Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή φερριτίνη και αντιμετώπιση


Recommended Posts

Η μικρή έχει χαμηλή φερριτίνη, δεν είναι μεν αναιμική, αλλά η γιατρός της εδώ (με την οποία δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένη και θα την αλλάξω σύντομα) μου είπε να της δώσω πολυβιταμίνες παιδικές που περιέχουν σίδηρο.

 

Θέλω πρώτα να δω τι μπορώ να κάνω με τη διατροφή της, γιατί είναι ένα παιδάκι εξαιρετικά καλόφαγο, τρώει τα πάντα χωρίς να δυσανασχετεί, οπότε θεωρώ περριτό να τη μπουκώσω βιταμίνες μόνο και μόνο για το σίδηρο.

 

Έχω αρχίσει και της μαγειρεύω τα κρέατα σε τηγάνι cast-iron που απελευθερώνει σίδηρο, έχω κάνει και μια μικρή έρευνα για τις τροφές που βοηθάνε ή εμποδίζουν την απορρόφηση σιδήρου, αλλά και για τους διάφορους τρόπους μαγειρέματος (π.χ. μια έρευνα που είχε παραθέσει σε άλλο τόπικ η Αγλαΐα για το πώς οι χρόνοι μαγειρέματος μειώνουν την ποσότητα διαθέσιμου σιδήρου κλπ).

 

Ό,τι σχετικό υλικό έχετε, ευπρόσδεκτο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρροοοοοονια και ζαμανια εχω θεμα με την φεριττινη,τον σιδηρικο ορο και τον αιματοκριτη.Τωρα παει να στρωσει η κατασταση.

 

Και εγω δεν ηθελα να παρω χαπακια,αλλα ο αιματολογος μου τονισε οτι με την τροφη και μονο δεν αναπληρωνεται το "κενο"

 

Ο νουμερο ενα κανονας ειναι οτι συνδιαζουμε κρεας με βιταμινη C ή πολλα πρασινα λαχανικα.

 

Το υπερβολικο ψησιμο οντως δεν κανει καλο.Ουτε το πολυωρο βρασιμο.

 

Το συκωτι που ειναι πλουσιο σε απορροφησιμο σιδηρο πρεπει να ειναι σχετικα "μαλακο" δηλ να εχει αιμα μεσα.

 

Οι φακες εχουν μεν σιδηρο αλλα δεν ειναι τοσο απορροφησιμος απο τον οργανισμο.

Για να ενισχυσουμε την απορροφησιμοτητα (καλα λεξιλογιο απαιχτο),κοβουμε φετες απο καροτο μεσα και δεν βαζουμε ΚΑΘΟΛΟΥ ξυδι.

 

Οι παστωμενες σαρδελες ειναι επισης μια σουπερ καλη πηγη σιδηρου.

 

Τα αποξηραμενα δαμασκοινα επισης ειναι μια καλη πηγη σιδηρου.

 

Εγω να πω την αληθεια σωθηκα με Γκοτζι μπερι και Ιπποφαες.Ειναι αποξηραμμενα και ειναι πλουσια σε βιταμινες,μεταλλα -μεχρι και ω-3 λιπαρα-......Κανε μια αναζητηση στο διαδυκτιο και δες!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι το συμπλήρωμα δεν το γλιτώνει, πέρυσι (που είχαμε μια άλλη, φοβερή γιατρό) έπαιρνε το Floradix. Γύρω στους 18 μήνες είχαμε ξανακάνει εξετάσεις αίματος, τις οποίες της έδειξα σε αυτό το ιατρείο που πάμε τώρα (είχε πάλι λίγο χαμηλή φερριτίνη, όχι τραγικά) και τις ρώτησα αν πρέπει να συνεχίσει το συμπλήρωμα και μου είπαν όχι. Στο τσεκάπ των 2 χρόνων τους ζήτησα εγώ να τσεκάρουν σίδηρο (αν δεν το έλεγα δεν θα το έκαναν) και τώρα έρχονται και μου λένε να της δώσω βιταμίνες... :evil:

 

Θέλω να της ενισχύσω λίγο τη διατροφή και ας πάρει και κάποιο συμπλήρωμα, δεν με ενοχλεί.. απλά δεν θέλω αυτές τις και καλά παιδικές βιταμίνες, αφού το παιδί τρώει μια χαρά τα πάντα.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Nα προσεχεις παντως γιατι οσο παραξενο και να σου φαινεται μερικα σκευασματα σιδηρου εχουν μεσα παραβενες ( τα γνωστα μας parabens).

 

Η γυναικολογος μου εδωσε τα legofer και ειχαν.

Καποιες πολυβιταμινες που ειχα παρει με γευση φραουλα (ηταν για παιδακια),ηταν.....πολυ βαριες για το στομαχι μου.Δεν θελω να σκεφτομαι ποσο "βαριες" ειναι για τα παιδακια.Ηταν το feroglobin!

 

Απο φαγητα αν θες ιδεες,εχω μενου ολοκληρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

βρε παιδια κι εμενα η παιδιατρος μου μου εδωσε για τον μικρο (κοντευει τα 2) λογω χαμηλης φερριτινης σιδηρο το dextrifer. εχει μεσα παραμπενς αλλα με οσους μιλησα (γιατρο και φαρμακοποιους) ειπαν ειναι σε τετοια ποσοτητα που δεν υπαρχει προβλημα. επισης επειδη θελησα να δωσω το floradix σαν πιο φυτικο, με απετρεψαν οι ιδιοι λεγοντας πως δεν θα του κανει την ιδια δουλεια αν υπαρχει θεμα με την φερριτινη (σημειωτεον πως το floradix ειναι 6 φορες ακριβοτερο απο το dextrifer, οποτε δεν παιζει να ηθελαν να κερδισουν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ χαίρομαι που το επανέφερες, εγώ ακόμα δεν έχω καταληξει σε κάποιο σκεύασμα δυστυχώς. Ξέρω ότι δεν το γλιτώνουμε, αλλά δεν θέλω και τις πολυβιταμίνες... λέω να ξεκινήσω με το floradix που μας το έδωσε η περσινή παιδίατρός της (η οποία ήταν η καλύτερη έβερ, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να πηγαίνουμε πλέον εκεί) και να της κάνω μια εξέταση πάλι σε κανένα εξάμηνο να δούμε τι γίνεται...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

θα του δωσω λιγο καιρο ακομα και μετα σε κανα μηνα θα του κανω εξετασεις να δουμε που ημαστε. ειπε 3 μηνες συνολο να το παρουμε. θα της ξαναπω για το φλοραντιξ, γιατι αυτο το δινω με βαρια καρδια. αλλα μου κανει εντυπωση που με απετρεψαν ολοι οι φαρμακοποιοι που ρωτησα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τα παιδιά σας είχανε και χαμηλό σίδηρο ή μόνο φερριτίνη; Γιατί στον μικρό μου, που κάναμε εξετάσεις τον Ιούνιο και ήταν μόνο η φερριτίνη του χαμηλή, η παιδίατρος μου είπε να του δίνω μέρα παρά μέρα μισό χαπάκι filicine διαλυμένο σε νερό. Επίσης, όποτε έτυχε να είναι χαμηλός ο σίδηρός τους, τους έδωσε σκέτο σίδηρο σε υγρή μορφή, hemafer, αν θυμάμαι καλά.

 

Προσωπικά, δεν έχω κάτι εναντίον των πολυβιταμινούχων σκευασμάτων, αλλά γιατί να τα δώσεις σε ένα παιδί που τρώει και φρούτα και λαχανικά και γάλα και από όλα;

Link to comment
Share on other sites

εμένα θυμάμαι πως η φερριτίνη ήταν χαμηλή. και να φανταστείς πως όσο μπορώ προσέχω την διατροφή του, και τρώει απ'όλα, φρούτα, λαχανικά, κρέας, αβγά.. τι να πώ. τελικά κάποια γνώμη για το dextrifer??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το γνωρίζω, lloullou. Αυτό σου συνέστησαν όλοι οι παιδίατροι που ρώτησες; Δε σου δώσανε καμια εναλλακτική, όταν τους είπες πως θέλεις να αποφύγεις τα parabens?

 

Πάντως, είναι λογικό, ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα να μην κάνει την ίδια δουλειά για σίδηρο-φερριτίνη, σε σύγκριση με ένα σκεύασμα που προσφέρει αποκλειστικά αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παιδίατρος μου το συστησε και οσους φαρμακοποιους ρωτησα για κατι φυτικο σαν το φλοραντιξ, με απετρεψαν, λεγοντας πως για χαμηλη φερριτινη δεν θα κανει δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου απάντησα γι' αυτό. Για χαμηλό σίδηρο και φερριτίνη, δε δίνουν πολυβιταμίνες, δίνουν πιο εξειδικευμένα σκευάσματα. Και όχι φυτικά, από όσο ξέρω.

 

Koίτα εδώ και θα καταλάβεις: http://www.pharmeden.gr/product_info.php/power-health-floradix-kindervital-simpliroma-diatrofis-me-asbestio-kai-bitamines-gia-paidia-250ml-p-1411

 

Επιπλεον, είναι σίγουρα κατάλληλο για την ηλικία σας; Γιατί βλέπω ότι αναφέρει δόση για παιδιά άνω των 3 ετών μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Προς Αγγελίνα_2: Το filicine είναι φυλλικό ή φολικό οξύ, ουσία η οποία βοηθά στην απορρόφηση του σιδήρου. Η φερριτίνη νομίζω πως είναι οι αποθήκες του σιδήρου στον οργανισμό, δε νομίζω να υπάρχει ουσία φερριτίνη σε σκεύασμα.

 

Τα θέματα που λένε για την απορρόφηση του σιδήρου βρίσκονται στην ενότητα για τη διατροφή?

 

Κι εμείς πρέπει να κάνουμε εξετάσεις (λόγω ιστορικού αναιμίας όταν ήταν βρέφος) και πολύ ανησυχώ για τα αποτελέσματα τώρα που δεν τρώει τίποτα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προς Αγγελίνα_2: Το filicine είναι φυλλικό ή φολικό οξύ, ουσία η οποία βοηθά στην απορρόφηση του σιδήρου. Η φερριτίνη νομίζω πως είναι οι αποθήκες του σιδήρου στον οργανισμό, δε νομίζω να υπάρχει ουσία φερριτίνη σε σκεύασμα.

 

Τα θέματα που λένε για την απορρόφηση του σιδήρου βρίσκονται στην ενότητα για τη διατροφή?

 

Κι εμείς πρέπει να κάνουμε εξετάσεις (λόγω ιστορικού αναιμίας όταν ήταν βρέφος) και πολύ ανησυχώ για τα αποτελέσματα τώρα που δεν τρώει τίποτα.

 

Εγώ την ξέρω τη φερριτίνη σαν μια πρωτεϊνη, που δεσμεύει τον σίδηρο και λειτουργεί σαν αποθήκη σιδήρου στον οργανισμό. Οπότε, στη δική μας την περίπτωση, που ο μεν σίδηρος ήταν καλός, η δε φερριτίνη χαμηλή, αλλά το παιδί τρώει καλά από όλα, η παιδίατρος συνέστησε filicine, όπως ανέφερα παραπάνω. Μάλλον δεν τα έγραψα πολύ καλά. :oops:

 

Τα αντίστοιχα θέματα, φαντάζομαι πως είναι σε αυτήν την ενότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την ξέρω τη φερριτίνη σαν μια πρωτεϊνη, που δεσμεύει τον σίδηρο και λειτουργεί σαν αποθήκη σιδήρου στον οργανισμό. Οπότε, στη δική μας την περίπτωση, που ο μεν σίδηρος ήταν καλός, η δε φερριτίνη χαμηλή, αλλά το παιδί τρώει καλά από όλα, η παιδίατρος συνέστησε filicine, όπως ανέφερα παραπάνω. Μάλλον δεν τα έγραψα πολύ καλά. :oops:

 

Τα αντίστοιχα θέματα, φαντάζομαι πως είναι σε αυτήν την ενότητα.

 

Έτσι είναι, είναι οι αποθήκες του σιδήρου στον οργανισμό, προσέχουν γενικά να μην είναι κι αυτή χαμηλή, κι ας είναι ο σίδηρος καλός. Το φυλικό οξύ εσάς σας το έδωσε γιατί γενικά βοηθά την αιμοποίηση, οπότε είναι κι αυτή μια προσέγγιση για αντιμετώπιση φαντάζομαι. Εγώ όπως σας είπα ακόμα δεν έχω καταλήξει τι να κάνω από θέμα σκευάσματος και δεν έχω και σοβαρό γιατρό σε αυτή τη φάση για να συζητήσω... :evil:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως ο μικρός μου έχει κατά πάσα πιθανότητα και το στίγμα (το πήρε από μένα :-(), οπότε μπορεί να έπαιξε κι αυτό ρόλο στο ότι μας έδωσε filicine...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως σας είπα ακόμα δεν έχω καταλήξει τι να κάνω από θέμα σκευάσματος και δεν έχω και σοβαρό γιατρό σε αυτή τη φάση για να συζητήσω... :evil:

 

Δεν ξεκινάς από εκεί καλύτερα; Από εύρεση παιδιάτρου που να τον εμπιστεύεσαι; Αλλιώς, αν είναι χρονοβόρο, της δίνεις ό,τι της είχες δώσει και την άλλη φορά. Στο κάτω κάτω, κακό δε θα της κάνει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκινάς από εκεί καλύτερα; Από εύρεση παιδιάτρου που να τον εμπιστεύεσαι; Αλλιώς, αν είναι χρονοβόρο, της δίνεις ό,τι της είχες δώσει και την άλλη φορά. Στο κάτω κάτω, κακό δε θα της κάνει!

 

Είμαστε (πάλι :evil:) για μετακόμιση και σε διαφορετικές περιοχές με απόσταση μεταξύ τους, οπότε πρέπει πρώτα να κατασταλάξουμε και μετά να κινηθώ... στην παλιά δεν μπορώ να πάω γιατί και μακριά είναι και δεν δέχεται ασφάλεια, και δεν μπορώ να πληρώνω 400-500 κάθε επίσκεψη, εφόσον μπορώ να πάω αλλού με ασφάλεια, οπότε είμαστε σε φάση αναμονής...

 

μάλλον θα ξεκινήσω το φλοραντιξ και βλέπουμε...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια και χρόνια τρεχω σε αιματολόγους γι αυτήν την κατάσταση... φεριττίνη 3, άντε 4,5. Τελευταία εχει παρει λίγο τα πάνω της και εχει παει στο 10, απίστευτες τιμές για τα δικά μου δεδομένα!

Η τελευταία αιματολόγος που ειχα παει (παρακολουθούσε συγγενή μου με λευχαιμία, στο Μεταξά) μου ειχε πει ότι η τιμή του σιδήρου δεν πρεπει να με απασχολεί, αλλά να κοιτάω μόνο τη φερριτίνη. Αν αυτή ειναι χαμηλά, ας εχεις και 150 σίδηρο, υπάρχει πρόβλημα.

Δυστυχώς απο προσωπική εμπειρία εχω καταλήξει ότι μόνο με φαρμακευτικά σκευάσματα μπορεί να βελτιωθεί η τιμή της φερριτίνης. Με τη διατροφή δεν εβλεπα ιδιαίτερη βελτίωση, απο φυτικές τροφές απορροφάται μόνο το 1% της ποσότητας του σιδήρου, καθότι ο οργανισμός μας δεν μπορεί να διασπασει 100% τις τροφές φυτικής προέλευσης καθότι περιέχουν κυτταρίνη. Ετσι παει χαμένο το μεγαλυτερο ποσοστό σιδήρου στις φακές, στο σπανάκι (το οποιο διαθετει τη μεγαλυτερη ποσοτητα απορροφήσιμου σιδήρου οταν ειναι βρασμένο και όχι ωμό) στους ξηρούς καρπούς, στα αποξηραμένα βερύκοκα, στα αποξηραμενα σύκα. Απλά ό,τι μπορούμε κάνουμε και απ' το ολότελα ε, ας ειναι τουλαχιστον αυτό το 1%.

Μεγάλη βελτίωση ειχα δει με το συκώτι, αλλά επειδη στα εργαστήρια της σχολής μου κάναμε μελέτες με συκώτι και ελέγχους στο μικροσκόπιο, δε νομίζω ότι θα ξαναφαω συκωτι στη ζωή μου, ούτε προκειται να δωσω στα παιδιά μου.

Οι κλασσικές συμβουλές ισχύουν: το σκεύασμα σιδήρου το παίρνουμε σε συνδιασμό με βιταμινη C (πορτοκαλαδίτσα κοινώς), μακρια από γαλακτοκομικα (το ασβεστιο ανταγωνίζεται τον σίδηρο), λίγο πριν ή κατά τη διάρκεια του φαγητού (για να μην πεφτει βαρύ στο στομάχι).

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ο non-heme σίδηρος (ο φυτικής προέλευσης) δεν είναι εύκολα διαθέσιμος στον οργανισμό, αλλά αυξάνεται η απορρόφησή του όταν συνδυάζεται με πηγές heme σιδήρου (ζωικής προέλευσης).

 

Δείτε κι ένα σχετικό άρθρο της AAP, μου έκανε τρομερή εντύπωση που τον περισσότερο σίδηρο και με τεράστια διαφορά από τις επόμενες πηγές τον έχουν οι αχιβάδες (clams).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...