Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γερασμενος πλακουντας


Recommended Posts

s.o.s!!!!!!!!!

καλησπέρα!!!!!!!!χρειάζομαι βοήθεια,βρίσκομαι στην 36η εβδομάδα και ο πλακούντας μου έχει επίπεδο 3,δεν φτάνει μόνο αλλά και το μπεμπέ έρχεται ανάποδα.

μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε οτι θα μου το πάρει με καισαρική τέλος 37ης........

έχω αγχωθεί πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!:cry::cry::cry:

έτσι πρέπει να γίνει ή ο γιατρός μου θέλει να ξεμπερδεύει με την εγκυμοσύνη.

αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε θα σας ήμουν ευγνώμων!!!!!!!!

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν γνωρίζω και πολλά. Θυμάμαι ο γιατρός έλεγε στις εγκυμοσύνες μου ότι ο πλακούντας προς το τέλος γερνάει. Είναι φυσιολογικό αλλά δεν ξέρω αν δεν έπρεπε να είναι στο επίπεδο 3 στην 36η εβδομάδα. Έπειτα το μωρό αν γυρίσει, θα γυρίσει μέχρι την 36η εβδομάδα. Μετά είναι πολύ μεγάλο το μωρό για να γυρίσει. Κατά τη γνώμη μου δεν φαίνεται να μην κάνει κάτι καλά ο γιατρός.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!!!Για τον γερασμένο πλακούντα δεν γνωρίζω κάτι αλλά για την θέση του μωρού μπορώ να σου πω ότι της αδερφής μου της γύρισε 38 εβδομάδα κανά δίωρο πριν γεννήσει...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :) Είχα Grade III πλακούντα από τον 5ο μήνα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορεί το παιδί να μην οξυγονώνεται, αιματώνεται σωστά (εξαρτάται και από το επίπεδο). Εμείς το παρακολουθούσαμε κάθε εβδομάδα από τον 5ο μήνα και τελικά αποφασίστηκε καισαρική με το που κλείσαμε την 36η. Αυτός είναι ο φόβος του γιατρού... η σωστή ανάπτυξη του παιδιού γιατί μέσω του πλακούντα τρέφεται, οξυγονώνεται και λοιπά. Αν δεν μπορεί να τα κάνει σωστά πρέπει το μωρό να βγει. Μην αγχώνεσαι... Μια χαρά θα πάνε όλα και η 38η εβδομάδα είναι μια χαρά ημερομηνία για να γεννήσεις :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ενα θεμα πυ με ποναει ακομα.εγω απο την 33 ειχα γερασμενο πλακουντα με αποτελεσμα το μωρο να ειναι μικρο.Γέννησα την 36 με καισαρικη, το μωρο μολισ 2200, ακολουθησε αναπνευστικο προβλημα με νοσηλεια στη μενν για 2 εβδομαδεσ.το μωρακι σου ποσα γραμμαρια το δειχνει ο υπερηχοσ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποτε αρχιζει να γερναει συνηθως ο πλακουντας ξερει καμια?εγω εχω μπει στο μηνα μου και τωρα ακουω οτι μπορει να γερασει πιο νωρις.ξερει καμια ποτε αρχιζει να γερναει?

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου ο γιατρός με έβαλε να γεννήσω μια εβδομάδα νωρίτερα λόγω γηρασμένου πλακούντα. Δεν νομίζω ότι θέλουν να ξεμπερδέψουν, μάλλον δεν θέλουν να διακινδυνεύσουν το ο,τιδήποτε.

Ο υπέρηχος δεν είναι κ τόσο αξιόπιστος για το βάρος, πριν την γεννα την έδειχνε 3300 και τελικά γεννήθηκε 2900

Link to comment
Share on other sites

Pattito,καλημερα.

 

Ο γιατρος σου εχει δικιο,οσον αφορα την γεννα σου.

Να μην ανυσηχεις,η 37η εβδομη εβδομαδα ειναι μια χαρα εβδομαδα για να γεννησεις.

Οντως ο πλακουντας γερναει προς το τελος,τους λογους δεν τους γνωριζω ολους,ενας απο αυτους ειναι το καπνισμα στην εγκυμοσυνη,χωρις βεβαια αυτο να ειναι πανακεια,δηλαδη μπορει να καπνιζεις και να μην επηρεαστει ο πλακουντας η μπορει να μην καπνιζεις και να επηρεαστει.

Μην ανησυχεις και μην στενοχωριεσαι,ολα θα πανε καλα!!!

 

Με το καλο!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...