Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα.

Απο την Πεμπτη ο μικρος κανει λιγο πυρετο.Με ντεπον περναει ομως.Σημερα το ξημερωμα ομως εκανε εμετο και ξυπνησε.Εβγαλε το φαγητο που ειχε φαει κομματακια και γαλα.δεν κοιμηθηκε μετα καλα και τωρα παλι κοιμαται.Υπαρχει κατι που μπορω να κανω να τον ανακουφισω.?μου δειχνει την κοιλια του οτι ποναει και εκανε 2 φορες την κινηση οτι θα κανει παλι εμετο αλλα δεν εκανε.

Δεν εχει ξανακανει ποτε εμετο και δεν ξερω πως αντιμετωπιζετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ειχαμε καερτα στο κινητο πηγε να παρει αντρας μου τωρα.Οταν εκανε πυρετο μου ειχε πει ο γιατρος οτι μπορει να ειναι απο το εμβολιο που ειχε κανει.Μου ειχε πει απο την 7η μεχρι 10 μερα μπορει να κανει πυρετο.Και την 10 μερα εκανε.Αλλα τωρα με τον εμετο φοβαμαι.Μολις πριν 10 λεπτα ξυπνησε απο τον εμετο παλι , το γαλα του....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηρα τον γιατρο ειπε ειναι ιωση οχι απο εμβολιο.ΝΑ μην πιει ουτε νερο για 4 ωρες ακομα και αν κλαιει.Μετα απο 4 ωρες μπορει να πιιε γουλια γουλια.ΤΟ απογευμα να του φτιαξω μηλο βραστο κομποστα(ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ>?) \και το βραδυ φιδε,οχι γαλα για 2 μερες......Πριν παρω τηλ εκανε εμετο το νερακι...........

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στο φαρμακείο και πάρε αυτή τη σκόνη με τους ηλεκτρολύτες.Το διαλύεις σε νεράκι και του δίνεις με το κουταλάκι.Απορώ πως δε στο'πε.Αρχίζει απο Α....

Πώς το λένε,γμτ:evil:

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητήσει ηλεκτρολύτες θα ξέρουν στο φαρμακείο.

Γαστρεντερίτιδα είναι μάλλον γιατί κυκλοφορεί πάρα πολύ...

Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν σε αφήνει να δώσεις έστω και λίγο νεράκι. Δηλαδη αν το παιδί κάνει εμετό ξανά και ξανά θα το αφήσεις να αφυδατωθεί;

Καμιά φρυγανιά δωστου να φάει.

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.Εγω ξέρω οτι μετά απο ενα μισάωρο απο τον εμετό δίνεις πρώτα λίγο λίγο τους ηλεκτρολύτες και αν το κρατήσει μετά απο 1 ώρα δίνεις και λίγο νεράκι.Επίσης η φρυγανιά είναι καλή όπως έγραψε η κοπέλα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eixa εγω την περασμενη εβδομαδα διαροια και εμετο για 2 μερες μονο.Μαλλον τον κολλησα.το παιδι εκλαιγε κ ζητησε νερο.του εδωσα παρα τις οδηγιες του γιατρου.Λιγακι του εδωσα ετσι να μην κολλαει το στομα του.Τωρα θελει να φαει.ΘΑ του δωσω φρυγανια αν την φαει.ΘΑ πω στον αντρα μου να παρει αυτο το διαλλυμα.Ποσο δινουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν λέμε για το ίδιο, είναι δόσεις σε φακελάκια που τα διαλύεις σε 150 ή 200 ml νερού.Το δίνεις με το κουταλάκι λίγο λίγο.Μη του δώσεις και φρυγανιά μαζί.Περίμενε λίγο να σιγουρευτείς οτι δε θα στα βγάλει πάλι.Το πιο σημαντικό είναι να μην αφυδατωθεί.

 

Μπράβο, almora

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσουν οδηγίες στο φαρμακείο. Αν φαεί φρυγανιές θα αρχίσει να ηρεμεί λιγο, αλλά μην δίνεις μεγάλες ποσότητες. Θέλει λίγο λίγο για να μη του έρθει βαρύ. Αργότερα μπορείς να του δώσεις λίγο μήλο και ακόμη καλύτερα μπανάνα.

Το περάσαμε κι εμείς το ΣΚ.

Επίσης, να τον προσέχεις λίγο στον ύπνο.Προσπάθησε να μην είναι ανάσκελα.

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ξερω τι να του κανω...επιμενει θελει νερο κ φρυγανια....την βουτηξε την φρυγανια και τωρα την μασουλαει.....

αν ειναι γαστρεντεριτιδα ποσο κραταει?απο ποτε να αρχισε?απο την περασμενη πεμπτη που εκανε πυρετο?δηλαδη 5 μερες?η απο σημερα που ξεκινησε τους εμετους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταξε,5 μέρες συνεχόμενες με πυρετό που δε φεύγει δεν είναι καλό σημάδι.Ο γιατρός δε σου είπε να τον εξετάσει?Μήπως χρειαστεί αντιβίωση.Πόσο πυρετό κάνει και πόσο συχνά?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχε για καλό και για κακό κοντά σου μια λεκανίτσα να προλάβεις το συντριβάνι:-):smile:

 

Αχ, ναι ρε κορίτσι, αυτές οι ρουκέτες είναι άστα να πάνε....

Ιδίως αν είναι στο κρεβάτι, πάνε κουβέρτες, σεντόνια...

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, ναι ρε κορίτσι, αυτές οι ρουκέτες είναι άστα να πάνε....

Ιδίως αν είναι στο κρεβάτι, πάνε κουβέρτες, σεντόνια...

 

Πές και για τα ντουβάρια που έχουν γίνει πιτσιλωτά:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε,5 μέρες συνεχόμενες με πυρετό που δε φεύγει δεν είναι καλό σημάδι.Ο γιατρός δε σου είπε να τον εξετάσει?Μήπως χρειαστεί αντιβίωση.Πόσο πυρετό κάνει και πόσο συχνά?

 

Συμφωνώ και εγώ με την klouzeau. Πρέπει να το εξετάσει ο γιατρός. Μπορεί το παιδί να χρειάζεται αντιβίωση. Διάρροια κάνει ? Γιατί η γαστρεντερίτιδα λογικά έχει και διάρροια.

Link to comment
Share on other sites

Πές και για τα ντουβάρια που έχουν γίνει πιτσιλωτά:shock::shock:

 

Α, εμείς τους τοίχους δεν τους προτιμάμε! Με τις κουβέρτες όμως έχουμε ένα θέμα!!:D:D

Εχω βάλει φέτος κουβερτα στη μπανιέρα στις 04.00 τα ξημερώματα!!!

 

Συμφωνώ και εγώ με την klouzeau. Πρέπει να το εξετάσει ο γιατρός. Μπορεί το παιδί να χρειάζεται αντιβίωση. Διάρροια κάνει ? Γιατί η γαστρεντερίτιδα λογικά έχει και διάρροια.

 

Κι εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να το έχει δει ήδη γιατρός.

Όταν ο πυρετός δεν υποχωρεί μετα τις 3 μέρες εννοείται πως θα έπρεπε να σου πει να το πας το παιδί...

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν ο πυρετός δεν υποχωρεί μετα τις 3 μέρες εννοείται πως θα έπρεπε να σου πει να το πας το παιδί...

 

Φυσικά.Είναι και μικρούλι.Διάγνωση απο το τηλέφωνο γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...