασης στην οποία υπέβαλες το σώμα (όσο και αν δεν το ένιωθες γιατί είχες κέφι). Αν ξεκινούσες πιο ομαλά και σταδιακά περνούσες σε πιο έντονα προγράμματα, δεν θα είχες πρόβλημα.

 

Θεώρησα ότι έχει βάση κ όντως σταμάτησα το αερόμπικ για όσο καιρό το στήθος μου φόρτωνε συνέχεια. Μήπως δεν ισχύει κάτι τέτοιο τελικά?

Αν το στήθος φορτώνει, όπως γράφεις, σημαίνει ότι υπάρχει υπερπαραγωγή, οπότε αυτό είναι ένα θέμα που ευνοεί τη μαστίτιδα μαζί με την καταπόνηση λόγω του ότι ξεκίνησες απότομα.

 

Ακόμη κ η γυμνάστρια μου είπε ότι στο γυμναστήριο που εργαζόταν παίότερα είχαν ειδικό πρόγραμμα για θηλάζουσες για να μην επιβαρύνουν το στήθος. :? Σκέτη παραπληροφόρηση κ εδώ?

Εδώ όχι! Αφού δεν μπορούν να υποστηρίξουν εξειδικευμένα την κάθε θηλάζουσα, είναι καλό που έχουν γενικούς κανόνες για να μην ταλαιπωρούνται οι μαμάδες.

Συνήθως λένε ότι η μαμά που θηλάζει δεν μπορεί να γυμναστεί και αυτό είναι παραπληροφόρηση. Σκέψου ότι υπάρχουν θηλάζουσες που ασχολούνται με πρωταθλητισμό. Όμως αυτές επειδή ασχολούνται χρόνια κι έχουν προπονητή κλπ, ξέρουν να ξεκινούν σταδιακά. Δεν έχουν τον ενθουσιασμό του νεοφώτιστου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κανω γιογκα με ενοχλει λιγακι το στηθος και με ποναει οταν ξαπλωνω μπρουμυτα ακομα και για λιγα δευτερολεπτα...φοβαμαι να μην κανω καμια ζημια ρε γμτ :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κανω γιογκα με ενοχλει λιγακι το στηθος και με ποναει οταν ξαπλωνω μπρουμυτα ακομα και για λιγα δευτερολεπτα...φοβαμαι να μην κανω καμια ζημια ρε γμτ :roll:

 

Nα ακούς το σώμα σου και να μην ξαπλώνεις μπρούμυτα!

Τις ασάνες που έχουν κάμψη προς τα πίσω μπορείς να τις κάνεις και από όρθια θέση. Να τις κάνεις με τον τρόπο που τις κάνει μια έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

οταν δεν εχω καποιον ειδικο γνωστο τοτε οτι διαβαζω και ακουω αποτελει πληροφορια..το αν ειναι παραπληροφορηση η οχι δεν ειμαι σε θεση να το ξερω..και οταν απευθυνομαι σε ενα τοπικ του parents συνειδητα ξερω οτι ψαχνω εμπειρικες και οχι εξειδικευμενες απαντησεις, ενω σε ενα site οπως το gyn αναμενω απαντησεις απο επαγγελματιες και τουλαχιστον στα γυναικολογικα ζητηματα σχεδον παντα βοηθησαν και επεσαν μεσα..

 

..φιλη aglaia..τωρα το οτι εσυ δηλωνεις πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου ειναι σαφως εντυπωσιακο και σχεδον τυφλα μπορει ο οποιοσδηποτε που χει την μαυρη τυφλα του (πχ εγω) να σε συμβουλευτει απο την αλλη ο καθενας μπορει να δηλωσει οτι ιδιοτητα θελει και κουτουρου να συμβουλευει..ποιος θα τον τσεκαρει?..

δεν το λεω για να σε πικαρω και απο οσο φαινεται καλα κανεις αυτο που κανεις..απλα απαντω στο θεμα παραπληροφορηση..οπως επισης ως ανιδεη που βλεπω να κατακρινεις πχ αποψεις απο μαιες,παιδιατρους, εταιρειες ειδων μπεμπε κλπ απορω ποια ειναι και γιατι πρεπει να εμπιστευτω τα βιβλια της κας ταδε (Πατσουρου εν τη προκειμενη)?

 

τωρα στο θεμα γυμναστικης απο οσο καταλαβα ολα επιτρεπονται αλλα με μετρο..ποιος ειναι ομως αυτος που θα μου υποδειξει το μετρο? ουτε εκει υπαρχει εξειδικευση απο οσο ξερω..

Link to comment
Share on other sites

οταν δεν εχω καποιον ειδικο γνωστο τοτε οτι διαβαζω και ακουω αποτελει πληροφορια..το αν ειναι παραπληροφορηση η οχι δεν ειμαι σε θεση να το ξερω..και οταν απευθυνομαι σε ενα τοπικ του parents συνειδητα ξερω οτι ψαχνω εμπειρικες και οχι εξειδικευμενες απαντησεις, ενω σε ενα site οπως το gyn αναμενω απαντησεις απο επαγγελματιες και τουλαχιστον στα γυναικολογικα ζητηματα σχεδον παντα βοηθησαν και επεσαν μεσα..

 

:lol::lol::lol:

είσαι πολύ καλοπροαίρετη!

Μην ξεχνάς ότι στο συγκεκριμένο site γράφουν υπεύθυνοι γυναικολόγοι και ο δημιουργός της ιστοσελίδας έχει πολύ καλά διαπιστευτήρια! Οι δικές τους απαντήσεις είναι σίγουρα εντάξει, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και οι υπόλοιποι που γράφουν εκεί μέσα είναι το ίδιο αξιόπιστοι!

Η κ. Φιλιπποπούλου έχει διακριθεί για τα μαργαριτάρια της!

 

..φιλη aglaia..τωρα το οτι εσυ δηλωνεις πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμου ειναι σαφως εντυπωσιακο και σχεδον τυφλα μπορει ο οποιοσδηποτε που χει την μαυρη τυφλα του (πχ εγω) να σε συμβουλευτει απο την αλλη ο καθενας μπορει να δηλωσει οτι ιδιοτητα θελει και κουτουρου να συμβουλευει..ποιος θα τον τσεκαρει?..

 

Δεν είναι και τόσο δύσκολο, μέχρι πριν 3 εβδομάδες μπορούσες να με βρεις εδώ:

 

http://www.ilca.org/falc.html

 

φέτος δεν έχω μπει γιατί δεν πρόλαβα ακόμη να πληρώσω τη συνδρομή μου για το περιοδικό...

 

Ακόμη όμως και να μην έμπαινες στον κόπο να ψάξεις θα μπορούσες να καταλάβεις πάρα πολλά από το ότι:

 

α) είμαι πιστοποιημένη σύμβουλος και γράφω επώνυμα, άρα μπορείς να απευθυνθείς στον οργανισμό που μου έχει δώσει την πιστοποίηση για να σου πούνε αν λέω την αλήθεια

 

β) έχω παραθέσει επιστημονική βιβλιογραφία για να μπορεί ο καθένας μόνος του να ενημερώνεται

 

γ) σε σημαντικά θέματα κάνω άμεση παραπομπή σε επιστημονικά άρθρα (ευελπιστώ ότι ξέρεις τι σημαίνει αυτό) για να ενημερώνεται κάθε ενδιαφερόμενος άμεσα από όσους έχουν τεκμηριώσει τα λεγόμενά τους και όχι από εμένα που απλώς μεταφέρω την τεκμηριωμένη γνώση

 

δεν το λεω για να σε πικαρω και απο οσο φαινεται καλα κανεις αυτο που κανεις..απλα απαντω στο θεμα παραπληροφορηση..οπως επισης ως ανιδεη που βλεπω να κατακρινεις πχ αποψεις απο μαιες,παιδιατρους, εταιρειες ειδων μπεμπε κλπ απορω ποια ειναι και γιατι πρεπει να εμπιστευτω τα βιβλια της κας ταδε (Πατσουρου εν τη προκειμενη)?

 

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4664483

είναι παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού (IBCLC)

άρα έχει πιστοποιημένες γνώσεις στο θηλασμό

 

Το ότι στο ιατρείο της θηλάζουν το 80% των μητέρων για πάνω από χρόνο είναι αρκετή εγγύηση για το ότι ξέρει τι κάνει!

 

Στα αγγλικα μπορείς να βρεις εξαιρετικό υλικό, το παραθέτω στο σχετικό τόπικ της επιστημονικής βιβλιογραφίας.

 

Όσο για το τι να εμπιστευτείς, αρκεί να μπορείς να διακρίνεις αν αυτά που γράφονται είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα ή όχι. Τα βιβλία που βασίζονται σε επιστημονική τεκμηρίωση έχουν βιβλιογραφικές αναφορές που παραπέμπουν στο σχετικό επιστημονικό άρθρο. Τέτοια είναι τα βιβλία που παρέθεσα στην πρώτη σελίδα του τόπικ.

 

 

τωρα στο θεμα γυμναστικης απο οσο καταλαβα ολα επιτρεπονται αλλα με μετρο..ποιος ειναι ομως αυτος που θα μου υποδειξει το μετρο? ουτε εκει υπαρχει εξειδικευση απο οσο ξερω...

το μέτρο στο υποδεικνύει το σώμα σου, όπως και όταν δεν είσαι έγκυος, όπως και όταν δεν θηλάζεις. Ισχύουν ακριβώς οι ίδιοι κανόνες! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Όμως αυτές επειδή ασχολούνται χρόνια κι έχουν προπονητή κλπ, ξέρουν να ξεκινούν σταδιακά. Δεν έχουν τον ενθουσιασμό του νεοφώτιστου! :wink:

 

Είπαν του τρελού να @$#@%..... :D:D:D αυτο έπαθα κι εγώ...

Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά. Τόσο κατατοπιστηκή κ ενημερωμένη..!!!!

Ευτυχώς τελικά που ρώτησα γιατί θεωρώ ότι πολλές μανούλες ξεκινούν με τον ίδιο ενθουσιασμό κ τελικά το παρακάνουν :?

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα μπορούσα να γράψω στο “Τι άλλο θ’ ακούσω” αλλά το θέτω ως τόπικ για να το συζητήσουμε.

 

Όταν γέννησα, η γυναικολόγος μου είπε ότι οι γυναίκες που θηλάζουν δεν πρέπει να κάνουν έντονη γυμναστική γιατί ξινίζει το γάλα!!! Επίσης, την ίδια περίοδο έτυχε να διαβάσω και κάπου αλλού (δε θυμάμαι πού ακριβώς) όπου έλεγε ότι οι γυναίκες μετά τη γέννα μπορούν να ξεκινήσουν γυμναστική αφότου έχουν τελειώσει με το θηλασμό!!!

Η αλήθεια είναι ότι, δεδομένου ότι το άκουσα από δύο διαφορετικές πηγές, το πίστεψα και στενοχωρήθηκα γιατί σκόπευα και σκοπεύω να θηλάσω πολύ καιρό το παιδί μου. Για ένα χρονικό διάστημα, λοιπόν, αρκέστηκα σε ορισμένα μισάωρα γυμναστικής την εβδομάδα. Πρόσφατα, όμως, που ρώτησα την Αγλαΐα μου είπε ότι αυτό είναι μεγάλη βλακεία και ότι μία γυναίκα που θηλάζει μπορεί να κάνει ακόμα και πρωταθλητισμό!!!!

 

Και ρωτάω λοιπόν: Κορίτσια, πώς είναι η φυσική μας κατάσταση, μετά έλευση των απογόνων;;;

BnNFp2.png yfnIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ειχα ξανακουσει,αλλα μου φαινεται πολυ γελοιο!! Εγω ξεκινησα να γυμναζομαι 2 μηνες αφοτου γεννησα αλλα ενω εχω χασει ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης δεν μπορω να πω οτι εχω την ιδια φυσικη κατασταση με πριν. Πιστευω ομως οτι παιζει ρολο και η αυπνια που εχω λογο θηλασμου..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...