Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χορός η κολύμβηση?


Recommended Posts

συζηταμε με τον αντρα μου, να γραψουμε την μικρη (3 χρονων) σε μια δραστηριοτητα για τα απογευματα...

 

εγω σκεφτομουν χορο, (εχουμε σχολη μπαλετου σχεδον διπλα στο σπιτι μας, με τμηματα για πολυ μικρα παιδακια)

 

εκεινος θελει κολυμβητηριο... (20 λεπτα αποσταση με το αυτοκινητο)

 

τα χρηματα ειναι τα ιδια, 50 ευρω το μηνα και στις δυο περιπτωσεις, αλλα δεν μας παιρνει ΚΑΙ για τα δυο... ενα απο τα δυο...

 

το παιδι ειναι πολυ αθλητικο, λατρευει εξισου το χορο και το κολυμπι

 

τι λετε?

να επιμεινω για χορο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σκεψου καλυτερα για το κολυμπι Ειναι ιδανικο για τις μικρες ηλικιες Και δεν εχεις να κανεις ποτε με τραυματισμους

Βλεπεις να προτιμαει κατι απο τα 2 η μικρη;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι το κολυμπι το φοβαμαι για τα μικρα. δε το θελω με τιποτα! Εδω πχ πρεπει να μπαινει στη πισινα μαζι με το μικρο και ενας γονιος αν θυμαμαι καλα( αλλα δε ξερω ως τι ηλικια). εγω ετσι κι αλλιως δεν ειμαι φαν οποτε αποκλειεται να πηγαινα. ο αντρας μου και να πηγαινε λεει "ολο γυναικες θα ναι εκει" και δε τρελαθηκε με το γεγονος...πιστευω ακομα πως ειναι και πιο ευκολο να αρπαξει κρυωμα το παιδι μεσα στο χειμωνα ( μπες βγες στο αμαξι με βρεμενα μαλλια, αλλαγες θερμοκρασιας κλπ) κι επειδη περασαμε περσι δυσκολο χειμωνα με τα κρυωματα δε το προτιμω με τιποτα...

Ο χορος μου φαινεται πιο καλο για κοριτσακι, πιο χαριτωμενο και ομαδικο. ( δε θα χορευει μονη της ποτε φανταζομαι)...οποτε σκεψου χαρα το κοριτσακι σου που θα εχει οταν πχ θα κανουνε καμια εκδηλωση χορευτικη και θα ειστε κι εσεις απο κατω να καμαρωνετε!!!!

 

αλλα και παλι μπορει να ειμαι εγω η παραξενη! σου κανα τη καρδια περιβολι ε?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα προτιμούσα το κολύμπι γιατί είναι καλύτερο για το σώμα, τη σπονδυλική στήλη και τα κρυώματα. Παιο δύσκολα θα κρυώσει ένα παιδί που είναι συνέχεια στο νερό και κατα συνέπεια δεν ιδρώνει απο την άσκηση!!!

Απο την άλλη το μπαλέτο δε το προτιμώ απο την άποψη οτι δε κάνει καλό για τα γόνατα του παιδιού και δε θεωρώ οτι έχει να του προσφέρει κάτι στο σώμα του!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε μαγιό! ;) Σε λίγες μέρες βουτάμε! :)

 

Επίσης, θα μου φύγει ένα μέρος του άγχους όταν πάμε παραλία. Άλλο να κυνηγάω τόσα παιδιά όλα με βοηθητικά μέσα, κι άλλο να ξέρω πως έχουν κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις κολύμβησης. Δε λέω πως ησυχάζεις, αλλά κι αυτό που περνάμε τώρα, δε θα είναι... ντιπ στην τσίτα.

 

 

Υ.Γ. Τη μικρή-μικρή δεν την παίρνουν (θέλουν 4 και άνω) κι εκείνη είναι 2,5 ακόμα. Του χρόνου εκείνη.

 

Υ.Γ.2 Ο χορός θεωρείται πως θέλει κάποια "πειθαρχία" που δεν την "κατέχουν" τα παιδιά σε αυτή την ηλικία. Για να το ευχαριστηθεί, ο χορός καλύτερα -λένε οι γυμνάστριες που έχω συζητήσει- να είναι γύρω στα 6-7. Για περισσότερα δεν ξέρω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαφες προβαδισμα για μενα το κολυμπι..θεωρω οτι χορος και τετοια ειναι πιο ωραιο μετα τα 10-12...

Στα κολυμβητηρια και ειδικα στα ανοιχτα τα παιδια δεν κρυωνουν γενικα...κανουν καλυτερες αμυνες (και με την παιδιατρο που το συζητησα το ιδιο μου ειπε...οτι τα παιδια που πανε σ ανοιχτο κολυμβητηριο δεν αρρωσταινουν τοσο συχνα )

 

Δεν ξερω αν θα στην παρουν απο 3 χρ... οποτε δειτε αυτο το θεμα πρωτα...

 

Εμεις πηγαιναμε κολυμβητηριο.Ξεκινησε στο νηπιο και πραγματι το λατρευε (ηταν σε κανονικη πισινα γιατι επεπλεε) την επομενη χρονια το σταματησαμε ομως (αν και της αρεσε) γιατι θελαμε κι εμεις 20+20 λεπτα πηγαινε-ελα και αυτο μας κουρασε + 1 ωρα ολοκληρη στην πισινα....

Link to comment
Share on other sites

Mωρε και εμένα μου αρέσει καλύτερα η κολύμβηση αλλά κλείνω στο μπαλέτο για ένα και μόνο λόγο γιατι φοβάμαι τις λοιμώξεις δηλ.ωτίτιδες που σίγουρα θα συμβούν και μύκητες η ουρολοιμώξεις που τις τρέμω :(οπότε μήμπως το κορίτσακι σου να κάνει μπαλέτο καλύτερα ρώτα και την Ismini θα σου πει οτι δεν ύπάρχει κανένα πρόβλημα για μικρες ηλικίες εγω μόλις τακτοποιήθει η μικρή με το σχολείο που έχουν κάποιο πρόγραμμα ενόργανης θα πάω βουρ για μπαλετο.:cool:

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε χορο εννοειται!!! Θα σε ευχαριστει δια βιου............(και ο συντροφος της ):P:D;):wink:

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ένα παιδί που είναι συνέχεια στο νερό και κατα συνέπεια δεν ιδρώνει απο την άσκηση!!!

Απο την άλλη το μπαλέτο δε το προτιμώ απο την άποψη οτι δε κάνει καλό για τα γόνατα του παιδιού και δε θεωρώ οτι έχει να του προσφέρει κάτι στο σώμα του!!!

 

αρχικα να απαντησω και να διευκρινύσω...

 

στις μικρες ηλικίες και εφ' οσον δεν γίνεται σε επαγγελματικο επίπεδο (ωστε να γυμναζεται εντονα καθημερινα) και εφ' οσον υπάρχει σωστη δασκάλα, που ξερει τι να κανει σε ποια ηλικία, ΔΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ και εχει να του προσφερει πολλά στο σώμα του. αυτο θα φανει μετα το πρωτο τριμηνο.

οσο αφορά το "κρύωμα" απο τον ιδρώτα... φεύγοντας απο τη σχολη, βγαζει το φορμάκι το ιδρωμένο (καλα δε θα κανουν πιρουετες και jete απο τη γωνία...!!!) και του φοράς στεγνό φανέλάκι, μπλούζα, μπουφάν και εισαι ΟΚ.

 

 

Υ.Γ.2 Ο χορός θεωρείται πως θέλει κάποια "πειθαρχία" που δεν την "κατέχουν" τα παιδιά σε αυτή την ηλικία. Για να το ευχαριστηθεί, ο χορός καλύτερα -λένε οι γυμνάστριες που έχω συζητήσει- να είναι γύρω στα 6-7. Για περισσότερα δεν ξέρω.

 

Οι γυμνάστριες δεν ξερουν μπαλέτο. οπως κι εμεις οι δασκάλες μπαλέτου δεν ξερουμε... μπασκετ! καλο θα ηταν να μην ανακατευονται...

 

(οπότε μήμπως το κορίτσακι σου να κάνει μπαλέτο καλύτερα ρώτα και την Ismini θα σου πει οτι δεν ύπάρχει κανένα πρόβλημα για μικρες ηλικίες εγω μόλις τακτοποιήθει η μικρή με το σχολείο που έχουν κάποιο πρόγραμμα ενόργανης θα πάω βουρ για μπαλετο.:cool:

 

ευχαριστω. εχω να προτεινω σε οποιοςν ενδιαφέρεται πολύ καλή σχολή για το παιδί του. με δασκάλες που αγαπανε αυτο που κάνουνε, αγαπανε τα παιδιά, εχουν φαντασία, μεταδοτικότητα και ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΟΥΝ γιατι ΞΕΡΟΥΝ τι να κανουν μεσα στην τάξη.

 

 

στις μικρες ηλικίες κανουμε δημιουργικο χορο, κατι αντιστοιχο με αυτο που κάνουν στους παιδικούς σταθμούς. εκει, δε δυσανασχετει κανένας γονιός και ουτε ανησυχει αν παθουν τα γονατα του παιδιού ή αν το αγορι τους "επηρεαστει" απο τον χορο!!!!!!

 

 

εγω σου προτείνω να κανει και τα δυο. εφ' οσον θα ξεκινήσετε για να μην κάθετε σπιτι... οτι και να κανει καλο θα της είναι!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

σε αλλο post εχω γραψει τα εξης

η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!

οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.

τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!

οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.

τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!

οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

 

Συγνώμη που μπαίνω έτσι απότομα στη συζήτησή σας αλλά αυτό που λές ήξερα κι εγώ. Ότι δηλαδή στις μικρές ηλικίες ΔΕΝ κάνουν μπαλέτο αλλά μουσικοκινητική.

Απλά πολλοί γονείς πηγαίνουν τα παιδάκια τους σε σχολές για να μάθουν μπαλέτο και μάλιστα πολλοί χορευτές- δάσκαλοι ενισχύουν αυτή την πλάνη και δεν το ξεκαθαρίζουν στου γονείς απλά για να φτιάξουν το γκρουπάκι. Δεν λέω ότι χάνει το παιδί, εννοείται, είναι πολύ καλό πράγμα, έρχεται σε μία ευχάριστη επαφή με την κίνηση του σώματος, με το ρυθμό κλπ. αλλά νομίζω ότι, αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς και τίμιοι, θα έπρεπε να πούμε ότι στα 3-4 το παιδί απλά δεν μπορεί να κάνει μπαλέτο.

Επειδή όμως με ενδιαφέρει, από ποια ηλικία θεωρείς ότι ένα παιδάκι μπορεί να κάνει μπαλέτο (όχι κάτι σαν μπαλέτο)????

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θελω να στειλω το παιδι μπαλετο, 3 χρονων ειναι, σα παπακι παει ακομα, για πιρουετες ειναι? για χορο σκεφτομαι, σε σχολη μπαλετου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να τη στείλεις καλύτερα μπαλέτο, είναι πολύ σημαντικό το ότι η σχολή είναι δίπλα στο σπίτι σου, ενώ στο κολυμβητήριο ο συνδυασμός απόσταση για αυτοκίνητο συν κρύο το χειμώνα θα λειτουργήσει αποθαρρυντικά.

Από την άλλη το κολύμπι το θεωρώ απαραίτητο τουλάχιστον μέχρι να μάθουν να κολυμπάνε χωρίς σωσίβια, ίσως θα μπορούσες να τη γράψεις και κολυμβητήριο από το Μάρτιο και μετά, ώστε το καλοκαίρι να μπορείς να είσαι λίγο πιο ήσυχη στη θάλασσα.

Από τη δική μου εμπειρία, ποτέ δεν κρύωσαν τα παιδιά από το κολυμβητήριο, πριν βγούμε έξω κάνουν πιστολάκι, φοράνε σκουφί και είναι μια χαρά, ακόμα και τον Ιανουάριο.

Link to comment
Share on other sites

Ως παιδί εγώ έκανα και τα δύο, και η κόρη μου πάει ήδη ένα χρόνο τώρα κολυμβητήριο.

Θα σου πρότεινα να την στείλεις αρχικά κολυμβητήριο, για 2 χρόνια ας πούμε, ώστε να μάθει να κολυμπάει μόνη της, χωρίς μπρατσάκια κλπ, και αργότερα να την στείλετε μπαλέτο, γύρω στα 6. Το μπαλέτο είναι εξαιρετική γυμναστική και προσφέρει πολλά θετικά στο σώμα μας, αλλά σε αυτή την ηλικία θεωρώ ότι το κολυμβητήριο προσφέρει περισσότερα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή όμως με ενδιαφέρει, από ποια ηλικία θεωρείς ότι ένα παιδάκι μπορεί να κάνει μπαλέτο (όχι κάτι σαν μπαλέτο)????

 

καλύτερα να ξεκινήσει νωρις με μουσικοκινητικη- δημιουργικπο χορο για να μπει πιο ομαλα στα βηματα του μπαλέτου. αλλα... και στο νηπιο (συμφωνα με το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της royal academy of dance, τάξη pre primary) να ξεκινήσει, ειναι καλα! Η RAD εχει πρόγραμμα για παιδιά απο 2,5 χρονών...

 

εγω δεν θελω να στειλω το παιδι μπαλετο, 3 χρονων ειναι, σα παπακι παει ακομα, για πιρουετες ειναι? για χορο σκεφτομαι, σε σχολη μπαλετου

δεν κανουν πιρουετες 3ων χρονων! τι εννοείς ΧΟΡΟ; χορός ειανι και το μαπλε΄το, αλλα σε αυτη την ηικία κανουν δημιουργικο χορο- μουσικοκινητική αγωγή και απλη εισαγωγη σε απλα πραγματα μπαλέτου.

 

Ως παιδί εγώ έκανα και τα δύο, και η κόρη μου πάει ήδη ένα χρόνο τώρα κολυμβητήριο.

Θα σου πρότεινα να την στείλεις αρχικά κολυμβητήριο, για 2 χρόνια ας πούμε, ώστε να μάθει να κολυμπάει μόνη της, χωρίς μπρατσάκια κλπ, και αργότερα να την στείλετε μπαλέτο, γύρω στα 6. Το μπαλέτο είναι εξαιρετική γυμναστική και προσφέρει πολλά θετικά στο σώμα μας, αλλά σε αυτή την ηλικία θεωρώ ότι το κολυμβητήριο προσφέρει περισσότερα

εμεις πηγαινουμε ολο το χειμωνα κολυμβητήριο με τον παιδικό σταθμό, βρεξει-χιονίσει και μπαλετο 2 φορές την εβδομάδα. δεν κρύωσε απο το μπες βγες στο σχολικο, ουτε στην απόσταση...

και τα δυο προσφέρεουν τα καλύτερα, με τον τρόπο τους και ... εκαστος στο είδος του...

 

 

παντως κι εγω για χορο μιλουσα οχι μπαλετο. μαλλον μονο εγω και η vouraikoς και η ismeni υποστηριζουμε χορο!

τι εννοείς χορο;

 

 

 

 

χορος =εκφραση συναισθημάτων του ανθρώπου. αυτο μαθαίναμε στην επαγγελματική σχολή.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως καλαμαριά ειναι 5 φορές την εβδομάδα το κολυμβητήριο από τις 6+15 έως τις 7 και θα κοστίζει 15ευρώ το μήνα!! Αλλά.....παίρνουν μονό από 5 χρονών και πάνω....

 

Κριμα γιατί κ εγώ έκλινα προς το κολυμβητήριο...

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα κολύμβηση με τα μπούνια αλλά... με τις ιώσεις και τα λοιπά θα χάσει αρκετά 'μαθήματα'... Ο χορός από την άλλη ναι μεν της αρέσει αλλά πόσο θα πειθαρχεί; (μην ξεχνάμε μιλάμε για το φυστικίδιον!!!)

 

Δύσκολη απόφαση :) Καλή διασκέδαση ότι κι αν διαλέξετε :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εγω τη μικρη μου την εγραψα κολυμβηση 3,5 χρονων ...

τωρα ειναι 5 κολυμπαει τελεια κι εγω στην παραλια ειμαι ησυχη...

αρρωσταινε σε πληροφορω πολυ περισσοτερο οταν δεν πηγαινε κολυμβηση

και τωρα λοιπον που φτιαξαμε σωμα και μαθαμε και κολυμπι θα ξεκινησουμε μπαλετο...αλλωστε τα κοκκαλακια του παιδιου και οι κινησεις του οπως το ειπες δεν ειναι ακομα για χορο ή μπαλετο...

θα αναπτυχθει και θα γυμναστει πολυ καλυτερα με την κολυμβηση σαυτη την ηλικια...ο χορος ισως επιβαρυνει τα κοκκαλακια της τοσο νωρις...

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Ως παιδί εγώ έκανα και τα δύο, και η κόρη μου πάει ήδη ένα χρόνο τώρα κολυμβητήριο.

Θα σου πρότεινα να την στείλεις αρχικά κολυμβητήριο, για 2 χρόνια ας πούμε, ώστε να μάθει να κολυμπάει μόνη της, χωρίς μπρατσάκια κλπ, και αργότερα να την στείλετε μπαλέτο, γύρω στα 6. Το μπαλέτο είναι εξαιρετική γυμναστική και προσφέρει πολλά θετικά στο σώμα μας, αλλά σε αυτή την ηλικία θεωρώ ότι το κολυμβητήριο προσφέρει περισσότερα

 

Συμφωνώ κι εγώ! Άρχισε την κολυμβητήριο που είναι απαραίτητο όλα τα παιδιά να μάθουν σωστό κολύμπι και στα 6 της -που είναι η κατάλληλη ηλικία για να μάθει και όχι απλώς για να χοροπηδάει- γράψτην στο μπαλέτο, εφόσον έχει βαρεθεί τη κολύμβηση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρώτησα φυσικοθεραπευτή που του έχω εμπιστοσύνη, μου είπε ότι κατά τη γνώμη του τα παιδιά (από 3-4 χρ) πρέπει πρώτα να κάνουν κολύμπι για να φτιάξουν την σπονδυλική τους στήλη, στη συνέχεια (γύρω 6-7 χρ.) μπορούν να προσωρήσουν σε ένα ομαδικό άθλημα για να μάθουν να λειτουργούν σε ομάδα, και από 11-12 και μετά το παιδί διαλέγει το ίδιο πως θέλει να προχωρήσει.

 

Τον χορό δεν μου τον απέκλεισε από μικρές ηλικίες, αλλά σε συνδυασμό με κολυμβητήριο για τους λόγους που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Εγώ την είχα στείλει και στα δυο. Το κολύμπι όμως είδα οτι τη βοηθάει περισσότερο. Δεν αρρώστησαν ποτέ όλο το χειμώνα και πήγαινα ακόμα και όταν χιόνιζε. Η παιδίατρος μου είπε οτι το κολύμπι βοηθάεινα μην πάθουνε ωτίτιδα τα παιδιά.Τώρα έγινε 6 και με τις σχολικές υποχρεώσεις σκεφτόμουνα να σταματήσω το κολύμπι γιατί όπως και σε σένα το μπαλέτο είναι δίπλα στο σπίτι μου ενώ στο κολυμβητήριο πάω με το αυτοκίνητο. Η εργοθεραπεύτρια όμως που την παρακολουθεί με απέτρεψε και μου είπε οτι το κολύμπι όχι μόνο γυμνάζει, αλλά βοηθάει το παιδί να μάθει να συντονίζει τα πόδια, τα χέρια και τα μάτιατου και γενικότερα όλο του το σώμα. Επίσης ενίσχυσε και την αυτοπεποίθηση της.

Link to comment
Share on other sites

Κολυμβητήριο δαγκωτό :P

 

Στα πλεονεκτήματα που ανέφεραν τα κορίτσια παραπάνω, το θεωρώ πιο ευχάριστη ασχολία και καταλληλότερο για το φιστικάκι ;)

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

σε αλλο post εχω γραψει τα εξης

η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!

οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.

τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!

οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

 

Ετσι ειναι ακριβως ακομα και εγω που πλεον ειμαι 31 ετων και μιλαμε για τοσα χρονια πριν ξεκινησα στα 3 μου σε σχολη μπαλετου(Ισμηνη μιας και ειμαστε γειτονισσες στην κ.Μιχαλακη πηγαινα στο παγκρατι) και εχω να θυμαμαι τα καλυτερα!Χαλαρη ενασχοληση με ελευθερο χορο.παιχνιδια κτλ Μουσικοκινητικη κοινως,και μου αρεσε παρα πολυ!

Συνεχισα εως τα 12 και τα διαφορα τεχνικα σιγουρα τα ειχαμε ξεκινησει μετα τα 5- 6.

 

Φυστικακι οτι νομιζεις οτι θα ευχαριστησει καλυτερα τη μικρη σου.Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Κολυμβητηριο μπορεις να την πας και απο την ερχομενη ανοιξη δε χαθηκε και ο κοσμος.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...