Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Γαρνιτούρα" για cupcakes? HELP!


v & a

Recommended Posts

Καλησπερα: θα ηθελα βοηθεια απο τις προκομενες του φορουμ γιατι εγω κανω δειλα βηματα και αργααααα αργααααα!

λοιπον θελω να κανω κεκακια αλλα προβληματιζομαι με τη γαρνιτουρα τους. τα κεκακια τα ξανακανα βγηκαν οκ μια χαρα αλλα θελω να κανω κατι τετοιο για τα γενεθλια των μικρων μου

 

creative-ideas-for-cupcakes-chocolate.jpg

 

η και τετοιο

 

linzer08gmail-com.original.jpg

 

και δε ξερω τι ειναι αυτο που βαζουν απο πανω ωστε να ειναι λιγο σκληρο-σταθερο να μη γινομαστε χαλια και να στεκονται στο υψος τους! τα χρωματιστα αυτα ξερω να τα βρω αλλα με τη βαση της γαρνιτουρας εχω μπλεχτει τοσο πολυ!!!!

Διαβαζω συνταγες και λοιπα σε ξενα σαιτ αλλα δε μπορω να μεταφρασω τους μαγειρικους ορους και μαλλον δε τα καταλαβαινω πολυ καλα. και βασικα θα ηθελα να μου πει καποια που τα χει κανει κι εχουν πετυχει οχι θεωριες...

βοηθηστε με οσες εχετε πειρα :D

ευχαριστω!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν....εγώ έχω κάνει δοκιμές με βουτυρόκρεμα...δεν μου άρεσε...:rolleyes: πολύ βαριά για τα γούστα μου:rolleyes:

 

Τις τελευταίες φορές χτυπάω ερμόλ (σαντιγύ στο κουτάκι) με μια κουταλιά της σούπας ζάχαρη άχνη και αφού το βάλω στο ψυγείο να "σταθεί" μετά το βάζω επάνω στα κεκάκια.

Το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο και ανάλαφρο....ούτε σε λιγώνει γιατί δεν βάζω πολύ ζάχαρη;)

Αφού τα φτιάξω τα διατηρώ στο ψυγείο σε αεροστεγή τάπερ και τα βγάζω περίπου μισή ώρα πριν το σερβίρισμα για να έρθουν σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Η σαντιγύ δεν λιώνει σε μισή ώρα;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι βουτυρο αχνη βανιλια και αυγα? ( η και χωρις αυγα)...γιαυτο στεκεται!!!!ειπα κι εγω!

mantinop αυτο το ερμολ που λες τι ειναι? συγκεκριμενη μαρκα?

 

και επισης αν κανω συνδυασμο και ριξω μεσα στη σαντιγυ που λεει η mantinop βουτυρο ( για πιο στταθερο)να βγει πολυ χαλι? εχετε ακουσει τετοια συνταγη?:oops::oops::oops::oops:

 

βασικα το ψυγειο μου απκλειεται να τα χωρεσει οποτε θα φτιαχτουν κ θα μεινουν απεξω!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Το ερμόλ είναι συγκεκριμένη μάρκα...μέσα σε μεταλλικό κουτάκι. Αυτή η σαντιγύ είναι πολύ πιο σφιχτή από τις άλλες και στέκεται;)

 

Αν προσθέσεις βούτυρο (ανάλατο) φοβάμαι ότι θα γίνει πολύ βουτυρένιο...δεν είναι του δικού μου γούστου:rolleyes:

 

Μια άλλη λύση είναι να βάλεις το ερμόλ, τυρί μασκαρπόνε (είναι ανάλατο), αυγά, ζάχαρη άχνη και να το χτυπήσεις. Μετά για κάμποση ώρα στο ψυγείο για να σταθεί;)

Εγώ έτσι φτιάχνω την κρέμα για το προφιτερόλ;) αλλά δεν ξέρω αν στέκεται αρκετά καλά για να το βάλεις σε κεκάκια:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει και έτοιμη βουτυρόκρεμα αν σε ενδιαφέρει με γεύσεις βάνίλια ή σοκολάτα.

Είναι μια αμερικάνικη μάρκα (δεν θυμάμαι ακριβώς νομίζω betty κάτι...:oops:) την οποία μπορείς να δοκιμάσεις αν θέλεις;)

Εγώ την είχα αγοράσει προ καιρού από τα ΑΒ στην Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ααα ωραια οταν παω βασιλοπουλο θα το ρωτησω κ αυτο! Πρεπει να λες τη betty crocker τη γκουγκλαρα! Θα ρωτησω στο facebook group του βασιλοπουλου αν μπορουν να μου πουν αν την εχουν εδω!!!! ιντερνετ makes life easier!!!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα για γαρνιτουρα στα cupcakes μια συνταγη του Παρλιαρου: 125 gr βουτυρο lurpack, 60 γρ αχνη ζαχαρη και 250γρ τυρι τυπου φιλαδελφεια. Χτυπαμε το βουτυρο με τη χαζαρη αχνη εως οτου να αφρατεψουν και στη συνεχεια προσθετουμε το τυρι και ανακατευουμε . Στη συνεχεια χρωματισα με χρωματα ζαχαροπλαστικης. καλη επιτυχια

Τα ειχα ετοιμασει για τη γιορτη του σχολειου και ειχαν γινει αναρπαστα

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα για γαρνιτουρα στα cupcakes μια συνταγη του Παρλιαρου: 125 gr βουτυρο lurpack, 60 γρ αχνη ζαχαρη και 250γρ τυρι τυπου φιλαδελφεια. Χτυπαμε το βουτυρο με τη χαζαρη αχνη εως οτου να αφρατεψουν και στη συνεχεια προσθετουμε το τυρι και ανακατευουμε . Στη συνεχεια χρωματισα με χρωματα ζαχαροπλαστικης. καλη επιτυχια

Τα ειχα ετοιμασει για τη γιορτη του σχολειου και ειχαν γινει αναρπαστα

 

Ακουγεται νόστιμο και σιγουρα θα στέκεται!

 

Εφτιαξα τωρα για τα γενέθλια της και θελω να ξαναφτιάξω για την γιορτή της για το σχολειο τον οκτώβρη.

 

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις φιλαδελφεια δεν αλμυριζει λιγακι? μια φορα ειχα κανει μια συνταγη με φιλαδελφεια και αχνη ενα γλασο για καροτ κεικ και τελικα δε μαρεσε!!!!!

 

παντως απο το βασιλοπουλο μου ειπαν πως θα με ενημερωσουν για τη βουτυροκρεμα...οποτε ισως να την παρω και ετοιμη...mantinop ειναι καλη?

Και αυτες που μου γραψατε δεν ειναι καθολου δυσκολες κ χρονοβορες, βουτυρο λουρπακ αναλατο (το αγαπημενο μου) ζαχαρη και βανιλια εχω στο σπιτι χωρις ιδιεταιρο λογο οποτε μπορω ανετα να τη φτιαξω!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω βαζω γλασο.

Το φτιαχνω με ζαχαρη αχνη, ασπραδια αυγων και κρεμοριο.

Αν το θελω χρωματιστο βαζω λιγες σταγονες χρωμα ζαχαροπλαστικης.

Το βαζω σε κορνε και στολιζω τα cup cake, τα μπισκοτα κτλ. Aυτο μετα απο λιγο σταθεροποιειται. πριν σταθεροποιηθει αν θελουμε βαζουμε καραμελακια, τρουφα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το κρεμόριο είναι η ερμολ που σου έγραφα εγώ χτές;)

 

Η Ζωή κάνει το ίδιο γλάσσο που κάνω και εγώ...μόνο που εγώ δεν βάζω αυγά...τα φοβάμαι τα αυγά ωμά:rolleyes: για σαλμονέλα:|

Link to comment
Share on other sites

να κι αλλη αγνωστη λεξη. τι ειναι το κρεμοριο? ωραια ιδεα και αυτη εεεε!!!!

 

Το κρεμόριο είναι η ερμολ που σου έγραφα εγώ χτές;)

 

Η Ζωή κάνει το ίδιο γλάσσο που κάνω και εγώ...μόνο που εγώ δεν βάζω αυγά...τα φοβάμαι τα αυγά ωμά:rolleyes: για σαλμονέλα:|

 

Νομίζω ότι υπάρχει σύγχυση εδώ.

 

Το κρεμόριο ανήκει στα είδη ζαχαροπλαστικής, είναι χημική ουσία δηλαδή και χρησιμοποιείται για να στερεοποιεί την μαρέγκα και στις ζύμες.

 

Η κρέμα ΕΡΜΟΛ είναι φτιαγμένη από άπαχο γάλο και φυτικά λιπαρά, κάτι σαν το ΜΟΡΦΑΤ.

 

Ιδέες για γαρνίρισμα εδώ, και συνταγές εδώ.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα την απάντηση....ναι έχεις δίκιο μπερδεύτηκα:oops: το κρεμόριο είναι σαν λευκή πούδρα σκόνη που βάζουμε στο γλάσσο....αν και μια φορά που δοκίμασα μια συνταγή από το real food που είχε κρεμόριο δεν μου πέτυχε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κρεμόριο είναι η ερμολ που σου έγραφα εγώ χτές;)

 

Η Ζωή κάνει το ίδιο γλάσσο που κάνω και εγώ...μόνο που εγώ δεν βάζω αυγά...τα φοβάμαι τα αυγά ωμά:rolleyes: για σαλμονέλα:|

Πως το κανεις χωρις αυγα? Με ενδιαφερει γιατι και εγω τα φοβαμαι πολυ.

Για αυτη την δουλεια βεβαια χρησιμοποιω βιολογικα αλλα ποτε δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Αυτο μετα στερεοποιείται η οχι?

 

 

Ναι σταθεροποιείται. Τα συντηρώ στο ψυγείο τα κεκάκια και τα βγάζω μισή περίπου ώρα πριν το σερβίρισμα έξω να έρθουν σε θερμοκρασία δωματίου;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γλάσσο κάνω με αχνη και νερό και χρωματίζω ανάλογα με χρώματα ζαχαροπλαστικής. Μια χαρά είναι. Αυτά που βλέπεις είναι όντως butter cream

Τελικά πως θα τα φτιάξεις?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις πάρα πολλά στο αμαζον;)

 

Επίσης πολλές ιδέες θα βρεις και στο youtube.com ή γκουγκλάροντας την λέξη sugarpaste θα βρεθείς σε άπειρες σελίδες που παρουσιάζουν διακοσμήσεις γλυκών:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...