Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΦΥΤΑ ΣΕ ΖΑΡΝΤΙΝΙΕΡΑ ΒΕΡΑΝΤΑΣ


summer wine

Recommended Posts

Θα παρακαλουσα τις κοπελες που εχουν μερακι με κηπους και λουλουδια να μου προτεινετε ομορφους συνδυασμους ανθεκτικων φυτων σε ηλιο.

 

Θελω να φτιαξω δυο μεγαλες ιδιες ζαρντινιερες μηκους 1 μετρου, για τη βεραντα στην προσοψη του σπιτιου μου.

 

Προσανατολιζομαι σε σεφλερα διχρωμη με καποιο αλλο φυτο μαζι.

Μου αρεσει η χαμαιδορεα, το πιξαρι , η σανσεβιερα

Ενα φυτο με λουλουδια λευκα και αρωματικα θα ηταν ωραιο μαζι με την σεφλερα .π.χ. Η μανωλια η αν γνωριζετε καποιο πιο ομορφο.

 

Ολες οι ιδεες ευπροσδεκτες.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η μανόλια δεν ενδείκνυται για ζαρντινιέρα γιατί είναι δέντρο.

Ωραίο φυτό είναι η μαργαρίτα αλλά δεν έχει άρωμα.

Εμείς έχουμε φυτέψει στεφανωτή. Έχει λευκά λουλούδια και υπέροχο άρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Η στεφανωτη ειναι το κλασικο γιασεμι??

 

Γιασεμι ειχα πριν πολλα χρονια σε βεραντα και μου επεφταν συνεχεια τα λουλουδια κατω. Εντωμεταξυ το αρωμα του ηταν ανεπαισθητο.

Καποια στιγμη σκεφτομουν να βαλω νυχτολουλουδο για πιο δυνατο αρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Η στεφανωτη ειναι το κλασικο γιασεμι??

 

Γιασεμι ειχα πριν πολλα χρονια σε βεραντα και μου επεφταν συνεχεια τα λουλουδια κατω. Εντωμεταξυ το αρωμα του ηταν ανεπαισθητο.

Καποια στιγμη σκεφτομουν να βαλω νυχτολουλουδο για πιο δυνατο αρωμα.

 

Μοιάζει με το κλασικό γιασεμί αλλά τα άνθη της είναι πολύ πιο ανθεκτικά και πιο έντονο το άρωμά τους.

Τέλειο το νυχτολούλουδο! Και υπάρχει και σε ροζ αποχρώσεις.

Επίσης, καλή ιδέα είναι και η λεβάντα. Ωραίο χρώμα, άρωμα, κουνουπο-απωθητικές ιδιότητες, ανθεκτικό φυτό...

Θα σου πρότεινα και την μπουκαμβίλια αλλά δεν έχει άρωμα και δεν γνωρίζω αν θα υπάρχει χώρος για να απλωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Aimee για τις ιδεες.

Εχω πολυ περιορισμενο χωρο και τα χρειαζομαι κυριως για να μην φαινομαστε απο τον δρομο.

Ο γεωπονος μου προτεινε το βιβουρνο . Αλλα απο το internet που εκανα αναζητηση δεν μου αρεσε αρκετα. Θα τον ρωτησω ομως και για την στεφανωτη, εφοσον ειναι πιο ανθεκτικη απο το γιασεμι και εχει εντονο αρωμα. Τα αρωματα απο τα φυτα ειναι πολυ ωραια .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...