Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτα ..απογοήτευση μήπως ξέρετε κάποιο καλό ζαχαροπλαστείο στο Γαλάτσι


Recommended Posts

το καλοκαιράκι πήγαμε σε εργαστήριο ζαχαροπλαστικής και φτιάξαμε μια υπέροχη τούρτα, τώρα στο σπίτι στην Αθήνα για την ονομαστική μας εορτή φτιάξαμε μια τούρτα με θέμα πάλι σε ζαχαροπλαστείο αρτοποιείο. Είπα και εγώ να ενισχύσω την τοπική αγορά της γειτονιάς. Περιττό να πω ότι απογοητεύτηκα οικτρά, η τούρτα ήταν παγωμένη, το θέμα δεν τρωγόταν ήταν σαν χαρτί ……και το παντεσπάνι μου φάνηκε όχι τόσο φρέσκο. Όχι δεν πλήρωσα λιγότερα, δεν το έκανα για λόγους οικονομίας. 30 ευρώ έδωσα το καλοκαίρι και 27 τώρα, ίδια χρήματα δηλαδή.

 

Μα καλά το θέμα δεν τρωγόταν;; για να μην πω δεν κοβόταν…..

 

Νοιώθω πολύ θυμωμένη, πρώτα από όλα με τον εαυτό μου. Επίσης η όλη εμφάνιση της τούρτας έδειχνε κάπως πρόχειρη. Να το πω απλά, στο σπίτι μόνη μου καλύτερα την έκανα…..!! Δεν ήταν μια τούρτα επαγγελματική απλά πρόχειρα φτιαχμένη. Με ένα παντεσπάνι σαν του σουπερ μάρκετ και σαντιγή έτοιμη γκαρνί, και όπως είπα το θέμα δεν τρωγόταν.

 

Ντρέπομαι να πάρω την κοπέλα να της το πω αν και θα το κάνω. Από βουτήματα έχει πολύ νόστιμα και λέει ότι τα φτιάχνει η ίδια. Οπότε σκέφτηκα γιατί όχι να μην κάνω και την τούρτα. Τέλος πάντων…….εσάς σας έχει τύχει….

 

Για την επόμενη φορά…..ξέρει καμία στο Γαλάτσι καλό ζαχαροπλαστείο για τούρτες γενεθλίων..;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το καλοκαιράκι πήγαμε σε εργαστήριο ζαχαροπλαστικής και φτιάξαμε μια υπέροχη τούρτα, τώρα στο σπίτι στην Αθήνα για την ονομαστική μας εορτή φτιάξαμε μια τούρτα με θέμα πάλι σε ζαχαροπλαστείο αρτοποιείο. Είπα και εγώ να ενισχύσω την τοπική αγορά της γειτονιάς. Περιττό να πω ότι απογοητεύτηκα οικτρά, η τούρτα ήταν παγωμένη, το θέμα δεν τρωγόταν ήταν σαν χαρτί ……και το παντεσπάνι μου φάνηκε όχι τόσο φρέσκο. Όχι δεν πλήρωσα λιγότερα, δεν το έκανα για λόγους οικονομίας. 30 ευρώ έδωσα το καλοκαίρι και 27 τώρα, ίδια χρήματα δηλαδή.

 

Μα καλά το θέμα δεν τρωγόταν;; για να μην πω δεν κοβόταν…..

 

Νοιώθω πολύ θυμωμένη, πρώτα από όλα με τον εαυτό μου. Επίσης η όλη εμφάνιση της τούρτας έδειχνε κάπως πρόχειρη. Να το πω απλά, στο σπίτι μόνη μου καλύτερα την έκανα…..!! Δεν ήταν μια τούρτα επαγγελματική απλά πρόχειρα φτιαχμένη. Με ένα παντεσπάνι σαν του σουπερ μάρκετ και σαντιγή έτοιμη γκαρνί, και όπως είπα το θέμα δεν τρωγόταν.

 

Ντρέπομαι να πάρω την κοπέλα να της το πω αν και θα το κάνω. Από βουτήματα έχει πολύ νόστιμα και λέει ότι τα φτιάχνει η ίδια. Οπότε σκέφτηκα γιατί όχι να μην κάνω και την τούρτα. Τέλος πάντων…….εσάς σας έχει τύχει….

 

Για την επόμενη φορά…..ξέρει καμία στο Γαλάτσι καλό ζαχαροπλαστείο για τούρτες γενεθλίων..;

 

Καλησπέρα,

 

Καταρχήν στο ζαχαροπλαστείο να μην χαρίσεις κάστανα και να πεις τι γεύση είχε η τούρτα που σου πούλησαν και έδωσες στους καλεσμένους σου!

Από την άλλη καλύτερα θα ήταν να είχες δοκιμάσει την τούρτα πριν την αγοράσεις, τα περισσότερα ζαχαροπλαστεία πουλάνε και κομμάτια τούρτας για να μην χρειαστεί να αγοράσεις ολόκληρη.

Ζαχαροπλαστείο στο Γαλάτσι δεν ξέρω αλλά στη θέση σου θα τα δοκίμαζα όλα για την επόμενη φορά (μέσα σε ένα χρόνο έχεις καιρό)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα ντρεπομουνα να παω να τους το πω στα μουτρα ειδικα αν ψωνιζα απο κει συχνα. ειναι δυσκολη περιπτωση. ισως να τους το λεγα απεξω απεξω...

 

Δεν το καταλαβαίνω, αυτοί θα έπρεπε να ντραπούνε όχι εσείς. Δηλαδή σου πουλάει κάποιος μια Mercedes και ανοίγεις την μηχανή και βλέπεις ότι είναι από golfάκι, τα παίρνεις στο κρανίο ή όχι; Τώρα επειδή δηλαδή η τούρτα δεν στοιχίζει όσο η mercedes δεν είναι όμως το ίδιο σαν σκεπτικό; Κρίση έχουμε και για πολλούς τα 30 ευρώ είναι μεροκάματο τα οποία ξόδεψε η φίλη μας για κάτι που δεν τρωγόταν ούτε καν κοβόταν!

Link to comment
Share on other sites

elenatz

δεν εννοουσα ακριβως ντροπη μαλλον λαθος λεξη εβαλα, αλλα το πως θα με κοιτουσαν την επομενη φορα που θα πηγαινα μετα τη παρατηρηση και θα λεγαν " η παραξενη, η ετσι η αλλιως", αυτο θα με εκανε να ντραπω (οταν ξερω πως θα μιλησουν για μενα δηθεν ευγενικα και θα λενε διαφορα μετα απο πισω). οχι ντροπη που θα εκανα τη παρατηρηση.... εκτος πια κι αν ξερουν τι πατατα κανανε και κοκκινιζουν απο ντροπη αυτοι! αλλα τη σημερον ημερα δεν υπαρχει κ πολυ τσιπα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenatz

δεν εννοουσα ακριβως ντροπη μαλλον λαθος λεξη εβαλα, αλλα το πως θα με κοιτουσαν την επομενη φορα που θα πηγαινα μετα τη παρατηρηση και θα λεγαν " η παραξενη, η ετσι η αλλιως", αυτο θα με εκανε να ντραπω (οταν ξερω πως θα μιλησουν για μενα δηθεν ευγενικα και θα λενε διαφορα μετα απο πισω). οχι ντροπη που θα εκανα τη παρατηρηση.... εκτος πια κι αν ξερουν τι πατατα κανανε και κοκκινιζουν απο ντροπη αυτοι! αλλα τη σημερον ημερα δεν υπαρχει κ πολυ τσιπα!

 

Άντε ντε

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν πηγαινα συχνα εκει για ψωνια,δεν θα το ελεγα.Αν ομως δεν με ενοιαζε να εχω φιλικες σχεσεις μαζι τους,θα τους το ελεγα.Και θα φροντιζα να ενημερωσω και αλλους να μην την παθουν!30 ευρω δεν ειναι λιγα,ουτε για πεταμα!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω επαθα το εξης φετος. παραγγειλα μια τουρτα 2μισι κιλα με επικαλυψη ζαχαροπαστα δικο μου σχεδιο που το βρηκα στο ιντερνετ και το στειλα με email να μου το φτιαξουν (το κεφαλι της μινι μαους). η ολη συνενοηση εγινε απο το τηλ. μου εδωσαν τιμη 35 ευρω. Παω να την παρω και μου λενε: εσεις μας ειπατε 2μισι αλλα το σχεδιο που μας στειλατε δεν εβγαινε και την καναμε τεσσερα κιλα. μμου τη ζυγιζει και βγαινει 4.200κιλα. Παθαινω στιγμιαια εγκεφαλικο κανοντας ενα προχειρο υπολογισμο στα χρηματα!

 

(συνεχιζω γιατι πριν πατησε η μικρη ενα κουμπι και δε προλαβα να τελειωσω)

Πριν προλαβω να πω τιποτα κ ενω μου ανεβαινε σιγα σιγα η πιεση μου λεει η κοπελα: εσεις ομως 2μισι ειπατε τα 2μισι θα πληρωσετε !!!!! Τωρα πειτε μου δε το διαφημιζεις αυτο το ζαχαροπλαστειο μετα? η τουρτα φρεσκοτατη κ ωραιοτατη μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι και φυσικα θα παρουμε κ την επομενη απο εκει. Δε με ηξεραν καν. δε με ειχαν δει ποτε τους. οχι σαν τη beba που ψωνιζε κι απο κει.

 

Βeba ισως τελικα να μη ξαναπηγαινα εδω που τα λεμε....δηλαδη αν δεν ειχες ξαναψωνισει απο εκει πως θα σου φεροντουσαν?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά στεναχωρήθηκα πάρα πολύ δεύτερη μέρα σήμερα, τουλάχιστον ξεπάγωσε όλη η τούρτα αλλά το σχέδιο πάλι δεν τρωγόταν ούτε κοβόταν. Συμπέρασμα η τούρτα ήταν τελείως πρόχειρα φτιαγμένη. Ίσως να είχαν κάποια τούρτα από πριν στην κατάψυξη και να πήγαν να βάλουν το σχέδιο που λογικά δεν τους έκατσε.

 

Προσωπικά από αυτό που έγινε είμαι πεπεισμένη ότι όχι δεν φτιάχνουν αυτοί τα βουτήματα γιατί ένας που ξέρει να κάνει βουτήματα σαφώς και ξέρει να κάνει μια τούρτα.....!! Αν δεν ξέρεις καλύτερα να μην το πουλάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει κάποια φίλη που να έχει κάνει τούρτα παραγγελία με σχέδιο, σε ζαχαροπλαστείο στο Γαλάτσι και να ήταν απόλυτα ευχαριστημένη;;

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι συχνή πελάτισσα σε αυτό το αρτοποιείο, λογικά, στην επόμενη επίσκεψή σου, δε θα σε ρωτήσουν πώς σας φάνηκε η τούρτα???

Εγώ πάντως με ευγένεια θα τους έλεγα την αποψή μου και το πόσο δυσαρεστημμένη έμεινα... Γιατί να με περνάνε για κορόιδο? Δε μου τη χάρισαν, τη πλήρωσα!

 

Link to comment
Share on other sites

30 ευρώπουλα είναι ένα καλό μεροκάματο τη σήμερον ημέραν.Να τους το πεις όπως και ότι δεν το περιμένες αυτό αφού σε ξέρουν και είσαι τόσο συχνή πελάτισσα.Μην σου πω να αλλάξεις και μαγαζί!Λογικά οι ίδιοι ξέρουν τι σου πούλησαν.Ίσως να μην σε ρωτήσουν καν πώς σου φάνηκε η τούρτα γιατι θα ξέρουν την απάντηση.Πρέπει να αντιδράμε στην κοροιδία και να μην ντρεπόμαστε.

Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά κι εγώ από γειτονικούς φούρνους δεν έχω φάει ποτέ καλές τούρτες.Φαντάζομαι πως δεν έχουν καν ζαχαροπλάστες μερικά ''αρτοποιεία-ζαχαροπλαστεία''

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω επαθα το εξης φετος. παραγγειλα μια τουρτα 2μισι κιλα με επικαλυψη ζαχαροπαστα δικο μου σχεδιο που το βρηκα στο ιντερνετ και το στειλα με email να μου το φτιαξουν (το κεφαλι της μινι μαους). η ολη συνενοηση εγινε απο το τηλ. μου εδωσαν τιμη 35 ευρω. Παω να την παρω και μου λενε: εσεις μας ειπατε 2μισι αλλα το σχεδιο που μας στειλατε δεν εβγαινε και την καναμε τεσσερα κιλα. μμου τη ζυγιζει και βγαινει 4.200κιλα. Παθαινω στιγμιαια εγκεφαλικο κανοντας ενα προχειρο υπολογισμο στα χρηματα!

 

(συνεχιζω γιατι πριν πατησε η μικρη ενα κουμπι και δε προλαβα να τελειωσω)

Πριν προλαβω να πω τιποτα κ ενω μου ανεβαινε σιγα σιγα η πιεση μου λεει η κοπελα: εσεις ομως 2μισι ειπατε τα 2μισι θα πληρωσετε !!!!! Τωρα πειτε μου δε το διαφημιζεις αυτο το ζαχαροπλαστειο μετα? η τουρτα φρεσκοτατη κ ωραιοτατη μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι και φυσικα θα παρουμε κ την επομενη απο εκει. Δε με ηξεραν καν. δε με ειχαν δει ποτε τους. οχι σαν τη beba που ψωνιζε κι απο κει.

 

Βeba ισως τελικα να μη ξαναπηγαινα εδω που τα λεμε....δηλαδη αν δεν ειχες ξαναψωνισει απο εκει πως θα σου φεροντουσαν?

 

 

 

Αυτο ειναι το σωστο.Φυσικά και το διαφημιζεις και το καραδιαφημιζεις.Μπράβο!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια φίλη που να έχει κάνει τούρτα παραγγελία με σχέδιο, σε ζαχαροπλαστείο στο Γαλάτσι και να ήταν απόλυτα ευχαριστημένη;;

 

 

Οταν ζουσα στο Γαλάτσι στην Φωκκά ειχε ενα ζαχαροπλαστειο λιγο πιο κατω ζχεδον απεναντι απο τον Κουστενη με τα παγωτα; και απο εκει παιρναμε οοοολες τις τουρτες για τις γιορτές μας.

Εκει που περνα το τρολει.Ελπίζω να εισαι απο εκει κοντά και να κατάλαβες που σου λεω.Λαμπρινή περιοχή

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ζουσα στο Γαλάτσι στην Φωκκά ειχε ενα ζαχαροπλαστειο λιγο πιο κατω ζχεδον απεναντι απο τον Κουστενη με τα παγωτα; και απο εκει παιρναμε οοοολες τις τουρτες για τις γιορτές μας.

Εκει που περνα το τρολει.Ελπίζω να εισαι απο εκει κοντά και να κατάλαβες που σου λεω.Λαμπρινή περιοχή

τον Νάνι εννοείς. έχει πολύ ωραία γλύκά αλλά δεν ξερω αν φτιαχνει τούρτες επί παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Beba!

Ζαχαροπλαστείο στο Γαλάτσι που εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ για τέτοια πράγματα είναι ο ΚΑΦΗΡΕΑΣ (Πρωτοπαπαδάκη 18-20)! Από εκεί ήταν η τούρτα βάφτισης της σκατούλας μου! Περίεργο σχέδιο, πεταλούδα, θεϊκή! Σοκολάτα όλη με επικάλυψη σιρόπι φράουλα - ΣΛΟΥΡΠ!

Όπως επίσης από εκεί πήρα και τα γλυκάκια που μοίρασα στην βάφτιση - προφιτερολάκια ατομικά με σχέδιο πεταλούδας από πάνω!

Πολύ όμορφη δουλειά, πολύ λεπτή, όλα νοστιμότατα!! Ήρθαν στην ώρα τους στην εκκλησία και παρά τις υψηλές θερμοκρασίες, μας έβγαλαν ασπροπρόσωπους, δεν έλιωσαν.

 

Τον Καφηρέα βέβαια τον ξέρω από τότε που ήταν στην Βεΐκου και τον τιμούσαμε πολύ συχνά, προσωπικά τον θεωρώ εγγύηση! Πολύ νόστιμα κ φρέσκα πράγματα έχει!

Δυστυχώς για γλυκά σε επισκέψεις κλπ δεν με βολεύει να πηγαίνω Πρωτοπαπαδάκη, είναι πολύ μακριά! Αλλά για τέτοιες περιπτώσεις, τούρτες κλπ, από εκεί παίρνω.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιιιιιι τον Νανι λεω.Φυσικά και φτιαχνει επι παραγγελεια.

Αν ησουν εδω κοντά θα σου προτεινα ή τον Παυλάκη ή μια που φτιάχνει τις θεικες τουρτες και καπ κεικ και μπισκοτα αλλά ειναι προς τα μερη του Πειραια.Ειναι λίγο μακριά.

Αν βρω τηλεφωνο θα στο στειλω να δεις αν μπορει να σου στειλει φωτο και μπορει να στην φερεις Γαλάτσι.

Θα την ξαναδοκιμασω στην γιορτη του μεγάλου μου σε λίγο.

Παντως οτι εχω φαει ειναι θεικο και παιδικο με χρωματα και σχηματα.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

....μια που φτιάχνει τις θεικες τουρτες και καπ κεικ και μπισκοτα αλλά ειναι προς τα μερη του Πειραια.Ειναι λίγο μακριά.

...............

Θα την ξαναδοκιμασω στην γιορτη του μεγάλου μου σε λίγο.

Παντως οτι εχω φαει ειναι θεικο και παιδικο με χρωματα και σχηματα.

 

Aggeloudia μου,

 

Θα μπορούσες να μου στείλεις μεσω πμ τα στοιχεία της κοπέλας κοντά σε Πειραιά που αναφέρεις ότι έχεις μείνει ευχαριστημένη ????

 

Δυστυχώς, η τελευταία μας τούρτα ήταν ψιλο-αποτυχημένη... ήθελα εγώ ο βλάκας να μην πάμε να τα δώσουμε σε γνωστό ζαχαροπλαστείο, αλλά να ενισχύσουμε ένα πιο μικρό καινούριο μαγαζί... και, δυστυχώς, δεν έμεινα ικανοποιημένη καθόλου στα 2α γενέθλια της Σεμίνας !

Και να φανταστείς ότι είχα παραγγείλει 2 τούρτες: μια για τον παιδικό και 1 για εμάς... :?

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το πιο συνηθισμενο ειναι πως τα της γειτονιας μαγαζακια δεν ειναι και πολυ της προκοπης...δυστυχως. ειναι πι ο πολυ φουρναρικα και πασχουν στα γλυκα. εχουμε εδω ενα της γειτονιας που εχει τα πιο αγευστα γλυκα που εχω φαει. ειναι δυνατον να παω μετα να παραγγειλω τουρτα σε αυτον?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Beba!

Ζαχαροπλαστείο στο Γαλάτσι που εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ για τέτοια πράγματα είναι ο ΚΑΦΗΡΕΑΣ (Πρωτοπαπαδάκη 18-20)! Από εκεί ήταν η τούρτα βάφτισης της σκατούλας μου! Περίεργο σχέδιο, πεταλούδα, θεϊκή! Σοκολάτα όλη με επικάλυψη σιρόπι φράουλα - ΣΛΟΥΡΠ!

Όπως επίσης από εκεί πήρα και τα γλυκάκια που μοίρασα στην βάφτιση - προφιτερολάκια ατομικά με σχέδιο πεταλούδας από πάνω!

Πολύ όμορφη δουλειά, πολύ λεπτή, όλα νοστιμότατα!! Ήρθαν στην ώρα τους στην εκκλησία και παρά τις υψηλές θερμοκρασίες, μας έβγαλαν ασπροπρόσωπους, δεν έλιωσαν.

 

Τον Καφηρέα βέβαια τον ξέρω από τότε που ήταν στην Βεΐκου και τον τιμούσαμε πολύ συχνά, προσωπικά τον θεωρώ εγγύηση! Πολύ νόστιμα κ φρέσκα πράγματα έχει!

Δυστυχώς για γλυκά σε επισκέψεις κλπ δεν με βολεύει να πηγαίνω Πρωτοπαπαδάκη, είναι πολύ μακριά! Αλλά για τέτοιες περιπτώσεις, τούρτες κλπ, από εκεί παίρνω.

 

Ειλικρινά με θεωρώ χαζή τελείως γιατί όντως είχα πει να πάω στον Καφηρέα και δεν το έκανα. Είπαμε να ενισχύσουμε το μαγαζιά δίπλα μας.. Απλά σε ένα μήνα έχουμε άλλη γιορτούλα και αν κάνω όντως κάτι από απέξω.......δεν ήθελα να το ξαναρισκάρω. Παλαιότερα ψωνίζαμε πάρα πολύ από εκεί, στο παλιό το μαγαζί αλλά έλα μου, που έδωσε μια φορά μπαγιάτικα στον αδελφό μου και έγιναν οι δικοί μου έξαλλοι. Προσωπικά όποτε είχα πάρει ήταν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ζουσα στο Γαλάτσι στην Φωκκά ειχε ενα ζαχαροπλαστειο λιγο πιο κατω ζχεδον απεναντι απο τον Κουστενη με τα παγωτα; και απο εκει παιρναμε οοοολες τις τουρτες για τις γιορτές μας.

Εκει που περνα το τρολει.Ελπίζω να εισαι απο εκει κοντά και να κατάλαβες που σου λεω.Λαμπρινή περιοχή

 

Ευχαριστώ αλλά είναι μάλλον μακριά αλλά θα το έχω υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...