Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ


Recommended Posts

Γεια σας. Ειμαι εγκυος 12 εβδομαδων και εκανα προχθές την αυχενική διαφάνεια και μου βγήκε 3.1. Στεναχωρήθηκα πολύ. Η ηλικία 33 και τα υπόλοιπα ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα(δηλ.υπαρξη ρινικού οστου κλπ).

Ο γιατρός μου συνέστησε λήψη τροφοβλάστης χωρίς να προχωρήσω στις αιματολογικές και ορμονολογικές εξετάσεις.

Είχε κάποια από εσάς ανάλογη εμπειρία να μου πεί τί έκανε τελικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου κοπελα μου μην ανησυχεις για το μωρακι σου κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο το μωρακι σου δεν εχει τιποτα αλλα για να εισαι σιγουρη κανε τον τροφοβλαστη.....μια φιλη μου ειχε αυχενικη 3.9 και τελικα το μωρακι ηταν μια χαρα....σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη και περιμενω νεα σου!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αυχενική διαφάνεια από μόνη της δεν σημαίνει απαραίτητα ύπαρξη συνδρόμου ή τρισωμίας. Όμως κάνε τη λήψη τροφοβλάστης για να είσαι σίγουρη. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι εγκυος 12 εβδομαδων και εκανα προχθές την αυχενική διαφάνεια και μου βγήκε 3.1. Στεναχωρήθηκα πολύ. Η ηλικία 33 και τα υπόλοιπα ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα(δηλ.υπαρξη ρινικού οστου κλπ).

Ο γιατρός μου συνέστησε λήψη τροφοβλάστης χωρίς να προχωρήσω στις αιματολογικές και ορμονολογικές εξετάσεις.

Είχε κάποια από εσάς ανάλογη εμπειρία να μου πεί τί έκανε τελικά?

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΜΗΝ ΑΓΧΟΝΕΣΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΟΛΙΣ 12 ΒΔ....ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΣΤΗΝ 14ΒΔ..ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΠ-Α??ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ!!!!!!!!ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙΡΟ Η ΠΗΓΕΣ ΤΩΡΑ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποια ειναι τα "φυσιολογικα νουμερα", οι "φυσιολογικες τιμες" για την αυχενικη? γιατι θα παω κ γω την δευτερα κ θα ηθελα να ξερω????...

 

Εμένα μου είπαν ότι μικρότερη από 2,5 είναι ΟΚ. Αν είναι παραπάνω, συνιστούν λήψη τροφοβλάστης ή αμνιοκέντηση.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα "φυσιολογικα νουμερα", οι "φυσιολογικες τιμες" για την αυχενικη? γιατι θα παω κ γω την δευτερα κ θα ηθελα να ξερω????...

 

 

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΠΟΣΟ ΕΙΣΑΙ???

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου πρεπει να κανεις και τις αιματολογικες εξετασεις ειναι κι αυτες πολυ σημαντικες,μια αυξημενη αυχενικη διαφανεια απο μονη της δεν λεει πολλα πραγματα.Να δεις τις συνδυασμενες πιθανοτητες πρωτα και αναλογα το αποτελεσμα θα πραξεις.Στο Λητω ας πουμε δεν συνιστουν σε καμια περιπτωση αμνιο η ληψη τροφοβλαστη παρα μονο αν οι συνδυασμενες πιθανοτητες ειναι 1 προς 200 και κατω.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνει λήψη τροφοβλάστη για να ξέρεις με σιγουριά τί γίνεται και να ηρεμήσεις. Έκανα πρόσφατα κι εγώ. Σαν διαδικασία πονάει λίγο (δεν μου έκανε τοπική αναισθησία). Μετά την εξέταση μείνε 2,3 μέρες στο κρεβάτι και γενικά για τις επόμενες 2 εβδομάδες να είσαι προσεκτική στις κινήσεις σου. Όταν θα βγούν τα καλά αποτελέσματα θα νιώσεις τεράστια ανακούφιση και θα δείς ότι άξιζε τον κόπο η αναμονή! Γιατί η αλήθεια είναι ότι μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα θα είναι κάπως μαρτύριο. Σου εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα αποτελέσματα!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Ειμαι εγκυος 12 εβδομαδων και εκανα προχθές την αυχενική διαφάνεια και μου βγήκε 3.1. Στεναχωρήθηκα πολύ. Η ηλικία 33 και τα υπόλοιπα ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα(δηλ.υπαρξη ρινικού οστου κλπ).

Ο γιατρός μου συνέστησε λήψη τροφοβλάστης χωρίς να προχωρήσω στις αιματολογικές και ορμονολογικές εξετάσεις.

Είχε κάποια από εσάς ανάλογη εμπειρία να μου πεί τί έκανε τελικά?

 

Θα σου έλεγα να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός σου.Το μωράκι σου δεν έχει τίποτα απλά για να είσαι εσύ πιο ήσυχη και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου.Εγώ για να καταλάβεις είχα αυχενική 1,7 και τσιμπημένες αιματολογικές με αποτέλεσμα πιθανότητα για τρισωμία 21 1/1300.Ήμουν 32 και κάτι, ο γιατρός μου συνέστησε αμνιοκέντηση αλλά δεν έκανα.Μέχρι να γεννήσω ήμουν με το άγχος.Το μωράκι μου τώρα 9 μηνών είναι υγιέστατο.Μην αγχώνεσαι όλα θα είναι τέλεια.:P

IxkJp2.png

 

rpfTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...