Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΣΚΕΥΗ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ


joannakip

Recommended Posts

Σιγουρα ολοι θα εχετε δει να διαφημιζουν στην τηλεοραση,στα περιοδικα μια συσκευη που κανει εξοικονομηση ρευματος εως και 40%.... Την βαζεις στην πιο κοντινη πριζα του πινακα και εξοικονομεις ρευμα.. Την εχει παρει κανεις; ειναι οντως οπως τα λενε ή μας δουλευουν;:?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


την έχουν βάλει οι δικοί μου στο σπίτι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι τους έρχονται τρελοί λογαριασμοί! Μιλάμε για 300αρια συνέχεια....

Κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα αν το έχει τσεκάρει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

την έχουν βάλει οι δικοί μου στο σπίτι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι τους έρχονται τρελοί λογαριασμοί! Μιλάμε για 300αρια συνέχεια....

Κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα αν το έχει τσεκάρει κάποιος

Πριν την βαλουν ποσο τους ερχοτανε; τα 300αρια ερχονατι πριν ή μετα;

Link to comment
Share on other sites

σου στελνω πμ, γιατι φοβαμαι μην με μπαναρουν λογω δυσφημισησ. οκ?[/quote

 

 

και εμενα με ενδιαφερει να μαθω αν σου ειναι ευκολο στο τσακ ειμασταν να αγορασουμε

!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηρε η φιλη μου και μου ειπε οτι της ερχοταν 150ε το μηνα και με την συσκευη της ηρθε 80 ευρω και εκεινο το διαστημα ειχε καταναλωσει πολυ ρυεμα οποτε θεωρησε οτι ηταν οφελιμο...

Αλλα victoria κατι θα ξερουν και οι φιλοι σου που ειναι του επαγγελματος.. σε ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε,κι εγω ο,τι εχω ακουσει σασ λεω. αλλα γενικωσ,πριν κανετε καποια κινηση καλο θα ηταν να παρετε τη γνωμη καποιου ηλεκτρολογου μηχανικου. παντωσ, αν θυμαμαι καλα, μου ειπαν οτι το μεγεθοσ που μετραει η συσκευη αυτη και το μειωνει, ειναι διαφορετικο απο αυτο που χρησιμοποιει η ΔΕΗ στισ μετρησειστησ για να βγαλει το λογαριασμο. και παλι ξαναλεω, εγω φιλολογοσ ειμαι, αυτο καταλαβα απο τα λεγομενα τουσ.

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ το αγοράσετε κάντε μια έρευνα στο διαδίκτυο....

 

Η απλουστευμένη εξήγηση που μου έδωσε γνώστης είναι οτι αυτό εξοικονομεί την "άεργη" ενέργεια και έχει να κάνει με την ένταση του ρεύματος και όχι τις κιλοβατώρες που μετράμε εμείς στα σπίτια μας. Άρα σε οικιακές καταναλώσεις ΔΕΝ έχει τα οφέλη που διαφημίζουν, μόνο σε βιομηχανικές καταναλώσεις..

 

Τώρα γιατί στην Ελλάδα μας μπορεί να βγαίνει ο καθένας και να διαφημίζει οτι θέλει λέγοντας τις μισές αλήθειες, αυτό είναι κάτι που δεν ξέρω πως να το απαντήσω (πως να συνοψίσω δηλαδή όλα τα στραβά και ανάποδα αυτής της έρημης της χώρας μας)..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια που αναφέρεστε στην εξοικονόμηση ενέργειας μήπως κάποια από εσάς έχει ακούσει ή έχει βάλει τη "συσκευή" που προσαρμόζεται στην παροχή πετρελαίου στον λέβητα για εξοικονόμηση καυσίμων;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης μια που αναφέρεστε στην εξοικονόμηση ενέργειας μήπως κάποια από εσάς έχει ακούσει ή έχει βάλει τη "συσκευή" που προσαρμόζεται στην παροχή πετρελαίου στον λέβητα για εξοικονόμηση καυσίμων;

Για τον λεβητα δεν εχω ακουσει κατι, αλλα γνωριζω για εξοικονομηση ενεργειας για την βενζινη στο αυτοκινητο.Ρωτησε ο αντρας μου εναν μαστορα και του ειπε πως ειναι απατη(τι πρωτοτυπο)...και να μην βαλει

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ το αγοράσετε κάντε μια έρευνα στο διαδίκτυο....

 

 

Τώρα γιατί στην Ελλάδα μας μπορεί να βγαίνει ο καθένας και να διαφημίζει οτι θέλει λέγοντας τις μισές αλήθειες, αυτό είναι κάτι που δεν ξέρω πως να το απαντήσω (πως να συνοψίσω δηλαδή όλα τα στραβά και ανάποδα αυτής της έρημης της χώρας μας)..

 

 

ποσο δικιο εχεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τον λεβητα δεν εχω ακουσει κατι, αλλα γνωριζω για εξοικονομηση ενεργειας για την βενζινη στο αυτοκινητο.Ρωτησε ο αντρας μου εναν μαστορα και του ειπε πως ειναι απατη(τι πρωτοτυπο)...και να μην βαλει

Ευχαριστώ μάλλον είναι το ίδιο γιατί όταν το διαφήμιζαν ανέφεραν και για λέβητα και για αυτοκίνητο. Τι πρωτότυπο!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το υποψιαζόμουν. Στα μονοφασικά ρεύματα δεν γίνεται τίποτε. Μόνο αν ένα σπίτι έχει τριφασικό κάτι γίνεται με τα συνημίτονα και τις γωνίες των φάσεων και εξοικονομείται ενέργεια. Αλλά πόσοι έχουν τριφασικό σπίτι τους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Monofasiko θα χετε....τριφασικο εχουν συνηθως επιχειρησεις και μαγαζια.

 

Μαλιστα...απατη ειναι δλδ!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Monofasiko θα χετε....τριφασικο εχουν συνηθως επιχειρησεις και μαγαζια.

 

Μαλιστα...απατη ειναι δλδ!

 

Όχι πια. Υπάρχουν πολλά σπίτια με τριφασικό.

Κι εμείς τριφασικό έχουμε.

Και μάλιστα έχει τύχει να υπάρχει βλάβη απο την ΔΕΗ στην 1 φάση μόνο

και να έχω ρεύμα στο μισό σπίτι

και στο άλλο μισό να μην έχω! :mrgreen:

 

Το άκουσα κι εγώ οτι είναι "κροκόδειλος" αυτή η συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ειμαστε στο τσακ να την βαλουμε αλλα απ οτι φαινεται ΔΕΝ θα το κανουμε....

 

την εχει βαλει καμια αλλη κοπελα να μας πει...???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια πρωτη εικονα του αν εχεις ή οχι τριφασικό προκύπτει απο το πάγιο που πληρώνεις. Νομίζω ότι το τριφασικό είναι πιο ακριβό. Εγω πλήρωνα τριφασικό στο σπίτι μου και όταν μετά απο 8 χρόνια θέλησα να βάλω και νυχτερινό ρεύμα, ήρθαν απο τη ΔΕΗ, εξωτερικός συνεργάτης βέβαια (δίνουν μάλλον σε ιδιωτες δουλειές γιατι δεν προλαβαίνουν) και είδε ότι ήταν συνδεδεμένη μόνο η μια φάση και οχι το τριφασικό. Πλήρωνα δηλαδή τριφασικό και ειχα μονοφασικό. Τι ωραία! Οταν υπέγραψα έγραψα με κάθε επιφύλαξη κλ.π. μήπως και παω και ζητησω τα ρεστα, αλλα ήμουν και στο 8ο-9ο μήνα τότε της εγκυμοσύνης και τελικά δεν πήγα. μετά που χρόνος. Οπότε καλύτερα να έχεις και ενα ηλεκτρολόγο κατα την τοποθέτηση του ρολογιού για να εισαι σίγουρος του τι πληρώνεις.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.com/Power-Electricity-Energy-Saver-Box-Save-Your-MONEY-/270644493591 μόνο και μόνο από θέμα τιμής είναι άπατη ενώ κοστίζει 10 ευρώ το πουλάνε 79 και το ένα δώρο !

 

το μονό που κάνει είναι να δείχνει ότι η πρίζα έχει ρεύμα!με 50 ευρώ αγοράζεις πολλά δοκιμαστικά!δειτε και κατι πιο επισημο http://energystar.custhelp.com/cgi-bin/energystar.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=4941&p_created=1204908170

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, το δημοσίευμα της "ζούγκλας" το διαβάσατε καθόλου όσοι αναρωτιέσται αν όντως είναι απάτη???

 

"Το γεγονός, όμως, επιβεβαιώνει και πόρισμα της ΔΕΗ, σύμφωνα με το οποίο οι μονοφασικοί και τριφασικοί μετρητές της ΔΕΗ που εγκαθίστανται σε κατοικίες δεν καταγράφουν άεργο ενέργεια, αλλά μόνο ενεργή και τα αντίστοιχα τιμολόγια δεν συναρτώνται με την τιμή του συντελεστή ισχύος"

 

Τελικά δεν φταίνε οι επιτήδιοι, φταίνε οι ανίδεοι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...