Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 μηνών: Ξαφνική μεταστροφή στο θέμα του ύπνου..Και τώρα;;


marilou01

Recommended Posts

Καλησπέρα μαμάδες και μπαμπάδες, συγνώμη αν υπάρχει και αλλού παρόμοιο θέμα. Με το γιο μας δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με τον ύπνο, 6 μηνών πήγε στο δωμάτιό του κανονικά και χωρίς γκρίνιες. Στο κρεβάτι μας δεν κοιμήθηκε ποτέ, όσο κι αν το θέλαμε μερικές φορές, προτιμούσε την κούνια του. Είχε τη ρουτίνα του, το μπανάκι του, το γαλατάκι του, ένα τραγουδάκι και νάνι.

Και μετά έγινε 18 μηνών...και άλλαξαν όλα! Κατ' αρχήν, μόλις τον κάνω μπάνιο και του δώσω το γάλα, αντί να γλαρώσει, λες και κάνει "reset" ένα πράγμα, έχει όρεξη για παιχνίδι, τρέχει πάνω κάτω κτλ. Τον βάζω στην κούνια, κλάμματα και ουρλιαχτά και μέσα σε 5 λέπτα κάνει και εμετό - κάθε, μα κάθε φορά. Τελικά κοιμάται μαζί μας κατά τις 12 τη νύχτα ή κάνει το άλλο κουφό: φέρνει τα μαξιλάρια του καναπέ στην κρεβατοκάμαρα και κοιμάται πάνω τους, στο πάτωμα. Και ένα βράδυ κοιμήθηκε στην πολυθρόνα που έχω στο δωμάτιό του. Αν την ώρα που κοιμάται τον μεταφέρω στην κούνια του, ξυπνάει και ουρλιάζει πάλι.

Επίσης έκοψε και τον μεσημεριανό ύπνο. Δοκίμασα να τον κουράσω παααάρα πολύ μέσα στη μέρα για να δω τι θα γίνει. Κούνιες και παιδότοπο πρωί και απόγευμα..Τίποτα, μια απ' τα ίδια.

Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι πλέον βγαίνει από την κούνια. Σκέφτηκα να βγάλω το κάγκελο, αλλά η ιδέα να κοιμόμαστε εμείς και το παιδί να αλωνίζει στο σπίτι με φρικάρει, δεν θα κλείσω μάτι. Γι' αυτό εδώ και 15 ημέρες κοιμάται μαζί μας...

Σας συνέβει κι εσάς αυτή η τεράστια μεταστροφή στο πρόγραμμα και στο θέμα του ύπνου, όταν τα παιδάκια σας έγιναν 18 μηνών και πώς το αντιμετωπίσατε; Ευχαριστώ πολύ..!

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μηπως ηρθε η ωρα να παρετε ενα ωραιοτατο κρεβατακι για τον μικρο,να κοιμαται μονος στο δικο του κρεβατι χωρις κουνιες και καγκελα,στο λεω γιατι ο δικος μου ποτε δεν συμαθησε την κουνια,απο 14 μηνων του πηρα ενα κρεβατακι το οποιο εχω κλεισει απο τη μια πλευρα και εκει που ειναι τα ποδαρακια και εχω αφησει μονο μια για να μπαινει ...ειναι πολυ βολικο ειναι ανετο και αισθανετε πως ο χωρος αυτος του ανηκει χωρις ομως να τον περιοριζει.....ειναι ημιδυπλο βλεπεις αρα εχουμε μπολικοοοοοο χωρο...εχουν την ιδια ηλικια με τον δικο σου...μεγαλωνουν βλεπεις ...εχουν και απιτησεις....αν δεν ειναι αυτος ο λογος μηπως τον βαζεις αργα για υπνο ειδικα τωρα που εκοψε και τον μεσημεριανο;;;μηπως να τον εβαζες λιγο νωριτερα με το ιδιο προγραμμα...υπομονη και θα βρεις τη λυση ...να σου ζησει

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να βγάλεις το κάγκελο και να του βάλεις το χαμηλό προστατευτικό...έτσι ούτε θα τρώει τούμπες στον ύπνο και από την άλλη θα αισθάνεται ότι εχει την ελευθερία του και θα κατεβαίνει ΄και θα ανεβαινει όποτε θελει.Εμεις το βάλαμε όταν ήταν 15 μηνών και είχε πλάκα γιατί το πρώτο βράδυ επι μισή ώρα ανεβαινε και κατεβαινε μόνη της μέχρι να πάει για ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κατ' αρχήν σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας!

 

Μηπως ηρθε η ωρα να παρετε ενα ωραιοτατο κρεβατακι για τον μικρο,να κοιμαται μονος στο δικο του κρεβατι χωρις κουνιες και καγκελα..

αν δεν ειναι αυτος ο λογος μηπως τον βαζεις αργα για υπνο ειδικα τωρα που εκοψε και τον μεσημεριανο;;;

 

Μαρία τη διαδικασία του ύπνου την ξεκινάω στις 8:00 όπως πάντα, απλά πάει 12 μέχρι να κοιμηθεί! Παίζει και χοροπηδάει μέχρι τότε..Αν γκρίνιαζε, θα έλεγα ότι είναι από την υπερένταση λόγω κούρασης. Αλλά δεν γκρινιάζει, απλά παίζει..

 

Θα σου πρότεινα να βγάλεις το κάγκελο και να του βάλεις το χαμηλό προστατευτικό...έτσι ούτε θα τρώει τούμπες στον ύπνο και από την άλλη θα αισθάνεται ότι εχει την ελευθερία του και θα κατεβαίνει ΄και θα ανεβαινει όποτε θελει.

 

Elion δοκίμασα ένα βράδυ να του βγάλω το κάγκελο στο σπίτι της μαμάς μου που είναι πιο ασφαλές από το δικό μας, γιατί απομονώνονται τα δωμάτια..Μόλις του είπα "κοίτα τι ωραίο κρεβατάκι" άρχισε να τσιρίζει..και μόνο που το κοίταξε!

 

Δεν είναι μόνο που δεν θέλει την κούνια του πλέον, νομίζω ότι δεν θέλει τον ύπνο γενικότερα..Και μόνο η ιδέα ότι θα κοιμηθεί δηλαδή, τον ενοχλεί..Γίνεται αυτό;; Και να ρωτήσω κάτι ακόμα..Πιστεύετε ότι η τακτική "φάση είναι θα περάσει" μπορεί να είναι αποτελεσματική; Δηλαδή, αν τον αφήσω να κάνει αυτό που θέλει, μπορεί να επανέλθει στους φυσιολογικούς του ρυθμούς κάποια στιγμή ή θα τα κάνω χειρότερα; Ρωτάω γιατί ειλικρινά δεν αντέχω τα κλάματα..

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τραβαμε κι εμεις ακριβως τα ιδια. 17 μηνων ξαφνικά και ενώ κοιμόταν από την αρχή μόνος του και ηρεμος, ξυπνάει τη νύχτα με κλάματα, θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι μας. Οι παιδίατροι μας είπαν να τον αφήνουμε να κλαίει για να κόψει τη συνήθεια, να είμαστε απόλυτοι σε αυτό και θα το κόψει σε 10 μέρες το πολύ. Δεν ξέρω, είμαστε απελπισμένοι με τον άντρα μου, γιατί δεν είναι το θέμα ότι ξενυχτάμε εμείς και η πολυκατοικία υποθέτω, αλλά εχουμε και ένα μωρό νευρικό και ευέξαπτο κατά τη διάρκεια της μέρας, αφού δεν κοιμάται καλά. Σήμερα θα αρχίσω τη μέθοδο άστον να κλαίει, ας ελπίσουμε ότι θα αντέξω, γιατί εκεί είναι η δυσκολία. Σημειωτέον ότι απόψε τον πήραμε στο κρεβάτι μας γιατί δεν αντέχαμε και σε κάποια φάση που ξύπνησα τον βρήκα σχεδόν στα πόδια μας, κάτω από τα σκεπάσματα, παραλίγο να το σκάσουμε.... οπότε δεν το ξανασυζητάω να κοιμάται μαζί μας!!!

Είσαι το νόημα της ζωής μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ciel σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..Μήπως η δική σας περίπτωση είναι αυτό που λένε "νυχτερινός τρόμος"; Όταν τον βάζεις για ύπνο κοιμάται κανονικά και απλά ξυπνάει μέσα στη νύχτα ή από την ώρα που θα τον βάλεις για ύπνο γκρινιάζει; Το μεσημέρι κοιμάται καθόλου στο κρεβάτι του;

Πάντως και ο δικός μας παιδίατρος που ρώτησα, το ίδιο με τον δικό σας είπε..Να είμαστε απόλυτοι. Επίσης μου είπε ότι αυτή είναι μια φάση που περνούν τα παιδιά συνήθως αργότερα, 2μιση - 3 χρονών και το κάνουν για να δοκιμάσουν τα όριά μας, μέχρι πού τους παίρνει..

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω βρει ακόμα το ψυχικό σθένος να εφαρμόσω τη συμβουλή του και τώρα κοντεύει μήνας που κοιμάται μαζί μας. Και το μεσημέρι, πάλι στο διπλό κοιμάται. Έβγαλα το κάγκελο από την κούνια του, ξάπλωσα μαζί του στο πάτωμα, είπαμε τραγούδια, παραμύθια, τίποτα..

Σκέφτηκα να αγοράσω κανονικό κρεβάτι για το δωμάτιό του, όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω, αλλά τι θα γίνει αν και με το καινούργιο κρεβάτι κάνει τα ίδια;:confused:

Γράψε μου νέα σου αν εφαρμόσετε τη συμβουλή του παιδίατρου, μπας και πάρω κι εγώ κουράγιο! :)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ εμένα τα ίδια κάνει η μικρή κ είναι 14 μηνών..

Εμένα αυτό βέβαια ξεκινησε όταν επέστρεψα στην δουλειά..Στην αρχή ανταποκρινόμουν κ πέρναγα μαύρες νύχτες..Κάποιο βράδυ ακολούθησα την συμβουλή της κοπέλας που την κρατάει, πήγα την πρώτη φορά που ξύπνησε, όχι αμέσως όμως, την ξάπλωσα, την σκέπασα κ της είπα ήρεμα κ ωραία ότι όλοι κοιμόμαστε, μην σηκωθείς κ κλαίς γιατί δεν θα ξαναέρθω..

Φυσικά σηκώθηκε κ εκλαιγε!!Αυτό κράτησε 20 λεπτά..μετά κοιμήθηκε μέχρι το πρωί..

Τα επόμενα βράδια δεν ξύπνησε καθόλου...Μέχρι χθές..Όπου ξύπνησε στης 1...κ μέχρι τις 7 το πρωί κοιμόταν κ ξύπναγε κλαίγοντας...

Νομίζω ότι το λάθος ήταν ότι που κ που έμπαινα στο δωμάτιο να τσεκάρω ότι είναι καλά κ με έβλεπε κ έπαιρνε θάρρος..Δεν την σήκωσα όμως μέχρι τις 7.30 το πρωί..

Όπου μόλις την κράτησα αγκαλιά να χουζουρέψει...ξεράθηκε στον ύπνο..!!!

Νιώθω χάλια που την ακούω έτσι να κλαίει αλλά επειδή έχω περάσει άσχημα 2 χρόνια με την μεγάλη μου κόρη κάνω υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω, αρχίζουμε και μαζευόμαστε πολλές!!!

Η δικιά μου, ενώ το καλοκαίρι κοιμότανε μία χαρά, κατά τις 10 το βράδυ και ξύπναγε στις 8 το πρωί, γύρισε τις ώρες της και κοιμάται μετά τις 12 και ξυπνάει κατά τις 10. Κοιμάται μέσα στη μέρα, αλλά το απόγευμα δεν την πολυβάζω. Δλδ το αργότερο στις 4 ξυπνάει.

Δεν μπορώ να την αφήσω πολύ να κλαίει, γιατί κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με τον αδελφό της και θα ξυπνήσει εκείνον.

Επίσης, επειδή κοιμάται πολύ αργά και έχω παραδοθεί, την παίρνουμε στο κρεβάτι μας να την πάρει ο ύπνος και στη συνέχεια την βάζουμε στο δικό της (εάν δλδ δεν έχουμε κοιμηθεί πρώτοι :oops::oops:).

Δεν ξέρω τι να κάνω. Κατέβασα από το ίντερνετ το No cry sleep solution και το διαβάζω τώρα. Απλά, μάλλον θα περιμένω την αλλαγή της ώρας για να κάνω κάτι...

Για πείτε, πετύχατε τίποτα;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια η τα παιδακια σας σταματανε τοσο ευκολα το κλαμα η ειναι πολυ υπακουα ....εγω οσες φορες εχω προσπαθησει να τον αφησω να κλαιει δεν ειχε σταματημο ισα ισα χειροτερευε η κατασταση καθε λεπτο...δηλ. το αφησα μια φορα να κλαψει για 5 λεπτα τη νυχτα και μετα οταν πηγα να τον ηρεμησω εγινε χαμος...αρχισε να κλαιει ακομα πιο δυνατα....να τσιριζει και ολα αυτα νυχτιατικα....δεν το εχω ξανακανει...φοβαμαι παρα πολυ μην γινει νευρικος....ξεσηκωνει τον κοσμο με τις φωνες....πως το κανετε;;;θελω και εγω να το κανω αλλα δεν μπορω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω μια μικρη 19 μηνών. Μέχρι πριν 20 μέρες κοιμόταν μια χαρά. Έλειψα για 2 μέρες και από τότε θέλει να κοιμάται αργά (κατά τις 12) και μαζί μου. Αν προσπαθήσεις να τη βάλεις στην κούνια κλάματα. Προσπαθώ να δω τι φταιει για να παρω τις αποφάσεις μου, δηλ. μήπως την τριγυρίζει κανένα κρύωμα, μήπως ήταν αντίδραση που έφυγα κλπ. Αν διαπιστώσω ότι δεν είναι κατι τέτοιο θέλω να γίνω λίγο πιο απόλυτη στο θέμα του υπνου. Εμενα τα προβλήματα μου είναι τα εξής: α) ο μπαμπας μας δεν είναι μαζί μας γιατί δουλευει σε άλλη πόλη και μήπως φταιει αυτό και β) η γιαγια μας (μαμά μου) μένει μαζί μας για βοηθεια αλλά δεν αφήνει το παιδί επ'ουδενί να κλάψει, χώρια που μου κάνει παρατηρήσεις για τη σκληροτητα μου την ώρα του κλάματος κάτι που η μικρή εκμεταλλεύεται.

Ακούω απόψεις. Ο παιδίατρος παλιά μου είχε πει αυτά που γραφτηκαν και παραπάνω αλλά η γιαγιά δεν ακούει...

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είμαι ομοιοπαθούσα και μάλιστα με δίδυμα. Ξυπνάνε εδώ και έναν μήνα συνέχεια. Μια ο ένας μια ο άλλος. Έχει τύχει να ξυπνήσουν την ίδια νύχτα και οι δύο από τρείς φορές. Αλλά δεν μπορώ να τους αφήσω να κλαίνε! Μόνο που μου απλώνουν τα χεράκια τους .....λυγίζω. Τι να πώ, υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα παιδια περνουν διαφορες φασεις οσο μεγαλωνουν. η κορη μου που τωρα φτανουμε στα 2μιση περασε ααααααπειρες φασεις. απο μικρη κοιμοταν μονη της ,μετα δεν ηθελε με τιποτα να κοιμηθει. την αφησα να κλαψει και ξανα μπηκαμε σε προγραμμα. μετα απο καιρο ηθελε με τη μαμα, μετα πανω στη μαμα :confused::confused::confused:μετα κοιμοταν πολυ αργα, μετα πολυ νωρις, μετα παλι μονη και παει λεγοντας.

 

οποτε μην αγχωνεστε καποια στιγμη θα στρωσουν. υπομονη!!!!:shock::shock:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!Το προβλημα μαλλον ειναι γενικο.Εγω εχω δυδιμα αγορια 22 μηνων.Ο ενας κοιμαται κανονικα χωρις προβλημα.Ο αλλος βεβαια δυστυχως οχι.Εχει βγαλει μονο 7 δοντια και εχει και ανησυχια.Εχουμε βγαλει

το καγκελο και εχουν προστατευικα στα κρεβατια τους γιατι ο ησυχος εσπασε το χερι του πριν 2 μηνες.Οποτε εκει που ειχαμε μαθει να κοιμομαστε μονοι μας τωρα ξαφνικα ερχεται στο κρεβατι μας.Παντως για μαθουν να κοιμουνται μονοι τους ακολουθησα την Νταντα Πρωτων βοηθειων.Κλαμα βεβαια εωσ και 2 ωρες συνεχεια.Αλλα εστρωσε .Τωρα κανει κατι χαζουληκα αλλα κοιματατι μονος.Την νυχτα που ερχεται ειναι προβλημα.Τι να κανω να τον αφησω ??Στεναχωριεμαι για τον αλλο που κοιμαται μονος:(

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια πέρασα και εγώ...Πρίν 2 εβδομάδες της άλλαξα κρεβάτι και ησύχασα. Το μόνο κακό είναι οτι μέχρι τω΄ρα κοιμόταν μόνη της ενώ τώρα ξαπλώνω και εγώ δίπλα μέχρι να αποκοιμηθεί. Έχει τύχει να ξυπνησεί το βράδυ..σηκώνεται απο το κρεβάτι της παίρνει το σεντονάκι της και με φωνάζει. Ξαναξαπλώνω δίπλα της και αυτό είναι. Το προτιμώ πάντως γιατι πριν μπορεί και να ξυπνούσε 3-4 φορές για να κοιμηθεί στο σαλόνι....

Link to comment
Share on other sites

μια φιλικη συμβουλη. μην νομιζετε οτι η κουραση θα βοηθησει τα παιδια να κοιμηθουν πιο ευκολα. σε πολλα παιδια φερνει υπερενταση κα ιεχουμε το αντιθετο αποτελεσμα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ να είστε καλά όλες κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Και μόνο που ξέρω ότι περνάνε κι άλλες μαμάδες τα ίδια, παίρνω κουράγιο :)

 

Η κατάστασή μας είναι ίδια και χειρότερη..Προχτές το πήρα απόφαση να τον κοιμίσω στο κρεβάτι του. Από τις 8:30 μέχρι τις 11 κλάματα ασταμάτητα. Επί 2μιση ώρες να τραγουδάω, να λέω παραμύθια, να του εξηγώ..στο βρόντο όλα. Μόνο έκλαιγε. 11 η ώρα και με τα νεύρα κρόσσια εγώ, φεύγω από το δωμάτιο και δεν προλαβαίνω να κλείσω την πόρτα, να σου και ο εμετός. Η συνέχεια; Τον έφερε ο μπαμπάς του στο σαλόνι, τον τάισε από τα λαζάνια που έτρωγε, είδαν τηλεόραση και μετά..νάνι οι κύριοι στο διπλό! Και έμεινα εγώ να σφουγγαρίζω 1 η ώρα τη νύχτα. :evil:

Έχω απελπιστεί, δεν ξέρω τι να κάνω..

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Αχ να είστε καλά όλες κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Και μόνο που ξέρω ότι περνάνε κι άλλες μαμάδες τα ίδια, παίρνω κουράγιο :)

 

Η κατάστασή μας είναι ίδια και χειρότερη..Προχτές το πήρα απόφαση να τον κοιμίσω στο κρεβάτι του. Από τις 8:30 μέχρι τις 11 κλάματα ασταμάτητα. Επί 2μιση ώρες να τραγουδάω, να λέω παραμύθια, να του εξηγώ..στο βρόντο όλα. Μόνο έκλαιγε. 11 η ώρα και με τα νεύρα κρόσσια εγώ, φεύγω από το δωμάτιο και δεν προλαβαίνω να κλείσω την πόρτα, να σου και ο εμετός. Η συνέχεια; Τον έφερε ο μπαμπάς του στο σαλόνι, τον τάισε από τα λαζάνια που έτρωγε, είδαν τηλεόραση και μετά..νάνι οι κύριοι στο διπλό! Και έμεινα εγώ να σφουγγαρίζω 1 η ώρα τη νύχτα. :evil:

Έχω απελπιστεί, δεν ξέρω τι να κάνω..

 

το παθαμε κ εμεις απο 18 μηνων κ μετα,ηθελε να κοιμαται κατω στο σαλονι η ξυπνουσε τη νυχτα κ πηγαινε μονη της εκει!τωρα μετα απο ενα χρονο παμε καλυτερα χα χα!

Link to comment
Share on other sites

K εγώ τα ίδια περνάω με την 18 μηνών κορούλα μου. Μέχρι 16,5 μηνών κοιμότανε μόνη της χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο κρεβάτι μας ουτε για αστείο να κοιμηθεί,όποτε ερχόταν το έβρισκε για παιχνίδι. Μάλιστα το είχα για παράπονο,"πότε θα κοιμηθώ εγώ με την κόρη μου" έλεγα. Μετά απο δυο τρία απανωτά ξενύχτια όμως έχασε τη σειρά της κ το κρεβάτι της ούτε,που να το δει. Το μεσημέρι μου λέει μαμά νάνι κ πάει απευθείας στο διπλο. Το βράδυ τη βάζω στο κρεβάτι της καθεται δυο λεπτά κ αρχίζει να κλαίει σταδιακά όλο κ πιο πολύ.Κατά καιρούς περάσαμε φάσεις,που να μη θέλει να κοιμηθεί κ την άφηνα κ εγώ σύμφωνα με τις συμβουλές του παιδίατρου να κλάψει. Τώρα πια όμως το κλάμα έχει γίνει... υπερηχητικό κ σπαρακτικό, δεν έχω αντέξει να την αφήσω, μετά τα πέντε λεπτά το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι κ με πιάνουν οι τύψεις.Ο παιδίατρος μου λέει πως έχει δημιουργήσει μόνη της αυτό το πρόγραμμα,όμως καθένας έχει κ τα όρια,που αντέχει το κλάμα.Υποψιάζομαι μήπως η κούνια της φαίνεται μικρή,γιατί στο κρεβάτι την βλέπω να απλώνεται,αλλά νομίζω πως με κρεβάτι,που μπορεί να φεύγει θα μείνει τελείως ανεξέλεγκτη κ όταν κοιμόμαστε.Πραγματικά δεν ξέρω αμα υπάρχει λύση..Τι να πω,τα παιδάκια μας ,κάνουν ό,τι θέλουν μάλλον..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..Βλέπετε την ώρα που γράφω, δεν χρειάζεται να πω τα ίδια πάλι :rolleyes:

 

 

Η δικιά μου, ενώ το καλοκαίρι κοιμότανε μία χαρά, κατά τις 10 το βράδυ και ξύπναγε στις 8 το πρωί, γύρισε τις ώρες της και κοιμάται μετά τις 12 και ξυπνάει κατά τις 10. Κοιμάται μέσα στη μέρα, αλλά το απόγευμα δεν την πολυβάζω. Δλδ το αργότερο στις 4 ξυπνάει. Κατέβασα από το ίντερνετ το No cry sleep solution και το διαβάζω τώρα. Απλά, μάλλον θα περιμένω την αλλαγή της ώρας για να κάνω κάτι...

 

Μαριλίνα το ίδιο ωράριο έχουμε κι εμείς..Λίγο που μπόρεσα να το ψάξω στο ίντερνετ, διάβασα ότι καλό είναι να μην τα αφήνουμε να κοιμούνται μετά τις 3-4 το μεσημέρι, οπότε μάλλον καλά κάνεις. Από πού κατέβασες το no cry; Αν θέλεις στείλε μου πμ να το διαβάσω κι εγώ μπας και ξεστραβωθώ :)

 

Εμενα τα προβλήματα μου είναι τα εξής: α) ο μπαμπας μας δεν είναι μαζί μας γιατί δουλευει σε άλλη πόλη και μήπως φταιει αυτό και β) η γιαγια μας (μαμά μου) μένει μαζί μας για βοηθεια αλλά δεν αφήνει το παιδί επ'ουδενί να κλάψει.

 

Φωτεινή παρόμοιο θέμα έχω κι εγώ. Ο άντρας μου δουλεύει από τα χαράματα μέχρι τη νύχτα, το παιδί δεν το βλέπει σχεδόν καθόλου, οπότε όλη αυτή την κατάσταση "κοιμόμαστε αγκαλίτσα" την έχει πάρει πολύ ελαφρά..Γιατί όμως σκέφτεσαι ότι μπορεί να φταίει αυτό; Και η μαμά μου πάντως τα ίδια κάνει όταν της τον αφήνω καμιά φορά..

 

κοριτσια τα παιδια περνουν διαφορες φασεις οσο μεγαλωνουν.

οποτε μην αγχωνεστε καποια στιγμη θα στρωσουν.

 

Χελωνίτσα, αυτό θα ήθελα αν υπήρχε τρόπος να ήξερα..Αν είναι φάση, τότε οκ. Αλλά τόσες ιστορίες ακούμε και ξέρουμε για παιδιά που πάνε 6-7 χρονών και κοιμούνται με τους γονείς τους. Τι να κάνω; Να το αφήσω και όπου πάει;

 

Τα ίδια πέρασα και εγώ...Πρίν 2 εβδομάδες της άλλαξα κρεβάτι και ησύχασα. Το μόνο κακό είναι οτι μέχρι τω΄ρα κοιμόταν μόνη της ενώ τώρα ξαπλώνω και εγώ δίπλα μέχρι να αποκοιμηθεί. Έχει τύχει να ξυπνησεί το βράδυ..σηκώνεται απο το κρεβάτι της παίρνει το σεντονάκι της και με φωνάζει. Ξαναξαπλώνω δίπλα της και αυτό είναι. Το προτιμώ πάντως γιατι πριν μπορεί και να ξυπνούσε 3-4 φορές για να κοιμηθεί στο σαλόνι....

 

Αλλάξατε κρεβάτι και πήρατε κανονικό μονό ή παιδικό; Κι άλλες μαμάδες παραπάνω είπαν ότι άλλαξαν κρεβάτι και ησύχασαν πάντως..Λες;; Από τη μία λυπάμαι ένα σωρό λεφτά που δώσαμε για την κούνια του, η οποία γίνεται κρεβάτι και τώρα που του βγάλαμε και το κάγκελο είναι σαν καναπές, αλλά όχι να τη δει δεν θέλει, ούτε στο δωμάτιό του δεν μπαίνει..Και από την άλλη, και ποιος μου λέει εμένα ότι και με κρεβάτι κανονικό δεν θα κάνει τα ίδια, και θα κλαίμε πάλι τα λεφτά μας :confused:

 

μια φιλικη συμβουλη. μην νομιζετε οτι η κουραση θα βοηθησει τα παιδια να κοιμηθουν πιο ευκολα. σε πολλα παιδια φερνει υπερενταση κα ιεχουμε το αντιθετο αποτελεσμα

 

Πολύ σωστή η συμβουλή σου taz..Απλά τώρα που έχει βγει από το πρόγραμμα, έχω χάσει κι εγώ τη μπάλα και δοκιμάζω διάφορους συνδυασμούς ύπνου/ξύπνιου να δω ποιος θα κάτσει..!

 

Κατά καιρούς περάσαμε φάσεις,που να μη θέλει να κοιμηθεί κ την άφηνα κ εγώ σύμφωνα με τις συμβουλές του παιδίατρου να κλάψει. Τώρα πια όμως το κλάμα έχει γίνει... υπερηχητικό κ σπαρακτικό, δεν έχω αντέξει να την αφήσω, μετά τα πέντε λεπτά το κεφάλι μου έχει γίνει καζάνι κ με πιάνουν οι τύψεις.

Υποψιάζομαι μήπως η κούνια της φαίνεται μικρή,γιατί στο κρεβάτι την βλέπω να απλώνεται,αλλά νομίζω πως με κρεβάτι,που μπορεί να φεύγει θα μείνει τελείως ανεξέλεγκτη κ όταν κοιμόμαστε.Πραγματικά δεν ξέρω αμα υπάρχει λύση..Τι να πω,τα παιδάκια μας ,κάνουν ό,τι θέλουν μάλλον..

 

Αχ melita, σε νοιώθω! Καλά, πολύ γέλασα με το "υπερηχητικό" κλάμα, έτσι ακριβώς είναι :lol: Κι εγώ δεν το αντέχω με τίποτα, άσε που έχει και το συνήθειο με τον εμετό καπάκι ο δικός μου..Πόσα πλυντήρια να βάλω η γυναίκα;!;

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως βοηθησε σε αυτη τη φαση το γεγονος οτι του πηραμε ενα χαμηλο κρεβατι οπου μπορουσε και κατεβαινε μονος του. βλαμα καγκελα - πορτακι στην πορτα του παιδικου οποτε εκοψε τις βολτες. εκλαιγε, ξυπνουσα, πηγαινα τον εβαζα ξανα για υπνο, βαζαμε και τραγουδακια, καμμια φορα ξαπλωναμε μαζι κατω σε ενα παπλωμα και ξανακοιμοταν

 

σιγα σιγα τα κοβει τα βραδυνα ξυπνηματα πλεον

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα taz, πολύ ωραία η ιδέα σου να βάλετε πορτάκι στην πόρτα του παιδικού!! Μπορεί έτσι να παρηγορηθεί..θα το δοκιμάσω σίγουρα! :)

 

Κορίτσια παρεμπιπτόντως, γιατί λέτε ότι συμβαίνει αυτό στα παιδιά μας σε αυτή την ηλικία, εκεί γύρω 18-19 μηνών;

 

Και άλλη μια ερώτηση...Με την τηλεόραση τι κάνουμε;; Από όταν γεννήθηκε ήμουν κάθετη και τηλεόραση δεν άνοιγε στο σπίτι, αλλά τώρα πια την ανοίγει μόνος του και στρογγυλοκάθεται στον καναπέ.! Και για να πω και τη μαύρη μου αλήθεια, μερικά βράδια, όταν κλαίει και τσιρίζει και έχω φτάσει κι εγώ στον αμήν, τον αφήνω να βλέπει τις διαφημίσεις (τι κόλλημα κι αυτό!). Είμαι λάθος; Καίω τα εγκεφαλικά κύτταρα του παιδιού μου; Πείτε μου σας παρακαλώ! :?

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ο μικρος ξεχνιεται με τις διαφημισεις. σε ολα τα παιδια αρεσουν. αν δεν καθεται με τις ωρες δεν πειραζει και τοσο.

 

εγω το πορτακι το εβαλα γιατι ο μικρος σηκωνοταν και βολταριζε μες στη νυχτα μεσα στο σπιτι και φοβομουν πολυ. προτιμουσα να ξυπναω απο την γκρινια του παρα να τον αφησω να αλωνιζει μεσα στα σκοταδια. και δεν φοβαται και ο ατιμος !

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..Βλέπετε την ώρα που γράφω, δεν χρειάζεται να πω τα ίδια πάλι :rolleyes:

 

Αλλάξατε κρεβάτι και πήρατε κανονικό μονό ή παιδικό; Κι άλλες μαμάδες παραπάνω είπαν ότι άλλαξαν κρεβάτι και ησύχασαν πάντως..Λες;; Από τη μία λυπάμαι ένα σωρό λεφτά που δώσαμε για την κούνια του, η οποία γίνεται κρεβάτι και τώρα που του βγάλαμε και το κάγκελο είναι σαν καναπές, αλλά όχι να τη δει δεν θέλει, ούτε στο δωμάτιό του δεν μπαίνει..Και από την άλλη, και ποιος μου λέει εμένα ότι και με κρεβάτι κανονικό δεν θα κάνει τα ίδια, και θα κλαίμε πάλι τα λεφτά μας :confused:

QUOTE]

 

Είχα ήδη το φοιτητικό μου κρεβάτι μέσα στο δωμάτιο της. Η κούνια έγινε ο χώρος για όλα τα κουκλάκια μας. Εγώ πάντως ηρέμισα λιγάκι. Πάλι ξυπνάει απο καμιά φορά τα βράδια αλλα τώρα έβαλα μυαλό...δεν υπάρχει περίπτωση να την βάλω για ύπνο οπουδήποτε αλλου. Ξαπλώνω για λίγο μαζί της και αποκοιμιέται και πάλι. Είναι πονηρά τα άτιμα:D:D! Εγώ το σκέφτηκα αλλιώς...ετσι κι αλλιώς κάποτε θα το περνούσα και αυτό τι στα 3 τι στα 2 σκεφτηκα.

 

Καλημέρα taz, πολύ ωραία η ιδέα σου να βάλετε πορτάκι στην πόρτα του παιδικού!! Μπορεί έτσι να παρηγορηθεί..θα το δοκιμάσω σίγουρα! :)

 

Και εγώ το σκέφτηκα αυτό αλλα μετά θα απομονώνω το παιδικό και δεν θέλω. Κατα την διάρκεια της μέρας πως θα μπαινοβγαίνει??Να το στήνω και να το ξεστήνω συνέχεια δεν παίζει...:rolleyes:

 

 

 

 

Αντε και καλή μας επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..Βλέπετε την ώρα που γράφω, δεν χρειάζεται να πω τα ίδια

 

 

 

 

 

 

Χελωνίτσα, αυτό θα ήθελα αν υπήρχε τρόπος να ήξερα..Αν είναι φάση, τότε οκ. Αλλά τόσες ιστορίες ακούμε και ξέρουμε για παιδιά που πάνε 6-7 χρονών και κοιμούνται με τους γονείς τους. Τι να κάνω; Να το αφήσω και όπου πάει;

 

 

 

πραγματικα κοριτσι μου πρεπει να οπλιστεις με πολυυυυυ υπομονη! εγω την αφηνα να κλαιει για να ξερει οτι δεν θα περασει το δικο της (μου το ειχε συστησει και ο παιδιατρος) φυσικα κρατουσαμε ο ενας τον αλλο με τον αντρα μου για να αντεξουμε να μην την παρουμε αγκαλια, αλλα σωθηκαμε!!! μετα το πρωτο βραδυ δε ξαναεκλαψε ,το δεχτηκε. εσενα ομως βρε κοριτσι μου κανει και εμετο πραγμα κομματακι επικινδυνο!

 

τωρα που μεγαλωσε και καταλαβαινει αν μου κανει νουμερα την αγριευω και λιγο αλλα εσεις ακομα ειστε μικρουλια. υπομονη! μην φοβασαι για το μελλον καποια στιγμη θα του μιλας και θα σε καταλαβαινει απλα ακομα ειναι μικρος και θελει τη μαμα του:?

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια εμενα ειναι 9 μηνων περιπου κ ακομα ξυπναει......φανταζομαι οτι αυτο θα κρατησει πολυ......2 φορες μεχρι σημερα απο τοτε που γεννηθηκε κοιμηθηκε συνεχομενα.....αλλα μεχρι σημερα ξυπναει,αφηστε που μεχρι να βγαλουμε το πρωτο δοντακι,περασαμε μια εβδομαδα ταλαιπωριας.......ξυπναει να φαει,αν δν ειναι η ωρα του,του δινω τσαι....ξερω πως οταν φτασει και στην ηλικια των δικων σας ζουζουνιων παλι ετσι θα ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...