Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗΣ


Recommended Posts

Πέρυσι είχα στείλει την Αλκμήνη στο ranch στο Σοφικό Κορινθίας και ήταν πολύ όμορφα. Το μειονέκτημα όμως είναι ότι δεν τα πήγαιναν για μπάνιο στη θάλασσα. Άλλο ένα μείον΄ήταν η απόσταση και η κινηση τις Κυριακές τα απογεύματα (για να περάσεις τα Λουτρά Ωραίας Ελένης γινόταν χαμός).

 

Φέτος σκεφτήκαμε με μία άλλη μητέρα να στείλουμε τις κορες μας στη κατασκήνωση ΚΟΡΕΛΚΟ στο Κάλαμο. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχα πάει στο Ράντζο στο Σοφικό για να γράψω την κόρη μου. Ηταν πολύ ωραία, απο το καθημερινό πρόγραμμα των παιδιών γεμάτο απο δραστηριότητες μέχρι τις εγκαταστάσεις βλέπε εποχή με καουμπόιδες και ινδιάνους. Τέτοιο στυλ. Τελικά όμως δεν βρήκαμε παρέα και δεν πήγε. Φέτος το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αλλά θέλω να το ψάξω λίγο παραπάνω και να το συγκρίνω με άλλα του χώρου.

Το kinderland ακουστά το έχω... Επιπλέον πληροφορίες θα μπορούσαν να δοθούν απ' αυτούς που έχουν πάρει γεύση?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έγραψα στα γλαράκια στο Σούνιο.

 

Πλεονέκτημα: Καθημερινό μπάνιο στη θάλασσα

Θα πάνε πολλές φίλες της εκεί! :lol:

 

Στο ranch την είχα στείλει πέρυσι και πέρασε πολύ όμορφα

ΜείονΚαθόλου μπάνιο στη θάλασσα, μόνο πισίνα

Πολλή κίνηση στην επιστροφή, μαρτύριο τις

Κυριακές στα Λουτρά Ωρ.Ελένης

 

Γενικώς όμως από το ράντσο έμεινα ευχαριστημένη και ένιωθα ασφάλεια για το παιδί. Το προσωπικό ήταν πολύ καλό και δεν αντιμετώπισα προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

η kinderland λειτουργει απο το 1964 και ειναι μια κατασκηνωση που βρησκεται στον καλαμο αττικης πολυ καθαρη μεσα στα πευκα με σκηνες οι οποιες ανοιγουν και αεριζονται πολλες κατασκηνωσεις εχουν σπιτακια με wc μεσα αυτο ειναι λαθος μονιμο προσωπικο καθε χρονο και δεν διαθετει πισινα πραγμα επικυνδυνο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η kinderland λειτουργει απο το 1964 και ειναι μια κατασκηνωση που βρησκεται στον καλαμο αττικης πολυ καθαρη μεσα στα πευκα με σκηνες οι οποιες ανοιγουν και αεριζονται πολλες κατασκηνωσεις εχουν σπιτακια με wc μεσα αυτο ειναι λαθος μονιμο προσωπικο καθε χρονο και δεν διαθετει πισινα πραγμα επικυνδυνο

 

σχετικα με την κορελκο τα παιδια περνουν την ωρα τους παιζοντας ηλεκρονικα παιχνιδια διπλα στην κορελκο και σε καλυτερη θεση ειναι η kinderland

 

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν και τελικώς επέλεξα κατασκήνωση, είναι πολύ σημαντικό όσοι γνωρίζουμε κάποια μείον ή συν να τα αναφέρουμε για σωστότερη επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου Pam, από ποια ηλικία πήγε το παιδί κατασκήνωση? Είδα στο site για τα γλαράκια ότι δέχονται από 5 ετών, μέχρι 14. Πώς συνυπάρχουν παιδιά με τέτοια διαφορά ηλικίας. Της άρεσε την μικρής?.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη πήγε πέρυσι για πρώτη φορά λίγους μήνες πριν κλεισει τα 7!

 

Τα παιδιά αν και διαφορετικών ηλικιών απλά συνηπάρχουν. Τα οργανώνουν σε ομάδες σύμφωνα με την χρονολογία γέννησης τους! Οπότε η κάθε ομάδα αποτελείται απο παιδιά ίδιας ηλικίας.

 

Στο ράντζο επειδή είναι και πάρα πολλά παιδιά, αν το παιδί έχει ένα φίλο, φίλη ίδιας ηλικίας το δηλώνει για να μπούνε στην ίδια ομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Και ξέχασα να σου απαντήσω οτι περυσι γύρισε κατενθουσιασμένη και φέτος το περιμένει με μεγάλη ανυπομονησία... από πέρυσι περίμενε τη στιγμή της κατασκηνωσης....

 

Όμως δεν αντιδρούν όλα τα παιδιά έτσι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια - εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι στις 8 περιπτώσεις που έχω ακούσει για το ράντζο στο Σοφικό, όλα μα όλα τα παιδιά είχαν γυρίσει με τις καλύτερες εντυπώσεις και όταν τέλειωσε ο μήνας που είχαν γραφτεί, ζήταγαν να ξαναπάνε καπάκι τον επόμενο. Τα παιδιά περνάγαν τόσο ωραία και γινόντουσαν και υπεύθυνα, ανεξάρτητα. 2 κολλητές μου φίλες που στείλανε τ' αγόρια τους όταν γύρισαν μου είπαν πως στα παιδιά τους είδαν πολλά θετικά στοιχεία κάτι που τους χαροποίησε ιδιαίτερα και γι' αυτό τον λόγο θα τα ξαναστείλουν και φέτος. Το θέμα όμως είναι ότι χρειάζεται η παρέα για να παρακινήσεις το παιδάκι σου ιδίως αν είναι κομματάκι ντροπαλό όπως η δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Ντέπυ μπορείς να το συζητήσεις τότε με καμμιά μαμά συμμαθήτριας της ή φίλης της. Εμείς έτσι κάναμε πέρυσι και στείλαμε τις κόρες μας. Φέτος κατα τύχη θα μαζευτούν περισσότερες φίλες που γνωρίζονται.....

 

Πάντως η ηλικία είναι καλή για κατασκήνωση και το ράντζο είναι καλό απλα τονισα 2 μειονεκτήματα. Και η δική μου κόρη είχε περάσει υπέροχα και ήθελε να ξαναπάει, αφού είχαμε ενθουσιαστεί και μεις! Αν ζούσε ο μπαμπάς μπορεί να ξαναπήγαινε εκεί αφού δεν θα με απασχολούσε καθόλου το θέμα μετακίνησης. Φέτος άλλαξαν τα κριτίρια!

Link to comment
Share on other sites

Δουλευα σε παιδικε ςκατασκηνωσεις 16 χρονια..στην Β.Ελλαδα δεν υπαρχει κατασκήνωση που δεν εχω δουλεψει...βεβαια και εγω ημουν κατασκηνωτρια απο τα 8 μου χρονια..υπεροχη δουλεια και αναπολω τα χρονια εκεινα..

απλα η επιλογη της κατασκήνωσης ειναι μια δυσκολη υποθεση...εχω δει εκπληκτικες κατασκηνωσεις και κατασκηνωσεις που δεν τηρουσαν κανενα μετρο ασφαλειας..

προσοχη σε αυτα που θα σας λενε τα παιδια σας...το παιδι ενθουσιαζεται και με μια μικρη φυγη απο την κατασκήνωση η απο την πληρη ελευθερια...

συνιστω στους γονεις να πηγαινουν στην κατασκήνωση και να την βλεπουν απο κοντα..να ρωτανε για το ημερησιο προγραμμα και το προγραμμα διατροφης και κατα ποσο τηρειτε αυτο...

παντως η κατασκηνωση ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!!ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΜΟΥΝ ΠΑΙΔΙ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ντέπυ μπορείς να το συζητήσεις τότε με καμμιά μαμά συμμαθήτριας της ή φίλης της. Εμείς έτσι κάναμε πέρυσι και στείλαμε τις κόρες μας. Φέτος κατα τύχη θα μαζευτούν περισσότερες φίλες που γνωρίζονται.....

 

Πάντως η ηλικία είναι καλή για κατασκήνωση και το ράντζο είναι καλό απλα τονισα 2 μειονεκτήματα. Και η δική μου κόρη είχε περάσει υπέροχα και ήθελε να ξαναπάει, αφού είχαμε ενθουσιαστεί και μεις! Αν ζούσε ο μπαμπάς μπορεί να ξαναπήγαινε εκεί αφού δεν θα με απασχολούσε καθόλου το θέμα μετακίνησης. Φέτος άλλαξαν τα κριτίρια!

΄

Το θέμα μου καλή μου Pam είναι ότι καμία απο τις φίλες της δεν θα πάει κατασκήνωση... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Demi συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Η περσινή μας επιλογή αποδείχθηκε καλή και όντως ήταν πολύ ασφαλής σαν κατασκήνωση!

 

Ευτηχώς στη φετινή κατασκήνωση εκτός του ότι το ένα παιδάκι πήγε και πέρυσι εκεί πήγαινε και η μαμά του και μου έδωσε τις καλύτερες συστάσεις!

 

Κρίμα βρε Ντέπυ μου, αν υπήρχε φίλη σίγουρα θα ήταν ευκολότερο! Αν θέλει και η κόρη σου όμως μπορείτε να το συζητησετε με τη συμφωνία ότι η διαμονή της στη κατασκήνωση δεν είναι υποχρεωτική.....αν δε σου αρέσει θα έρθουμε να σε πάρουμε......Δεν γνωρίζω μόνο το οικονομικό θέμα. Εγώ την πάω μέσα απο παρόχη του επικουρικού μου ταμείου και έτσι δεν με βαρύνει οικονομικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Αγαπητή Pam,

 

Σκέφτομαι να γράψω την κόρη μου στην κατασκήνωση Γλαράκια, μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

 

Όπως, άν έχεις πάει να δεις τις εγκατάστασεις ή αν έχεις κάποιον γνωστό που έχει στείλει εκεί το παιδί του.

 

Θα στείλω την κόρη μου για πρώτη φορά κατασκήνωση, μόλις έγινε 6 χρονών και έχω πολύ άγχος.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα γλαράκια είναι μία παραδοσιακή κατασκήνωση. Δεν μένουν τα παιδιά σε σπιτάκια όπως στο ranch ή στο sports village αλλά σε μεγάλες σκηνές 8-10 κρεβάτια.

Τα παιδάκια τα μικρά δηλαδή των 5 ετών τα έχουν σε σπιτάκια.

 

Λάτρεψα το πράσινο, πολύ πράσινο, δέντρα μέσα στη κατασκηνωση και τα παιδιά δεν τα βαράει ο ήλιος (στο ranch τα βαράει ο ήλιος όλη την ημέρα). Εχει παιδική χαρά, γήπεδο μπάσκετ, δεν ειναι η μεγαλη η τεράστια κατασκήνωση, ίσα ίσα οικογενειακή θα μπορούσα να τη πω.

 

Θέμα ασφαλειας τώρα, στη σκηνή της κορης μου δεν ΄παρουσιαστηκε κανένα θέμα.

Τα χρήματα τα κρατάνε κάποιες κοπέλες τηρώντας μία "τράπεζα", εχουν ενα κουμπαρά δηλαδή, και γράφουνε σε λίστα πόσα χρήματα καταθέτεις για το παιδί και το παιδί παίρνει αυτά που χρειάζεται.

 

Πηγαίνουν για μπάνιο κάθε μέρα εκτός Σαβ/κου. Δεν ξέρω να σου πω, πως ειναι τα γευματα, πάντως η δικιά μου νηστικιά δεν έμενε.

Υπάρχει κυλικειο (από τη μία δυστηχώς) γιατί μπορούν τα παιδιά να παίρνουν παγωτά - γλυφιτζούρια - αναψυκτικά.. (Δεν το θεωρώ το καλύτερο)

 

Αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται τίποτα άλλο στο μυαλό, αν θελεις κάτι πιο συγκεκριμένο ευχαρίστως.. πάντως φετος περιμένει ξανά με ανυπομονησία να πάει στα γλαράκια...

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος απ'ότι έχω ακούσει (γιατί εγώ πάω μέσω επικουρικου ταμείου) κυμαίνεται στα 600-900 ? για 3 εβδομάδες...με κάθε επιφύλαξη θυμάμαι το 2007 ότι το ranch είχε 900,00 ....αλλα οι τιμές ποικίλλουν, τσουχτερές βέβαια αλλα μπορείς να βρεις με διαφορά 300,00 .

 

Επίσης στα γλαράκια ξέχασα να αναφέρω ότι δεν υπάρχει πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Λοιπόν την έγγραψα. Θα πάει την πρώτη περίοδο. Αυτό το Σαββατοκύριακο θα ξαναπάω για να δω καλύτερα τους χώρους. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να την στείλω στην κατασκήνωση της Σαρωνίδας αλλά δεν υπάρχουν θέσεις. Νομίζω όμως (ή ελπίζω) ότι θα περάσει καταπληκτικά. Ξέρεις αν αφήνουν τα παιδιά να επικοινωνούν με τους γονείς όποτε θέλουν?

 

 

Το κόστος απ'ότι έχω ακούσει (γιατί εγώ πάω μέσω επικουρικου ταμείου) κυμαίνεται στα 600-900 ? για 3 εβδομάδες...με κάθε επιφύλαξη θυμάμαι το 2007 ότι το ranch είχε 900,00 ?....αλλα οι τιμές ποικίλλουν, τσουχτερές βέβαια αλλα μπορείς να βρεις με διαφορά 300,00 ?.

 

Επίσης στα γλαράκια ξέχασα να αναφέρω ότι δεν υπάρχει πισίνα.

Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου την πρώτη περίοδο είναι...

 

πέρυσι καποια στιγμή που είχα χάσει τα ίχνη της, είχα πάρει τηλεφωνο στη κατασκήνωση και τους ζήτησα να μιλήσω με το παιδι, μετα από λίγο μου τηλεφωνησε η κόρη μου...

 

Στο ranch που είχε πάει πρώτη φορά κατασκήνωση μας είχαν πει τις 2 πρώτες μέρες να μη μιλήσουμε με τα παιδιά μας...

Link to comment
Share on other sites

ωραια, δεν θα ειναι ομως μαζι γιατι η κορη μου ειναι μικρή, νομίζω ότι η πρώτη περίοδος είναι η επιλογή των περισσοτερων

 

αυτό που δεν μου αρέσει τόσο είναι το κυλικείο, αν και δεν ξερω αν σε αυτή την ηλικία τα αφήνουν να ψωνίζουν ότι θέλουν

και η δικιά μου την πρώτη περίοδο είναι...

 

πέρυσι καποια στιγμή που είχα χάσει τα ίχνη της, είχα πάρει τηλεφωνο στη κατασκήνωση και τους ζήτησα να μιλήσω με το παιδι, μετα από λίγο μου τηλεφωνησε η κόρη μου...

 

Στο ranch που είχε πάει πρώτη φορά κατασκήνωση μας είχαν πει τις 2 πρώτες μέρες να μη μιλήσουμε με τα παιδιά μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...