Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΟΙΦΗ ΓΙΑ ΧΤΙΠΙΜΑΤΑ!!!!!!


Recommended Posts

καλυσπερα! ι μικρη χτιπισε πριν 1 μηνα στο προσωπο και μυτη πολυ ασχιμα , ευτιχος δεν χασαμε κανενα δοντη ετσι που εσκασε σε μπετο με το προσωπο.....

 

ι πλιγη ειτανε πολυ ασχιμη και εβγαλε πολυ αιμα .

περασε 1 μηνας και δεν λεει να φιγει , εχει μινει μια κοκινιλα μεγαλη μακροστενη ( μιαζει σαν το παιδι να εχει λαγοχιλο )

 

εροτιμα τι αλοιφη μπορο να της βαλο μπασ και φιγει ????ο παιδιατρος μας λειπει ακομη και φαρμακοπιος μασ προτινε μια αλοιφη αλλα ρε παιδια ενα μικρο σολιναριο κανει 40 ευρω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η άρνικα δεν κάνει για μικρά παιδια. Υπάρχει στο φαρμακείο μια αλοιφή που λέγεται choc apaisyl κ είναι για μώλωπες, χτυπήματα κ ανοιχτές πληγές, για μικρούς κ μεγάλους. Κοστίζει 7-8 ευρώ. Μπορείς να την έχεις στο σπίτι, στο φαρμακείο σου.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Οι κρέμες με άρνικα έχουν εφαρμογή αμέσως μετά το χτύπημα. Αλλιώς δεν νομίζω ότι κάνει τπτ μετά.

Αυτό που σου πρότειναν είναι πιθανόν αναπλαστική κρέμα σαν την κελοσοφτ ή την ελισίνα, και οι τιμές είναι όντως λίγο τσιμπημένες σε αυτές. Κάνουν όμως αρκετή δουλίτσα σε σχέση πάντα με την περίπτωση που δεν βάζεις τπτ. Ο γυναικολόγος μου είχε δώσει την ελισίνα για την τομή της καισαρικής και την είχα βάλει ένα τρίμηνο. Έκανε δουλίτσα, αλλά όχι θαύματα.

 

Γνώμη μου είναι πάντως να πάει το παιδί άμεσα σε γιατρό και μάλιστα να το δεί και κάποιος γναθοχειρούργος. Γιατί? Εγώ είχα πέσει σε μπετόν σκαλοπάτι όταν ήμουν 4 ετών(παίζαμε στο χωριό κρυφτό μέσα σε μια οικοδομή στο χωριό). Το χτύπημα ήταν πολύ δυνατό και μάλιστα έσπασε ένα δόντι και μπήκε μέσα στο χείλος, τότε ήταν σαν λαγόχειλο. Επιπόλαια ο παιδίατρος είχε πει ότι μεγαλώνοντας θα στρωσει. Αντιθέτως όσο μεγάλωνα τόσο κρέμαγε το χείλος γιατί από το χτύπημα είχε σπάσει το τοίχωμα εσωτερικά. Απότέλεσμα, όταν πήγα 15 έκανα πλαστική γιατί το στόμα μου είχε γίνει άστα να πάνε. Αν μου είχαν κάνει σωστή διάγνωση και είχε γίνει ραφή όταν χτύπησα (4 ραματα δλδ) τπτ δεν θα είχε συμβεί. Και το πρόβλημα δεν ήταν μόνο αισθητικό.

 

Εύχομαι καλή ανάρρωση, και ελπίζω να μην είναι τπτ, απλά έλεγξέ το!!!

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κρέμες με άρνικα έχουν εφαρμογή αμέσως μετά το χτύπημα. Αλλιώς δεν νομίζω ότι κάνει τπτ μετά.

Αυτό που σου πρότειναν είναι πιθανόν αναπλαστική κρέμα σαν την κελοσοφτ ή την ελισίνα, και οι τιμές είναι όντως λίγο τσιμπημένες σε αυτές. Κάνουν όμως αρκετή δουλίτσα σε σχέση πάντα με την περίπτωση που δεν βάζεις τπτ.

εγω παντως τη κελοσοφτ επειδη μυριζε εντονα και μετα απο πολλες ωρες την απερριψα! δε καταφερα να τη βαζω και ειδικα στο προσωπο θα το μυριζει το παιδι συνεχεια.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τη κελοσοφτ επειδη μυριζε εντονα και μετα απο πολλες ωρες την απερριψα! δε καταφερα να τη βαζω και ειδικα στο προσωπο θα το μυριζει το παιδι συνεχεια.

 

Δεν το ήξερα αυτό για την κελοσόφτ. Είχα ακούσει όμως ότι κάνει καλή δουλειά. Εγώ χρησιμοποίησα την ελισίνα που δεν μυρίζει καθόλου και είναι και ευχάριστη σαν υφή.

Είναι άλλη μια καλή όμως αλλά μου διαφεύγει τώρα το όνομά της.

rys17ypa986dtm5i.png
Link to comment
Share on other sites

Η aloe vera κανει και αναπλαση και ειναι και ακινδυνη. το μεγαλο σωληναριο κανει απο 10-15 ευρω αναλογα τη μαρκα και θα την εχεις και για πολυ καιρο

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν παντως βρεις το φυτο αλοη και κοψεις στη μεση ενα φυλλο του και βαζεις το χυμο του πανω στο τραυμα κανει θαυματα. και πιο φυσικο και οικονομικοτερο~!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει μια κρεμα αναπλασης γιατι μια μερα γυρισε Harry Poter (μα ναι!). Δεν ημουν πολυ συνεπεις. Παντως 6 μηνες μετα το σημαδι φαινοταν μονο αν το εψαχνα. Εξαρταται ομως απο το ποσο βαθυ ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ευχαριστω , την αλοιφη με 40 ε την απεριψα γιατι απλα ειναι πολυ ακριβη και δεν μπορω να την παρω

να δοκιμασω προτα με το αλοη που ειπε v & a και να παρω μια γνομη απο δερματολογο μπας και μας γραψει καμμια συνταγη

Link to comment
Share on other sites

αν παντως βρεις το φυτο αλοη και κοψεις στη μεση ενα φυλλο του και βαζεις το χυμο του πανω στο τραυμα κανει θαυματα. και πιο φυσικο και οικονομικοτερο~!

 

 

Κ εγω αυτο θα σε συμβουλευα..ε ενα φυτωριο πιστευω θα βρεις ανετα!

Αν δε βρεις ζητα βοηθεια μηπως βρουμε εμεις...

 

Παλι υπαρχει μια εταιρεια αλοι βερα λεγετε στα αγγλικα κ πουλαει προθοντα εντελως φυσικα απο αλοι κ εχει παρα πολλα για καθε παθηση-περιπτωση,με μια αναζτηση sto ggogle θα τη βρεις...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω , την αλοιφη με 40 ε την απεριψα γιατι απλα ειναι πολυ ακριβη και δεν μπορω να την παρω

να δοκιμασω προτα με το αλοη που ειπε v & a και να παρω μια γνομη απο δερματολογο μπας και μας γραψει καμμια συνταγη

 

 

Σιγουρα θα σου δωσει καμια αναπλαστικη με χημικα.Θα σε συμβουλευα,επειδη προκειται για παιδακι να ριξεις μια ματια αν δε σε καλυπτουνε το φυτο αλοη κ.λ.π. κ στα βιολογικα προιοντα.μια ερωτηση κανεις:rolleyes:

 

Παντως μην ανχωνεσε γιατι το εξωτερικο στα παιδακια φτιχνει,επουλωνεται τοσο ευκολα...απλα να κοιταξεις μην εχει ζημια που δε φαινεται...το απευχομαι βεβαια....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

ναι κι εγω πιστευω πως σε λιγο δε θα φαινεται και η δικια μου εφαγε περσι στο τσιμεντο ολη τη μυτη , εγινε αρχικα σαν εγγαυμα μετα εκανε καπαλο,,, μετα απο λιγες μερες εφυγε το καπαλο, μετα εμεινε κοκκινο και σιγα σιγα τωρα δε φαινεται τιποτα....αν βαλεις και την αλοη θα το βοηθησει, ο μπαμπας μου 70 χρονων κοπηκε κι εκοψε και εβαλε αμεσως απο μια γλαστρα αλοη, την αλλη μερα δε φαινοτανε~~!!! κρατησε ενα κομματι στο ψυγειο και εβαζε μετα καθε μερα...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα αυτό για την κελοσόφτ. Είχα ακούσει όμως ότι κάνει καλή δουλειά.

εχει αυτη τη μυρωδια του ευκαλυπτου που εμενα ειδικα μου ειναι πολυ εκνευριστικη. σαν να χα καταπιει βιξ ενιωθα, ακομα και το αλλο πρωι μυριζαν τα σεντονια μου ( την εβαζα στο ποδι κι οσο ναναι ακουμπαγε)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατι ακομα πιο ακινδυνο και ευκολο ειναι το βουτυρο. Εμεις το χρησιμοποιουμε παρα πολυ οταν πεφτουν τα παιδια, αρκει να μην βγαζουν αιμα. Σαν να απορροφαει απευθειας τη μελανια.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το βουτυράκι είναι θαυματουργό!

Όποτε το βάλουμε απευθείας δεν κάνει καρουμπαλάκι!

Έχουμε γλιτώσει έτσι αρκετές φορές το κουτελάκι μας!;)

Link to comment
Share on other sites

Κρέμα από καλέντουλα. Βοηθά να κλείσουν γρήγορα οι πληγές και είναι αντισηπτική! Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σκέτο λαδάκι καλέντουλας!

Link to comment
Share on other sites

κηραλοιφή, κάνει θαύματα

 

κάπου εδώ υπάρχει ο τρόπος παρασκευής της.

 

απλή, οικονομική και θαυματουργή

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα , ευχαριστω ολες κοπελες που μου δοσατε ιδεες !

 

τελικα πιρα μια αλοιφη της la roche-posay cicaplast λεγιετε κανει 9,30 ε στο φαρμακειο ( μας το προτινε ο δερματολογος )

 

αλλα αν δεν κανει δουλεια αυτη εχω βρει μια αλοιφη σαν την κελοσοφτ ( οπιος την εχει βαλει λενε οτι κανει ταυματα ) και κανει μονο 5 ε

την εχω κατεβασει απο εξοτερικο

 

σε λιγω καιρο να σας γραψο εντυποσεις

Link to comment
Share on other sites

underage αυτο λες εσυ?????????

 

Υλικά

- Ελαιόλαδο (150ml)

- Φυσικό κερί μέλισσας (1 κουτ.γλυκού)

Εκτέλεση

Βάζεις το κερί σε ένα μπρικάκι στη φωτιά και περιμένεις να διαλυθεί. Ρίχνεις μέσα το ελαιόλαδο και ανακατεύεις καλά. Μόλις κρυώσει είναι έτοιμο για χρήση. Μοίρασέ το σε γυάλινα βαζάκια και έχε το έτοιμο για κάθε ερεθισμό. Θα εκπλαγείς από τα αποτελέσματα.

Α! Και δεν χρειάζεται να την φτιάχνεις συχνά. Διατηρείται πολύ καιρό η κηραλοιφή, καλό είναι όμως το καλοκαίρι να την έχεις στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Η άρνικα δεν κάνει για μικρά παιδια. Υπάρχει στο φαρμακείο μια αλοιφή που λέγεται choc apaisyl κ είναι για μώλωπες, χτυπήματα κ ανοιχτές πληγές, για μικρούς κ μεγάλους. Κοστίζει 7-8 ευρώ. Μπορείς να την έχεις στο σπίτι, στο φαρμακείο σου.

 

Φιλικά

 

Αλήθεια η αρνικα γιατί δεν κάνει;;; Εδω μέσα στο forum την έμαθα που την χρησιμοποιούν παρα πολλές μητέρες!!! Εγω έχω πάρει καθαρό ελαιο κ πραγματικά κάνει θαυματα!!! Η μικρη μου χτύπησε μια μέρα ,έπεσε απο δύο σκαλιά, παρα πολυ σε όλο το πρόσωπο οι γιατροί όλοι μου είπαν να μην τρομαξω γιατί τις επόμενες μέρες θα φουσκώνει το πρόσωπο..έβαλα το λαδακι κ σε 3,4 μέρες κανεις δεν καταλαβαινε τι είχε περάσει το παιδι!!

Απο τότε την χρησιμοποιω αν έχει κάποιο σοβαρο χτύπημα ( είναι κ πολυ ζωηρή )

Απλά δεν πρέπει να ακουμπήσει σε ανοιχτές πληγές. Είναι πιο πολυ για πριξηματα κ κοκκινηλες..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...