Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καρουμπαλο -ΕΠΕΙΓΟΝ-


Recommended Posts


Διαφημίσεις


καλησπερα και περαστικουλια αν χτυπησατε!!!!με το που θα χτυπησει να του αλοιφεις λιγο βουτυρο στην περιοχη και ουτε θα πρηστει, ουτε θα μελανιασει!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν χτυπήσει, βάζουμε λίγο παγο (ή κρύο νερό γιατί αν είναι πολύ μωρά δεν αντέχουν τον πάγο), για να μην κάνουν καρούμπαλο.

 

Κοιτάμε εαν κάνουν εμετό ή αν ζαλίζονται. Αν ναι τότε ειδοποιούμε το γιατρό μας.

 

Κοιτάμε αν έχουν ασυνήθιστη υπνηλία. Αν είναι ώρα για ύπνο τα αφήνουμε να κοιμηθούν αλλά τα ξυπνάμε κάθε 1-2 ώρες (όχι εντελώς... απλά να δούμε πως ανταποκρίνονται).

 

Οι οδηγίες της παιδιάτρου μου είναι αυτές σε γενικές γραμμές. Πάντως για απλά χτυπήματα δε νομίζω πως συντρέχουν όλες οι παραπάνω ανησυχίες. Και το ξύπνημα το... απλοποιούσα αρκετά, ειδικά αν δεν είχα κάποια άλλη ένδειξη πως τρέχει κάτι σοβαρότερο.

 

Φιλάκια να του δώσεις του παιδιού... μην το ξεχάσεις! Είναι το πιο ισχυρό μας φάρμακο. ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Oταν η κορη μου ειχε πεσει σε ηληκια 2 χρονων απο τον καναπε του σαλονιου στα μαρμαρα με το κεφαλι ειχα παρει τις εξης οδηγιες απο τον παιδιατρο μου:

Δεν αφεινουμε το παιδι να κοιμηθει για τις επομενες 2 με 3 ωρες και παρακολουθουμε τις αντιδρασεις του(αν ειναι συνεργασιμο το κανουμε διαφορες ασκησεις ισοροπιας)

Σε περιπτωσει που κανει εμετο ή εμφανισει σημαδια υπνηλιας ασυνηθιστα για εκεινο επικοινωνω αμεσως μαζι της

Δεν βλεπει τηλεοραση για το υπολοιπο του 24ωρου και τελος μου ειπε οτι το γεγονος οτι πριστηκε και εκανε καρουμπαλο το συγκεκριμενο σημειο στο κεφαλι ειναι καλο γιατι αυτο σημαινει πως δεν υπαρχει ραγισμα στο κρανιο.

Αυτα τα ολιγα ,ελπιζω να βοηθησα και ευχομαι να ειναι περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και περαστικουλια αν χτυπησατε!!!!με το που θα χτυπησει να του αλοιφεις λιγο βουτυρο στην περιοχη και ουτε θα πρηστει' date=' ουτε θα μελανιασει!!!![/quote']

 

κι εγω αυτο ξερω! περαστικα σας!!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω παρα πολυ ολες κοριτσια για την αμεση ανταποκριση σας.

μονο το γιατροσοφι με το βουτυρο δεν εκανα,αλλα εχουν περασει απο το χτυπημα 5 ωρες.να βαλω τωρα?? εχει πρηστει και φαινεται οτι σε ενα σημειο θα μελανιασει, παρολο που αμεσως εβαλα παγο. ευτυχως ειναι ευδιαθετη, παιζει με τα παιχνιδια της,και γελαει.

σας ευχαριστω και παλι.

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο πάγος δεν έχει νόημα να μπει αργότερα. Αν βάλουμε αυτό γινεται αμέσως για να μη δημιουργηθεί (όσο είναι δυνατόν) καρούμπαλο. Αφού το αποκτήσατε το παράσιμο... δεν υπάρχει λόγος για πάγο. ;)

 

Το βούτυρο υποθέτω πως έχει την έννοια του κρύου (δεν έχει τύχει να το ακούσω..).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα αμεσως τρεχουμενο κρυο νερο και παγο μεσα σε πετσετα, αλλα το καρουμπαλο εγινε σε δευτερολεπτα βρε παιδια, τι πραγμα ηταν αυτο.... να ειναι περασδτικο..

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Σοβαρά; Πού το άκουσες;

Σε εμάς η παιδίατρος μας ανέφερε τον πάγο. Ανέφερέ μας τις πηγές σου αν μπορείς.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και περαστικουλια αν χτυπησατε!!!!με το που θα χτυπησει να του αλοιφεις λιγο βουτυρο στην περιοχη και ουτε θα πρηστει, ουτε θα μελανιασει!!!!

 

Ακριβως!!!!Βουτυρο βαζουν και στον παιδικο σταθμο που δουλευει η μαμα μου!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

γιωτουλα τι κανεις εδω?για καρουμπαλα μιλατε ε?η νυφη μου με τοσο βουτυρο που εχει βαλει στον γιο της απο τα καρουμπαλα παραλιγο να της στειλουν ευχαριστηριο απο την βιταμ

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

γιωτουλα τι κανεις εδω?για καρουμπαλα μιλατε ε?η νυφη μου με τοσο βουτυρο που εχει βαλει στον γιο της απο τα καρουμπαλα παραλιγο να της στειλουν ευχαριστηριο απο την βιταμ

 

χαχαχαχα....τσουπ πεταχτηκα κι εγω!!!!!

Σορρυ για το οφ τοπικ!!!!!

Παντως οι περισσοτερες απαντησεις λενε για βουτυρο.Εγω δεν το δοκιμασα ακομη,αχρειαστο να ειναι αλλα ειναι το πρωτο που εχω στο μυαλο μου!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δεν ξέρω εαν έχετε ξανά συζητήσει για τα καρούμπαλα.

Ο μικρός μου πριν λίγο έπεσε από τον καναπε και χτύπησε στο κεφάλι.

Το αποτέλεσμα ένα πολύ μεγάλο καρούμπαλο πάνω από το μάτι του.

Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να βάλω πάγο και ότι δεν χρειάζεται να τον δει από κοντά.

Μήπως όμως πρέπει να τον δει από κοντά;

Εσείς τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Είμαι πολύ πολυ στενοχωρημένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν κάνει εμετό, τότε όλα είναι εντάξει. Παρακολούθησέ το αν έχει υπνηλία. Για το καρούμπαλο, μπορείς να βάλεις λίγο βούτυρο ή μια αλοιφή που ονομάζεται chocApaizyl και τη βρίσκεις στα φαρμακεία.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου.

Θα παρακολουθώ για τον εμετό.

Την ώρα που πηγαίναμε για ύπνο το έπαθε και ήδη ήταν νυσταγμένος.

Αχ κανένα παιδάκι να μην χτυπάει.

Link to comment
Share on other sites

ο γιός μου έχει μόνιμα ένα καρούμπαλο στην αριστερή πλευρά στο μέτωπο.Τη μόνη φορά που πήρα το γιατρό ήταν όταν έπεσε απο το κρεβάτι και μου είπε παρακολούθηση τις επόμενες 24 ώρες αν κάνει εμετό γκρινιάζει πολύ ή έχει πολύ υπνηλία.Αν δω κάτι απο όλα αυτά νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Βουτηρο και παλι βουτηρο. Εμεις πλεον το μισο βιταμ το καταναλωνουμε στο κεφαλι του Μαριου μιας και τρεχει συνεχως και πεφτει ατσαλα. Προχθες σκονταψε και επεσε στο χερουλι του ντουλαπιου της κουζινας και ειναι το ματι του σαν του πυγμαχου μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου έπεσε από κρεβάτι όταν ήταν 5 μηνών για πρώτη φορά. Έχει πέσει από καρότσι, από καναπέ και γενικά μέχρι να χρονίσει έπεσε 5-6 φορές (μπουσούλησε και περπάτησε νωρίς το καμάρι μου). Πάντως μην ανησυχείς, το ύψος του καναπέ είναι χαμηλό.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βουτηρο και παλι βουτηρο. Εμεις πλεον το μισο βιταμ το καταναλωνουμε στο κεφαλι του Μαριου μιας και τρεχει συνεχως και πεφτει ατσαλα. Προχθες σκονταψε και επεσε στο χερουλι του ντουλαπιου της κουζινας και ειναι το ματι του σαν του πυγμαχου μαυρο.

 

Από όλο το ντουλάπι΄βρήκε στόχο στο χερούλι? Μπράβο ακρίβεια:-D

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια έχω σοκαριστεί γιατί δεν έχω ξανά δει τόσο μεγάλο καρούμπαλο στην ζωή μου. Είναι πολύ ζωηρός και δεν κάθεται λεπτό σε ένα σημείο.

Κι εμένα με παρηγορεί που έπεσε από τόσο μικρό ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Οντως τοσο χωρο ειχε στο χερουλι πηγε και επεσε το χρυσο μου. Και να φανταστεις οτι ολο το σπιτι το εχω κανει τσαντηρι απο τοτε που μπουσουλησε για να μην χτυπαει και παλι βρηκε σημαδι και τα καταφερε να χτυπησει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς και εγω πριν κανενά δίμηνο είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά πλέον το έχω ξεπεράσει γιατί κάθε εβδομαδά πλέον η Μυρτώ έχει και απο ένα καρουμπάλο στο ίδιο σημείο,στο μέτωπο και πάντα απο την δεξιά πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...