Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καρυοτυπος ζευγους


Recommended Posts

θελω να κανω καρυοτυπο ζευγους με τον αντρα μου.

εχουμε και οι δυο στιγμα και ιστορικο δυο αποβολων.

μπορειτε να μου πειτε που γινεται και ποσο σας εχει στοιχισει?

 

ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Μαρία - Ελπίδα.

Κάναμε καρυότυπο πριν δυο χρόνια στον Πειραιά κοντά στο λιμάνι.

Δε θυμάμαι τιμή, πάντως δεν είναι & φτηνή εξέταση.

Παίρνουν αίμα & από τους δύο & κοιτάνε τα χρωμοσώματα του καθενός χωριστά, αν είναι κανονικά & αν κάποιο είναι "σπασμένο".

Πάντως αν χτυπήσεις στο google καρυότυπος, θα βρεις αρκετές πληροφορίες

Αυτά τα ολίγα, Ήλιος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ΗΛΙΟΣ,

ευχαριστω για την απαντηση.

εχω ψαξει στο google απλα ηθελα και μια πιο προσωπικη γνωμη απο εδω.

θα μιλησω και με τον γιατρο μου την τριτη αλλα ηθελα να δω ποσο περιπου στοιχιζει και που συνηθως γινεται, σε νοσοκομεια, ιδιωτικες κλινικες ή μικροβιολογικα.

 

ευχαριστω και παλι..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

meria-elpida ξερω απο μια γνωστη μου οτι δε γινεται σε ολα τα δημοσια νοσοκομεια.Αλλα βλεπω οτι εισαι και απο επαρχια οποτε καλο ειναι να ρωτησεις στο πιο κοντινο σου Πανεπιστημιακο νοσοκομειο αν γινεται.Οσο για τα ιδιωτικα νομιζω κοστιζει περιπου 600 ευρω.Αν ερθεις Αθηνα,ξερω οτι γινεται στο Πιαδων.Καλη επιτυχια οταν κανεις τις εξετασεις σου!!!!!!Λυπαμαι που δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο......

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maria-elpida,εμεις την εχουμε κανει την εξεταση αυτη,στο Λοκους-Μεδικους,στην Αθηνα,στοιχιζει,η αληθεια ειναι,αλλα αν θελει ο γιατρος σου μπορει να σου τη γραψει σε βιβλιαριο,σαν κατι αλλο,και να πληρωσεις συμετοχη,μονο.

 

κοιτα εδω http://www.locus-medicus.gr/index.html

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια, ευχαριστω πολυ..

giota. μου ειπαν οτι γινεται και στι Παιδων αλλα δεν μπορω να βρω λεπτομερειες. ευχαριστω πολυ παντως για τον χρονο σου.

 

michel, μακαρι να γινεται αυτο που λες για το βιβλιαριο.

να σου πω βεβαια πως οταν εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια και ανοσοποιητικο, ο γιατρος μου μου ειχε γραψει στο βιβλιαριο δημοσιου της μαμας μου κατι αλλο και δεν πληρωσα.

 

ευχαριστω πολυ

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια να σας ενημερωσω πως την καναμε τελικα στον παγκαλο.

δεν ανεβηκαμε αθηνα, στειλαμε το αιμα απο εδω.

500 ευροπουλακια το μαλλι.

περιμενω αποτελεσματα στις 23-24 του μηνα.

ΗΛΙΟΣ, μαλλον στο ιδιο το καναμε.

στον πειραια ειναι ο παγκαλος.

φιλια και ευχαριστω..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια, καλημερα

πηρα σημερα τις απαντησεις απο την εξεταση.

δεν υπαρχουν εμφανεις χρωμοσωμιακες ανωμαλιες κατα 99%.

δηλαδη ολα καλα!

θα παω και στον γιατρο το απογευμα να τις δει αν και στο τηλεφωνο μου ειπε χαρακτηριστικα: "αντε ξεκιναμε δυναμικα τωρα"

 

θα σας πω και το απογευμα γιατι πριν λιγο καιρο μου ειχε πει να κανουμε ελεγχο οωρηξιας οχι για να βρουμε την γονιμη μερα, δεν την εχω αναγκη ευτυχως, αλλα για να παρω φαρμακα ωστε να δυναμωσω το ενδομητριο λογω του διαφραγματος που ειχα.

θα τα ξαναπουμε!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maria- elpida είπε:
θελω να κανω καρυοτυπο ζευγους με τον αντρα μου.

εχουμε και οι δυο στιγμα και ιστορικο δυο αποβολων.

μπορειτε να μου πειτε που γινεται και ποσο σας εχει στοιχισει?

 

ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων..

 

Καλημέρα κοριτσάκι μου...

Λοιπον μπορεις να κάνεις καρυοτυπο ζευγους στο Παιδων Αγιας Σοφίας ..υπάρχει ειδικό τμήμα...

Εγω με τον αντρα μου που έχουμε και οι δύο ασφάλεια Ικα...πήγαμε εκει και δεν πληρώσαμε τιποτα...

Περνεις τηλέφωνο σου λενε τη ακριβως να γράψεις στο παραπεμτικό του ΙΚα και σου κλεινουν ραντεβού....

Ελπιζω να βοήθησα...φιλάκια και συντομα ευχομαι ένα γερο μωράκι...

 ....Εχοντας 3 παλλινδρομες στο ενεργιτικό μου και εχοντας κανει χιλιαδες εξετάσεις νομιζω ότι μπορω να σε βοηθήσω

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσακια καλησπερα....λοιπον εχω παρει απειρα τηλεφωνα για να κανω καρυοτυπο ζευγους....φυσικα αν παρω σε μεγαλο κεντρο η απαντηση ειναι πρωτα θα μιλησετε με τον γεννετιστη μας κ μετα θα σας παρουμε αιματακι εδω κ θα δουμε....κοινως ο καρυοτυπος 500 ευρω....εγω ψαχνω να την κανω καπου εξω με λιγοτερο κοστος ή κ σε δημοσιο....

ΤΕΣΠΑ οταν μιλαω με καποιον μου λεει κ κατι διαφορετικο...

 

π.χ. η μια εξεταση περιλαμβανει τα 4 παρακατω:

λεμφοκυτταρα Τ (καλλιεργεια με PHA και λοιπα)

κυτταρολογικος έλεγχος κατόπιν καλλιεργεια κυτταρων

καρυοτυπος

προεγεννετικη διαγνωστικη χρωμοσωμιακων ανωμαλιων

 

αλλο κεντρο μου λεει καρυοτυπος

αλλο κεντρο περιεφερειακου αιματος

 

οποια εχει κανει καρυοτυπο ζευγους τι εχει ζητησει?

δηλαδη ολα αυτα ειναι το ιδιο κ τα λενε με διαφορετικο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακι μου.

να σου πω την εμπειρια μου,

καναμε καρυοτυπο ζευγους στον παγκαλο.

δωσαμε αιμα εδω στην καλαματα και το στειλαμε επανω,

500? δωσαμε.

ρωτησα και σε δημοσιο αλλα δεν γινεται, αθηνα φυσικα.

 

το ιδιο ειναι καρυπτυπος και περιφεριακου αιματος.

τα ιδια αποτελεσματα εχει, μετα απο 20 μερες τα πηραμε.

ευτυχως σε εμας ηταν ολα φυσιολογικα, το ιδιο ευχομαι και σε εσενα με ολη μου την καρδια!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την εξέταση την έχω κάνει στο Λητώ με 350€ και για τους δυο.

Απλά κλείνεις ραντεβού (άμεσα μου κλείσανε εμένα, μπορείτε και απόγευμα) και πας με τον άντρα σου και δίνεις το αιματάκι.

Εγώ την έχω κάνει γιατί έχω επαναλλαμβανόμενες αποβολές.

Δείχνει τα χρωμοσώματα το καθενός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ξέρετε οτι η εξέταση γινεται δωρεάν από το Παίδων Αγία Σοφία υπο ορισμένες προυποθέσεις. Είναι το μόνο δημόσιο στην Ελλάδα που το κάνει. Από εδώ το έμαθα αυτό ας είναι καλά η κοπέλα που το έγραψε.

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε. Βέβαια το ραντεβού 1 μήνα μετά λόγω πολυκοσμίας αλλά χαλάλι...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ γω ενδιαφερομαι να κανω αυτην την εξεταση καπου πιο οικονομικα !

Εχω να κανω επισης κ κυστικη ινωση που εκλεισα ραντεβου κ μου εκλεισαν ενα μηνα μετα!

 

Πολλα τα λεφτα ρε γμτ !!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εμείς την κάναμε πριν 1,5 χρόνο στο άλφα λάμπ πίσω απο το Λητώ.Πληρώσαμε 350 ευρώ και για τους δύο

 

Σ' αυτο το κεντρο εστειλε ο γιαυτρος μου το προιον της τελευταιας αποξεσης μετα την παλλινδρομηση στις 19/8... Καναμε καρυοτυπο και τα αποτελεσματα βγηκαν και ηταν φυσιολογικος... Του ειπαν οτι καλο ειναι να κανουμε και καρυοτυπο ζευγους..

 

Επειδη κοστιζει 350, ειπα να κοιταξω σε δημοσιο νοσοκομειο σε τηλεφωνα και πληροφοριες που βρηκα εδω στο φορουμ... Πηρα λοιπον και στο Αλεξανδρας και στο Παιδων Αγια Σοφια... Δυστυχως και οι δυο μου ειπαν οτι το κανουν κατω απο ορισμενες προυποθεσεις και οταν τους ειπα το ιστορικο μου (2 παλλινδρομες και 1 διακοπη στον 5ο μηνα) μου ειπαν οτι δεν με καλυπτει για να το κανω εκει, γιατι προηγουνται περιπτωσεις με παθολογικους καρυοτυπους κλπ :confused::confused:

 

Εν πασει περιπτωσει αυτο που με προβληματισε περισσοτερο ειναι οτι και οι δυο κατα τα αλλα ευγενεστατες κυριες μου ειπαν οτι εφοσον εχω κανει ηδη καρυοτυπους (περισυ στην διακοπη και φετος) και ηταν φυσιολογικοι, μαλλον δεν εχει νοημα αυτη η εξεταση και οτι 99% δε θα δειξει κατι...

 

Απο την αλλη θελω να την κανω ετσι για να μην εχω την αμφιβολια οτι μπορουσα να κανω κατι ακομη και δεν το εκανα...

 

Οποτε μαλλον με βλεπω να πηγαινω στο ιδιωτικο και να τα σκασω :rolleyes:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα τηλέφωνο στο Παίδων Αγία Σοφία και μου είπαν ότι δεν κάνουν καρυότυπο ενηλίκων. Μου έδωσαν ένα άλλο τηλέφωνο να δω μήπως γίνεται εκεί, μου είπαν Ινστιτούτο κάτι γιατί εκεί έκλεισε το τηλέφωνο βιαστικά και δεν έπιασα τη συνέχεια. Θα πάρω να μάθω τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

στο Χωρεμειο κανουν αυτη την εξεταση, ειναι παραρτημα μεσα στο Παιδων. Επειδη απευθυνεται σε παιδακια κανουν μονο λιγες εξετασεις καθε μηνα σε ζευγαρια που εχουν προβλημα, θα παρεις τηλ να σου πουν την διαδικασια για να κλεισεις ραντεβου. Εγω οταν την εκανα, πηρα τηλ μια συγκεκριμενη μερα ωρα και εκλεισα, μου ειχαν πει οτι θα τηρηθει σειρα προτεραιοτητας, εγω επιασα αμεσως γραμμη και εκανα την εξεταση με ελαχιστα χρηματα.

 

Χωρέμειο Ερευνητικό Εργαστήριο

Νοσοκομείο Παίδων "Η Αγία Σοφία"

Tηλ: 210 7791464

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Την Τετάρτη είναι η τυχερή ημέρα, θα ξυπνήσω πρωϊ-πρωϊ να πάρω τηλέφωνο και ας ελπίσουμε θα είμαι τυχερή. Μου είπαν αν τη γράψω (έχω ΙΚΑ) εγώ δεν πληρώνω τίποτα και ο άντρας μου πληρώνει 60€ και μετά τα παίρνει από ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 45' προσπάθειας τα κατάφερα σήμερα και έκλεισα ραντεβού!Για τις 14/1 βέβαια αλλά δεν πειράζει, αφού θα πρέπει να περιμένω 3-4 μήνες μέχρι να ξαναπροσπαθήσουμε θα έχω κάνει όλες τις άλλες εξετάσεις και μέσα Φεβρουαρίου θα βγει και αυτή. Τουλάχιστον θα γλυτώσουμε κάποια χρήματα γιατί πολύ εκμετάλλευση ο πόνος μας βρε κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...