Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκκριση γάλακτος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης!!


Recommended Posts

Σε ποιον μήνα παρατηρήσατε τις πρώτες σταγόνες γάλα; Ακουσα ότι εμφανίζονται περίπου τον 7ο μήνα! Εγώ είμαι στον 4ο κ εκτός του ότι πονάει πολύ το στήθος μου, έχει βαρύνει και έγινε σκληρό σαν πέτρα, παρατήρησα μερικές σταγόνες " υγρού ".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ειχα σταγονες τις οποιες εβρσκα "ξεραμενες" στο φανελακι ή στο σουτιεν μου απο τον 4ο περιπου μηνα.Μαλιστα ειχα και μια απιστευτη φαγουρα στις θηλες που τις ενιωθα να καινε :shock: Ο γιατρος μου μου εδωσε μια αλοιφη τHν NOVACOUASOL και με βοηθησε παρα πολυ

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H 1η φορά που είδα γάλα ήταν όταν θήλασα.

Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης απλά απ'τους πόρους της θηλής έβγαιναν κάτι ασπράκια στεγνά σα σμήγμα.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γώ γύρω στον πέμπτο είδα για πρώτη φορά και μάλιστα είχε την ίδια υφή και χρώμα σαν το πρωτόγαλα. Συμβαίνει σε πολλές γυναίκες είναι θέμα ορμονών .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, τελευταία έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτά τα ασπράκια αλλά νόμιζα ότι είναι ξηροδερμία...σαν πετσάκια άσπρα...

 

Πάντως γάλα όυτε δείγμα και δεν είναι ανησυχιτικό καθόλου να προσθέσω...απλά από ό,τι έχω διαβάσει είναι θέμα τύχης να μην έχεις διαρροές. Σε καμία περίπτωση πάντως ενδεικτικό για το γάλα που θα έχεις μετά.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μπει στο μηνα μου και μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρησει μεγαλες αλλαγες στο στήθος μου :(

μετα τον 5 μηνα σταματησε να πρηζεται και απο τοτε τιποτα :cry::cry:

αφου τα παλια μου σουτιεν μου κανουν κανονικα.

φοβαμαι πως δεν θα εχω γαλα και το θεμα ειναι πως θελω να θηλασω παρα πολυ!!!!

Καλώς ήρθες μωρό μου!!!!!!!!!

babas+mama

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε εγώ έχω ιδιαίτερες αλλαγές... ότι άυξηση πήρε το στήθος την πήρε στις αρχές...

 

όλες οι γυναίκες έχουν γάλα, μην ανησυχείς.

 

Με το καλό και καλή επιτυχία!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχείτε κορίτσια για το μέγεθος του στήθους. Εμένα μεγάλωσε ελάχιστα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης (κι είχα μικρό στήθος) και ξεραμένο πρωτόγαλα συνάντησα ελάχιστο όταν μπήκα στο μήνα μου. Με το που γέννησα, όμως, αφού κατέβηκε το γάλα, το στήθος μου έγινε τριπλό! :shock: Σαν την Πάμελα Αντερσον είχα γίνει! :D Και φυσικά θηλάζω κανονικότατα.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, απλά είχα ανυσηχήσει γιατί μου φάνηκε λίγο νωρίς να έχω 'γάλα' από τις αρχές του 4ου μήνα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και αλλο ενα θεμα που με απασχολει της τελευταιες μερες σαν

να βγαζω γαλα απο το στηθος ειδικα απο το δεξι. ειναι υγρο κιτρινο

ειναι φυσιολογικο?σας εχω τρελανει με τις ερωτησεις μου αλλα πολυ

αγχος ρε παιδι μου??? :oops::oops: ειμαι στην 35 εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙς , ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙς ΣΥΣΠΑΣΕΙς ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ !!!! ειναι φυσιολογικο , ενεργοποιουνται οι γαλακτηκοι ποροι αλλα δεν κανει να το πειραζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι απόλυτα φυσιολογικό ! Είναι το πρωτόγαλα ! Εσύ έχεις ανχωθεί για την 35η εβδομάδα ? Τι να πω εγώ που το είδα στην 26η ? Μην ανησυχείς καθόλου δεν ξέρω αν προκαλεί συσπάσεις αν πειράξεις το στήθος , αλλά δεν υπάρχει και λόγος να το πειράξεις !

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βρήκα λεκέ στην πιτζάμα πριν μια εβδομάδα(είχε τρέξει το βράδυ μάλλον επειδή πιέστηκε γιατί κοιμάμαι στο πλάι), αλλά δεν ανησύχησα γιατί το είχα παρατηρήσει και στην κόρη μου στον 7ο. Μάλιστα χάρηκα γιατί θέλω να έχω γαλατάκι. Το κακό είναι ότι ενώ κοιμόμουν χωρίς σουτιέν, τώρα πρέπει να φοράω. Κι επειδή μου τη δίνουν τα επιθέματα, καθότι τεράστια, βάζω δίσκους demaquillage, για να μη λερώνω τα ρούχα μου...

.png .png

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ έχω δει μικρούς λεκέδες 3-4 φορές αλλά μόνο απ το ένα στήθος.υποτίθεται ότι πρέπει να σου εμφανιστεί και στα δύο?

 

Οχι δεν έχει σημασία συνήθως δεν βγαίνει και στα δύο ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτρεχε κυρίως το βράδυ και έβρισκα τους λεκέδες το πρωί στα σεντόνια.

Δεν θυμάμαι σε ποια βδομάδα μου εμφανίστηκε γιατί τον πρώτο καιρό νόμιζα ότι ήταν από τη βαζελίνη που έβαζα το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...