Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γαλα και χυμους μας πουλανε!!! Διαβαστε


whitemusk

Recommended Posts

Πηγα σημερα στο σουπερ μαρκετ να αγορασω γαλα και τυχαιως ηταν καποιος διπλα μου που ψωνιζε και αυτος πολλα γαλατα και ακουστε τι μου πε και τρελαθηκα!!!:shock:

Κατω απο τις συσκευασιες υπαρχουν αριθμοι απο το 1 ως το 5. Οταν λειπει καποιος αριθμος μου ειπε, αυτο σημαινει ποσες φορες εχει ληξει το γαλα και το ξαναπασαρανε στην αγορα!! Δηλαδη αν λειπει το 1 , αυτο το γαλα εχει ληξει μια φορα και με επεξεργασια το ξαναπουλανε. Αν λειπει το 5, εχει ληξει πεντε φορες!!! Μετα απο τις πεντε οι εταιρειες ειναι υποχρεωμενες να το πεταξουνε ή το κανουνε γιαουρτια κτλ.

Το ιδιο ισχυει και στους χυμους. Δηλαδη φανταστητε , χυμοι που εχουν συνηθως ενα χρονο ημερομηνια ληξεως, αν δε πουληθουν τους ξαναπασαρουνε και τους πινουμε. Και με τις πεντε φορες που τους επιτρεπετε, αυτος ο χυμος θα παει και 5 χρονια και μετα θα αποσυρθει τελειως!!!:confused:

Μου ειπε ο ανθρωπος οτι αυτος ειναι ο κανονισμος της ευρωπαικης ενωσης και ο ιδιος εψαχνε να βρει στα ραφια μονο γαλατα που ειχαν πανω και τα 5 νουμερα, ωστε τα γαλατα να ηταν φρεσκα. Επαθα πλακα!! Πολλα γαλατα δεν ειχαν αυτη την υποχρεωτικη σημανση, ενω αλλα την ειχαν.

Αγορασα γαλα και χυμους και δε θελω να τα πιω. Σκεφτομαι τι σαπιλες πινουμε τοσα χρονια και συχαθηκα!!!:-(

Εσεις το ξερατε αυτο :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε ξερω τι να σκεφτω τωρα και γω και τι να πιστεψω. Παντως εκεινη την ωρα τρομαξα και επειδη δε ξερουμε την αληθεια καλυτερα να ψαχνουμε γαλα που να μην λειπει κανενα απο τα πεντε νουμερα νομιζω. Φυσικα οι εταιρειες τι θα απαντουσανε.... ναι σας δινουμε παλια γαλατα?

Link to comment
Share on other sites

Δουλευω σε αντιπροσωπο γνωστης εταιριας στο Ηρακλειο Κρητης και οτι επιστρεφεται πισω καταγραφεται και πετιεται δεν γυριζει τιποτα στα Κεντρικα .

 

http://attivissimo.blogspot.com/2007/06/antibufala-attenti-al-latte-riciclato.html

 

Εδω εξηγει οτι ειναι μια φαρσα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

H whitemusk έχει δίκιο...δυστυχώς.

Το ξέρω χρόνια τώρα, όχι από email αλλά από ανθρώπους που δούλεψαν σε κατάλληλες θέσεις για να μπορούν να το πουν με αγανάκτηση.

Φυσικά, στη συσκευασία, πιθανόν να υπάρχουν παραλλαγές στο πως αναγράφεται ο αριθμός ανακύκλωσης του εκάστοτε προϊόντος, εξάλλου έχω και χρόνια να ξαναψάξω τις σημάνσεις (αφού δεν μπορώ να το αλλάξω, δεν τα αγοράζω!).

Πάντως είναι νόμιμο καθώς επανεπεξεργάζονται (παστεριοποιούνται κ.τ.λ.) και δεν ενέχουν κινδύνους για την δημόσια υγεία.

 

Τι πιστεύατε, ότι λήξαν και τα πετάνε?

Μπορούν να πάρουν πατάτα και να την πασάρουν για φέτα (ναι,καλά διαβάσατε), στο γάλα και στους χυμούς θα κολλήσουν...

 

Μόνο το φρέσκο γάλα ειναι όντως φρέσκο (ακόμα κι εκεί βέβαια μπορούν να προσθέσουν γάλα σκόνη...λέμε τώρα).

 

Όσο άβολο, μπελαλίδικο κι αν είναι, φρέσκος χυμός στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πετάνε και τα ξαναδίνουν στο εμπόριο; Πως δηλαδή, τα αναμειγνύουνε με φρέσκα γάλατα ή τους ρίχνουν μέσα χημικά για να μην ξινίσουν;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε εγώ τί έπαθα: Εδωσα ληγμένο 1 εβδομάδα φρέσκο γάλα στην κόρη μου, δεν ξέρω πώς την πάτησα και δεν κοίταξα την ημερομηνία. Μόλις το είδα έπαθα πανικό. Την ρώτησα αν είχε καταλάβει διαφορά στην γεύση, μου είπε όχι και δοκίμασα και γω. Η γεύση ήταν αναλοίωτη, ούτε ξινισμένο ή μουχλιασμένο, οπότε τα συμπεράσματα δικά σας. Δεν έπαθε τίποτα η μικρή, οπότε φανταστείτε τί επεξεργασία τους κάνουν και ξανακάνουν προκειμένου να μην πετάγονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ξαναπαστεριώνουν, οπότε καταστρέφονται παθογόνοι μικροοργανισμοί που έχουν αρχίσει να αναπτύσσονται.

Το φρέσκο γάλα αντέχει μέχρι την μεθεπόμενη της ημερομηνίας λήξης του κατά μέσο όρο.

Τα επεξεργασμένα...αντέχουν πολύ περισσότερο!

Έχω 10 μέρες ανοιχτό στο ψυγείο γάλα χαμηλής λακτόζης. Ήπια σήμερα...σαν να το άνοιξα εκείνη τη στιγμή. Βέβαια είχα την βεβαιότητα ότι ήταν οκ από πολύ δικό μου πρόσωπο που δουλεύει σε εκείνη την εταιρεία. Οι ημερομηνίες λήξης σε πολλά προϊόντα είναι απλώς τυπικές. Πάρτε για παράδειγμα τα μακαρόνια.

 

Όπως και να έχει έτσι είναι τα πράγματα. Απλώς προτιμήστε προϊόντα με τη λιγότερη δυνατή επεξεργασία. Η άλλη λύση είναι κατσικούλα/προβατίνα/αγελάδα στην αυλή :-)

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι μου το εχει πει και εμενα τυπος απο σουπερ μαρκετ για τα νουμερα απο κατω απο τα γαλατα!!μου εχει πει να μην αγοραζω αν δεν ειναι 1 η 2 !

wvxup2.png hXxFp2.png

 

ο μπομπιρακος μου! 17/5/2010 !!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και μένα μου το είχε πει γνωστός μου που διατηρούσε ψιλικατζίδικο....για τους χυμούς συγκεκριμένα που γυρίζουν πίσω ''ανανεωμένοι''!Εγώ προσωπικά έκοψα και τα γιαούρτια γνωστών εταιρειών όταν άρχισα να διαβάζω από πού προέρχονται τα γάλατα ''10% από την τάδε χώρα, 3% από την άλλη'', ήμαρτον!Και τώρα μόνο πρόβειο στον κεσέ!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...