Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θρομβοφιλία στο αίμα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Ήθελα να ρωτήσω τι γιατρός ενδείκνυται για θρομβοφιλία στο αίμα. Αν έχει κάποια κοπέλα ας μου δώσει τα φώτα της στο αν πρέπει να αποφεύγω κάτι, τι να προσέχω γενικά και τι γίνεται με την εγκυμοσύνη. Ισχύει ότι πρέπει να αποφεύγεις τα αεροπλάνα? Ευχαριστώ προκαταβολικα για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα,πρεπει να κανεις ενα ελεγχο θρομβοφιλιας(ο καλυτερος γιατρος για τετοια θεματα ειναι ενας αιματολογος) ωστε να δεις σε τι ποσοστο εχεις θρομβοφιλια.καμμια φορα ειναι ελαφριας μορφης κ δεν χρειαζετε ιδιαιτερη μεταχειριση.οποτε αφου τελειωσεις με τον ελεγχο ο γιατρος σου θα σε συμβουλεψει για το τι πρεπει να γινει.καλη επιτυχια κ καλα αποτελεσματα!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγαινα σε εναν αιματολογο στο μαρουσι βεβαια ηταν λιγο ακριβουτσικος και μου εκανε θρομβοελαστογραμα για να δει την ροη του αιματος στην εγκυμοσυνη..ονομα δεν γραφω αν θες στειλε πμ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ελαφρια μορφη θρομβοφλεβιας στην εγκυμοσυνη,ειχα αργη ροη αιματος και το μωρο δεν τρεφοταν καλα και για αρχη ειχαμε μεινει στασιμοι στο θεμα κιλων και υψους του εμβρυου μετα ομως μου εδωσαν ενα χαπακι και ειχα καλυτερη κυκλοφορια αιματος ετσι ο μικρουλης πηρε τα πανω του και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο εμενα!!

ειμαι 6 μηνων εγκυος σε διδυμα απο εξωσωματικη!! μεχρι πριν 10 μερες επερνα προληπτικα salospir για τη θρομβοφιλια!! επρεπε ομως να σταματησω το σαλοσπιρ διοτι απο τον 6ο μηνα και μετα δεν κανει καλο στο εμβρυο.ετσι λοιπον εκανα μια εξεταση για θρομβοφιλια οπου εδειξε

πως εχω ετεροζυγη στη MTHER C677T KAI 4G/4G στο PAI-1 4G/5G (1)

απο οτι εχω διαβασει ειναι ελαφριας μορφης θρομβοφιλιας και συνεχιζω με μια ενεση inohex των 4500 την ημερα!!

κοριτσια ξερει καποια κοπελα κατι περισσοτερο?? πρεπει να αρχισω να ανησυχω???

μηπως η δοση ειναι μικρη??

Link to comment
Share on other sites

dimitra0 μην αγχωνεσε για να εκανες αυτη την εξεταση σιγουρα θα πηγαινεις σε καποιον αιματολογο απλα( αν δεν το κανεις )απο δω και περα να κανονιζεις το ραντεβου σου με τον αιματολογο μετα απο το ραντεβου που θα εχεις με τον γυναικολογο για να μπορει να βλεπει τις εξετασεις σου και τους υπερυχους που θα κανεις....

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγώ είχα θρομβοφιλία βαριάς μορφής και έκανα ενέσεις κλεξάν 2 φορές κάθε μέρα των 6000 και όλα καλά πήγαν. Η αιματολόγος μου ήταν στο υγεία κυρία Βρακίδου λέγεται. Αν θες τηλ στείλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

zouzoupina kai oneirozois eyxaristwwww.

ο γυναικολογος μου ειπε τελικα πως εχω απλα προδιαθεση για θρομβοφιλια.

επισης οι γονεις μου και η αδερφη μου δεν ειχαν ποτε και αυτο παιζει ρολο.

συνεχιζω με τις ενεσουλες μου και ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!!

 

ποσο κοστιζει μια εξεταση θρομβοφιλιας?? και πως γινεται??? ειναι επιπονη??

φιλια

 

 

η εξεταση ειναι μια απλη εξεταση αιματος,το κοστος ειναι μεγαλο εγω εκανα ενα πακετο και μου ειχε κοστισει περιπου 750Ε,βεβαια εσυ μπορεις να κανεις λιγοτερες εξετασεις.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

DIMITRA μου και εγω εκανα καθε μερα ενεση και ολα πηγαν καλα και γεννησα τα διδυμακια μου. για να εισαι ετεροζυγωτης σημαινει οτι πηρες το γονιδιο απο τον 1 γονιο σου,καλο θα ειναι να κανεις μια εξεταση ΑΝΤΙ-ΧΑ καθε μηνα για να βλεπεις αν χρειαστει να αυξησεις ή μειωσεις την δοση καλο ειναι να σε βλεπει αιματολογος και οχι γυναικολογος γι'αυτο το θεμα. εγω εκανα τις ενεσεις μεχρι περιπου 20 ημερες μετα την γεννα,μη ξεχασεις οτι πρεπει να τις σταματησεις 1-2 ημερες πριν την γεννα γιατι αλλιως δεν μπορεις να κανεις επισκληριδιο.οτι χρειαστεις στειλε μου πμ

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zitamar καλημερα!! να σου ζησουν τα διδυμακια σου!! και εγω διδυμακια περιμενω !!

τελη ιουνιου γενναω αν ολα πανε καλα και ερθουν στην ωρα τους. σε εναμιση μηνα.

οσο αφορα την ενεση κανω innohep 4.5 (εδω και 2 μηνες περιπου )και μου ειπε ο γυναικολογος να συνεχισω με την ιδια δοση μεχρι 1-2 μερες πριν την καισαρικη.

δε μου ειπε κανεις να κανω την εξεταση καθε μηνα. μηπως να αρχισω να ανχωνομαι??

αληθεια ποσο στοιχιζει η ΑΝΤΙ-ΧΑ ?? οσο και να κανει θα την κανω απλα να εχω μια ιδιεα , διοτι εχω μουρλαθει στις εξετασεις και στις ενεσεις εδω και ενα χρονο (διοτι εκανα και εξωσωματκη)

Link to comment
Share on other sites

zitamar και κατι τελαιυτεο..(αν και αφορα αλλο θεμα ) αλλα τωρα που σε βρηκα...

σε ποια βδομαδα γεννησες?? και ποσα κιλα ηταν τα μωρακια σου??

χρειαστηκε τον τελαιυτεο μηνα να εισε ξαπλα στο κρεβατι??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια. Να πω ότι είμαι 9 εβδομάδων και ο γιατρός μου έχει δώσει ένα κάρο εξετάσεις. Εντάξει το καταλαβαίνω και λόγω ηλικίας και λόγω μιας παλίνρομης κύησης που είχα πριν απο 3 χρόνια. Μια από αυτές είναι και για την θρομβοφιλία. Ωραία είναι κάτι που μπορείς να το αντιμετωπίσεις. Μετά τι γίνετε; Δεν έχεις πρόβλημα γενικώς στην υγεία σου; Και πως το αντιμετωπίζεις ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...