Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.Εχω ενα κοριτσακι 12 μηνων,το οποιο και θηλαζω αποκλειστικα μεχρι σημερα.Εχω αρχισει να σκεπτομαι τον απογαλακτισμο αλλα..το προβλημα μου ειναι οτι η μικρη δεν θελει μπιμπερο ουτε πιπιλα.πινει μονο νερο απο το ποτηρακι.Δοκιμασα να της βαλω γαλα (ειτε δικο μου ειτε του εμποριου)αλλα το αποτελεσμα ειναι να κλαιει και να μου τραβαει την μπλουζα..και βεβαια υποκυπτω.Δεν θα ηθελα να παρω το χαπι απογαλακτισμου.Θα ηθελα να γινει οσο πιο φυσικα γινεται και για μενα και για το μωρο μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 6 χρόνια μετά...

Η μικρή πλησιάζει τα δυο (23 μηνων) και θηλαζει πρωι-μεσημερι-βραδυ. Απο 18 μηνων πινει φρεσκο γαλα με καλαμακι, πινει νερο απο το ποτήρι αλλα δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε ουτε πιπίλα ουτε μπιμπερό.

Ο αρχικός στοχος ήταν να αποθηλάσουμε στα 2 ετη αλλα βλέπω ότι δεν ειναι ετοιμη και δεν θέλω να την πιέσω. Θα ήθελα όμως μεχρι τα 2,5 ετη να αποθηλάσουμε. όλες οι γνωστες μου αποθηλασαν με παιδια που επαιρναν μπιμπερό και αντικατεστησαν το βραδυνο γευμα με μπιμπερό και αποθηλασαν ευκολα. Εμεις που δεν παιρνουμε μπιμπερο και η μικρή ειδικα το βραδυ θελει να θηλασει για να κοιμηθει πως θα τα καταφερουμε?? Το μεσημερι κοιμαται και χωρις θηλασμο. Επισης όταν δεν με βλέπει δεν ζητα θηλασμο αλλα όταν με βλέπει θελει οπωσδηποτε...Καθε συμβουλη ευπρόσδεκτη!!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή πλησιάζει τα δυο (23 μηνων) και θηλαζει πρωι-μεσημερι-βραδυ. Απο 18 μηνων πινει φρεσκο γαλα με καλαμακι, πινει νερο απο το ποτήρι αλλα δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε ουτε πιπίλα ουτε μπιμπερό.

Ο αρχικός στοχος ήταν να αποθηλάσουμε στα 2 ετη αλλα βλέπω ότι δεν ειναι ετοιμη και δεν θέλω να την πιέσω. Θα ήθελα όμως μεχρι τα 2,5 ετη να αποθηλάσουμε. όλες οι γνωστες μου αποθηλασαν με παιδια που επαιρναν μπιμπερό και αντικατεστησαν το βραδυνο γευμα με μπιμπερό και αποθηλασαν ευκολα. Εμεις που δεν παιρνουμε μπιμπερο και η μικρή ειδικα το βραδυ θελει να θηλασει για να κοιμηθει πως θα τα καταφερουμε?? Το μεσημερι κοιμαται και χωρις θηλασμο. Επισης όταν δεν με βλέπει δεν ζητα θηλασμο αλλα όταν με βλέπει θελει οπωσδηποτε...Καθε συμβουλη ευπρόσδεκτη!!

 

Θα αφησεις για το τελος το βραδυνο.ξεκινα με το μεσημεριανο.αν της πεις οτι θα θηλασει μεχρι να μετρησεις ως το 10 κ μετα θα κανετε αγκαλιτσα κ νανι θα το δεχτει;κ καθε φορα θα μειωνεις το χρονο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...