Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιεροκοκκυγικο Τερατωμα! Δυσκολη στιγμη! (αναζητηση παιδοχειρουργου)


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους μελλοντικους και ηδη γονεις του φορουμ. Ειμαι πατερας ηδη μιας πανεμορφης κορουλας 20 μηνων και οδευουμε προς το 2ο (αγορακι) θεου θελοντος. Και λεω θεου θελοντος γιατι στην 21η εβδομαδα διαγνωστηκε με ιεροκοκκυγικο τερατωμα. Για οσους δεν ξερουν ειναι ο ογκος που ξεκιναει απο την βαση της σπονδυλικης στηλης και εξαπλωνεται στον ποπο του εμβρυου. Πηγαμε στο διαγνωστικο του κ. Αθανασιαδη στην Θεσσαλονικη ο οποιος μας διαβεβαιωσε οτι δεν επηρεαζει την σπονδυλικη στηλη του μωρου. Το μονο προβλημα ειναι κατα ποσο γρηγορα μεγαλωνει αυτος ο ογκος γιατι πιθανον θα του δημιουργησει προβλημα με την καρδια. Καναμε και αμνειοπαρακεντηση για να αποκλεισουμε οποιοδηποτε ενδεχομενο χρωμοσωματικων ανωμαλιων και περιμενουμε τα αποτελεσματα. Μετα απο κει και περα ειναι θεμα δικο μας και των παιδοχειρουργων ποσο γρηγορα θα δρασουν οταν γεννηθει για να μην του δημιουργηθει προβλημα. Θα ηθελα λοιπον να μαθω αν καποιος απο εσας ειχε παρομοιο προβλημα και ποιος ειναι ο καλυτερος παιδοχειρουργος στην Θεσσαλονικη. Βρισκομαστε σε απογνωση εγω και η συζυγος μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα... δεν εχω ιδεα, ουτε που το εχω ξανα ακουσει, υπομονη και πολυ πολυ πιστη και ολα θα πανε καλα, θα βρειτε τον καλυτερο και δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα, ενα μεγαλο φιλι στην γυναικα σου και φροντισε να την κανεις να ξεχνιετε γιατι οσο και να πονατε και εσεις (και ειμαι σιγουρη οτι υποφερεις) για εμας που το εχουμε μεσα μας ειναι πααααααααρρρααααααα πολες φορες δυσκολοτερο. με το καλο το αγορακι σας, γερο και δυνατο και να χαιρεστε την πριγκιπισα σας!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός παιδοχειρούργος είναι ο Λάππας . Είναι στη γενική κλινική.

 

θα συμφωνησω με την προλαλησασα!!!!!

οχι μονο καλος...ΑΡΙΣΤΟΣΣ!!!!και σαν ανθρωπος ..αν πας στο ιατρειο του θα δεις οτι ειναι γεματο ζωγραφιες παιδιων που τον ευχαριστουν....

εχει χειρουργησει το γιο μου σε ρουτινας επεμβαση(υδροκηλη-βουβωνοκηλη)

αλλα ξερω περιπτωσεις που χειρουργησε απο κοντινο μου περιβαλλον σε ημερων μωρακια,με μεγαλο θεμα...κι ολα πηγαν καλα!!!!

βεβαια δεν εχω ακουσει σαν την περιπτωση σας αλλα νομιζω οτι ειναι ο ανθρωπος που πρεπει να απευθυνθειτε...

 

στη θεση σας θα πηγαινα και απο τωρα που ειναι ακομη στην κοιλιτσα να δειτε τι θα σας πει και προκαταβολικα!

 

αν θελεις πες μου να σου στειλω με πμ το τηλεφωνο του,αν δε σου τοχει στειλει καποια αλλη κοπελα..

 

σας ευχομαι ολα να πανε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς και να συζητήσεις το θέμα με τους γιατρούς του νοσοκομείου Γεννηματάς θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα παιδοχειρουργικά 9αν όχι το καλύτερο)σε όλη την Βόρειο Ελλάδα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σου ειναι ευκολο στειλε μου το τηλ. Η γενικη κλινικη ειναι Αθηνα η θεσσαλονικη;

 

 

 

θα συμφωνησω με την προλαλησασα!!!!!

οχι μονο καλος...ΑΡΙΣΤΟΣΣ!!!!και σαν ανθρωπος ..αν πας στο ιατρειο του θα δεις οτι ειναι γεματο ζωγραφιες παιδιων που τον ευχαριστουν....

εχει χειρουργησει το γιο μου σε ρουτινας επεμβαση(υδροκηλη-βουβωνοκηλη)

αλλα ξερω περιπτωσεις που χειρουργησε απο κοντινο μου περιβαλλον σε ημερων μωρακια,με μεγαλο θεμα...κι ολα πηγαν καλα!!!!

βεβαια δεν εχω ακουσει σαν την περιπτωση σας αλλα νομιζω οτι ειναι ο ανθρωπος που πρεπει να απευθυνθειτε...

 

στη θεση σας θα πηγαινα και απο τωρα που ειναι ακομη στην κοιλιτσα να δειτε τι θα σας πει και προκαταβολικα!

 

αν θελεις πες μου να σου στειλω με πμ το τηλεφωνο του,αν δε σου τοχει στειλει καποια αλλη κοπελα..

 

σας ευχομαι ολα να πανε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω λινκ θα σας φανει χρησιμο στην αναζητηση γιατρου

ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ΙΑΤΡΩΝ

και πιο συγκεκριμενα

ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ)

ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν και για κατι γιατρους ονοματι Σφακιανος και Νικας. Αυτοι ειναι στην Αθηνα. Μου τους προτειναν σαν τους καλυτερους. Οποιος γνωριζει κατι ας πει την γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειπαν και για κατι γιατρους ονοματι Σφακιανος και Νικας. Αυτοι ειναι στην Αθηνα. Μου τους προτειναν σαν τους καλυτερους. Οποιος γνωριζει κατι ας πει την γνωμη του.

 

mano καλησπερα..ο σφακιανος ειναι ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ,χειρουργησε το γιο μου και αυτος πριν 3 χρονια στην αθηνα.....δεν ξερω αν κανει για την περιπτωση σας...ειναι αψογος και αυτος..μπορεις ομως να του κανεις ενα τηλεφωνημα,ειναι στο παιδων αγια σοφια...τον νικα δεν τον ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... Ο Νικας ειναι πολυ καλος χειρουργος..Και πολυ καλος ανθρωπος. Επίσης, αλλοι χειρουργοι που εχω να προτεινω ειναι: ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, ΑΝΤΩΝΙΟΥ, ΜΠΑΛΤΟΓΙΑΝΝΗΣ. Ολοι ειναι στο Παιδων Αγ, Σοφια στην Αθηνα, στη Β χειρουργικη και ο Νικας στην Α΄. Εγω θα προτεινα τετοιο προβλημα (δεν ξερω τι ειναι) να απευθυνθειται στο Παιδων στην Αθηνα και οχι Θεσσαλονικη. Στο Παιδων εχουν μεγαλη εμπειρια, διοτι εχουν περιστατικα απ ολη την Ελλαδα

 

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα στο αγγελουδακι σας

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εχθές μας κάλεσαν από το διαγνωστικό για να μας πουν τα αποτελέσματα της αμνειοπαρακέντησης και είναι όλα φυσιολογικά από θέματα ασθενειών:P:p:p:p:p:p Τώρα το μόνο που μένει είναι να μιλήσουμε και με τους γιατρούς από το Παίδων. Θέλω να πώ ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας, με βοηθήσατε πάρα πολύ πραγματικά!!! Ο Θεός να σας έχει όλους και όλες καλά εσάς και τα αγγελούδια σας. Αν όλα πάνε καλά και Θεού θέλοντος θα είστε οι πρώτοι που θα μαθετε το χαρμοσυνο γεγονος. Και πάλι ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολους και παλι. Θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει το τηλ του Νικκα παιδοχειρουργου στην Αθηνα. Επειδη βρισκομαι στην Αθηνα μηπως προλαβω και τον δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Μιλησαμε ναι. Θα γεννησει στο Ελενα με καισαρικη και το μωρο θα μεταφερθει στο παιδων αγ σοφια για το χειρουργειο. Ο Νικας θα το αναλαβει και μας καθυσηχασε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολους. Εχθες 6/6/2012 γεννηθηκε ενας πραγματικα μαχητης Κρητικαρος! Η περιπτωση οπως ειχα περιγραψει ηταν αρκετα δυσκολη αλλα εγινε ακομα δυσκολοτερη οταν επειγοντως επρεπε να γινει καισαρικη στην συζυγο. Το μωρο βγηκε προωρο 31 εβδομαδων και το τερατωμα ηταν εξωφρενικα μεγαλο. Ειδα τον αντρα μου οταν γεννηθηκε και ευχομαι αυτο που ειδα να μην το δει κανεις γονιος ποτε. Ο ογκος ηταν πιο μεγαλος απο το παιδι! Μεταφερθηκε επειγοντως στο Παιδων Αγ. Σοφια οπου επρεπε να χειρουργηθει. Η διαδικασια και οι κουβεντες με τους γιατρους ηταν αρχικα και λογικα αποκαρδιωτικες μιας και αυτο που αντικρυσαν δεν ηταν αυτο που περιμεναν. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο Νικας ειναι ενας απιστευτος ανθρωπος με μια φυσιογνωμια "αγια" θα ελεγα και πανω απο ολα εμπιστη. Τον ακουσα τυφλα και αφησα την τυχη του παλικαριου μου αρχικα στον Θεο και υστερα στα χερια του. Δοξα τω Θεο ολα πηγαν καλα αν και κρισιμα τα επομενα μετεγχειρητικα 24ωρα. Και κατι αλλο που θελω να προσθεσω. Εστω και αν υπαρχει μια ευκαιρια να δωσεις σε ενα παιδι που εχει προβλημα, το οποιο ομως δεν θα του στερησει μια ποιοτικη και αξιοπρεπης ζωη, αξιζει να την δωσεις. Ειναι τουλαχιστον εγωιστικο να παιρνεις γρηγορες αποφασεις και να ξεφορτωνεσαι το προβλημα. Η πιστη και ο Θεος μπορουν να τα πετυχουν ολα. Θα ενημερωσω για νεα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα σε ολους σας. Ελπιζω όλων τα παιδια κι εσεις οι ίδιοι να ειστε καλα και παντα με υγεια. Όσοι δεν θυμούνται ειμαι ο πατέρας του αγοριού που γεννηθηκε με ιεροκοκκυγικο τερατωμα. Η εγχείρηση πηγε καλα το μωράκι μας είναι 4 μηνων αλλα εχθές πηγαμε να κανουμε κάποιες εξετασεις (υπέρηχογραφημα) για το τελος του μηνα που θα το επανεκτιμησουν οι γιατροί στο Παιδων και βρέθηκε ενας πολυκιστικος σχηματισμος διπλα στην σπονδυλική στηλη. Αυτο που ζηταω να με βοηθήσετε ειναι να μου πείτε αν ο γιατρος που πηγα ειναι καλος (Πηγαδας) και εναν καλο για να κανουμε μαγνητική να μας πούνε τι ειναι, για Θεσσαλονίκη μιλαμε. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

.... Η εγχείρηση πηγε καλα το μωράκι μας είναι 4 μηνων αλλα εχθές πηγαμε να κανουμε κάποιες εξετασεις (υπέρηχογραφημα) για το τελος του μηνα που θα το επανεκτιμησουν οι γιατροί στο Παιδων και βρέθηκε ενας πολυκιστικος σχηματισμος διπλα στην σπονδυλική στηλη. Αυτο που ζηταω να με βοηθήσετε ειναι να μου πείτε αν ο γιατρος που πηγα ειναι καλος (Πηγαδας) και εναν καλο για να κανουμε μαγνητική να μας πούνε τι ειναι, για Θεσσαλονίκη μιλαμε. Ευχαριστω

 

Καλησπερα σε ολους. Εχθες 6/6/2012 γεννηθηκε ενας πραγματικα μαχητης Κρητικαρος! .....

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ο Νικας ειναι ενας απιστευτος ανθρωπος με μια φυσιογνωμια "αγια" θα ελεγα και πανω απο ολα εμπιστη. Τον ακουσα τυφλα και αφησα την τυχη του παλικαριου μου αρχικα στον Θεο και υστερα στα χερια του. Δοξα τω Θεο ολα πηγαν καλα αν και κρισιμα τα επομενα μετεγχειρητικα 24ωρα. Και κατι αλλο που θελω να προσθεσω. Εστω και αν υπαρχει μια ευκαιρια να δωσεις σε ενα παιδι που εχει προβλημα, το οποιο ομως δεν θα του στερησει μια ποιοτικη και αξιοπρεπης ζωη, αξιζει να την δωσεις. Ειναι τουλαχιστον εγωιστικο να παιρνεις γρηγορες αποφασεις και να ξεφορτωνεσαι το προβλημα. Η πιστη και ο Θεος μπορουν να τα πετυχουν ολα.

 

Δυστυχώς, δεν είχα πέσει στο θέμα σου πάνω νωρίτερα.... συντοπίτη Κρητικέ !!!! Κι εγώ για τον κο Νίκα θα σου έγραφα όπως έχω ξαναγράψει κι άλλες φορές στο φόρουμ γενικά... νομίζω πως είναι υπέροχος και σαν χειρούργος και σαν άνθρωπος !

 

Χάρηκα απίσττυτα διαβάζοντας την ιστορία σας, πως όλα πήγαν καλά... κι έχω απορία ....

εφόσον το ιστορικό του παιδιού το έχουν στην Αθήνα γιατί θέλετε να ψάξετε για άλλον γιατρό στην Θεσ/κη ??? μόνο στην μαγνητική αναφέρεσαι ?????

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

τον πηγαδα μας τον ειχαν συστησει γιατροι απο το ιπποκρατειο για δικο μας θεμα!δεν μας εξετασαν εκει γιατι δεν ειχαμε κλεισει ραντεβου:rolleyes::shock::shock:ειχαν πει οτι ειναι αξιολογος κ εγω να σου πω την αληθεια επειδη τα αποτελεσματα τα πηγα μετα και αλλου επαληθευτικε!ευχομαι μεσα απο την καρδια μου το καλυτερο!!!!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

Για την μαγνητικη μιλαω μονο πατριωτακι! Στην Αθήνα έτσι κι αλλιως θα πάμε τελος του μηνα και ευχομαι να ειναι ολα καλα. Τον επισκεφθήκαμε τον Πηγαδά καναμε την μαγνητικη και με τα λιγα που ειδε μας ειπε οτι ειναι υπολειμμα τερατωματος. Για να δουμε τι θα πουν και στην Αθήνα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Τι συνέβη τελικά με το παιδί αυτό τόσα χρόνια αργότερα; Έχουμε το ίδιο πρόβλημα. 

Επίσης, έχει κάποιος το τηλέφωνο του κ. Νίκα; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...