Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΜΈΝΕΣ ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΕΣ


Recommended Posts

Καλησπερα!χτες εκανα εξετασεις για το συκωτι και μια τιμη η sgpt ειναι λιγο αυξημενη.δηλαδη εχει οριο το 34 και εχω 41.οι τιμες των αλλων εξετασεων ηταν

 

καλες.μίλησα με την παθολογο μου και ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και δεν εχω μεγαλη αποκλειση για να ασχοληθω.πριν ενα μηνα περιπου ειχα παρει για 15 μερες το σπορανοξ .δεν ξερω αν εχει επηρεασει και αυτο.σκεφτομαι να κανω υπερηχο η να το αφησω οπως μου ειπε η γιατρος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα.Κανει ο γιος μου καποια θεραπεια με καποιο αλλο φαρμακο και τυ κανουμε καθε τοσο εξεταση για να δουμε μηπως πειραχτει το συκωτι του.Και στο γιο μου η τιμη ηταν λιγο πανω απο τα φυσιολογικα.Οταν το ειδε ο παιδιατρος μου ειπε δεν ειναι τπτ.Συγκεκριμενα μου εξηγησε πως αν υπαρχει προβλημα και εχει πειραχθει το συκωτι οι τρανσαμινασες θα ειναι 2000 οχι 4-5 μοναδες αυξημενες.Αυτα μου ειπε...αυτα σου λεω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!χτες εκανα εξετασεις για το συκωτι και μια τιμη η sgpt ειναι λιγο αυξημενη.δηλαδη εχει οριο το 34 και εχω 41.οι τιμες των αλλων εξετασεων ηταν

 

καλες.μίλησα με την παθολογο μου και ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και δεν εχω μεγαλη αποκλειση για να ασχοληθω.πριν ενα μηνα περιπου ειχα παρει για 15 μερες το σπορανοξ .δεν ξερω αν εχει επηρεασει και αυτο.σκεφτομαι να κανω υπερηχο η να το αφησω οπως μου ειπε η γιατρος;

 

εγω τις ειχα ολες καλες αλλα τσιμπημενη την γ-γτ ανωτατο 30 και ηταν 48 αλλα και 75 καποιες φορες,

εκανα υπερηχο και βρηκαν ενα καλοηθη ογκο στο συκωτι, εστιακη οζωδης υπερπλασια

 

τωρα γιατι τσιμπαει η γ-γτ μου η ηπατολογος λεει οτι μπορει να οφειλεται σε αυτο τον ογκο η στο χαπι του θυροειδη που παιρνω χρονια τωρα, οταν μειωσε η ενδοκρινολογος τη δοση επεσε και η γ γτ μου

 

η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι τιποτα το φοβερο αλλα ενας ελεγχος καλο ειναι να γινεται, μαλλον δεν παιζουμε με το συκωτι, να κανεις υπερηχο στο συκωτι οπωσδηποτε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...