Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θέση ύπνου


Ελένη

Recommended Posts

ξέρετε από πότε τα ζουζούνια μας μπορούν να κοιμούνται και μπρούμυτα. Τώρα λόγω ζέστης του αφαίρεσα το σφηνάκι και από τότε που έμαθε να γυρίζει μόνος του είτε τον αφήσεις στο γυμναστήριο του είτε στο κρεβάτι του όλο μπρούμυτα τον βρίσκεις. Και το κακό είναι ότι πιέζεται μαλλον και έχουμε "γιαούρτια". Ευτυχώς προς το παρόν στον ύπνο του αν και πάντα τον βρίσκεις σε άλλη κατεύθυνση από αυτή που κοιμήθηκε δεν έχει γυρίσει ποτέ αλλά ανησυχώ ότι θα κάνει κι αυτό καμιά μέρα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω από ποιά ηλικία επιτρέπεται να γυρίζει μπρούμητα, ο δικός μου 10 μηνών δεν κοιμάται σε σταθερή θέση ,αλλά όταν γυρίζει μπρούμητα νομίζει ότι ήρθε η στιγμή να μπουσουλήσει και ξυπναει....μετά συνειδητοποιεί τι συμβαίνει κάθεται στον κόλο του και κλαίει... :lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

H δικιά μου πάντως από 10 ημερών εώς και σήμερα (και μάλλον σε όλη της τη ζωή - όπως και εγώ) κοιμάται μόνο μπρούμυτα!!!

Όταν ήταν πολύ μωρό, αν τύχαινε να γυρίσει ανάσκελα, ξυπνούσε...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως μπρούμυτα μπορεί να κοιμάται απο τη στιγμή που μπορεί να γυρίσει το κεφάλι του.Αν δηλαδή πλακώσει τη μυτούλα του στον υπνο του και δεν μπορεί να πάρει αναπνοή να μπορεί να γυρίσει στο πλαι για να αναπνευσει.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα η μικρή από την ημέρα που γεννήθηκε κοιμάται μπρούμυτα, ρώτησα τον παιδίατρο και μας είπε ότι επειδή στήριζε το κεφάλι όρθιο από την πρώτη μέρα δεν έχει φόβο.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο εχω διαβασει το να μην κοιμουνται μπρουμυτα τα μωρακια εχει καθιερωθει για να αποφευχθει το Συνδρομο Εφνιδιου Θανατου Βρεφων απο το οποιο κινδυνευουν σε ποσοστο αντιστροφως αναλογο με την ηλικια τους(δηλαδη οσο πιο μεγαλο ειναι το μωρακι τοσο λιγοτερες πιθανοτητες εχει να το παθει).οταν ειναι νεογεννητο κινδυνευει πολυ,οταν ειναι 4 μηνων λιγοτερο,οταν γινει 6 ακομα πιο λιγο οσπου στον 1ο χρονο οι πιθανοτητες σχεδον μηδενιζονται!!Αυτο βεβαια δεβ σημαινει οτι οσα μωρακια κοιμουνται μπρουμυτα θα το παθουν!!αλλωστε μην ξεχναμε οτι υπηρχε καποια περιοδος πριν απο αρκετα χρονια που ηταν η τακτικη των παιδιατρων να συνιστουν τον τροπο υπνου αυτον για να αποφευγονται οι αναρροφησεις!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μπούμυτα κοιμάται από τη πρώτη μέρα γιατί φόραγε διπλοπάνα και δεν έκανε αλλιώς!!!τώρα πλέον γυρίζει όλο το κρεββάτι, το φερνει βόλτες κανονικά,τη βρίσκω αναποδα-πλαγια-οριζόντια-διαγωνια :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα σε ενα βιβλίο του Sears ότι το καλύτερο είναι να κοιμάται το μωρό ανασκελα (είναι και μια καμπάνια back to sleep front to play) αλλα ΑΝ το μωρό θέλει να κοιμάται μπρούμυτα σημαινει ότι είναι έτοιμο να το κάνει και ότι δεν υπάρχει κίνδυνος

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα ο μικρός ξύπνησε τα ξημερώματα γιατί μέσα στον ύπνο του γύρισε μπρούμυτα. Δε νομίζω ότι θέλει να κοιμάται έτσι, απλά γυρνάει και σηκώνει το κεφαλάκι του. Την ημέρα το καταλαβαίνω όσο είναι ξύπνιος, το βράδυ όμως στον ύπνο του γιατί;

 

Mamavasia χρόνια πολλά, να χαίρεσαι τη Δέσποινα, πολύχρονη!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνο μπρούμητα κοιμόταν.. Το χα πει στην παιδίατρο και μου χε πει ότι αφου γυρναει το κεφάλι του δεν υπάρχει πρόβλημα..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ελενη εμενα εχει καμια 10αρια μερες που τον βρισκω σε ολα τα σημεια του κρεβατιου!Γυριζει και 180 μοιρες και βρισκω τα ποδια εκει που του ειχα αφησει το κεφαλι!!Προχθες τον βρηκα και μπρουμητα αλλα ειχε ηδη μισοξυπνησει.Ωστοσο ειναι νομιζω θεμα ημερων να κοιμαται μπρουμητα.Κι εμενα με ανησυχει αλλα απο την αλλη πιστευω οτι για να το κανει θα πει οτι μπορει να το ελεγξει.Δηλαδη και να αναπνεει μπορει και να ξαναγυρισει μπορει.Αλλιως θα κλαψει και θα παω να τον γυρισω το πολυ πολυ :wink:

 

Κι εμενα παντως αν πιεστει λιγο παραπανω βγαζει...γιαουρτια!Οποτε πιστευω ειναι ολα φυσιολογικα.Δεν μπορουμε να τα εχουμε καθηλωμενα στη θεση που θελουμε εμεις... :?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

να σας ρωτησω βρε παιδια, η κορη μου ειναι κοντα 4 μηνων, μεχρι τωρα τη βαζω και κοιμαται πλαγια, μια απο το ενα πλευρο μια απο το αλλο, κατα τη διαρκεια του βραδυνου υπνου που διαρκει κοντα 8 ωρες δεν την αλλαζω πλευρο, αυτο που με απασχολει εινια οτι γυριζει καμια φορα μονη της ανασκελα και το θεμα μου ειναι, την αφηνω?

και μεχρι ποτε πρεπει να βαζουμε με το ζορι πλαγια τα μωρα, δεν πιανονται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμ... γιατί εγώ έχω ακούσει ότι τα μωρά πρέπει πάντα να κοιμούνται ανάσκελα?...? :oops: (δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αυτό βέβαια οπότε συγχωρήστε με αν κάνω λάθος :!: )

δεν είχα διαβάσει κάπου ότι πρέπει να τα βάζουν να κοιμούνται στα πλάγια!..? αληθεύει?? :oops::shock:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

χμ... γιατί εγώ έχω ακούσει ότι τα μωρά πρέπει πάντα να κοιμούνται ανάσκελα?...? :oops: (δεν έχω ασχοληθεί πολύ με αυτό βέβαια οπότε συγχωρήστε με αν κάνω λάθος :!: )

δεν είχα διαβάσει κάπου ότι πρέπει να τα βάζουν να κοιμούνται στα πλάγια!..? αληθεύει?? :oops::shock:

 

Εχεις απόλυτο δίκιο.. Τα μωρά ακόμα και νεογέννητα πρέπει να κοιμούνται ανάσκελα μια και αυτή είναι

 

1. Η συστινώμενη θέση από την Αμερικάνικη Παιδιατρική Ακαδημία

2. Αυτό γιατί προστατεύονται από το SIDS σε σχέση με τη πλάγια αλλά και πρήνη θέση (μπρούμητα)

3. Η θεωρία ότι ανάσκελα μπορεί να κάνουν εισρόφηση το γάλα δεν ισχύει και δεν έχει αποδειχθεί σε καμία επιστημονική μελέτη

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα υποστηρίζονταν ότι τα μωρά πρέπει να κοιμούνται πλάγια. Σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα (πως αλλάζουν τώρα αυτού του είδους τα δεδομένα και γω δεν μπορώ να καταλάβω) τα μωρά πρέπει να κοιμούνται ανάσκελα. Αυτό το διάβασα σε όλα τα αμερικάνικα sites, στα ελληνικά ακόμα υποστηρίζεται ο πλάγιος τρόπος. Εμείς πάντως τον βάζουμε πάντα ανάσκελα. Ο λόγος που φοβόντουσαν αυτή τη στάση ήταν για την περίπτωση αναρρόφησης (νομίζω ότι λεγεται έτσι, δεν είμαι σίγουρη) αλλά τα μωρά έχουν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης πολύ έντονο και όταν κοιμούνται ανάσκελα το κεφάλι το γυρίζουν στο πλάι.

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω βρε παιδια, η κορη μου ειναι κοντα 4 μηνων, μεχρι τωρα τη βαζω και κοιμαται πλαγια, μια απο το ενα πλευρο μια απο το αλλο, κατα τη διαρκεια του βραδυνου υπνου που διαρκει κοντα 8 ωρες δεν την αλλαζω πλευρο, αυτο που με απασχολει εινια οτι γυριζει καμια φορα μονη της ανασκελα και το θεμα μου ειναι, την αφηνω?

και μεχρι ποτε πρεπει να βαζουμε με το ζορι πλαγια τα μωρα, δεν πιανονται?

 

εγω πάντως από φόβο και μόνο τον είχα με το σφηνάκι μέχρι που έκλεισε τους 6 μήνες και τον άλλαζα πλευρό τουλάχιστον 1 ώρα μετά...

τώρα τον βρίσκω σε ότι στάση μπορείτε να φανταστείτε!! αλλά έχω το άγχος ακόμη...

 

nora ομολογώ πως μπερδέυτηκα λίγο με τα λεγόμενά σου...

την αφήνεις 8 ώρες στο ίδιο πλευρό... αλλά αναρωτιέσαι αν πιάνονται όταν είναι στο πλάϊ;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και γω δεν ηθελα να κοιμαται ανασκελα το παιδι, αλλα ουτε πλαγια και εννοειτε οχι μπρουμητα... οποτε δεν χρησιμοποιουσα υπνοσφηνακι, αλλα μια ψιλη κουβερτουλα και ηταν ημιπλαγια :roll:

Και αφου τον ειχα μαζι μου τον αλλαζα και πλευρο...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

γέννησα πριν δύο μήνες και αυτό που μου είπε ο παιδίατρος στο Ιασώ είναι να βάζω πλάγια το παιδί και κάθε φορά που ξυπνάει και ξανακοιμάται να το αλλάζω πλευρα, κάτι όμως τώρα που κινείται αρκέτα η μπέμπα είναι πολύ δύσκολο και περιοριστικό για το μωρό το οποίο συνέχεια γυρνάει ανάσκελα.Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεται καλύτερα να την αφήνω να κοιμάται ανάσκελα αφού της αρέσει ....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στη Ελλάδα ΄κάποιοι παιδίατροι ακόμα υποστηρίζουν την πλάγια θέση στον ύπνο...

Πρέπει να περάσουν καμιά 10ριά χρόνια ακόμα για να εκσυγχρονιστούμε με την υπόλοιπη Ευρώπη και Αμερική !!!!!

 

Ο κινδυνός για SIDS (Sudden Infant Death Syndrome) είναι μεγαλύτερος στην πλάγια θέση απ'ότι ανάσκελα !!!!

 

The striking evidence that stomach sleeping might contribute to the incidence of SIDS led the American Academy of Pediatrics (AAP) to recommend in 1992 that all healthy infants younger than 1 year of age be put to sleep on their backs (also known as the supine position). Since the AAP's recommendation, the rate of SIDS has dropped by over 50%. Still, SIDS remains the leading cause of death in young infants, so it's important to keep reminding parents about the necessity of back sleeping.

Many parents fear that babies put to sleep on their backs could choke on spit-up or vomit. According to the AAP, however, there is no increased risk of choking for healthy infants who sleep on their backs. (For infants with chronic gastroesophageal reflux disease [GERD] or certain upper airway malformations, sleeping on the stomach may be the better option. The AAP urges parents to consult with their child's doctor in these cases to determine the best sleeping position for the baby.)

 

Placing infants on their sides to sleep is not a good idea, the AAP said. There is too much risk that the infants will roll over onto their bellies while they sleep.

Some parents may also be concerned about positional plagiocephaly, a condition in which babies develop a flat spot on the back of their heads from spending too much time lying on their backs. Since the Back to Sleep campaign, this condition has become quite common — but it is usually easily treatable by changing your baby's position frequently and allowing for more "tummy time" while he or she is awake.

 

Of course, once babies can roll over consistently — usually around 4 to 7 months — they may choose not to stay on their backs all night long. At this point, it's fine to let babies pick a sleep position on their own.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω

 

Laying a baby on his stomach puts pressure on his jaw bone. This causes the airway in the back of the mouth to become narrower. Also, if the baby sleeps on a soft surface, the nose and mouth may sink in so the child breathes from a small pocket of stale air.

 

If your baby sleeps on his stomach, the risk of SIDS is 3 to 9 times greater. Sleeping on the side is safer than the stomach but still has twice the risk of SIDS as the back position. If you use a child-care center or babysitter, be sure they know how important it is to put your baby on his back to sleep.

 

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε αν ενδιαφέρεστε στα

http://www.aap.org

http://www.sidsalliance.org

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμάς ανάσκελα μας είπε ο παιδίατρος! και από ότι βλέπω η μικρή γυρίζει μόνη της το κεφαλάκι στα πλάγια. τώρα βέβαια έχουμε ένα άλλο θεματάκι ότι το γυρίζει μόνο από τη μια πλευρά αλλά τελοσπάντων!

Link to comment
Share on other sites

Μαξιλαράκι χρησιμοποιείτε; είναι αναγκαίο από κάποια ηλικία και μετά; και τι μαξιλάρι, ανατομικό; Επίσης έχω ακούσει πως πάπλωμα απαγορεύεται προτού χρονίσει το μωρό. Αληθεύει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...