Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καταψυξη και αποψυξη γαλακτος??


Recommended Posts

γεια σας!! εχω μια βασικη απορια σχετικα με τη διατηρηση του μητρικου γαλακτος στην καταψυξη. Απο οτι διαβασα στους -18 διατηρειται για 3 μηνες, σωστα??

Τι γινεται ομως με την αποψυξη?? ποιος ειναι ο σωστος τροπος να το ζεστανω για να μην αλοιωθει οταν ερθει η ωρα για καταναλωση?? Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας!! εχω μια βασικη απορια σχετικα με τη διατηρηση του μητρικου γαλακτος στην καταψυξη. Απο οτι διαβασα στους -18 διατηρειται για 3 μηνες, σωστα??

Τι γινεται ομως με την αποψυξη?? ποιος ειναι ο σωστος τροπος να το ζεστανω για να μην αλοιωθει οταν ερθει η ωρα για καταναλωση?? Ευχαριστω!!

 

Έχω διαβάσει ότι πρέπει μια μέρα πριν να το βάλεις στο ψυγείο να ξεπαγώσει και το ζεσταίνεις σε μπεν μαρί ή μπρικάκι!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!! εχω μια βασικη απορια σχετικα με τη διατηρηση του μητρικου γαλακτος στην καταψυξη. Απο οτι διαβασα στους -18 διατηρειται για 3 μηνες, σωστα??

Τι γινεται ομως με την αποψυξη?? ποιος ειναι ο σωστος τροπος να το ζεστανω για να μην αλοιωθει οταν ερθει η ωρα για καταναλωση?? Ευχαριστω!!

 

Αποβραδυς το βάζεις στο ψυγείο και την επόμενη το πρωί είναι σε υγρη μορφή. Μετά το βάζεις στο μπιμπερό και το ζεσταίνεις σε μπεν μαρί. Για πιο γρήγορα, βάλε σε μια κούπα νερό (οχι ζεστο, σε θερμοκρασία δωματίου) και μέσα το σακουλάκι με το γάλα. Σε μισή ώρα το πολύ θα έχει ρευστοποιηθεί.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανόνες αποθήκευσης μητρικού γάλακτος

· Το μητρικό γάλα μπορεί να διατηρηθεί σε θερμοκρασία δωματίου (μέχρι και 25οC) για 6 με 8 ώρες. Θερμοκρασίες μεγαλύτερη των 25οC μπορεί να μην είναι ασφαλής. Τα δοχεία πρέπει να είναι σκεπασμένα και να διατηρούνται όσο πιο κρύα γίνεται. Εάν σκεπαστούν με μία κρύα πετσέτα, μπορεί να διατηρηθούν κρύα για περισσότερο καιρό.

· Το μητρικό γάλα μπορεί να διατηρηθεί σε ψυγειάκια χειρός με πάγο για 24 ώρες

· Μπορεί να ψυχθεί με ασφάλεια στους 4οC και να διατηρηθεί μέχρι και 5 ημέρες. Είναι καλύτερα τα δοχεία με το γάλα να τοποθετούνται στο πίσω μέρος του ψυγείου, όπου η ψύξη είναι καλύτερη.

· Ο τύπος του ψυγείου που θα χρησιμοποιήσετε για τη φύλαξη του μητρικού γάλακτος θα καθορίσει και τον επιτρεπόμενο ασφαλή χρόνο φύλαξης.

Ø Φύλαξη σε κατάψυξη, που βρίσκεται εντός του ψυγείου

(-15οC): 2 εβδομάδες

Ø Φύλαξη σε ψυγείο / κατάψυξη με ξεχωριστές πόρτες

(-18οC): 3 με 6 μήνες

Ø Φύλαξη σε καταψύκτη που δεν ανοίγει συχνά

(-20οC): 6 με 12 μήνες

· Το γάλα που φυλάσσεται για τις μεγαλύτερες περιόδους, από τις παραπάνω, είναι ασφαλές. Υπάρχουν, όμως, και μερικές αποδείξεις πως τα λιπίδια του μητρικού γάλακτος αποικοδομούνται και έτσι η άριστη ποιότητά του μειώνεται.

· Οι παραπάνω κανόνες ισχύουν για υγιή και τελειόμηνα νεογνά. Οι κανόνες για πρόωρα, άρρωστα και νεογνά που νοσηλεύονται είναι διαφορετικοί.

Κανόνες για απόψυξη / αναθέρμανση του μητρικού γάλακτος

· Το παλαιότερο γάλα χρησιμοποιείται πάντα πρώτα.

· Το μωρό μπορεί να πιει το μητρικά γάλα σε θερμοκρασία δωματίου ή ζεσταμένο.

· Η σωστή απόψυξη του γάλακτος γίνεται με την τοποθέτησή του από το προηγούμενο βράδυ της χρήσης στη συντήρηση ή με την αναθέρμανσή του τοποθετώντας το κάτω από τρεχούμενο χλιαρό νερό ή βουτώντας το μέσα σε δοχείο με χλιαρό νερό

· Προσοχή να μην ακουμπήσει το στόμιο του δοχείου φύλαξης που περιέχει το γάλα, το νερό που χρησιμοποιείται για την αναθέρμανση.

· Το μητρικό γάλα μπορεί να παραμείνει στο ψυγείο για 24 ώρες μετά την απόψυξη.

· Ποτέ να μην γίνεται χρήση του φούρνου μικροκυμάτων για την αναθέρμανση του γάλακτος. Δεν θερμαίνεται ομοιόμορφα, προκαλώντας έτσι εγκαύματα και επίσης με τον τρόπο αυτό καταστρέφονται και τα αντισώματά του.

· Το γάλα πριν δοθεί στο μωρό να ανακινείται καλά για να αναμιγνύεται έτσι το λίπος με το υπόλοιπο γάλα και να κατανέμεται ομοιόμορφα η θερμοκρασία.

· Εάν περισσέψει γάλα μετά τη σίτιση, θα πρέπει να πετιέται και όχι να ξαναχρησιμοποιείται.

· Όπως συμβαίνει και με όλα τα φαγητά, δεν πρέπει να αναψύχεται γάλα που έχει ήδη μία φορά αποψυχθεί.

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας! Έχω έναν μπέμπη 3 μηνών ο οποίος νοσηλεύτηκε τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο. Έχω αντλήσει και φυλάξει στην κατάψυξη κάποια ποσότητα (περίπου 150 ml) από το πρώτο γάλα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Αξίζει να το αποψύξω και να του το δώσω ώστε να πάρει τα αντισώματα; Από τη στιγμή που πήρε εξιτήριο (7 ημερών) και μέχρι σήμερα θηλάζω αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω στην κατάψυξη το πρωτόγαλα που άντλησα τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα και, αν δε το δώσω τώρα, σε λίγες μέρες θα χαλάσει.

Να το δώσω για τα αντισώματα ή μήπως το φρέσκο γαλατάκι που τρώει κατευθείαν από μένα είναι καλύτερο;

Δεν τον έχω ταΐσει και ποτέ έως τώρα με μπιμπερό και το σκέφτομαι.....

Τι λέτε να κάνω; Έχει δώσει καμιά κατεψυγμένο να μου εξηγήσει τη διαδικασία;:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...